Kamer eens met troepenzending Kinderdagverblijven stnk duurder WREVEL OVER ANTWOORD GARDENIERS Zo n honderdzestig militairen tegen hun zin naar Libanon CDA-fractie ook tegen eigen bijdrage- voorstel kabinet Naar Libanon vrijdag heubkuaki mai BINNENLAND TRCTWPT DEN HAAG (GPD) - De regering zal de voorgestelde eigen-bijdra geregeling (vijf gulden per zie kenhuisdag voor ziekenfondspa tiënten) moeten terugnemen. Gisteren is gebleken dat ook het CDA het plan van staatssecreta ris mevrouw Veder-Smit (volks gezondheid) in deze vorm niet accepteert. De regeling had op 1 april van dit jaar moeten ingaan en, in het kader van Bestek '81, 115 miljoen gulden moeten ople veren. Van oppositiezijde werd het voorstel reeds eerder getor pedeerd. Nu ook het CDA zich onder de tegenstanders heeft ge schaard, zal er in de Kamer geen meerderheid voor te vinden zijn. Het CDA wacht enerzijds nadere voorstellen voor bezuinigingen in de gezondheidszorg af, die het kabinet vóór Pasen van dit jaar heeft toegezegd. Dit is een uit werking van de tijdens het Be stek ingediende motie-Lubbers, die de regering vroeg om een "harmonisch en integraal plan van kostenbeheersing in de volksgezondheid". Anderzijds is het CDA bereid zelf met alterna tieve voorstellen te komen, die ervoor moeten zorgen dat er niet een te groot gat in de Bestek plannen wordt geslagen. Bij dit laatste zoekt het CDA het in de richting van de omvang van het ziekenfondspakket. Volgens de christen-democraten zouden er wel enkele verstrekkingen kunnen wegvallen. Bovendien vindt het CDA dat de overheid het voorschrijfpatroon van de artsen wel eens zou kunnen doorlichten, omdat men de in druk heeft dat er vaak te dure ge neesmiddelen worden voorge schreven, die door het zieken fonds moeten worden betaald. Ten derde zou het CDA voelen voor een mate van premieverho ging voor part-time krachten, die het minimumloon verdienen en daardoor nu de laagste premie behoeven te betalen. Het CDA blijft erbij dat het princi pe van een eigen risico op zich niet verwerpelijk is. Maar de plannen zoals die nu door het ka binet zijn gelanceerd vindt men te ongenuanceerd. Zo mist het CDA een regeling voor de zieken fondspatiënten die een lange tijd in een ziekenhuis moeten liggen. Ook had men een differentiatie naar inkomen rechtvaardig geacht. Het CDA schaart zich ook onder de groeperingen die me nen dat het innen van de eigen bijdrage technisch zeer moeilijk zal zijn en bovendien kostbaar, zodat er vraagtekens kunnen worden geplaatst bij het uitein delijk saldo. De regering ging er vanuit dat het plan 115 miljoen gulden zou opleveren en dat de uitvoeringskosten 15 miljoën zouden bedragen, zodat het saldo 100 miljoen gulden zou zijn. DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer is verontwaardigd dat minister Gardeniers van CRM niet wil aangeven ten koste van welke ar tikelen op haar begroting het ex tra bedrag van 5 miljoen gulden voor de kunsten beschikbaar komt. „Wat is de zin van een de bat over de vaststelling van een begroting als later blijkt dat be paalde sectoren er financieel op achteruit zijn gegaan", zo vroeg de socialist en ex-CRM-staatsse- cretaris Wim Meijer zich gisteren DEN HAAG (GPD) - Van de 800 Nederlandse militairen die in VN-verband naar Libanon zullen gaan, worden er ongeveer 160 te gen hun zin uitgezonden. Ruim 300 militairen hebben een ver zoek ingediend om niette hoeven gaan. De verwachting is dat daar van ongeveer 140 verzoeken zul len worden ingewilligd. Die gegevens maakte minister Scholten van defensie gisteren bekend in het debat in de Tweede Kamer over de Libanon-zaak. Voor de posten die vrijkomen door erkenning van de bezwaren zul len vrijwilligers worden gezocht uit de groep van 1900 (van wie 1100 dienstplichtigendie zich tot nog toe hebben aangemeld. De vrijwilligheid van de uit te zen den militairen vormde een van de hoofdpunten uit het debat. Alle partijen drongen er bij Scholten op aan de vrijwilligheid zo hoog mogelijk op te voeren. PvdA, CPN en PPR vonden dat uitslui- DEN HAAG (GPD) - De Twee de-Kamerfractie van de PvdA. het CDA en D'66 eisen van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM dat de over heid geen subsidie voor de gezondmaking van het be taald voetbal verleent als shir treclame in die bedrijfstak wordt ingevoerd. Om deze uitspraak vragen de drie frac ties, die in de Tweede Kamer een ruime meerderheid ver tegenwoordigen, in een motie die gisteren op de derde dag van de begrotingsbehande ling van het ministerie van CRM, is ingediend. De regering had bij monde van staatssecretaris Wallis de Vries al eerder te kennen ge geven dat zij een uitspraak over het inhouden van de subsidiegelden niet juist acht zolang het betaald voetbal nog geen definitieve beslis sing over de invoering van shirtreclame heeft genomen. De bewindsman wil eerst overleg met het betaald voet bal en de externe geldgevers, voordat hij eventueel besluit zich als subsidiegever terug te trekken. Een meerderheid in de Tweede Kamer deelt de mening van de staatssecretaris echter bij de voortzetting van de CRM- behandeling in de Tweede Ka mer met wrevel af. Mevrouw Gardeniers was echter niet te vermurwen en stelde dat niet eerder dan bij de presentatie van de Voorjaarsnota van het ka binet-Van Agt bekend zal worden gemaakt hoe de dekking voor het bedrag voor de kunsten via ver schuivingen binnen haar begro ting is gevonden. Over de hoogte van het bedrag bleef overigens onduidelijkheid bestaan: één tend vrijwilligers mogen gaan, en dienden daartoe enkele moties in. CDA, WD en D'66 accepteer den dat - nu dit bij de eerste lich ting niet helemaal mogelijk is - ook militairen worden aangewe- Frinking (CDA) betoogde dat het niet juist is om de regering de mogelijkheid te ontnemen ook dienstplichtigen aan te wijzen. Dat zou de principiële keuze voor een dienstplichtleger, zoals wij KAMER-MOTIE: BIJ SHIRT RECLAME GEEN SUBSIDIE niet. Joop Worrell van de PvdA, indiener van de motie: „De Kamer is destijds ak koord gegaan met het verle nen van subsidie voor de ge zondmaking van het betaald voetbal. Dat is vooral gebeurd om de verdergaande invloed van de commercie tegen te gaan. Daarom juist dient een combinatie van shirtreclame en subsidie te worden ver worpen". Voorts stellen de drie fracties in hun motie, dat de subsidie gelden die voor het lopende voetbalseizoen zijn toege zegd, geblokkeerd moeten blijven. In november van het vorig jaar had Wallis de Vries de subsidiekraan dicht ge draaid, omdat het betaald voetbal toen shirtreclame wilde invoeren. Het besluit van het betaald voetbal werd weliswaar vernietigd, maar de subsidiegelden bleven geblokkeerd. De Kamer wil keer sprak de bewindsvrouw van „enkele miljoenen", maar ook liet zij zich tot tweemaal toe het be drag van 5 miljoen ontvallen. Enige hoge beleidsambtenaren van haar departement verklaar den echter na afloop van de ka merdiscussie dat er nog geens zins een definitief bedrag vast staat. Bij de verdeling van het geld zal minister Gardeniers voorrang geven aan onder meer de mime- kunst, de kleine dansgroepen, experimenten en de ad hoc-pro- dat kennen, ondergraven. De mi nister zei voorts ook dienstplich tige vrijwilligers, die eigenlijk te kort in dienst zitten, een kans te willen geven op posten waarvoor een grotere geoefendheid geen direct vereiste is. De minister zegde de Kamer toe de instroming van soldaten in het speciale 44e (VN) Pantser Infan- teriebataljon te zullen verbete ren, zodat deze soldaten in de toekomst beter op een eventuele dat die blokkade gehand haafd blijft. De WD, voorstander van én subsidie én shirtreclame, ver zet zich fel tgen de motie. Wim Keja: „De staatssecretaris heeft gelijk, dat nu nog geen uitspraak kan worden ge daan. In het rapport Gezon der Betaald Voetbal, dat in juni van het vorig jaar door de Kamer is aanvaard, wordt ge pleit voor inspraak van alle betrokkenen in het gezond- makingsproces. Maar juist de volksvertegnwoordiging wil dat overleg bij de eerste gele genheid afkappen door zon der meer te stellen dat bij in voering van shirtreclame geen subsidie moet worden verleend". Bovendien verwijt Keja de meerderheid van de Tweede Kamer een willekeurige hou ding. „Shirtreclame is bij tal van sporten die door de over heid direct of indirect worden gesteund, een aanvaard ver schijnsel. Nu het betaald voetbal shirtreclame over weegt, vindt de Kamer plot seling dat er opgetreden moet worden. Dat moet dan ook op andere terreinen van de sport gebeuren", aldus de VVD- woordvoerder. dukties (Nederlandse Theateru nie). Zij zei open te staan voor an dere suggesties van de kamerle den, maar voegde eraan toe dat de verschillende kunstsectoren zich niet al te blij moeten maken over de extraatjes, want „het blijven toch druppels op een gloeiende plaat". Overleg Op korte termijn zal de bewinds vrouw in overleg treden met het VN-taak zijn voorbereid. Ook zal de voorlichting voor het indienst- treden worden verbeterd. Op 6 februari wordt in Zuidlaren een ouderdag gehouden. Ook krijgen de ouders gedurende de uitzen ding van hun zoons elke week de Defensiekrant met alle informa tie in de bus. Volgens minister Scholten is het materieel dat de militairen mee krijgen van goede kwaliteit. Alle voertuigen en wapens zijn geïn- Dat zei minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gisteren in de Tweede Kamer in het debat over de Libanon-zaak. Vanuit de Kamer was door alle partijen kri tiek geuit op het feit dat het kabi net het besluit begin januari heeft genomen zonder de Kamer eerst te raadplegen. De Tweede Kamer ging. op de PSP na. unaniem ak koord met het besluit, maar had wel op onderdelen kritiek. Volgens Van der Klaauw moest eerst een groot aantal zaken wor den geregeld voordat de Kamer kon worden ingelicht. Bovendien moesten hjj en zijn collega Schol ten van defensie de besluitvor ming in het kabinet eerst voorbe reiden. Daar ging zoveel tijd mee heen, dat een vroegtijdige voor lichting niet mogelijk was. De minister zei ook geaarzeld te hebben de vaste kamercommis sies van defensie en buitenlandse zaken in te lichten, omdat wat in commissies besproken wordt vaak uitlekt. Deze opmerking kwam Van der Klaauw op een openlijke schrobbering van ka mervoorzitter Vondeling te staan, die zei zo'n algemene uitla ting niet te kunnen accepteren. Van der Klaauw nam de opmer king daarop terug. De kritiek in de Tweede Kamer kwam van alle partijen. De socia list De Vries diende een motie in waarin de handelwijze van de re gering werd betreurd. Zijn par tijgenoot Van den Bergh stelde dat het kabinet „deze belangrijke en zwaarwegende beslissing slecht heeft voorbereid en nog slechter heeft gepresenteerd". Ook Brinkhorst (D'66) kwam met een motie, waarin de regering wordt gevraagd voortaan bij dit soort beslissingen eerst de Twee de Kamer te raadplegen. Zorgvuldiger Ook vanuit CDA en WD kwam dergelijke kritiek. Frinking (CDA) zei dat de controlerende taak van het parlement meer in houdt dan alleen navragen en ja- zeggen. Hij vond de door het ka binet gebruikte argumenten on voldoende. De WD'er Blaauw had begrip voor de handelwijze van het kabinet, maar vroeg wel om een zorgvuldiger optreden in de toekomst. De beslissing om troepen naar Li banon te zenden ondervond op zichzelf nauwelijks kritiek. De socialist Van den Bergh zag hierin een versterking van de rol van de kleine landen. Maar de re gering had volgens hem wel nauwkeuriger moeten nagaan bestuur van het Nederlands Bal letorkest. Mevrouw Kappeyne (WD) wil dat de subsidiëring van dit orkest wordt stopgezet. Het is ook de minister bekend dat er „incidenten en structurele problemen" bij het orkest voor komen. In een brief aan de Kamer hebben bestuur, directie en leden van het Balletorkest er inmiddels op gewezen dat de uitlatingen van mevrouw Kappeyne over het slechte functioneren van het or kest in strijd zijn met de feiten. De kwaliteit stijgt, het orkest specteerd en voor zover nodig worden zij vervangen door nieuw materieel. De minister deelde voorts mee dat Nederlandse officieren enkele belangrijke functies in de staf van de VN-vredesmacht zullen krij gen. Zo wordt een Nederlandse kolonel chef operatiën op het VN- hoofd kwartier en een luitenant kolonel chef inlichtingen. Voorts zullen zeven andere posten door Nederlandse kapiteins of ma- hoe het besluit bij de landen in dit gebied is gevallen. Een actiever optreden was beter geweest. Volgens minister Van der Klaauw is voldoende gedaan om de me ning in het Midden-Oosten te peilen. Zelf heeft hy contact ge had met minister Daian en voorts is via secretaris-generaal Wald- heim een aantal reacties van an dere betrokken partijen binnen gekomen. Hij vond het in eerste instantie een taak voor Waldheim om bij de partijen na te vragen of ze goed vinden dat de Nederland se troepen bij de VN-macht ko- Voorzitter Leprafonds verliest kort geding tegen TROS AMSTERDAM (ANP) - De TROS zal geen algemeen verbod wor den opgelegd de voorzitter van het Nederlands leprafonds, prof. G.H.L. Zeegers, nog langer in op spraak te brengen. Dat is de uit spraak van de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder, in het kort geding, dat Zeegers tegen de TROS had aangespannen. In uitzendingen over het Colom biaanse leprozendorp Agua de Dios van de TROS werd Zeegers ervan beticht geld van het fonds te hebben verduisterd. Deze be schuldigingen achtte de voorzit ter beledigend. Hij eiste dat de TROS zou worden verboden zijn naam - en die van het fonds - in opspraak te brengen. De president overwoog in het von nis, dat voor de TROS de tijd te kort is geweest om zich voldoen de op de verdediging voor te be reiden. Daardoor zijn tijdens de behandeling van het geding de TROS-uitzendingen alleen in het algemeen behandeld. Dat is on voldoende grondslag voor toe wijzing van het geëiste algemeen verbod, aldus het vonnis. voldoet aan de subsidievoor waarden (aantal uitvoeringen, etc.) en de behoefte aan orkest begeleidingen van balletvoor stellingen neemt toe. Vóór de zomer neemt minister Gardeniers een beslissing over het nationale muziektheater. Amsterdam en Den Haag moeten daarbij niet als concurrenten worden gezien. In ieder geval zal het Rijk niet deelnemen in de bouwkosten en de exploitatie van het operatheater. joors en 45 door lager personeel in de staf van de vredesmacht worden bezet. Vooral door de prgressieve partijen werd ernstig bezwaar aangete kend tegen het feit dat vier solda ten die niet naar Libanon wilden en dienst weigerden, nu in de cel zitten. Volgens staatssecretaris Van Lent komt dat omdat zij - zo als gebruikelijk - weigerden hun gewone dienstactiviteiten han gende hun beroep op de Wet ge wetensbezwaren. voort te zetten. Van Lent kondigde aan dat deze soldaten, waarvan er inmiddels één zijn bezwaren heeft inge trokken, volgende week zullen worden vrijgelaten op het mo ment dat de onderzoekscommis sie hun bezwaren in behandeling neemt. Wanneer de commissie hun bezwaren niet erkent, zullen zij terug moeten naar hun onder deel. Van Lent zegde wel toe dat de behandeling van de verzoeken met voorrang za^plaatsvinden. Wiesenthal tien oorlogs misdadigers op het spoor DEN HAAG (GPD) - De Oos tenrijkse nazi-speurder Si mon Wiesenthal heeft de laat ste tien maanden tien Neder landse oorlogsmisdadigers opgespoord, die tussen 1948 en 1951 in Nederland ter dood werden veroordeeld. Het gaat om ex-Nederlanders, die on der meer in West-Duitsland en Spanje wonen. Het minis terie van justitie in Den Haag heeft inmiddels bevestigd dat er geregeld tips van Wiesen thal binnenkomen, die alle maal volledig worden uitge zocht. Wiesenthal zelf vindt dat zijn taak eigenlijk is afgelopen met het overhandigen van de gegevens over de gezochte oorlogsmisdadigers aan de Nederlandse regering. "Wat die met die gegevens doet, is mijn zaak niet, maar als er helemaal niets mee gebeurt, dan breng ik ze wel naar bui ten", aldus Simon Wiesenthal in een vraaggesprek met het weekblad Nieuwe Revu. Of de tien genoemde oorlogs misdadigers zullen worden aangehouden en aan Neder land worden uitgeleverd, is vrij onwaarschijnlijk, zeker gezien de mislukte pogingen die vorig jaar zijn onderno men om twee in de Bondsre publiek opgespoorde ex-Ne derlanders uitgeleverd te krijgen. Het afgelopen najaar heeft minister De Ruiter van justitie in een nota aan de Kamer gewezen op de moei lijkheden die uitlevering in de weg staan, zoals de verjaring van de tenuitvoerlegging van de straffen. "Was levenslang of doodstraf opgelegd, dan verjaart het recht tot tenuit voerlegging niet. Met name tussen Nederland en West- Duitsland spelen verjarings termijnen een rol", aldus de brief. Volgens een in het weekblad Nieuwe Revu gepubliceerde enquete verzet ruim zestig procent van de Nederlandse bevolking zich overigens te gen de in de Bondsrepubliek dreigende verjaring van oor logsmisdrijven. De bezwaren leven het sterkst bij ouderen, mannen en kiezers van de Partij van de Arbeid. Vrou wen, jongeren en CDA- stemmers stellen zich aan merkelijk milder op. Vrijwel dezelfde groep die zich verzet tegen de verjaring van oorlogsmisdrijven vindt ook dat het Nederlandse ministe rie van justitie onvoldoende doet om oorlogsmisdadigers op te sporen. Van de geënquê teerden is 47 procent tegen stander van vrijlating op kor te termijn van de drie Duitse oorlogsmisdadigers die in Breda levenslang uitzitten. Bijna 43 procent vindt dat de Drie van Breda vrijgelaten moeten worden. Voorstan ders van de vrijlating zitten vooral bij de CDA- en WD- stemmers. DEN HAAG (GPD) - Het verblijf van kinderen in een dagverblijf wordt vanaf 1 april aanzienlijk duurder. Hoewel staatssecretaris Wallis de Vries van CRM de nieuwe tarieven nog moet goed keuren, gaat naar verluidt de mi- nimumbijdrage per kind per maand (voor een hele dag verzor ging) omhoog van f 11 naar f 22. Wie netto f1275 per maand ver dient, betaalt dit tarief. De maxi- mumbijdrage (gekoppeld aan een inkomen van f 2300 netto of meer) zal opgetrokken worden van f 268 naar f 568, in twee etap pes. De eerste stap zou een ver hoging naar f411 per maand zijn. Met de optrekking van de tarieven zet Wallis de Vries de lijn van zijn voorganger Wim Meijer door. Op het bureau van Wallis de Vries ligt momenteel een advies over de tarieven van een gemengde werkgroep, waarin vertegen woordigers zitten van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten, CRM en de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland. Woordvoerder Zijlstra van de Werkgemeenschap is niet onver deeld gelukkig met de verhoging van de ouderbijdrage. Kinderdagverblijven vallen onder een rijksbijdrageregeling. Het zijn de gemeenten die met geld van CRM kinderdagverblijven subsidiëren. Er zijn in Nederland te weinig kinderdagverblijven en er bestaan dan ook grote wacht lijsten. Nu enerzijds de kinder dagverblijven afhankelijk zijn van de gemeentelijke overheid (die dus kan bepalen of er kin derdagverblijven bijkomen en in welke mate exploitatietekorten worden gedekt) en anderzijds de ouderbijdrage wordt verhoogd, vreest Zijlstra dat de kinderdag verblijven de voorkeur zullen moeten gaan geven aan mensen met een dikkere portemon- „Het is niet zeker dat het die kant opgaat, maar de mogelijkheid be staat. Wij maken ons daar zorgen over", aldus Zijlstra. Minister weigert aan te geven waar extra geld voor kunsten vandaan komt AMSTERDAM - Beeld van het interieur van het in Amsterdam gevestigde Instituut voor de Tropen dat na een ingrijpende verbouwing van tweeëneenhalf jaar in juni wordt heropend. Het vernieuwde instituut telt straks vier hoofdafdelingen: tropische hygiëneagrarisch onderzoek, sociaal-weten schappelijk onderzoek en het museum. Uniek in de hele wereld is het speciale kindermuseum dat in het instituut is ingericht. Kleine authentieke hutjes met golfplaten dakeningericht met potten en pannen, met meubilair en etenswaren, alles zo rechtstreeks overge plant uit een Derde Wereldland naar Amsterdam. Het is de bedoeling dat kinderen hier al spelendvertrouwd worden gemaakt met de woonsfeer van de allerarmsten uit die landen DEN HAAG (GPD) - Het informele verzoek van secreta ris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties aan de Nederlandse regering om troepen voor de VN-macht in Libanon ter beschikking te stellen, kwam op 19 decem ber ook voor het kabinet als een totale verrassing. Om dat direct daarna eerst tal van technische en procedure le zaken moesten worden nagegaan, kon de regering de Tweede Kamer niet eerder dan medio januari over het verzoek inlichten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7