„Pedagogische academie in Oegstgeest niet weg" eidse agenda Jongeren willen Voorschotense hoeve kopen Rijkspolitie krijgt grotere behuizing „Bouw van Engelse School mag doorgaan VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 OEGSTGEEST-LEIDEN - Het is te verwachten dat de protestants-christelijke pedagogische academie in Oegstgeest zal blijven bestaan. Dat zegt de heer J. Bosch, plaats- vervangend-directeur van deze school in een reactie op het zg. vlekkenplan, dat door een spe ciale commissie van het ministe rie van onderwijs is opgesteld. In dat plan wordt een voorstel ge daan hoe in de toekomst oplei dingsinstituten voor onderwij zers (die dan trouwens „leraar" mogen worden genoemd) over het land moeten worden ver spreid. Het aantal pedagogische acade mies wordt verminderd; de aca demies die overblijven zullen bo vendien moeten samengaan met scholen voor kleuterleidsters in verband met de invoering van het basisonderwijs (de ging van kleuteronderwijs t ger onderwijs). Vlekkenplan Volgens het vlekkenplan zou er in de regio van de omgeving van Haarlem, Leiden, de Bollen streek en het noordelijk deel van de Rijnstreek straks nog maar plaats zijn voor één protestants- christelijk opleidingsinstituut. Op dit moment zijn er twee: één in Oegstgeest en één in Sant poort. Zou het vlekkenplan on gewijzigd worden uitgevoerd, dan zou één van die twee dus moeten verdwijnen. Maar volgens Bosch komt het waarschijnlijk niet zover. De bei de academies voeren al bespre kingen met „Den Haag" om te komen tot een andere regionale verdeling van de gebieden in Zuid- en Noord-Holland. Sant poort zou dan ingedeeld moeten worden bij een meer noordelijk gelegen deel van Noord-Holland, waar nu geen protestants- christelijke academie is. De Santpoortse academie fuseert waarschijnlijk met een Alkmaar- se school voor kleuterleidsters. Het is alleen nog niet duidelijk waar de nieuwe school gevestigd zal worden: in Alkmaar, Sant poort of Castricum. De pedagogische academie in Oegstgeest blijft in die construc tie het protestants-christelijk opleidingsinstituut voor Leiden en omgeving, de Bollenstreek en het noordelijk deel van de Rijns treek. Waarmee er in de praktijk niet zoveel verandert „Want voor de academie in Santpoorten onze zijn Lisse en Hillegom nu ook on geveer de grensplaatsen", zegt Bosch. Muziek- leerlingen luisteren Bij de pedagogische academie in Oegstgeest zal waarschijnlijk een deel van het protestants-christe lijke opleidingsinstituut voor kleuterleidsters in Den Haag worden gevoegd. Het andere deel van deze school gaat dan samen met de prot.chr. pedagogische academie in Den Haag. In de in spraakperiode die aan de defini tieve vaststelling van het vlek kenplan vooraf gaat - tot 1 april - zal plaatsvervangenddirecteur Bosch van de pedagogische aca demie in Oegstgeest bij het mi nisterie in elk geval een zodanige wijziging van de regionale inde ling bepleiten, dat Santpoort ge heel bij Noord-Holland wordt ge voegd. Hetzelfde geldt voor zijn collega van de academie in deze plaats. Haanstra school De Haanstra kweekschool voor kleuterleidsters, die in Leiden is gevestigd, heeft als toekomstig partner de Pedagogische Aca demie van het Haagsch Genoot schap gekozen. In de omgeving van Den Haag, Leiden, Alphen, Gouda, Delft en de Bollenstreek is volgens het vlekkenplan straks plaats voor twee bijzonder-neu- trale of openbare opleidingsinsti tuten. In de praktijk betekent dit dat de twee bestaande pedagogi sche academies moeten samen gaan met de twee bestaande op leidingen voor kleuterleidsters. Volgens de heer L. Erades, direc teur van de Haanstra kweek school, is het nog niet bekend waar de toekomstige bijzonder- neutrale combinatie Haanstra- Haagsch Genootschap gevestigd zal worden. Zowel Den Haag, Leiden alsook Zoetermeer ko men in aanmerking. De keuze hangt o.m. af van de vraag waar het toekomstig openbaar oplei dingsinstituut zal staan. Het nieuwe, maar toch weer tijdelijke oriderkomen van de politie in Leiderdorp. Nu zit gemeentewerken er nog in. Bij de oplevering van het nieuwe gemeentehuis komt het vrij. In Leiderdorp "Lastig werken" in de kleine kamertjes van het woonhuis a Acacialaan voor de rijkspolitie. LEIDERDORP - Zodra het nieuwe raadhuis van Leiderdorp in Win kelhof gereed is, ver huist het groepsbureau van de Rijkspolitie in deze gemeente van een gewoon woonhuis in de Acacialaan naar het dan leeggekomen gebouw van gemeentewerken aan de Van Diepenin- genlaan. Het woonhuis van waaruit de politie tot nu toe moest opere ren geeft door het ruimtege brek veel problemen. Adju dant H. Slofstra gelooft dat met de verhuizing naar het grote gebouw van de gemeen te een einde komt aan de las tige werksituatie, veroorzaakt door de kleine kamertjes van het huis. "De Leiderdorper die hier komt heeft er toch recht op om goed te worden ontvangen? Mo menteel is hier in de Acacia laan geen privacy, zelfs niet onder het koffiedrinken. Als dan iemand om hulp komt, tja dan kan je nergens anders heen", aldus Slofstra. Volgens hem zal de verhuizing naar het gebouw in de Van Diepeningenlaan slechts één dag werk in beslag nemen: "Alles wat we mee hoeven te nemen zijn de bureau's, de telex-apparatuur en de mo bilofoons. Ons nieuw onder komen wordt geheel gestof feerd verhuurd door de ge meente. We kunnen er zo in". "Ik ben blij dat de gemeente on ze noodsituatie heeft willen aanpakken. Ik heb burge meester en wethouders inder tijd in de Acacialaan op be zoek gehad en laten zien waarom wij zo snel mogelijk geholpen moesten worden. Eén van de redenen was ook de personeelsuitbreiding die we nog gaan krijgen". Slofstra vertelt dat er ook ande re gegadigden waren voor het gebouw in de Van Diepin genlaan, "maar onze situatie werd zo onhoudbaar". "Nu hebben we tenminste iets om naar uit te kijken, alhoewel ik vrees dat de verhuizing pas in september kan plaatsvinden De vorst zal ontegenzeggelijk de oplevering van het nieuwe raadhuis vertragen". De adjudant wijst verder nog op het tijdelijke van de huur overeenkomst met de ge meente. "Het contract is maximaal twee jaar geldig, vanaf de dag dat we in het ge bouw zitten. Na die twee jaar zal hoogstwaarschijnlijk ons definitieve onderkomen aan de Hoogmadeseweg gereali seerd zijn. Tot die tijd zitten we. evenals in de Acacialaan, zonder cellen. We hebben echter goede contacten met de rijkspolitie in Voorscho ten, die meestal wel een cel over heeft. Hebben ze dat niet of hebben we een paar arres tanten, dan kunnen we altijd nog in Leiden terecht". Vrijdag Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur; vergadering VA- RA-afdeling Rijn-en Bollenstreek, 20.15 uur; vergadering ver. Fryslan, 20 uur. 't Breehuys, scholierencafé., 15-17.30 uur; soos Mirakel, 20-24 uur; gehandi- captensoos, 21-24 uur; eethuis Repel steeltje. 18-19 30 uur. Nieuwe Rijn 20 A, NVSH-trefcentrum, soosavond, vanaf 21.30 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. LAK-theater, Hans Dagelet en E)ja Pel- grom met "Buck Teeth", show, 20.30 Vrijetijdscentrum, optreden van de groep Sfinx, 21 uur. Groenoordhal, Woon-Ideaal Beurs, 19-22.30 uur. Zwembad, Wassenaar, schoolsport- zwemmen, vanaf 18.30 uur. Don Boscohuis, Zoeterwoude, stijl- dansavond, 20 uur. Zaterdag •k Het Benvenutulaanlje in Voorschoten (archieffoto). Plaimen voor een tennisbal werden eerder afgewezen. Bouwplannen voor "stadswoningen" passen volgens de commissieleden ook niet bij het landelijk karakter dal het laantje nog heeft. Wijkraad-protest verworpen: VOORSCHOTEN - De bouw van de Engelse School aan de Jan van Hooftlaan in Voorschoten kan gewoon doorgaan. De Raad van State heeft gisteren het protest van de Wijkraad Boschgeest en individuele bewoners van deze wijk tegen de bouw van de nieuwe school verwor pen. Het hoofdgebouw is inmiddels vrijwel voltooid; er moet nog een tweede vleugel komen. In mei wordt de officiële opening van de nu nog in Den Haag gevestigde Engelse School verwacht. De bewoners van Boschgeest vinden dat de school niet in hun wijk past, vanwege de omvang van het gebouwencomplex: 5000 vierkante meter. In het bestemmingsplan Boschgeest was voor scholenbouw aan de Jan van Hooftlaan 3750 vierkante meter opgenomen. Zowel de gemeente Voorschoten als de provincie Zuid-Holland waren wel voorstander van de nieuwbouw voor de Engelse School, die in Den Haag over verschillende panden verspreid is. naar elkaar Bezwaar tegen bouw plan Benvenutolaan OEGSTGEEST - Directeur Timm van,de Streekmuziekschool Lei den vroeg gisteravond aandacht voor de bloempot met sierplant op het podium van de kerkzaal in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg, waar de schoolafdeling Oegstgeest de jaaruitvoerir% gaf. De geboorte van de School (eer der Maatschappij voor Toon kunst) viel in 1834, dus 145 jaar geleden. Het grote verschil tus sen vroeger en nu is de centraal- s te lling van het groepsmusice- ren, primair in de lagere school leeftijden. Verder de "erkennin- g" als klassiek van instrumenten als gitaar en accordeon. De luit is uit haar museumstatus gehaald en het kerkorgel doet mee. En wie de uitvoering wint door de knapste prestatie legt weinig ge wicht in de schaal. De opzet beoogt een kijk op het reilen en zeilen van het onderricht, ook om allemaal eens mekaar te horen In 1979, Jaar van het Kind, is het zinnig nog eens speciaal te me moreren hoeveel speciaal de klankenwereld van het Orff-in- strumentarium tot kindergeluk bijdraagt. Maar geluk voel je ook wegvonken van zo'n orkest van 20 gitaristen, gemiddeld rond de meerderjarigheid, aangevoerd door Bert Maas, zoals je dat van ouds als bekroning meemaakt van het Houtblazers Ensemble (B) van Hans Stoop. Kleine losse vertolkingen op ac cordeon (leerkracht niet ge noemd) en orgel (Job de Vries) vond ik verkwikkingen. Solo'tjes en duo'tjes piano en harp, vaak met pittoreske stukjes, waren er ook. Een blokfluit-ensemble, hier onder leiding van Clara Nijkamp - kan nergens meer ontbreken - Nog zijn geen strijkers genoemd, ze waren er in het "Gecombi neerd Strijkers Ensemble I en II" o.l.v. directeur Timm. Van hun programma noem ik een suite van Keuning met een "Pizzicato" van een paar maten en toch iets volledigs in zichzelf. Daar kon men bij een mooie klankverzadi- ging gewoon "zien" hoe de deel- stukjes in elkaar zijn gezet, door zichtig als door glas. KEES VERHOEF VOORSCHOTEN - Het plan voor de bouw van 12 wo ningen aan de Benvenu tolaan in Voorschoten is niet goed gevallen bij de commissie voor openbare werken, die gisteravond vergaderde. De leden van de commissie hadden grote bezwaren tegen het verle nen van een bouwvergunning aan een aannemingsmaatschap pij. CDA-er Francken noemde de Benvenutolaan een karakteris tiek laantje, gelegen in een groe ne omgeving, direct grenzend aan de Zilverfabriek. Dat laantje vraagt indien indien nodig om een passende bouw. En geen bouw van grote-stadswoningen met autokelders eronder. CDA. Ook De Keuning (WD) sloot zich volledig aan bij de visie van het CDA. Ook De Keuning (WD) zag weinig heil in het plan, maar hij meende dat de bouw van deze woningen beter is dan het vroegere plan van mejuffrouw Begeer om ter plaatse een grote tennishal te bouwen. Aikens (D'66) wilde eerst graag het bestemmingsplan "Berbice" af gewerkt hebben en eerst pas daarna tot woningbouw over gaan, maar dan geen woningen "waar de Voorschotense wo ningnood zeker niet mee opge lost wordt". Wethouder Eveleens (PvdA) deed de toezegging het geheel nader binnen het college van burge meester en wethouders te over wegen. Hij meende ook dat de bezwaren van de directe buur (De Zilverfabriek) zwaargevend en zeker niet ongegrond zijn. Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur LAK-Theater, Esta met "The heartache and sorrow show", 20.30 uur. Stadsgehoorzaal, viering 60-jarige be staan CPN. 14-16 en vanaf 20 uur. Groenoordhal. Woon-Ideaal Beurs, 13-17 en 19-22.30 uur. Bar Entre-Nous, Voorschoten, carna valsavond, 20 uur. Jeroen huis, Wassenaar, Oranjebal Deylknotsen, 20 uur. Lindehoeve, Voorschoten, optreden van de groep Paradoks, 21 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; Wijk II (Kooi en Merenwijk): J.A. Verhage, van zaterdag 10-18 uur Gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2, tel. 133834, van zaterdag 18-zondag 24 uur Rozemarijntuin 51, Leiderdorp, tel. 895144; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zondag 8 tot zondag 24 uur A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag); H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zon dag). Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Praktijkgebouw Win kelhof, Florijn 10, tel,. 891000. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - A.P.M. Meiman J.W. Fri- solaan 13, tel. 2493 (zaterdag); B.R. van Beusekom, P. Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zondag). Warmond - L. J.H. Lempers, Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 2-9 febr., waargenomen door. Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaerstraat 1B, "Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. Carnaval Voorschoten WIJKVERPLEGING Ongehuwd Het Vormingscentrum "Oud- Poelgeest" organiseert vandaag tot en met zondag een driedaag se cursus voor ongehuwde vrouwen. De cursus heeft als thema "Wat betekent emancipa tie voor ons en het ongehuwd zijn in de maatschappij". Inlich tingen tel. 071-152445. KPJ Zoeterwoude In het Don Bosco-huis te Zoeter woude is vanavond weer eens een ouderwetse stijldansavond. Toegang alleen voor KPJ-leden. Voor iedereen toegankelijk is wel de uitgaansavond van de KPJ. Men moet zich dan opgeven bij één van de bestuursleden vóór 18 februari. De avond is op vrijdag 16 maart en voert naar het Circustheater in Schevenin- gen, waar een optreden van Herman van Veen te zien zal zijn. Zwemmen In samenwerking met de Wasse- naarse oranjevereniging en de plaatselijke zwemverenigingen organiseert de Wassenaarse schoolsportcommissie van avond de jaarlijkse zwemwed strijden voor de Wassenaarse scholen. Om 19.00 uur ontmoe ten de leerlingen van de lagere scholen elkaar in het sportfond- senbad. Vrijdag 9 februari vol gen de scholen van het voortge zet onderwijs, ook hier is de aanvang 19.00 uur. Oranjebal De Wassenaarse carnavalsvereni ging de Deylknotsen heeft mor gen weer een feest op haar pro gramma staan. Het betreft hier het Oranjebal ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix. De avond vindt plaats in het Jeroenhuis in Wassenaar. De Voorschotense carnavalsver eniging "De Forse Caters" be ginnen het carnavalseizoen met de installatie van Prins Carna val. Dit zal gebeuren om elf uur elf in bar-bodega "Entre-Nous". Tijdens de installatie zullen traditiegetrouw de sleutels van de gemeente Voorschoten aan de prins worden overhandigd. Ie dere Voorschotenaar is welkom, de voorpret begint al om 21.30 Muziek-theater In de Lindehoeve zal morgen het gezelschap Paradoks optreden. Paradoks is een gezelschap van zes vaste krachten, die hun mu zikale, tekstuele en theatrale capaciteiten samengebracht hebben in een „muziek-theater- gebeuren". De aanvang van dit optreden is gesteld op 21.00 uur. Strandloop De atletiekvereniging A.V. Hol land organiseert zondag weer een strandloop. Men kan 2-4-8-12 km lopen. De start is 11.00 uur en men kan zich laten inschrijven nabij de strandopgang aan de Wassenaarse slag te Wassenaar. Leiden - Interkruis, Middelweg *38, tel. ten zuiden v.d. Rijn tel. 121753, ten noor den v.d. Rijn tel. 134604. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Leiderdorp, tel. 410141, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. DIERENARTSEN Leiden - De weekenddienst van zater dag 13-maandag 9 uur wordt waargeno men door G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp, tel. 071-890405; de weekend dienst van zaterdag 12-maandag 8 uur, wordt waargenomen door. Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. Telefoon 071-153266. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. VOORSCHOTEN - De Stichting Jongerenhuis vesting in Voorschoten zal morgen een brief opstellen gericht aan het gemeente bestuur met de vraag of men de Cornelia-Hoeve kan opkopen. Zoals eerder gemeld zal deze ver waarloosde, uit de 17e eeuw stammende hoeve verkocht wor den. De Stichting meent na ver bouwing ongeveer 15 woning zoekende jongeren in deze boer derij te kunnen onderbrengen. Tijdens de eerste informatie- en in schrijvingsavond die gisteravond door de Stichting is georgani seerd kwamen tien jongeren die zich als deelnemer hebben inge schreven. Deze inschrijving is volgens de Stichting noodzake lijk om in aanmerking te kunnen komen voor een aantal 4-ka- merflats, die vrijwel zeker door de gemeente aan de Stichting Jongerenhuisvesting zal worden toegewezen. De tien jongeren staan bijna alle maal al enkele jaren ingeschre ven bij de gemeente Voorschoten als woningzoekende. Zij toonden zich erg enthousiast over het ini tiatief van de Stichting, omdat men het vertrouwen in de ge meente na jaren wachten lang zaam kwijt is. Volgens woordvoerder Paul van de Burg van de Stichting is de hou ding van de gemeente nu ook erg positief. "Het laatste half jaar is deze houding in een stroomver snelling terecht gekomen ten gunste van de activiteiten van de Stichting". De besprekingen zijn op gang gekomen nadat de Stich ting in de zomer van afgelopen jaar een kraakactie had uitge voerd. Drie mensen die toen aan de kraakactie hebben deelgeno men zitten nu samen met vier an deren in de Stichting. De groep onderneemt op het ogenblik pogingen om huizen te gaan opkopen, om die later aan woningzoekende jongeren te gaan verhuren. Daarvoor is con tact opgenomen met de afdeling financiën van het gemeentehuis voor berekening van de koop prijzen. "Het is erg moeilijk omdat de hui zen in Voorschoten duur zijn en wij geen huur willen gaan vragen van 300 gulden of meer. Wij heb ben als streefbedrag 250 gulden," aldus Paul van de Burg. Ook is men bezig met het inwinnen van informatie rond het verkrijgen van Rijks- en gemeentesubsidies bij eventuele aankoop van pan den. Met de bijeenkomst van gister avond heeft de Stichting Jonge renhuisvesting een serie van in formatie- en inschrijvingsavon den ingezet die een duidelijker beeld moeten opleveren over de woningbehoefte onder jongeren Een grote inschrijving kan later ook als drukmiddel gaan funge ren. Paul van de Burg: "Wij ver wachten rond de 50 tot 60 jonge ren die zich komen inschrijven. Maar het staat vast dat de behoef te in Voorschoten nog veel hoger ligt". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232 10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2