LEIDSCH DAGBLAD PROFITEER!! sterieus autokerkhof in het Amsterdam-Rijnkanaal Rijnland moet nu op volle kracht pompen Htn lengen vandaag Autoverkoop was vorig jaar groter dan ooit Ambtenaren zeggen Twintig doden bij drie bom aanslagen Henry Ford II zou steekpenningen hebben aangenomen fü Het Motorhuis 'VRIJDAG 2 FEBRUARI! 979 OPGERICHT 1 MAART I860 35772 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aanhoudend kwakkelweer Een kleine depressiedie gisteravond boven Zuid-Engeland aan kwam, trok de afgelopen nacht en ochtend over het zuiden van ons land naar Duitsland weg. Vanmorgen vroeg waren de tegenstellingen in ons land in tempera turen weer vrij groot. In het noorden viel toen sneeuw bij één graad boven nul, in de zuidelijke provincies regende het toen bij 5 tot 6 graden boven nul. Achter de depressie om stroomt met noordelijke winden koudere lucht via de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving In deze lucht komen opklaringen voor, maar ook enkele regen- of sneeuwbuien. De komende nacht zal het weer licht kunnen vriezen overdag zal de temperatuur om het vriespunt liggen Strenge tot zeer strenge vorst komt nu alleen nog voor in Midden- en Noord-Scandinavië waar vannacht de laagste temperaturen ge meten wérden in dalen van het Noorse bergmassief: namelijk min 25 graden. "Volstrekt onaanvaard baar". Zo noemde de voorzitter van de Algemene Centrale van Overheidspersoneel, Jan Dutman (foto links) de nieu we voorstellen van minister Wiegel om op de ambtena rensalarissen te bezuinigen. Volgens de ambtenarenbon den worden de lasten nog steeds niet goed verdeeld PAGINA 21 Sfinx: een nieuw veelbelo vend popgeluid PAGINA 5 Kamer akkoord met troe penzending naar Libanon PAGINA 7 Ongenoegen ii Dengs bezoek Liv Ullman i Moskou over lan de VS PAGINA 9 musical PAGINA 11 trainen in PAGINA 13 26 PAGINA'S Uithof krijgt eindelijk weer een kans PAGINA 17 LONDEN (AP) - Hopen vuilnis onttrekken op het Londense St. Giles Circus de telefooncellen bijna aan het oog. Dat is het gevolg van de staking onder de Engelse vuilnis mannen die nog steeds voortduurt. De staking is een onderdeel van een landelijke staking van ongeveer 1,5 miljoen Britten die in de dienstver lenende sector werkzaam zijn. Door deze staking worden doden niet be graven, hoopt het vuilnis zich op en sluiting In San Salvador SAN SALVADOR (AP) - Bij drie bomontploffingen in gebouwen van de politie zijn gisteren in San Salvador 20 mensen gedood en een groot aantal gewond ge raakt. In een pamflet dat is verstuurd aan de plaatselijke radio- en televisie stations is gezegd dat de aansla gen zijn gepleegd door het linkse "guerrilla-volksleger" (ERP) De aanslagen waren een wraakne ming op de moord op vijf perso nen, onder wie een katholieke priester, die volgens het pamflet door slodaten op 20 januari was gepleegd. Volgens de regering waren de vijf doden terroristen geweest doch namens de kerk werd naderhand verklaard dat het mensen waren die een catechesatieklas volgden. Een bomontploffing in het hoofd bureau van politie in San Salva dor, doodde 13 en verwondde 30 personen. Een tweede ontplof fing, in een gebouw van de politie elders in de stad, verwondde acht mensen. Een derde bom ontplofte in een post van de Nationale Garde (het leger) in San Miguel, 215 kilome ter ten westen van San Salvador. Het resultaat was zeven doden (vijf militairen en twee burgers). BUSSUM-DIEMEN (gpd) - In opdracht van de rijkspolitie hebben brandweermensen van het korps van Diemen en acht duikers van brandweerkorpsen uit Gooi- en Vecht streek de afgelopen dagen tientallen auto's opgevist uit het water van het Amsterdam-Rijnkanaal. De operatie, uitgevoerd op drie avonden, gebeurde in het diepste geheim. Veel auto's zijn zeer waarschijnlijk van diefstal en joy-riding afkomstigmaar wellicht zitten er ook andere mysteries achter. Tijdens de schoonmaakactie in het Amsterdam-Rijnkanaal langs de Kanaaldijk in Diemen, waren naast rijkspolitiemannen ook mannen van de rijksrecherche van het district Amsterdam ter plaatse. Ook zij hebben met eigen ogen gezien hoe kolossale auto mobielen uit het ijskoude water werden getakeld. Wat steekt er achter deze myste rieuze autovangst uit het kanaal, dat ressorteert onder'rijkswater staat? Vast staat dat de politie is begonnen met een grondig on derzoek naar de herkomst van deze voertuigen. Het autokerk hof is aangetroffen op een be trekkelijk klein stuk van het Am sterdam-Rijnkanaal, over een breedte van nog geen 500 meter. Er zijn bovendien aanwijzingen dat er nog veel meer auto's op de bodem van dit kanaal liggen. Dankzij de oplettendheid van rijkswaterstaat is de politie op de hoogte gebracht. Rijkswaterstaat heeft onlangs namelijk in ver band met plannen om het Am sterdam-Rijnkanaal te verbreden en uit te baggeren, peilingen ver richt. De peilboot van rijkswater staat stootte al vrij snel op obsta kels. Toen bleek dat het om tal van auto's ging, werd de rijkspo litie op de hoogte gesteld. Rijkspolitieman A. J. van Dam: „Er zijn tot nog toe 20 auto's uit het Amsterdam-Rijnkanaal gehaald. Er zijn nog zes wagens gelokali seerd, maar we hebben het werk voorlopig stopgezet. Met rijkswa terstaat hebben we afgesproken dat zodra de peilboot aanwezig is en als er weer een bosje auto's by elkaar is gehaald, we opnieuw duikers zullen inzetten. Wacht meester Van Dam zei er nog geen verklaring voor te hebben dat zo veel auto's in dit kanaal lig gen. De voertuigen zijn thans in Dui- vendrecht bij een sleepbedrijf opgeslagen en zullen worden leeggespoten en schoongemaakt. Het recherche-onderzoek zal moeten gaan uitmaken of er wel licht meer aan de hand is. Het kan namelijk best mogelijk zijn dat de verzekeringsmaatschappijen zijn opgelicht (auto doen verdwijnen, geld incasseren) en dat inbrekers de auto's in het kanaal (vlak bij een uitvalsweg van Amsterdam) hebben gedumpt, nadat de buit natuurlijk in veiligheid was ge bracht. NEW YORK (AFP) - Voormalige aandeelhouders van het Ford concern hebben het hoofd van het bedryf, Henry Ford II. er van beschuldigd, dat hij twee miljoen dollar aan steekpenningen zou hebben aangenomen van me vrouw Imelda Marcos, de echt genote van het Filippijnse staats hoofd. Dit heeft de ,New York Post' geschreven. De betrokkenen eisen een schade vergoeding van 50 miljoen dollar. Hun actie is de jongste in een reeks processen tegen Henry Ford. die er ook van is beticht dat hij fondsen van het concern voor persoonlijke doeleinden zou hébben gebruikt. Volgens de nieuwe klacht zou me vrouw Marcos in het begin van de jaren '70 de twee miljoen dollar aan Ford hebben gegeven om hem te bewegen op de Filippij nen een fabriek te vestigen. Een woordvoerder van het Filippijnse consulaat in New York noemde de beschuldiging "absurd". Vannacht lichte vorst Vannacht opklaringen, weinig wind en minimumtemperaturen van om het vriespunt aan de kust tot circa min 4 graden elders. Overdag meer bewol king met mogelijk een sneeuwbui, middagtemperaturen ongeveer plus twee graden en tot matig toenemende westenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3 FEBRUARI lZon op: 8.18 uur; onder: 17.30 uur. Maan op: 11.20 uur; onder: 0.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.46 en 20.09 uur laagwater om 3.31 en 16.01 uur. hij geld van het bedrijf zou heb ben aangewend ten behoeve van zijn vriendin, de voormalige mannequin Kathleen Duross. Ook zou hij meubels van haar hebben laten vervoeren met vliegtuigen van het bedrijf, ter wijl tevens katten van haar moe der met dergelijke toestellen zouden hebben gereisd. Henry Ford was niet beschikbaar voor commentaar. Hij bevond zich in Atlanta waaf hij een ont moeting zou hebben met de Chi nese vice-premier Deng Xiao ping. Verschuiving radiozendtijd wekt onrust bij politici HILVERSUM (ANP) - De zes partijvoorzitters van PvdA, CDA, WD, D'66 PPR en PSP zijn zeer ongerust over de voorstellen van de NOS de radiozendtijd voor politieke partijen per 1 april naar een later tijdstip te verschuiven. In een gezamenlijk telegram aan NOS-voorzitter Jurgens noemen zij de verandering van zendtijd (van 18.20 tot 18.30 uur op Hilversum 1 nu naar 18.50 tot 19.00 uur op Hilversum 2 per 1 april) on aanvaardbaar. Zo stellen zij dat nieuwe tijd slecht uitkomt omdat dan de televisie begint met uitzen den en er minder naar de ra dio wordt geluisterd. AMSTERDAM ANP) - In Nederland zijn vorig jaar 584.585 nieuwe personen- en combinatieauto's ver kocht. Daarmee is een nieuw autoverkooprecord bereikt. Dit heeft de RAI in Amsterdam vandaag meegedeeld. Volgens deze organisatie zijn als gevolg van een wijziging in de verwerkingsmethode van het ba sismateriaal voor de registraties de verkopen van vorig jaar niet meer vergelijkbaar met die van 1977 (de afzet kwam toen uit op 551.102 auto's). De nieuwe me thode heeft een hoger verkoop cijfer geregistreerd (het scheelt ongeveer 25.000 auto's), aange zien nu ook de zogenaamde grijze import en de auto's die op gas rij den in de cijfers zijn verwerkt. Vooral de Duitse autofabrikanten (Opel, BMW, en VW) hebben vo rig jaar van de hogere autover koop kunnen profiteren, maar ook de Amerikaanse auto's (lage koers van de dollar) ziet men te genwoordig steeds meer op de weg in ons land. De Franse mer ken hebben in het afgelopen jaar enig terrein moeten prijsgeven, evenals trouwens de Japanners (voor de eerste maal sinds 1963). Datsun Nederland in Lisse boekte in de decembermaand een klein succesje. Voor de eerste maal in haar geschiedenis had Datsun in Nederland het grootste markt aandeel van alle Japanners (5,2 procent), waarmee concurrent Toyota werd overtroeft. Hieronder de auto-Top-Tien van 1978 1. Gen. Motors 2. Ford 3. Volkswagen '4. Renault 5. Peugeot 6. Chrysler 7. Citroen 8. Fiat 9. Tovota 10. Volvo 86798 (14.9%) 66.484 (11,4%) 49.400 8,5%) 47.760 8,2%) 40.130 6.9%) 34.264 5.9%) 31.123 5,3%) 30 051 5,1%) 29.748 5.1%) 23.145 4.1%) Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 O1210221. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De forse regenval van de afgelopen nacht in combinatie met de door zettende dooi heeft het wa ter in kanalen, vaarten, sloten en plassen in geheel Zuid-Holland tot zeer gro te hoogte doen stijgen. Per 19 januari heeft Opel definitief zijn prijzen ver hoogd. Door een juist inkoopbeleid heeft Het Motor huis nog enige tientallen Opel Kadett's, Ascona's, Manta's, Rekords, Commadores en Senators in voor raad. Koop nu uw nieuwe Opel bij Het Motorhuis, dat scheelt u 3% prijsverhoging. Afleverdatum in overleg. Leiden, Vondellaan 80, telefoon 071-769313. Katwijk, Ambachtweg 1, telefoon 01718-29203. Voorschoten, Kon. Julianalaan 46,telefoon 01717-2559 Leidschendam, Oude Raadhuisstraat 1, Om de enorme hoeveelheid regen en smeltwater zo snel mogelijk af te voeren werken de gemalen en uitwateringssluizen van het hoogheemraadschap van Rijn land op het ogenblik op topcapa citeit. Ook de polderschappen stellen alles in het werk om de vrij plotseling opgetreden water overlast de baas te worden. Ir. Nicnhuis van het hoogheem raadschap van Rijnland: "Een zo hoge waterstand hebben we de laatste jaren niet meer gekend. Gisteravond was het zelfs nog vrij laag. Maar het samengaan van de regenval en de flinke tempera- tuursstijging heeft onverwacht voor deze grote watertoevloed gezorgd. Het gebied waarover Rijnland het waterbeheer voert, het grootste deel van Zuid-Holland, wordt op vier plaatsen bemalen namelijk in Katwijk, Halfweg, Gouda en Spaamdam. Per etmaal kunnen deze installaties 13 miljoen ku bieke meter water uitmalen. Dat het op het ogenblik minder is wordt toegeschreven aan de ijs laag die nog in vele wateren ligt. De aanvoer verloopt daardoor trager dan normaal. Tot ernstige calamiteiten heeft het hoge water tot dusver niet geleid. Ir. Nienhuis verwacht dat dat ook niet zal gebeuren, wanneer de re genval binnen de perken blijft, Wat nog wel zorgen baart is het lage zuurstofgehalte van het water. Plaatselijk heeft dat al tot vis sterfte geleid. OVERVALLERS BEROVEN MEDEWERKER BANK VAN F 80.000 AMSTERDAM (ANP) - Twee nog onbekende mannen, van wie één met een vuurwapen, hebben vanmorgen een 26-jarige mede werker van de spaarbank voor de stad Amsterdam, overvallen. Zij zijn er met een cassette met 80.000 gulden vandoor gegaan. De overval gebeurde voor het fi liaal van de bank in de Sumatra- straat in Amsterdam-Oost. Omdat het bankfiliaal zelf gesloten is in verband met verbouwingen, worden de cliënten geholpen in een grote caravan voor het filiaal. Deze caravan wordt dagelijks vanuit een andere vestiging van de bank in Amsterdam-Oost met geld bevoorraad. Toen de bankmedewerker 's mor gens met zijn auto waarin zich een geldcassette met 80.000 gul den bevond, bij de caravan arri veerde, sprongen twee mannen nog voor hij was uitgestapt naar de auto, sleurden hem er uit en gingen er vervolgens zelf met de auto vandoor. Eén van de twee, dezelfde die met het vuurwapen dreigde, had een sjaal voor het gezicht. Hoewel de politie onmiddellijk een achter volging inzette ontbreekt van het tweetal nog elk spoor. 4 weken lang h.t LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam 1 Adres Woonplaats Gironr j Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden n de krant komt n de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1