Speurtocht naar watervervuiler gaat nog door Duimen dat schuitje niet zinkt Alpheuse amateurdichters durven podium niet op... Jullie ziin het bonnetje toch niet vergeten Geen animo voor poè'zie-middag Free Fair in Waddinxveen BLOEMENKWEKERS: „MINDER OMZET, MAAR DE KOSTEN DRAAIEN DOOR..." Veel autorijders hebben gordel niet om Dieven vinden alleen dressoir VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 VOORHOUT - "Zet het maar op de aanrecht", lacht mevr. AM. Spierenburg, een van de bewoners van de bejaarden woningen aan Beukenrode in Voorhout, die de afgelopen weken door de gladheid bijna niet naar buiten durfden. Twee leerlingen uit de derde klas van de openbare basis school De Boekhorst, Angela van der Eist en Caroline Koops hebben tussen de mid dag wat boodschappen voor haar gedaan. De school ligt tegenover de be jaardenwoningen. Een van de klassen is zelfs tijdelijk on dergebracht in het zaaltje van de Woningbouwvereniging Voorhout in hetzelfde gebouw. En omdat een goede buur nu eenmaal beter is dan een verre vriend, organiseerde de school toen het door de sneeuw voor bejaarden al te glad werd een boodschappen dienst, waaraan de leerlingen van de hoogste klassen met plezier meededen. In de ochtendpauze gingen de kinderen bij "hun" bejaarden het boodschappenlijstje op halen. Dan konden ze meteen tussen de middag op pad om de nodige etenswaren te ha len. Het is nu al weer bijna afgelopen met de boodschap pendienst, hoewel het op sommige plaatsen op het trot toir nog verraderlijk glad is. Gisteren was al een aantal be jaarden zelf op pad gegaan, blij dat ze eindelijk weer eens een eindje konden wandelen. Mevrouw Spierenburg vond het echter met haar 72 jaar nog maar wat fijn dat Angela en Caroline bereid waren om voor haar te gaan winkelen. "Jullie hebben het bonnetje toch niet vergeten", vroeg ze toen de kinderen weer naar huis gingen. Want ze houdt het al lemaal nog wel goed bij. ■k Angela van der Eist en Caroline Koops verdienen een schouderklopje. De twee leerlingen van de basisschool De Broekhorst waren zoals uit de foto blijkt niet te beroerd om in "hun" pauze voor de 72-jarige mevrouw Spierenburg wat boodschapjes te doen. En mevrouw Spierenburg is daar zo te zien erg blij mee, nu de gladheid op de weg voor de wat oudere mensen een grote handicap is. Niet voor Angela en Caroline die met dikke jassen, muts en sjawl de kou en gladheid trotseerden om een beetje warmte te brengen bij een bejaarde. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphense (amateur)dichters laten zich maar moeilijk voor het voetlicht halen. De plaatselijke culturele raad was van plan om op een zon dagmiddag poëten de gelegenheid te bieden voor te dra gen uit eigen werk. Tot nu toe heeft zich echter niemand aangemeld, zodat die dichtmiddag voor Alphenaren wel erg op losse schroeven is komen staan. WADDINXVEEN - De jazzforma tie Free Fair zal zaterdag 10 fe bruari optreden in De Bonkelaar te Waddinxveen. Aanvang 9.00 uur. Het repertoire van Free Fair Dick Vennik (saxofoon), Rob van bestaat geheel uit eigen werk. De den Broeckjpiano), Harry Em- formatie is als volgt samenge- Jaap van der Nat (bureau jeugd en culturele zaken): "Tot nu toe heeft er nog niemand gereageerd, terwijl toch in allerlei bladen en blaadjes ons voornemen naar buiten is gebracht. Er moeten zich nu wel snel wat mensen melden, anders kan het hele feest niet doorgaan. En dat moeten er dan wel een redelijk aantal zijn, want met één of twee man zo'n dichtmiddag organiseren heeft natuurlijk ook niet zoveel zin". Succes Het idee van een dichtmiddag voor Alphense dichters werd geboren toen de plaatselijke culturele raad het programma voor het nu lopende seizoen in elkaar draai de. Voor het eerst werd in dit pro gramma plaats ingeruimd voor poëzie. Er werden drie dichtmid- dagen onder het motto "Poëzie op de zondagmiddag" opgeno men in het programma. En er zou een vierde kunnen volgen met Alphense dichters voordragend uit eigen werk. De eerste middag met de groep "Poëzie Hardop" werd volgens Jaap van der Nat een succes. "We hadden zo'n zeventig tot tachtig bezoekers. Daarbij waren wel erg veel mensen uit de Driehoorne, misschien ook omdat anderen hebben gedacht, het is in de aula van de Driehoorne, het zal dus wel niet voor ons zijn. Maar het programma is beslist wel bedoeld voor iedere Alphenaar die zin heeft om naar gedichten te ko men luisteren". Spektakel Dat geldt ook voor het programma dat aanstaande zondagmiddag om drie uur in de aula van de Driehoorne wordt geboden. Dan komt het Vlaamse "Theater Bent" met werk van de dichter Hugo Claus onder de titel "Clau- strofobie". De twee acteurs, An- nelies Vaes en Jaak Vissenaken, noemen "Claustrofobie" een poëzie-spektakel. "Het is veel meer dan alleen de gedichten van Hugo Claus, het is meer een groots verhaal". "Claustrofobie" begint met een aantal liefdesgedichten die afge sloten worden met een toespraak die Hugo Claus hield op 1 januari 1962 aan het slot van een vredes demonstratie in Krasnapolski in Amsterdam. Vervolgens komen gedichten aan de beurt over min naars, de vader van Claus en de ouderdom. Er worden gedichten vertolkt over Vlaanderen, de Ij zerbedevaart, terwijl enkele flar den te horen zijn van een proces dat Claus kreeg vanwege een op treden in een casino in Knokke. Goede hoop Jaap van der Nat heeft er goede hoop op, dat zondagmiddag de nodige mensen de gang naar de Driehoorne zullen maken. "En misschien krijgen de Alphenaren dan de smaak wel zo te pakken, dat ze zich alsnog opgeven voor een Alphense dichtmiddag". We wachten af Bewoners Noordwijkerhoutse wijken moeten water tijdelijk koken NOORD WIJK - Het waterlei dingsbedrijf in Noordwijk heeft nog altijd niet kunnen achter halen op welke manier het drinkwater in Voorhout en Noordwijkerhout enkele weken geleden is verontreinigd. Wel heeft men in de badplaats een ver moeden. Hoogstwaarschijnlijk is er een "vreemde' pomp aangesloten op het wa terleidingnet van het bedrijf in de bad plaats. Men zegt daarvoor aanwijzingen te hebben. Het is, aldus een woordvoer der van het watërleidingsbedrijf, alleen verschrikkelijk moeilijk om die bron op te sporen. "Maar tot op heden is niet precies vast te stellen wat de juiste oorzaak kan zijn geweest", zo vertelde de woordvoerder van de drinkwaterleverancier. "Ook het ministerie van volksgezondheid, dat is ingeschakeld, heeft de oplossing niet kunnen aandragen". Chloor Het waterleidingsbedrijf voegt thans nog in twee gebieden, de woonwijken Viktor 2 en Viktor 3 in Noordwijkerhout, extra chloor aan het water toe. Vandaag of morgen wordt dit voor enige tijd stopge zet om opnieuw monsters te nemen. Dan kan worden bekeken of moet worden doorgegaan met het toevoegen van chloor of dat de Verontreiniging voorbij water eerst moet koken voor het voor consumptie geschikt is. Een brief van het waterleidingsbedrijf is onderweg om de gebruikers hierop attent te maken. De laatste monsters die in Viktor 2 en Vik tor 3 zijn genomen hebben aangetoond dat het water nog niet zuiver genoeg was en dat er moest worden doorgegaan met chloreren. Het is niet te zeggen of de be smettingshaard ook in deze omgeving zal moeten worden gezocht. Laatste loodjes "Dit zijn wel de laatste loodjes", vertelde de woordvoerder. "De verwachting bij ons is dat we het probleem op zeer korte termijn onder de knie zullen hebben". Medewerkers van het waterleidingbedrijf hebben de laatste weken koortsachtig gewerkt om te proberen de "besmetter" op te sporen. Ze zijn daar nog niet in geslaagd. In beide Noordwijkerhoutse woonwijken zal naar hem verder worden gespeurd. "Ja, ook wij hikken ertegenaan dat we nog altijd niet weten waar het euvel moet worden gezocht. Als het water straks veilig is zullen we toch we toch extra op onze hoede moeten zijn en geregeld blij ven controleren. Zulke zaken zijn zeker niet prettig. Maar je kunt ze niet altijd voorkomen. Als je ergens aan een wa terleiding een karwei moet opknappen kan er altijd wat gebeuren. Natuurlijk, wij hebben vanzelfsprekend ook de hand in eigen boezem gestoken. Alle werkzaamheden, die wij in Voor houten Noordwijkerhout hebben uitge voerd, hebben we stuk voor stuk nage trokken. We zijn tot de conclusie geko- Het waterleidingsbedrijf heeft erg veel uren in het opsporen naar de vervuiler zitten. Nog niet zo lang geleden merkte wethouder Jansen van Noordwijk (ver antwoordelijk voor de gang van zaken op het waterleidingbedrijf) op, dat deze zaak de gemeente tienduizenden gul dens heeft gekost. Niet alleen het toe voegen van extra chloor, het nemen van monsters enz. is hiervan de oorzaak, maar ook het steeds weer brieven huis- aan-huis bezorgen als er maatregelen op komst waren, hebben de kosten opge jaagd. Of dit consequenties zou kunnen hebben voor de waterprijs? De woordvoerder van het waterbedrijf: "Nee hoor." Politie pijnlijk verrast RIJNSBURG - "Ach, je moet de moed niet zo gauw laten zakken. Angst is een slechte raadgeefster. We zitten nou eenmaal in het schuitje en dat moet je drijvende zien te houden. En duimen dat het niet zinkt Wim van der Gugten is één van de vele Rijnsburgse bloemenkwe- kers bij wie het water tot aan de lippen is gestegen. Er rond voor uitkomen doet hij niet. Wel geeft hij toe dat hij en z'n vakbroeders moeilijke tijden doormaken. Geld wordt er niet verdiend. De prijs die de bloemen opbrengen kunnen nauwelijks de kosten van de bollen dekken. En toch wil hij het achterste van zijn tong niet laten zien. Handtekening In de loods waar Van der Gugten juist z'n handen wast, is de tem peratuur behaaglijk, 't is koffie tijd. Twee van z'n personeelsle den stappen enkele minuten later binnen en kort daarop komt ook zijn vrouw even een kijkje ne men. Ze heeft een handtekening van haar man nodig. Anders kan ze niet aan geld komen.... De opmerking "lekker warm" doet Van der Gugten snel opkijken. Zegt dan: "Gisteren is toevallig de meteropnemer langs geweest. Nou, nou. Ik had 30.000 kubieke gas meer gebruikt dan normaal. Zeg maar het dubbele. Dat gaat me een flinke duit kosten." Van der Gugten is nog meer be ducht voor de rekening over de cember. "Die kan elk moment in de bus glijden. Daar zit ik niet al leen tegenaan te hikken, maar al m'n collega's ook. Kijk, de één heeft wat meer achter de hand dan de ander. Neem maar van mij aan dat ze het stuk voor stuk moeilijk hebben." Veiling-omzet Dat is geen wijsheid van de Rijns burgse bloemenkweker, maar harde feiten. "Ik kijk alleen maar naar het beeld van de veiling. Zij heeft voor bijna 6 miljoen min der omgezet dan vorig jaar. Een voudig, nietwaar? Dat hebben de kwekers minder aangevoerd. De kosten draaien gewoon door. Je personeel houdt aan het eind van de maand zijn hand op. Dan heb je maar te zorgen dat er geld op tafel komt." Doorgaan Voor Van der Gugten is het de vraag hoe lang dit allemaal zo nog kan doorgaan. "Je kunt het bijltje er toch niet zo maar bij neergooi en?" zucht hij. "Zolang het kan, ga je door. We hebben wel eens meer slechte tijden gehad. Tja, dat is natuurlijk wel zestien jaar geleden. We waren helemaal niet mêer gewend aan die lange vorstperiode." Wim van der Gugten heeft zijn bloembollen betaald. Maar er zijn ook kwekers die een voorschot bij de bank hebben genomen om dit te betalen. "Wat je voor de bloemen vangt, zijn soms niet eens de kosten van de bollen. Ei genlijk zou je nu geld moeten overhouden om de bollen van het volgend jaar te betalen. Ja, nu merk je dat nog niet zo. Maar dat wordt voor velen een heet hangij zer. Waar moet dat geld vandaan komen?" Zit hij zelf ook al tegen die rode streep aan? De Rijnsburgse bloemenkweker Wim 1 bloemenverkoop der Gugten: "Zodra de straten weer begaanbaar zijn komen er betere tijden Schudt wat met het hoofd. "Ach, het is geen rozegeur en mane schijn, dat weten we wel. Je komt ééns aan die rode streep. De één wat eerder dan de ander. Als je een paar aparte soorten bloemen hebt, leveren die meestal nog wel wat op. Ik heb het geluk een be paalde tulp als enige aan te voe ren. Daar willen ze wel eens wat meer geld voor geven." Vijf cent Van de week bood hij een partij Apeldoorns aan. "Hele beste" zo als Van der Gugten zelf zegt. 's Maandags kreeg hij een grijp- stuiver voor de bloemen, enkele dagen later lag de prijs vijf cent hoger. "En dat is in deze dagen heel wat hoor," beweert de Duurder Rijnsburgse kweker. Zodra de straten en de stoepen weer goed begaanbaar zijn ko men er betere tijden, voorspelt Van der Gugten. "Dan komen de mensen naar buiten. Zien ze een bloemetje in een stalletje, dan kopen ze het. Nu is er toch nie mand die speciaal even de deur uitgaat om een bosje bloemen te kopen? Nee, iedereen blijft lek ker achter de kachel zitten." Een handelaar die op Duitsland rijdt, een kennis van Van der Gugten, kampt met dezelfde problemen. Op de markt is prak tisch geen kraam te vinden waar bloemen te koop zijn. De man neemt nu zo'n 6000 bossen tulpen minder mee over de grens. "De bloemen die hij daar kwijt raakt, ja, daar wordt wat aan verdiend. Dat is het enige verschil met hier." Krijgen we straks te maken met dure bloemen? "Nee, dat denk ik niet. Het is bo vendien niet aan de kweker om dit uit te maken. Het is een spel letje van vraag en aanbod, dat maakt de prijzen uit. De kweker kan dat niet beïnvloeden. Weetje wanneer er voor ons wél wat valt te verdienen? Als de kwekers in het buitenland strop hebben en maar weinig bloemen kunnen produceren. Ja, dan varen wij er wel bij. De één z'n dood is de an der z'n brood. Zo is het door de al geweest." De grote vraag waarmee veel kwe kers op dit moment zitten is, hoe zal het met de zaaibloemen zijn. Ze zitten nu nog in de bevroren grond met sneeuw er over heen. "En je kunt alleen maar afwach ten," stelt Van der Gugten lako- niek. "Over een paar maanden kun je pas zien of ze de winter hebben overleefd of niet. 'tis best mogelijk dat de hele boel kapot gevroren is. Ja, inderdaad, dat be- Gas Eenmaal in de strenge vorstperiode heeft Wim van der Gugten hem behoorlijk geknepen. Toen er ook 's nachts volop moest wor den gestookt vreesde hij dat de gasdruk het wel eens zou kunnen laten afweten. "Gelukkig is me die narigheid be spaard gebleven. Jaren geleden heb ik een toestanden gehad. Stookte ik nog met olie. Die ging vlokken (bevroren paraflne, waardoor de sproeier verstopt raakt). Heb ik middenin de nacht een olieboer uit zijn bed gebeld en wat vaten laten brengen. Daar heb ik de leiding in gehangen. Zo heb ik de kas op temperatuur ge houden. Als ik mag kiezen, dan heb ik liever geen geld, maar wel warmte..." VOORHOUT - De rijkspolitie van Noordwijkerhout is "pijnlijk ver rast" door het hoge percentage chauffeurs dat gisteravond géén gebruik maakte van de autogor dels. Maar liefst 52 procent van de honderdvijftig aangehouden au tomobilisten droeg geen gordel. "En dat is nogal wat", merkte Lam berts van het Noordwijkerhoutse korps op. "We kunnen alleen maar hopen dat dit een inciden teel geval is. Het weer is slecht en de mensen dragen dikke kleren. Dan is het niet prettig om je ook nog eens in zo'n gordel te rijgen. Enkele maanden geleden hebben we in Voorschoten ook zo'n actie gehouden. Toen kwamen we uit op 45 procent die geen autogordel om hadden." Het politiekorps van Noordwijker hout houdt om de paar maanden een dergelijke actie. Leerlingen van de politieschool worden daarvoor ingezet. Ze worden eerst uitvoerig ingelicht door Veilig Verkeer Nederland over het gebruik van de autogordel. Daarna moeten zij de weggebrui kers ervan overtuigen dat die gordels noodzakelijk zijn. De jonge agenten treden alleen pre ventief op, bekeuren doen ze niet. De argumenten die de politiemen sen te horen krijgen als een au tomobilist geen gordel draagt, zijn meestal gelijkluidend: men is bang vast te komen zitten als men in het water belandt. "Maar dat is onzin", aldus Lamberts. "Als je geen gordel om hebt en je klapt op het water, dan sla je met je hoofd door de voorruit en ben je bewusteloos. In de gordel blijf je hangen en kun je je zelf bevrij den." KATWIJK - Bij de familie A. in de Haviklaan in Katwijk is gister avond voor driehonderd gulden aan geldmiddelen gestolen en te vens wordt een horloge ter waar de van 100 gulden vermist. De dieven troffen het niet want de familie die aan het behangen was had niets anders dan een dressoir in de kamer staan. De inbrekers moeten via de achterdeur van het huis naar binnen zijn gedrongen. De politie onderzoekt de zaak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19