Lot van experiment onderwijs onzeker Uitzetting dreigt toch voor krakers OLGA Feyenoord en Den Haag praten over Mansveld Verontrusting in de lotto over bouw brug bij de Morsweg „Bestuurscommissie" valt nog slecht (Nog) geen maatregelen tegen het Breehuys Eén winnaar VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 ADVERTENTIE LEIDEN - Het lot van het experiment met een nieu we bestuursvorm voor het openbaar onderwijs in Leiden hangt aan een zij den draad. De kans dat de ouders van de lagere school "De Duk dalf' en de kleuterschool "De Loopplank" (Meren- wijk) met het experiment in zee gaan, lijkt niet zo groot. Er zit nog steeds een groot gat tus sen de verlangens van ouders en onderwijzers aan de ene kant, en de gemeentelijke plannen aan de andere kant. Er ligt een voorstel op tafel om een "bestuurscom- te In 2 missie zitten ouders, onderwij zers en vertegenwoordigers van de gemeente. De commissie krijgt heel wat in de melk te brokkelen en neemt de belangrijkste bestuurstaken van LEIDEN - Maatregelen tegen de overlast die 't Breehuys de om wonenden bezorgt zijn voorlopig nog niet in zicht. De commissie voor politiezaken, die zich gis termiddag over de klachten van omwonenden boog, wacht eerst het overleg tussen politie en staf van het clubhuis af. Ze kon niet zo snel beslissen of, en zo ja, wel ke, maatregelen er tegen de overlast op zaterdagavond ge nomen moeten worden. Aanleiding voor de commissie om de kwestie te bespreken was een brief van één der omwonenden, die de burgemeester o.m. schreef dat bezoekers bierflesjes op straat gooien, automobilisten las tig vallen en "gewoon" lawaai maken. En dat alles rond slui tingstijd van het Breehuys, 's za terdags tegen middernacht. De staf bestreed ook gistermiddag de aantijging. Ze is van mening cat de overlast voornamelijk wordt veroorzaakt door jongeren die het Breehuys niet inmogen, omdat ze geen middelbare scho lier zijn. Het PvdA-raadslid Hes haakte op die beweringin, door op te mer ken dat er "structurele aspecten aan de zaak" zitten. Blijkbaar, zo redeneerde ze, is er te weinig op vang voor scholieren op de zater dagavond. Ze kon zich wel voor stellen dat er bij jongeren die het clubhuis niet in mogen een be paalde agressiviteit ontstaat. "Als gemeenteraad moeten we ons be zinnen op andere opvang" aldus Hes. Een suggestie om tegen twaalven een aantal agenten bij het club huis te posten werd zowel door omwonenden als door de politie zelfverworpen. De omwonenden zeiden bang te zijn dat de aanwe zigheid van de politie alleen maar meer 'narigheid' zou uitlokken. Commissaris Van Voorden zag ook geen heil in de suggestie. "Dan weet ik nog wel twintig an dere plaatsen", zei hij. Tenslotte zei voorzitter Goedhart van het Breehuys de suggestie om een tap aan te schaffen in overweging te nemen. Het pas jessysteem kan wellicht worden vernieuwd en, na overleg met de omwonenden, de achteruitgang van het Breehuys aan de School steeg op zaterdag worden ge bruikt. burgemeester en wethouders over. Toch zijn de ouders nog niet tevreden. De gemeente wil bij voorbeeld de commissie het recht geven om nieuwe onder wijzers voor te dragen. Het offi ciële recht van benoeming blijft in dat voorstel bij burgemeester en wethouders. Dat zien ouders en onderwijzers niet zo zitten: ze willen het rechtstreekse recht om personeel te kunnen benoemen. Zoals het er nu naar uitziet krijgen de ouders en personeelsleden dat recht niet. In een vergadering van de raadscommissie voor onder wijs bleek gisteravond dat het onwaarschijnlijk is dat er voor het "rechtstreekse" benoemings recht een meerderheid in de ge meenteraad te vinden is. Binnen de Leidse WD en het CDA vindt men dat het uiteindelijke recht van een benoeming thuishoort bij burgemeester en wethouders. Tegen Naar verluidt zijn ook de wethou ders Van Dam en Verboom bie den PvdA er tegen dat de nieuwe bestuurscommissie zelf zou mo gen benoemen. Wethouder Tes- selaar (onderwijs) is er in elk ge val vóór, zo bleek gisteravond. In het voorstel zoals het er nu ligt komt alleen de mogelijkheid van een voordracht voor. Als de ge meenteraad dat wil veranderen, zullen er bij de behandeling in de raad (in de maand maart) wijzi gingsvoorstellen ingediend moe ten worden. Zulke voorstellen kunnen mis schien verwacht worden van de kant van Partij van de Arbeid en de kleine partijen. Mevrouw Van Dongen (PvdA) vindt bijvoor beeld dat de bestuurscommissie het volledige benoemingsrecht wél moet krijgen. Zij kreeg steun van mevrouw Passchier (PSP) en Hoekema (D'66). Vrij algemeen pleitte de commissie er trouwens voor dat de commissie (behalve het recht om het onderwijsleer plan vast te stellen en te beschik ken over het geld voor leermid delen) ook de bevoegdheid moet krijgen om zich met kleine on- derhoudskwesties bezig te hou den. Daar is wethouder Tesselaar op zijn beurt weer tegenstander Desgevraagd verklaarde de heer S. Rijpma (één van de ouders van de school voor lager onderwijs) dat hij niet verwacht dat de ouders "ja" tegen het experiment zullen zeggen als er geen volledig be noemingsrecht komt. Dan is hij zelf trouwens ook tegen: "Daar voelen we niets voor. Zonder het volledige recht beginnen we er niet aan". Volgens de heer Rijp ma is de kans dat het experiment slaagt dan ook gering. Op de "Dukdalf' en de "Loopplank" (samen zo'n 450 leerlingen) moet de ouder-vergadering uiteinde lijk beslissen. Voordat het voorstel in de gemeen teraad komt, wordt eerst nog het advies van de onderwijsbonden gevraagd. Die zijn echter tegen experimenten met bestuurs- Op bres voor Gewestelijk Orkest LEIDEN - De wethouders uit zes Zuidhollandse gemeenten, waaronder Leiden, hebben een telegram gestuurd aan de leden van de Tweede Kamer. Ze vragen hun er bij minister Gardeniers van CRM op aan te dringen dat het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland gesubsidieerd wordt, zoals staat aangegeven in de nota "Orkestbestel Ook vra gen zij de Tweede Kamer een standpunt kenbaar te maken over de subsidiering van het or kest. Endegeest In uw krant van 1 febr. j.l. las ik het relaas van de dochter van de heer v.d. Oever, ex-patiënt Endegeest. De heer v.d. Oever heb ik vele ja ren gekend en ook verzorgd. Ik ken zijn gevoelens en weet hoe hij zijn ziekte beleeft. Velen kunnen daar een voorbeeld aan nemen. Het is een man met een levens overtuiging en ook met een toe komstverwachting. Ik weet zeker dat hij zijn dochters, als hij dit nog kon, zou wijzen op hetgeen staat in de Heidelberger Catechismus: vraag 112. Wat wil het negende gebod? Antwoord: „Dat ik tegen niemand valse ge tuigenis geve, niemand zijn woorden verdraaie, geen ach terklapper of lasteraar zij, nie mand lichtelijk en onverhoord oordele of helpe veroordelen maar allerlei liegen en bedriegen lar hun advies is nodig om later geen moeilijkhe den te krijgen, verklaarde wet houder Tesselaar. Drie jaar Het experiment zal als het doorgaat waarschijnlijk drie jaar gaan du ren. Anvankelijk deden ook een aantal andere lagere scholen mee in de besprekingen, maar die haakten later af. De heer Baai- bergen, chef van de afdeling on derwijs van de gemeente Leiden, hamerde er gisteravond op dat er een goede opzet voor het experi ment moet komen omdat het eventueel ook voor andere scho len in Leiden bruikbaar moet zijn. Van kleuterleidsters en onderwij zers van de beide scholen was gis teravond niemand bij de verga dering aanwezig. Kijken is kiezen uit Olga's brochure „Het Rijke Slapen" Dezp brochure slaat vol met spring- boxen, spreien, gordijnen, kussens, hoofdborden en matrassen. Welke smaak u ook prefereert, u vindt het bij Olga. Bestel de brochure en binnen enkele dagen kunt u zichzelf over- tuigen. Slop uw naam en adrei met daarbij f Iaan postzegels ingesloten, in een als brief gefran- keerde envelop en stuur de/.e naar Olga of maak f I,- over per giro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga, Postbus l(i. Leiden, Postgiro 12002. Een van de vele voorbeelden uit de veelkleurige, 24pagina 's dikke broehure van Olga. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Uit huis aan Langebrug LEIDEN - De krakers van het huis aan de Langebrug 103 in Lei den moeten er uit. De vijf mensen (een gezin met een baby en twee alleenstaanden) die er sinds half augustus vo rig jaar wonen zullen misschien al volgende week op straat gezet worden. De woning is eigendom van de Leidse Woning Stichting. Het leek er aanvankelijk op, dat de krakers in de woning mochten blijven. Zij betalen elke maand een huurbedrag (267 gulden en vijftig cent) en krijgen daarvoor zelfs elke maand een acceptgirokaart van de woningstichting. Toen de woning gekraakt werd stond hij al meer dan een jaar leeg. Peter Nievaart (20) trok er met zijn vrouw in omdat zij zwanger was en haar ouders niet wilden dat zij het kind thuis kreeg. "Toen moesten we dus snel een huis huren, maar dat was er niet en toen was die de enige mogelijk heid", aldus Peter. Een andere bewoner, Wiet van den Brink (33) vertelt dat hij direct een huis nodig had toen hij na een scheiding op straat stond. Zowel Peter als Wiet komen op dit moment welis waar in aanmerking voor re gistratie als woningzoekende (ze zijn allebei economisch aan Leiden gebonden) maar ze zijn nog lang niet aan de beurt. "Dat komt omdat er in Leiden niet gekeken wordt naar de urgentie van je geval, maar alleen naar je i op de wachtlijst", aldus Peter. Voor de woning aan de Lange brug hebben ze dus nog steeds geen woonvergunning gekregen, en op die grond wil het bureau huisvesting van de gemeente nu dan ook de uit zetting vorderen. Het bureau zal burgemeester en wethou ders vragen om tot "gerech telijke ontruiming" over te gaan. Omdat de bewoners nog steeds geen andere woonruimte werd aangeboden, zullen ze bij uitzetting op straat staan. Ze zijn bijzonder verbaasd, omdat het vrij tolerante be leid van de Leidse Woning Stichting nu doorbroken wordt door "strikt formalis tisch optreden" van het bu reau huisvesting. In het Leidsch Dagblad verklaarde de heer Amptmeijer (waar nemend chef van het bureau huisvesting destijds naar aanleiding van de kraakactie, dat het huis inderdaad langer had leeggestaan dan nodig was, en dat de situatie voor de krakers zeer pijnlijk was. Ontruiming zou dan ook be slist niet voor de deur staan. Het raadslid Passchier (PSP) overweegt burgemeester en wethouders over deze zaak te interpelleren. "De gemeente is erg huiverig voor kraakac- ties, maar aan de andere kant worden kraakacties door lan ge leegstand uitgelokt", vindt ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord-directeur Pe ter Stephan, woensdag nacht met spelers en trai ners weergekeerd van Te- nerife, heeft gisteren on middellijk een afspraak gemaakt met Eddy Hart- mann van FC Den Haag omtrent een eventuele transfer van Aad Mans veld. De heren, die elkaar tijdens het weekeinde in Den Haag zullen ontmoeten, praten over een on middellijke terugkeer van de li bero naar het Zuiderpark. Een en ander is aan Haagse zijde finan cieel een haalbare kaart gewor den, nu Lex Schoenmaker als ge volg van een hernia langdurig is uitgeschakeld, waardoor diens salaris voorlopig niet langer door FC Den Haag dient te worden be taald maar door de bedrijfsverze kering. Hoewel Feyenoord-trainer Jezek zijn ausputzer in de race om Eu ropees voetbal liever niet a la mi nute ziet vertrekken, heeft Ste phan wèl oren naar een onmid- dellijke transfer van Mansveld. Aangezien Eddy Treytel aan het eind van het seizoen transfervrij is en dus ten aanzien van het ver lengen van een cpntract met ge peperde eisen komt, overweegt het Rotterdams management om de zaak-Mansveld via een ruil met doelman Hans Galjë te ver rekenen. Aad Mansveld LEIDEN - Een aantal be woners van enkele panden' aan de Hoge Morsweg zijn zeer verontrust over de plannen van de gemeente om een brug te bouwen over de Oude Rijn ter hoogte van de Morsweg. Door de geplande brug zouden hun woningen en bedrijfsruimtes moeten verdwijnen. In een toelichting die een aantal bewoners gisteravond gaf in een vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening maakten zij duidelijk dat uitvoer van de plannen een definitieve als eigen werken des duivels vermijde, tenzij dat ik de zware toorn Gods op mij laden wil; in sgelijks dat ik in het gericht en alle andere handelingen de waar heid liefhebbe, oprechtelijk spreke en belijde; ook mijns naasten eer en goed gerucht naar mijn vermogen voorsta en bevordere". Zo beleeft de heer v.d. Oever dit in nerlijk. Ditzelfde is te hopen en wens ik toe aan alle journalisten van deze krant. Mevr. v.d. Oever heeft me gebeden en gedankt voor alles. Problemen hebben we getracht samen op te lossen en voor hetgeen ze als- ne gatief heeft ervaren, en waar we ook begrip voor moeten hebben, had ze zand over gedaan. Tevens zal ze me op de hoogte houden over het verdere verloop. Br. J.G. Boudewijn Hoofdverpleegkundige afd. heren "Endegeest" OEGSTGEEST Leeuwenhoek Op korte termijn zal in de Leidse gemeenteraad een beslissing vallen over het al of niet bouwen van woningen in de Leeuwen hoek. Wij zijn er nog niet zo zeker van of woningbouw temidden van laboratoria wel een juiste be slissing is. Fabrieken bouwen we tegenwoordig ook niet meer in woonwijken maar op speciale terreinen aan de rand van de stad of zelfs daarbuiten. Om dit complexe probleem te be studeren hebben wij advies ge vraagd aan een aantal academici die werkzaam zijn in de Leeu wenhoek. Deze academici zijn gevraagd op basis van hun des kundigheid. Uit het artikeltje in deze krant zou men kunnen af leiden, dat slechts CDA-leden zijn gevraagd. Dit is onjuist. Reeds meermalen vroegen wij op velerlei terrein advies aan des kundigen zonder hun politiek achtergrond te kennen. Zo ook nu. Het is dus geen CDA-com- missie maar een commissie die gemeenteraadsleden van de CDA-fractie wil adviseren. Daar in bovengenoemd artikeltje namen worden genoemd, meen ik deze correctie te moeten aan brengen. J. Bosch voorz. CDA-Verband Leiden Beethovenlaan 108 LEIDEN Bidden om personeel personeel waarin de heer W. van Muiden,.directeur van één van de grotere schildersbedrijven in de ze regio, zegt dat hij zit te bidden om personeel. Het is zelfs zo dat dit bedrijf 11 mensen uit Utrecht aan heeft moeten nemen. Er zou den er op dit moment nog zeker een man of zeven bij kunnen maar die zijn niet te krijgen. Aan gezien ik schilder ben, twee maanden zonder werk was en nooit iets van het arbeidsbureau heb gehoord over een gebrek aan schilders bij het bedrijf Van Mui den, vind ik dit wel een rare situa tie. Ik werk nu zelf met twee an dere Leidse collega's, die ook in de ww liepen, in Den Haag omdat er hier geen werk was. H. van Schoonderwoerd den Be- n uw krant van 30 januari stond een artikel getiteld "Bidden om sluiting van hun bedrijven zou betekenen. De heer M.W. van Tol die aan de Hoge Morsweg een pa lingsvisserijbedrijf heeft wees erop dat ligging aan het water es sentieel is voor de uitvoering van zijn bedrijf. De heer H. Slierings eigenaar van een handel in slachtprodukten meent ook dat de aard van dit be drijf het noodzakelijk maakt dat het aan water is gelegen. De heer E. van Tol heeft een bewakings bedrijf en werkt met honden. Hij acht de plaats van zijn kennel aan de Hoge Morsweg zodanig dat geen overlast wordt bezorgd aan anderen. De plannen voor een brug over de Oude Rijn zijn opgenomen in het ontwerp-bestemmingsplan Haagsche Schouw. De gemeente vind de bouw van een brug nood zakelijk ten behoeve van voet gangers en fietser en voor het openbaar vervoer. De bezwaar den voeren daarentegen aan dat de brug niet noodzakelijk is aan gezien het openbaar vervoer en het langzaam verkeer ook ge bruik kunnen maken van de be staande Haagse Schouwbrug. Wanneer de brug wordt gebouwd is het onvermijdelijk dat acht woningen en bedrijfsruimten worden afgebroken. De bewo ners vertelden niet te weten waar zij met hun bedrijf heen moeten als de gemeente de plannen wil uitvoeren. Wethouder Waal wees er op dat het nog zeer onzeker is of de gemeen te tot uitvoering van de plannen wil overgaan. De wethouder zeg de toe dat er tijdig met de bewon- ders onderhandeld zal worden wanneer ernst met de plannen zal worden gemaakt. Verwezelijking van de brug zou pas gewenst zijn wanneer wordt overgegaan tot de bebouwing van de Stevenshof- polder omdat deze wijk te geïso leerd zou komen te liggen. Alleen het raadslid Van Zijp (CDA) noemde de bezwaren van de be woners gegrond en verklaarden zich tegen de bouw van de brug. DEN HAAG (ANP) - Voor de hoofdprijs van lotto vier van zon dag 28 januari heeft zich één win naar gemeld. Hij ontvangt een brutobedrag van ruim zeseneen- halve ton. Bij toto vier waren daarentegen zoveel winnaars, dat dertien goed niet meer dan 42,60 oplevert. De derde prijs werd door zoveel mensen gewonnen dat het bedrag onder de rijks daalder zakte, waardoor niet wordt uitbetaald. Het bedrag wordt verdeeld over de eerste en tweede prijs. Het resultaat van de lotto en toto van afgelopen week is: Lotto vier: Eerste prijs: één winnaar, bruto 666.666,67, tweede prijs: één win naar, bruto 165.468,20, derde prijs: 157 winnaars, elk 1580,90, vierde prijs: 10.668 winnaars, elk 31,00, vijfde prijs: 11.037 win naars, elk 29,90. Toto vier: Eerste prijs: 3.293 winaars, elk 42,60, tweede prijs: 23.106 win naars, elk 4,40. Spartaan zonder Filippo en John ten Brink LEIDEN - LKV De Spartaan ont vangt morgen, voor de laatste thuiswedstrijd van dit wel erg korte seizoen, de gewichtheffers van Scheveningen. Herman Fi lippo en John Ten Brinke, de twee toptillers van LKV De Spar taan, zullen overigens niet bij dit competitieduel aanwezig zijn. Zij verblijven op Papendal waar zij met de nationale selectie een aan tal trainingen afwerken. Ondanks het gemis van deze twee steunpilaren is men bij de Leidse vereniging niet bang. Integen deel, zelfs met de jonge garde - Rob Wansink en Peter Keijzer - rekent de ongeslagen ploeg op een forse overwinning tegen deze nieuwkomer in de noordelijke afdeling. Mocht Scheveningen eventueel met een verrassing komen dan heeft men bij LKV De Spartaan altijd nog Dirk van 't Riet en Sam Holswilder achter de hand. De bedoeling is evenwel dat naast Wassink en Keijzer de routiniers Swagers, Zwart en Sanders hun opwachting maken. Het duel in de Groensteeg begint morgen om 15.00 uur en de toe gang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17