Gezondheidszorg richten op de lokale behoeften Uithof krijgt na jaren weer kans van de KNSB CB32SQ3S2SI MEMISA- actie voorde Derde Wereld Kerk moet kritische mensen niet het zwijgen opleggen WK-dames in Den Haag MUHREN VERLIEST IN HOGER BEROEP ZIJL/LGB-ZIAN/VIT Amateurs afgelast VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 Memisa, het rk medi sche missiewerk, gaat nog meer aandacht schenken aan de basisgezondheids zorg in ontwikkelingslan den. "De gezondheids problemen moeten op het grondvlak worden aange pakt," zegt Jos Poels van "Memisa-Nieuws" over de koersbepaling in het beleid. De westerse gezondheidszorg, met moderne ziekenhuizen, universi tair getrainde artsen en de na druk op het genezen van zieken, voldoet niet. Het grootste deel van de ziekten in de Derde We reld wordt veroorzaakt door slecht voedsel en onhygiënische toestanden. Poels: "Om daarin verandering te brengen heeft men niet in de eer ste plaats artsen nodig." In september vorig jaar werd een internationale conferentie ge houden over gezondheidszorg "in de eerste lijn". Organisator van deze conferentie was de We reld-gezondheidsorganisatie. Daar was de laatste jaren het be sef gegroeid dat een traditionele aanpak van de gezondheidszorg geen oplossing biedt voor de im mense problemen in de Derde Wereld. Sommige statistieken van de We reld-gezondheidsorganisatie lie ten zelfs een verslechtering van de toestand zien. Viervijfde van de wereldbevolking heeft geen toegang tot een redelijk systeem van gezondheidszorg. Driekwart heeft geen beschikking over goed drinkwater. In de Derde Wereld Opleiding van eigenlandse mensen is voor de plaatselijke gezondheidszorg in de ontwikkelingslanden een eerste vereiste. sterven achtmaal zoveel kinde ren vóór het tweede jaar als in de westerse landen. Alle landen die aan de conferentie deelnamen waren het erover eens dat een nieuwe, meer praktische benadering nodig is. Zelfwerkzaamheid De gezondheidszorg zal zich vooral moeten richten op de plaatselijke behoeften. Dit houdt in het be vorderen van initiatief en zelf werkzaamheid van de plaatselij ke bevolking. Voorrang moet worden gegeven aan hygiënische voorzieningen, basiszorg bij ziek ten en verwondingen, inentings programma's, het voorkomen en de behandeling van volksziekten en de zorg voor moeder en kind vóór, tijdens en na de geboorte. Daarnaast blijft Memisa zich inzet ten voor medische hulp in ramp situaties, voor de gezondheid van hen die in de ontwikkelingslan den werkzaam zijn (missionaris sen, broeders, zusters, verpleeg sters, artsen, fysiotherapeuten enz.) en voor de uitzending van artsen en paramedisch personeel (verpleegsters, fysiotherapeuten enz.). Ook wil men de samenwer king met andere organisaties op dit gebied versterken. Verder blijft Memisa de opleiding van artsen en anderen in de gezond heidszorg ten bate van de Derde Wereld financieel steunen. Vorig jaar waren voor Memisa in ontwikkelingslanden 74 artsen werkzaam, 46 verpleegkundigen, 5 analisten en 3 fysiotherapeuten. Ongeveer 400 grotere medische projecten werden gesteund, ter wijl ook vele honderden kleinere aanvragen konden worden geho noreerd. In totaal ontving Memisa vorig jaar 11 miljoen gulden voor haar werk. Het komende weekeinde, 3 en 4 februari, houdt zij de grote collecte voor dit jaar. Memisa kan alleen aan haar doel beantwoor den als ook deze inzameling weer een succes wordt. GESPREK. De Nationale Raad voor Katechese (rk) heeft mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, een brief geschreven waarin de raad zich bereid verklaart een gesprek met hem aan te gaan als daartoe een reële mogelijkheid aanwezig is. Bisschop Gijsen deelde in decem ber mee, geen geld meer te zullen geven aan deze raad en aan het Hoger Katechetisch Instituut. Aanleiding was de publikatie van het "Werkboek Katechese". Vol gens Gijsen zou dat werkboek niet bespreekbaar zijn geweest. Dat ontkent de raad. Het was mgr. Gijssen die het gesprek uit de weg ging. Hij nam ook zijn maat regelen zonder enig contact daarover met de raad te hebben gehad. De bezwaren tegen het werkboek maakte hij kenbaar in een brochure, waarvan het Hoger Katechetisch Instituut als druk werk een exemplaar kreeg toege stuurd. En op het overleg tussen de bisschoppen en de'raad (4 de cember) was Gijsen niet aanwe zig. "Geen teken van bereidheid tot herstel van het contact", zo con stateert de raad. "Maar dit weer houdt ons er niet van een dialoog met u aan te gaan", aldus de brief. Namens velen ZWARTKRUIS. Morgen komen leken en pastores uit alle deke naten van het rk bisdom Haar lem bij elkaar om te praten over de recente ontwikkelingen in de Nederlandse kerkprovincie. De ze actie vanuit de basis wordt in breed verband ondersteund door handtekeningenacties in alle kerken van het bisdom die ten doel hebben in te stemmen met het beleid van de Haarlemse bisschop Zwartkruis. Na het interview van Elsevier met mgr. Gijsen liet mgr. Zwartkruis zijn pastores in een brief weten dat hij achter hun werk blijft staan en dat hij cn zijn bestuur hun gezag in dialoog en collegia liteit blijven uitoefenen. In de uitnodigingsbrief voor de bij eenkomst van morgen zeggen de initiatiefnemers dat het tijd wordt publiekelijk te laten mer ken dat er ook andere rk gelovi gen zijn dan die namens wie bis schop Gijsen zegt te spreken. De handtekeningenacties worden voortgezet tot mgr. Zwartkruis naar Rome vertrekt voor een be zoek aan de paus. "Hij moet na mens velen kunnen spreken als hij in Rome pleit voor collegiali teit en dialoog." Aalmoezenier. Bisschop Simo- nis van Rotterdam heeft pater Jelle Jorna benoemd tot aalmoe zenier voor de woonwagenbewo ners in Zuid-Holland. Jorna was eerst werkzaam in het bedrijfsa- postolaat binnen het Nederland- Beroepen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam- Sloten J. van Slageren Bijlmer meer; aangenomen naar Eder- veen G.H. Abma Poortvliet. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Den Ham (Ov.) D. de Bruijn Klundert. Jubileum. Ds. I.J. Wisse te Zeist is op 7 februari 25 jaar predikant. Van 1968 tot 1973 was hij predi kant van de hervormde gemeente te Rijnsburg. Zondagmorgen om 10 uur is er een jubileumdienst in de Sionskerk te Zeist, vrijdag 9 februari van 5 tot 7 uur een recep tie. Geref. Bond. Drs. K. Exalto, her vormd predikant te Benthuizen, is benoemd tot tweede voorzitter van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Hij komt in de plaats van ds. C. den Boer die deze functie neerlegde in ver band met zijn benoeming tot stu diesecretaris van de bond. Werelddiakonaat. Het algemeen bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland (Leusden) Voor kritisch ingestelde men sen is eigenlijk geen plaats meer in vele kerkelijke ge meenten. De Leeuwarder predikant H. Zuidersma, die werkzaam is op het bureau van de Friese provinciale kerkvergadering van de Hervormde Kerk, signaleert dat in het blad "Herfoarmd Fryslan". En hij vindt dat "merkwaardig". "In allerlei verbanden blijken kritisch ingestelde mensen te worden ervaren als last posten. Men zou ze liever nog vandaag dan morgen zien vertrekken. In elk geval laat men hen zo weinig mogelijk aan het woord komen. Het zijn storende elementen ten aanzien van de rust en de vrede die men verkiest". Ds. Zuidersma ziet dat ook tel kens weer in de kerkelijke wereld. "De motivering kan nóg zo te recht zijn en op goed evange lische gronden geschieden, maar jongeren en ouderen die bijvoorbeeld de vinger leggen bij wat heel duidelijk niet overeenstemt met het belijden van Christus in deze wereld, dichtbij of veraf, of die openlijk partij kiezen voor acties ervaren het aan den lijve: voor hen is in vele gemeenten en kerken eigen lijk geen plaats". De predikant denkt dan aan acties zoals tegen de aan maak van het neutronenwa pen of tegen investeringen in dictatoriaal geregeerde lan den. Etiket "Ze worden door kerkeraden en parochieraden ter ver antwoording geroepen, zoals krantenberichten je soms vertellen, of krijgen snel een etiket opgedrukt. Wie van het doorsnee kerklid wil immers graag gezien worden met wie communistische of marxistische ideeën heet te hebben of wie "nog roder is dan rood"? Deze wijze van behandeling van kritische mensen acht ds. Zuidersma des te merk waardiger als zij zich binnen kerkelijke gemeenschappen voordoet. Vooral wanneer de kritiek toch wezenlijk met het evangelie te maken heeft "want is Hij die men in de kerk als zijn Heer belijdt niet een en al kritiek van Gods- weg op ons aller leven van egoïsme en onrecht?" "In dat licht bezien zou men van alle Christus-belijders in de wereld kritiek mogen verwachten op alles wat met dit belijden in strijd is en zou er ook veel meer oog en oor moeten zijn voor hen die in bepaalde zaken daarin voor gaan". Ds. Zuidersma houdt het voor mogelijk dat de negatieve instelling tegenover de kri- tici ook in de kerk voortkomt uit het feit dat "hun kritiek onszelf raakt en pijn veroor zaakt in eigen geweten". "Maar dan is het tijd om deze mensen niet het zwijgen op te leggen maar om onszelf te bekeren". BISSCHOP ZWARTKRUIS HAARLEM steun aan velen ontving vorig jaar uit collecten in de kerken en aan persoonlijke giften een bedrag van dertiene- neenhalf miljoen gulden voor het werelddiakonaat. Dit bedrag was 1,3 miljoen hoger dan'in 1977. Daarnaast werd in 1978 voor de hulpverlening aan India (over stroming) nog 1.203.000 ont vangen. Voor dit jaar heeft de commissie voor het werelddiakonaat van deze kerk een begroting van 14 miljoen aangenomen. Aanstaan de zondag en op een zondag in oktober wordt hiervoor gecollec teerd. Puebla Slachtoffers. Een organisatie voor informatie over Zuid-Ame- rika heeft de Latijns-Amerikaans bisschoppenconferentie in de Mexicaanse stad Puebla lijsten voorgelegd met namen van poli tieke slachtoffers. Ze bevatten 1500 namen van priesters en le ken die sinds de bisschoppen conferentie in Medellin (1968) zijn vermoord. De organisatie noemt het opval lend, dat de vervolging van pries ters en leken telkens oplaaide na rapporten van de Noordameri kaan Rockefeller over Zuid- Amerika. Hij immers omschreef de RK Kerk als "een macht, ge neigd tot verandering, zo nodig tot revolutionaire verandering". De meeste slachtoffers onder leken werden geteld in landen als Sal vador, Honduras, Guatemala en Nicaragua. Italië. De Italiaanse bisschoppen hebben de rooms-katholieken opgeroepen niet te grijpen naar marxistische oplossingen voor de politieke problemen van het land. Zij publiceerden hun ver klaring enkele dagen nadat de Italiaanse communistische partij haar steun aan de christendemo cratische minderheidsregering had opgezegd. Premier Andreotti diende toen het ontslag van zijn regering in. De bisschoppen vra gen de gelovigen zich te houden aan de richtlijnen van het kerke lijke leergezag. DEN HAAG - Alleen de foto's in zijn kantoor herinneren aan een turbulente schaatsperiode. Daar hangen ze, de beeltenissen van de sterren van weleer, getooid in het schaatspak van de proforganisaties ISSL en WISO. Een aantal coryfeeën, dat jaren lang in binnen- en buitenland hele volksstammen in beweging zette. Namen te over; Schenk, Verkerk, Höglin, Bols, Verheyen, Groenvöld en Fornaess. Hoewel de foto's hun kleuren nog jaren zullen behouden, beginnen de herinneringen van die jaren te vergelen. Jan Klok, directeur van de Haagse kunstijsbaan "De Uithof', waar het aanstaande weekeinde het wereldkampioenschap schaat sen voor dames wordt gehouden, denkt nog met plezier terug aan die tijd". Waarom zijn we er in gestapt indertijd? We voelden wel mee met die jongens. Jaren lang hadden ze voor een paar cen ten gereden. Ze wilden iets ver dienen. Nou, het bestuur van "De Uithof' stelde, wij bepalen wie hier op onze baan rijden. Niet de KNSB en de ISU. Dat was de ba sis van het latere conflict". Voor het eerst sinds 1974 krijgt "De Uithof' weer een internationale ontmoeting Na het financiële debacle van de WISO kwam de Haagse kunstijsbaan buitenspel te staan. Hoewel het meningsver schil met de KNSB zeer snel werd uitgepraat, bleef de ISU, de Internationale Speed Skating Union, dwarsliggen. Klok en "De Uithof' hadden volgens de nog zeer amateuristisch denkende schaatsbonzen verkeerd gegokt. En daarvoor moesten ze boeten. Inmiddels zijn de "feiten" verjaard en maakt Klok zich met zijn staf op voor het wereldkampioen schap dames. Klok: "En dat is na tuurlijk heel iets anders dan dat profschaatsen. Jaren geleden za ten we er met veel geld in. Nu loopt zowel de KNSB als De Uit hof evenveel financieel risico. En dat het moeizaam zal zijn om fi nancieel rond te komen bewijst de voorverkoop. Niet meer dan 1500 kaarten zijn we kwijt. Te weinig om quitte te spelen". Kordaat De rijzige Klok is nou niet het type achter wie je de directeur van een kunstijsbaan zoekt. Hij oogt meer als een kordate bankemployé, die dag in dag uit zijn fiets pakt om op de bank couponnetjes te knippen. Maar achter deze "kan- toorbediende-facade" steekt toch een man die precies weet wat hij wil. Toen in 1972 de ISSL (Inter national Speed Skating League) van de grond kwam, met als grote leider de Amerikaan Ned Neely, voelde Klok dat dit een ontwik keling was die gesteund diende te worden. Als schaatsliefhebber meende hij dat ook de schaatsen rijders wel eens iets mochten verdienen. Jarenlang hadden de vedetten de stadions vol gekre gen, de centen werden dankbaar in de kassa's van de banen ge stopt en niet te vergeten in de kluis van de KNSB. 'Daarom heb ik er toch geen spijt van dat ik er toen ingestapt ben. Neely benoemde me zelfs tot se cretaris-generaal van de ISSL. Nou, ik had al heel snel door dat die man niet te vertrouwen was. Ik heb de jongens meerdere ma len gewaarschuwd, maar ze ge loofden hem. Een jaar later was de zaak kapot en stonden ze let terlijk en figuurlijk in de kou. Zonder één cent. Toen zijn we met de WISO gestart. Met admi raal, Barrel en Van Marle. Maar voordat we begonnen hebben we met alle jongens gesproken. Eerst moesten alle kosten er af, dan pas zouden ze geld krijgen. Het verhaal is verder wel bekend. Het profschaatsen had geen enkele levensvatbaarheid. De rijders moesten het met een paar stui vers doen. Toch zijn onze activi teiten niet zinloos geweest. Ik meen te mogen stellen, dat de huidige begeleiding veel profes sioneler is dan toen. We hebben iets los gewoeld. Het leukste vind ik dat alle jongens uit die periode maatschappelijk zo goed terecht zijn gekomen. Schenk en Nottet hebben een goed lopende prak tijk als fysio-therapeut; Bols ADVERTENTIE A.s. zaterdag waterpolowedstrijd Zwembad „De Zijl" aanvang 19.15 uur. Advertentie aangeboden door Mercasol. i "De Uithof', maar dat zal niet heeft een sportzaak; Verkerk is coach van de Zweedse schaats ploeg en runt in Noorwegen een motel en Verheyen is leraar in de lichamelijke opvoeding. Toch een teken dat ze iets meer mee brachten dan alleen het schaat sen. Dat tekent voor mij de ware sportman. Dat betekent karak ter". De manier waarop hij over de ideolen van toen spreekt, bewijst dat Klok meer met zijn gedachten in het verleden leeft. Klok: "La rie, onze conclusie. Ik heb de laatste jaren de ontwikkelingen in het schaatsen geweldig gevon den. Kijk naar de recordlijstn. Waar vind je een Schenk en Ver kerk? Weggevaagd zijn ze door de jeugd. Een logische ontwikke ling, dat wel, maar mag je enigs zins lyrisch praten over een tijd die zo indringend was. Ieder mens heeft dat in zijn leven. Bij mij waren dat die jaren. Maar ik heb echt geen oogkleppen voor. Ik sta met beide benen in deze tijd. Daarom vind ik de snelle op komst van bijvoorbeeld een Ria Visser symptomatisch voor de sport. Joris van den Bergh, de sportjournalist, zei het tientallen jaren geleden al: "Wat goed is, komt snel". Nog even en de oeeitenis van de jeugdige schaatsenrijdster uit Oud-Beyerland hangt ook bij hem aan de muur. En ze zou zeker niet misstaan temidden der kam pioenen. AMSTERDAM (ANP) - Het door de KNVB gehanteerde vergoedin genstelsel bij transfers is niet in strijd met het beginsel van decon- tracteer-vrijheid en evenmin met het Europees recht. Dat conclu deert het gerechtshof in Amster dam in zijn uitspraak in hoger beroep van het kort geding,dat de voetballer Arnold Mühren aan spande tegen de voetbalclub FC Twente en de KNVB. Het hof be krachtigde hiermee de uitspraak van de presiden t van de Utrechtse rechtbank. Mühren wendde zich in het najaar van 1978. toen zijn contract met FC Twente afliep, tot de rechter nadat onderhandelingen over zijn indiensttreding bij Ajax wa ren stukgelopen, omdat de twee clubs het niet eens konden worden over de transfersomFC Twente wilde voor Mühren zes ton heb ben. maar de Ainsterdamse club wilde niet hoger dan vier ton gaan. Bij het daarop volgende kort ge ding vocht Mühren het thans gel dende vergoedingssysteem van de KNVB principieel aan. Hij stelde dat FC Twente onrechtmatig handelde door hem op grond van dit systeem te belemmeren in zijn pogingen om bij Ajax in dienst te treden. De president van de Utrechtse rechtbank vond van niet en wees zijn eis af. Hoewel Mühren inmiddels een contract had gesloten met de Engelse club Ipswich Town, tekende hij niet temin hoger beroep aan. ZEIST - De KNVB heeft alle wed strijden voor de zaterdag- en zon- dagamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor het hele week einde afgelast, terwijl de wed strijden van de jeugdelftallen be taald voetbal evenmin doorgaan. De beslissing over het program ma in het betaalde voetbal wordt vandaag genomen. Het hof overweegt in zijn vonnis, dat het niet heeft te oordelen over de maatschappelijke aanvaard baarheid of wenselijkheid van dit vergoedingenstelsel, waarover nog steeds een discussie gaande is en met betrekking waartoe van regeringszijde mogelijk nieuwe maatregelen zijn te verwachten. De vraag of het stelsel strijdig is met de wet, nfoet echter ontken nend worden beantwoord, aldus de uitspraak, omdat voor de overgang van een speler naar een andere club geen toestemming van zijn oude club is vereist. De rechtsgeldigheid van het nieuwe contract wordt namelijk niet aangetast als de twee clubs het over de transfervergoeding niet eens kunnen worden Vierde titel Jan Hoffmann ZAGREB (ANP) - Jan Hoffmann heeft voor de vierde maal (1974, 1977, 1978 en 1979) de Europese titel kunstrijden bij de heren ver overd. In Zagreb behaalde de Oostduitser een benauwde over winning op Vladimir Kovalev (Sowjet-Unie) omdat Hoffmann zijn voorsprong die hij na de ver plichte figuren en de korte kür had opgebouwd in zijn vijf-minu ten-voorstelling tijdens de vrije kür bijna geheel verloren zag gaan. Hij vermeed alle moeilijke spron gen zodat Kovalev heel dichtbij kwam. Maar zoals de laatste jaren steeds het geval is geweest moest de ex-wereldkampioen Kovalev zich opnieuw tevreden stellen met de tweede plaats. De beste uitvoering werd opnieuw door de Brit Robin Cousins uit gevoerd die daarmee een prach tige derde plaats veroverde. De uitvoering van de Brit telde tweemaal een zes. Bij de dames leidt An net Poetzsch na de ver plichte figuren. Astrid Jansen in de Wal staat 22ste.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15