Poloegajewski opnieuw eerste Hoogovenschaaktoernooi NK driebanden: Alles of niets voor Van Bracht Clubs trainen in Groenoordhal Vrij soel Uitballen mogen worden overgenomen Timman verliest van Miles Forse boete Watson VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 LEIDEN - Aan de impasse, waarin elke voetbalclub door de erbarmelijke toe standen van de velden is ge raakt, lijkt een oplossing te zijn gevonden. Die vereni gingen die niet in de geluk kige omstandigheden verke ren om over een zaal te kun nen beschikken, krijgen mo gelijkheden geboden om op diverse avonden gebruik te maken van de Groenoordhal. Directeur André de Jong is door het uitvallen van huur ders in de gelegenheid ge steld om volgende week en de week daarop avonden ter beschikking te stellen, waar de sportverenigingen (a rai- son van 28,50 per veld per uur) ruimte kunnen huren. Veel clubs maken al van deze gelegenheid gebruik. De Jong: „Het is natuurlijk maar een noodgreep gezien de korte tijd waarin dit idee op poten is gezet, kan ik nu wel stellen dat de belang stelling groot is. Twee avonden zijn al volgeboekt. Voor de andere avonden heb ik nog een beperkte ruimte ter beschikking". Deze strenge winter heeft in middels wel duidelijk ge maakt dat de Groenoordhal een uitmuntende gelegen heid is om ingeschakeld te worden wanneer trainen voor de voetballers door de slechte toestand van de vel den onmogelijk is geworden. André de Jong en de Afdeling Leiden van de KNVB zijn derhalve van zins een zoge naamd noodplan te ontwer pen. Dit plan, voorlopig een competitie voor jeugdelftal- len, zou dan binnen enkele dagen uitvoerbaar moeten zijn, mits er natuurlijk speelruimte in de Groenoordhal beschikbaar "Het spreekwoord: "als het kalf verdronken is, dan dempt men de put" is op deze situatie van toepassing. Zo'n plan had natuurlijk allang klaar moeten liggen. Deze strenge winter heeft de noodzaak van een dergelijk ingelaste zaalvoetbalcom petitie alleen wat heviger gemaakt. Ik heb echter be grepen dat tegen het zaal voetbal nogal minderwaar dig wordt aangekeken bin nen de KNVB kringen. Daar moet men eens van af want dat zaalvoetbal een nood zaak is, heeft de belangstel ling van de profclubs wel uitgewezen", aldus de direc teur van de Groenoordhal. André de Jong is bepaald niet van plan om zijn hal regel matig ter beschikking van amateurclubs te stellen. Hij: "Ik kan hier niet aan vast houden. Afgezien van het feit dat ik het risico loop om met een halfvolle hal te zitten, vergt deze regeling een enorme administratie (men kan gewoon naar de Groenoordhal bellen waar speelschema's geschikt lig gen en ruimte gereserveerd kan worden, red.). Ik moet al mijn personeel nu nog in plannen en alle schema's voor de desbetreffende avonden nog opstellen. Het is voor mij geen pretje maar ik weet dat ik er de voetbal verenigingen een grote dienst mee bewijs". ROB ONDERWATER SASSENHEIM (GPD) - Na de eerste dag van het Neder lands kampioenschap driebanden staat Rini van Bracht gebeiteld aan kop. Dat is eigenlijk een wonder, want de 31-jarige Waalwijker heeft in zijn rechteroog nog maar 40 procent licht. Dat is een enorme handicap. ."■■W to-ongeluk ernstig beschadigd werd, bracht wel verbetering, maar het wordt nooit meer hon derd procent. Het gevolg: Rini van Bracht heeft bij bepaalde spelpatronen grote problemen omdat hij de diepte mist. Het voormalige driebandentalent heeft nu alles op één kaart gezet. In de voorwedstrijden voor het bandstoten faalde hij en daarom is hij gedoemd tot eenzijdigheid. Het driebanden blijft zijn enige mogelijkheid om zich internatio naal te kwalificeren. In Sassen- heim is een trip naar het Euro pees kampioenschap volgende maand in het Westduitse Düren te verdienen. „Ik speel nu alles of niets. Kwalitatief ben ik veel minder dan vroeger. Dat is slecht voor het zelfvertrouwen. In de competitie draai ik nog altijd rond de één gemiddeld. Dus moet ik het, normaal gesproken, kun nen redden. Ik heb alleen wat medewerking van de anderen nodig". Niet gek Burgemeester Kret van Sassen - heim verricht de openingsstoot van het NK-driebanden. WIJK AAN ZEE (ANP) - Lev Poloegajewski mocht gisteren de letter "e" achter zijn voornaam voegen. De 44-jarige Sowjetrus, die oogt als een concertpianist, slaagde er in Wijk aan Zee in zijn tweede Hoogoven- schaaktoernooi te winnen. De eerste keer was het Poloegajewski gelukt in 1966. Poloegajewski hoefde zich in de elfde en laatste ronde tegen de Cubaan Garcia nauwelijks in te spannen om zijn vierde winstpartij te boeken. Met eenvoudige, maar doelmatige manoeuvres zette de Oosteu ropeaan zijn tegenstander onder steeds knellender druk. De student in de elektrotechniek zag dan ook al snel het nutteloze van verdere opposi tie in. Poloegajewski kon toen zorgeloos nog enkele uren gaan winkelen in Beverwijk alvorens de eerste prijs van 5000 gulden te Uiteindelijk bleef Poloegajewski, die in dit toernooi eigenlijk geen moment in gevaar is geweest, en voor zijn elf partijen slechts 292 zetten nodig had (alleen Sosonko had met 273 zetten een lager to taal), de concurrentie een vol punt voor. De Zweed Andersson en Genna Sosonko waren niet van plan hun hoge klasseringen eventueel door een nederlaag te laten bederven en schoven ra zendsnel naar remise tegen res pectievelijk Hübner en Dzindzi- dasjvili. Van die kant had Poloe gajewski geen gevaar meer te duchten. Pret Alleen Jan Timman kon de pret Gebrek voor de man uit Moskou nog be derven. Toen de openingsscher mutselingen achter de rug waren leerde een blik op het bord Po loegajewski echter dat hij zich geen zorgen hoefde te maken. Timman had de venijnig binnen dringende dame op b7 (13e zet) over het hoofd gezien. Afruil loste niets op, integendeel. Miles ver orberde het ene pionnetje na het andere en stond na 37. Kc4: zelfs vier pionnen voor. Tegen beter weten in speelde Timman verder, won twee pionnen terug en bleef verloren staan. Na nog wat pro beersels staakte de Amsterdam mer de strijd om te ontdekken dat hij in dit Hoogoventoernooi niet verder dan de met Hübner en Hort gedeelde vijfde plaats was gekomen. Miles klom op naar de met Sosonko en Andersson ge deelde tweede plek. "Is het echt zo?" schertste Miles later. "Heb ik heus van Timman gewonnen? Dat is dan voor het eerst in zeker twintig partijen. Een wonder". BASKETBAL - In het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen heeft Real Madrid gisteravond in Madrid met 90-76 (46-38) gewonnen van Maccabi Tel Aviv. In Athene versloeg Ju- ventud Badalona-Olympikos met 95-84 (61^40). VOETBAL - FC Twente heeft tij dens zijn trainingskamp in Spanje een oefenwedstrijd ge speeld tegen FC Barcelona. In Barcelona zegevierden de En- schedeérs met 2-1. WIELRENNEN - René Pijnen heeft met de Deen Gert Frank de zesdaagse van Kopenhagen ge wonnen. Het Nederlands/Deense duo had een ronde voorsprong op de rest van het veld en verzamel de bovendien de meeste punten: 728. Clark en Allan (Aus) werden tweede, Sercu/Svendsen (Bel/ Den) eindigden als derde. ZEiLEN - Op de derde dag van de internationale skiyachtingwed- strijden in Cannes zijn Erik en Sjoerd Vollebregt in de vierde wedstrijd van de FD-klasse als tweede geëindigd, achter de Spanjaard Abascal. In het alge meen klassement leiden de War- monders met de Spanjaard met elk drie punten. Een gebrek aan adequate voorbe reiding (Timman moest veel tijd besteden aan het afronden van het boek over de tweekamp Kar- pov-Kortsjnoi) en mogelijk on bewuste afleiding door het aan staande, en inmiddels verwor ven, vaderschap, hebben Tim man parten gespeeld. Na vijf re mises kwam er wel even een op leving, maar de prestigepartij te gen Poloegajewski (met wie Timman de vijfde plaats op de wereldranglijst deelt) ging zon dag verloren. Daar kwam giste ren dan nog de nederlaag tegen Miles bij. Redenen genoeg voor Timman om dit toernooi maar zo snel mogelijk te vergeten en met de hulp van secondant vriend Ulf Andersson de blik te richten op het belangrijke interzonale toer nooi, dat in september van dit jaar wordt gehouden. Uitslagen Uitslagen 11e ronde Gaprindashvili (Sow.)-Ree (Ned.) V 2-V2, Nikolac (IJsl.) - Hort (Tsj.) 0-1, Poloegajewski (Sow.) - Gar cia (Cub.) 1-0, Dzindzichashvili (Isr.) - Sosonko Ned. V2-V2, An dersson (Zwe.) - Hübner (W-Dl.) V2-V2, Miles( Eng) - Timman (Ned.) 1-0. Eindstand: 1 Poloegajewski 7 V2, g/4 Sosonko, Andersson, Miles 6V2, ce/7 Timman, Hübner, Hort 6, 8/9 Ree, Dzindzichashvili 5, 10 Gar cia 4, 11/12 Nikolac, Gaprindash vili 3V2. Rini van Bracht won zijn eerste par tijen in respectievelijk 62 en 56 beurten. Dat is helemaal niet gek. Toen hij vervolgens zag dat zijn rivalen Van der Smissen en Po- peyus in de tweede ronde het schip in gingen, kon Van Bracht rustig gaan slapen. In de ope ningsronde draafde hij met een verbluffende tussensprint van 21 caramboles in tien beurten langs Piet de Jong. In de avondseance hield hij zich de taai terugvech- Muurvast tende Henny de Ruyter Vc lijf. tje, toverde series van 6 en 3 op het groene laken, waarna Po- peyus het wel kon vergeten; stand na 52 beurten 55-49 voor Brosens. Twaalf slopende beur ten later ging Brosens winnend uit. In de nabeurt realiseerde Po- peyus het verschil tot een caram bole. Poloegajevski schudt opponent Garcia (r) de hand. Later zou hij hem van de tafel vegen en daarmee het Hoogovenschaaktoertiooi voor de tweede maal op zijn naam brengen. De Ruyter speelde overigens een voorname rol op de eerste dag. De Waalwijker wil zich handhaven boven de degradatiegrens van 0,850 en speelt volledig op de aanval. Door die strijdwijze dreef hij in de eerste ronde Herman Popeyus naar een uitstekende moyenne. „Zo, nu lust ik een pilsje". Herman Popeyus glom alsof hij zijn ne gende titel al op zak had na zijn ijzersterke opening: 44 beurten. De 54-jarige duwde na een zwak ke start een verschrikkelijke de marrage uit zijn keu. De toe schouwers in de fonkelnieuwe sporthal Wasbeek van Sassen- heim stonden perplex: 30 caram boles in de laatste 12 beurten; een eindschot van 2,5 gemiddeld. Een technisch goede partij die Her man Popeyus begroette met een uitgebreid diner en een tikkeltje voorbarige feestvreugde. Daarna viel hem de tegenstand van Tiest Brosens koud op de maag. Na een gelijk opgaand duel gaf Popeyus in de slotfase te veel kansen weg. Tiest Brosens, de Bredase kaste lein, die altijd tuk is op een stun- Christ van der Smissen zit muur vast. De titelverdediger klopte Brosens in een bar slechte partij (76 beurten). Hij was blijkbaar zo kapot van die slechte ouverture, dat hij er tegen de Brabantse nieuweling Eddy van de Looy helemaal niets meer van brouw de. De nederlaag (56-60 in 65 beurten) kwam hard aan. De Smis had een verklaring bij de hand: „Ik kom zo uit het 47-1 en heb voor dit toernooi nauwelijks zes partijen getraind. De over gang is te groot". Dat mag wel waar zijn, het is geen excuus voor zijn slechte spel en zijn reeksen bij na-caramboles. Als je Van der Smissen zo ziet spelen, vraag je je af hoe hij vorig jaar kampioen heeft kunnen worden. Met Van Bracht handhaafde Joop de Wilde zich als enige ongesla gen aan de kop. De Delftenaar, die geen nationale titels achter zijn naam heeft staan, is de laatste twee jaar in speelsterkte geste gen. Hij boekte twee regelmatige overwinningen, tegen Van de Looy en Piet de Jong. Vooral zijn tweede zege (60-36 in 63 beurten) doet vermoeden dat Joop de Wil de een aardig woordje kan gaan meespreken. LEIDEN - Zeven tegen zeven, een veldje van zestig bij veertig meter, een doeltje van vijf bij twee en een balletje van amper drie ons. Dat heeft, op het eerste gezicht, dus niets met voetballen te maken, al thans zeker niet met het bedrijven van de ze balsport in de open lucht en in competi tieverband. Hooguit kan er een link ge legd worden naar het aanverwante zaal- spel, dat gebonden aan plaats en omstan digheden soortgelijke beperkingen als hier bovengenoemd kent. Edoch, de schijn bedriegt. Nog even en ook in Leiden wordt - in navolging van andere steden - met deze begrippen gewerkt en wel met betrekking tot de F-junioren, een nieuwe loot aan de toch al zo wijdvertakte KNVB-boom. Veldvoetbal dus voor de allerkleinsten en vandaar ook die beper kende voorwaarden. Trouwens, echt officieel is het allemaal nog niet, want hoewel de Afdeling Leiden van de KNVB haar toestemming verleend heeft voor deze wedstrijdreeks die start op 24 februari neemt de Bond de uitvoering hiervan niet voor rekening. Nog niet, want het ligt wél in de bedoeling dat de KNVB de zaken volgend seizoen overneemt van de particuliere initiatiefnemers van nu. Voorlopig hebben acht Leidse verenigingen gehoor gegeven aan de oproep van v.v. Leiden-jeugdvoorzitter Ed Immink om ook hun allerjongste leden van zes en ze venjaar 'in de strijd te gooien'. Meer clubs waren aangeschreven, maar of zij be schikken nog niet over dergelijke jeugdi ge spelertjes (Meerburg, VTL, Leidse Boys) of zij hadden andere plannen met hun talentjes (UVS). ASC (twee teams), Lugdunum (twee teams), Roodenburg, LFC, Randstad Sport. SVLV en Leiden gaan wel daadwerkelijk in de slag voor wat Immink noemt 'proefdraaien voor het volgend seizoen'. Ed Immink: "Er bleek bij de Leidse clubs wel degelijk behoefte te bestaan om ook de jongsten een eigen wedstrijdreeks te geven. Ik zeg met opzet wedstrijdreeks omdat het woord competitie veel te zwaar is en die term bovendien niet door de KNVB gebezigd mag worden. Tot nu toe moesten de verenigingen de pupillen van zes en zeven jaar of indelen bij de oudere E-junioren of uitsluitend vriendschappe lijk laten spelen, hetzij onderhng, hetzij tegen andere clubs. Geen ideale situatie, maar met onze nieuwe opzet hopen we daar snel verandering in te kunnen aan brengen". Immink, binnen zijn vereniging door de verhuizing naar de Morsch geconfron teerd met een grote aanwas van vooral jonge voetballertjes, polste een maand of wat geleden wat andere Leidse clubs, ver stuurde uitnodigingen en kreeg het groot ste deel van de verenigingen op zijn hand. Het KNVB-boekwerkje "Oog voor de pu pil" vormde vervolgens de leidraad voor het samenstellen van een aantal vuistre gels waaruit uiteindelijk een soort van 'mini-reglement' tevoorschijn kwam. Het aanpassen aan de omstandigheden blijft te allen tijde mogelijk, dit om het speelse karakter te handhaven. "Want dat staat natuurlijk bij deze ventjes voorop", bena drukt Ed Immink. In de aanhef werd al gesproken over een kleiner speelveld en doel, een lichtere bal en zeven spelertjes. Maar er zijn nog meer aanpassingen voor deze aankomende voetballers. Een speeltijd van tweemaal een kwartier bijvoorbeeld en de onbe perkte mogelijkheid tot wisselen. Buiten spel is er niet bij en foutieve uitballen mo gen overgenomen worden. Het is niet de bedoeling dat de spelleider strafschoppen en waarschuwingen uit deelt. Wél tracht hij zoveel mogelijk aan wijzingen te geven. Een standenlijst is trouwens ook taboe. Kortom het moet leuk blijven een spelletje met mogelij kerwijs wat opvoedkundige aspecten. "Dat", zo verzekerde Immink, "realiseren wij ons donders goed". AD VAN KAAM SAO PAULO (ANP) - De Britse coureur John Watson heeft van de interna tionale sportcommissie van de FIA een boete van 10.000 Zwitserse fran ken (ongeveer 12.000 gulden) gekregen. Dit verklaarde Teddy Mayer, die manager van het McLaren Formule 1-raceteam waarvoor de Brit rijdt, gisteren in Sao Paulo. Mayer hoorde woensdag van de sportcommissie dat dit lichaam Watson verantwoordelijk stelt voor de massale botsing die op 21 januari enkele seconden na de start plaats vond. Mayer had grote bezwaren tegen de procedure die de sportcommissie in deze heeft gevolgd. "De sportcommissie heeft", zo zei hij, "in mijn ogen opnieuw overduidelijk aangetoond de autosport niet op een juiste wijze te kunnen leiden. Er bestaan formele en correcte procedures die in eer geval van een ongeluk moeten worden gevolgd. Dat is hier niet gedaan Dat vind ik een gevaarlijk precedent. Volgens een woordvoerder van het McLarenteam zijn de vier punten die Watson verkreeg door zijn derde plaats in de race hem niet afgenomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13