De klompenboom mooi, maar te lang Goed gespeelde film over de rock 'n roll-pionier Navaronerecept i LIV ULLMAN IN MUSICAL blijkt succesvol Films deze week VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 FILM PAGINA 11 Wat levert zo'n eerste plaats op het filmfestival van Cannes nou ei genlijk op? In elk geval artistieke erkenning en veel publiciteit, want het jaarlijkse gebeuren in deze luxueuze badplaats geldt nog altijd als één van de belang rijkste festivals. Maar of het commercieel ook prettige gevol gen heeft, lijkt een grote vraag. Wie het wedervaren van prijs winnaars van de afgelopen jaren in de Nederlandse bioscopen be kijkt, zal een ontkennend ant woord moeten geven. Neem de winnaars van de laatste vijfjaar. In 1974 won The Conversation van Coppola maar trok in Ne derland bitter weinig publiek. De keuze van een jaar later, Chroni- que des années de braise van de Algerijn Lakhdar-Hamina werd ons zelfs niet waardig geacht. Martin Scorsese's Taxidriver van 1976 deed het dan naar verhou ding niet eens zo slecht. De win naar van '77 had de Nederlandse filmliethebberij ook aan zijn neus voorbij zien gaan, ware het niet dat deze Film van de gebroeders Taviani met succes in het alterna tieve circuit werd opgenomen. De onomstreden van vorig jaar, De Klompen boom, kwam weer wel in normale roulatie, maar blijkt ook al geen kassucces. Nu mag dat natuurlijk ook geen doorslaggevende zaak zijn. Het is toch immers te gek dat een film, die het wellicht belang rijkste festival wint, Nederland niet eens zou bereiken. Maar goed, dit is gezien df huidige situatie een zinloos standpunt, dus over naar de film zelf. Daar van is al meermalen gewezen op de gelijkenis met 1900 van Ber- De Klompenboom; regie: Erman- no Olmi; theater: Camera; leef tijd: 16 jaar. nardo Bertolucci en die ligt er in derdaad duimendik bovenop. Net als Bertolucci heeft regisseur Ermanno Olmi zijn verhaal gesi tueerd op het platteland rond de eeuwwisseling. Schakelde Ber tolucci al amateurs in voor de bij rollen, Olmi maakt uitsluitend gebruik van bewoners uit de streek zelf (Lombardije). Ook de kleuren en het cameragebruik (veel totaalbeelden) doen aan 1900 denken. Toch zijn er een paar accent-verschillen, die de film een heel andere draai geven. 1900 was in de eerste plaats een stukje strijdcultuur, terwijl in De Klompenboom eigenlijk in de feodale verhoudingen wordt be rust. Olmi wil ook niet een echt verhaal vertellen. Aan de hand van een paar families op de boer derij, geeft hij tamelijk fragmen tarisch een soort situatieschets, waaruit vooral zijn grote liefde voor de bevolking spreekt. Hoe mooi en ontroerend (mede door het prachtige spel van de ama teurs) De Klompenboom daar door ook is geworden, moet wel worden gezegd dat de kleine drie uur die de film duurt wat aan de (te) lange kant is. BART JUNGMAN The Buddy Holly Story: Gary Busey als Buddy Holly in de "Buddy Holly story" Morgen zal het precies twintig jaar geleden zijn dat Buddy Holly bij een vliegtuigongeluk om het le ven kwam. Je zou van een goeie timing kunnen spreken dat juist deze week in het Leidse Lido 2 "The Buddy Holly Story" in première is gegaan. Een toch wel weemoedige film over de te jong gestorven rock 'n roll-pionier. Met recht mogen we over Buddy Holly spreken als een pionier, aangezien hij een van de eerste (blanke) zangers is geweest die het zoetige gekweel van Frank Sinatra en Bing Crosby niet meer pikte en zijn eigen weg ging op muzikaal gebied. En of je er nu van houdt of niet, een dergelijk initiatief is alleszins te prijzen. Een nummer als "Not fade away" kan ik persoonlijk tien keer meer appreciëren in de versie van de Rolling Stones dan in de oor spronkelijke van Buddy Holly. Maar eens te meer bewijst het feit dat de Stones dit nummer op hun repertoire namen dat de invloed van Holly op de pop van de jaren zestig zeer groot is geweest. Al draafde Simon van Collem maandag in zijn Simonskoop wel erg ver door met de bewering dat de Beatle-lp "Sergeant Pepper's" duidelijk op het werk van Holly is geïnspireerd. Als er nu één lp is, die niets maar dan ook niets met het werk van Buddy Holly heeft te maken, dan is het "Sergeant Pepper's" wel. En ik verdenk Van Collem er dan ook sterk van dat hij dit praatje uit zijn duim heeft gezogen om een mooie aan kondiging te hebben voor de film "Sergeant Pepper's". Een film van Robert Stigwood, waarin de Beegees alle nummers van de Beatles zingen. En als we van Stigwoord spreken, denken we meteen aan "Satur day Night Fever" en "Grease", een film, die net als "The Buddy Holly Story" in de jaren vijftig speelt. Maar wat' een hemels breed verschil. Viert humbug en vals sentiment in "Saturday Night Fever" en "Grease" hoogtij, in "The Buddy Holly Story" is daar nauwelijks sprake van. Het is een vrij sober gehouden verslag van de beleve nissen van een idealistische dorpsjongen die zich niet laat in pakken door de heren platenpro ducenten. Ook dat is de verdien ste van Buddy Holly geweest, die hij geen grein toegaf aan de eisen van de gladde platenjongens die het allemaal wel eens voor hem zouden regelen. En al zijn enkele gebeurtenissen wat mooier ge maakt dan ze in werkelijkheid waren, gezegd moet worden dat deze film een uitstekend beeld geeft van de jaren vijftig. Nu is Gary Busey, die Buddy Holly speelt, ook uitermate geknipt voor die rol. Zelf musicus, die ook nog eens wat aan acteren doet, heeft hij alle nummers zelf ge speeld en gezongen. Er wordt geen liedje geplaybacked en dat maakt het allemaal erg origineel. De hikkerige manier van zingen van Holly heeft hij weliswaar overgenomen, maar hij geeft toch overal een origineel tintje aan. Daarbij komt dat Busy een uitge sproken jaren 50 gezicht heeft. Dat is misschien wel zielig voor hem, want hij leeft tenslotte in de jaren 70, maar voor deze film komt het uitstekend van pas. Met een donkere haarspoeling weet hij het beeld van Holly levend te houden, daarbij bijgestaan door twee muzikale bandleden. De ontstuimige fantasie van MacLean In Luxor wordt de mensheid weer eens in twee delen gesplitst, de goeden aan de ene kant en de kwaden aan de andere kant. Maar verkijkt u zich niet, de goeden blijken wel eens slecht te zijn en de kwaden goed, zodat het altijd een beetje raden blijft. Zo is, heel simpel voorgesteld, de succes formule van Alistair MacLean. Zeker als het gaat om de film "Force ten from Navarone", naar zijn gelijknamige boek. Force ten from Navarone; regie: Guy Hamilton; voornaamste rolien: Robert Shaw, Franco Ne ro, Barbara Bach; Luxor; 12 jr. De film speelt tijdens de Tweede Wereldoorlog in Joegoslavië, waar de Duitsers, samen met de Cetniks, proberen de partizanen onder de duim te krijgen. Het lukt allemaal niet zo best en daar om sturen de Duitsers drie divi sies naar het gebied van partiza nenleider Petrovich. De Engel sen op hun beurt sturen een spe ciaal commando, Force ten gehe ten, om de brug naar dat gebied op te blazen. Maar de brug blijkt een onneembare vesting. En dus trommelt MacLean een vijftal supermannen bijelkaar, die hij met een minimum aan uitrusting en een maximum aan datgene "Force ten from Navarone" is een wat minder geslaagd vervolg op de knaller "De kanonnen van Navarone". Beide films zijn vol gens hetzelfde recept gemaakt en beide films hebben een uiterst spectaculaire apotheose. In "De kanonnen van Navarone" wordt een halve berg met kanonnen en al in de lucht geblazen. In Luxor wordt het zo mogelijk nog doller. Niet alleen vliegt een gigantische dam aan flarden, maar ook nog eens een enorme brug met daar op een kapitaal aan tanks en an dere wapentuig. En in beide ge vallen dankzij het vernuft van majoor Mallory en sergeant Mil ler en enkele zakjes springstof. Regisseur Guy Hamilton heeft "Force ten from Navarone" veel vaart gegeven en zowaar af en toe een klein tikkeltje humor, watje in het boek niet tegenkomt. En Barbara Bach zorgt voor het noodzakelijke vleugje roman tiek. Wie de onstuimige fantasie van oorlogssprookjesschrijver MacLean voor lief neemt vindt in "Force ten from Navarone" een onderhoudende film. WIM SCHEURER Brand in filmstudio LONDON (AP) - In de bekende ou de filmstudio van Elstree, in Londen-noord, is deze week brand uitgebroken. In de studio werden voorbereidingen getrof-' fen tot het verfilmen van een ver volg op "Star Wars", getiteld "Star Wars: the empire strikes back". Men was bezig met de opname voor Stanley Kubricks "The Shining". Ongeveer 100 brandweerlieden van wie er twee licht werden ge wond hadden de brand na drie uur onder de knie. De schade werd betiteld als 'omvangrijk'. Elstree was geopend in 1927 en is thans het eigendom van de on derneming EMI. In de studio werd Engelands eerste "sprekende film" gemaakt, en wel door Alfred Hitchcock. Tijdens de oorlog werden de ge bouwen gebruikt voor het ver vaardigen van camouflage-mate riaal, na de oorlog begon men onmiddelijk weer met filmwerk en werd onder meer de succes film "The Dambusters" digd. NEW YORK (AP) - Met enige feestelijkheid zijn deze week in New York repetities begonnen van de nieuwe musical (zijn 40ste) van Richard Rogers (foto) waarin de filmactrice Liv Ull- mann (foto) haar de buut maakt. De musical geheten "I remember mama" is gebaseerd op de uit 1944 daterende komedie van John van Druten die op Broad way 714 voorstellingen beleefde. De producenten van dat stuk waren Richard Rodgers en zijn oude medewerker Oscar Hammerstein. De musical wordt gere gisseerd door Martin Charnin die ook de tekst van de liedjes heeft geschreven bij de muziek van Rodger. Het scenario is van Thomas Meehan. De musical die 1.250.000 dollar zal kosten gaat eerst naar Philadelphia, van 9 maart tot 22 april, en opent op de 3e mei op Broadway. Liv Ullamann, oud 39 jaar, heeft weinig erva ring als zangeres maar oefent hard en zal in "Mama" de techniek volgen van "zingzeg gen" daarbij ten volle gebruik makend van haar grote acteertalent. Zij gaf toe knap zenuw achtig te zijn maar te geloven dat zij het er goed zou afbrengen. Op de vraag aan Richard Rodgers of hij dacht of "Mama", zijn eerste musical na "Rex" van een paar jaar geleden, een succes zou worden zei de 76-jarige compo nist en showman la chend: "Nee, daar be gin ik niet aan. Rustig afwachten maar". Ook het slot van de film, Buddies laatste concert in Clearlake en zijn dood vlak daarna, zijn inge togen genoeg gehouden om vals sentiment te vermijden. Kortom een zeer bezienswaardig document van de jaren vijftig. Een goede sfeertekening van die tijd met authentieke muziek. De filmmakers "op de nostalgische toer" zouden hier eens een voor beeld aan moeten nemen. ANNEMIEK RUYGROK Aandacht voor films uit Brazilië AMSTERDAM (ANP) - Het Film museum in Amsterdam zal in fe bruari en de eerste helft van maart aandacht besteden aan tachtig jaar Braziliaanse film. Ie dere dinsdag-, woensdag- en donderdagavond zal in het mu seumgebouw in het Vondelpark in die periode een Braziliaanse film worden gedraaid. Op die manier hoopt het filmmuseum een overzicht te geven van de vele kanten van de Braziliaanse film. Het Braziliaanse filmarchief heeft de filmserie beschikbaar gesteld. In Frankrijk, Zwitserland, Tune sië, Spanje en Portugal werden de films al eerder getoond. Deep Throat: constante uitstalling ges lachts- apparatuur Na alle rumoer rond "Deep Throat" kan men nu ook in Leiden met eigen ogen aanschouwen wat de ze film zoal aan opzienbarende zaken heeft te bieden. Dat er veel mensen nieuwsgierig zijn naar de inhoud van deze pornofilm bleek gisteren al tijdens de eerste voor stelling in het Rex-theater. De bioscoopzaal zat vrijwel vol ter wijl belangstellenden voor aan vang van de film in de rij mochten gaan staan voor het kopen van een kaartje. In feite mogen de producenten van deze film oud-minister van justi tie, Van Agt, heel dankbaar zijn voor zijn mislukte kruistocht te gen dit pornografisch werkstuk je. Een kruistocht die zoveel publiciteit opleverde dat de film nu (uiteraard) volle zalen trekt. De inhoud van "Deep Throat" verdient al die belangstelling niet. Het verhaal heeft, zoals bij de meeste pornofilms, vrijwel niets om het lijf en dat zal ook wel de bedoeling van de makers zijn geweest. Het filmdoek staat bijkans vol van de genitaliën. De geslachtsorga nen wisselen elkaar in hoog tem po af met een immer actieve en beluste hoofdrolspeelster Linda Lovelace in de nabijheid. Zij speelt de rol van een vrouw die behept is met een wat merkwaar- dige lichamelijke afwijking. Dat noopt haar tot andere dan "mo dale" methoden om aan haar ge rief te komen. Gezegd moet worden dat Linda Lovelace opzien baart met enkele staaltjes van "sexuele techniek" die weer eens van een heel ander karakter zijn dan het "bekende" kunstmatige gehijg en gezucht. Behalve de "spelers" en "speel sters" in Deep Throat hebben ook de cameralieden zich in alle bochten gewrongen om de vitale delen maarzo "close" mogelijk in beeld te krijgen. De film duurt ongeveer een uur en dat is meer dan lang genoeg want het is een bekend feit: er is niets eentoniger, slaapverwekkend er en eigenlijk ook lachwekkender dan een constante uitstalling van geslachtsapparatuur. BERT PAAUW Blijvers "Een vrouw als Eva" Monique van de Ven op zoek naar zich zelf, Lido 1, Leiden. "An unmarried woman" Hoe een vrouw zelfstandiger wordt na een echtscheiding, Lido 3, Leiden. "Waterschapsheuvel" Konij nen op zoek naar een betere we reld. Studio, Leiden en Euro 4, Alphen. "Herfstsonate" Prachtige film van Ingmar Bergman over de verhouding van een moeder met haar dochter, Trianon, Lei den. "De wraak van de roze panter" Peter Sellers op z'n best, Euro 1 Alphen. "Jaws 2" Haaien vormen een bedreiging voor een kustplaats. Euro 2, Alphen. Nieuw in Alphen "Voor een handvol dollars' Van Sergio Leone, een spaghet ti-western dus, Euro 3, Alphen. Kindermatinee "Roze panter festival" Camera Leiden. "Bambi" Lido 3, Leiden. "Sjors en Sjimmie en de rebel len" Euro 2, Alphen. Nachtfilms "Love and death" Camera, Lei den. "Deep Throat" Rex, Leiden. "Horror express" Euro 1, Al phen. "Bilitis" Euro 2, Alphen. "Voor een handvol dollars" Euro 3, Alphen. "Het stam(p)café" Euro 4, Al phen. Haagse bioscopen APOLLO 1: "de Turkse non", dag. 2, 7 en 9.15 uur, zo. 1, 7 en 9.15 uur. 16 jaar. APOLLO 2: "Jaws 2", dag. 7.15 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur. 12 jaar. AST A "Force 10 from Navaro ne", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30. 4. 7 en 9.30 uur. 12 jaar. BIJOU: "Des enfants gatés", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur 16 jaar. CALYPSO: "Grease", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. AL. CAMERA "The shout", dag. 2.15,7.15 en 9.30 uur, zo. 2,4.30,7 en 9.30 uur. 16 jaar. CINEAC: "Even en oneven", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. AL. CORSO: "Veel liefs uit Mos kou", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 12 jaar. DU MIDI: "The car", dag. 8.15 EURO: "Dokter Zjivago", dag. 7.30 uur, za. en zo. ook 3.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 1: "Een vrouw als Eva", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 2: "Sergeant Pepper Lonely hearts club band", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 3: "Interiors", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur 16 jaar. METROPOLE 4: "Moord op de Nijl", dag. 2 en 8.15 uur. AL. METROPOLE 5: "Revenge of the Pink Panther", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. ODEON 1: "Kentucky fried movie", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. ODEON 2: "Waterschapsheu vel", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. ODEON 3: "Revenge of the Pink Panter", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. ODEON 4: "Cirkel van Staal", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. 4.15, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. "Bambi", za., zo. en woe. 2 uur. AL. PASSAGE: "The Buddy Holly story", dag. 2, 7 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30,4, 7 en 9.30 uur. AL. STUDIO 2000: "Una giornatat paricolare", dag. 7 en 9.30 uur (di. avond gesloten), do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar. DE UITKIJK: "Diabolo men- the", dag. 2, 7 en 9.30 uur. 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11