Ontslag kabinet-Andreotti Deng doet uitval naar Sowjet-Unie Baktiar houdt toezicht op de Iraanse grondwet ATHEENSEFOLTERAAR VERMOORD Nieuwe president Algerije Taiwan bereidt zich voor Patstelling in Italië op oorlog DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) MADRID - Kolonel Benjedid Chadly is gisteren door het buitengewone congres van de Algerijnse socialistische staatseenheidspartij „Front de Lieration Nationale" (FLN) aangewezen tot de op volger van de overleden pre sident Houari Boumédienne. Zijn benoeming zal op 7 fe bruari bekrachtigd worden door algemene verkiezingen, waarvoor de 50-jarige kolonel de enige kandidaat is. De aanwijzing van Chadly tot •president van Algerije wordt gezien als een overwinning van het leger, dat een socialis tische politiek voorstaat zoals die onder Boumédienne werd gevoerd. Chadly geniet in le- gerkringen een hoog aanzien, hij staat goed aangeschreven in de Oostbloklanden, maar is ook acceptabel voor de Wes terse mogendheden. Grote verliezer tijdens het bui tengewone partijcongres is de orthodoxe socialist kolonel Salah Yahiaui, die onder het voorwendsel van „revolutio naire eenheid" alle macht naar zich toe probeerde te trekken. Yahiaui, de tweede kandidaat voor het president schap, heeft de beslissing om een nieuw staatshoofd te be noemen aanzienlijk ver traagd, omdat hij zich tijdens het congres een tegenstander verklaarde van het wijzigen van de grondwet uit 1976, die aan de president een nage noeg absolute macht ver leent. De nieuwe president, die door het centrale comité van de FLN is gekozen, is tevens se cretaris-generaal van de staatseenheidspartij. De Re volutionaire Raad, vroeger het hoogste orgaan in Alge rije, is tijdens het congres op gegaan in het politburo van de staatseenheidspartij. De grondwet van 1976 zal door het parlement in overeen stemming worden gebracht met de statuten van de FLN. Dit betekent dat de toekom stige president veel minder macht zal hebben dan zijn voorganger. Chadly zal ver antwoording moeten afleg gen aan het parlement..Zijn politiek zal gecontroleerd worden door het politburo van de FLN en zal in overeen stemming moeten zijn met de visie van het centrale comité van de staatseenheidspartij. In tegenstelling tot vroeger zal Algerije een vice-presi dent kennen. Het leger staat garant voor de voortzetting van de politiek van de overleden president Houari Boumédienne. De pijlers van de FLN blijven net als voorheen de militairen, de arbeiders, de jeugd en de re volutionaire patriotten, die gezamenlijk binnen de staatseenheidspartij de te volgen politieke lijn aange ven. Hoewel Benjedid Chadly als politicus een vraagteken is, verwacht men op korte ter men geen ingrijpende veran deringen op het gebied van binnen- en buitenlandse poli tiek. Binnenslands zal men proberen de corruptie en de bureaucratie te bestrijden om de industrie en met name de landbouw op peil te brengen. Op buitenlands gebied heeft de FLN zich tijdens het con gres uitgesproken voor de steun aan bevrijdingsbewe gingen die strijden voor hun zelfbestemmingsrecht tegen koloniale mogendheden. Voorts heeft de FLN zich ver klaard tegen imperialisme, en racisme, en voor de verster king van de eenheid in de Arabische wereld. Chadly koos bij de staatsgreep op 19 juni 1965, waarbij Ben Bella ten val kwam, de zijde van Houari Boumédienne. Na de dood van Houari Boumé dienne coördineje Chadly, met het oog op de veiligheid in het land, de acties van het leger. Hij is voor de tweede maal getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn hobby is zei len. TEHERAN (AFP/Reuter/UPI) - Premier Sjapoer Baktiar van Iran heeft gisteren aan de vooravond van de terugkeer in zijn land van de geestelijke leider Chomeini, in een boodschap tot de natie ge zegd dat zijn kabinet erop zal toe zien dat men zich houdt aan de grondwet. Om geweld te voorkomen, zei de premier, zal het kabinet niet toe staan dat men zich vergrijpt aan andermans leven en goed. De verantwoordelijkheid voor het bloed dat eventueel zal vloeien, zal vierkant op de schouders van de 'aanstichters' rusten, aldus de eerste-minister. Gezien de vrijheid die al bestaat en de vreedzame houding van het kabinet, aldus Baktiar, zullen geen aanslagen worden geduld, zeker niet tegen de handhavers van de openbare orde. Hij vroeg de bevolking hem „op dit gevaarlijke ogenblik in de ge schiedenis van Iran" te helpen, zodat hij de soldaten naar hun ka zernes kan terugsturen en de we deropbouw van het land ter hand nemen. De militaire gouverneur van Tehe ran heeft met ingang van vandaag gedurende drie dagen optochten, marsen en bijeenkomsten ter gelegenheid van de terugkeer van Chomeini toegestaan, zo heeft radio Teheran bekendge maakt. De gouverneur heeft de bevolking daarbij gewaarschuwd op haar hoede te zijn voor aanstokers, die de gelegenheid zouden kunnen aangrijpen om rellen te veroorza ken. Hij heeft haar gevraagd ei gen 'ordediensten' in te stellen, maar gewaarschuwd dat leger en politie zullen optreden wanneer openbare gebouwen zouden worden aangevallen. Dat de gouverneur het meent werd gisteren duidelijk, door vertoon van macht van het leger in de hoofdstad. Terwijl duizenden Chomeini-aanhangers Teheran binnenstroomden, reden er ko- lonnes tanks en troepenvoertui gen door de straten. Hier en daar kwam het tot schermutselingen, waarbij minstens twee Chomei ni-aanhangers het leven verloren. In afwachting van het vliegtuig dat Chomeini naar Teheran bracht, was de luchthaven van Teheran voor alle luchtverkeer gesloten. Begrepen is dat het leger van Iran en medewerkers van de ^jatolla tot een compromis zijn gekomen ten aanzien van het veiligheids plan dat is opgesteld. Zo verzorgt het leger de veiligheid vanaf het ogenblik dat Chomeini aankomt tot aan zijn aankomst bij het na bijgelegen 'Sjahiad'-monument, toneel van grote pro-Chomeini- bijeenkomsten in de laatste maanden. Bij het monument zal de ordedienst worden overgenomen door Chomeini's entourage en zal het leger zich terugtrekken op de strategische punten in de hoofd stad. ROME (Reuter) - Premier Andreotti van Italië heeft gis teravond het Italiaanse staatshoofd, Sandro Pertini, het ontslag van zijn regering aangeboden. President Pertini heeft het ontslag aanvaard en Andreot ti verzocht in functie te blijven en de lopende zaken te behartigen. Eind vorige week was het kabinet van Andreotti in feite al gevallen toen de communisten lieten we ten het kabinet niet langer te ge dogen. De communistische party van Berlinguer kan zich niet vin den in het economisch beleid van de christen-democraten. In het debat in het parlement kwam het gisteren tot een fel debat tus sen de christen-democraten en de communisten. Ook de socialis ten, de sociaal-democraten en de republikeinen lieten gisteren het kabinet vallen. Aangezien het weinig waarschijn lijk lijkt dat Andreotti erin slaagt een nieuwe regering te vormen, worden nieuwe verkiezingen als onvermijdelijk beschouwd. De communisten, de tweede groot ste partij in het land, eisen rege ringsverantwoordelijkheid en worden daarbij gesteund door de socialisten. De christen-demo craten zijn echter fel gekant tegen het idee communisten op minis tersposten te benoemen. Ook bij de vorige kabinetsformatie is dit vraagstuk het moeilijkste punt geweest en er kwam toen een oplossing uit de bus waarbij de christen-democraten een min derheidskabinet vormden maar waarbij de communisten het be leid mede zouden gaan bepalen zonder daadwerkelijk in het ka binet zitting te nemen. De com munisten vinden jiu echter dat hun invloed te weinig tot uit drukking is gekomen. Historisch Met de zoveelste kabinetscrisis in Italië komt het "historisch com promis" weer om de hoek kijken. Historisch omdat samenwerking tussen communisten en christen democraten principieel gezien niet direct voor de hand ligt. De christen-democraten houden sterk vast aan hun principe dat in een regering niet samengewerkt kan worden met communisten. Zij lijken daar voorlopig ook niet van te willen afwijken al kan er onder de druk van de omstandig heden natuurlijk van alles gebeu ren. De communisten voelen zich niet erg verwant met de christen democraten en zij zijn bang een schijn van samenwerking met het "kapitalisme" op zich te laden door al te veel water in de wijn te doen. Aan de andere kant raakt het ge duld van de communisten zo langzamerhand wel op en met het partijcongres van 20 maart in het vooruitzicht wil men nu toch spijkers met koppen slaan, dat wil zeggen trachten in de rege ring te komen om zo een duide lijke stempel te drukken op het beleid dat voornamelijk gericht moet zijn op de strijd tegen de economische crisis en het toe nemend terrorisme. Teleurgesteld De communistische partij (PCI) is vooral teleurgesteld in het feit dat door de huidige samenwerking met de christen-democraten de populariteit in het geding dreigde te komen omdat christen-demo craten bij impopulaire maatre gelen wezen op de gedogende houding van de communisten. Er viel dus voor de PCI in feite wei nig binnen te halen op deze ma nier en dat terwijl de christen democratische partij nog altijd op verschillende bestuursni veaus de scepter zwaait. Bij nieuwe verkiezingen zou de rol die de PCI het laatste jaar ge speeld heeft dan ook duur te staan kunnen komen. Daarom ook zijn de communisten niet al te happig op nieuwe verkiezin gen terwijl de huidige weg voor hen onaanvaardbaar werd. De christen-democraten verwachten eveneens niet veel goeds van nieuwe verkiezingen en daarom zal Andreotti proberen om toch met een nieuwe regering te ko men. De kansen daarop worden echter zeer laag aangeslagen. Andreotti wil geen kabinet van na tionale eenheid, zoals de com munisten en anderen dat willen, en daarmee is een patstelling be reikt die naar het zich laat aanzien voorlopig niet kan worden opge heven. Algemeen wordt verwacht dat An dreotti opnieuw belast zal wor den met de vorming van een re gering, maar gezien de diepe me ningsverschillen wordt hem wei nig kans van slagen gegeven. De vice-voorzitter van de socialisten, Claudio Signorile, heeft voorge steld een niet-christen-demo- craat aan te wijzen als formateur en hij noemde daarbij de leider van de republikeinen, Ugo La Malfa, die vorig jaar ook al in de race lag voor de functie van pre sident. Opnieuw DDR- spionnen gearresteerd (Van onze correspondent) BONN - Het federale Openbaar Ministerie in Karlsruhe heeft gis teren bevestigd dat er weer twee vermoedelijke DDR-spionnen zijn gearresteerd. Het zijn de 44- jarige personeelsdirecteur van Duitslands grootste elektrici teitsconcern RWE in Essen en een employé van een chemische fabriek in Ingelheim aan de Rijn. De arrestaties staan in verband met het overlopen van de DDR- officier Stiller. In totaal zijn in de ze zaak nu tien spionnen als zo danig herkend. Acht van hen zit ten in voorarrest. Tot nu toe is niet te overzien wan neerereen eind zal komen aan de reeks arrestaties. Het gaat ken nelijk om een wijd vertakt net van Oostduitse agenten, die zich vooral bezighielden met het doorgeven van gegevens uit de Westduitse industrie, economie en wetenschap. Het zwaartepunt lag waarschijnlijk op de atoom industrie. Inmiddels heeft Karlsruhe even eens bevestigd dat de Beierse SPD-landdagafgevaardigde Friedrich Cremer (58) op verden king van spionage voorlopig is gearresteerd. De parlementaire immuniteit van Cremer, die al sinds 1966 in de Landdag zit, is opgeheven. Paus op thuisreis MEXICO (UPI) - Paus Johan nes Paulus II heeft gisteren zijn bezoek van zes dagen aan Mexico besloten. Per vlieg tuig begaf hij zich in de mid dag van Mexico-stad naar Monterrey, in het noorden van Mexico, nabij de grens met Texas. Van Monterrey vloog de paus naar Nassau op de Bahama- eilanden. Na een korte stop vervolgde hij zijn reis naar Rome. Rosalynn Carter en mevrouw Cho-Lin, de echtgenote van de Chinese vice-premier Deng Xiaoping bezochten gisteren de dierentuin om naar de Chinese panda's te kijken. Hsing-Hsingde mannelijke beer die indertijd door China aan de Verenigde Staten werd geschonken, kauwt onverstoorbaar door aan zijn bamboeriet. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Deng Xiaoping heeft gedaan wat Amerika, al thans Carter en zijn ministers vreesden: hij gebruikte een be zoek aan het ultramoderne mu seum voor eigentijdse kunst voor een uitermate scherpe aanval op de Sowjet-Unie, als de voor naamste bedreiger van de we reldvrede. Dat is geen nieuwe opinie, maar in het Witte Huis werd althans gehoopt dat Deng Carter, die met de Russen nog het een en ander heeft te regelen, niet in verlegenheid zou brengen. Welnu, de onverstoorbare, maar beminnelijke Deng, heeft de VS even de harde kant van de Chine se politiek laten zien, op Ameri kaans grondgebied. Dat is een gezond proces, want geen Ame rikaan kan nu nog twijfelen aan zijn opvattingen, rnaar het is in het Witte Huis en bij het ministe rie van buitenlandse zaken toch aanleiding gweest tot enig han denwringen en tandenknarsen. Immers: SALT, het akkoord ter verdere beperking van strategi sche nucleaire wapens, moet nog komen en met die overeenkomst verschijnt Brezjnjev op het Ame rikaanse toneel. Deng en Carter hebben gisteren ter afsluiting van het formele be zoek, protocollen getekend om trent samenwerking op het ge bied van de wetenschappen, technologie, cultuur en consulai re betrekkingen. China krijgt consulaten in San Francisco en Houston, Amerika in Kanton en Sjanghai. Dengs zeer glansrijke bezoek aan Washington en succesvolle pre sentatie aan het Amerikaanse volk heeft wel geleid tot een weerzinwekkend feit: De VS hebben de voornaamste woord voerder van Taiwan, Gene Loh, directeur van het voorlichtings bureau ir. New York, uitgewezen voordat Deng arriveerde. Poli tiek was dat voorzichtig en op portuun aangezien Loh zich in krantenartikelen bij voortduring zeer kritisch had uitgelaten over Amerika's besluit nieuwe ban den met de Chinese communis ten aan te gaan. Desondanks blijkt dat buitenlanders die op de beslissing kritiek hebben zonder omhaal uit het land worden gezet. En wat het nog onsmakelijker maakt is de omstandigheid dat Loh is uitgewezen op verzoek van Peking, waar de Chinezen ter plaatse hem aan de top van een "zwarte lijst" hadden neergezet. Ritueel Deng Xiaoping heeft zich gisteren onderworpen aan een Ameri kaans ritueel: een simultaan in terview met de nieuwslezers van de belangrijkste televisieonder nemingen. Hij bleek zeer wel in staat tot de ook van westelijke staatslieden bekende, weinig zeggende antwoorden, niet al leen, maar legde enkele belang rijke punten vast: China's nieuwe beleid ten van de VS, het Westen wordt niet door een persoon bepaald en staat of valt niet met Deng Xiao ping: de bruidsdagen zullen voortduren, verzekerde Deng. China zal Kampudchea (Cambodja) blijven steunen, maar tot welke acties dat zal leiden, wordt nog bestudeerd. China heeft per tra ditie aan de vooravond van een belangryke politieke en militaire onderneming krachtige waar schuwingen laten horen. Tot nu toe ontbreken die nog wat het conflict tussen Vietnam en Kam pudchea betreft. China zou gaarne zien dat de VS tegenover de Russen met meer beslistheid optreden. De Sowjet- Unie is het belangrijkste gevaar voor de wereldvrede in een pe riode die wordt gekenmerkt door een Russische offensieve hou ding en een terugtrekking van de Amerikanen. Deng heeft Carter geen pact voor gesteld tussen de VS, Japan en China tegen de Sowjet-Unie, maar heeft wel verklaard dat de VS zich omtrent de Russen geen illusies moeten maken. Zijn opmerkingen over de Sowjet- Unie hadden geenszins de be doeling Carters positie (ten aan zien van de Sowjet-Unie en te genover het Congres) te onder mijnen. Carter mag in China best kritiek hebben op het Chinese beleid, zolang die kritiek terecht is. Maar, zei Deng, ik zeg omtrent de Russen niets nieuws want die opinie wordt door China al vele jaren verkondigd. (Van onze correspondent) TAIPEH - In Taiwan is de afgelo pen weken een grootscheepse in zamelingsactie gehouden voor de uitbreiding van de eigen defen sie-industrie. Doel is deze onaf hankelijk te maken van Washing ton nu de Verenigde Staten ver dere toenadering zoeken tot de Volksrepubliek. Buitenlandse waarnemers verwachten dat middellange afstahdsraketten zullen worden gemaakt. Militaire experts menen bovendien dat op korte termijn een eigen atoom bom kan worden ontwikkeld. De aankondiging van de normali sering van Washington met Pe king, en van de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Taipeh, heeft hier mierden de cember aanvankelijk geleid tot een woede-uitbarsting, waarby de Amerikaanse ambassade werd aangevallen en tientallen auto's in brand werden gestoken. Maar de rust is inmiddels weerge keerd, het personeel is groten deels vertrokken, en enkele ge bouwen zijn al weer in plaatselij ke handen overgegaan. De verontwaardiging heeft zich de afgelopen maand omgezet in een grote nationalistische campagne, waarbij de vlag en andere sym bolen alom zichtbaar zijn. Presi dent Chiang Ching-kuo, riep op "Om niet ongerust te worden in tijden van tegenslag en de kalmte en waardigheid te bewaren". Die kalmte en waardigheid zijn van groot belang, omdat Taiwan zijn voorsprong op de Volksre publiek vooral dankt aan massale hulp en investeringen uit Japan, de Verenigde Staten, en West- Europa. Onrust zou de grote be drijven kopschuw kunnen ma ken, en zij hebben het land sinds de oorlog een begin van welstand gebracht. In plaats van buitenlanders af te schrikken wordt geprobeerd de binnenlandse saamhorigheid te versterken. En het eiland ge bruikt daarvoor een onderstre pen van het devies: Vertrouw op eigen kracht" - hetzelfde dat het vasteland nu juist wat begint los te laten. De genoemde inzame lingsactie leverde de eerste tien dagen bijna honderd miljoen gulden op. Een bekende werkge ver schonk bijna 300.000 gulden, en veel ondernemingen maakten een of twee dagen loon van hun werknemers over. Veel publici teit werd ook gegeven aan een bejaarde die zijn pensioen af stond, en kleuters die hun spaar varkens kwamen brengen. Na vrant was het geval van een pluimveebedrijf in Taipeh, dat 2000 zogenoemde Peking-eenden afstond voor de slacht. Op dit moment geeft Taiwan de helft van zijn overheidsbudget uit aan verdediging en heeft naar verhouding de meeste militairen ter wereld: op 16 miljoen inwo ners zijn er een half miljoen man parate troepen, en tweeënhalf miljoen reservisten. Men heeft al een licentie van Northrop voor de bouw van eigen F-5-straaljagers. Er wordt gewerkt aan een mid dellange afstandsraket die dui zend kilometer ver reikt, dat wil zeggen tot belangrijke Zuidchi- nese steden als Shanghai, Nan king en Kanton. De eigen specia listen van het Chungshan Insti tuut voor wapenontwikkeling hebben de kennis daarvoor op gedaan in een jarenlange samen werking met het wereldberoem de Massachusettes Institute of Technology (MIT). Hetzelfde geldt voor de atoombom, waar van wordt verwacht dat die bin nen twee jaar gereed kan zyn. ATHENE - Voor zijn woning in de Atheense wijk Neos Kosmos is gisteravond de voormalige politiefunctionaris Petros Babalis (46) doodgeschoten door twee gemaskerde mannen, die wisten te ont komen. In december 1976 werd zijn collega Evan- gelos Mallios, met wie hij het meest be ruchte folterteam tijdens de dictatuur van 1967 tot 1974 vormde, onder gelijksoortige omstandigheden vermoord door een zich noemende groep „Zeventien november", die tevoren de verantwoording had op geëist voor het doodschieten van een Amerikaanse CIA-functionaris, Richard Wells. Mallios' begrafenis leidde toen tot ongere geldheden, verwekt door actief en voor malig politiepersoneel, waarbij vijf Griek se journalisten werden mishandeld. Bij de plaats van de moord werd een zeer uitvoerig document gevonden, getekend door een zich noemende „Groep juni '78 van de Revolutionaire Volksstrijd", waarin niet alleen de dictatuur, maar ook het daarop volgende parlementaire sys teem wordt aangevallen. Oppositieleider Andreas Papandreou kwam in de loop van de nacht met de vol gende verklaring: „Deze daad is in te voe gen in de pogingen tot ondermijning en destabilisatie van het democratisch be- Üte*ü' (Euro)communistische dagblad Avghi sprak van een „samenzwe ring tegen het wettig systeem". De laatste week zijn tien arrestaties en uit voerige verhoren verricht tegen een ui terst rechtse organisatie, zich noemende „Organisatie voor Nationaal Hersteldie ervan wordt beschuldigd het afgelopen jaar tientallen bommen te hebben laten ontploffen, waarbij dertig personen wer den gewond. Onder de gearresteerden zijn drie officieren in actieve dienst. Niet alleen de ochtendbladen van de oppo sitie, ook de regeringsgezinde Kathimeri- ni sprak in verband met de moord op Ba balis van „verdachte praktijken, met als oogmerk het scheppen van abnormale toestanden". Anders dan de folteraars van de militaire politie, waarvan de kopstukken jarenlan ge gevangenisstraffen uitzitten, heeft de rechtspleging tegen politiefunctionaris sen als Babalis groot onbehagen gewekt. De meesten kwamen er met vrijspraak of met enig voorarrest af. De zwaarst gestraf te was Babalis, die enige maanden gevan genisstraf heeft uitgezeten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9