"Welzijnsbeleid staat nog recht overeind" JUSTITIE LUISTERT STEEDS VAKER AF gmxr Niet bij voorbaat tegen shirtreclame Duits blad: koningin Juliana treedt in september af Op kleinere schaal met Bronbeek do Minister Gardeniers wijst PvdA-kritiek af oor Europa Uit in de Randstad 'VVD MOET ANDERE KOERS WAARMAKEN' DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 Staatssecretaris Wallis de Vries: DEN HAAG (GPD)-Staatssecreta ris Wallis de Vries van CRM is niet van plan.nu al te besluiten de subsidie voor de gezondmaking van het betaald voetbal in te trekken, als die bedrijfstak tot in voering van shirtreclame over gaat. Hij wil geen blokkade bij- voorbaat, „zolang door de sectie betaald voetbal nog geen defini tieve beslissing is genomen, vind ik het niet juist dat de overheid zich 'als subsidiegever terug trekt", aldus de staatssecretaris in antwoord op vragen van PvdA en het CDA tijdens de behande ling van de begroting van het mi nisterie van CRM in de Tweede Kamer. De fracties van de PvdA en het CDA hadden de bewindsman ge- V Prinses Beatrix BONN (GPD) - „Beatrix staat al in de startblokken". Aldus luidt de kop van een groot ar tikel in de Kölner Stadt-An- zeiger van dinsdag. De Duitse correspondente in Den Haag, Elfrun Jacob, schrijft dat ko ningin Juliana waarschijnlijk in september aftreedt en dat prinses Beatrix op 6 septem ber in de Nieuwe Kerk in Am sterdam tot koningin der Ne derlanden wordt gekroond. Volgens mevrouw Jacob zijn de voorbereidingen voor de wisseling op de troon al „in volle gang", hoewel „een offi ciële bevestiging niet voor de zeventigste verjaardag van J uliana te verwachten is". Het aftreden van Juliana hangt volgens mevrouw Jacob sa men met het feit dat „haar hofhouding minder vitaal is dan zijzelf'. De trouwste me dewerkers van de koningin, „die haar bijna allemaal tu toyeren en Jula noemen", zouden „afscheid willen ne men". In dit verband worden de namen genoemd van jonk vrouw Roëll, opperstalmees ter Bischoff van Heemskerk, hofmaarschalk Zinnicg Bergman en rijksvoorlichter Van den Berge. De toekomstige koningin Bea trix zou haar vriendenkring evenals Juliana vooral uit haar studententijd in Leiden hebben, maar „minder als hofbeambten dan als raadge vers". Elfrun Jacob schrijft dat Beatrix op Drakesteyn zelfs raadgevers ontvangt uit „uitgesproken links-socialis tische kringen", zoals „prof. De Gaay Fortman en de vroe gere minister van ontwikke lingssamenwerking Jan Pronk". Juliana zal zich, aldus het arti kel, net als haar moeder weer prinses noemen. „Na haar af treden wil zij een echte oma voor haar twaalf kleinkinde ren zijn en sociaal bewogen door het leven gaan." vraagd geen subsidie aan het be taald voetbal te verlenen als shir treclame wordt ingevoerd. De staatssecretaris wil echter eerst afwachten welke beslissing de sectie betaald voetbal in de voorjaarsvergadering op 26 mei zal nemen. „Het is nog lang niet zeker, dat er shirtreclame zal worden ingevoerd. Het betaald voetbal stelt eerst een onderzoek naar de mogelijkheden in. Het is bijvoorbeeld nog niet bekend hoe groot de inkomsten uit shir treclame zullen zijn. Ook is nog niet bekend wat de NOS zal doen en hoe de gemeenten bij een eventuele invoering van shir treclame reageren". Zodra het betaald voetbal tot in voering van shirtreclame besluit, treedt de staatssecretaris in overleg met de andere subsidie gevers, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de Stichting Nationale Sporttotali- sator. „Ik sluit de mogelijkheid niet uit, dat dan besloten wordt geen subsidie aan het betaald voetbal te verlenen", aldus Wallis de Vries, „maar een beslissing om geen subsidie te verlenen vind ik op dit moment niet juist", stelde Wallis de Vries. "Als de voetbal bond de afspraken nakomt, zul len wij dat ook moeten doen". De fracties van de PvdA en het CDA waren het daar niet mee eens. Zij hielden vast aan het standpunt dat by invoering van shirtreclame geen subsidie moet worden verleend. CDA-woord- voerder Pennekam: „Een kame ruitspraak op dit moment kan worden meegenomen in het. overleg met de KNVB. De voet balbond weet dan precies waar zij aan toe is". De PvdA zal vandaag als dé begro tingsbehandeling wordt voortge zet daarover een motie indienen, die naar mag worden aangeno men door het CDA zal worden ondersteund. De staatssecretaris raadde die motie sterk af. „Ik acht die motie in het kader van het overleg niet juist. Het is te prema tuur". Technologie Minister Gardeniers deelde ten aanzien van nieuwe technologi sche ontwikkelingen voor de om roep (satelliet, view-data, beeld plaat en dergelijke) mee dat er pas op zijn vroegst in 1981 een advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regerinsbeleid (WRR) over de gevolgen van die ontwikkelingen valt te verwach ten. Nadat er in februari overleg in het kabinet zal zijn geweest zal de maand daarop pas een advies aanvrage naar de WRR gaan. Een toezegging deed de bewinds vrouw aan de PvdA die bij monde van Kamerlid Kosto had ge vraagd om meer steun voor de kunsten. In de binnenkort te ver schijnen Voorjaarsnota (finan ciële tussenbalans van het kabi net) zal blijken dat het voor kunst uitgetrokken bedrag structureel verhoogd zal zyn. DEN HAAG (GPD) - Minister Ti! Gardeniers van CRM heeft gisteren in de Tweede Kamer, bij de voortzetting van de behandeling van haar begroting voor dit jaar, de felle kritiek van de PvdA op haar welzijnsbeleid naast zich neergelegd. "Dit beleid staat nog recht overeind en van financiële achteruitgang ten opzichte van 1978 is geen sprake." Het was haar duidelijk geworden dat veel oppositionele ergernis voortkomt uit de bezuinigings maatregelen van dit kabinet in het kader van Bestek '81. „Maar deze debatten hebben wij achter de rug. Laten we ze liever niet overdoen". Aldus de bewinds vrouw, die benadrukte dat er over uitgaven niet hoeft te wor den gesproken zolang er geen dekking tegenover staat. Nogmaals stelde zij dat één van de centrale thema's van haar wel- m zijnspolitiek decentralisatie is. 7inU 1 De WD-woordvoerder me- "1 vrouw Kappeijne van de Cop- pello had de minister voorge houden dat deze te weinig ver trouwen heeft in de bevoegdhe den en bekwaamheden van de la gere overheden (provincies en gemeenten). Maar mevrouw Gardeniers stelde dat zij dat ver trouwen juist wel heeft. Wel gaf ze toe dat het streven naar decen tralisatie gemakkelijker is uit te spreken dan te realiseren. Er zijn tal van hindernissen die nog ge- i moeten worden. enz). Het is dan wel erg makkelijk om eerder genomen besluiten nu weer onder een ander kabinet te rug te willen draaien. „Niet erg consequent", zo zei mevrouw Gardeniers, die eraan toevoegde de PvdA-amendementen af te wijzen. Man verhangt Particulieren Opnieuw legde de bewindsvrouw er de nadruk op dat dë rol van het particulier initiatief in de wel zijnszorg van groot belang is. De overheid moet niet overal het voortouw nemen; er moet tegen gewaakt worden dat bureaucra tie en onpersoonlijkheid in deze sector de overhand krijgen. Daar tegenover staat dat van haar niet verwacht hoeft te worden dat zij onfunctioneel particulier initia tief krampachtig overeind zal houden. „Maar particulier initia tief heeft nu eenmaal onschatba re diensten aan het welzijn van mensen bewezen", aldus me vrouw Gardeniers. Vaag „Opvallend vaag": zo omschreef zij vervolgens het vorige week door de PvdA ingediende en thans bij de begrotingsbehandeling van amendementen voorziene ar beidsplaatsenplan. Dit plan voorziet in ruim 11.000 extra ba nen in het bejaardenwerk, de ge zinsverzorging, de sport, het maatschappelijk werk, de biblio theken en het sociaal-cultureel werk. Er wordt naar het oordeel van de minister in dit voorstel niet inge gaan op de oorzaken van bepaal de ontwikkelingen. Maar er zijn juist door beslissingen van het vorige kabinet grote moeilijkhe den met de werkgelegenheid in deze sectoren (bejaardenzorg met name) ontstaan (1-pct-maatregel, de vacaturestop in de gezinszorg, politiecel GRONINGEN (ANP) - Een 23-jari- ge man uit Groningen heeft zich gisteren opgehangen in een cel op het hoofdbureau van politie in Groningen. De man, een verzeke ringsagent, was dinsdagmiddag in verzekering gesteld op ver denking van enige diefstallen. Wat de aanleiding voor de man geweest is om zich te verhangen is niet duidelijk. Gisteren aan het eind van de mid dag controleerde één van de be wakers de cellen. Het kijkgat van de cel, waarin de verzekeringsa gent zat, was dichtgestopt. De bewaker opende daarop de cel om poolshoogte te nemen. De man bleek kans gezien te hebben zich aan zijn jack op te hangen. De snel gewaarschuwde GGD vervoerde de man naar het zie kenhuis, omdat hij nog leefde. Maar tijdens de rit naar dat zie kenhuis overleed hij. DEN HAAG - WD-Kamerlid en vice-voorzitter van het Europees par lement, Berkhouwer, heeft gisteren op het Haagse Binnenhof de voorlich tingsbus voor de Europese verkiezingen gepresenteerd De bus zal vanaf vandaag een toer door het land maken om mensen infor matie te geven over de verkiezingen die op 7 juni van dit jaar worden gehouden In totaal zal de bus tot die datum 75 gemeenten bezoeken. ARNHEM (ANP) - Uitbreiding van het huidige museum door middel van overbrenging van een aantal kleinere legermusea naar het Bronbeek-complex in Arnhem. Daarnaast het tehuis voor ex- KNIL-militairen op kleinere schaal voortzetten, aangepast aan het huidige bewonersaantal van tweeënveertig. Dat is wat CDA- Tweede-Kamerlid G. Gualtherie- Van Weezei voor ogen heeft als oplossing om de sluiting van Bronbeek per 1 januari 1981 als nog af te wenden. Het kamerlid bracht gisteren een oriënterend bezoek aan Bron beek, waar hij gesprekken voerde met verscheidene bewoners. Daaruit is volgens hem duidelijk op te maken, dat het merendeel van de ex-KNIL-militairen niet uit Bronbeek weg wil. Het kamerlid toonde zich gisteren nogal verbolgen over het feit, dat de beslissing van minister Schol ten aan de Tweede Kamer werd meegedeeld, zonder dat daar van tevoren overleg over is geweest in de vaste kamercommissie voor defensie. Twee weken geleden stelde het CDA-kamerlid samen met zijn CDA-collega Wisselink hierover al vragen in de Tweede Kamer. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 2 feb., 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink; 3 feb., 15.00 uur. Radio Filh. Orkest o.l.v. Jean Fournet; 4 feb., 20.15 uur, Jeremy Menuhin, piano; 6 feb., 20.15 uur, en 7 feb., 12.30 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Ken-Ichiro Kobayashi. Kleine zaal: 3 feb., 20.15 uur, Vladi mir Mikulka, gitaar; 5 feb., 20.15 uur, Gustav Leonhardt, clave- cimbel; 7 £eb., 20.15 uur, Sydney Kwartet; 8 feb., 20.15 uur, Ver. Opera Vrienden. Stadsschouwburg: 2 en 3 feb., 20.15 uur, Publiekstheater met "Ag nes B" van Franz Kroetz; 4 feb., 15.00 uur en 6 feb., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Carmen" van Bizet; 5 en 7 feb., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Wintercruise" van Hans Henkemans; 8 feb., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Carré: 2 t/m 8 (behalve 5) feb., 20.15 uur, 4 feb. ook 14.00 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Rooie Sien" van Marius Spree; 5 feb., 20.15 uur, optreden van Joan Armatrading. Centrum Bellevue: Grote zaal: 3 feb., 14.15 uur, "De zaak Biko" van Jon Blair en Norman Fenton; 2 en 3 feb., 20.30 uur, "De prono- graafvan Lodewijk de Boer. Kleine zaal: 2 en 3 feb., 20.30 uur, cabaret Nar "Romantiek met mayonaise"; 6,7 en 8 feb., 20.30 uur, Paul Beudel Produkties "Terug naar Soweto" van Steve Wilmer. De Brakke Grond: 2 en 3 feb., 20.30 uur, Toneelgroep Sater met "Isotopen op zaterdag". De Kleine Komedie: 2,3 en 4 feb., 20.15 uur, Ted de Braak, Mini Maxi "Lach er eens uit"; 5 feb., 14.00 en 20.00 uur, Stichting Wikor met "Kennst du das Land" een Erich Kastner revue door Eduard Klehe; 6,7 en 8 feb., 20.15 uur, Tekstpierement met "Van wie zou dat nu zijn?". Nieuwe de la Mar: 2,3 en 4 feb., 20.15 uur, Caro van Eyck en Guus Hermus in "Een gelukkige hand" van D.L. Coburn; 5 t/m 8 feb., 20.15 uur, Fons Jansen in "Fons Jansen 5". Werktheater: 2 feb., 20.30 uur, het Werktheater met "Als de dood"; 7 feb., 20.30 uur, het Werktheater met "Mar en Sien op Kattengat 10". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 3 en 7 feb., 20.15 uur en 4 feb., 14.00 uur Haagse Comedie met "De repetitie of de bestrafte liefde", van Jean Anouilh; 4,5 en 6 feb., Haagse Comedie met "Pijlens van de samenleving" van Ibsen. Congresgebouw: 2 feb., 20.00 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Ferdi nand Leitner; 7 feb., 20.15 uur optreden van Joan Armatrading. Circustheater: 2 feb., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting m.m.v. het Utrechts Symfonie Orkest met "Carmen" van Bizet; 3 feb., 20.15 uur, Ned. Dans Theater. HOT-Theater: 4 feb., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "PAadoe- depoppelos"; 8 feb., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Audiëntie" en "Brand in het souterrain" van v. Havel en P. Kohout (voor première). Diligentia: 2 feb., 20.15 uur, Thérèse Steinmetz "Opus 1 en 3"; 4 feb., 11.30 uur, Hakon Austbö piano; 4 feb., 14.30 uur, Christian Zacharias, piano; 5 feb., 20.15 uur, Argentijnse folkloristische muziek; 6 feb., 20.15 uur, Margreet van Guusteren, mezzo-so praan en Rudolf Jansen, piano; 7 feb., 12.45 uur, The King's Galliard; 7 feb., 20.15 uur, Daniel Wayenberg, piano; 8 feb., 20.15 uur Henk van Eeuwijk, piano. Theater Pepijn: 2 en 3 feb., 20.30 uur, cabaret Inkeep met "Zand erover", 4 feb., 15.00 uur, Jazz in Pepijn; 7 feb., 14.30 uur, Kinder- tejater NJT met "Spelend wijs"; 8 feb., 20.30 uur, Bas van 't Wout, luit en gitaar. Theater in de Steeg: 2 en 3 feb., 20.30 uur, cabaret Stepinstepuit "De kop in het zand"; 4 feb., Haags Sprookjes Toneel, 14.30 uur. Appeltheater: 2, 3, 6, 7 en 8 feb., 20.30 uur theatergroep De Appel met "De Feeks" van Shakespeare. Theater De Tobbe, Voorburg: 2 en 3 feb., 20.30 uur, Amateur Co medie met "De meid" en "Het kamerschut" van Heyermans; 4 feb., 14.30 uur, Kindertejater NJT "Prof. Zekerheid en het mon ster". Houtrustkerk: 2 feb., 20.15 uur, "Hommage aan César Franck", concert. Piet LEIDEN Leidse Schouwburg: 7 en 8 feb., 20.15 uur, show met Bambergen en René van Vooren "Hoe maller, hoe r LAK-Theater: 2 feb., 20.30 uur, "Buck Teeth", show met Hans Dagelet en Elja Pelgrom; 3 feb.. 20.30 uur Esta met "The hearta che and sorrow show; 4 feb., 15.00 uur, kindervoorstelling: circus Elleboog; 8 feb., 21.00 uur, kabaret Met zonder Met met "Barre tijden". Stadsgehoorzaal: 2 feb., 20.15 uur, Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. David Zinman, m.m.v. Judith Jaimes, piano. Groene Kerkje, Oegstgeest: 4 feb., 14.00 uur, Koos Verheul, fluit en Jan van der Meer, piano. Jan Terlouw van D'66: Na overleg binnen de CD A-fractie - een dezer dagen - mag tijdens de behandeling van de defensiebe groting in de Tweede Kamer (volgende week dinsdag en woensdag) een CD A-motie ver wacht worden. Ook van WD-zij- de lijkt volgende week een motie over Bronbeek niet uit te blij- De actievorende bewoners hebben inmiddels besloten om volgende week dinsdag per bus naar Den Haag te trekken. Zij willen daar de 4000 verzamelde handteke ningen aanbieden aan minister Scholten van defensie. DEN HAAG (GPD) - De WD moet eerst maar waarmaken dat ze echt de koers verlegt. Wanneer ze werkelijk meer aandacht aan geestelijke zaken wil besteden, moet dat hier in de Tweede Ka mer blijken. Pas dan kunnen we praten over een kabinet van D'66, PvdA en WD. Dit verklaarde D'66-fractieleider Jan Terlouw gisteravond voor de radio. Hy was gevraagd nader in te gaan op publikaties over het besluit van de WD-fractie om meer aandacht te besteden aan de zwakken in de samenleving. Te vens werd daaruit geconcludeerd dat dit politieke samenwerking met D'66 mogelijk zou maken. Terlouw ontkende belangrijke on derdelen van het bericht niet, maar noemde het "ongenuan ceerd" om te spreken dat de bei- de fracties elkaar niet meer van politieke samenwerking uit zou den sluiten. In ieder geval moet volgens hem worden afgewacht hoe de koerswisseling bij de libe ralen gaat uitwerken. DEN HAAG (GPD) - In 1977 is het aantal gevallen waarin justitie telefoonge sprekken van mogelijke verdachten heeft afgeluisterd aanzienlijk toegeno men. Dit blijkt uit een vertrouwelijk rapport van het openbaar ministerie. In dat jaar werden 306 gesprekken afgeluis terd; in het jaar daarvoor ging het slechts om 187 afluisterzaken. Minister De Rui ter van justitie heeft deze cijfers gisteren aan de Tweede Kamer gestuurd naar aanleiding van schriftelijke vragen over het afluisteren van een telefoongesprek tussen Pieter Menten en zyn advocaat mr. Van Heijningen. Bijna de helft van de afluistergevallen, al dus het rapport van het openbaar minis terie, heeft betrekking op overtredingen van de Opiumwet. Dit pefcentage is de afgelopen jaren niet veel veranderd. Een kwart van de gevallen betrof de handel in vuurwapens en 14 procent vermo gensdelicten, o.a. diefstal en heling. In zijn antwoord over de specifieke zaken van het afluisteren van het telefoonge sprek van mr. Van Heijningen stelt mi nister De Ruiter dat de telefoon van deze advocaat inderdaad door de justitie is afgeluisterd, in opdracht van de rechter commissaris. Volgens De Ruiter wist de destijds verantwoordelijke minister (De Ruiters ambtsvoorganger Van Agt) niets van deze zaak af, omdat er over de toe passing van dit soort dwangmiddelen in een strafproces niet afzonderlijk pleegt te worden gerapporteerd. De Ruiter stelt dat de wet de rechter-commissaris de bevoegdheid geeft om opdrachten tot het afluisteren van telefoongesprekken te geven, ook als het gaat om gesprekken tussen advocaten en cliënten. Uit zijn antwoord op de vragen van de PvdA-leden Roethof en Kosto en de WD-kamerleden Nijpels en Kappeyne van de Coppello blijkt dat de Ruiter de handelwijze van de rechter-commissa ris in deze zaak scherp veroordeelt. De wet geeft hem niet de mogelijkheden om formeel stappen te ondernemen tegen de rechter-commissaris, maar de minis ter neemt de zaak zo hoog op, dat hy van plan is de wet op dit punt te wijzigen. vergaande bescherming door het recht dient te genieten als maar mogelijk is. Hierin past niet de figuur dat de tele foonaansluiting van een advocaat kan worden afgeluisterd. Ik ben dan ook voornmens een voorstel tot wyzigen van de huidige wetgeving te doen, waardoor deze mogelijkheid wordt uitgesloten". Hierop vooruitlopend heeft de minister aan het openbaar ministerie al verzocht er in contacten met de rechter-commis saris niet op aan te dringen opdrachten tot het afluisteren van telefoonaanslui tingen van advocaten te geven. Geen stopzetting hulp aan Vietnam DEN HAAG (ANP) - Gelet op de situatie waarin de Vietnamese bevolking verkeert, acht de rege ring het niet verantwoord de hulp aan Vietnam stop te zetten. De hulp zal voortaan echter een meer humanitair karakter hebben. Dit heeft minister De Koning voor ontwikkelingssamenwerking meegedeeld in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Aarts. De bewindsman bevestig de, dat de regering het Vietname se ingrijpen in Kampudchea (Cambodja) een ernstige schen ding van de onafhankelijkheid van dit land vindt. De hulp aan Vietnam was oor spronkelijk bedoeld als een bij drage aan de wederopbouw van Vietnam na de langdurige oorlog die het achter de rug had. De Nederlandse-Vietnamese ont wikkelingssamenwerking wordt voortaan gericht op directe hulp aan de Vietnamese bevolking, in de vorm van bijvoorbeeld voed sel- en medische hulp.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7