Jlk durfde hem geen zoen meer te geven" Maurice "woont ideaal" in kubus Gemeente rond met plan voor tunnel Kooilaan Klacht bij inspectie over behandeling in Endegeest PvdA betreurt vertrek eigen Mieleden Weinig bekend over proeven met dieren Nieuw politiebureau Langegracht DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - Het bestuur van de Leidse PvdA betreurt het snelle vertrek uit de gemeenteraad van mogelijk drie PvdA-raadsleden (Meijer, Duivesteijn en Mentzij) door de benoeming in gemeente lijke functies. Afdelingsvoorzit ter Jonker riep de fractie gisteren op een verdere "leegloop' te voorkomen. „We moeten voorkomen dat straks de hele fractie in gemeentelijke dienst treedt", aldus Jonker. Hy waarschuwde vooral voor de si tuatie dat de benoemingen van de PvdA-raadsleden bij de publieke opinie "verkeerd kunnen over komen". De PvdA-voorzitter drong aan op nadere regels - zoals eerder door WD-raadslid Van Duijn bepleit - bij benoemings- procedures, waarin raadsleden betrokken zijn. Vanuit de fractie wees wethouder Tesselaar er overigens op dat het aantrekken van een coördinator bij het woonwagencentrum (waar voor Mentzy kandidaat is, red.) een aangelegenheid is van het bestuur van het woonwagen centrum. LEIDEN - Na jarenlang alle grieven te hebben inge slikt heeft mevrouw L. Smit, dochter van een ex- patiënt van Endegeest, een klacht ingediend bij de inspectie voor geeste lijke volksgezondheid. Ze doet dat pas na al die ja ren omdat ze bang was dat klachten verhaald zouden worden op haar vader. Sinds eind voige week is haar vader, de 69- jarige Van de Oever, van het psychiatrisch zieken huis overgebracht naar huize De Wilbert in Kat wijk. Mevrouw Smit en haar zuster, me vrouw Catsma, hebben de in spectie te kennen gegeven dat zy de wijze waarop hun vader ja renlang in Endegeest (herenpa viljoen D) is behandeld beneden peil vinden. Van zowel geestelij ke als lichamelijke verzorging van de hulpbehoevende man, hij lijdt aan de ziekte van Hunting ton, die o.m. verlammingen als gevolg heeft, zou geen sprake zyn geweest. "Smerig" Een weergave van haar relaas: "Pa tiënten werden er de hele dag aan hun lot overgelaten. Vader werd 's morgens in een stoel neerge poot en daar bleef hij de hele dag zitten. Ze deden niets met hem. Hij zag er ook smerig uit, onver zorgd, in een vieze zaal. En dat terwijl hy helemaal niet kan pra ten of zich kan bewegen. Als ex cuus werd aangevoerd dat Ende geest te weinig personeel had. Maar het personeel dat er was keek ook niet naar de mensen om. Dat zat liever met elkaar een spelletje te doen in het kantoor tje. Toezicht ontbrak dan." Opgesloten Mevrouw Smit noemt als voor beeld van de verwaarlozing van de patiënten de man die urenlang in het toilet zat opgesloten. "Ze waren gewoon vergeten hem eraf te halen." Wat haar vader betreft vond ze het verschrikkelijk dat hij eens een dag lang met het ge bit van een andere patiënt in zijn mond zat. "Hij stikte er zowat in. Maar het was daar zo dat mensen die konden lopen zich het beste konden redden. De overblijvers moesten dan maar zien wat ze in hun mond kregen. En wat erg was dat er spullen verdwenen of werden gestolen. Toen pa veertig jaar getrouwd was en wij kwa men bleek z'n trouwring zoek. Dat vind ik nog bijna het ergste" aldus mevrouw Smit. te en vieze kleren die hij op En- degeest droeg. Daar durfde je hem geen zoen te geven, zo sme rig zag hij eruit..." Ook een aantal kledingstukken dient volgens de dochters als be wijsstuk ("Sommige kleren zijn niet eens van hem. Die patiënten droegen gewoon eikaars kleren") dat met de brief naar de inspectie is gestuurd. Mevrouw Smit is er nog vol van. "Ze zouden gewoon een inval moe ten doen. Want wat gebeurt er als je er niet bent? Je word achter dochtig, maar het is ook heel erg als je mensen ziet die schreeuwen om hulp. Het zijn net varkens", aldus de vrouwen, die menen dat ze de klacht moeten indienen om de achtergebleven patiënten van herenpaviljoen D te helpen. Nog een Overigens vraagt zy zich af of er op de bij de inspectie ingediende klacht respons komt, nu zij ie mand heeft ontmoet die een soortgelijke klacht heeft inge diend. Ook in dit geval betrof het de vader. Deze man, die in een paviljoen van Endegeest was on dergebracht, zou tweede- en der degraads brandwonden hebben opgelopen doordat hij in een gloeiend heet bad was gestopt. Zijn schoondochter heeft in novermber '77 al een klacht bij de inspectie ingediend, maar zy zou alleen een beyestiging van ont vangst hebben gekregen. Bij de inspectie is zowel haar naam, Van Duyvenvoorde, als de naam van de ex-patiënt, Van Dyk, niet be kend. Verbaasd Geneesheer-directeur Mojet van Endegeest is verbaasd over de klacht die mevrouw Smit heeft ingediend. Volgens hem is haar vader altijd goed behandeld. "De man heeft de uiterste zorg ge kregen, juist omdat hij een ziek tebeeld heeft dat nogal in de be langstelling is. Maar wat mij ver baast is dat zijn vrouw ons juist zo dankbaar was dat de maatschap pelijk werker de overplaatsing heeft geregeld. En dan komen ze nu nog eens met klachten. Dat die op haar vader verhaald zouden worden, dat is natuurlijk regel rechte onzin, Ik vermoed, maar dat is een gissing, dat de zorgen van de familie over de ziekte van de vader zo'n stuk onvrede met zich meebrengt dat die in een klacht aan ons adres wordt geuit." De heer Mojet zal nog contact met haar opnemen om precies te ho ren waar de klachten op stoelen. Intussen heeft het PPR-Tweede- Kamerlid Ria Beckers belang stelling voor de zaak getoond, evenals het Leidse PvdA-raads- lid Joyce Hes. Of ër vragen over de kwestie worden gesteld is (nog) niet bekend. MIEP DE GRAAFF Zij voelde zich lange tijd "in de hoek gedrukt" omdat haar klach ten niet werden aangehoord. ("Wy waren stooksters"). Het verwonderde haar dan ook niet dat op haar vraag of familieleden van andere patiënten in het pa viljoen de aanklacht wilden on derschrijven zij afwijzende ant woorden kreeg. De reden volgens mevrouw Smit: ook zij zijn bang dat op hun op Endegeest verblij vend familielid "wraak" wordt genomen door verplegend per soneel. "Hemel" Volgens zijn dochters is de heer Van de Oever "van de hel in de hemel" gekomen door zijn ver trek uit Endegeest. "Hij zit er nu fris bij, hij wordt beziggehouden, het personeel maakt ook zomaar eens een praatje met hem. Hy heeft een mooie rolstoel gekre gen en nette kleren. Elke keer als ik er kom heeft hy goeie kleren aan inplaats van die oude, kapot- LEIDEN - Zonder officieel vertoon is gisteravond de tweede "Woon Ideaal- beurs" begonnen. De eerste bezoekers, die rond de klok van zeven uur de Groenoordhallen binnendruppelden, waren wel getuige van het optreden van Maurice del Monte. Hij kroop, er rustig zijn tijd voor nemend, in een kubus van 49 centimeter met een deuropening van 25 x 27 centimeter. Niet alleen klom het slangenmens in de glazen kubus, hij presteerde het ook vanuit die benarde positie het penseel ter hand te nemen om aan één van zijn schilderijen te werken. Volgens het bureau Drie Plus, dat voor de organisatie van de beurs tekent, hebben gisteravond naar schatting drieduizend bezoekers de kassa van de Groenoordhallen gepasseerd. Naast informatie over wonen - er zijn vijftig stands - biedt de beurs tot en met zondag ook optredens van artiesten. Vanavond treedt de zangeres Mieke er op, morgenavond zijn dat Saskia en Serge. Zaterdag komt de zangeres zonder naam naar haar geboorteplaats en zondag tenslotte is James Bellamy uit de tv-serie 'de familie Bellamy' in levenden lijve te aanschouwen. Schrijfavond, Amnesty International Leiden organiseert vandaag een schrijfavond. De bedoeling is om met zoveel mogelijk men sen brieven te schrijven ten bate van mensen die gevan gen zitten vanwege hun me ning, geloof of huidskleur. De ze avond zal de aandacht vooral op Roemenië gericht worden De bijeenkomst be gint om acht uur en wordt ge houden in het pand Rapen burg 100. Koffie, schrijfmate riaal en voorbeeldbrieven zijn aanwezig. VARA-avond morgenavond een gecombi neerde leden- en gespreks groepavond. Er zal gesproken worden over het rapport "Naar een werkbare VARA" dat is opgesteld door het hoofdbestuur. De vergadering wordt gehouden in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om kwart over acht. Klaverjassen De buurtverenigingen Mare- dorp en Noordvest organise ren morgen weer een klaver jas- en sjoelavond. Belang stellenden zijn om acht uur welkom in het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk. De groep bracht deze maand een debuut-elpee uit getiteld "Holy Cat". De plaat bevat zelf geschreven stevige rock nummers. De groep bestaat uit Kees Nix, toetsen, Harm Bieger, slagwerk, Ruud van den Tang, basgitaar, John Philippo, gitaar, percussie, strings en zang en Peter Lan- gerak, gitaar en zang. Het op treden begint om ongeveer 9 uur, maar de zaal gaat al een uur eerder open Fryslan De Haags-Leidse formatie Sfinx zal morgenavond op treden in het Leids Vrijetijds centrum aan deBreestraat 66. Het gezelschap "Fryslan" voor Leiden en omstreken houdt morgenavond een bijeen komst in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De heer H.T. J. Miedema uit De Bilt zal spreken over het ontstaan van Friese voor- en achternamen en het gebruik van "bijna men". De bijeenkomst begint om acht uur. LEIDEN - De gemeente Leiden is rond met een plan om onder de Willem de Zwijgerlaan bij de Kooilaan een tunnel voor fietsers en voetgangers aan te leggen. Met de aanleg van deze voorziening is een bedrag van bijna 4 miljoen (3.750.000 gulden) gemoeid. Het plan moet nog de goedkeuring krijgen van de gemeenteraad en is sterk afhankelijk van rijkssub sidie. Burgemeester en wethouders gaat er vanuit dat het rijk voor deze voorziening ongeveer 1,6 miljoen gulden bijdraagt. Het andere deel moet de gemeente zelf op tafel leggen. De hoge kosten van de tunnel-aanleg worden vooral veroorzaakt door de aanwezig heid van veel kabels en leidingen (gas, water, riolering) onder de LEIDEN - De gemeente Leiden Willem de Zwijgerlaan geeft het fiets- en voetgangersverkeer tus sen de Merenwyk en de binnen stad een vrije verbinding. De drukke Willen de Zwijgerlaan vormt voor het fiets- en voetgan gersverkeer al lang een groot ob stakel. Eerdere plannen voor een tunnel voor fietsers en voetgan gers bij de Marnixstraat ketsen af op bezwaren van omwonenden. Een tunnel bij de Kooilaan heeft wel -instemming gekregen van omwonenden. Professor Rietkerk onder zoekt in Leiden het dag- en nachtritme van ratten om er achter te komen wat werken in een ploegenstelsel voor men sen betekent. De schadelijke efTecten daarvan kunnen zo wellicht in de toekomst wor den voorkomen. Per jaar worden in ons land naar schatting drie miljoen levende dieren gebruikt voor proeven in laboratoria. Dat gebeurt bij uni versiteiten (voor wetenschappelijk onderzoek), in de geneesmid delenindustrie en in de voedings- en cosmetische industrie. I$egin 1977 werd door de Tweede Kamer de wet op de dierproeven aangenomen,die evenwel nog niet in werking is getreden. Die wet stelt onder meer een vergunning voor het doen van dierproeven verplicht, regelt de controle op dierproeven, stelt eisen aan de verzorging en behandeling Van de dieren en beschermt met name honden, katten, paarden en apen. Met die laatste dieren mogen alleen proeven gedaan worden als is aangetoond dat die proeven nuttig zijn en als ze niet ook op andere dieren kunnen worden gedaan. Bij de totstandkoming van die wet heeft de Antivivisectiestichting een belangrijke rol gespeeld. De stichting die in Den Haag zetelt, wil proeven met dieren zoveel mogelijk beperken en als ze toch nodig zijn in elk geval zorgen dat het dier zo min mogelijk pijn lijdt. Bert van Dijk van die Stichting i Leiden om een lezing te houden, v een paar mensen op af kwamen onbekendheid bij het publiek oi nog het felst gereageerd op proeven met cosmetica, waar je overi gens niets van mag zeggen zolang je het zelf gebruikt. Elke cosme tische stof moet namelijk op zijn schadelijkheid worden getest, en daar worden in Nederland en in vele andere landen dieren voor gebruikt". De Antivivisectiestichting is blij met de discussie die de laatste tijd op gang is gekomen tussen voor- en tegenstanders van dierproe ven binnen de wetenschap zelf. Bert van Dijk: "Het is belangrijk dat er een dialoog op gang komt. We moeten af van het innemen van absolute standpunten. Je moet wel goed weten wat je zegt als je zegt: er mogen helemaal geen proeven met dieren gedaan worden. Op medisch gebied, met pijn stillers bijvoorbeeld, kun je het niet meer uitbannen". 'as nog niet zolang geleden in aar tot zijn teleurstelling maar Hij zegt: "Er is een hele grote dierproeven. Meestal wordt "Daarom is de praktijk dat onze stichting werkt aan een verande ring, een vermindering van het aantal proeven. En een mentali teitsverandering. Want de mentaliteit die zegt dat ons welzijn zonder al die proeven veel minder zou zijnmaakt het juist tot een ethisch onaanvaardbare wetenschap. We willen bijvoorbeeld meer aandacht vestigen op de noodzaak van erkenning van al ternatieve geneeswijzen omdat daardoor het aantal dierproeven aanzienlijk zal verminderen". Ook bij de Leidse universiteit worden proeven met dieren gedaan, in 1977 waren daar ongeveer 63.500 dieren bij betrokken. De hoogleraren Verveen en Rietveld hebben daar dagelijks mee te maken. Verveen leidt een groep mensen die onderzoek doet naar de eigen schappen van onze zenuwen. Daarvoor worden proeven gedaan met kikkers. Die worden op een snelle manier gedood, waarna verder gewerkt wordt met hun organen die na de dood van het dier nog lang doorleven. Rietveld doet onderzoek naar hoe dieren reageren op het in de war brengen van het ritme van dag en nacht. Doel van het onderzoek is tot richtlijnen te komen met betrekking tot ploegenstelsels in /a- brieken en bedrijven. Hij gebruikt konijnen en vooral ratten voor zijn onderzoek. Die blijven soms jaren leven, maar ook moeten ze soms na een proef waarbij beschadigingen aan het zenuwstelsel zijn aangebracht worden gedood. Dergelijke proeven worden overigens altijd on der narcose gedaan. Rietkerk: "We doen voor dit onderzoek ook proeven met mensen. Maar op een gegeven moment moetje het zenuwstelsel binnen wil je verder komen. Voor je daaraan begint moet je natuurlijk wel goed weten dat je er verder mee komt". De nieuwe wet op de dierproeven zal volgens de hoogleraren voor het onderzoek in Leiden geen gevolgen hebben. Aan de regels die erin gesteld worden, houdt men zich hier al. Verveen: "Die wet is wel nuttig. Ik hoop dat hij helpt de fabeltjes die er over dierproeven bestaan uit de wereld te helpen. Mensen die dierproeven doen zijn meestal dierenliefhebbers. Zelf heb ik het er elke keer weer moeilijk mee als ik een dier moet doden. Ik heb er geen bezwaar tegen, wél tegen het extreem pijn doen van dieren. Maar dat wordt ook niet gedaan. Je moet af en toe wel reacties opwekken die lijken op pijn, maar ik weet niet of het ook pijn is. Een reactie van pijn hoeft nog geen pijn te zijn, en pijn hebben hotft nog niet te betekenen pijn lijden. Ik weet niet of dieren pijn kunnen lijden. Het is eenzelfde soort vraag als: kunnen dieren denken?" weg. Het college van B en W wil de ge meenteraad snel een beslisisng laten nemen over de aanleg van de tunnel. Pas dan kan men sub sidie aan het rijk vragen. Van avond moet de gemeentelijke commissie voor de ruimtelijke ordening zijn oordeel geven. Het Deze procedure houdt plan moet daarna ook-nog beoor deeld worden door de financiële commissie uit de gemeenteraad. Het plan voor een tunnel onder de streeft naar de bouw nieuw politiebureau op de plaats van het vroegere Krantz-complex aan de Langegracht. Burgemees ter en wethouders hebben beslo ten voor deze plaats een procedu re in gang te zetten. dat de gemeente overleg gaat voeren met de buurt (Noordvest) en de gemeenteraad voorstelt voor nieuwbouw aan de Langegracht te kiezen. B en W hebben een voorkeur voor deze plaats uitge sproken na een beoordeling van verschillende plaatsen in de stad. Bij de politie wordt al lange tijd aangedrongen op de bouw van een nieuw bureau. Het huidige onderkomen aan de Zonneveld straat is sterk verouderd en voor al te klein. De gemeente is voor de bouw van een nieuw bureau ove rigens afhankelijk van geld van het ministerie van binnnenland- se zaken. De voorkeur van de gemeente om een nieuw bureau aan de Lange gracht te vestigen werd gisteren door wethouder Waal naar buiten gebracht in de PvdA-fractie. Frachtiegenoot Ranner wees daarbij op het mogelyk gebruik van het Krantz-complex als par keergarage. In een toelichting zei de wethouder persoonlijk naar een combinatie (politiebureau en parkeergarage) te streven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3