BCÜ3B Magnifiek werk van Chantal Akerman opent filmfestival ijÉ ji "WÈË iJII yj ■HHKfe DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 PAGINA 19 Franciszek Pieckza i i scène uit de film "Die Frau gegenixber" Domingo Ambr ROTTERDAM - In de treurig ste straat van Nederland, de Rotterdamse Gouvernestraat dus, vond vanmiddag de eer ste voorstelling plaats in het kader van het achtste festival van Film International. Dit jaarlijks terugkerend evene ment is de belangrijkste filmmanifestatie vaaons land en het internationaal prestige van Film International als "pilot-festival" wordt steeds groter. Met een iets krapper program ma dan we vorige jaren heb ben gezien (dit keer een tach tigtal films) heeft de organisa tie toch de vertoningsplaat sen op comfortabele wijze uitgebreid. Behalve de zalen aan de Gouvernestraat (De Lantaarn, HetVenster. Het Filmhuis, Het Achteromthea ter en de Filmstudio) wordt nu ook Kriterion (gelegen 100 meter vanaf het Centraal Sta tion) in de gebeurtenissen be trokken en zal in het Amster damse Cinetol een selectie van veertig films worden meevertoond. Ook Antwer pen doet weer mee en neemt het totale pakket films veer tien dagen later over. Klachten Dat het programma wat minder uitgebreid werd, is enerzijds een gevolg van klachten in vorige jaren dat het festival te onoverzichtelijk en te chao tisch was geworden. En an derzijds door een verschraald aanbod in het soort films waar Film International het van hebben moet: films van onaf hankelijke cineasten die nieuwe wegen en uitdruk kingsmogelijkheden zoeken voor het medium, of die zich inzetten voor politieke be wustwording. En verder films met bijzondere artistieke kwaliteiten, die door de commerciële distributeurs in Nederland nog niet werden ontdekt of onvoldoende ren dabel geacht. Er bestaat op de hele wereld geen festival dat dit soort films op een dergelijk groot scheepse wijze jaarlijks pleegt te inventariseren als. Rotterdam doet. En dat is dan ook de reden dat de directeu ren van festivals als die van Cannes, Berlijn, New York, Mannheim, Londen elk jaar in Rotterdam komen selecte ren voor de alternatieve afde lingen van hun eigen mani festaties. Indrukwekkend Het programma dat van 1 tot en met 11 februari gepresen teerd wordt en waarvan dit jaar geen bloemlezing in de filmhuizen in de provincie te recht komt, ziet er hoe dan ook indrukwekkend uit. Er zitten opmerkelijk veel films tussen die bij een wat breder publiek in de smaak kunnen vallen. Vooral het eerste weekeinde heeft wat dat be treft een aantrekkelijk pro gramma. Op de eerste dag van het festival waren vooral de twee films de moeite waard die vervaardigd werden door de Belgische ci- neaste Chantal Akerman. In Rotterdam en op talrijke an dere festivals maakte ze twee jaar geleden grote indruk met "Jeanne Dielman". Maar "na dien heeft ze bepaald niet stil gezeten. 'New From Home' is een fascinerende, subjectieve impressie van New York. Met een statische camera wordt een veelheid gepresenteerd aan beelden waarin onafzien bare rijen auto's tussen de massieve huizenblokken door kruipen en mensenmas sa's zich even doelloos en au tomatisch lijken te verplaat sen. Beelden van metro-sta tions en vanuit de metro, sig naleren nauw verwante in drukken van zinloos onder weg-zijn. Lange rijders vanuit een auto accentueren de de primerende metropool zelf en de geluidsband fourneert de kakofonie van het verkeer in versterkte mate, met als enige troost de brieven die Chantal Akerman tijdens haar verblijf in de Amerikaanse hoofdstad van thuis ontvangen mocht en voorleest. Het laatste shot - gedraaid van af een boot die New York verlaat en de stad langzaam in wolken en mist verdwijnen laat - is een meesterlijke vi sualisering van de opluchting die aan dit vertrek gepaard Fabio Testi in de kritische western "China 9, Liberty 37" van de Amerikaan Monte Hellman. moet zijn gegaan. Het is een film die soms de zenuwen en het geduld danig tergt, maar vaker schitterende momen ten biedt van door toevalsfac toren veroorzaakte spanning. Alles bij elkaar velt "New From Home" een vernieti gend oordeel over de leegte in het leven v falt-labyrint, vals geleden i foeilelijk a ar twee festi- Rotterdam Nederlandse filmer nog Door Pieter van Lierop Leegte Makkelijker te genieten is "Les Rendez-Vous d'Anna", de laatst verschenen film van Akerman, die op overigens niet minder deprimerende wijze weer de leegte van het bestaan illustreert aan de hand van de reis die een ci- neaste maakt van Duitsland via Brussel naar Parijs. On derweg ontmoet ze nieuwe en oude kennissen, maar allen blijkpn ze het behoorlijk moeilijk te hebben. Het meest positieve dat Akerman te be denken weet, schuilt in de ge voelens van geduld of harte lijkheid die Aurore Clement in haar schitterende hoofdrol voor vrijwel iedereen op kan brengen, maar die telkens ook reacties oproepen waar mee aanslagen worden ge pleegd op de eigen wil van de cineaste. Ten slotte vindt ze, thuisgekomen in de vlucht- haven van haar sobere etage, tenminste haar onafhanke lijkheid terug. Tot het ant woordapparaat op de tele foon ook daar de schijn van aantoont. "Les Rendez-Vous d'Anna" is een prestigieuzere film dan Akerman tot dusver gemaakt heeft. Naast Aurore Clement (die hoofdrollen gespeeld heeft in o.m. "Le Juge Fayard" en "Lacombe Lu- cien".) worden ook bijrollen vertolkt door acteurs van naam: o.m. Helmut Griem, Léa Massari, Jean-Pierre Cas- sel. Ook in deze film zitten weer enorm veel langdurige beelden van perrons en van uit treinen, (en ook deze film speelt zich voornamelijk bij nacht of in kunstlicht af) waarmee een sfeer van oe verloze melancholie wordt opgeroepen. Maar de kwali teit van die beelden (vaak ge componeerd met een haast manische voorliefde voor symmetrie) zijn adembene mend mooi. En dat is de eer ste keer dat je zoiets van een Akerman-film zeggen kunt. Vrouwenfilm Chantal Akerman is en blijft een van de markantste repre sentanten van het fenomeen "vrouwenfilm" in een veel bredere en diepere betekenis dan de recente Nederlandse produktie "Een vrouw als Eva". Maar ze is niet de enige in Rotterdam. Er is zelfs een speciaal pakketje samenge steld. Het bestaat uit "Erika's Leidenschaften" (van Ula Stockl), "Eine Frau mit ver- antwortung" (Ula Stockl), "Die Macht der Manner ist die Geduld der Frauen" (Cristina Perencoli), "Mais Ou Est Done Ornicar" (Bertrand van Effenterre: een vrouwefilm, gemaakt door een man) en "Maternale" (van Giovanna Cagliardo). Al deze cineasten zullen in Rot terdam hun opwachting ma ken en beschikbaar zijn voor toelichtingen op hun werk en discussies met het publiek. Maar niet zij alleen, want Film International ziet de dialoog tussen filmers en publiek als een van haar belangrijkste functies. Ruim veertig filmers hebben al laten weten naar Rotterdam te zullen komen. Onder hen: de Griek Panayo- topoulos (van wie het zeer amusante en opmerkelijke "De Luiaards van het Vruchtbare Woud" wordt ge toond), de Spanjaard Luis Berlanga (Spanje's meest op positionele filmer; onder Franco heeft hij lange tijd ge vangen gezeten. Film Inter national brengt zijn nieuwste film "La Escopeta Nacional"), De Amerikaan Monte Hell man (maker van sociaal-kriti sche westerns; van hem wordt "China 9, Liberty 37" gebracht en mogelijk een re- troperspectief van zijn vroe gere werk), de Bulgaar Gor- gui Duelgerov (van hem staan drie films op het programma), Bill Douglas (een schot die een autobiografisch drieluik te zien geeft), Maurice Pialat (zijn in Nederland tot dusver genegeerde sociaal geënga geerde werk voor bioscoop en tv krijgt eveneens een retros pect) en Jean-Luc Godard, de meest roemruchte gast van Rotterdam (van hem wordt vier uur video gepresenteerd, een kritische variant op het in Frankrijk bij iedereen be kende schoolboek "Tour de France par Deux Enfants"). Nederland Nederland wordt vertegen woordigd in Rotterdam met "Petimento" van Frans Zwar tjes (deze film draait pas op de slotavond, maar komt daarna meteen in de filmhui zen in het land), "Instant Pic tures" (van George Schou ten), "Samuel Fuller en The Big Red One" (een doorThys Ockerson gemaakt portret van de cineast Fuller tijdens opnamen in Israel van z(jn nieuwe film), en "Optocht", van de Rotterdamse experi mentalist Frans van der Staak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19