Te veel informatie is verzoening met Labour Blik in de weekbladei informatievervuiling HP deTijd Singer naaimachine Kamervoorlichter Hans Ludo van Mierlo EISEVIERS DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 (Door Henk Leffelaar) LONDEN - De voormalige con servatieve premier Edward Heath heeft in een redevoe ring in Schotland het parle ment opgeroepen om de hui dige crisis „eendrachtig" aan te pakken. Hij vermeed ech ter de suggestie van een coali tiekabinet met de nu rege rende Labourpartij. Hoewel het niet de eerste keer is dat Heath zich in de afgelopen crisisweken heeft uitgespro ken, heeft hij nu meer dan ooit de indruk gewekt dat hij zich beschikbaar stelt om als nationaal bemiddelaar op te treden. Daar zal het niet gauw van ko men. De meeste conservatie ve Lagerhuisleden zien geen brood in een coalitie en zeker niet in Heath' voorstellen vastgesteld inkomensbeleid. En als het aan premier Cal- laghan en zijn Labourrege- ring ligt, zal het nooit zover komen dat zij de hulp van twee andere partijen in moe ten roepen. Dat zou gelijk staan aan een bekentenis van onmacht. Callaghan zal ook weten dat zulke bekentenis sen, hoe patriottistisch en „in het belang van het land" dan ook, geen zoden aan de dijk zetten in een verkiezings jaar. Het zijn dan ook alleen de libe ralen die warm lopen voor een coalitiebewind. David Steel, hun leider, zei deze week in een dagbladartikel dat wan neer de tijdelijke samenwer- kings overeenkomst tussen 1 zijn partij en Labour in de af gelopen anderhalf jaar resul taten had opgeleverd, dit ze ker het geval zou moeten zyn wanneer alle partijen een zelfde lijn trokken. Maar Steel ligt dan ook geen nachten wakker of hij de volgende premier zal kunnen zijn. Mar garet Thatcher, leidster van de conservatieven, daarente gen wel. Op het stakingsfront zelf schijnt eerste minister Callaghan de vakbonden er nu van over tuigd te hebben dat hoe lan ger de stakingen duren, hoe slechter de kansen van La bour zullen zijn in de verkie zingen. Hij heeft vergaderd met het bestuur van de over koepelende vakbondscen trale TUC, en dat heeft in ie der geval opgeleverd dat men het dat het mes op de keel zetten door ongebruikelijk lang te wachten met een over eenkomst, vooral omdat de regering ruim voor de verkie zingen plaatsvinden, bij het volk de indruk moet kunnen wekken dat het opnieuw in staat is gebleken zichzelf te regeren en niet geregeerd te worden door de bonden. Eén ding schijnt in ieder geval ze ker te zijn; er zullen geen wet ten uitgevaardigd worden om de vakbonden in hun sta kingsacties aan banden te leggen. Niettemin blijven de ongenoe gens en ongemakken in En geland voortduren. De sta king van de vrachtwagen chauffeurs en treinmachinis ten bevindt zich volgens de laatste berichten in het laatste stadium van onderhandelin gen. Nu zijn het echter de vuilnismannen, leerkrachten, verpleegsters en de bestuur ders van de ondergrondse treinen die aan de noodrem gaan trekken. In sommige delen van Londen liggen de plastic vuilniszak ken drie meter hoog opgesta peld, in sommige ziekenhui zen zijn geen schone bedde- lakens en is er gebrek aan ge steriliseerde instrumenten en verbandgaas. Er is ook een rel uitgebroken over de vraag of onderwijzend personeel dat niet wenst te staken, het recht heeft om scholen met sleutels te openen - een karweitje dat normaal de werkkring en loopbaan is van daarvoor aangestelde oppassers. De Ford-fabrieken hebben daarentegen al twee weken in het grootste geheim de vrachtwagenchau ffeurssta- king ontdoken door het orga niseren van een vluchtbrug als was het in de donkerste dagen van West-Berlijn. De Ford-directie schakelt drie maal per dag een vliegtuig in, dat auto-onderdelen aanvoert van het vliegveld Stansted naar de fabrieken in Liver pool. De onderdelen, vyftien ton per dag, werden anders gewoonlijk per trein aange-. voerd. Tot nog toe zijn daar over geen klachten gehoord van de vakbonden. Daaronder wordt verstaan een afspraak over looneisen en de marges die de regering zich kan veroorloven. De TUC zal nu eerst overleg plegen met zijn economische experts om met voorstellen te komen voor een volgende bijeen komst met Labour-ministers. De regering heeft in dit geval een krachtig wapen in han den, namelijk dat er dit jaar geen ontkomen meer is aan de algemene verkiezingen. Het zijn dus de vakbonden die eieren voor hun geld moe ten kiezen. Daarentegen kunnen de vak bonden Callaghan en zijn MAGAZINE Hoofdredacteur Ferry Hoogendijk maakt zich in Elseviers Magazine zorgen over onze economie. "Haalt onze economie 1984?" is de weinig originele kop boven een commentaar, waarin Hoogendijk zijn gal spuwt op de sociale voor zieningen, waaraan onze wel vaart ten gronde dreigt te gaan. "Wij spreken hier geen waardeoor deel uit, maar nergens ter wereld is de druk op de ondernemer, van belastingen en sociale lasten, zo groot. En dat terwijl in o?is land de lonen zelf al een recordhoogte hebben bereikt. Er blijft dan te weinig geld over voor investerin gen en daardoor ontstaat werk loosheid". Op de valreep vermeldt Hoogen dijk dan nog dat de sombere voorspellingen van de Club van Rome ook al niet klopten: "Om dat de vindingrijkheid van de mens en de rijkdom van de aarde nooit voorspelbaar zijn". Hoogendijk constateert dat er best een oplossing is voor het drei gend tekort aan energiebronnen. Hij verwacht veel heil van de kernenergie voor de instandhou ding van de welvaart. "Windmo lens en zonneënergie zullen ons niet of in mindere mate kunnen helpen'" beweert hij langs zijn neus weg, zonder overigens met bewijzen te komen. Fred van der Vlugt loopt vooruit op de personenauto-RAI. Juichend maakt hij melding van een nieu we mijlpaal: vorig jaar is Neder land de twijfelachtige eer te beurt gevallen van het bereiken van de 4-miljoenste personenauto, "of tewel een wagenpark van parti culiere en zakenauto's van één op 3,5 inwoners in ons land". En dat ondanks het anti-autobeleid van die ondeugende kabinetten vóór het kabinet-Van Agt. En Fred raakt nog meer uitgelaten wanneer hij constateert dat er nog vele miljoenen auto's onze wegen in de toekomst zullen be volken. \ST-\ VRIJ NEDERLAND Diezelfde auto, waar Van der Vlugt zo opgetogen over kan raken, is er volgens Vrij Nederland oorzaak van dat menig Nederlander zich in de schulden steekt. Ondanks de stagnerende economie raken wij Nederlanders niet verzadigd van consumptiegoederen. We zoeken het daarbij nauwelijks in kwaliteit, maar meer in kwanti teit. De tweede auto, het tweede huis. de tweede kleurentelevisie. Het lijkt of het niet op kan. Maar het betekent wèl dat we op het ogenblik voor 99 miljard in het krijt staan bij de heren geldschie ters. Verder in VN de ervaringen van de Franse interventietroepen in Zuid-Libanon: "Natuurlijk be schikken wij alleen over defensie ve uitrustingMen kan zich moei lijk een vredesmacht voorstellen die met aanvalswapens te werk zou gaan". In Terzijde wordt het aldus gefor muleerd: "Libanoninstructie: 'Nooit zeggen schiet op, maar al tijd: doorlopen'." Dit jaar moet er gestemd worden voor een Europees parlement. De PvdA-kamerleden Arie van der Hek en Schelto Patijn disputeren in de Haagse Post over het Euro pese dilemma. Van der Hek: "We moeten straks naar de stembus sjouwen en een stem uitbrengen op iets wat vrij weinig betekenis heeft en wat men op dit moment ook geen betekenis wil geven". Pa tijn is het niet met hem eens: "Het is wel een positieve ontwikkeling. Er gaat in Europa steeds meer ge beuren en als je vindt dat dat goed is moet je ook zorgen dat er een controle-apparaat komt". Verder in HP een interview met krakers-verrader Paul van Wis sen: "Ze hebben genoeg kansen gehad om te ontdekken of ik een spion was" en een bericht uit Te heran. Bisschop Gijsen is minder populair dan hij zelf wel denkt. Volgens een enquête in De Tijd staat hij bijna alleen. Zelfs onder de ka tholieken zijn maar weinigen die sympathie voelen voor de starre bisschop. Degenen die nog waar dering opbrengen voor zijn anti abortus en anti-homo-uitspraken moet men zoeken onder de gere formeerden. En zelfs van deze groep is maar 15 procent van de ondervraagden het eens met zijn uitspraken over homosexualiteit en 38 procent stemt in met zijn strijd tegen de abortus. In ons land zijn ruim tweehon derdduizend werklozen. Of dat nu zo'n pretje is, dat gedwongen nietsdoen wordt betwijfeld door de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Alkmaar "Ik weiger aan te nemen dat mensen niet willen werken". En over het vermeende misbruik van sociale uitkeringen zegt hij dat dat wel meevalt. "Het zit geconcentreerd in grensgebieden en bedrijfstak ken met een tekort aan arbeids krachten". Verder signaleert De Tijd een verheugend verschijn sel: "De herrijzenis van Albert Camus". hervormd nederland Weinig opzienbarends in Her vormd Nederland. Een interview met Germaine Groenier, die nu weer op het toneel staat: "Omdat ik programma's over sexuelc problemen heb gemaakt wil dat nog niet zeggen dat ik al les maar raak doe en goed vind. Als ik mezelf zo hoor praten, lijk ik wel enorm streng, echt iemand met van die uitgesproken princi pes. Nou, ik ben ook wel zo en sjoemel niet met de dingen". Louis Velleman maakt zich zorgen over de stakingen in Engeland, die aan de kerken voorbij lijken te gaan: "Veel Engelsen zullen het gevoel moeten hebben dat dit grote conflict van de winter van 1979 op een vreemde manier langs de kerken heengaat", zegt hij in een artikel dat als kop "De verwilde ring van de Britse samenleving" heeft. Verder een interview met Otto Frank en een (voor)beschouwing over de Latijn-Amerikaanse bis schoppenconferentie in Puebla. ANNEMIEK RUYGROK DEN HAAG - „Onder voorlichting heb ik altijd verstaan: het geven van begrijpelijke antwoorden op vragen die gesteld zijn en het geven van relevante informatie in een voor ieder begrijpelijke taal ter voorkoming van vragen die zouden kunnen rijzen". Het is een persoonlijke definitie van zijn dagelijkse bezigheden. Tweede-Kamervoorlichter Hans Ludo van Mierlo spreekt haar bijna op dicteer-snelheid en daardoor enigszins plechtige toon uit. Ter illustratie van de constatering dat hij de vervulling van ztfn taak zeer serieus wenst te nemen. Hans Ludo van Mierlo is voorlichter geworden in een pe riode, waarin de overheidsvoor lichting een enorme vlucht heeft genomen. En wel zodanig dat de informatieverstrekking haar doel soms voorby schiet en voorna melijk nieuwe vragen opwerpt. Hetgeen door Van Mierlo vol mondig wordt erkend. „Te veel informatie is informatievervui ling en soms zelfs informatiever valsing. Er zijn nogal wat voor lichters die denken dat het aantal persberichten, brochures, de ke- ren dat ze in de krant genoemd worden, een graadmeter is. Dat geloof ik absoluut niet. Informa tie doseren, dat is van groot be lang". Kans Sinds het begin van dit jaar is hij hoofd van de afdeling voorlich ting en public relations van de Tweede Kamer. Hans Ludo van Mierlo (32), geboren in Tilburg, oud-Leidenaar en tegenwoordig woonachtig in Noordwijk. Voortgekomen uit de journalis tiek: de School voor de Journalis- tiek, free-lance bij de Gemeen schappelijke Pers Dienst, een korte tijd bij Elseviers Magazine, stadsredacteur bij het Leidsch Dagblad (specialisatie: universi teit en academisch ziekenhuis) en daarna parlementair verslagge ver, andermaal bij de Gemeen schappelijke Pers Dienst. In 1975 stapte hij over naar de afdeling voorlichting van de Tweede Ka mer, op een moment dat hij ei genlijk nog niet uit de journalis tiek wilde. „Ik had die stap liever op latere leeftijd gezet, maar an derzijds wilde ik de kans die ik toen kreeg, niet missen". Door John Kroon Een kans die inhield: het zoeken naar en gebruiken van middelen om de onbereikbaren te berei ken: dertien mihoen Nederlan ders, wier belangen in de Tweede Kamer worden behartigd. Van Mierlo: „Er zijn de laatste jaren duidelijke successen geboekt. In samenwerking met de Gemeen schappelijke Pers Dienst is er een kwartetspel uitgegeven, waar door veel mensen op een speelse manier met het werk van de Tweede Kamer wer.den gecon fronteerd. Pas is er een kinder boekje uitgekomen, er is een aan tal brochures verschenen, in po pulaire taal geschreven, we heb ben de tv-cursus „Parlement en Politiek" gestimuleerd en eraan meegewerkt, al vind. ik achteraf dat hij toch nog te moeilijk was. We proberen zeer in het algemeen mensen met soortgelijke belan gen als wij aan elkaar te binden. Contacten en ideeën- uit te wis selen". „We richten ons ook op specifieke groepen. Bijvoorbeeld de vrou- wen, vrouwenorganisaties. We hebben ons tot een aantal vrou wenbladen gewend, om een op roep in de stijl van „bel eens met de Tweede Kamer" te plaatsen. Dat heeft geleid tot het aanmel den van een groot aantal voor oordelen. Wat alleen maar be wijst hoe nuttig zo'n berichtje was. We willen gaan werken op plaatsen waar werkende jonge ren bijeen komen. We gaan onze doelgroepen successievelijk be werken. Er komt een heel doel groepenplan. Ook willen we voorlichting geven aan mensen die in een bepaalde relatie staan met de Tweede Kamer. Bijvoor beeld met redacteuren van par tijbladen, die ergens in het land hun blad maken, maar lang niet allemaal de Tweede Kamer goed kennen. We willen alle hoofdre dacteuren van Nederland een keer uitnodigen, om ze te laten zien wat de specifieke wensen van hun parlementaire redacteu ren zijn". Welkom „En .ook alle cabaretiers van Ne derland, die zich opwerpen als politieke criticasters. Ten slotte is de pers hier ook zeer welkom. Zo goed als een land niet zonder kri tische pers kan, kan een land ook niet zonder zijn Tijl Uilenspie gels. Niet dat we die mensen wil len vertellen dat het hier zo goed gaat, maar meer om te laten zien: zo voelt het nou als je hier zit. Dan heb je de nieuwe parlementaire journalisten die voorgelicht moe ten worden, als ze daar prijs op stellen, medewerkers van fracties en niet in de laatste plaats: nieu we kamerleden. Die moeten het pure handwerk in de Kamer vaak nog leren. De PvdA had vroeger een zgn. klasje van Vondeling. Dat heeft altijd iets politieks ge houden. PPR en D'66-leden de den ook mee, maar geen ande- „Je moet bedenken dat er bij de laatste verkiezingen meer dan zestig nieuwe kamerleden zijn gekomen. Die maken nu voor het eerst een volwaardige begro tingsbehandeling mee. De WD- fractie heeft veertien van de 28 leden als „eerstejaars". En je merkt bij de grote fracties dat de bereidheid onder oudere leden om de nieuwe kamerleden in te werken, kleiner is geworden. Po litiek is nu eenmaal een machts spel en dat geldt ook intern in de fracties. Hoe meer je weet dan een ander, hoe meer er naar j e geluisterd wordt. Als Vondeling straks weggaat, bestaat zijn klasje ook niet meer. Er zal dan een klasje van de afdeling voor lichting moeten komen. Niet het klasje van Van Mierlo, maar meer het schooltje van Van Mierlo, met leraren van het kaliber-Vonde- ling, in ieder geval de grif fier". Er klinkt een lange monoloog in het restaurant van de Tweede Kamer als Van Mierlo over het hoe en waarom van zijn activiteiten praat. Waaronder ook het bedrij ven van public relations (defini tie: „Het bevorderen van een goed wederzijds begrip tussen organisaties en hun publiek"). Hans Ludo van Mierlo - Wie controleert de controleurs? Van Mierlo: „Het komt erop neer dat we proberen uit te leggen: de Tweede Kamer werkt zo en zo en waarom die Tweede Kamer het zo rot nog niet doet". Wordt hij daarbij niet gehinderd door televisiebeelden van ka merdebatten die, wanneer ze niet rechtstreeks worden uitgezon den, gewoonlijk meer inzicht verschaffen in de kwaliteit van de bankjes dan van degenen die er op dienen plaats te nemen? „Ja, daar heeft iedereen altijd een hekel aan. En dan moet je het de mensen uitleggen, dat die ka merleden in vele commissiever gaderingen zitten, die tegelijk met de kamervergadering wor den gehouden, of dat ze aan de telefoon zitten, of kranten lezen, stukken, wetsontwerpen of brie ven van mensen uit het land, of speeches voorbereiden, noem maar op watje van een goede be sluitvormer mag verwachten. Hoe meer kamerleden er in de zaal zitten, hoe minder er eigen lijk gedaan wordt, moet je maar bedenken. Een gevulde zaal is ei genlijk een slecht teken. Al kan het ook te gek worden, maar daar wijst Vondeling dan wel op met een briefje. Dat is trouwens toch de meest fantastische PR-man die de Kamer zich zou kunnen wensen. Voor iemand in dit vak is het een te wensen baas". -Maar stelt die baas zich niet te veel op als een pro deo-advocaat voor de overige 149 volksvertegen woordigers? Van Mierlo vindt van niet. In het conflict tussen de kamervoorzit ter en de pers, dat in de parlemen taire komkommertijd veel aan dacht heeft gekregen, kiest h(j duidelijk partij voor Vondeling. Citeert met instemming een hoofdartikel in het Utrechts Nieuwsblad, waarin de parle mentaire journalisten wordt verweten dat ze zich als „prima donna's" gedragen. Van Mierlo: „Vondeling heeft zelf toegegeven dat hij met zijn eerste aanval in te algemene bewoor dingen heeft gesproken. Maar ik vond de protesten daartegen van de journalisten toen al raar. Er wordt toch ook vaak gesproken over „het" parlement, waar iets mee is? Het ging er in de kranten, een beetje op lijken dat alles hier niet deugde. Maar weinig journa listen hebben zelf belastende fei ten aangedragen, die klopten. Behalve dan Vrij Nederland en het Vrije Volk, die voor bepaalde „affaires" mensen hebben vrij gemaakt. Het is jammer dat par lementaire journalisten aan dat zoekwerk niet meer toekomen, door de veelheid van informatie die op ze af komt". „De regering wordt door het par lement gecontroleerd en het parlement door de pers. Maar wie controleert die controleurs? Niemand. Als dan iemand op staat, van toch niet gering niveau, de eerste die sinds lange tijd een kritisch geluid over de pers laat horen, reageert de pers bele digd, alsof dat ongehoord zou zijn. Terwijl Vondeling niets kwalijks heeft bedoeld. Alleen maar op het gebied dat hij kan overzien, nogal wat ongecontro leerde berichten en onjuiste be schuldigingen signaleert". Wat hem, en ook mij, het meest irrir teert, is dat kranten systematisch niet meer rectificeren, en ook de omroepen. De Telegraaf opende op de ochtend dat het rapport van Vondeling over de gratis KLM- reizen verscheen de voorpagina met een bericht over het kamer lid Rienks, die suggereerde dat hij een lijst had van dertig namen. Dat leek een primeur. Maar de conclusie van het rapport van Vondeling was: geen enkel ka merlid had gratis gereisd. Wat deed de Telegraaf de volgende dag: ze plaatste een berichtje op pagina 6, klein en een beetje weg gestopt. Over dat soort dingen hadden we met de pers willen praten. Maar dat is er helemaal niet van gekomen. De pers is al leen maar boos geworden. Dat is het laatste wat Vondeling en ik hebben gewild". Later zegt hij vergoelijkend: „Niet voor niets heeft Vondeling ge zegd, en ik ben het graag met hem eens, dat als je ons land vergelijkt met onze buurlanden, we over een parlementaire pers van zeer goede kwaliteit beschikken". Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Seml lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- r- r~* klosje voor de naald en Ml exclusieve naaldhouder. J"" "Ij Als u niet wint is er al - d een automatische Singer zig-zag voor f 349.-. 'K (Evt. prijswijzigingen voorbehouden) x 'x- VSINCER tb.v. Nat Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17