Kessel: 'Week extra rust voor profvoetballers' Couwenberg voorzitter? Basketballers van P/Leiden winnen zoveelste verplichte nummer: 117-92 OOK AMA TEURS IN MOEILIJKHEDEN Fout bij berekening van record Bondsarts vindt risico te groot DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 (Van sportredactie) ARNHEM (GPD) - Het indoor-vyf- kamprecord dat de Amsterdamse Sylvia Barlag afgelopen zaterdag in Zwolle vestigde, bedraagt geen 4431 maar 4374 pnt. Tot deze conclusie kwam men gister avond in de Overijsselse hoofd stad nadat men erop attent was gemaakt dat er bij de berekening zaterdag een ernstige fout moest zijn gemaakt. Sylvia Barlag, die ondanks het nu gevonden negatieve verschil van 57 pnt toch het recordformulier kan indienen, omdat zij vorig jaar 4318 pnt scoorde, werd evenals alle andere vijfkampsters be voordeeld op het laatste nummer, de 600 m. Omdat die 600 m geen officiële af stand is en daarom niet voorkomt in de officiële puntentelling van de vijfkamp, werd twee jaar gele den besloten de op die afstand gescoorde tijd te verhogen met 34 sec, waardoor men dan op de wèl in het puntenboekwerkje voor komende honorering voor de 800 m terechtkwam. De Zwolse or ganisatoren verhoogden de tijd van de deelnemers echter niet met 34 maar met 30 sec, zodat wel een erg geflatteerd beeld ont stond. Sylvia Barlag kwam vol gens de foutieve berekening op een 800-m-tijd van 2.09,9 uit. Ruim tien seconden sneller dan ze ooit buiten is geweest. In Zwolle is men nu druk aan het rekenen om alle totalen te her zien. Dit zou zelfs gevolgen kun nen hebben voor de eindrang schikking. NK Indoor Aan de Nederlandse indoor atle- tiekkampioenschappen, die za terdag en zondag in de IJsselhal in Zwolle worden gehouden zul len ruim 700 atleten deelnemen. Op grond van de prestaties bij de titelstrijd zullen ook de Neder landse ploegen worden samen gesteld (dames, heren en junio ren), die op zaterdag 10 en zondag 11 februari in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam, uitkomen tegen België. Het zal dan de eer ste maal zijn sedert 1973, toen in het sportpaleis de Europese In- door titel wedstrijd werd gehou den, dat de snelle indoorbaan weer gebruikt wordt. De nationale kampioenschappen in Zwolle en de wedstrijd tegen Sylvia Barlag: "ander" record België zijn de laatste mogelijk heden voor de Nederlandse atle ten om zich te kwalificeren voor de Europese indoor-kampioen- schappen, die op 24 en 25 februari in Wenen worden gehouden. Bij de nationale titelstrijd in Zwolle komen vrijwel alle Nederlandse toppers aan de start. LEIDEN' - De weg naar de 'play-offs', de enige echte strijd om de nationale bas- ketbaltitel, is lang en bezaaid met keien. Van twee soorten, grote en kleintjes. En daarbij zijn, qua afmetingen de niet zo grote veruit in de meerder heid. Eigenlijk zijn er maar vier echte 'bobbels'; inder daad die clubs die straks het spel gaan spelen, het stond vantevoren vast. De rest is los zand, mag meedoen omdat er nu eenmaal zoiets bestaat als 'competitie'. Dordrecht hoort thuis in de ca tegorie der mindere goden en mocht gisteren voor de derde maal proberen een kei als Parker Leiden omver te kie pen. Het lukte weer niet, net als die andere keren. Zelfs al speelde 'de grote hobbel' ver onder zijn kunnen, de 117-92 eindstand is alleszeggend. Natuurlijk is een systeem als de "play-offs' alleszins te verdedigen, al was het alleen maar omdat het beste tot het laatste bewaard wordt. Maar die 'competitie'Het is zo'n ontzettend lange weg. De oplossing om uit de impasse te geraken is natuurlijk niet eenvoudig al rijst - zo halver wege de rit - wel de vraag of het spelen van dubbele uit en thuiswedstrijden noodza kelijk is om uit te maken wat toch al geheid vaststond, na melijk wie bij die laatste vier komt en wie niet. Uiteraard zijn de clubs gebaat bij de in komsten van dat grote aantal wedstrijden, maar of het publiek er mee is gediend, is een hele andere kwestie. Om van de spelers nog maar niet te spreken, er bestaat nog al tijd zoiets als motivatie, het heilige vuur, inspiratie of hoe je het ook noemen wilt. In het begin gaat het nog wel, alles is nog vers, een uitwedstrijd is weer eens wat anders. Maar op de lange duur - en dat is dus nu al zo'n beetje het geval - is het niet zo leuk meer om wéér tegen die jongens te moeten spelen van wie je zo gemakkelijk wintOf laat staan verliest, dat is mis schien nóg frustrerender. Kortom Leiden speelde giste ren opnieuw tegen Dordrecht en alle bovengenoemde facet ten drukten een loodzwaar stempel op het gebeuren. On danks het 'brainstormen' van de Leidenaars sloeg niet "eenmaal de vlam in de pan bij de boys van Blom die onge concentreerd op een vreselijk gemakkelijke manier de zaak controleerden. Klein Duimpje huppelde eerst nog even vrolijk mee (tot 38-36), ontbeerde een achterhand en hinkte op één poot de wed strijd uit. Met wat 'ragwerk' bleef de schade nog beperkt, mede omdat de Reus het niet kon opbrengen om het ach terste van zijn tong te laten zien. De matige bijval van het publiek deed de rest. Jim Zoet, de boomlange Cana dese Amerikaan van Dor drecht, beeldde de machts strijd (ofwel het verschil tus sen rijk en arm) gisteren het beste uit. Hij kon alles in de aanvangfase: schieten, blok ken, verdelen en heersen. De Amerikaan Moore speelde er leuk op in, talent Ridderhof er aardig omheen. Tot zover ging alles goed, tot aan de '40' bleef Dordrecht bij. Maar het lange lijf van Zoet werd moe door de constante druk die Bruinsma, Woudstra, Collins, Kip en op een gegeven mo ment de aan zelfvertrouwen winnende Bob Oostveen uit oefenden. Ook al liep het bij Leiden helemaal niet ge stroomlijnd en was bijvoor beeld Washington (oogbles sure) er niet eens bij, Zoet werd doodgewoon omver ge kegeld. Hij keek naar de bank, zag geen adequate wis sel en slofte verder. Na twin tig minuten wankelde hij naar de bank; aan Zoet had Dor drecht niets meer. Het stond op dat moment 61-48 De tweede helft werd zodoende helemaal een formaliteit, welk idee bij de Leidenaars evenwel iets al te nadrukke lijk leefde. Een keer of tien balverlies namelijk zorgde er voor dat Dordrecht niet al te ver achterraakte, maar toen eenmaal - na tien minuten - het ergste leed geleden was werd er weer snel orde op za ken gesteld. Zoet bleef staan waar hij stond (onder zijn ei gen basket), Ridderhof haak te met kramp af en alleen de Amerikanen Moore en Den nis vochten verder. Letterlijk, want in hun pogen op gelijk niveau van hun Leidse colle ga's te blijven maaiden zij naar alles wat bewoog. Woud stra had al een tik gehad, Bruinsma en Collins kregen er ook een en Plaat ging zelfs helemaal gestrekt. Verstoord trok de Reus zijn wenkbrau wen op. En haastte zich naar het einde. Weer een stapje dichter bij de laatste vier. AD VAN KAAM Scores: Leiden: Collins 33; Plaat 22; Woudstra 20; Bruinsma 18; Oostveen en Kip 10. Dordrecht Ridderhof 20; Den nis en Moore 21Zoet 19. Ver der werd gespeeld Amster dam-Rotterdam Zuid. Uit slag 91-93. ZEIST (ANP) - Een onmiddellijke hervatting van de voet balcompetitie, wanneer dat dan ook mogelijk zou zijn, is gevaarlijk. Dat is de strekking van een mededeling die KNVB-bondsarts Frits Kessel aan de belanghebbenden heeft toegestuurd. Weer kandidaat bij Feyenoord ROTTERDAM (GPD) - Guus Cou wenberg is kandidaat nummer 1 om de dinsdagavond naar huis gestuurde Leo van Zandvliet op te volgen als voorzitter van de Stichting Feyenoord. Er is één maan de man die de voor zittershamer in Rotterdam-Zuid al van 1967 tot 1973 hanteerde, vertrok eerder in de week met zijn vrouw voor een wereldreis van een half jaar naar Australië. Het bestuur van Feyenoord is echter vast besloten om Cou wenberg kandidaat te stellen. Als kandidaat nummer 2 hebben de Feyenoord-amateurs E. van Wal- sum, die bekendheid geniet als directeur van een scheepvaart- bedrijf, genoemd. Kist Zodra de AZ-selectie terug is uit Portugal, waar men vanaf mor gen een week gaat trainen en voetballen, zal Kees Kist een-be sprek hebben met bondscoach Jan Zwartkruis De spits van AZ, momenteel nog topscorer van Europa, overweegt een rentree in de Oranje-selectie mits hiervoor een gezonde basis wordt gelegd. Inhaalduel De inhaalwedstrijd voor de eredivi sie NEC - PSV, die was vastge steld voor woensdag 31 januari, is verschoven naar woensdag 7 fe bruari. De aanvang is om 20.00 Ajax Ajax speelt de eerste wedstrijd het toernooi om de trofee Santia go Bernabeu (een hele competitie tussen de vier vroegere winnaars van de Europese beker voor landskampioenen: Real Madrid, Bayern München, AC Milan en Ajax) op 7 maart bij Real Madrid. Daarna ontmoeten de Amster dammers op 21 maart thuis Bayern. De overige duels van Ajax in het toernooi zijn: 11 april: AC Milan-Ajax, 24 april: Ajax- Real Madrid, 9 mei: Bayern-Ajax, 22 mei: Ajax-AC Milan. Onenigheid In Westduitse voetbalkringen is onenigheid ontstaan over de af wikkeling van de door koning winter ontregelde competitie in de Bundesliga. Verenigingsbe stuurderen dreigen hun spelers in de kleedkamers te houden als de Duitse voetbalbond, de DFB, ook het komend weekeinde de competitie laat doorgaan zonder rekening te houden met het aan tal afgelastingen. Wanneer ook zaterdag meer dan de helft van hét aantal duels noodgedwongen moet worden uitgesteld, dient het hele programma te worden verschoven, zo menen de clubs, die morgen in Frankfurt in spoedvergadering bijeenkomen. Men hoopt via dan te nemen be sluiten te voorkomen dat de competitie te zeer uit haar ver band wordt gerukt. Drie bundesligaclubs, MSV Duis burg, Eintracht Braunschweig en Fortuna Düsseldorf,hebben in tussen door gebrek aan inkom sten bankleningen moeten slui ten om hun spelers te kunnen uitbetalen. Kessel is ervan overtuigd dat de hervatting van de competitie, ze ker in het betaalde voetbal, in het eerste weekeinde dat dit door de toestand van de velden mogelijk zal zijn, zal leiden tot een groot aantal blessures. Hij meent dat een week extra rust en voorbe reiding in het belang van de clubs Kessel acht het wenselijk dat, wan neer er bijvoorbeeld volgende week woensdag weer enigszins normaal zou kunnen worden ge traind, in het eerste weekeinde slechts vriendschappelijke wed strijden worden gespeeld. Dit, om de spelers zonder druk en spanning weer aan het wed- strijdgebeuren te laten wennen. "Neem de zomerrustperiode van een week of vier. Daarna wordt er eerst een aantal weken getraind, vervolgens worden er rustige oe fenwedstrijden gespeeld en pas daarna komt het echte werk," zei Kessel. "Een vergelijkbare pe riode hebben we nu achter de rug. Het is vakantie geweest rond Kerst en Nieuwjaar en daarna zijn de velden onbespeelbaar ge weest. Clubs die de beschikking over een zaal hebben daar geoe fend, maar uiteraard op een ande re manier dan men gewoon is. Er is enig loopwerk gedaan, maar ook onder andere omstandighe den. Een aantal clubs is naar warmere streken uitgeweken, maar over het algemeen is de toe stand zeker niet beter dan na de zomerrust. Ik vind dat men een groot risico neemt door onmid dellijk weer te beginnen". Verplichtingen De gedachte van Kessel is bespro ken met sectie-bestuurder Her man Choufour en bondscoach Jan Zwartkruis, die met de me ning van de arts konden mee gaan. Moeilijker is dit echter voor Jan Huybregts, secretaris en competitieleider van het betaalde voetbal. "Ik kan het mij niet ver oorloven na deze onderbreking nog eens een rustperiode van een week in te lassen. De competitie zal al veel langer duren dan aan vankelijk was geschat en een aan tal clubs heeft verplichtingen in de periode onmiddellijk na de da tum waarop de seizoenafloop was vastgesteld". Het is ook moeilijk om voor enkele verenigingen de competitie sneller af te werken (door twee wedstrijden per week bijvoor beeld) omdat de andere clubs daar bezwaren tegen hebben in verband met de vrees voor een verminderende publieke belang stelling. Ook het laten vooruit spelen van wedstrijden door de clubs die contracten hebben voor een buitenlandse toernee na de competitie is nauwelijks haal baar. In de eerste plaats omdat er twee verenigingen bij betrokken zijn, maar ook omdat het normale verloop van de competitie zou kunnen worden verstoord. Huy bregts: „Wedstrijden vooruit spelen is ook alleen maar moge lijk wanneer de twee betrokken teams niet meer in aanmerking komen voor één van de bovenste of onderste plaatsen". Kessel echter vindt dat er door deze winter duidelijk'sprake is van overmacht als eventuele contrac ten niet zouden kunnen worden gehonoreerd. Wij denken nu al aan een competitieslot in eind mei, daar kan die ene week extra dan ook wel bij. De clubs zijn meer gebaat bij het bezit van een fitte en gezonde spelersgroep voor de rest van dit seizoen, dan bij een week winst bij de afwer king van het competitiepro gramma". Afzeggen Jan Zwartkruis staat volledig ach-v ter de gedachten van de arts. "Wanneer er in de komende we ken ook nog niet zou kunnen worden gespeeld, in het aller slechtste geval dus, zouden wij als uiterste consequenties mis schien zelfs moeten overwegen de wedstrijd op 24 februari tegen Italië in Milaan af te zeggen. Zo'n vaart zal het vermoedelijk niet lopen, maar je moet natuurlijk toch ook rekening houden met de ongunstige situatie". "Indien de toestand slecht blijft, draag ik grote verantwoordelijk heid. Ik vraag medewerking van de clubs voor het spelen met Oranje, maar dan mag ik de spe-1 Ier niet bloot stellen aan het ge vaar van blessure. Het zal na tuurlijk niet gaan om een handvol spelers dat strompelend van het veld komt, maar iedere blessure is er mij één te veel". "In onze planning is rekening ge houden met het vertrek op don derdag naar Milaan, de dag daar voor wordt nog een bekerpro gramma afgewerkt. Eerder naar Italië reizen is niet mogelijk, maar er moet natuurlijk wel een gerichte opbouw plaats kunnen vinden naar de wedstrijd tegen Italië. Ik heb gedacht aan een trainingskamp in Feyenoorders in training op het zonnige eiland Tenerife. Voor bondsarts Kessel zouden ze daar nog een weekje mogen blijven Feyenoord won overigens een oefenwedstrijd tegen een team van Santo. Cruz met 5-1 omgeving, maar dat is niet haal baar. Zouden de afgelastingen blijven, dan moeten we naar een oplossing zoeken waardoor risi co's kunnen worden voorkomen en waardoor het Nederlands elf tal zich zal kunnen presenteren op een manier die de ploeg aan zijn stand en status is verplicht." Verstoord "Wij moeten ons realiseren dat zo wel het speelritme als het trai ningsritme bij vrijwel alle clubs ernstig is verstoord. Een plotse linge confrontatie met een elftal dat normaal is kunnen doorgaan, vormt een zware opgave. De con ditie kan in een periode als deze wel op peil gehouden worden, maar de speelkracht loopt wer kelijk met sprongen terug. Dat is een zaak waar ik niet aan voorbij kan gaan en waar ik me werkelijk zorgen over maak". ZEIST - Evenals zijn collega Jan Zwartkruis heeft ook Arie de Vroet zorgen. De coach van het amateurelftal, die anderhalve week meer respijt heeft voor zijn ploeg de eerste kwalificatiewed strijd voor het Olympische toernooi (7 maart tegen Bel gië) moet spelen, kent ook problemen. Die richten zich niet in de eerste plaats op die wedstrijd, maar op de daad werkelijke voorbereiding, die bij zijn amateurs natuur lijk anders ligt dan bij de profs. Sinds het weekeinde van 25,26 november hebben de ama teurs stilgestaan. De dis- triétswedstrijden, een ten- tamen voor de kandidaten, zijn nauwelijks gespeeld. In principe werkt De Vroet nog door met de kerngroep die al bestond voor de trip naar China aan het begin van dit seizoen. Werken is trouwens te ruim gesteld. De coach bijvoor beeld, heeft zich op de hoogte gesteld van de tijdstippen van eb en vloed in het week einde op het strand van Was senaar, opdat daar getraind zou kunnen worden, wan neer de vastgelegde vriend schappelijke wedstrijd te gen Blauw Zwart zondag zou moeten worden afgelast. Binnen de accommodatie van het sportcentrum in Zeist kan nu namelijk niet worden getraind. Er is wel een keu rig en bijna volmaakt kunst- grasveld, maar dat is door het ontbreken van grond- verwarming net zo onbruik baar als alle andere velden in Nederland. Daarom week de groep van zeventien spe lers vorige week uit naar Hermes DVS in Schiedam. "We zijn toen door het oog van de naald gekropen", vertelde De Vroet. "De kettingbotsing bij Woerden. Voor hetzelfde geld had die op onze rijbaan plaatsgevonden. Dan zou vermoedelijk iedereen ge zegd hebben: De Vroet, wat doe je nou. Je stelt je mensen bloot aan grote risico's. Als je die mogelijke gevaren wilt vermijden en een training afgelast, krijg je te horen: "De Vroet zou je niet eens wat doen?" Een week eerder, toen het zo glad was en ijzel de, hadden wij op het trai- ningsweekeinde in Zeist slechts vier man. De om standigheden zijn werkelijk verschrikkelijk moeilijk". De Vroet heeft voorgesteld met zijn ploeg uit te wijken naar bijvoorbeeld Zuid-Frank rijk.- .Die suggestie werd niet overgenomen wegens de kosten, die vermoedelijk tussen de 40.000 en 50.000 gulden zouden hebben gele gen. "Ik dacht", verklaarde De Vroet „aan woensdag tot en met zondag, hoewel dat voor velen moeilijk zou zijn geweest. Het valt tegen woordig niet mee amateurs vrij te krijgen. De werkge vers zijn niet zo toeschiete lijk, zoals bijvoorbeeld bij Henk de Graaf is gebleken. Die man moest bedanken. De spelers en ook de jongens die nog studeren willen niet on beperkt of op grote schaal tijd investeren. Zonder twij fel het gevolg van het veran derende economische kli maat, waarin iedere baan er

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13