Ë22&I is zo halsstarrig!" „Nederland in autopark: komen handen [PUBLIEK I Fikse denk Koeienstal dankzij vorst sneller een „paradijsje TALENT KRIJGT KANS WOENSDAG 31 JANUARI 1979 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Nu het vaderlandse wagenpark de afgelopen weken ten gevolge van de gladheid letterlijk een fikse deuk heeft opgelopen, kunnen de garage- en carros- seriebedrijven de vraag om de blikschade te her stellen bijna niet meer aan. Bij veel schadeherstelbedrijven gelden aanzienlijke wachttij den. In veel gevallen wordt mensen met lichte schade aan hun auto geadviseerd voorlo pig gewoon door te rijden, omdat er geen pijl op te trek ken valt wanneer deze auto's aan de beurt komen. Eén van de grote oorzaken van die wachttijden is het perso neelsgebrek waarmee deze bedrijven te kampen hebben. Er worden in die branche dan ook serieuze pogingen on dernomen buitenlandse ar beiders te werven, terwijl er in ons land toch een aanzien lijke werkloosheid heerst. Kleinere deuken_ Omscholing is een oplossing die veel eerder voor de hand ligt, vindt mr. M.J.M. de Leeuw, algemeen secretaris van de FOCWA te Oegstgeest. Deze woordvoerder van de Nederlandse vereniging van ondernemers in het carrosse- riebedrijf komt overigens met het opmerkelijke gegeven op de proppen dat het aantal be schadigingen aan wagens weliswaar behoorlijk is toe genomen, maar dat de hoeda nigheid daarvan kleiner is. "Ontzettend veel auto's met kleine deuken", zegt De Leeuw. Een andere stelling die hij te berde brengt, is dat het ge middeld aantal kilometers dat de automobilist per jaar maakt is teruggelopen naar 16.000. "Het openbaar ver voer komt steeds meer in trek". Engelsen Over het in dienst nemen van buitenlandse werknemers door de schadeherstelbedrij ven wil hij nog kwijt "De meeste belangstelling gaat uit naar de vakbekwame Engel sen. Om het bedrijf draaiende te houden, wringt men zich in alle hoeken. Zelfs onge schoolde Turken en Joego- slaven worden geworven. Dat met alle onaangenaamheden van dien, zoals huisvestings problemen en aanpassings moeilijkheden" 'De realiteit is dat er in de scha de herstel-branche een acute behoefte is aan 1200 tot 1500 arbeidskrachten. Dat is ruw weg 15 procent. En aangezien deze branche groeiende is wordt dit aantal steeds groter. Een groot brok werkgelegen heid, die je zou kunnen be nutten door omscholing van de werklozen in Nederland", aldus de secretaris van de FOCWA. Hoe is het met de wachttijden en het personeelsgebrek bij de schadeherstelbedrijven in Leiden en omgeving gesteld7 En wat wordt daar tegen on dernomen? Bij Ford Rijnland in Leiden kan men de vraag niet bijbenen. Daar gelden wachttijden tot eind maart. Woordvoerder W. van Steenbergen: "We heb ben thans een ongekende piek. Ik zou zelfs wel een Groenoordhal kunnen ge bruiken. We werken ons vol komen uit de naad". En het ergste is dat die gladheid nog niet voorbij is. Nee, wer ven van personeel, zelfs in het buitenland niet, heeft geen zin. Want als straks die drukte voorbij is, moetje ook zorgen dat er genoeg werk is. Dan kun je niet zomaar een paar mensen op de stoep zetten". Autoschadebedrijf J. de Groot kent ook een hausse maar ook daar trekt men er wat harder aan om deze periode door te komen. Bij Jongman in Sassenheim is het al niet anders. "We heb ben wachttijden van hooguit een week. Het valt heus wel mee", zegt directeur A.J Jongman. "Geen paniek" Die mening deelt de heer Vinke van autoplaatbedrijf Van Bo degraven Zn in Alphen aan den Rijn. "Geen reden tot pa niek", zegt hij. "Maandenlan ge wachttijden is ronduit flauwekul. Je kunt de klanten toch niet zolang met een deuk in de auto laten rijden?" Zangers en zangeressen, groepen en gitaristen, cabaretiers en ie dereen die iets muzikaals doet, kan zaterdag 10 maart deelnemen aan een grote talentenjacht, die wordt gehouden in de Stormbal aan de Sassenheimse Vaartkade. Een aardige kans om zijn of haar bekendheid, voor zover die al aanwezig mocht zijn, in de Bollenstreek te vergroten, want in de jury zullen voorzitters van een aantal sociëteiten uit de omgeving zitting nemen. Verder zal de jury bestaan uit vertegenwoordigers van een platen maatschappij en van een popmuziektijdschrift. Potentiële deel nemers aan de talentenjacht, worden verzocht zich voor 15 fe bruari aan te melden bij de Stormbal, postbus 12 te Sassenheim. Voor nadere informatie kan men bellen 02522-16109. Mr. De Leeuw, secretaris van de in Oegstgeest zetelende FOCWA: "Acute behoefte aan 1200 tot 1500 man in schadeherstel-branche" Terwijl velen van zijn colle ga's met deze vorst ongetwij feld thuis zullen zitten te kniezen, benut timmerman Jan Versteege uit Zoeter- woude elk minuutje van het vorstverlet aan de restaura tie van een oude koeienstal aan het einde van de Wei- poortseweg, die hij enkele maanden geleden voor een zacht prijsje heeft gekocht. Met behulp van monumenten zorg en de gemeente is hij een kleine vier maanden geleden met de restauratie begonnen en langzaam maar zeker ver andert de voormalige koeien- behuizing in een riant onder komen. Haast zet Jan Versteege er ech ter niet achter, "'t Is nou niet zo dat ik hier elke avond aan het werk ben. Als er een voet balwedstrijd is, houd ik het voor gezien", bekent hij. "Maar er zijn al heel wat uurtjes in gaan zitten. Als je ook na gaat wat voor een keet het was toen ik deze tent (ruim 300 vierkante meter) kocht, 't Is dat ik in gedachten zag wat ik ervan zou kunnen maken, anders was ik er nooit aan be gonnen. Dan had ik mijn huis niet verkocht en de tussenlig gende tijd niet in een armoe dige caravan doorgebracht. Geloof me, het was een bees tenbende, het stonk hier naar de vlaaien". De badkamer, wc, enkele slaapkamers en een noodver- trek, waar Jan Versteege en zijn gezin thans wonen, zijn reeds gereed. Vooral boven op zolder moet nog een hele boel gebeuren. En eer het dak en de gevels helemaal naar wens zijn, komt er ook nog heel wat bij kijken. ,Nee", mijmert Versteege, "het zal nog wel even duren. Maar als het zover is, als de au thentieke gevels eenmaal gereed zijn, nou dan woon ik in een paradijs", aldus de Zoeterwoudenaar, voor wie de vorst komende dagen ze ker nog mag aanhouden. Voor timmerman Jan Versteege uit Zoeterwoude mag het blijven vriezen. Hij benut zijn vrije tijd voor het opknappen van een oude koeienstal tot fraai onderkomen voor zijn gezin. (Door Fred Sanders) DEN HAAG - De kleine goudkleurige medaille op zijn revers is geen Lenin-orde; slechts een onderscheiding die hem zojuist is overhandigd door het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond. Beloning voor de moeite die Sowjet-ambassadeur Alexander I. Romanov zich tijdens zijn bijna zesjarige ambtsperiode in Den Haag heeft ge troost tot verbetering van de betrekkingen tussen de machtige Sowjet-Unie en het kleine Nederland, ook op het terrein van de turnsport. Met die Nederlands-Russische be trekkingen is het, buiten de gymnastiek, een kwestie geweest van vallen en opstaan. En bij dat opstaan, zei ons Romanov, tij dens een interview aan de voor avond van zijn definitieve vertrek naar Moskou, speelt een ambas sadeur ook in deze tijd van mo derne communicatiemiddelen tussen de hoofdsteden, een be langrijke rol. „Internationaal contact kan niet beperkt blijven tot telefoontjes tussen ministers. Ook heel belangrijke kwesties kunnen niet altijd op regerings niveau worden geregeld. Daar moeten mensen ter plaatse aan te pas komen, ambassadeurs, di plomaten". Het beleid van de Sowjet-Unie te genover de kleinere Westerse landen is kortweg gericht op in tensivering en verbetering van de betrekkingen. Elke hapering, veroorzaakt door onenigheid over de rechten van de mens, of door politiek verschil van me ning, wordt als storend, onnodig en onverantwoordelijk ervaren. Romanov is een waardig en tege lijk beweeglijk prater, een zacht diplomaat en stug Sowjet-burger. Hij heeft een hele opsomming bij de hand van aangelegenheden waardoor, wegens „onbegrijpe lijke Nederlandse halsstarrig heid", dieper gaande samenwer king tussen de Sowjet-Unie en het land waar tsaar Peter de Gro te in de 17e eeuw leerde timme ren, wordt gefrustreerd. ,Ik ben al jaren bezig om toestem ming te krijgen voor het openen van een consulaat in Rotterdam, waar dagelijks ongeveer 300 zee lieden uit de Sowjet-Unie aanwe zig zijn. Toen ik er een keer over sprak met Van der Stoel, zei hij: "Uw zeelieden zijn zo gediscipli neerd, er zijn nooit moeilijkhe den waarbij een consulaat zou moeten optreden...". Een ander voorbeeld: tijdens het officiële bezoek aan de Sowjet- Unie van minister Van der Stoel heeft Sowjet-premier Alexei Ko- sygin mondeling aangeboden over te gaan tot zeer vergaande samenwerking tussen Nederland (Nederlandse bedryven) en de Sowjet-Unie bij het zoeken naar olie. Het ging om het zgn. „vijf- zeeënproject" (Witte Zee, Ba- rendts Zee. Kaspische Zee, Zwar te Zee, Bering Zee). „Ik weet niet eens of Van der Stoel wel verslag daarover heeft uitgebracht aan het kabinet", zegt Romanov. „We hebben gewoon nooit antwoord gekregen. Zelf heb ik er nog over gepraat met Lubbers, met Van der Stoel zelf en ook met Wagner, van de Shell. Nooit ant woord". Een ander aanbod: samenwerking op de terreinen van energie, transport en milieuhygiëne. „Dan krijgen we antwoord van de Europese Gemeenschap: dien uw plannen maar in bij de ECE, de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties in Genève. U weet zelf wat er ge beurt met plannen die daar te rechtkomen: die verdwijnen on der het stof'. De ambassadeur is duidelijk blij te rug te kunnen naar Moskou. „Ik zit nu 33 jaar in de diplomatieke dienst, waarvan 25 jaar in het bui tenland. Nu ga ik naar Moskou, ik hoop er een tijd te kunnen blij- In Nederland heeft de ambassa deur, zeker gezien de politieke meningsverschillen tussen zijn supermogendheid en ons NAVO- landje, goed kunnen functione ren. Bekend zijn zijn hartelijke betrekkingen met prinses Bea trix en prins Claus. Ook met tal van politici en in het economisch en cultureel leven heeft Roma nov goede relaties, tot en met het Gymnastiekverbond. Wat vindt hij van Nederland? „Voordat ik hierheen kwam, was ik gestationeerd in Londen. Ik kende dus wel iets van Neder land, Hoek van Holland bijvoor beeld. Ik wist dat het een schoon, vlak land was. De bloemen, die hebben nog de meeste indruk op mij gemaakt, de tulpenvelden Bloemen zeggen iets van het ka rakter van een land. De Keuken hof, dat vind ik een paradijs, dat is iets onvoorstelbaars. Bij ons, waar het af en toe 47 graden onder nul is, zou zoiets onmogelyk zijn" Verder is de ambassadeur onder de indruk van de vele faciliteiten die de Nederlander heeft op het ge bied van de sport. Zelf is hij een enthousiast tennisser (er ligt een tennisbaan achter de ambassade aan de Haagse Andries Bicker- weg) en... hengelaar. „Ik ben lid van twee hengelsportverenigin gen, in Hoogmade en in Zoeter- meer. Dat is een heerlijke rustge vende bezigheid, je kunt er je ge dachten helemaal mee verzet ten" Die liefde voor de hengelsport brengt de ambassadeur ook in verband met zijn verdriet over het niet van de grond komen van de samenwerking op het gebied van de milieuhygiëne. „Het zou toch mooi zijn als we dank zij on ze samenwerking weer zouden Ambassadeur Sowjet-Unie neemt afscheid van Den Haag kunnen vissen in de Rijn? Nu kun je er alleen maar plastic zak ken vangen". Ambassadeur Romanov omzeilt bepaalde lastige vragen. Liever dan over de mislukte parlemen taire bezoeken (de delegatie on der leiding van dr. Vondeling, die in Moskou dissidenten bezocht, en de delegatie uit Moskou, die in Den Haag voortdurend moest praten over de mensenrechten), praat hij over de prima verhou ding die hij heeft met de rege ring. .Vooral met de huidige regering en met minister Van der Klaauw heb ik uitstekende relaties. Minister Van der Klaauw is een zeer kun dig man. Ik ben het niet eens met de mensen die beweren dat hij te weinig ervaring heeft. Hij is bij het corps diplomatique in Den Haag zeer populair. Ik ken hem als een echt man van de vrede, die ertoe wil bijdragen dat de mens heid in vrede kan leven". Zelf gaat Romanov de discussie over de mensenrechten niet uit de weg. Aanvankelijk heerste er verwarring onder de Sowjet-ver- tegenwoordigers, toen na de on dertekening van de Slotakte van Helsinki, in de zomer van 1975, iedereen in het Westen deze akte aangreep om de schendingen van de mensenrechten in Oost-Euro pa aan de kaak te stellen. Nu heeft men aan gene zijde van wat vroe ger het IJzeren Gordijn heette, een prima verdediging ontwik keld tegen dergelijke aantijgin gen uit het decadente Wes ten. Wij zijn het enige land dat alle tien beginselen van de Slotakte in de Grondwet heeft opgenomen" vertelt Romanov. „Bij ons zijn alle verdragen van de VN op het gebied van de mensenrechten opgenomen in de wetgeving. Ik weet dat daar bij u kort geleden ook iets aan is gebeurd. Maar in Amerika, waar meneer Carter het nodig vindt andere landen te kri tiseren, heeft men van de 19 VN- verdragen over de mensenrech ten er maar drie overgeno- In Sowjet-ogen geeft de Slotakte van Helsinki mensen en autori teiten uit de ondertekenende landen niet, zoals in het Westen wordt gedacht, het recht zich te bemoeien met de wijze waarop de Rechten van de Mens in andere ondertekenende landen worden nageleefd. De redenering: „Wij zien twee soorten mensenrech ten: interne en externe. De exter ne zijn in de eerste plaats: het recht op leven, het recht niet te worden doodgeschoten, of te worden gedood door een neutro nenbom. In de tweede plaats: het recht op werk, want zonder werk en inkomen kan een mens niet leven. Over die rechten kan en moet internationaal worden ge discussieerd, omdat die alle men sen raken. Alle andere rechten zijn interne kwesties, waarvan het aan elk volk moet worden overgelaten te doen wat men no dig vindt". Overigens meent Romanov - uiter aard - dat er ook op de interne mensenrechtensituatie in de Sowjet-Unie weinig of niets aan te merken is. „We ontkennen heus niet dat er dissidenten zijn, zoals Sacharov. Dat is onplezierig voor ons, maar niemand arres teert hem zolang hij zich aan de wet houdt. En er zit niemand in een psychiatrische inrichting omdat hij dissident is. Een man als Boekovsky, die werd opge nomen omdat hij dacht dat hij Napoleon was, en later dacht dat hij Newton was. Toen hij genezen was, is hij vrijgelaten". „Neem Amalrik. Die is van de uni versiteit verwijderd, niet om poli tieke redenen, maar omdat hij geen enkel examen deed. Bij de universiteit van Utrecht hadden ze hem een functie aangeboden, maar na een maand waren ze er wel achter dat die man niets waard was". ,Dat boek van hem. „Haalt de Sowjet-Unie 1984?". Wat een on zin. Hoe komt hij trouwens aan dat jaartal? Orwell? Ken ik niet. Voor dergelijke mensen geldt: als zij zich in het Westen niet zouden presenteren als politieke dissi denten, dan zouden zij in het Westen niet zoveel geld kunnen verdienen. Sjtsjaransky, Ginz- bourg? Dat zijn misdadigers, zwart handelaars, die zwart roe bels wilden wisselen". Volgens Romanov is er in de Sow jet-Unie wel degelijk vrijheid van meningsuiting, maar dan goed gestructureerd, in vergaderingen van fabrieken, universiteiten, wijken. „Dan geeft men zijn me ning, doet een voorstel en dat wordt dan al dan niet aangeno men. Wat heb je aan vrijheid van meningsuiting zoals in Engeland, waar mensen in Hyde Park op een zeepkist kunnen gaan staan oreren. Dat noem ik geen vrijheid vpn meningsuiting, maar vrijheid van demagogie. Voor de Sowjet- ambassade, gelegen aan een stille Haagse laan, dichtbij het Cats- huis, wordt nogal eens gedemon streerd; uitingen van vrije me ningsuiting. .Laatst nog stonden ze hier: „De homosexuelen van Nederland steunen de homosexuelen in de Sowjet-Unie". De ambassadeur vindt dit kennelijk de aller vreemdste demonstratie die hij ooit heeft gezien. „Homosexue len! Daar staat in de Sowjet-Unie zeven jaar op! Te weinig! En in dit land is abortus verboden en ho- mosexualiteit toegestaan!" Hij schudt het hoofd. Voor ambassadeur Romanov lei den al die discussies over subtiele verschillen in de interpretatie van mensenrechten de aandacht alleen maar af van de hoofdzaak: het bewaren van de wereldvrede. „Over de Eerste Wereldoorlog kun je discussiëren, wie daaraan schuld droeg. Bij de Tweede We reldoorlog is het duidelijk: het fascisme, dat de wereld aan zich wilde onderwerpen. Als er een derde wereldoorlog komt, dan kunnen we nu al zeggen wiens schuld het is: van ons, van u en mij, van ons allemaal. Wij moeten allemaal alles doen wat we kun nen om de wereldvrede te bewa- „Wat de Sowjet-Unie betreft: wy zijn in de hele wereldgeschiede nis nog nooit agressor geweest. En toch wordt de zogenaamde Russische dreiging altijd weer door de NAVO van stal gehaald als er over de begroting moet worden gepraat. Wij hebben toch helemaal geen oorlog nodig. Ons land is groot genoeg. Wij hebben hulpbronnen en grondstoffen genoeg. Wij willen niemands land hebben, ook niet van China". „Maar jullie publiceren alleen maar van die stomme uitspraken van Chinese leiders, die zeggen dat men zich moet voorbereiden op een nieuwp wereldoorlog. Die volgen nog steeds die stomme opmerking van Mao, dat elke ge neratie zijn eigen oorlog moet meemaken. Wij staan klaar voor een verbetering van de betrek kingen met China, maar wij ver zetten ons tegen hun hegemonis- tische politiek in Zuidoost-Azië". Zoals bekend wordt het Russisch ingrijpen in Hongarije (1956) en Tsjechoslowakije (1968) in Mos kou niet gezien als agressie, doch als steun aan een socialistisch broedervolk in gevaar. Nederland kan. zo meent ambassa deur Romanov, een belangrijke rol spelen in het ontspannings proces. De campagne tegen de neutronenbom (volgens sommi gen geïnspireerd door de Sowjet- Unie, een beschuldiging die aan de Bickerweg natuurlijk van de hand wordt gewezen), heeft grote indruk op hem gemaakt. „Ne derland speelt een heel belang rijke rol in de strijd tegen een derde wereldoorlog. Nu beseft u het misschien nog niet, maar in dit land is een historisch proces aan de gang. Toekomstige gene raties zullen begrijpen dat hier de eerste stappen worden gezet naar een nieuwe wereldvrede, in het protest tegen de neutronen bom". .Anderhalf miljoen mensen onder tekenden het protest. Het parle ment stemde met een tweederde meerderheid tegen de neutro nenbom, in maart, en in oktober sprak het parlement weer zyn af keuring uit, toen Carter besloot onderdelen voor de neutronen bom te gaan maken. Dat is een zaak die de hele mensheid aan gaat. Ik vind die kwestie onver gelijkbaar belangrijker dan die mensenrechten. Als er hier een neutronenbom zou vallen, zou den wij dood zijn, en onze cognac stond er nog. Dat is toch niet menselijk?" Oud-ambassadeur Romanov: "In Nederland is een historisch proces i de gang".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4