lol Müê overbodig of Leidse Toets: noodzakelijk Interpellatie gevraagd over Meren wij k-boerderij (nfetf Vdtf^tyiOpxi^ Actief in vrije tijd WOENSDAG 31 JANUARI 1979 LEIDEN Muziekconcours In het kader van de lustrumfes tiviteiten organiseert de leer lingenvereniging van het christelijk lyceum dr. WA. Visser 't Hooft op vrijdag 2 fe bruari een klassiekmuziek- concours in het schoolgebouw. De muzikale prestaties van de leerlingen zullen door een spe ciale jury wQrden beoordeeld. Het concours begint om kwart voor acht. Ouderschap "Toekomstig ouderschap" heet de cursus voor ouders die zich voorbereiden op de komst en het hebben van een kind. In vijf bijeenkomsten in het ge bouw van Interkruis aan de Lijtweg in Oegstgeest komen onderwerpen als bevalling, voorlichting over het embryo, verzorging van het kind en voeding van moeder en kind aan de orde. Ook kunnen deelnemers zelf onderwerpen c undragen. De bijeenkomsten beginnen voor elke cursist in de derde of vierde maand van de zwangerschap. De kosten van de cursus zijn vijftig gul den per jaar. Voor begelei ding zorgen een artseen leid ster zwangerschapsgymnas- tiek en een fysiotherapeute. Inlichtingen bij Mariet Mon- né (tel. 156476). Marijke Ro bert (tel. 151386) en Mieke Smit (tel. 153602). Go-cursus De Leidse Go-club start morgen weer met een beginnerscursus in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat. Go is een 4000 jaar oude denksport, die in Europa steeds meer er kenning krijgt. Het is een spel voor twee spelers, die om beur ten stenen op een bord leggen met als doel zoveel mogelijk gebied te omsluiten. De cursus wordt op vijf donderdag avonden vanaf acht uur ge houden. Lekker Dier In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt morgen een informatieve avond gehouden over de gevol gen voor mens en dier van de intensieve veehouderij of te wel de bio-industrie. Er zal die avond een lezing worden ge houden door Jan Bonjer van de Stichting Lekker Dier. Verder wordt een Poolse film vertoond, getiteld "Miljoenen dieren in concentratiekampen"waar aan werd meegewerkt door de dierenkenner Grzimek. Huisvrouwen De afdeling Leiden-Oegstgeest van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen houdt morgenmid dag om half twee een bijeen komst in het verenigingsge bouw aan het Noordeinde 2a. Wieke Muiier en Jos Thomasse treden op met hun program ma "Klein Duimpje en de ze ven reuzen". Inlichtingen tel. 134656 en 150710. Roofvogels In de collegezaal van het zoölo gisch laboratorium aan de Kaiserstraat 63 wordt mor genavond de lezingencyclus over roofvogels afgesloten. De heer C. Smeenk zal die avond praten over zijn oecologisch onderzoek dat hij in Kenya heeft verricht bij arenden. Te vens zal er een film worden vertoond. De bijeenkomst be gint om acht uur 's avonds. LEIDEN - De raadsleden Beijen (PPR) en Kokxhoom (CDA) heb ben het college van burgemeester en wethouders gevraagd in de raadsvergadering van 5 februari een interpellatie te mogen hou den over de problemen en de toe komst van de kinderboerderij in de Merenwijk. Volgens beide raadsleden zijn er geen dringen de redenen om de boerderij op dit moment te ontruimen. Zoals bekend houdt het college vast aan een uitspraak van de president van de Haagse Recht bank, dat boer Vulpen en zijn vrouw de boerderij vóór 15 fe bruari moeten verlaten. Een rap port van de dienst gemeentewer ken zou hebben uitgewezen dat de boerderij op instorten staat en gesloopt moet worden. De boer en zijn vrouw betwijfelen dat en willen graag in de boerderij blij ven wonen. Op 17 januari hebben de raadsleden Beijen, Kokxhoom, Passchier (PSP) en Langerak (WD) het college gevraagd toe te staan dat boer Vulpen tot 1 mei in zijn boerderij mag blijven wonen. Zij noemden het zeer twijfelachtig of de boerderij wel afgebroken moet worden. Bovendien heeft de gemeenteraad een kwart mil joen op tafel gelegd om de boer derij te restaureren. Het college heeft inmiddels per brief geantwoord dat zij vast houdt aan ontruiming op 15 fe bruari. De raadsleden Beijen en Kokxhoom willen daarom nu van B en W weten welke zwaar wegende bezwaren zij heeft tegen een verlenging van de bewoning van de boerderij door de boer en zijn vrouw zolang de gemeente raad nog geen beslissing heeft genomen over de nieuwe plan nen die het college kennelijk heeft. Zij vragen B en W verder hoe zij het toezicht op de boerderij denken te regelen buiten de diensturen van het gemeentepersoneel. Zij willen ook weten hoe het moet met de in het voorjaar te ver wachten geboorten van lam metjes als er niet een ervaren boer aanwezig is. Ten slotte vra gen zij B en W hoe zij denken over de reacties van de Merenwijkbe- woners waaruit blijkt dat men veel liever de huidige boerderij opgeknapt ziet inplaats van een nieuw gebouw. LEIDEN - De tijd van schoolkeuze en toetsing breekt - zoals trou wens overal in het land - in de Leidse regio weer aan. Zo'n 4500 zesde-klassers zijn er bij be trokken. Vandaag vanuit ver schillende gezichtspunten een tweetal artikelen over dit on derwerp. Om een antwoord te vinden op de vraag "Wat nu" zullen veel ouders naar de voorlichtings avonden van de diverse scho len en schoolgemeenschappen gaan. Afgelopen week was wat dat betreft een onverbid delijk hoogtepunt: vier scho lengemeenschappen (Vliet- schans, Visser 't Hooft, Rem brandt en Louise de Coligny) hielden in die korte spanne tijds hun kijk- en luisterbij eenkomst. Word je daar als ouders nu veel wijzer vanIn zekere zin wel. Alle vier de scholengemeen schappen scoren een ruime voldoende waar het de voor lichting betreft. Er wordt royaal en geduldig uitgelegd. De Vlietschans (sinds kort ge huisvest in het modernste schoolgebouw van heel Lei den) maakte beslist het meeste van de avond, Rembrandt was het soberst maar vermoe delijk daardoor het duide lijkst. Op beide christelijke scholen gemeenschappen (Vlietschans en Visser 't Hooft) voerde eerst de rector uitvoerig het woord. (Waarbij rector Middeldorp van Visser 't Hooft aparte vermelding verdient omdat hij méér dan de gewone huis- tuin-en-keuken filosofie ont wikkelde over leren en preste ren). De Vlietschans liet na de rector de coördinator voor de brugklas nog een uitgebreide toelichting geven. Vervolgens deelden beide scholen op hun avond de ouders in groepen van ongeveer dertig personen in, die in een klas nadere in formatie ontvingen. Visser 't Hooft liet in zo'n klas één leraar (lerares) alle zaken en vragen over de brugklas behandelen, Vlietschans wis selde elke tien minuten van leerkracht, die dan iets over zijn of haar vak vertelde. De laatste tien minuten waren voor het stellen van vragen. Een methode die nogal brok kelig werkte. Zoals de leraar wiskunde terecht opmerkte: wat kun je nu in tien minuten over wiskunde vertellen? Bij Rembrandt sprak de rectrix vrij lang, maar glashelder; bij de Louise de Coligny hield de rector het vrij kort en gaf des te meer ruimte aan de "leerkrachten te velde", de mensen die de brugklassen onder hun hoede krijgen. Bei de scholen hielden de grote groep ouders bijeen en be handelden alle vragen ple nair. Je merkte toen dat 200 ouders meer vragen dan der tig. En je steekt nu eenmaal een heleboel op van ander mans vragen - en de ant woorden daarop. Wat merkwaardig was het ver schil in opvatting dat de sch olengemeenschappen toonden over de aard van de brugklas. De Vlietschans se lecteert aan de hand van de toets en het advies van het hoofd van de lagere school al danig vóór: er zijn mavo- en havo-vwo brugklassen. Dat lijkt wat in strijd met de oor spronkelijke gedachte achter dit fenomeen. Brugklassen zijn er nu juist voor om een dergelijke selectie pas na het eerste jaar te maken. Ook Vis ser 't Hooft hanteert, zo bleek na enig doorvragen, een zeke re voorselectie. Uiteraard zijn op beide scholen tijdens het eerste schooljaar "verplaat singen" mogelijk, maar vol gens door Vlietschans gepro duceerd cijfermateriaal komt dat maar zelden voor. Rembrandt zegt in de brugklas die gehuisvest worden in het vrij overzichtelijke junioren gebouw) niet voor te selecte ren; mavo-, havo- en vwo- klanten zitten dus bij elkaar. De Louise de Coligny gaat nog iets verder. Die hanteert het brugklas-idee min of meer ge durende twee jaar. Vier avonden vol (goede) infor matie.Desondanks zullen vele ouders blijven zitten met va ge, onbestemde gevoelens. Want de scholen zijn zo ver domd groot en het kind is nog maar zo verdraaid klein. Je denkt met enitf heimwee terug aan de eigen hbs. Ten onrechte natuurlijk. In het maanlicht van de herinnering zien de dingen er altijd mooier uit dan ze in het zonlicht van de werkelijkheid ooit zijn ge weest. Er was toen20-25 jaar geleden, niet half zo veel aan dacht voor het kind, zijn op vang en begeleiding als nu. Maar tochje verdwaalde nooit in je school en je kende alle leraren. Ga daar nu eens aan staan met die 80, 90 leer krachten die aan elke scho lengemeenschap verbonden zijn. Geen beginnen aan. En je vraagt je met enige beklem ming af: zal het kind niet ver zuipen, ondanks al die batte rijen, con-rectoren, mentoren, coördinatoren? Ach, het zal wel op zijn pootjes terechtkomen. Misschien. RUUD PAAUW School kinderen moeten er aan geloven Leiden stond ból van de voorlichtingsavonden van het vervolgonderwijs. Hier een kijkje op de Prins Willem-Alexanderschool (MAVO) aan de Diepenbrocklaan in Zuid-West. Het kind nadert de finish van de lagere school. Voor ouders en kind brengt dat een korte pe riode van verwarring en on zekerheid met zich mee. "Wat nu?", zullen de ouders zich af vragen. En het kind merkt in stinctief dat hem iets geheel anders wacht, dat het voor goed gedaan zal zijn met de zorgeloosheid, de warme ge borgenheid van de lagere school. Tal van ouders zullen in deze dagen wel kampen met het sfeertje dat hierboven is weergegeven. Hoewel de be langrijkste toets nog moet komen (maart), wordt toch van hen verwacht dat zij al in februari de schoolkeus bepa len. Een wat onlogische zaak. Kan die toets niet eerder of de keuze later? Dan zou je in elk geval alle feiten op tafel heb ben. LEIDEN - "De toets vervult een noodzakelijke functie in het onderwijs om te kij ken of de onderwijzer zijn doel bereikt heeft. Er kle ven ook een groot aantal nadelen aan. Het is daar om heel belangrijk op welke manier zo'n toets bij de kinderen wordt geïn troduceerd". Dat zegt de heer N. Ober, als on derwijsdeskundige verbonden aan het bureau onderwijsinspec tie van de gemeente Leiden. Bin nenkort is het weer zover: zo'n 4500 zesde-klassers van lagere scholen in Leiden en omgeving moeten een "selectietoets" ma ken. Die toets bestaat uit een groot aantal opgaven op het ge bied van rekenen en taal, en speelt een rol bij de toelating tot het voortgezet onderwijs. Eigenlijk is het met die selectie- toets vreemd gesteld. Voor ou ders en kinderen is het vaak een bron van angst. Desondanks wordt de toets afgenomen'op een moment (in maart) dat de ouders hun kind al bij het voortgezet on derwijs hebben aangemeld. Dat moet namelijk in de maand fe bruari gebeuren. De keus is dus al gemaakt!.. Formeel heeft de school waar het lagere-school-kind is aangemeld nog het rechfom de toekomstige leerling op grond van de uitslag van de toets te weigeren. Maar ook dat komt niet vaak voor. En wanneer er na de maart-toets nog twijfels zijn, is de school voor voortgezet onderwijs in elk geval verplicht om overleg te plegen met de lagere school waar het kind vandaan komt. Weg ermee? De vraag naar het bestaansrecht van de toets dringt zich dan ook op. Zelfs wettelijk is er eigenlijk nauwelijks een verplichting om bij de overgang van lager naar voortgezet onderwijs een toets af te nemen. De hele zaak is dan ook gebaseerd op onderlinge afspra ken tussen de Leidse scholen, die de landelijke CITO-toets links lieten liggen en overgingen tot een eigen "Leidse Toets". Dat gebeurde rond 1968, toen het toelatingsexamen in onbruik raakte. De toets wordt sindsdien elk jaar in elkaar gezet door de BAVO- commissie, een overlegorgaan van lagere scholen en scholen voor voortgezet onderwijs in de Leidse regio. Er zijn eigenlijk drie toetsen: één in de vijfde klas. en twéé in de zesde (in de maanden november en maart). De eerste twee toetsen spelen officieel al leen een rol voor de onderwijzer om te kijken hoe het er met de leerlingen voor staat. De maart- toets wordt gebruikt bij de over stap; De Leidse Toets: in maart wordt hij weer op de lagere school afgenomen Invloed Ober gelooft ook. dat één van de negatieve gevolgen van de nu nog algemeen "verplichte" toets (op basis van de afspraken binnen de BAVO) is dat de onderwijzers hun leerstof aanpassen aan de ei sen van de toets. Nadat in maart de toets is afgenomen, wordt er op de scholen méér aandacht be steed aan de creatieve vakken en aan vakken in de sfeer van we reldoriëntatie (aardrijkskunde, geschiedenis). Dat bleek uit een onderzoek dat begin vorig jaar werd uitgevoerd door studenten van de Leidse universiteit. Kin deren vinden de vakken die in de Leidse toets worden behandeld vaak ook minder interressant, bleek uit het onderzoek. Niet alleen bij ouders en kinderen, maar ook bij onderwijzers dus een "toets-effect". Uit het onder zoek bleek dat veel onderwijzers de toets eenzijdig gericht vinden op rekenen en taal, en dat ze vin den dat de toets het lesprogram ma ongunstig beïnvloedt. Als selectiemiddel wordt er aan de toets niet zoveel waarde gehecht. Nog een conclusie uithet destijds verrichte onderzoek: veel on derwijzers zijn minder gemoti veerd om hun klachten bij de verantwoordelijke instantie, de BAVO-commissie, te spuien. De studenten gaven destijds het advies aan de BAVO-commissie om eens te gaan kijken in Haar lem, waar de gemeentelijke schooladviesdienst experimen teert met "continue begeleiding". De keus van een vervolgschool wordt daarbij uitgesteld tot het eind van de brugklas. Dat zou na tuurlijk een betere gang van za ken zijn, en een beter begrip van de "brugklas". Op het moment is het zo dat de brugklas vaak ge woon de eerste klas van de (al ge kozen) vervolgschool is. Ook aan het Haarlemse" systeem kleven volgens Ober trouwens nadelen. Volgens hem gaat het zoeken naar goede oplossingen voor de schoolkeuze-problema tiek in Leiden onverminderd dóór. HENK VEGTER Groot voordeel voor de scholen is dat een eigen Leidse toets beter afgestemd kan worden op wat de lagere scholen aan kennis biéden,' en wat er op vervolgscholen aan kennis wordt gevraagd. Boven dien worden er tussen de scholen onderling steeds meer afspraken gemaakt over de wederzijdse "aansluitng" van de leerstof. Tussen "vraag" en "aanbod" zit het schoolkind, dat de toetsen vaak ervaart als de eerste examens waar het in zijn schoolloopbaan mee geconfronteerd wordt. Ober zegt daarover: "Er hangt erg veel af van de sfeer die rond een toets gecreëerd wordt. Het gaat om de pedagogische opvang. De toet sing moet daarom genuanceerd bekeken worden: wat doet een onderwijzer er in de praktijk mee?". Ober noemt voorbeelden van de manier waarop het volgens hem niet moet: scholen waar maanden van te voren gestencilde afdruk ken van oude toetsen als "oefen materiaal" dienst doen, scholen waar de toetsuitslag ook als rap portcijfer wordt gebruikt. Maar hij gelooft ook dat een betrouw baar schoolkeuze-advies, in combinatie met een door de on derwijzer op het door hém ge wenste moment af te nemen toets een goede zaak is. Ober wil dan ook binnen de BAVO-commissie waar hij deel van uitmaakt probe ren om die "vrijwillige" toetsing in discussie te brengen. "Er is iets Naar een lyceum of andere vervolgschool....het lagere-schoolkind in de kou? gaande binnen de BAVO-com missie", aldus Ober.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3