Grondwater wisselt: bollenteelt bedreigd 'Dieven zijn goed op de hoogte geweest' tevredenheid over „leven" in Alphei Enquête naar Meesten beseffen niet dat we 2 meter onder zee liggen Het kan vriezen en het kan dooien... WOENSDAG 31 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 Schilderijen en antiek weg uit Noordwijkse bar NOORDWIJK - Tegenslagen achtervolgen Palace-direc teur Van Hese. Eerst de mil- joenenbrand in het hotel aan de Noordwijkse boulevard. Een paar dagen later worden de spanningen hem te veel en moet hij met een hartaanval in een ziekenhuis worden opgenomen. Deze week de derde tegenvaller: uit één van zijn zaken, café De Grent, worden negen schil derijen, enkele tinnen maat- kannen van anderhalve eeuw oud en twee antieke gemberpotten gestolen. De schilderijen vertegenwoor digen een waarde van zo'n 50.000; de andere spulletjes tussen de 10.000 en 20.000. Triest in deze zaak is dat geen enkel stuk is verzekerd. Zowel de schilderijen als de antieke spullen zijn uit de privé ver zameling van directeur Van Hese. Juist de laatste dag dat het café zijn eigendom was slóegen de dieven hun slag; een dag later De deur werd gekraakt met behulp van een koevoet. droeg hij het onderkomen aan De Grent aan een nieuwe ei genaar over. Aanvankelijk dacht Van Hese dat de inbre kers er alleen met de negen schilderijen vandoor waren gegaan. Maar toen de obers nader poolshoogte gingen nemen, ontdekten zij dat ook de antieke tinnen maatkan- nen en gemberpotten waren verdwenen. Noordwijkers Het verlies van de schilderijen gaat Van Hese het meest aan het hart. Hij kocht de stukken van de drie Noordwijkse kun stenaars (Noteboom, Klein Diepholt en Berkemeier en de Amsterdammer Kas, die nog altijd voor het rijksmuseum reviseert). "De dieven zijn goed op de hoog te geweest", zegt Van Hese. "Ze hebben 's nachts de voor deur met een ijzeren voorwerp opengewrikt. En ze moeten licht hebben aangestoken, want als het donker is kun je geen hand voor ogen zien. Ik denk dat ze eerst de gordijnen hebben dicht gedaan voor ze hun slag sloegen. De kleine schilderijtjes hebben ze met rand en al meegenomen; de grote hebben ze uitgesneden, de rand hebben ze achtergela ten. Volgens mij hebben ze het allemaal heel rustig gedaan. Toen ze klaar waren hebben ze nog een flesje limonade aan de bar gedronkenDe lege fles sen stonden er de volgende dag toen wij binnenkwa men". Bekenden Van Hese denkt te weten uit welke hoek de wind waait. Maar bewijzen heeft hij niet. Hoewel er iemand naar de doeken speurt heeft hij weinig hoop dat ze nog voor de dag zullen komen. "Als je ze ergens ontdekt en diegeen heeft ze uit de derde hand, dan kun je er wel naar fluiten" ALPHEN AAN DEN RIJN - In Alphen aan den Rijn is een uitgebreid onderzoek begonnen naar tevredenheid van de inwoners met hun leef omgeving. Zijn vrouw beaamt dit. Zij heeft vele jaren geleden eens een fiets gekocht die afkomstig was van diefstal. Maar ook deze man wist van niets. Toen later de wettige eigenaresse op de proppen kwam kon niemand er wat aan doen. Van Hese zegt het bijzonder jammer te vinden dat hij geen foto's van de gestolen schilde rijen heeft. "Dat had het zoe ken voor de politie een stuk gemakkelijker gemaakt. Niet dat ze dan eerder succes zou den hebben, maar het geeft meer houvast". Mede-directeur Van de Anker en een zoon van Van Hese zijn in de bewuste nacht nog langs café De Grent gereden. Zij hebben niets verdachts gezien en zijn met een gerust hart naar huis gereden. ,JMisschien was het spul toen al lang en breed weg denkt Van Hese hardop. ..Kijk,als je ziet dat de gordijnen dicht zijn, iets dat bij ons nooit ge beurde, of dat er een vreemde auto voor de deur staat, dan stap je even naar binnen. Maar die mannen hebben niks gezien. Dus was er voor hen geen aanleiding om een kijkje te gaan nemen". Over gepraat Achteraf bedenkt Van Hese dat het eigenlijk helemaal niet vreemd is dat de waardevolle spullen zijn geroofd. "Toen de daad was gepleegd zeiden de obers dat er de laatste tijd nogal eens over die mooie schilderijen in de bar was ge praat. Ja daar komen ze dan mee voor de dag als het kwaad is geschied. Ze hadden me dat beter gelijk kunnen zeggen, dan had ik misschien nog maatregelen kunnen nemen". „Ik blijf erbij", herhaalt hij nog eens, "dat die dieven van de situatie in de bar goed op de hoogte zijn geweest. Neem nou alleen maar de lichtschake laars, die zitten in een kastje bij de toiletten. Als je dat niet weet, vind je ze van z'n le vensdagen niet de sloten tot de rand toe vol pomp helpt dat niet meer". 'Ik heb het zekere voor het onzeke re genomen en heb een infiltra tiesysteem aangeschaft van zo'n 13.000 gulden, dat de grondwa terstand prima op niveau houdt", aldus de heer Warmerdam. Onderzoek Hij wil dat er op zo kort mogelijke termijn een diepgaand hydrolo gisch onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van het weg vloeien van het water. "Dan denk ik niet aan het oppervlakkige rapport dat de provinciale water staat heeft opgemaakt. In dat rapport, dat is gemaakt in 1976, trekken de samenstellers een verkeerde conclusie", meent de Noordwijkse bollenboer. Er zijn volgens hem eigenlijk maar twee mogelijkheden. Of het wa terpompstation van de gemeente Noordwijk onttrekt teveel grondwater aan de duinen, óf het water sijpelt direct weg naar het Oosterduinse Meer. Het land van Warmerdam ligt op twee meter boven NAP, vlak achter de dui nen. Het land van zijn buurman ligt weer een stuk lager en zo trapsgewijs zakt het land tot NAP-hoogte. Di trapsgewijze verloop van hot land is noodza kelijk om zoveel mogelijk drink water in de duinen te houden. Zou het land achter de duinen meteen op NAP-hoogte zijn ge bracht, of lager, dan vloeit onder gronds teveel water naar het lager gelegen gebied. Drinkwaterbei "Het is mogelijk dat de waterlei ding Noordwijk in de loop der ja ren teveel water onttrokken heeft aan de duinen, zodat de drinkwa terbei geslonken is. Daardoor kan er minder water doorvloeien naar de lager gelegen gebieden vlak achter de duinen. Een ande re oorzaak zou kunnen zijn dat het 12 meter diepe Oosterduinse Meer water onttrekt aan de bo dem. Toen van Herwaarden in 1959 met de zandwinning begon, zei de provinciale overheid dat het doorsijpelen van water vanaf de duinen niet mogelijk was door een dikke kleilaag. Wel is in het verleden vastgesteld dat zout wa ter terecht is gekomen in het meer. Het is voor mij dan ook niet uitgesloten dat ook grondwater Het Oosterduinse meer (hier op archieffoto in zonniger tijden): oorzaak van een veranderde grondwaterstand in de - hiervoor erg^gevoelige - bollengebieden achter de duinen? in het meer terechtkomt", aldus Warmerdam. De grondwaterstand is voor de teelt van bollen erg belangrijk. Een wijziging van die water stand met enkele centimeters betekent al dat er schade op treedt aan de gewassen. Volgens Warmerdam voorspelde ir. Hid- dink van het Instituut voor Cul tuur en Watertechniek in Wage- ningen al drie jaar geleden dat de Langeveldpolder droger zou worden en de Hogeveense pol der natter. "Die voorspelling blijkt nu uit te komen. Het kan mij niet zoveel schelen wie of wat de oorzaak is van die wijziging in de grondwa terstand in beide polders. Er moet een diepgaand onderzoek naar worden ingesteld. Als blijkt dat het Oosterduinse Meer de oorzaak is van de ellende, dan moet dat meer zeker niet worden vergroot, of anders gaat een goed stuk bollengrond verloren", zo zegt P. Warmerdam, die tevens raadslid is voor het CDA in de gemeente Noordwijk. Hij heeft veel kritiek op het rapport dat in 1976 is gemaakt door de provincie. In dat rapport conclu deert waterstaat dat de capaciteit van het gemaal aan de Duinscho- terweg is verminderd. Het ge maal zou meer stroom moeten gebruiken om eenzelfde hoe veelheid water op te pompen. Warmerdam bestrijdt deze conclusie. Gemaal 'Onderzoek van ons heeft uitgewe zen dat het gemaal prima werkt. Waterstaat heeft nota bene slechts één proef genomen. Een andere conclusie van provinciale waterstaat is dat de wisseling in de grondwaterstand te wijten is aan het dichtslibben van de slootwanden. maar ik geloof niet dat dat de belangrijkste oorzaak kan zijn". De Noord wij kerhoutse afdeling van de Land- en Tuin- bouwbond heeft al verschillende keren aangedrongen op een diepgaand onderzoek. 'We willen duidelijkheid. Als we nu vragen of het groter maken van het Oosterduinse Meer in vloed zal hebben op de grond waterstand is het antwoord nee. Als we dan vragen of de desbe treffende ambtenaar daar zijn pensioen onder wil verwedden dan is het antwoord minder ze ker. Diepgaand onderzoek naar de invloed van het drinkwater pompstation van Noordwijk en het Oosterduinse Meer is nog nooit gedaan. We willen duide lijke antwoorden hebben: wél of géén invloed". Het onderzoek, onder de naam "Kijk op Alphen" gaat uit van de Faculteit der Sociale Weten schappen van de rijksuniversi teit in Leiden. Het onderzoek is een vervolg op het onderzoek "Kijk op de wijk", dat in 1977 werd gehouden in de wijk Rid- derveld naar de tevredenheid daar. Eén op de dertig gezinnen in Al phen aan den Rijn krijgt een vragenlijst aangeboden. In to taal zullen 490 lijsten worden uitgezet. Op die lijsten staan 58 vragen. Uit de antwoorden zal onder meer zijn af te lezen of en in welke mate de Alphenaar te vreden is met de groenvoorzie ningen, de nabijheid van scho len en winkels, contacten met buren, enzovoorts. Ook zal er worden gevraagd naar leeftijd, beroep en dergelijke. Aan de hand van deze gegevens wil men bekijken of er groepen mensen zijn, die bepaalde wensen heb ben. Naam en adres worden niet gevraagd, de gegevens blijven dus geheim. De vragen zullen tot 5 februari worden rondgebracht door le den van padvindersgroep de Hollandse Nachtegalen. De re sultaten zullen deze zomer be kend gemaakt worden. De cij fers alleen zullen veel eerder be kend zijn en onder meer worden toegespeeld aan het bureau jeugd en culturele zaken. Dit laatste op het destijdse geuite verzoek van het bureau, ter ge legenheid van het onderzoek "Kijk op de wijk". Langs de Oostkanaalweg in Al phen aan den Rijn en Ter Aar staan nog de bord jes die de weg gebruikers herinneren aan weerstoestanden vorige week. De mannen van de provinciale waterstaat hebben ze nog maar even laten staan en gelijk heb ben ze. Het kan per slot van re kening vriezen of dooien. Negen schilderijen werden ontvreemd (waarde: 50.000). Lege lijsten bleven achter. Eigenaar Van Hese was niet verzekerd NOORDWIJK/NOORDWIJKERHOUT - De bollenteelt in de Langeveldpolder en de Hogeveense polder dreigt ern stig in gevaar te komen als gevolg van een verandering in de grondwaterstand. Kwekers in de Langeveldpolder moeten steeds meer water in de polder laten om het grondwaterpeil op stand te houden, terwijl telers in de Hogeveense polder steeds meer last krijgen van een hoger grondwaterpeil. Dat is de stellige indruk van de heer P. Th. Warmerdam, voorzittei van de Noordwijkerhoutse afde ling van de Land- en Tuinbouw bond. Warmerdam is zelf bollen boer. Hij heeft land in de Lange veldpolder. "Het kost mij steeds meer moeite om dat grondwater op peil te houden. Ik moet steeds meer wa ter oppompen, en dan blijkt het water in het midden van het land toch weg te zakken naar het lager gelegen achterland. Als ik Max v.d. Berg i ALPHEN AAN DEN RIJN - Max van der Berg, kandidaat-voorzit ter voor de Partij van de Arbeid komt morgenavond naar Alphen voor een spreekbeurt in het poli tiek café van de plaatselijke PvdA. Van der Berg zal spreken over de koers van de partij, de or ganisatie van de partij en de in ternationale politiek. iaar Alphen Van der Berg speelt in Alphen een „thuiswedstrijd", want de afde ling heeft zich in de stijd om het voorzitterschap tussen Van der Berg en Wim Meijer uitgespro ken voor de Groningse oud-wet houder. Het politiek café in de Bron begint om 20 uur. BOSKOOP - "We hebben te maken met het gege ven, dat we zo'n twee meter onder de zeespiegel liggen. Dat houdt in, dat er voortdurend gezorgd en gewerkt moet worden om te voorkomen dat de zaak onderloopt. Dat realiseren de meeste mensen zich weliswaar niet, maar toch kan ik eigenlijk alleen maar op die manier aangeven hoe belangrijk waterschappen wel zijn. Zij heb ben die zorg, zij doen het werk". De man die dit zegt is dijkgraaf A. Oudijk, de voorzitter van het be stuur van het waterschap de Gouwelanden, dat zijn zetel in Boskoop heeft. Het waterschap bekender maken bij de mensen is een van zijn taken, ook al gezien zijn eigen stellingname bij de bij eenkomst op 11 januari in Alphen aan den Rijn ter gelegenheid van de opheffing van ruim honderd polders in het gebied van het hoogheemraadschap Rijnland. De taken van al die polders liggen nu in de handen van ondermeer de vijf nieuwgevormde water schappen, waarvan de Gouwe landen er een is. Dat waterschap bekender maken bij de mensen is bij die samen voeging van de polders nodig geworden. De vroegere polder besturen werden gekozen door mensen die in het waterschaps jargon worden aangeduid met ei genaren onbebouwd. Over het algemeen waren dat de boeren en die hoefde je niet te vertellen van hoeveel belang een goed functio nerende polder is. In de huidige waterschappen krijgen echter ook de eigenaren bebouwd (alle bewoners van eigen huizen) kies recht en dat zijn nu juist de men sen die zich het belane van een goed functionerend waterschap niet zo bewust zijn. Op 11 januari signaleerde Oudijk een negatieve kant aan die toege nomen democratie. Juist omdat die waterschapszaken de burger nauwelijks interesseren zal de opkomst bij verkiezingen erg ge ring zijn. Zo gering zelfs, dat hij het gevaar niet denkbeeldig acht te, dat een actiegroep in een be paald kiesdistrict zou kunnen uitmaken wie in het water schapsbestuur zou terechtko men. Die actiegroep zou daarvoor alleen maar "massaal" ter stem bus hoeven te gaan. "Massaal", bewust tussen aanhalingstekens, want het aantal actievoerders zou niet in de honderden behoeven te lopen. Oudijk: "Op die manier is het na tuurlijk ook niet democratisch meer. Kijk, als meer dan vijftig procent van de mensen naar de stembus gaat, dan kun je zeggen het volk heeft gesproken. Als maar zo'n vijf procent gaat, zou een bepaalde groep door massaal op te komen, overheersen". Een griezelige zaak, vindt Oudijk dat, maar die democratie acht hij des ondanks noodzakelijk. "De men sen betalen de taken die het wa terschap uitoefent met z'n allen. Het waterschap krijgt geen sub sidies. Het is dus logisch, dat die mensen er over mee mogen pra ten. Maar dan wel meepraten over dingen waar ze weet van hebben". Waarmee dan de cirkel rond is: het waterschap moet be kend worden bij de mensen. Een van de middelen is, wat Oudijk noemt, "het tonen van een eigen gezicht". De Gouwelanden doet het vooralsnog op twee manie ren. Alle klachten over de omsla gen (betalingen die mensen moe ten doen aan het waterschap ko men terecht bij het waterschap. De provincie had die taak oor spronkelijk toebedeeld aan het hoogheemraadschap Rijnland, de waterschappen eisten met succes die onaangename taak voor zichzelf op. Oudijk: "Klach ten mogen dan niet 't leukste zijn, maar ze helpen wel om je gezicht te bepalen". Verder werd afge sproken, dat alle aanvragen voor vergunningen bij de water schappen geschieden, ook voor die vergunningen die uiteindelijk moeten worden afgegeven door het hoogheemraadschap. "Door die brievenbusfunctie weet men dat men bij ons moet zijn voor waterschapszaken", aldus Ou dijk. Dat er echter veel meer zal moeten gebeuren om de waterschappen meer bekend te maken, realiseert ook Oudijk zich. Dat daaraan ook gewerkt moet worden, staat voor hem als een paal boven water. Dat de waterschappen voorlopig nog niet kunnen toekomen aan activiteiten die vergroting van de bekendheid tot doel hebben, is echter een tweede. "We bestaan pas sinds 1 januari. De zaak moet nog helemaal van de grond ko men. We zullen onze handen vol hebben om de zaak organisato risch goed aan de gang te krij gen". Drie dingen zijn in dat opzicht voor Oudijk van belang. Het werk, dat het normale werk is van de wa terschappen moet doorgaan. Werk dat de polders in hun laat ste maanden van hun bestaan hebben laten liggen omdat de samenvoeging voor de deur stond moet worden opgeknapt. Bovendien moet op een rijtje worden gezet, wat er allemaal valt onder de zorg van het water schap. Het werk moet doorgaan. Dat bete kent de dagelijkse zorg voor de waterkering: het onderhoud van de kaden en dijken. Dat is de zorg /oor de waterbeheersing; het wa terpeil moet gehandhaafd wor den op een door de provincie of ficieel vastgesteld peil. De wegen in de polders moeten worden on derhouden. Daarbij gaat het dan vooral om de wegen, die vroeger alleen maar van belang waren voor het interne polderverkeer, maar die inmiddels ook dienst doen voor bijvoorbeeld recrea- tieverkeer of doorgaand verkeer. De waterschappen zouden het wegenbeheer om die redenen dan eigenlijk ook het liefst over doen aan gemeenten of provin cies. Het onderhoud wordt ge heel of gedeeltelijk uitgevoerd op kosten van de polderbewoners, maar veel meer mensen maken er in de dagelijkse praktijk gebruik Van veel belang gaat ook het weer werk worden, dat van water schappen verwacht wordt bij stadsuitbreiding en de aanwij zing van recreatiegebieden. "Zoiets heeft gevolgen voor de polder, maar als klein poldertje stond je vroeger vrij machteloos tegenover dit soort ontwikkelin gen. Tegenover je stonden des kundigen, zelf had je die deskun digen niet in huis. In feite bedong je alleen bij contract, dat de wa terhuishouding in orde moest blijven, voor de rest stond je langs de kant", aldus Oudijk. Ook het inventariseren gaat tijd en vele gesprekken kosten, vooral waar het gaat om de mensen die vroeger het werk opknapten en dat nu nog doen. Het waterschap Gouwelanden telt achttien ge malen, die worden bemand door achttien machinisten. Die wer den allemaal verschillende be loond voor het machinistenwerk. De een had vrij wonen, de ander had een stukje land van het pol derbestuur gekregen, dat hij op zijn beurt weer verhuurde als volkstuintjes. "We moeten trach ten in de beloning in één lijn te krijgen. Dat kan alleen maar luk ken door veel praten, waarbij voorop staat, dat niemand er minder van mag worden". En zo weet Oudijk nog wel handen vol problemen op te noemen, die op het bestuur van het water schap afkomen. Problemen waarvan hij echter zegt "We zul len er echt wel uitkomen, want we moeten er gewoon uitkomen. En als de mensen van goede wil zjjn, dan komen we er uit ook".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19