KNMV verbreekt samenwerking met 'zusterhand' Vader Timman schaakpartij af... VRIJUIT Vaders schaatsen soms bijzonder aardig AZ ONDERHANDELT MET BEVEREN OVER PFAFF DINSDAG 30 JANUARI 1970 Door Ruud Paauw Vroeger had Theo Koomen er nog wel eens een rustig zon dag je tussenzittenNiet vaak, maar het gebeurde. Het laat ste jaar. zo lijkt het wel, zijn alle, schroefjes die de redelijk heid op haar plaats moeten houden, bij hem los getrild. Het is nu steeds opnieuw bal. Of hi; het nationaal kam pioenschap knikkeren of een tweederangs voetbalwed strijd verslaat, je krijgt als luisteraar voortdurend het gevoel dat hij rapporteert over een aardbeving die het cijfer negen aangeeft op de schaal van Richter. Zaterdagmiddag was hij. bij het Nederlands kampioen schap schaatsen, weer op een dolle manier bezig. Er ge beurden daar "onwaar schijnlijke" dingen in Hee renveen, zo riep hij. Als je de lijst met tijden nog eens bekijkt dan zie je dat er enkele uitschieters waren en verder was de oogst aan de grauwe middelmatige kant. Helaas. Koomen kent niet meer zoiets als middelmatigheid Als er geen heroïek is. dan maakt hij die wel. Dit alles is geen nieuws, maar hij be wandelt daarbij nu wel een pad dat de hemel-mag-weten- waar uitkomt. Zaterdag toonde hij grote op winding over ene Jos Pronk die op de 5000 m Hilbert van der Duim vrij goed partij gaf. "Pronk, vader van drie kin deren". toeterde Koomen in zijn geestdrift. Een aardig de tail, zeker, maar ik zag de re it Theo Koomen levantie niet. Het aan deel van de man in het verwekken van kinderen is weliswaar essen- 1 tieel, maar toch niet zo ingrij pend dat je de 5000 m niet meer onder je schaatsen kunt wegkrijgen. Koomen ging to meloos door: "Het laatste kind van Pronk werd nog maar pas geleden geboren, een dochter, en die woog elf pond Ik stond paf. Zou Pronk soms zelf in het kraambed heb ben Nee. ik ben destijds ietwat gebrekkig voorgelicht maar zover reikt mijn kennis toch nog wèl. Pronk kwam netjes uit. op 7.26.6. Ach, misschien gaat-ie wel sneller naarmate hij meer kinderen heeft. Maagd Het geval met Koomen en Pronk bracht mij de gouden woor den iceer in herinnering die mr. Jan Derks. wijlen de hoofdredacteur van De Tijd. zo'n dertig jaar geleden uit zijn pen liet vloeien. Fanny Blankers-Koen was toen juist viervoudig Olympisch kampioene geworden en alle kranten schreven bij elk van die gouden plakken steeds met ontzag dat Fanny Blankers huisvrouw was en twee kin deren had. Dat verveelde mr. Derks kenne lijk want hij liet daarop we ten: Persoonlijk maakt het ons niet uit of een moeder van twee kinderen dan wel een maagd de 80 meter horden Debat Afgelopen vrijdagavond zat de hoofdredacteur van deze krant,Han Mulder.in de Alles Is Anders Show van Aad v.d. Heuvel om te debatteren met Peter Post over de wijze waarop met de namen van sportsponsors in de media wordt omgesprongen. Han Mulder was gevraagd omdat hij als voorzitter is opgetre den (en nog optreedt) van een landelijke commissie die, door enige ordening aan te brengen in de janboel van sponsornamen, paal en perk heeft gesteld aan de gratis publiciteit voor tal van be drijven. De sponsors hebben dat hem en zijn medewerkers uiteraard niet in dank afgenomen. De laatste in een lange rij die daartegen opponeert, is Peter Post. de man die met zoveel succes een wielerploeg van een Britse firma leidt. Post is ontstemd omdat zijn ploeg zelden of nooit met de naa m van de sponsor wordt aange duid, maar vrijwel altijd met "de ploeg van Post". De spon sor, zo vreest hij. zal zich daardoor nog eens terugtrek ken, en dat zou dan de schuld zijn van het merendeel van de kranten. Een redenering die niet klopt - zoals ik vorige week al heb ge schreven - want sinds wan neer moet de krant opdraaien voor afspraken die clubsI ploegleiders/renners met sponsors maken? Het debat Mulder-Post kon nooit meer worden dan een amusant stukje cabaret, ook al omdat Post exponen t is van een tak van sport, de wielren nerij, die zich nóóit heeft be kommerd om enige ethiek: die al ver voor de oorlogtoen er in andere sporten nog geen stui ver omging, al vergéven was Het wielrennen heeft zich nooit redelijk kunnen ontwikkelen. Het is met zijn kopmannen en knechten (meesters en slaven) blijven steken in een feodaal tijdperk. Tot op de dag van vandaag slikken de renners de bepalingen van hun broodheren vrijwel kri tiekloos: de bezitter van de geldbuidel staat op een voet stuk. Mensen als Post en Mulder kun je dus wel vlak naast elkaar op een stoel poten, maar er blijven enige licht jaren tussen hen gapen. Spelletjesdag De sportredactie van het keuri ge, christelijk geïnspireerde dagblad Trouw kan ze soms ook aardig bruin bakken. Zondag greep, zoals men weet, in de Groenoordhallen een zaalvoetbaltoernooi plaats met deelneming van o.aAZ .Anderlecht .Go Ahead Eagles. Organisatorisch zat het niet feilloos in elkaar, maar het was toch wel een aardige ge beurtenis, zo heb ik begrepen. Trouw nu produceerde over dat toernooi in zijn editie van gis teren precies één regel. Deze luidde: "AZ heeft gisteren een spelleljesdag in Leiden ge wonnen". Verder niets. Zo'n zin componeer je alleen maar als je ontzettend de pest in hebt. Maar ja. de pest aan wat. Aan het zaalvoetbal of aan AZ? Heiden Waarom is die Eric Heiden nou nooit eens uit vorm? En waar om valt die man nooit? Schaaksters Nu de Russische oud-wereld kampioene Nona Gaprin dasjvili in de hoofdaroeo van het Hoogoven-schaaktoer nooi sveelt. komt bij velen de om mannen dooreengenomen zoveel beter schaken dan vrouwen. Door de jaren heen heb ik daarover al de nodige onbewezen stellingen horen aanvoeren. Hel spel zou de vrouw niet zo liggen, het zou botsen met de vrouwelijke aard en nog zo wat van die dingen. Donner heeft bij de analyse van diverse door vrouwen ge speelde partijen gemerkt dat zij een partij gedurende een zekere tijd heel goed aanpak ken, maar ineens de raarste streken gaan uithalen (op het bord dan). Erg onder de indruk ben ik daar niet van, want ook mannen begaan soms de raarste bok- kesprongen. Op het bord en ook er buiten. Ik geloof meer dat het zit in de zeer beperkte mate waarin vrouwen de schaaksport beoe fenen. Dat het een kwestie van aan leg, her sens of verstand is. wil er bij mij niet in. Euwe zal ook wel voorzichtig zijn met zijn oordeel over vrouwelijke schakers, want hij verloor voor de oorlog her haaldelijk van Vera Menchik, een stevig in het vlees zittende vrouw die haar mannetje stond. De oud-wereldkam pioen probeerde Vera Men chik eens mild te stemmen door een bosje bloemen aan haar kant van het bord te zet ten. Vera keek even naar de bloemetjes, schoof ze toen ter zijde en hield vervolgens Eu we weer stevig onder de duim Wat Vera en Nona kunnen, ligt ongetwijfeld in het vermogen van meervrouwen Wat zullen we nou beleven. Wie durft het vrouwelijk vernuft te onder schatten? De vraag is alleen wanneer de emancipatiegolf in de schakerij komt aanrol- Afgelopen De zalenkwestie rond de Leidse voetbalclubs (voornamelijk UVS) die twee keer uitgebreid in deze rubriek paradeerde, heeft zich in een vreemde po pulariteit mogen verheugen. Vorige week weer enkele reac ties gekregen. Onder anderen van een meneer De Groot (ik heb verzuimd hem te vragen of hij tot een voetbalvereni ging behoorde) Hij had er zich zeer mee vermaakt en droeg pikante nieuwe informatie aan. Als ik die nu gebruikte, zouden wederom dz vlammen uit deze kolommen lekken. Meneer De Groot vroeg of ik er niet een Peyton Place-achtig geval van kon makenMet Ge rard Désar zeker in de rol van de oude PeytonNee. ik dank u zeer. Het is welletjes geweest. Streep er onder. Ik zou er nu gaarne geen telefoontjes meer over willen ontvangen. UTRECHT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Motorrij dersvereniging (KNMV) er, de Nederlandse Motorsport bond (NMB) gaan weer uit elkaar. Drie jaar geleden gin gen de twee Nederlandse motorsportbonden, die jaren lang met elkaar op voet van oorlog leefden, een samen werkingsverband aan. Sinds anderhalfjaar rommelde het echter tussen beide bonden. Gisteren op een spoedeonfe- rentie in Utrecht deelde Jos Vaessen, de algemeen secre taris van de KNMV, mee dat zijn bond het destijds geslo ten contract met de NMB 'zal opzeggen. Vanaf 1 januari 1980 gaan beide organisaties weer ieder hun eigen weg. De aanleiding tot de spoedperscon- ferentie met de onthullende me dedelingen was een bericht, dat zondag in het avondprogramma van Studio Sport werd gelan ceerd. In dat televisieprogramma werd een bericht voorgelezen dat de motorcrossers Cor den Big- gelaarWil van der Laan en Gerrit Wolsink in navolging van de weg- racers Boet van Duimen en Jack Middelburg overwogen over te stappen van de KNMV naar de NMB. Gerrit Wolsink, sinds enkele jaren Nederlands beste vertegenwoor diger in de internationale grand prix motorcross, was gisteren in Utrecht aanwezig om dit bericht te ontzenuwen. "Ik heb nooit overwogen naar de NMB over te stappen. De NMB heeft dit zo maar aangenomen, omdat Den Biggelaar, Van der Laan en ik op het ogenblik met de KNMV een discussie voeren over startgelden in de kampioenswedstrijden. Dat is een teer punt, maar die zaak is nog niet uitgesproken. Wij krij gen nog een gesprek, maar daar bij speelt helemaal niet het drei gement dat als we onze zin niet krijgen we naar de andere bond gaan". Bericht Jos Vaessen zei precies te hebben gecontroleerd hoe het bericht de wereld in kwam. Hij speelde de zwarte piet toe aan NMB-voorzit- ter Van Bokhoyen, die gisteren voor commentaar onbereikbaar was. Hij had zondag tijdens een motorcross in Valkenswaard ge praat met Den Biggelaar en had vernomen dat er bij de crossers onvrede bestond over de start- gelden in de kampioenswedstrij den. Vaessen: "Van Bokhoven heeft geprofiteerd van de aanwe zigheid van de televisie bij de wedstrijden in Valkenswaard om stemming te maken tegen de KNMV. Kennelijk wil hij zich sterk maken voor de aanstaande jaarvergadering van de NMB. Wij vinden dat dit niet over onze rug mag gebeuren. Hier passen wij voor. Wij zeggen het contractuele samenwerkingsverband op. De afspraken voor het jaar 1979 gaan door, na dit jaar opereert elke mo torsportbond weer zelfstandig".. Het trekken aan gerenomeerde KNMV-coureurs door de NMB werd gezien als stemmingmake rij Vaessen: "na het tekenen van het contract van de federatieve samenwerking zou alles in over leg geschieden. Niet voor niets is er een overlegorgaan. We be merkten de laatste tijd polarisa tie. De situatie evolueerde zoda nig dat er nu binnen de KNMV geen vertrouwensbasis meer is voor overleg met de NMB. We kregen het gevoel dat we onder uit gehaald werden. Daar voelen we helemaal niets voor. Vanaf 1980 zullen we daarom geen on derhandelingen meervoeren met de NMB. Het heeft voor ons geen .'JtirZ' - NMB-rijder Jack Middelburg: im w, i de toekomst zal hij vermoedelijk verstoken blijven van internationale contac- enkele zin om nog door te gaan. De NMB heeft de zaak op het spits gedreven, daarom hebben wij de deur zo goed als dichtge slagen". ZAANSTAD (GPD) - De kans bestaat dat Jean Marie Pfaff, doelman van Beveren Waas en het Belgisch nationale elftal, komend seizoen het doel van AZ'67 gaat verdedigen. Pfaff werd onlangs tot Europees doelman van het jaar uitgeroepen. De Alkmaarse club is met de Belg geheel akkoord, maar heeft met Beveren nog geen overeenstemming over een transfer kunnen bereiken. Overi gens zal AZ'67 geen claim leggen op Volendam-voorstopper Kees Guyt. Aanvankelijk had het er alle schijn van dat de Katwijker naar de Alk maarder Hout zou overstappen, nu geruchten wilden dat Guyt geen eigendom zou zijn van Volendam doch van AZ. Van de zijde van AZ wordt ontkend dat er een dergelijk contract bestaat, maar wel wordt bevestigd dat er een mondelinge afspraak is tussen AZ, Joop Brand en Kees Guyt. Volendam-bestuurder Wim Ligthart: "Ik kan me niet voorstellen, dat er ergens een contract ligt, waaruit zou blijken dat Kees Guyt van AZ is. Als er ooit zoiets als een contract gesloten mocht zijn, dan hadden die Alk- maarders allang aan de bel getrokken" Duidelijkheid Met het verbreken van de federa tieve samenwerking met de NMB heeft de KNMV vooral duidelijk heid willen scheppen. Vaessen: "Wij hebben destijds de deuren voor de NMB geopend. Het was in het belang van de sport. De samenwerking verliep uitste kend. In '76 startten we met uit wisselingswedstrijden. In '77 kwamen er selectie- en kam pioenswedstrijden voor rijders van beide bonden. In '78 ver schenen er voor het eerst in veer tig, vijftig jaar NMB-coureurs op de TT van Assen en werden NMB-rijders afgevaardigd naar internationale wedstrijden in het buitenland onder de vlag van de Federation Internationale des Motocylistes". Breuk De Nederlandse motorsport keert in 1980 na de breuk weer terug naar de situatie van voor 1976. Voor de coureurs met een NMB- lidmaatschap betekent dat ze voortaan verstookt zullen blijven van internationale contacten. Vaessen zei in zijn betoog dat de NMB-coureurs, die in 1980 inter nationaal willen rijden voor 1 fe bruari van dit jaar overschrijving naar de KNMV moeten aanvra gen, omdat ze anders niet in aan merking komen vooreen interna tionaal startbewijs. Mogelijk dat daarvoor ook de overschrij vingsperiode na het komende seizoen nog voor geëigend is, maar daar kon Vaessen geen ze kerheid over geven. "Iedereen moet nu maar doen wat hij zelf wil", zei hij. De naar de NMB- gelederen teruggekeerde inter nationale cracks Middelburg en Van Duimen lopen het risico in '80 alleen nationaal te kunnen rij den. De breuk zou ook gevolgen kunnen hebben op de uitkerin gen van de NSF, die vier jaar ge leden het. samenwerkingsver band stimuleerde. Vaessen ten slotte: "Wij betreuren het, maar zelf hebben we ons alweer inge steld op de situatie van voor de iverking met de NMB". WIJK AAN ZEE (ANP) - Het vaderschap gaat bo ven het schaakmeester schap. Dat is de reden waarom Jan Timman zijn afgebroken partij uit de negende ronde tegen Dzindzichasjvili dertig uur later mag uitspelen, dan eigenlijk is geoor loofd. Even na zessen klonk in het Kennemer- duin de mededeling, dat er telefoon was voor de heer Timman. De nationale kampioen snelde de speel zaal uit, rukte de telefoon bijna uit de muur en kreeg van zijn vrouw Ilse te ho ren, dat het gezinnetje was uitgebreid met een doch ter. Blijde verrassing alom, want Tim man had een ieder onkundig ge laten van het feit dat zijn vrouw 's morgens al was opgenomen in de kraamkliniek. Ondanks alles had hij zijn gedachten nog redelijk bij de partij gehouden. Met zwart veroverde hij allengs het initia tief. Dzindzichasjvili offerde een loper voor twee pionnen. Dat gaf aanleiding tot complicaties, die nog niet te overzien waren, toen de partij werd afgebroken. De aanvankelijke verwachting, dat ook Genna Sosonko tot de eerste prijswinnaars zal behoren, wordt niet meer luidop uitgesproken. De Nederlandse Rus, die het vo rig jaar nogal wat plaatsen op de internationale ranglijst verspeel de, was een heel eind op weg om een slim plannetje tot uitvoering te brengen. Hij had al gewonnen van Ree en Gaprindasjvili en be reikte gisteren ook tegen Nikolac een florissante stelling. Edoch, in tijdnood koos hij voor herhaling van zetten en toen hij op de 42 ste zet met toren c6 een kans dacht te scheppen had Ni kolac juist een verdediging op gebouwd, die niet meer te door breken viel. Remise was dus het resultaat. Daartoe hadden Poloegajevski en Hübner al in een veel eerder sta dium besloten. Door deze gebeurtenissen behield Poloegóyevski de koppositie op een half punt gevolgd door Hüb ner en Sosonko. Passie De naalddunne Zweed Andersson vierde tegen Miles zijn passie voor het 'kleine spel' volledig bot. Bij het afbreken demonstreerde hij enthousiast zijn kansen aan zijn charmante echtgenote, die urenland geduldig had zitten wachten en bepaald niet vrolijk keek bij het vooruitzicht bij het avondmaal tegen een zak schaakboekje aan te moeten kij ken. Later, in de avonduren, schoof An dersson enkele uren door zonder iets tastbaars in handen te krij gen. Toen voor de tweede maal werd afgebroken, stelde Miles remise voor. De Zweed sloeg het af. Hij wilde het nog allemaal eens bekijken Ook Gaprindashvili - Garcia en Hort - Ree werden op soortgelij ke wijze uitgebeend. In eerste in stantie had het er veel van weg dat Garcia het derde slachtoffer zou worden van de onderne mingslust van de ex-wereld kampioene. In tijdnood verloor zij echter het zicht op de stelling en in tweede zitting bleek haar blik nog steeds beneveld. Garcia ontworstelde zich aan de druk en creëerde zowaar tegenkansen. Na het afbreken werd tenslotte tot remise besloten. Hans Ree vocht vanaf het begin met de rug tegen de muur. Hort kwam beter uit de opening. Toen de stelling dicht dreigde te slib ben door de aanwezigheid van lopers van ongelijke kleur, offer de de Tsjech zijn loper voor drie pionnen. De hele tweede zitting drukte hij vervolgens tegen de zwarte koning, maar Ree voor kwam vooralsnog dat het witte pionnenfront zich in beweging zette. De uitslagen- Hort (Tsj) - Ree (Ned) afgebroken, Ga prindasjvili (Sov)- Garcia (Cuba) 'h-'l 2. Nikolac (Jsl)- Sosonko (Ned) 'h-'h. Poloegajevski (Sov) - Hübner (Wdl) 'I a-'/a, Dzindzichasvili Isr) - Timman (Ned) afg., Andersson (Zwe) - Miles (Eng) afg. De stand: 1. Poloegajevski 6.2/3 Hübner, Sosonko 5Mt, 4 Andersson 5+lafg., 5/6. Tim- man. Miles 4.'/2+l, 7 Garcia 4. 8/10. Hort, Dzindzichasjvili, ReeS.'/a+l, 11. Gaprindasjvili 3, 12. Nikolac 2.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9