Lubbers valt fors uit naar Vau der Klaauw Eén Europa is liberaal ideaal V asolastinepatiënten doen beroep op Kamer Canadezen trekken weer door hoofdstad Chef van narcotica brigade in Amsterdam op andere post gezet 5Kritiek op Van der Stoel onzinnig INKOMSTEN VAN NS DANKZIJ GLADHEID FLINK TOEGENOMEN DINSDAG 30 JANUARI 1979 de Amsterdamse politie heeft gisteren 33 politiemannen overgeplaatst. Onder hen is de 53-jarige commissaris G. Toorenaar, die chef is van de centrale recherche op het hoofdbureau en nu wordt overgeplaatst naar het dis trictsbureau Lijnbaansgracht bij het Leidseplein. Commis saris Toorenaar heeft de af gelopen vijf jaar grote be kendheid gekregen als be strijder van de heroïnehan del, onder andere bij zijn col lega's in Hongkong, Thailand en de Verenigde Staten. Door de corruptieschandalen in de Amsterdamse narcoticabri gade, waarbij Toorenaar niet persoonlijk is betrokken, zou zijn naam toch te veel in op spraak zijn gekomen. Het was de bedoeling dat de over plaatsing van commissaris Toorenaar min of meer ge ruisloos zou meelopen met de andere verschuivingen in het politiekorps. Volgens de hoofdcommissaris is het motief voor de vele overplaatsingen het feit dat in 1980 diverse vacatures in de korpsleiding ontstaan door pensionering. Door de ver schuivingen zouden jongere politiemannen beter worden voorbereid op leidinggeven de plaatsen binnen het korps. Bovendien meent de heer Sanders dat zogenaamde zwaardere districten beter onder leiding van een com missaris kunnen staan dan van een hoofdinspecteur. De leiding van het bureau War moesstraat, dat veel in het nieuws is gekomen, is nu bij voorbeeld in handen van commissaris Hok. Commissaris Toorenaar wordt op het hoofdbureau als chef van de centrale recherche op gevolgd door commissaris F. W. Perrels, die overigens in 1981 de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Zijn plaats als chef vreemdelingendienst wordt ingenomen door hoofdinspecteur J. Kramer. Hoofdinspecteur A. Hoegee, die op het hoofdbureau chef was van het bureau bijzonde re zaken, wordt ook wegge promoveerd. Hij wordt nu chef van het bureau Lodewijk van Deysselstraat in Amster- dam-Buitenveldert. De heer Toorenaar, die afgelo pen zaterdag op een carna valsbal in Amsterdam door prins Leo (Hom) de Eerste de onderscheiding van de stad Mokum kreeg wegens zijn ac tiviteiten als drugbestrijder in de stad, was gisteravond niet voor commentaar bereik baar. Prinses Beatrix morgen 41 jaar ENSCHEDE (GPD) - Met ingang van 1 februari moet achter de voorruit van de 4,7 miljoen auto's die in Nederland rijden het deel III 1979 van het kentekenbewijs zitten. Maar op dit moment zijn van zo'n 400.000 auto's de papie ren hiervoor bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam nog niet opgevraagd, dat wil dus zeggen dat één op de 12 auto's in Nederland nog niet van een nieuw deel III is voorzien. Bij de Rijksdienst in Veéndam vindt men dit nogal een zorgelijk aan- otal. Hoofd onderafdeling centrale ad ministratie D. A. Veen: „Zo'n hoog aantal hebben we zo vlak voor het aflopen van de termijn nog niet meegemaakt. Maar men. moet natuurlijk niet vergeten dat van die 400.000 auto's een groot deel - ik schat minstens de helft - in de handelsvoorraad zit. Het is momenteel met dit weer een slappe tijd voor de autohandel. Dat betekent voor de garagehou ders en handelaren op zich al een forse investering. Daarom wacht men maar met het opvragen van deel III. Met een voorraad van enkele tientallen auto's en een investering van f 18,50 per deel kan het aardig oplopen. Die au tohandelaren gaan, zoals wij dat noemen, dus liever met hun voor raad in „de wachtkamer" zit ten". Afgezien dus van die handelsvoor raad resteert altijd nog een aantal van rond de 200.000 in gebruik zijnde auto's waarvan de eigenaar nog naar het postkantoor moet. Op zich noemt de heer Veen dat verontrustend genoeg. Degene die na 1 februari het deel III bij het postkantoor opvraagt, is bo vendien dertig gulden kwijt in plaats van de f 18,50 die tot don derdag wordt berekend. Veem „Ons advies is dat de mensen die nog geen nieuw deel III heb ben, nu toch maar vóór donder dag naar het postkantoor moeten gaan ondanks het slechte weer. Want dat laatste zal zeker van in vloed zijn geweest op het weg blijven van een grote groep au tomobilisten". Jaarlijks wordt de Rijksdienst voor het Wegverkeer geconfronteerd met een behoorlijk aantal over gebleven delen III, maar waar ook nooit meer iemand naar vraagt UTRECHT - In Utrecht ging men gisteren weer vrolijk verder met de viering van de Unie van Utrecht, het vierhonderd jaar geleden gesloten verbond tussen een aan tal gewesten waarmee deg rondslag werd gelegd voor de huidige Staat der Nederlanden. Burgemeester Vunhoff sneed op de Utrechtse Vismarkt een aan het spit gerooster de os aan. DEN HAAG (GPD) - Omdat het omstreden geneesmiddel vaso- lastine (onder meer tegen ader verkalking) per 1 februari als „ongeregistreerd" op de markt zal blijven, dreigen de zieken fondspatiënten de dupe te wor den. Zij krijgen dit middel dan niet meer vergoed. De betrokken patiëntenvereniging heeft nu een beroep gedaan op de Tweede Kamer zich de problemen van de tienduizenden vasolastinege- bruikers aan te trekken. Na een jarenlange strijd heeft de Raad van State vorig jaar een be sluit van het college ter beoorde ling van verpakte geneesmidde len bekrachtigd, waarbij werd geweigerd vasolastine te regi streren. Onder druk van veront ruste patiënten besloot staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) een regeling te treffen. Vasolastine zou niet worden verboden, maar in de handel kunnen blijven. Volgens de aanvankelijke gang van zaken zou de uitspraak van de Raad van State tot een verbod moeten leiden, maar dit wordt nu voorkomen. Per 1 februari zal va solastine als ongeregistreerd middel verkrijgbaar zijn. Het zal dan niet meer in de apotheken worden verkocht en de zieken fondsen zullen het niet meer ver goeden. De Vereniging Neder landse Ziekenfondsen heeft in middels de aangesloten fondsen hierover geadviseerd. „Voor de ziekenfondsen valt vaso lastine per 1 februari gewoon on der de rubriek drogisterij-arti kelen", aldus een woordvoerder van de VNZ desgevraagd, „en die kunnen niet worden vergoed". De patiëntenvereniging „Vrien den van de Koningshof', waarbij veel vasolastinegebruikers zijn aangesloten, heeft zich nu direct tot de Tweede Kamer gewend. Zij is zeer ontevreden over het beleid van de staatssecretaris in deze kwestie. De vereniging heeft op 15 feftuari 1978, ondersteund door een handtekeningenactie, mevrouw Veder de problemen voorgelegd van de patiënten die met zoge naamde enzymtherapeutische middelen (als vasolastine) wor den behandeld. De vereniging kreeg geen antwoord op deze brief en op verzoekschriften en herhaalde verzoeken. Doordat het ministerie een beslissing uit de weg ging, kon de vereniging ook geen andere beroepsmidde len hanteren. De Tweede Kamer wordt verzocht een onderzoek in te stellen naar het beleid van de staatssecretaris met betrekking tot de enzymthe rapie in het algemeen en het ver bod van vasolastine in het bij zonder. „Als er een kamerdebat kan komen over de vrijlating van Menten, dan moet er in het par lement ook gesproken kunnen worden over de problemen van tienduizenden vasolastinege bruikers", aldus de vereni ging. Nederlandse vermoord op Majorca MAJORCA (AFP) - Een Neder landse reisleidster, de 25-jarige C. M. Arends, is gisteren vermoord aangetroffen in haar flatwoning in£l Arenal, een dorp op een paar kilometer afstand van Palma op Majorca. De politie sluit diefstal uit, daar sie raden en andere voorwerpen van waarde onaangeraakt lagen. DEN HAAG (GPD) - CDA- fractieleider Lubbers heeft gisteren minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken flink de mantel uitgeveegd. Lub bers hekelde in ongewoon scherpe bewoordingen de uitlating van minister Van der Klaauw, jl. zater dag, dat „het internatio naal vertrouwen in Ne derland weer aan het her stellen is, en het isole ment doorbroken is" sinds Van der Klaauw aan het bewind is. Lubbers noemde dat gisteravond tijdens een spreekbeurt in Haarlem een „onzinni ge bewering". nadere toelichting op deze harde woorden, zei Lubbers gis teren voor de NCRV-radio weinig gelukkig te zijn met de uitlatin gen van Van der Klaauw. Hij noemde het een „uitglijer" om te stellen dat het internationale ver trouwen in Nederland een jaar geleden weg zou zijn geweest en pas nu weer is hersteld. Lubbers zei uitdrukkelijk de voor ganger van minister Van der Klaauw, de PvdA'er Van der Stoel, in verdediging te willen nemen. „Iedere minister heeft zijn eigen manier van optreden. Ook Van der Klaauw doet het op veel terreinen goed", zo zei Lub bers, „maar ik vind het hoogst onverstandig om na een jaar al de balans op deze manier op te ma ken". Volgeiis Lubbers zijn de opmerkingen van Van der Klaauw bovendien zeer bezijden de waarheid. Het zo uitleggen van de buitenlandse politiek van het vorige kabinet is „een karikatuur van de werkelijkheid maken", aldus Lubbers. Waardering Ook CDA-Kamerlid Gualtherie van Weezei heeft gisteravond tijdens een spreekbeurt voor de CHU in 's-Gravenzande kritiek geleverd op minister Van der Klaauw. Het Kamerlid vindt dat de verwijten van de minister aan het adres van zijn voorganger Van der Stoel nader moeten worden toegelicht. Gualtherie van Weezei uitte grote waardering voor het beleid van oud-minister Van der Stoel die volgens hem "een geprofileerd en deskundig beleid voerde waarin zeer velen zich in ons land kon den vinden". Volgens het CDA- Kamerlid was de grote verdienste van Van der Stoel dat hij zich in tal van zaken als onafhankelijk politicus opstelde en niet als par tijman, hetgeen hem vaak in conflict bracht met stromingen uit zijn eigen partij. AMSTERDAM (GPD) - Amsterdam gaat in de eerste week van mei 1980, 35 jaar na de bevrijding, 350 Canadezen die op 8 mei 1945 Amsterdam - na drie dagen van bloedige gevechten tussen de Binnenlandse Strijdkrachten en de Duitse bezetting - hebben bevrijd, onthalen. Het gemeentebestuur wil daarbij zoveel mo gelijk de Amsterdamse burgerij betrekken, onder het motto: „Amsterdam dankt zijn Canadezen". Dit bedanken kan dan ge beuren door geld te storten op een speciaal voor dit doel geopen de rekening (gemeentegiro X 1945) en door het aanbieden van gratis onderdak met vervoer van en naar bepaalde evenementen die door het gemeentebestuur worden georganiseerd. In Canada bestaat groot enthousiasme vpor dit plan, dat burge meester Polak van Amsterdam deze zomer bekend maakte in Toronto, Amsterdams zusterstad. Op 2 mei arriveren de Canadezen in ons land; op 4 mei maken zij de dodenherdenking op de Dam mee en een dag daarna maken zij dezelfde zegetocht, op oude legerauto's gezeten, die zij in 1945 maakten. Daarna volgt een officiële ontvangst op het Paleis op de Dam, waarbij de toenmalige commandant van de Canadezen, de heer Bell Ervin, die toen het Nederlandse volk toesprak, aanwe zig zal zijn. Als speciaal gebaar krijgen alle kinderen die op 5 mei in Toronto worden geboren, een spaarbankboekje met 35 Canadese dollars. De Canadezen op hun beurt zullen, getooid met cap en badges - het pak zal wel niet meer passen na 35 jaar - weer chocolade en sigaretten over de menigte uitstrooien tijdens hun zegerit door Amsterdam. Majoor Van Vliet van het bureau voor krijgskunde uit Den Haag en de journalist Jan Roelfs van het dagblad Trouw geven samen een boekje uit voor de middelbare scholieren; het nationale voetbal elftal van Canada komt hier spelen, al weten we dan nog niet tegen wie, en er komt een speciale tentoonstelling van dagorders, ,bevelen en dergelijke uit die tijd. Op 10 mei verlaten de Canade zen ons land weer, na eerst nog een bezoek gebracht te hebben i Groesbeek, waar 2900 Canadezen liggen begraven op het erekerkhof. Berkhouwer, VVD-lijsttrekker Europese verkiezingen (Van c r verslaggevers) OEGSTGEEST - "Wij liberalen zeggen niet 'Europa zal liberaal zijn of niet zijn' maar 'één Europa is een liberaal ideaal". Aldus de tweede voorzitter van het Euro pees parlement en tweede ka merlid Cees Berkhouwer gister avond tydens een openbare le denvergadering van de afdeling Oegstgeest van de WD. "De drie belangrijkste zaken die de negen landen van de Europese Gemeenschap momenteel bezig houden zijn de monetaire sa menwerking, de uitbreiding van de gemeenschap en natuurlijk de komende verkiezingen voor het Europese parlement", vervolgde hij. "En daarvan is de laatste ver reweg de belangrijkste", aldus Berk houwer. Over het punt van de in voorberei ding zijnde uitbreiding van de negen EG-landen met Grieken land, Spanje en Portugal was Berkhouwer zeer beslist."Uit- breiding is een politieke onver mijdelijkheid", zo zei hij. "Natuurlijk moeten de "negen" een aanlooptijd vóór de toetreding van die landen inbouwen. Maar het vrije verkeer van werk nemers in de landen van de Ge meenschap onderling vormt wat betreft de drie aspirant-leden nog een groot probleem. "Zeker gelet op onze eigen werkloos heidssituatie", meende Berk houwer. Het doel van zijn komst naar Oegstgeest was echter de verkie zing van het eerste direct gekozen Europees parlement van 7 tot 18 juni 1979. Berkhouwer heeft met een motie in het Europees parlement zich er voor ingezet dat ook Nederlan ders die buiten Nederland in een ander EG land wonen aan de ver kiezingen kunnen deelnemen. Nu is het nog zo dat de inwoners van de lidstaten alleen kunnen stemmen op landgenoten. "Maar in de toekomst zouden de verkie zingen tot echte vrije Europese verkiezingen moeten uitgroeien als de kiezers eenmaal gewoon de naar hun mening beste kandidaat mogen kiezen uit welke lidstaat dan ook", bepleitte hij. Het steeds meer op een punt bren gen van Europees gezag ziet Berkhouwer niet als een gevaar voor regionale en plaatselijke belangen. "De toekomstige Eu ropese overheid moet als vierde macht naast de plaatselijke, de regionale en de landelijke wor den onderscheiden", merkte hij op. Overigens sprak hij uit dat de liberalen de verkiezingen met veel vertrouwen tegemoet zien. "Natuurlijk zijn zij ook een spiegel van de landelijke verhoudingen", aldus Berkhouwer, "maar ik weet zeker dat we als WD een goed deel van de 25 Nederlandse zetels zullen krijgen. Meer in elk geval dan pessimisten naar aanleiding van opiniepeilingen onze partij toerekenen", besloot hij. 1 Berkhouwer, Europees gezag steeds meer op eén punt brengen UTRECHT (GPD) - Het winterse weer en de daarmee gepaard gaande gladde wegen hebben de Nederlandse Spoorwegen geen windeieren gelegd. In de eerste drie weken van dit jaar heeft de NS ruim tien procent meer reizi gers vervoerd. „Dit betekent dat wij ruim vier miljoen gulden meer hebben ontvangen dan was gepland", aldus een woordvoer der van de Spoorwegen. In vergelijking met de eerste drie weken van het vorige jaar maak ten per dag 30 {ot 40.000 mensen meer gebruik van de trein. De af standen die de reizigers aflegden, waren van korte reisjes tot lange tochten. Volgens een woordvoerder heeft de Spoorwegen zich, na wat moei lijkheden in het begin van de vorstperiode, aardig door het winterse weer heen geslagen. „Er worden weliswaar fouten ge maakt (de vertrekborden worden onder andere niet altijd op tijd Nederlander komt om het leven bij vliegongeluk in Frankrijk SCHIPHOL (GPD) - De 42-jarige Fokker-emplové Herman Wijma uit Badhoevedorp is zondag in het Zuidfranse Rodès om het le ven gekomen toen het vliegtuig waarin hij zat, een Fokker F-27 Friendship, verongelukte bij de landing. Vier andere inzittenden werden eveneens gedood, een zesde werd ernstig gewond. Wijma was door Fokker uitgezon den naar de eigenaar van het vliegtuig, de Franse luchtvaart maatschappij Air Rouergue, die de Friendship omstreeks een jaar geleden had aangeschaft. Wijma vertegenwoordigde Fokker voor de technische begeleiding van het vliegtuig. Zondag maakte het vliegtuig een proefvlucht, nadat enkele werk zaamheden waren voltooid. Tij dens de landing verongelukte het vliegtuig. Volgens de eerste be richten die Fokker van Air Rouergue heeft ontvangen, had het ongeluk geen technische oor zaak, waaruit kan worden afge leid dat de vliegers voor het 800 meter hoog gelegen vliegveld van Rodès een aanvliegfout hebben gemaakt. Wijma was de enige Nederlander, de anderen waren Fransen. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. verzet, zodat sommige reizigers op een verkeerde bestemming aankwamen), maar wij zullen er natuurlijk alles aan doen dit in de toekomst te voorkomen. Met de grote drukte laten we wel eens een steekje vallen", aldus de woordvoerder. Mr. Koppmans voorgedragen voor Europees hof justitie DEN HAAG (ANP) - Mr. Thy men Koopmans (49) is door Nederland bij de EG-lidstaten voorgedragen om als rechter zitting te nemen in het Europees hof van justitie in Luxemburg. Mr. Koopmkns moet dr. A.M. Don- ner opvolgen, die het hof gaat verlaten. Mr. Dunner wordt hoogleraar staatsrecht aan de universiteit van Groningen. Mr. Koopmans is momenteel raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Van 1962 tot 1965 was hij juridisch adviseur bij het secretariaat van de raad van de Europese Gemeenschappen in Brussel. Van 1965 tot 1978 was hij gewoon hoogleraar in Leiden. Sinds vorig jaar heeft hij zitting in de Hoge Raad. Amsterdamse raad: maak van 1 mei een feestdag AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse gemeenteraad wil van 1 mei een erkende feestdag ma ken, en op die dag het gemeente- personeel vry geven. Een vorige week door de linkse partijen in gediende motie hiervoor werd gisteravond aangenomen met de VVD-fractie en twee leden van D'66 (onder wie wethouder Wolf- fensperger) tegen. Volgens de motie moeten B en W er bij de regering en parlement op aandringen de 1ste mei tot alge meen erkende feestdag uit te roepen. Vorige week sprak het gemeentebestuur van Rotterdam zich in soortgelijke zin uit. Daar is 1 mei al een erkende feestdag. In Amsterdam geldt dit voor 5 mei. In de motie wordt er van uitge gaan, dat.de 5de mei voor de Am sterdamse gemeenteambtenaren een vrije dag blijft.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7