Burgemeester Vis botst met raadsleden "Geen onthullingen over de ambtenaren" Van Duijn (WD) tegen functies PvdA-raadsleden Over het beleid rondom de cafés Passchier wil 1 mei vrije dag Actief in vrije BURGERRAADSMAN: "Wijde Vlocht" en LCKV al druk met de zomerkampen ünniïsbuis ^lons DINSDAG 30 JANUARI 1979 Leiden "Vriendjespolitiek uit den boze LEIDEN - WD-raadslid Van Duijn heeft zich sterk afgezet tegen de benoe ming van enige PvdA- raadsleden bij de gemeen te. In een brief aan burge meester en wethouders en de gemeenteraad noemt Van Duijn deze gang van zaken "een zeer ongewen ste". Van Duijn spreekt - overigens na drukkelijk als individueel WD- raadslid en niet namens zijn frac tie - "verontrusting" en "onge noegen" uit over het benoemen van raadsleden in gemeentelijke functies. Hij zegt in de brief zich nadrukkelijk van dit beleid van B en W te "distantiëren". Daarmee valt Van Duijn ook zijn eigen VVD-wethouders in het college af. Het WD-raadlid reageert met zijn brief op de aanstaande benoe ming van PvdA-raadslid Meijer tot gemeentelijk voorlichter, de mogelijke benoeming van PvdA- raadslid Mentzij tot coördinator van het regionaal woonwagen centrum en de eerdere benoe ming van PvdA-raadslid Duijves- teijn tot directeur van de gemeen telijke sportstichting. Zoals vorige week in deze krant ge publiceerd hebben B en W in principe besloten Meijer tot voorlichter te benoemen en zou Mentzij een goede kans maken om aangesteld te worden bij het woonwagencentrum. De benoe ming van Duivesteyn bij de sportstichting kwam eind vorig jaar al rond. LEIDEN - PSP-raadslid Passchier wil dat de gemeente Leiden in navolging van enkele andere ge meenten de gemeentelijke amb tenaren op 1 mei - de dag van de arbeid - een vrije dag geeft. Zij drong gisteravond in de gemeen telijke commissie voor perso neelszaken aan bij wethouder Fase de mogelijkheden hiervoor te onderzoeken. Het PSP-raadslid vroeg de wet houder of het college de moge lijkheid om 1 mei vrij te geven al heeft overwogen. Wethouder Fa se (WD) zei dat deze zaak in het college nog niet aan de orde is geweest. Zij zegde toe het ver zoek in het college te bespreken. Overigens nam de wethouder zelf nog geen standpunt in. In de gemeente Rotterdam is dit jaar opnieuw besloten 1 mei aan te wijzen als een vrije dag voor de gemeentelijke ambtenaren. In de gemeente Amsterdam wordt overwogen om dit over te nemen. DIEFSTAL jEIDEN - Zondag is een ruit inge gooid bij het autobedrijf Rob Gorris aan de Hoge Rijndijk. Twee radiocassetterecorders die achter de ruit lagen, zijn ont vreemd. De schade bedraagt f 2250.-. Telefooncirkel In navolging van Zuid-West en De Kooi is men ook in het dienstencentrum in Morsch- wijk bezig met de oprichting van een telefooncirkel. Doel van de cirkel is dat een aantal bejaarden of gehandicapten éénmaal per dag telefonisch contact met elkaar hebben. Dit om te voorkomen dat ie mand die door ziekte of onge val niet in staat is zijn omge ving te waarschuwen, van hulp verstoken blijft. Degenendie aan de telefoon cirkel i.o. willen deelnemen of er meer informatie over wil len ontvangen kan men zich wenden tot het Dienstencen trum .Morschwijk"Top aaslaan 19, tel. 071-761196. Voor de cirkel zijn ook leiders en leidsters nodig. Open avond Buurthuis "De Klinker" aan de Berlagestraat 2 organiseert morgenavond een open avond met als onderwerp "Finan ciën van het buurt- en club huis". Het idee van de avond is ontstaan door vragen van bezoekers en medewerkers hoe een buurthuis zijn inkomsten Van Duijn bepleit voor benoe mingsprocedures waarbij raads leden in het geding zijn, een ge dragscode in te stellen, die - naar hij stelt - "elke vorm of indruk van bevoordeling wegneemt". Het WD-raadslid denkt zelf om raadsleden pas te benoemen als ze minstens een jaar "raadslid-af' zijn of als ze hun raadslidmaat schap by de sollicitatie opzeggen. Kliekvorming In zijn afwijzing van de verschil lende benoemingen van raadsle den in gemeentelijke functie stelt Van Duijn: "Kliekvorming, vriendjespolitiek of alleen al de mogelijke verdenking of in- drukwekking daarvan is uit den boze en versluiert de vertrou wenwekkende openheid". Argumenten als "betere lokale kennis" van raadsleden boven buitengemeentelijke kandidaten slaan volgens Van Duijn" op niets en zijn snel te weerleggen". "Die lokale kennis is snel opge daan, vakkennis echter kost stu die en jaren", aldus het WD- raadslid. WD-wethouder Fase (personeels zaken) betreurde gisteravond dat de kandidaten rondom de vaca ture van gemeentelijk voorlichter vorige week via het Leidsch Dagblad in de publiciteit zijn ge komen. "Als college zijn we daar helemaal niet gelukkig mee. We hebben kennelijk onvoldoende ingeschat de snelheid waarmee deze beslissing in het college de muren van de B en W-kamer heeft verlaten". De wethouder zei dit in de gemeen telijke commissie personeelsza ken op vragen van PvdA-raadslid Van Dongen. Zij noemde het een "onzorgvuldige gang van zaken" dat de kandidaten in de publici teit zijn gekomen. Het secretariaat van de LCKV aan de Nieuwe Rijn maandagavond in groten getale komt opgeven voo: LEIDEN - Het cafébeleid van burgemeester Vis roept in de kring van de raadsleden sterke weerstanden op. In de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aange legenheden kwam het gisteravond tot een regelrechte botsing tussen de burgemeester en de commissie. Burgemeester Vis Helmuth Driessen CDA) De burgemeester botste met de commissie over het sluitingsbe- leid. De weigering van Vis om toe te zeggen voor cafés een unifor me sluitingstijd in te stellen om daarmee de bestaande uitzonde ringstoestanden voor (studenten) sociëteiten op te heffen, leidde tot heftige kritiek. „Vrijblijvend" Op de achtergrond speelde tegelijk mee dat de discussie over de drank- en horecaproblematiek nu al langdurig loopt zonder dat concrete beslissingen vallen. PvdA-fractieleider Peters: „Ik neem u kwalijk dat deze discus sie vrij vruchteloos is. Het is al lemaal buitengewoon vrijblij vend". CDA-fractieleider Dries- sen tot de burgemeester: "U neemt geen enkel standpunt in, u houdt de zaak maar af, dat werkt bijzonder onbevredigend". Burgemeester Vis bestreed deze verwijten. Hij benadrukte bij voorduring dat hij een conse quent beleid heeft en voor dit beleid ook redelijke argumenten heeft. „Ik zie in de discussie geen aanleiding om dit beleid te wijzi gen. Ik maak een discussie niet onmogelijk, maar u moet van mij niet verwachten dat ik nu al toe zeggingen doe". Vis deed deze uitspraak naar aan leiding van een verzoek van Pe ters om te zeggen de sluitingstij den voor cafés gelijk te trekken. Peters en de andere commissie leden vonden het onjuist dat op grond van een gegroeide situatie een aantal besloten instellingen - voornamelijk studentensociëtei ten - langer open mag blijven. De burgemeester weigerde echter om een toezegging te doen. Hij zei krijgt en waaraan het wordt uitgegeven. Toelichting opliet onderwerp zal worden gege ven door W. Nachtegaal, fi nancieel adviseur van de landelijke bond voor buurt en clubhuiswerk Gamma en de penningmeester van het clubhuis, de heer De Wilde. Aanvang 20 uur. Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 zet donderdag de cyclus van films uit de ja ren dertig voort. Vertoond wordt de korte Engelse docu mentaire "Peace and Plenty" van Ivor Montsgu. Het be handelt de gevaren van het fascisme. Verder wordt "Little Ceasar" van de Ame rikaan Mervyn LeRoy uit 1930. Het was de eerste echte Amerikaanse gangsterfilm met in de hoofdrollen Edward G. Robinson en Douglas Fair banks jr. Aanvang 21.15 uur. Jaarvergadering De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde houdt morgenavond de jaarvergadering in het Rijks herbarium aan de Schelpen kade 6. Na dc gebruikelijke jaarverslagen zullen er be stuursverkiezingen plaats hebben. Voorzitter L. v. d. Zwan geeft na de pauze een demonstratie bloemschikken. Er zullen verschillende stijlen worden gedemonstreerd en de gemaakte bloemstukken wor den verloot. Aanvang 20 uur. Praatgroep In de nieuwe bibliotheek in de Merenwijk begint morgen avond een nieuwe praatgroep voor ouders met als onder werp "Hoe leert je kind pra ten"? De groep wordt opgezet in het kader van het project "Kontakt met ouders", dat enkele jaren geleden in Lei den is gestart opinitiat ief van de Stichting K&OIOpvoe- dingsvoorlichtingBelang stellende ouders kunnen zich aanmelden. De groep komt vier keer bij elkaar. Nadere informatie via tel. 071-122073. J eugdprogramma De educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volken kunde organiseert morgen een middag voor de jeugd van 7 tot 12 jaar over spin nen en weven. Er wordt een diaserie vertoond over spinnen in Japan en boven wordt er een film vertoond over weven en batikken in In donesië. In de werkruimte kan men de technieken in de praktijk brengen. Aanvang 2 een motie in de richting van ge lijke sluitingstijden niet zonder meer over te nemen. „Ik wil niet afzien van de mogelijkheid om een motie naast me neer te leg gen". Vruchteloos Peters noemde de discussie daarop vruchteloos. „Als we allemaal zo'n houding innemen, kunnen we beter stoppen. Vis bestreed die opvatting: „Een discussie moet altijd kunnen, maar u moet mij niet dwingen om me vast te leggen. Het zou juridisch ook onjuist zijn om een recht wat ik heb naast me neer te leggen. Ik behoud me het recht voor om een motie naast me neer te leggen, waarmee ik overigens niet zeg dat ik er ook gebruik van maak", al dus de burgemeester. De burgemeester achtte de be staande situatie met later slui tende sociëteiten niet principieel onjuist. „Het is een traditioneel ontstane situatie. Ik zou het vre selijk moeilijk vinden om nu op eens zelf ontheffingen uit te de len. Ik zou op één of andere ma nier met m'n mond vol tanden staan. Het is in de praktijk niet te verdedigen waarom de een wel en de ander niet". Overlast CDA-fractieleider Driessen achtte het uitstekend verdedigbaar dat het college ontheffingen op de vaste sluitingstijden intrekt, en vervolgens toewijst aan horeca gelegenheden die daar op grond van hun inrichting en ligging (niet hinderlijk) het beste voor in aanmerking komen. Volgens Driessen moet de mate van over last de graadmeter zijn. Jit Peters (PvdA) Vis zette zich sterk tegen deze op vatting af. Volgens de burge meester is een caféhouder niet verantwoordelijk voor de over last die zijn klanten op straat ver oorzaken en kan de gemeente op grond van dergelijke overlast geen vergunningenbeleid hante ren. De commissie bleef het daarmee met hem oneens. Klaarheid Na de botsing over de sluitingstij den zag de commissie af om over de verschillende onderdelen van het drank- en horecabeleid conclusies te trekken. PvdA-frac tieleider Peters: „Daar voelen we niets voor. We willen nu eerst wel eens klaarheid over de standpun ten die het college inneemt". Deze discussie kan de uiteindelijke besluitvorming over de drank- en horecaproblematiek nog sterk vertragen. De raadscommissie wacht nu eerst de standpunten van burgemees ter en wethouders af. Aan de hand van deze standpunten zal men waarschijnlijk nog een nieuwe discussie voeren om pas daarna in de gemeenteraad de de- fintieve besluiten te nemen. Ondanks dat we op dit moment nog volop in een van de meest barre winters van deze eeuw zitten wordt er op verschil lende fronten al weer koorts achtig gewerkt aan het orga niseren van zomervakanties. Neem bijvoorbeeld de Leidse Christelijke Kampeervereni ging (de LCKV). veruit de grootste kampeervereniging in deze regio. Een vaste kern van ongeveer 30 vrijwilligers is daar al ge ruime tijd druk in de weer om voor zo'n 1400 jongeren een kampeervakantie voor te be reiden. Tien van hen houden zich wekelijks bezig met de onderhoud van het materiaal (onder meer 90 tenten), dat ligt opgeslagen op de zolder van de Visser 't Hooft scholen gemeenschap aan de Kager- De LCKV bestaat nu 59 jaar en uiteraard is er een levens groot verschil tussen de LCKV van ruim een halve eeuw ge leden en de LCKV van nu. In de jaren twintig werd de LCKV gevormd ,door een groepje studenten uit protes tante milieus die een weekje organiseerden voor de arme kinderen. Onder aanvoering van dominee Van der Voet trok men dan met de handkar naar Katwijk. Vandaag de dag gaat er al lang geen dominee meer met een LCKV-kamp mee en heeft Katwijk afgedaan als eind bestemming. Tegenwoordig worden en tentenkampen in het gehele land georgani seerd. boerderijkampen, fietskampen, zeilkampen, tjalktochten en kampeertrek- tochten naar het buitenland. In totaal heeft de LCKV dit jaar een assortiment van 36 kampen. Wat in de loop der jaren wel on veranderd is gebleven is de kampeerwijze. Kamperen met de LCKV betekent name lijk enige tijd zonder elektri citeit en zonder warm en koud stromeiid water middenin de LEIDEN - De burgerraads lieden gaan niet aan amb tenaren van de afdeling onderwijs van de gemeen te Leiden vertellen, of zij bij ambtenaren van die af deling "onbehoorlijk ge drag" hebben geconsta teerd, en wanneer en hoe vaak. Dat antwoorden de burgerraads lieden aan de afdeling onderwijs. De ambtelijke "top" van deze af deling had om meer details ge- vraagd, nadat de burgerraadslie- den eind vorig jaar met een "werkdossier" voor de dag waren gekomen. Daarin noemden zij zonder Leidse ambtenaren en af delingen met naam en toenaam te noemen een groot aantal gevallen Contacten De ambtenaren van onderwijs maakten zich daarna zorgen, om dat op die afdeling veel contacten met burgers plaatsvinden. Zij vroegen dan ook om concrete ge vallen. En, vroegen de ambtena ren, als de burgerraadsman ie mand op bezoek kreeg die eerder bij de afdeling onderwijs was ge weest, was er dan sprake geweest van onbehoorlijk gedrag?. Op al die vragen willen de burger raadslieden geen concreet ant woord geven. Het gaat immers niet om incidenten, maar om de zakelijke discussie over een al gemeen probleem. Behalve in Leiden blijkt ook op andere plaatsen in Nederland het con tact met ambtenaren vaak stroef te verlopen, aldus de burger raadslieden. Bovendien zou het doen van mededelingen in de "onthullingensfeer" de discussie over dit probleem veel moeilijker maken. Geen voorbeelden Verder stellen de burgerraadslie den dat de privacy van de cliënt die bij de raadsman op bezoek kwam geen geweld mag worden aangedaan Ook aan het stellen van "voorbeelden" hebben de burgerraadslieden geen behoef te. Volgens de burgerraadslieden zijn de contacten die men heeft opge nomen met ambtenaren van de afdeling onderwijs in vergelij king met contacten met andere afdelingen nogal gering geweest. i zich, zoals dat op deze foto blijkt, elke de 36 zomerkampen. bossen bivakkeren. Wanneer je je gezicht, miile sokken of bestek wilt wassen kun je daarvoor alleen terecht bij een waterpompje dat door de kampleiding zelf geslagen is. Als toilet doet dienst een een tent waarin een pot staat met daaronder een gat vaii an derhalve meter. Op hygiëne wordt evenwel zeer goed gelet. LCKV-bestuurslid Gerard Wiezenbach: "Mensen die wel eens een kijkje bij ons hebben genomen heb ik al meermalen horen zeggen dat het op onze terreinen netter en schoner is als op de meeste campings. Als wij ergens weggaan kunnen de mensen absoluut niet zien dat wij er een tijd hebben gekampeerd" Toch is dit kamperen in de vrije natuur steeds moeilijker te realiseren. Paul Rietkerk, eveneens bestuurslid van de LCKV: "Het wordt elk jaar moeilijker geschikte kam peerterreinen te vinden en te behouden. Wij zoeken na tuurlijk naar een bosrijke omgevingzonder camping of een kamphuis en dat valt niet mee vandaag de dag. Het kamperen in de vrije natuur wordt van allerlei kanten steeds meer beperkingen op gelegd". Is het dus veelal een moeilijke zaak om geschikte kampeer terreinen te vinden, aanzien lijk minder moeite kost het de LCKV om aan kampleiders te komen. Zo leverde een feest avond voor alle medewerkers aan het eind van het kam- peerseizoen al meteen weer zo'n 300 leidersen leidstersop. Ook de Leidse kampeervereni ging "De Wijde Vlucht" is vol op met de voorbereiding voor de zomerkampen bezig. 'De Wijde Vlucht", een "afschei dingsbeweging" van de LCKV. organiseert 12 kam pen, voornamelijk boerderij- kampen in eigen land en in Luxemburg In tegenstelling tot de LCKV kost het "De Wijde Vlucht" wel de nodige problemen om aan voldoende kampleiders te komen. Bestuurslid Arnoldus: "Tot nu toe is het altijd zo ge weest dat in een aantal ge vallen overheidspersoneel buitengewoon verlof voor een leidinggevende functie in een zomerkamp kon krijgen. Deze regeling dreigt door Bestek '81 op de tocht te komen staan en dan zou het in de toekomst al lemaal wel eens erg moeilijk kunnen gaan worden". "Voor de LCKV staat het num mer 140127 beschikbaar en voor "De Wijde Vlucht" het nummer 146187. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3