"Van hobby heb ik mijn beroep kunnen maken IL-e/dse agenda Warmonds waterpolitie-commandantLödelmetpensioen ZOUTVOORRAAD IN OMGEVING NOG NIET OP Tennisclub Meerburg wil er velden bij LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 30 JANUARI 1979 1953 werkzaam was. Daarna volgde overplaatsing naar War mond, in welke plaats hij in 1960 tot commandant promoveerde. Taken Lödel, die er nimmer over heeft ge dacht van beroep te veranderen belicht enige aspecten van het werk dat de waterpolitie zoal ver richt "Het gebied dat wij als wa terpolitie bestrijken loopt van Heemstede tot aan Rotterdam, met inbegrip van de Kagerplas- sen. We krijgen werkelijk met al lerlei zaken te doen. Zo moeten wij de inbraken nagaan die op het water worden gepleegd en de jachthavens in de gaten houden met het oog op gestolen boten. Ook houden we toezicht op de verzorging van de natuur hier in de omgeving, in samenwerking met het Hoogheemraadschap Rijnland. Natuurlijk brengt ons werk ook verscheidene nare dingen met zich mee, zoals het dreggen naar vermiste personen, het over brengen van overlijdensberich ten en het onderzoeken van do delijke ongelukken", aldus de heer Lödel. Over het verschil tussen de water politie en de politie die op het vasteland werkt zegt Lödel het volgende: "Bij de waterpolitie komt het meer op individuele be slissingen aan. Als je byvoor- Een ander verschil is dat wij met een kleine groep werken in te genstelling tot onze collega's op het land. Dit heeft als voordeel - dat er al snel een hechte samen werking bij ons ontstaat, doordat we alles met vier man moeten opknappen zonder inmenging van anderen. Deze bezetting van vier man vindt de heer Lödel ove rigens wel te weinig, vooral om dat de werkzaamheden van de waterpolitie steeds verder uit groeien, in het bijzonder in de zomermaanden. Voorvallen Uit de ontelbare voorvallen die Lö del in zijn loopbaan heeft mee gemaakt zijn er twee die hij zijn hele leven niet meer zal vergeten. Voor het eerste gaat Lödel terug naar 1953: "Ik was toen nog werkzaam in Aalsmeer en moest naar Zeeland toe om te assisteren tijdens de watersnoodramp. Wat ik daar allemaal heb meegemaakt kun je je gewoon niet voorstellen. Zo moesten wij verdronken men sen uit het water halen, om ze daarna, indien mogelijk te identi ficeren. Ook moesten we uit de ondergelopen huizen proberen zoveel mogelijk waardevolle din gen te redden. Ik heb dan ook nog nooit zoveel geld gezien als in die tijd". De tweede gebeurtenis vond plaats Scheidend commandant Lödel: "Voor geen geld terug naar Amsterdam" WARMOND - "Van mijn hobby heb ik eigenlijk mijn be roep kunnen maken. Ik was namelijk van jongsaf aan al een fanatiek watersportbeoefenaar, en toen ik dan ook in 1945 bij de rijkspolitie te water kon komen, heb ik die kans met beide handen aangegrepen". Aan het woord is de commandant van de waterpolitie A.H. Lödel uit Warmond, die per 1 maart van dit jaar met pensioen gaat. De heer Lödel heeft er dan 33 dienstjaren op zitten, waarvan hij er ruim vijfentwintig in War mond heeft doorgebracht. Oorlog Lödel (59) werd in Amsterdam ge boren. Hij vervoegde zich aan het begin van de Tweede Wereld oorlog bij de bedrijfsbrandweer van Amsterdam, en trad daar min of meer op als plaatsvervanger van de in de oorlog weggevoerde brandweerlieden. Lödel over de ze tijd: "Natuurlijk was ik erg blij met die baan, maar ik wist wel dat wanneer de oorlog zou zijn afge lopen, er weer ervaren krachten in dienst zouden worden geno men. Daarom begon ik voor het politiediploma te studeren, wat mede in de hand werd gewerkt doordat mijn schoonvader al bij de Amsterdamse politie werk- De laatste jaren van de oorlog ver liepen voor Lödel erg spannend. In 1944 moest hij onderduiken toen hij weigerde een loyaliteits verklaring te ondertekenen waardoor hij zou instemmen met de Duitse bezetting. Na de oorlog werd Lödel in Aalsmeer bij de waterpolitie geplaatst, waar hij tot kort na de watersnoodramp in KOMEDIE "BEDDEN" NU OP 6 MAART OEGSTGEEST - De opvoering van de nieuwe komedie van Dimitri Frenkel Frank "Bedden", die 20 januari in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest gehouden zou worden maar als gevolg van beij zelde wegen werd uitgesteld, is verschoven naar dinsdagavond 6 maart. De toegangskaarten voor de eerder geplande voorstelling blijven geldig. De voorstelling betreft een "uit proberen" van de laatste theater- produktie van Dimitri Frenkel Frank, waarin deze naast Lies- beth List zelf een hoofdrol ver vult. Voor de chansonnière betekent het de eerste maal dat zij in een avondvullende toneelproduktie op de planken zal staan. Eerder is zy wel als actrice in enkele films opgetreden, maar dit toneelde buut ziet zij zelf als een verbre ding van haar artistieke werk zaamheden. De voorstelling be gint om 20.00 uur. ZOETERWOUDE - Tennisvereni ging "Meerburg" begint langza merhand een volwassen status te krijgén. Dit bleek gisteravond tijdens de algemene ledenverga dering uit de ambitieuze plannen die de nog jonge vereniging heeft. Om te beginnen zullen er verschil lende teams in competitiever band gaan spelen. Tot nu toe zijn er vier bij de KNLTB opgegeven, maar dit aantal zal zeker hoger liggen voor de competitie werke lijk van start gaat. Waarschijnlijk gaan er teams op zaterdag, zon dag, woensdag en donderdag aan de door de KNLTB georgani seerde competitie meedoen. Ambitieuze plannen heeft de ver beeld met een man of drie mid den op het water plotseling ach ter iemand aan moet gaan, is er natuurlijk geen tijd om even met de politie aan de wal te overleg gen wat te doen, dan moet er di rect worden beslist. k - eniging ook op het gebied van de accommodatie. Zo is men van plan het aantal banen van vier op vijf tot zes te brengen, terwijl ook gedacht wordt aan de aanleg van een terras en het aanbrengen van een lichtinstallatie. Ook is de ver eniging op zoek naar sponsors die bereid zijn een beschutting tegen de wind te bekostigen. in 1969. Lödel over dit voorval: "Het gebeurde 's nachts tijdens een vreselijk noodweer. Plotse ling zagen wij een bliksemstraal vlak bij ons op het water inslaan. Verder zagen we niets, totdat we door enkele mensen op een roei boot werden geattendeerd. Daarin bleek een man te liggen, die door de bliksem was getrof fen. We zijn meteen met onze zuurstofkoffer aan boord gegaan en hebben hem daarna overge bracht naar het ziekenhuis, waar hij in leven kon worden gehou den". De heer Lödel maakt zich geen zor gen over de tijd na zijn komende pensionering "Het zal wennen De plannen voor de lichtinstalllatie verkeren al in een vergevorderd stadium. De beslissing hierover zal tijdens de tweede algemene ledenvergadering vallen. Tege lijkertijd kunnen dan de nieuwe statuten worden vastgesteld. Op het ogenblik telt "Meerburg" on geveer 450 leden, met een wacht lijst van 80 man. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Magdalena A. d v J. van der Meij en W. Ouwehand; Daniël W.L. z v D.W. Noteboom en N. Filippo; Dirk z v A. van Delft en C. van Ees; Ruby M.P. d v H.P.M. Pennings en P. van der Plas; Theresia A. d v F. Guijt en K.J. van Duijn; Merlijn J. z v A.J.M. Lammersen en H. Vriend; Niels H.vz v A.G. Broxter- man en Y.M.F. Gommers; Aike N.H. d v H. A de Vor en N.I. Kruijthof; Jan W. z v J.C. Brandenburg en C.H. Visser; Petro- nella A.C. d v L. Luttje en P.C.M. van Mol. Overleden J. Geenjaar (1888); J. Haas noot (1908); J. Neuteboom (1902); C.P. Kraan (1899), geh. gew met J.C. Heems kerk; L. Susan (1894), geh. gew met L. Schild; A.C. van Proosdij (1903), geh. gew met A.C. Bouwman; A. Bij (1901), geh gew met J.G. van Heuzen; J.D. van den Bos (1895); C. Galjema (1891), geh. gew met J.H. Beugelink; I. van Weerlee (1880); T. Alkema (1898); G. Stam (1901); E. van den Tol (1918), echtg van J.J. Gre- goire; K. Dikkeboom (1897); A. van der Zijde (1890), geh. gew. met J. Abspoel; H. Mechelse (1907); J.J.M. Koeman (1892), geh. gew met W. Boer. zijn, maar omdat ik veel hobby's heb, die vooral in de doe-het-zelf sfeer liggen, zal ik me geen mo ment vervelen", aldus een opti mistische Lödel. Lödel, vader van drie dochters, blijft in Warmond wonen. Hij voelt zich uitstekend op zijn ge mak in Warmond, en hij zou "voor geen prijs van de wereld meer naar Amsterdam terug wil len". De afscheidsreceptie voor de scheidende politieman wordt ge houden op woensdag 28 februari, in Meerrust in Warmond, van 16.30 - 17.30 uur. DINK BINNENDIJK Concert streek- nmziekschool in Oegstgeest OEGSTGEEST - De afdeling Oegstgeest van de streekmuziek- school e:o. organiseert a.s. don derdag een uitgebreid leerlin- genuitvoering in het Gemeente centrum aan de Lijtweg in Oegst geest. Het programma beoogt een indruk te geven van de verschil lende mogelijkheden van het muziekschool-onderwijs. De avond wordt geopend door leer lingen uit de AMV- en Orff-klas- Naast een aantal individueel ge richte bijdragen op piano, accor deon, kerkorgel, gitaar en harp treden nog op een blokfluiten semble, een gitaar-, een strijkers- en een houtblazersensemble. Bovendien wordt er een demon stratie op de luit gegeven. Autodrempels in Kasstraat te Wassenaar WASSENAAR - In de Kaasstraat in Wassenaar zullen aan het begin en eind van de straat verkeers drempels worden aangebracht. Nabij de Zonneveld weg zullen 2 parkeerstrookjes voor elk 3 au to's worden aangelegd. De afdeling technische diensten van de gemeente Wassenaar zal verder een plan uitwerken voor een parkeerterreintje voor toch nog groen op de plaats van het huidige plantsoentje in de Ro- zensteinstraat tussen de St. Wil- librordusstraat en de Broekweg. Deze nieuwe voorzieningen kwa men naar voren tijdens een door de gemeente belegde samen komst met de bewoners van de wijk Oostdorp, in het wijkcen trum van de buurtvereniging. De bijeenkomst stond onder leiding van wethouder Van Dingstee, die er op wees dat het initiatief voor dit overleg genomen is door de buurtvereniging. De bedoeling was het kennis nemen van de wensen van de meeste direct be trokkenen. Zij kregen ook een toelichting op de verschillende mogelijkheden van herbestrating die in de buurt moet gaan plaatsvinden. Moge lijkheden variërend van het handhaven van de huidige situa tie) tot de aanleg van eenvoudige parkeervoorzieningen en de aanleg van een woonerf. Uitbrei ding van het aantal parkeerplaat sen zal een offer vragen van een aantal voortuinen, zo werd er bij aangetekend. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur, tel. 130983. Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21 uur. Troef, talencursussen; cabaret, 20-22 Vrijetijdscentrum, publiciteitsgroep, jazzballet, zelf kleren maken, tekenen en schilderen, 20 uur. KWJ, Beweging Werkende Jongeren, Noordeinde 2 A, geopend ma. t/m vr. van 10-17 uur, klachtenspreekuur, di. van 17-20 uur. Gemeentehuis wassenaar, cie. finan ciën, 1930 uur. Woensdag Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21-24 Troef, "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansen, 19.301 uur; etsen, jazzballet, tekenen en schil deren, gitaar, pottenbakken, 20 uur. Breehuys, scholierensportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje. 18-19.30 uur. Groenoordhallen Woon-Ideaal Beurs, 19-22.30 uur. De Werf, Voorschoten, lezing over 70-ja- rig CNV, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. wel zijn, huisvesting en onderwijs, 20 uur. Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 UUR. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, fotografie, saxofoon, Go-club, 20 uur. Leidse Schouwburg, "Laat me los, hou me vast", blijspel van Murray Schisgal, met o.a. Rijk de Gooyer, Doris van Ca- neghem en Willy van Heesvelde, 20.15 i Lutherse kerk, Hooglandsekerkgracht, Koopavond-concert, 20.30 uur. Groenoordhal, Woon-Ideaal beurs, 13—17 en 19-22.30 uur. Stadhuis, cie. onderwijs en cie. ruimte lijke ordening, 20 uur. Zoölogisch lab., Kaiserstraat 63, lezing over "De Arend", 20 uur. Noordeinde 2a, bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen, 13.30 uur. Gesprekscentrum, lezing over bio-iri- dustrie, 20 -uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. open bare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 26 januari tot 2 fe bruari door Apotheek Reyst, Steen- straat 35, Leiden telefoon 071-120136; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91A Leiden telefoon 071-141889. SOS-diengt Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummersf 0^60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschry- ving geen administratie- en in cassokosten. De zoutberg in Warmond is wél danig geslonken. In de meeste gemeenten rond Leiden kan men nog redelijk vooruit met wegstrooisél, maar in Warmond is nog maar een voorraad die met één nacht ijzel op kan zijn. REGIO LEIDER - Zo zuinig mogelijk strooien, zo luidt het advies dat op het ogenblik door de diensten van gemeentewerken in de randgemeen ten van Leiden wordt aangehouden als het gaat om het gebruik van zout (en in mindere mate zand) ter bestrijding van de gladheid. De voorraad zout en zand in de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Zoeterwoude, Warmond en Wassenaar is gezien deze strenge winter nog alleszins redelijk. Alleen in de gemeente Warmond is de voorraad nagenoeg op. Daar beschikt men nog over zo'n 5 ton zout. Een hoeveelheid die na een nacht ijzel op kan zijn. Drie weken geleden heeft de gemeente een nieuwe voorraad besteld, maar er is nog steeds niets gekomen. In totaal had men bij de gemeentelijke zoutopslagplaats aan de Van der Woudestraat zo'n 55 ton zand opgeslagen. Deze hoeveelheid nam snel in omvang af, toen eind december de buitengewoon winterse omstandig heden begonnen. Half januari heeft de gemeente nog 15 ton in Veghel (Noord Brabant) los weten te krijgen. Aan de Van der Woudestraat zijn nog zo'n 55 ton zand opgeslagen. Evenals in andere gemeenten wordt ook in Warmond gemengd gestrooid. De 7 man sterke Warmondse "strooiploeg" strooit de laatste tijd nog maar alleen op de doorgaande routes. Voor de ploegen in de gemeenten is afgelopen zondag één van de eerste vrije weekenddagen sinds de kerst geweest. In de gemeente Zoeterwoude waar zo'n 10 tot 12 mensen bezig zijn met het vrijmaken van de wegen probeert men "van alle kanten zoutte krijgen". "Als het drie dagen gaat ijzelen dan zijn we snel door onze voorraad heen," aldus de heer Cooymans van de gemeente. In Zoeterwoude heeft men nog een voorraadje van 15 a 20 ton zout. "We hebben een dag of tien terug gelukkig nog wat gekregen. Daarna is er nog een nieuwe bestelling uitgegaan." In Voorschoten heeft men ook nog geen direct gebrek gehad aan zout. Daar heeft men zelfs nog een vrij behoorlijke voorraad van zo'n 40 ton. Omgerekend betekent dit dat men onder vrij slechte weersomstandig heden er nog zo'n week mee uit komt. In totaal heeft men in Voorschoten sinds het begin van de gladheid ongeveer 170 ton zout gestrooid. Daar naast zijn er tot nu toe nog 250 ton zand voor de Voorschotense wegen gebruikt. De gemeente Leiderdorp die normaliter zo'n 200 ton zout in voorraad heeft meldt ook dat men "geen reden tot klagen" heeft. Woordvoerder Van der Velde geeft aan dat er nog 25 ton zout en 450 ton zand in de gemeentelijke opslagplaats liggen. "Vorige week hebben we nog een vracht van 30 ton gehad. 100 ton zout is nog in bestelling." Sinds eind december is er 200 ton zout gestrooid en zo'n 500 ton zand. In Leiderdorp zijn 7 mensen bezig met het vrijmaken van de wegen. Het gaat in deze gemeente voornamelijk om de wegen die leiden naar openbare gebouwen, zoals het Elisabeth Ziekenhuis en de diverse scholen en de doorgaande rou tes. Oegstgeest dreigde voor het weekend ook bijna leeg te raken, maar vrij dagavond wist deze gemeente uit Delfzijl nog 37 ton Akzo-zout te krij gen. Er was nog zo'n 20 ton in de opslagplaats. De totale voorraad voor het begin van de winter was 150 ton. In totaal werden in een maand tijd 200 ton zout gebruikt. In Oegstgeest hoort men van de kant van de gemeente dezelfde geluiden als in de andere randgemeenten. "Als het zo door blijft gaan met het weer dan kunnen we er niet lang meer mee doen" zegt de heer Nijhoff van de gemeente Oegstgeest in bijna gelijke termen als zijn collega's elders. Optimistische geluiden komen nog uit de gemeente Wassenaar. Van ge meentezijde wordt gemeld dat er nog voldoende zout is om de winter door te komen. In Wassenaar wordt zo min. mogelijk zout gestrooid, niet omdat de voorraad onvoldoende zou zijn, maar om de bomen langs de weg te sparen. Toch is er al in de eerste vier weken van dit jaar ruim 100 ton zou gestrooid, vermengd met ruim 1000 ton zand. De 8 voertuigen die de gemeentelijke technische diensten voor het begaanbaar maken van de wegen inzetten, hebben in die vier weken meer dan 1000 uren gedraaid en daarbij 7800 kilometer afgelegd. De eerste zorg voor de gladheidbestrijding geldt meestal de routes van de NZH-bussen. Daarna volgen de de drukst bereden straten. Bij de afdeling technische diensten studeert men op het ogenblik op een plan om op enkele tientallen plaatsen in de gemeente kisten of contai ners met strooizand te plaatsen, die door omwonenden gebruikt kunnen worden om in eigen omgeving de gladheid te bestryden. De grote moei lijkheid daarbij is echter, dat bij strenge vorst het zand keihard wordt, zodat het niet gebruikt kan worden. Het Leidsch Dagblad zoekt op korte termijn een CORRESPONDENT voor de gemeente WARMOND TWEEDE CORRESPONDENT voor de gemeente LEIDERDORP. De medewerkers zullen onder leiding van redacteuren de nieuws voorziening in die gemeenten verzorgen. In Leiderdorp ligt het accent sterk op de verslaggeving van gemeentelijke gebeurtenis sen. zoals commissievergaderingen. Kandidaten kunnen zich schriftelijk aanmelden bij het Leidsch Dagblad, t.a.v. Bram van Leeuwen, Witte Singel 1, LEIDEN. Voor telefonische informatie kunt u 071-125260 bellen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2