Beslissing over Palace-afbraak binnen 2 weken "Gouda" moet steviger banden aanknopen met "Alphen DIRECTIE HEEFT NIEUW HOTEL AL OP PAPIER STAAN Casema waarschijnlijk exploitant kabel-tv AMSTERDAMSE ONDERZOEKERS KRAKEN PROVINCIE-PLANNEN VAN WIEGEL Brandweer moet 'gasauto blussen Projectgroep adviseert tot sloop van het "Ververshofje" DINSDAG 30 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO ALPHEN AAN DEN RIJN - Het "gewest" Gouda (in de bestuurlijke wandelgan gen "IGOM" geheten: het intergemeentelijk over legorgaan Midden-Hol land, een samenwerkings vorm van 23 gemeenten rond Gouda) zou er goed aan doen om een steviger contact aan te knopen met het "gewest" Alphen (of tewel het "IGOR": inter gemeentelijk overlegor gaan Rijnstreek, een sa menwerkingsverband van 11 gemeenten rond Al phen), "De burgemeester van Gouda, Chr, van Hofwegen, zou de banden i ook wel willen aanhalen. Maar hij weet dat men in hel Alphense niet staat te trappelen. Rapport Dat Gouda en Alphen toenadering tot elkaar moeten zoeken is één van de conclusies van de Vak groep Bestuurskunde van de Vrije Universiteit van Amster dam, in een rapport dat is ge maakt op verzoek van het IGOM. In dat rapport is een verslag te lezen over het onderzoek naar de mogelijkheid en de wenselijk heid om te komen tot een provin cie Midden-Holland. De conclusie van de Amsterdamse wetenschappers is vernietigend voor minister Wiegel (binnen landse zaken). Wiegel wil komen tot de vorming van zeventien nieuwe provincies; de vakgroep bestuurskunde van de Vrije Universiteit zegt dat het beter is om voorlopig alles bij het oude (elf provincies) te laten. Als dan toch op korte termijn ge sleuteld gaat worden aan het aan tal provincies achten de weten schappers het wel redelijk moge lijk. dat er een twaalfde provincie bijkomt. Dat zou dan Rijnmond (de gemeenten rond de Nieuwe Waterweg) moeten zijn. En juist omdat die Rijnmond-provincie dan wel mogelijk lijkt kreeg het Goudse gewest van de vrije Uni versiteit het advies en contact te zoeken met Alphen. Als namelijk de provincie Rijnmond wordt gevormd volgens het idee van minister Wiegel, raakt het IGOM de Krimpenerwaard kwijt. Sa menwerking tussen gemeenten in twee verschillende provincies (Zuid-Holland/Den Haag en Zuid-Holland/Rijnmond) wordt namelijk niet goed mogelijk geacht. Een nieuwe provincie Rijnmond met inbegrip van de Krimpener waard zal overigens niet zonder slag of stoot gevormd kunnen worden. Tijdens een gisteren ge houden pers-conferentie in Gou da zei Van Hofwegen: "We zullen ons met de grootst mogelijke stelligheid verzetten tegen een eventueel losmaken van de Krimpenerwaard". Een mede bestuurslid meende, dat daar over niet eens meer gedacht hoefde te worden. Hij betoogde: "Dat is onmogelijk als men de in spraak serieus neemt. Alle ge meenten in de Krimpenerwaard hebben laten weten niets te voe len voor een indeling bij Rijn mond. Ook de provincie voelt er niets voor". En gezien die stel- lingname wordt er dan ook niet driftig geflirt met Alphen. Halfslachtig Zowel in het rapport als tijdens de persconferentie werden de plan nen van Wiegel gekraakt. "Aan de plannen ligt nauwelijks een filo sofie ten grondslag, althans, wij hebben hem niet kunnen ont dekken". "Wat de regering doet is zeer halfslachtig". "Je kunt één en ander het beste aanduiden met lapwerk". Dat klonk uit de mond Van Hofwegen: "De huidige voor stellen bewijzen, dat er gebrek aan denkkracht is om de be stuurlijke problemen goed op te lossen". En: "Bij het ministerie blijft men aan het dwarrelen als de sneeuwbuien die de laatste tijd zo overvloedig op ons neer dalen". Als het hele bestuursapparaat op de helling moet (kleinere provin cies, grotere gemeenten), dan moeten volgens de wetenschap pers allerlei zaken goed in ogen schouw worden genomen. Dan moet bekend zijn welke taken het rijk zal overhevelen naar de nieuwe provincies. Dan moet re kening worden gehouden met samenwerkingsverbanden zoals die al tussen gemeenten bestaan. Als dat niet gebeurt, en volgens de Amsterdamse onderzoekers is dat in de huidige ministeriële plannen ook niet het geval, dan zal de verandering "halfslachtig en onbevredigend" zijn. De Amsterdamse wetenschappers menen ook. dat het in elkaar schuiven van provinciaal en re gionaal bestuur bij een aantal van minder dan 24 provincies tot mislukken is gedoemd. (De mi nister van binnenlandse zaken in net kabinet-Den Uyl, de christen democraat De Gaay Fortmann sr. ging in zijn plannen nog uit van provincies red.). Bij n van zeventien pro- s zouden er toch nog aller lei gemeentelijke samenwer- kingsvdrmen nodig zijn. waar men nu juist vanaf wil in verband met de onoverzichtelijkheid. "Problemen zouden weer wor den versluierd", aldus de Am sterdamse onderzoekers, die er op grond daarvan ook voor plei ten om voorlopig alles maar bij het oude te laten. Totdat alle as pecten grondig zijn onderzocht. Die conclusie past prima in het straatje van het Goudse Gewest. Dat zag nog wel heil in 24 provin cies, met daarin een provincie Midden-Holland bestaande uit de regio's Gouda, Alphen, en Woer den en uiteraard de Krimperner- waard. Voor een tweedeling van Zuid-Holland zoals in de plannen van Wiegel (met Gouda en Al phen samen met Leiden in een "Haagse" provincie en zonder de Krimpenerwaard) voelde het IGOM niets. Niet bij de presenta tie van de plannen van Wiegel en na het rapport van de Amster damse wetenschappers nog min der. Van Hofwegen: "Tot nu toe is vooral gevoelsmatig te werk ge gaan. Laat het rijk nu eerst maar eerst maar eens komen met een gedegen studie, waarin vooral ook duidelijk moet worden wel ke taken het rijk denkt over te hevelen naar de provincies nieuwe stijl. En dan kunnen we bekijken óf er wat veranderd moet worden en zo ja, op'welke manier". Van Hese: "Het ziet er wel naar uit. Waarschijnlijk zal er helemaal niets worden ondernomen. Kijk, alle leidingen zijn afgekeurd. Om nu zowel de verwarmingsinstal latie als de elektriciteitsvoorzie ningen te laten repareren, nee, dat gaat niet. Tenslotte is dat dan voor een tijdelijke zaak. Hooguit drie maanden draai je in de zo mermaanden, dan is het voorbij. Voor iets tijdelijks ga je toch geen handenvol geld uitgeven?" Levert hem zo'n beslissing geen enorme financiële strop op? Van Hese beaamt dit. "Zeker als het een erg mooie zomer wordt. Dan gaat het helemaal een boel geld kosten. Hoeveel? Een miljoen gulden benaderen we dan toch wel. Natuurlijk ben ik verzekerd. Maar wat heet verzekerd. Ik stel veel liever mijn bedrijf open dan dat ik een beroep op de verzeke ring moet doen." Terras Ondanks deze sombere voorspel lingen zal directeur Van Hese er alles aan doen om toch iets te on dernemen in de warme zomer maanden. "Misschien", vertelt hij, "heel misschien zullen we proberen het terras langs de boulevard zover op te knappen dat we daar van de zomer mensen kunnen ontvangen. Niemand mag zich hierop nog verheugen. Het is alleen nog maar een ge dachte, die verder moet worden uitgewerkt." Hoewel de verzekering het salo- monsoordeel nog niet heeft ge NOORD WIJK - Binnen veertien dagen valt bij de verzekering de definitieve beslissing: hotel Pa lace aan de boulevard in Noordwijk herstellen, óf de restanten afbreken en ervoor in de plaats een nieuw complex neerzetten. Somber t LEIDERDORP - Een auto die was ingericht voor het rijden op gas is gisteravond in Leiderdorp op het Cngelendaal in brand geraakt. De vrouwelijke bestuurder van de auto schakelde omdat de auto niet wilde tarten, over van gas op benzine, en op dat moment vloog de wagen in brand. De brandweer was snel ter ilaatse en had binnen tien minuten de zaak onder controle. In verband met ontploffingsgevaar moest het lablussen zeer voorzichtig gebeuren. den zijn. Het bouwen van een nieuw hotel zal zeker anderhalf jaar vergen. Tja", zegt directeur Van Hese wat gelaten, "de situatie ziet er inder daad heel wat donkerder uit dan we aanvankelijk hadden gedacht. De vorst doet bepaald geen goed aan het gedeelte dat er nog staat. Overal verschijnen scheuren. Bovendien zijn alle electrici- teitsleidingen én de centrale verwarmingsinstallatie afge keurd". Bij Van Hese leefde tot voor kort nog altijd de gedachte dat er in de komende zomermaanden wel enkele activiteiten in het hotel zouden kunnen plaatsvinden. Als hij echter de "puinhoop" overziet wordt hij zonder meer somber. "Eigenlijk", stelt hij, "zie ik dat niet meer zo zitten. Het wordt gewoon té moeilijk om orde op zaken te stellen." Dicht Dus het hotel en het terras zullen deze zomer vermoedelijk geslo ten blijven? (Vis tot dit laatste zou worden beslo- ten moeten de onderhandelingen met de gemeente worden ge opend over wat de mogelijkhe- Mede-directeur Van de Anker jan het Palace-hotel laat de chaos \ien in één van de slaapkamers. Noordwijk. Binnen twee weken moeten de verzekeraars beslissen: slopen, of toch nog opknappen, uw "groots" hotel opzetten. Het door brand geteisterde Palace-hotel De directie zelf wil het liefst slopen en een v In duin- en bollenstreek DUIN- EN BOLLENSTREEK - De kabeltelevisie in de duin- en bollenstreek wordt waarschijnlijk aangelegd door de N.V. Casema uit 's-Gravenhage. Dat is tenminste het advies van de werkgroep kabeltelevisie van het Sa menwerkingsorgaan van de bollenstreek. veld, wordt er wél rekening mee gehouden dat het oude Palace te gen de grond zal gaan. Van Hese is dan van plan om op de openge vallen plek een "groot hotelge- beuren" te laten verrijzen. Vanaf het moment dat de eerste paal wordt geslagen tot op het ogenblik dat er gebruik van dit onderkomen kan worden ge maakt, moet een periode van minstens anderhalf jaar worden overbrugd. Het personeel (werk nemers die in vaste dienst zijn) zal in die tijd te werk worden ge steld in de andere bedrijven van Van Hese. Tekeningen Er zijn al tekeningen gemaakt voor een nieuw complex. Daarover moet de directie van Palace van gedachten gaan wisselen met het gemeentebestuur. "Het wordt allemaal mooi en groots. We moe ten alleen overeenstemming met burgemeester en wethouders zien te bereieken. Over de hoogte van het gebouw bijvoorbeeld. Maar ja, er kan niet een een be slissing worden genomen vóór de verzekering een uitspraak heeft gedaan." Weer slag voor directeur van Palace: negen schilderijen weg uit café NOORDWIJK - Uit café De Grent aan de Grent in Noordwijk zijn alle negen schilderijen door nog onbe kenden weggehaald. De totale waarde ervan bedraagt tus sen de 40.000 en 50.000 g u Iden De inbrekers hebben zich de toe gang tot het café verschaft door het openbreken van de voordeur. Onder de schilde rijen bevonden zich twee wer ken van Noordwijkse kunste naars Daniël Noteboom en Berkemeier. Tevens werden in het café een aantal Rem- brandt-kannetjes en tinnen maatbekers vermist. De in braak in café de Grent bete kent opnieuw een tegenslag voor beheerder Van Hese. Onlangs brandde het ook on der zijn beheer staande Pala ce-hotel af. De politie heeft nog niemand kunnen arresteren, het onder zoek is in volle gang. De werkgroep vraagt de verschil lende gemeenteraden toe te staan dat onderhandelingen met dit bedrijf worden aangeknoopt om zo snel mogelijk tot een overeen komst te komen voor de aanleg van kabeltelevisie. De gemeenteraad van Sassenheim behandelt het advies van de werkgroep, dat is vastgelegd in een interimrapport, tijdens zijn vergadering van dinsdag 6 fe bruari. Burgemeester en wet houders van die gemeente advi seren de raad het advies van de werkgroep op te volgen. In de loop van deze maand komt de problematiek ook aan de orde in andere gemeenten. De kosten voor de consument wor den voorlopig geschat op vijftien gulden per maand. Drie bedrijven De werkgroep Kabeltelevisie heeft contact gezocht met drie bedrij ven. Er is gekozen voor de N.V. Casema (Centrale Antenne Sys temen Exploitatie Maatschappij) omdat het bedrijf gespecialiseerd Zilk: andere opzet weekeind- verpleging DE ZILK - De inwoners van De Zilk zullen met ingang van fe bruari voor wijkverpleging tij dens de weekeinden een beroep moeten doen op de dienstdoende verpleegsters in Noordwijker- hout of Voorhout. Jaren is De Zilk aangesloten geweest bij Hillegom. Om organisatorische redenen is Hillegom voor "zich zelf begonnen en heeft men De Zilk bij de al eerder genoemde dorpen gevoegd. is in zowel de aanleg als de ex ploitatie van centrale antenne-in richtingen. In Leiden is de ex ploitatie overigens in handen van de gemeente, die daarvoor een apart instituut in het leven heeft geroepen. De werkgroep kabel televisie in de bollenstreek vindt het prettiger de exploitatie uit handen te geven. Zij ziet op tegen opzetten van een organisatie, die zich bezig moet houden met het aantrekken van financierings middelen, met techniek, bestuur en administratie. Als de gemeenten met Casema (het bedrijf is voor 90 procent eigen dom van de N.V. Nozema. Dat bedrijf is weer voor 60 procent in handen van de PTT en voor 40 procent eigendom van de NOS) in zee gaan dan is de zaak organi satorisch een stuk gemakkelij ker. Eigen mast Zoals bekend geeft de werkgroep er de voorkeur aan een eigen te- levisiemast te stichten nabij de waterzuiveringsinstallatie aan de Leidsevaart in Noordwijkerhout. Een nadeel van het aansluiten op de mast in Oegstgeest of in Haar lem is volgens de leden van de werkgroep dat programma en kwaliteit van die masten minder is dan bij de oprichting van een eigen mast aan de Leidsevaart. Die mast zou zo'n 115 meter hoog worden. Aansluiting op een bestaande mast zou tevens betekenen dat er min der huizen (in onrendabele ge bieden, huizen dus die ver van de bebouwde kom staan) op het ka belnet worden aangesloten. Bij een eigen mast blijven er minder van die zogenaamde witte vlek ken over. Een aparte werkgroep heeft een programma van eisen opgesteld. Daarin staat onder meer dat de centrale antenne-inrichting twee Nederlandse, drie Duitse en vier Belgische televisie zenders moet kunnen ontvangen en tien F.M.-zenders. Verder moet het systeem beschik ken over een uitbreidingsmoge lijkheid tot maximaal 18 tv-pro- gramma's en 16 F.M.-program- ma's zonder dat aanpassingen in de grond noodzakelijk zijn. Ver der moet per woonkern een noodantennevoorziening wor den verwezenlijkt, die onmid dellijk in gebruik kan worden ge steld als de centrale mast uitvalt. LEIDEN-De projectgroep die zich bezig houdt met het Ververshof vindt dat dit Leidse hofje ge- sloopt zou moeten worden. Een advies in die zin heeft de project groep vanochtend aan B en W uitgebracht. Het Leids college zal - wanneer men dit advies over neemt - de eigenaar van de pan den in het Ververshofje, de wo ningbouwvereniging "Werk manswoningen". verzoeken om tot sloop over te gaan. Dat sloop de enige oplossing is komt volgens de projectgroep hoofdzakelijk door de hoge kos ten die aan renovatie verbonden zouden zijn. Het opknappen zou namelijk moeten gebeuren in het kader van de regeling particulie re woningverbetering, waardoor de huren hoog zouden komen te liggen. Het buurtcomité, dat vanochtend de vergadering van de project groep bijwoonde, werd van de argumenten die tot de beslissing hebben geleid op de hoogte ge bracht 5

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17