Deng zet YS voor keus: China öf Sowjet-Unie Einde regering- Andreotti nabij "Chinese politiek basis van agressie Chomeini stelt reis weer uit Britse premier in gesprek met de vakbonden Veilig in handen van de paus Gijzeling Iraanse ambassade Kopenhagen afgelopen DINSDAG 30 JANUARI 1979 fKSSS3Q3SB PAGINA 13 CUILAPAN (Reuter/UPI/AFP) - Een Indiaans kind weet zich veilig in de handen van paus Johannes Paulus de Tweede tijdens het bezoek dat de paus bracht aan de Mexicaanse stad Cuilapan. Duizenden zingende en dansende india nen brachten de paus hier gis teren een hartelijk welkom. Toegejuicht met kreten als "Lang leve de paus van de armen" sprak de paus een korte toespraak uit die begon met een aantal woorden in de indiaanse taal, de taal der za- poteken. In zijn toespraak verklaarde de paus dat hij "de zaak der onterfden" tot de zij ne had gemaakt. Verder ver klaarde hij trouw te blijven aan de lijn zoals die door paus Johannes' de 23ste en paus Paulus de Zesde was uitgezet. Na het dansen zette de paus een sombrero op en bedankte hij de aanwezige artiesten per soonlijk voor hun prestaties. In de Mexicaanse stad Puebla heeft gisteren een groep moeders van politieke gevan gen en vermisten in Argenti nië een verzoekschrift over handigd aan de voorzitter van de derde Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie die daar wordt gehouden, de Bra ziliaanse kardinaal Lorschei- der. Hierin wordt de bis schoppen verzocht tussen beide te komen in Argentinië "opdat in dit land een eind komt aan de schending van mensenrechten". 99 LONDEN (UPI) - Premier James Callaghan en vakbondsleiders hebben gisteren na een onder houd van twee uur op Downing Street 10 besloten verder te pra ten om te proberen te komen uit de loonchaos en de epidemie van verlammende stakingen die dreigen Labours ondergang in de komende parlementsverkiezin gen te verzekeren. Na het onderhoud van gisteren le ken de premier en de vakbonds leiders nog mijlen van elkaar af te staan ten aanzien van de vastbe radenheid van eerstgenoemde om de loonsverhogingen beperkt te houden voor het terugdringen van de inflatie. Len Murray, de secretaris-generaal van het Trades Union Congress (TUC), zei na het gesprek dat Callaghan had duidelijk gemaakt dat hij de loonsverhogingen nog steeds zo dicht mogelijk bij de 5 procent wil houden. Hij voegde er evenwel aan toe: "Ons doel is te streven naar een akkoord met het kabinet - maar noch aan onze noch aan hun kant ten koste van alles". Het TUC zal volgens Murray probe ren zijn leden wat strakker in de hand te houden, maar: "Wij zien geen aanleiding tot veranderin gen in de voorschriften ten aan zien van het posten". Postende stakers zijn er de laatste weken algemeen van beschul digd dat zij tegen de opdracht van de vakbond levensmiddelen en andere vitale produkten niet hebben doorgelaten. Murray zei dat er geen datum was vastgesteld voor de volgende ontmoeting met Callaghan, maar dat het gauw zou zijn Ruim 3 jaar geëist tegen Croissant STUTTGART (AFP) - In het proces tegen Klaus Croissant, gewezen verdediger van de Baader-Mein- hof-groep, is gisteren een gevan genisstraf van drieëneenhalf jaar geëist. De aanklagers zijn van mening, dat Croissant deel heeft uitgemaakt van een terroristische organisa tie. Hij zou ook het publiek be drogen hebben aangaande de omstandigheden waaronder 'ter roristen' worden gevangengezet. Volgende week zullen de pleidooi en gehouden worden. Het vonnis wordt tegen half februari ver wacht. AMSTERDAM (GPD) - De expan siepolitiek van China heeft het thans verdreven Pol Pot-regime in Kampuchea (Cambodja) tot vijandigheden met het buurland Vietnam aangezet. Dit is de me ning van de Vietnamese ambas sade in Parijs. Woordvoerder Tran Then Can heeft tijdens een persconferentie in Amsterdam gezegd dat Kampuchea, als volk van zes miljoen mensen, het zon der steun van China niet tegen 50 miljoen Vietnamezen zou hebben durven opnemen. Op de vraag of Vietnam op het ogenblik 14 divi sies heeft gelegerd op Kampu- cheaans grondgebied, heeft de ambassadewoordvoerder geen ontkennend antwoord gegeven. Hij zei dat Vietnam aan de volks- republikeinse regering die Pol Pot heeft verjaagd, alle gevraag de steun verleent. Binnenkort zal de Vietnamese mi nister-president Phan van Dong een bezoek brengen aan de Kam- pucheaans hoofdstad Phnom Penh, onder meer om de grens kwesties te regelen. Verwacht wordt dat dan ook een eventuele legering van Vietnamese troepen in Kampuchea wordt behan deld. Volgens de diplomaat heeft Viet nam na de bevrijding in 1975 de grensakkoorden die indertijd tussen Kampuchea en Zuid- Vietnam waren overeengeko men, geaccepteerd. Kampuchea zou echter herhaaldelijk invallen hebben gedaan op Vietnamese eilanden voor de kust en troepen hebben gestuurd langs de hele grens. „Vietnam was hierover zeer verbaasd, omdat zowel Kampuchea als Vietnam socialis tische landen zijn", aldus de am bassadewoordvoerder. „Wij hebben schriftelijk geprotes teerd en Pol Pot heeft laten weten dat het topografische vergissin gen waren". Tussen 1976 en 1978 is daarna onderhandeld over de grenskwesties, en in februari 1978 heeft Vietnam voorgesteld om aan beide zijden van de grens vijf kilometer terug te trekken en een internationale controlecom missie in te stellen. Dit is door de regering van Pol Pot gewei gerd. Vietnam zegt het aantal bootvluch telingen niet te kunnen schatten. Het gaat volgens Tran om drie ca tegorieën. Ten eerste niet-poli- tieke vluchtelingen, die zich niet kunnen aanpassen na het ge makkelijke leven uit de Ameri kaanse bezettingsperiode, ten tweede mensen die in opstand komen tegen de huidige regering en ten derde mensen van Chinese afkomst die in opdracht van Pe king sabotage zouden hebben gepleegd. De Vietnamese regering heeft kortgeleden besloten dat alle Vietnamezen legaal hun land kunnen verlaten om zich met fa milieleden te herenigen of om in het buitenland te werken. Alleen dienstplichtigen, ambtenaren bij de staatsveiligheidsdienst of werkers in een belangrijke pro- duktietak en misdadigers zijn hiervan uitgesloten. Volgens Tran heeft Vietnam on danks de rijsttekorten van de af gelopen jaren 420.000 politieke vluchtelingen opgenomen, voor namelijk uit Kampuchea. Veel jonge Kampucheanen zouden zich intussen bij de revolutionai re beweging in hun eigen land hebben gevoegd. De ambassa dewoordvoerder sprak geruch ten tegen als zouden Kampu cheanen in Vietnam een militaire opleiding hebben gevolgd. „Het revolutionaire front tegen Pol Pot is al drie jaar geleden actief geworden, voor het in december 1978 officieel naar buiten trad. De leiding van het front is in handen van een oud-generaal uit het Kampucheaanse leger", aldus Tran. (Van onze correspondent in Was hington, Henk Kolb) WASHINGTON - China's vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsia-ping) is zijn staatsbezoek aan de VS gisteren begonnen met een duidelijke indicatie van zijn politie ke bedoelingen: „De betekenis van normalisering van de betrekkingen tussen de VS en de Chinese Volksre publiek reikt veel verder dan onze bilaterale betrek kingen. De redenen voor oorlog nemen zichtbaar toe. De wereldbevol king heeft de dringende opgave haar pogingen tot handhaving van vrede en evenwicht in de we reld te verdubbelen. Onze twee landen zijn verplicht samen te werken en daaitoe een beteke nisvolle bijdrage te leveren". Volgens Deng betekent de hervat ting van de normale diplomatie ke betrekkingen tussen de VS en China dat de wereld „op een nieuw keerpunt" is aangekomen. Dit alles valt kort samen te vat ten: Deng wenst een nieuwe alliantie van de VS, China, Japan en Europa tegen eventuele poli tieke en krijgshaftige uitspattin gen van de Sowjet-Unie, zoals hij in een interview aan de voor avond van zijn bezoek heeft mee gedeeld. In Dengs visie leveren noch Europa, noch de Verenigde Staten voldoende tegenwicht voor „de ijsbeer", zijn favoriete aanduiding voor de Sowjet- Unie. Later, na een gesprek met Carter in het Witte Huis, sprak Deng op het ministerie van buitenlandse za ken tijdens de lunch van „nieuwe banden" die het resultaat zijn van een „afmattende weg" naar „stra tegische overwegingen op lange termijn". Carter op zijn beurt schilderde tijdens het eerste ge sprek in het Witte Huis dat hij van de nieuwe betrekkingen een sta bilisering verwachtte van het klimaat voor de rechten van de mens in Azië en in het westelijk deel van de Stille Oceaan. Bruut Deng, omstreeks 1.65 meterlangen welhaast verdrinkend in een zee van iets langere Amerikaanse mannen en vrouwen bij het han denschudden tydens zijn offi ciële aankomst, heeft met dit al les recht gedaan aan zijn reputa tie van een soms bijna brute rechtstreeksheid in de benade ring van omzichtige gesprek spartners. Hij stelt de VS voor de keuze tussen China en de Sowjet- Unie - een boodschap die Carter allerminst welgevallig is, gege ven het feit dat met de Russen een nieuw verdrag ter verdere beperking van strategische wa pens moet worden gesloten waarvoor staatshoofd-partijchef en machthebber Leonid Brezjn- jev medio maart wordt ver wacht. Carter danst dus op het slappe koord momenteel, niet alleen namens de VS, maar ook namens de rest van de westelijke wereld. En de VS hebben er allerminst behoefte aan de besprekingen met Deng Xiaoping te besluiten met een communiqué, waarin de Sowjet-Unie als het grote gevaar voor wereldvrede wordt bestem peld. Anderzijds: Dengs Ameri kaanse belevenissen worden elke avond naar China uitgezonden per satelliet. Een ongewoon ge beuren voor de Chinezen, maar een belangrijk bestanddeel van het Chinese verlangen het land naar de moderne tijden te verhef fen. Deng spreekt zodoende in Amerika ook voor het thuisfront dat zijn momentele macht moet bevestigen en die eventueel kan vernietigen. Carter noemde voor zichtigheidshalve dan ook pre mier Hua Guofeng als „mede plichtige" aan China's kortelings ontembare verlangen naar mo dernisering van zijn industrie en samenleving. j Demonstranten Het officiële welkom verliep vrij wel probleemloos, zij het dat en kele maoistische demonstranten waren doorgedrongen tot de voor journalisten gereserveerde plaat sen bij het Witte Huis en van daaruit begonnen te roepen dat Deng een moordenaar was en de betrekkingen met de VS niet even tijdens „een tuinfeestje" kon regelen. Carter raakte ervan in de war, verhief schril zijn stem en bestempelde Deng ten on rechte twee maal, haastig corri gerend, tot eerste minister. De maandagavond hebben de staatslieden besteed aan een luis terrijk diner in het Witte Huis en een galavoorstelling in het Ken nedy-centrum, met typis Ameri kaanse uitingen van cultuur zoals uittreksels van Broadway-musi cals. Eén man is daarbij gniffe lend aanwezig geweest: Richard Nixon, uitgenodigd vanwege een uitdrukkelijk Chinees verlangen de man te ontmoeten die de weg naar China voor de VS heeft ge opend, ongeacht het feit dat hij in schande uit het Witte Huis werd gejaagd. Voor Nixon betekent het rehabilitatie en een einde van zijn vrijwillige ballingschap. Voor Carter was deze oplossing beter dan een Chinees bezoek aan San Clemente. Nixon zal Deng morgen in Washington ontmoe ten. PARIJS/TEHERAN (DPA/AFP/ UPI/Reuter) - De Iraanse reli gieuze leider Chomeini heeft gis teren opnieuw besloten zijn aan gekondigde terugkeer naar zijn vaderland uit te stellen. Gister morgen nog had hij gezegd op ei gen risico op reis te zullen gaan naar Teheran. Terwijl aldus de politieke impasse in Iran voortduurt, braken giste ren in Teheran opnieuw ongere- geldheden uit en werden bran den gesticht. Soldaten openden het vuur op be togers die de brand hadden ge stoken in een bioscoop, een brouwerij en een bekende nacht club. Het aantal Iraniërs dat zon dag zijn protest met de dood heeft moeten betalen, steeg tot boven de veertig. In een nieuw gedeelte van Teheran waar zich veel prostitués ophou den is gistermiddag brand uitge broken. Ook wordt er gevochten tussen soldaten en burgers. Woe dende betogers hebben alcohol en pornografische lectuur'uit de huizen gehaald. De prostitués hebben de wijk genomen. Een generaal is gistermiddag in Teheran gedood, zo wordt uit goede bron in de Iraanse hoofd stad vernomen. Hij werd uit zijn auto gesleept en gemolesteerd, zo wordt gezegd. De sjah van Iran zal nog minstens drie weken in Marokko blijven, zo heeft de Iraanse ambassadeur in Washington, Ardeshir Zahedi, gisteren verklaard. Waar hij daarna naartoe gaat, is nog niet bekend. "De sjah is met vakantie en over het vervolg daarvan is nog niets bekend", aldus de am bassadeur. De bouwwerkzaamheden aan twee kerncentrales in Iran gaan door. Van de zijde van de Iraanse rege ring heeft de uitvoerder, de Fran se Framatome SA, geen officiële opzegging van het project ont vangen. Dit heeft een woord voerder van Framatome meege deeld in een reactie op de verkla ring van de Iraanse premier Bak tiar dat de Franse kerncentrales worden afbesteld. Een opdracht voor de bouw van nog eens twee kerncentrales zou ook worden ingetrokken. Generaal Abbas Quarabaghi, de chefstaf van de krijgsmacht, heeft gisteren geruchten tegen gesproken volgens welke 165 man luchtmachtpersoneel in een kazerne in Teheran zouden zijn terechtgesteld. Wel zei hij dat een veertigtal leden van de luchtmacht voor een krijgsraad moet verschijnen we gens desertie en deelneming aan een betoging tegen het wettige gezag. Handjes omhoog in een olijk gebaar van Amerika's president Jimmy Carter en de Chinese vice-premier Deng Xiaopingdie op het ogenblik een bezoek aan de VS brengt. GRATIE VOOR PATRICIA HEARST WASHINGTON (AFP/Keuter)- cia Hearst die zeven jaar ge vangenisstraf moest uitzitten wegens beroving van een bank onder bedreiging met een vuurwapen. Het ministerie van justitie in Washington - dat gratie had aanbevolen - liet weten dat Patricia Hearst donderdag uit de gevangenis zou worden ontslagen. De 25-jarige Patty Hearst was in 1976 tot zeven jaar veroor deeld voor haar aandeel in de bankroof van 1974 als lid van het Symbionese Bevrij dingsleger (SLA). Zij zou in juli van dit jaar voor het eerst in aanmerking zijn gekomen voor voorwaarde lijke vrijlating. Patricia Hearst had aan de bankberoving deelgenomen negen weken nadat zij door het SLA Avas ontvoerd. De gratie betekent voor Patricia Hearst dat ze haar plan kan uitvoeren te trouwen met haar voormalige lijfwacht, Bernard Shaw, op 14 februari. De ouders van Patricia Hearst hebben indertijd voor een half miljoen dollar aan le vensmiddelen uitgedeeld aan armen in San Francisco, zoals het SLA had geëist wilden zij hun dochter terug krijgen. Maar Patricia Hearst bekeer de zich tot de inzichten van haar ontvoerders en betitelde haar vader op hem toege stuurde bandopnamen zelfs als ,pig' (zwijn). ROME (UPI)-Heteinde van het christen-democrati sche minderheidskabinet van premier Giulio An- dreotti is nabij, nu de grote communistische partij die tot dusver de regering .ge doogde', haar steun heeft ingetrokken. Gisteren deed Andreotti nog een KOPENHAGEN (DPA/AFP) - De gijzeling in de ambassade van Iran in Kopenhagen is gister avond'zonder ongelukken afge lopen. Gistermiddag hadden Iraanse studenten de ambassade van hun land bestormd en twee personeelsleden - een ambassa desecretaris en de chauffeur - in gijzeling genomen en £feh gebar ricadeerd op de vierde verdie ping van het gebouw. Na de bezetting eisten de Iraniërs een gesprek met de ambassade van Iran in Parijs. Wat besproken werd wilde de politie niet ont hullen. Volgens haar zijn de stu denten leden van een 'religieuze beweging'. Ook is niet uitgeslo ten dat zij via de ambassade in Parijs contact zochten met aja- tolla Chomeini. Onmiddellijk na het bekend wor den van de bezetting had de Deense politie de omgeving van de ambassade in het stadsdeel af gezet en zich genesteld op de la gere verdiepingen. Kopenhagen beleefde met dë be zetting zijn eerste 'gijzelingsdra ma'. laatste beroep op het parlement op steun, maar hij vond weinig weerklank. Volgens waarnemers is het lot van het kabinet al beze geld en zal de premier vanavond of morgen na een laatste debat in het parlement het ontslag van zijn kabinet gaan indienen. Terwijl Andreotti die al vier maal premier is geweest, een laatste beroep op het parlement deed, schoten in Milaan leden van een uiterst linkse stadsguerrillagroep de 37-jarige Emilio Alessandrini dood die in verscheidene proces sen tegen van terrorisme ver dachte personen als aanklager is opgetreden. Hij was het 34ste slachtoffer van de stadsguerrille- ros in 13 maanden tijd. Vijf dagen tevoren was in Genua een communistische vakbonds leider, Guido Rossa, doodge schoten. Het was de eerste maal dat een officiële functionaris van de vakbeweging het slachtoffer werd van het politiek geweld. Intussen heeft de Italiaanse politie in haar al acht jaar durende strijd tegen de .Rode Brigades' en an dere stadsguerrillagroepen, naar haar zeggen, een succes geboekt. Zij hield in Turijn zes personen aan die lid zouden zijn van de .Rode Brigades'. Onder de arres tanten bevindt zich de 35-jarige Ingeborg Keinach uit Neuren berg die al zeven jaar in Italië woont. Zij zou een schakel vor men tussen het Italiaanse terro risme en de Westduitse Baader- Meinhofgroep. Onder de vijf andere aangehoude nen bevinden zich een man en een vrouw die werden gezocht in verband met de moord op een andere openbare aanklager. Fe- jdele Calvosa, die in november te Patrica in het zuiden op straat werd doodgeschoten. In anonie me telefoongesprekken heeft de nauw met de .Rode Brigades' verbonden guerrillagroep de „Eerste Linie" verklaard, ver antwoordelijk te zijn voor de dood van zowel Calvosa als Ales sandrini. De val van het kabinet-Andreotti werd onvermijdelijk, toen de communisten vrijdag jl hun steun aan de regering introkken. Zij hadden met de andere grote partijen sinds vorig jaar maart het kabinet in het zadel gehouden. In zijn rede tot het parlement zei Andreotti gisteren, dat Italië stabiele regering nodig heeft v de bestrijding van het ten Volgens hem heeft zijn regering gezorgd voor politieke stabiliteit en economisch herstel. Hij ha merde er op dat "de democrati sche krachten in Italië, gezien de grote problemen van de veilig heid. de werkgelegenheid en de economische ontwikkeling, hun saamhorigheid moeten bewaren en geen ruimte moeten laten voor escapades of avonturen". Invloed van blank blijft in Rliodesië SALISBURY (Reuter/DPA) - De 80.000 blanke stemgerechtigden in Rhodesië zullen vandaag waarschijnlijk voor het meren deel ja zeggen tegen een nieuwe grondwet die moet leiden tot de oprichting van de staat Zimbab- we-Rhodesië met een zwart meerderheidsbewind. Toch heb ben de blanken ook de komende jaren nog heel wat in de melk te brokkelen. Hoewel er dertig keer zoveel zwarten dan blanken zijn krijgen de blanken toch 28 van de 100 parlementszetels en een vier de van de ministersposten. Ook in allerlei bestuursfuncties zullen de blanken nog rijkelijk verte genwoordigd worden. Het zijn juist deze voordelen die het zwar te Patriottisch Front aanleiding geven het referendum met klem af te wijzen omdat er toch geen echt zwart meerderheidsbestuur zou komen. De meeste blanken zullen vandaag niet van ganser harte ja zeggen tegen de nieuwe grondwet. De blanke premier Ian Smith heeft zijn volgelingen echter voorge houden dat het nu eenmaal niet anders kan, omdat de "wereld" eist dat de zwarten in het land het bestuur gaan uitmaken. Smith wil met de nieuwe grondwet be reiken dat dit Afrikaanse land in ternationaal erkend wordt en dat de economische boycot wordt opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13