Halveer zelf die prijzen Overtuiging, ervaring en handelen horen bijeen Kerk moet de armen helpen maaiste tswde t$mm" Mf gelei m MM Basisgemeenten gaan de paus voorlichten (GülRiUÜ IPAI 1e ASSISTENT(E) Zandbergen Let op! -feUMÜMMMl- DINSDAG 30 JANUARI 1979 Jongeren in de kerk willen af van autoritaire gezagsuitoe fening en van opgelegde normenpatronen. Wat er nog aan geloof bij hen leeft, speelt zich af buiten de bureaucra- tisch-hiëarohische kerk. Dat is een van de reacties op een rk-rapport ever de houding van Nederlandse jongeren te genover kerk. geloof en reli gie. Dat rapport (1975) ging destijds vergezeld van een brief van de Nederlandse bis schoppen waarin zij de lezers vroegen erop te reageren. Drs. H. Burggraaff heeft die reac ties verwerkt in een brochure onder de titel "Jeugd, een kwestie van geloven". Aan de bisschoppelijke oproep tot reageren gaven 26 groepen en 30 personen gehoor. De meesten zijn theologisch ge schoolde mannen. Maar 25 procent kwam van de jeugd zelf. en dan meest nog van studenten. Uit het niet-reage- ren van de overgrote rest kan worden afgeleid - zoals ook al in het rapport naar voren kwam dat de kerk het con tact met de jeugd dreigt te verliezen Zelfervaring Uit de reacties concludeert de auteur dat gelovige jongeren zich spontaan durven uiten, gevoelig zijn voor allerlei ver vreemdingsverschijnselen in onze samenleving en verlan gen naar en zich ook willen inzetten voor een andere le vensstijl. "Van de kerk verwachten zij dat zij zich minder gelegen laat liggen aan conventionele op vattingen, zich meerzal oriën teren op het hier en nu en zich meer inzet voor de waardig heid van de mens." Binnen de kerk zijn zij opener voor verandering en hebben zij een grotere tolerantie ten opzichte van andere opvat tingen en geloofsovertuigin gen. De geloofsgemeenschap, zo vinden zij, moet meer na druk leggen op het gemeen schapsgevoel en beter aan sluiten op de zelfervaring van de jongeren met hun vragen en problemen in eigen leven en de samenleving. Burggraaff zegt uitdrukkelijk dat er niet gesproken mag worden over "de" jeugd. Die bestaat namelijk niet. Onder jongeren, zowel in als buiten de kerk, vindt men heel verschillende reacties op de samenleving. Er zijn er die zich geruisloos conformeren aan de maatschappij. Zij ko men in alle lagen van de be volking voor. De politiek-be- wuste, radicale jeugd komt vooral uit de middenklasse, de jeugd die zich afzet tegen de maatschappij en zich te rugtrekt in een eigen subcul tuur uit de, hogere mid denklasse. Dan is er de groep die zich moeilijk kan aanpassen en agressieve neigingen ver toont. En ten slotte de crimi nele jeugd, "vooral uit de la gere klasse". Verwante reacties komt men tegen binnen de wereld van kerk en geloof. Jongeren hebben het vaak moeilijk met de kerk door haar verbrok kelde geloofshouding. Zij voelen zich mondig en willen mede-verantwoordelijk zijn. Aanmoediging In hot beleid moeten dan ook, volgens drs. Burggraaff, twee dingen centraal staan. Het moet vrijmoedig die groepen aanmoedigen die ernst, ma ken met de verbinding tussen overtuiging, ervaring en han delen. Geen geloof buiten de maatschappij om dus. En verder zal zo'n "volledige" geloofshouding niet alleen bevorderd moeten worden bij individuele gelovigen en bij de kerk als geloofsgemeen schap maar ook bij de kerk als "instituut". "Goed voorbeeld doet goed volgen." Volgens een mededeling van de Landelijke raad van basisgroe pen en kritische gemeenten in Nederland zijn de kerngroep van de kritische gemeente IJ- mond en nog andere "basisge meenten" in ons land niet gerust op de manier waarop bisschop Gijsen van Roermond en zijn collega Simonis van Rotterdam de paus over Nederland voor lichten. Daarom hebben zij besloten de paus het nodige voorlichtings materiaal over de kerkelijke si tuatie hier te lande toe te zenden. Zij willen hiermee inhaken op de wens van Johannes Paus II om zo breed mogelijk over de Neder landse kerk te worden ingelicht. Uit vooroverleg met vicaris Kui pers van het bisdom Haarlem en met bisschop Ernst van Breda is de kerngroep van de kritische gemeente IJmond gebleken dat deze informatie op de plaats van bestemming komt en ook kan worden toegelicht, als dat nodig is. Het voorlichtingsmateriaal wordt samengesteld in overleg met de bisschoppelijke c sie "Pluriformiteit", caris Kuipers lid is. In hun informatie zullen de basis groepen ook opkomen voor het recht van basisgemeenten elders, zoals in Oost-Europa en in Italië, waar hun geluid nauwelijks kan doorklinken. Geen geld. De synode van de Evangelische Kerk in Rijnland, West-Duitsland, blijft het onvex-- antwoord vinden dat geld afkom stig uit de opbrengst van de ver plichte kerkelijke belasting, wordt gebruikt voor bijdragen aan het anti-racismefonds van de Wereldraad van Kerken. Zij heeft dan ook besloten daaruit geen geld voor het fonds te bestem men zolang de vragen die ten aanzien van dit fonds leven niet bevredigend zijn beantwoord. De gehele synode meende dat door belastinggeld voor dit doel te be stemmen mensen in gewetens nood kunnen komen. Aan de an dere kant zag men ook wel in dat, als men giften aan het fonds zou overlaten aan enkelen, dezen op hun beurt in gewetensnood kun nen raken omdat zij het fonds zien als een uitdrukking van soli dariteit tussen kerken in de hele wereld. Apartheid Niet welkom. De Zuidafrikaanse hoogleraar J. D. van der Vijver komt niet als gastdocent naar de Vrije Universiteit in Amsterdam, wat eerst wèl de bedoeling was. Het bestuur van de juridische fa culteit zal hem niet als gastdocent aan het college van bestuur van de VU voordragen omdat hij een benoeming heeft aanvaard als hoogleraar aan de universiteit van Witwatersrand in Zuid-Afri ka. De faculteitsvereniging heeft zich van het begin af gekant tegen zijn benoeming tot gastdocent. Er bestond te weinig duidelijk heid over Zijn standpunt inzake de apartheid. De benoeming in Zuid-Afrika betekent, aldus de faculteitsvereniging, dat Van der Vijver niet, als gevolg van een kritische opstelling tegen over het apartheidsbewind, in een benarde positie verkeert. Eenzijdig Slecht gevallen. Joodse groepe ringen in ons land hebben zich gestoten aan het verslag van de delegatie van de rooms-katholie- ke vredesbeweging "Pax Christi" die vorig jaar maart een bezoek aan Israel bracht. Ze noemen het "eenzijdig", wat al zou blijken uit de foto op de kaft van het rapport: een zwaar gewapende Israëlische soldaat die een Arabische burger fouilleert. Ook wordt Israel een koloniaal land genoemd en wordt het vergeleken met Zuid-Afrika. Het Centrum Informatie en Do cumentatie Israel - een weten schappelijk bureau ten dienste van Joodse groeperingen in ons land - heeft in verband met deze publikatie de bisschop van Bre da, mgr. J. Ernst, die voorzitter is van "Pax Christi" Nederland, om een onderhoud gevraagd. In een interview met het Nieuw Is raëlitisch Weekblad verklaarde deze al dat dit Israel-rapport geen officieel Pax-Christi-stuk is maar geheel voor rekening komt van de Midden-Oostencommissie van de vredesbeweging. Boven dien vertegenwoordigt Pak niet de Rooms-Katholieke Kerk. Overigens meent de bisschop dat Pax de laatste jaren genuanceer der over de Midden-Oosten kwestie is gaan denken. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Emmeloord B. C. Helmers An- dijk-Wervershoof, te Uddel J. Hoek Groenekan (Utr.), te Mon ster H. van der Post Bergam bacht; aangenomen naar Maas dam G. D. Vossers Vaassen; de benoeming tot bijstand 'in het pastoraat te Driebergen-Doorn (voorganger vrijzinnig-Christe lijke vereniging) P. Simoons Bergen op Zoom; bedankt voor Oudewater G. van den End Pa- pendrecht. Gereformeerde Kerken: beroepen te Bazel (Evang. Ref. Kirche) P. Keizer Loenen aan de Vecht, te Den Ham (Ov.) D. de Bruijn Klundert; aangenomen naar Duisburg (West-Duitsland) J. Jurgens Zwolle, naar Kampen J. C. de Moor Rotterdam-Hille- gersberg en S. Landheer Zoeter- meer, naar Maasdijk R. Hassefras Putten, naar Kollumerzwaag- Twijzel (Fr.) R. Toorman Nieuw- Weerdinge, bedankt voor Nieu- werkerk aan de IJssel J. Jel- lema De Glind (Utr.). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Rotterdam- Delfshaven S. Braaksma Assen, te 't Harde-Wezep J. de Wolf Win schoten. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bunschoten J. OosterbroeK Opperdoes. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Berkenwoude W. Ha- g? Rotterdam, voor Herkingen P. onkoop Kampen. Emeritaat: Wegens emeritaat heeft ds. S. F, van Veenen zondag af scheid genomen van de her vormde gemeente te Uithuizen (Gr.). Van 1940 tot 1951 was hij predikant in Leimuiden. Radicale priesters in Pueblo "Het is niet voldoende om te bidden". Dat zei de Mexicaanse priester Perez Garcia ter verkla ring van het feit dat een groep rooms-katholieke pries ters het met de gerichtheid van de bisschoppenconfe rentie in Puebla niet eens is en daarom gelijktijdig een "alternatieve priesterconferentie" houdt. Behalve een paraplu tegen de zon hield deze Indiaanse vrouw ook een kruis vast toen zij aan de hoofdweg naar Puebla (Mexico) zat om de paus te zien langskomen. Zondag voor het Werelddiakon a at De interkerkelijke zondag voor het Werelddiakonaat, dit jaar 4 fe bruari (aanstaande zondag), draagt deze keer als motto: "Hongeren naar leven". Als wij luisteren naar de klachten van de rechtelozen, overal ter we reld, dan beseffen we dat ook het verlangen naar gerechtigheid behoort tot de honger naar le ven". Zo staat in een toelichtende publicatie van het hervormde werelddiakonaat, het gerefor meerde diakonale bureau en de stichting "Oecumenische hulp aan kerken en Vluchtelingen". De opbrengst van de kerkcollecten gaat naar zorgvuldig uitgekozen projecten in alle werelddelen. Alleen al aan hervormde kant is dit jaar meer dan 5 miljoen no dig om alle aanvragen te kunnen honoreren. Deze priesters zijn van mening dat de kerk de armen moet helpen om aan de economische en so ciale slavernij te ontkomen. Verscheidene groepen christenen zijn op de Latijns-amerikaanse bisschoppenconferentie niet ver tegenwoordigd. Daaruit maakt Perez Garcia op dat "de kerkelij ke hiëarchie de macht van het volk schijnt te vreten". De priester deelde niet mee hoeveel mensen aan de informele discus sies zullen deelnemen. Wel dat tijdens hun ontmoetingen inlich tingen zullen worden verstrekt over de economische, sociale en politieke situatie in verschillende Latijns-amerikaanse landen, ook over vermiste personen. Een lid van de Veiligheidsdienst van de officiële bisschoppencon ferentie meende te weten dat de illegale ontmoetingen waren verboden. heeft op de financiële administratie een vakature voor met H.E.A.O. opleiding. Bij gebleken geschiktheid zal hij toezicht gaan houden op de debiteuren-, crediteuren- en inkoopadministratie. Verder zal hij assisteren bij de overige dagelijkse werk zaamheden van het hoofd van de administratie. Voor deze interessante funktie denken wij aan iemand met ervaring en goed administratief- en organisatorisch inzicht. Sollicitaties kunt u richten aan: GEBR. PAES Industrieweg 12. Postbus 18, ZOETERWOUDE-RD, Telefoon: 071-899306. Slagerij Morsweg 23 Leiden tel. 121815 1 kg RIBLENDE- 8,98 5,48 KARBONADE 1 kg HALF- OM HALF GEHAKT 1 kg DIEET-GEHAKT. 6,98 Bijvoorbeeld: Bijvoorbeeld: l liliilffitëitÈilil I lro|9w'VvV9wVV infuruprjWr opruiminfipr.59-\ tiorm.pr.ff9? opruiminpprfft? Bijvoorbeeld: a NWNv IWï nom.prjQSfoprumngsprJSfr. rvmprJtöropnjimingspr.JQ? mMwjr.r Dijvuurueeiu. a A Bijvoorbeeld: HfwIVvvv normprjföf opruiWngspcJIf? LEIDEN: Haarlemmerstraat 45 ALPHEN a.d. RIJN: -Winkelcentrum De Aarhof Persoonlijke leningen Planpoteek (doorlopend crediet) 0,8% rente per maand over het openstaand bedrag Aflossing per maand excl. rente 15.000,- f 84,- 25.000,- f 139,- 35.000,- f 195,- 50.000,- f 278,- Plancrediet (doorlopend crediet) 5.000,- f 120,- 10.000,- f 240,- 15.000,- f 360,- KOOYMAN Hoge Rijndijk 264 Leiden 071-134052 J STAND 29-30 GR0ENÖ0RDHAL v.a. 31 januari t/m 4 februari

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12