Opvallende prestatie dames Levthon tegen koploopster Docos laat zege glippen Van Oord kan zich meten met de besten Leiden Lions geen partij voor fysiek sterk Groningen: 4-0 Weinig ereplaatsen voor De Zijl/LGB MAANDAG 29 JANUARI 1979 SPORT GRONINGEN - Net als vorige weekeinde liet Menken/ Leiden Lions een overwinning volgen door verlies. Waren de Leidse ijshockeyers vrijdag te sterk voor Olympia Ne- derhorst (10-8), zaterdag was de ploeg kansloos tegen Groningen, dat met 4-0 won. Net als in vorige wedstrijden tegen de Groningers, bleek de man-to-man-tactiek van Leiden Lions niet opgewassen tegen het forse Groningse checken. Al na drie minuten in de eerste periode was het Gerry Dusseldorp die de thuisclub aan de leiding bracht. Na een assist van Henk Krikke en een fout van Dan Cuomo, kon hij 1-0 scoren. Elf minuten later werd Brian Sproxton door Dusseldorp en Rob van Onlangs in staat gesteld de score tot 2-0 op te voeren. De tweede periode was nog maar net begonnen of Leiden Lions keek al tegen een 3-0 achterstand aan. Het was andermaal Gerry Dusseldorp, die een assist van Rick van Gog verzilverde. Henk Keizer bepaalde in de tiende minuut van de derde speelhelft de stand op 4-0. Aan dat doelpunt kleefde trouwens wel enig Leids ongenoegen. Henk Keizer leek namelijk vlak voor zijn succesvolle actie na een handgemeen met Paul Domm naar de strafbank te moeten verdwijnen. Scheidsrech ter Tamboer liet zijn opgestoken arm echter weer zakken, waardoor Keizer alsnog kon toeslaan. Door deze nederlaag zijn de kansen voor Leiden Lions om deel te nemen aan de play-offs danig gereduceerd. Qua strafminuten hielden Gronin gen en Leiden Lions elkaar zaterdag overigens wel in evenwicht. Voor beide teams werden vier maal twee minuten geklokt. Leidenaar Carlos Piqué (rechts) dwingt tegenstander Hummers in de verdedigingPiqué LEIDEN - In de volleybalcompetitie deze week de nodige prettige verrassingen voor de Leidse vertegenwoordi gers. Zo was er winst voor de Leython- en NOVO-dames en de heren van Gem/K. Gem/K speelde tegen Bruinsma, weliswaar een matige wedstrijd, maar wist in elk geval een redelijke aanval in het veld te brengen. Via 15-12 en 12-15 was de stand 1-1, toen Gem/K overging op een 5-1 systeem, met Peter de Bakker als spelverdeler en dat liep gesmeerd, getuige de 15-9 en 15-4 op het scorebord, 3-1 voor Gem/K derhalve. LEIDEN - Dank zij drie ningen van Bettine Vriesekoop won Avanti dit weekeinde met 6-4 van Midstars. Ook internatio nal Anne Vlieg moest het tegen de Hazerswoudse afleggen. Ro nald Rijsdorep verdedigde zich tegen Jan Vlieg en Ton Pitstra weer bekwaam en Theo Louwer- se bewees zijn waarde door Pit stra met lege handen te laten. Docos heeft aan het bezoek bij het Vughtse J.C.V. een fraaie pun- tendeling over gehouden (5-5). Een eindstand die via een mira culeus scoreverloop tot stand kwam. Docos opende met 3-0, maar door onder meer een verlo ren dubbel, ging de rust toch met 3-2 in. Toen echter Ed van der Berg en Fallaux opnieuw scoor den lag bij 5-2 een Leidse winst in het verschiet. Het beslissende zesde punt kwam echter niet. Ven der Berg ver speelde tegen Van der Zande een ruime voorsprong. Paul Bakker handhaafde zijn slechte vorm, en in de slotpartij was Theo van Gas teren voor Ed Fallaux toch weer een te lastige speler. Scylla heeft van het zwakke Seine geen tegenstand van betekenis gehad: 8-2. Frits Kantebeen is ei genlijk niet in gevaar geweest, maar Patrick Swier, die ook zon der verlies bleef, had eigenlijk met Hummel teveel moeite. Sa men met Sjoerd Meyer bemerkte hij bovendien in het dubbel dat onderschatten op dit niveau ver lies betekent. Bovendien werd Sjoerd Meyer door de linkshan dige Hoof op een nog te zwakke backhand gewezen. Bij de reserves werd een zieke Rob van der Zeeuw dit keer vervan gen door Rob Regeer die tegen Evro het ritme duidelijk miste. Wibo van Gennip bleek de sterk voor het toch zo illustere trio Koetsveld, Schoonemeyer en van der Aa. Het dubbel ging net aan de mist in en omdat Jacques van Veen alleen Van der Aa de baas kon werd toch jammerlijk verlo ren: 4-6. Scylla 3 deelde de punten met Am sterdam '78. Peter van Schie en Hein Chrispijn bleven steken op een gewonnen duel zodat het erg prettig was dat Fred van der Zeeuw al zijn opponenten ver schalkte. Het vierde Scylla-team verraste vriend en vijand door Onkyo met 7-3 achter zich te la ten. In dezelfde poule vinden we ook Mizu en Avanti 2 van wie de eer ste bij Rath lelijk onderuit ging 7-3. Avanti daarentegen toonde haar titelaspiraties en Never Despair was daarvan de dupe (2-8). Dames Scylla miste een ge lijkspel bij Tanaka om verschil lende redenen. Steffine van Gen- nip boekte niet de geplande winst op Snijders en kopvrouw de Kruiff ging onverwacht kopje onder tegen Jolanda Noordam. Invalster Liesbeth van Es ten slotte, vergat tegen Lisette Vaes- sen het 21ste punt te scoren. Donar werd in de eerste set tegen HVS - gemiddelde leeftijd boven de 30 - weggespeeld met 3-15, maar onderschatting deed de balans toch even naar de andere kant overslaan (15-11) de derde set was echter een kopie van de eerste, met een beschamende 1-15 nederlaag voor Donar, dat in de vierde set nog wel zijn tegen stander liet zien wat het in zijn mars had, maar de ploeg bleef op 14-12 steken en zag HVS de set winst pakken: 14-16 en de zege met 1-3. Gem/K 2 wist met aardig spel een 2-0 voorsprong te nemen (15-7, 15-10) op USS, maar zag door een zwak blok de derde set verloren gaan (13-15). In de vierde set boorde de arbiter hun bovendien nog een 3-1 zege door de neus (11-15), voordat men in de vijfde set soepel over USS heen liep (15-16). De 3-2 zege was meer dan verdiend. Bij de dames deed Gem/K prima werk door middels een 0-3 zege op UVC aansluiting te krijgen met de middenmoot. Via 7-15 en 9-15 wist men vooral dankzij het collectief, inclusief de sterke ver dediging royaal UVC te passeren. In de derde set pakten twee wis sels, gepaard met de nodige om zettingen verkeerd uit, waardoor men met 8-1 achter kwam, maar het karakter van Gem/K deed zich eens te meer gelden. In eeh slopend gevecht trok de ploeg met 14-16 de volle winst naar zich toe- Kopje kleiner In de tweede divisie dames deed Leython van zich spreken, door thuis koploopster OVRA een kopje kleiner te maken. De eerste set werd nog wel verloren: 5-15, maar met Liesbeth Rijnja als spelverdeelster liep het daarna prima in de volgende sets. Onder stormachtige toejuichingen ging met 18-16 deze set naar Leython. Even moest men daarvan de tol betalen (7-15) maar daarna over donderde Leython met uitste kend aanvalsspel van Heieen Bos en Marian Bloemzaad. OVRA dat werd (15-0). Daarna kon het niet stuk en volgde ook setwinst in de vijfde set (16-14). Deze zege bracht weer volop hoop bij Ley thon. Gem/K 2 deed het minder goed. In Edam werd men in de eerste set weggeslagen (15-4). Even gloorde er hoop in de tweede set (13-15) maar Edam was gewoon te sterk voor dit Gem/K, dat via 15-11, 15-7 een 3-1 nederlaag kreeg te slikken. Het onderaanstaande NOVO deed het ook al voortref felijk door nummer vijf, Die Raeckse, met een sterke aanval door het midden finaal af te dro gen. Toen bovendien Ellen v. Al kemade een tegenstandster uit schakelde door op haar voet te gaan staan, waardoor deze geblesseerd moest uitvallen, liep het helemaal op rolletjes. Met Els Spieker erg sterk in de ser ve werd een 2-0 voorsprong op gebouwd (15-11, 15-7). In de derde set leidde concentratie-verlies tot een 6-10 achterstand, maar ineens liep het weer en na een 14-13 ach terstand was NOVO de gelukkig ste: 17-15, en 3-0. In de promotie-klasse heren is Leython met het uitvallen van' spelverdeler Henk van Klaveren (meniscus) duidelijk van slag. Nu werd thuis van het zwakke GVC na een 2-0 voorsprong, met 2-3 verloren. Oorzaak van dit verlies was het uitvallen van hoofdaan valler Frits Jans (verdraaide knie) in de derde set. Vanaf dat mo ment stokte het ritme en kon GVC het initiatief overnemen. Geen aanval lukte meer en het blok was als een zeef. LUSV had tegen Zevenklappers zijn dag niet en liet onverwachts een pun tje liggen: de uitslag was: 2-3. Verrassing NOVO 1 en NOVO 2 schotelden het publiek een vrij goede wedstrijd voor. Dat NOVO 2 echter veel sterker was, verbaasde niemand, het einde kwam met 0-3. Bij de dames verraste LUSV door het sterke Zevenklappers twee pun ten afhandig te maken. Ondanks dat er geen wisselspeelsters wa ren, speelde LUSV bekwaam zijn nerveuze tegenstander naar een 3-2 nedeflaag. Vooral Marijke de Beer was erg goed op dreef. Zevenklappers liep soms met drie man tegelijk te setuppen: 12-15, 15-8, 15-3, 10-15 en 15-13. Leython 2 mist door het ontbreken van een coach, het no dige zelfvertrouwen, terwijl ook het ontbreken van spelverdeel ster Elly Kouwenberg niet goed opgevangen werd. Nu durfde men op beslissende momenten de aanval niet af te maken. Dat kon tegenstander VOY wel: 15-9, 14-16, 15-5 en 16-14 (3-1). Leython 3 won wel - al ging het moeizaam - van Tornado. De eer ste set ging mede door zwak flui ten verloren (15-12), maar daarna herstelde men zich prima: 9-15. In de derde set was er geen geloof in eigen kunnen meer (15-5), maar enige omzettingen in de ploeg, brachten het ritme terug en met een hoofdrol voor invalster Jo- gien Bakker, die aanvallend niet te stuiten was, werden de vol gende twee sets een prooi voor Leython (12-15, 10-15), dat de 2-3 ten volle verdiende. Gem/K 3 en Tornado 2 gingen in de eerste sets gelijk op: 15-12 en 14-16, maar daarna kon Gem/K een overwicht opbouwen, dat met 15-2,8-15 en 15-4 een 3-2 zege tot gevolg had. GER RENES Eerste verlies voor Bronstring DORDRECHT - In het afgelopen weekeinde heeft Evert Bron string zijn eerste nederlaag moe ten incasseren in de halve finales om het Nederlands damkam pioenschap. In groep B won de Leidenaar zaterdag in de vijfde ronde nog wel van Meijler, maar gisteren dolf hij in Dordrecht ver rassend het onderspit tegen Van der Borst. Jansen profiteerde van die misstap en nam de leiding over. Bron string bezet de tweede plaats. In groep A leidt Van Aalten voor Van der Wal. LEIDEN - Het beste werd voor /iet laatst bewaard bij het door de sportschool Leiden georganiseerde nationale taekwondo-toernooi, dat gis teren in het krakkemikkige sportzaaltje aan het Noord einde werd gehouden. Het was de finalepartij in de ge wichtsklasse tot 80 kilo tussen Leidenaar Ronald van Oord en Tilburger Nelson Sallas. Een fraaiere afsluiting van dit goed opgezette evenement hadden de organisatoren zich niet kunnen wensen, want dit op het scherp van de snede uitgevochten duel bood alles wat taekwondo in zich heeft, techniek, snelheid en karak ter. Van Oord won en hoewel die uitspraak van de jury op z'n minst discutabel gevonden mocht worden zat zijn tegen stander er in het geheel niet meeH ij vatte de zaak sportief op en bood lachend zijn felici taties aanZo kan het dus ook De partij tussen deze houders van de blauwe en zwarte band stak er duidelijk bovenuit. Niet vreemd, want hoewel zo'n 130 taekwondoka's uit het gehele land acte de présence gaven kwamen slechts een paar echte toppers in de ring. De rest was thuisgebleven of stond langs de kant zoals de Twent Ben Oude Luttikhuis en de Leidenaar Herman Hartevelt en Gerard van den Berg. De laatste hield zijn burgerkleding aan omdat hij de organisatie van dit toer nooi op zich genomen had en Harteveltpas nog bronzen me daillewinnaar bij het Europees kampioenschap, schijnt niet zo veel trek meer te hebben in het taekwondo. Kortom- op een paar uitzonderingen na. viel het peil waarop gestreden werd wat tegen. Al was er bij de mees te d.ee-lnemers inzet genoeg. Daar alleen evenwel kom. je er niet mee, zoals bijvoorbeeld het optreden vanLissenaar Moraal duidelijk aantoonde. Niet ge hinderd. door enig tactisch in zicht of technisch kunnen, beuk te hij er als een blinde op in met als gevolg dat hij letterlijk en figuurlijk flink zijn kop stootte. Tegen technici als Van Oord en Sallas vloog hij er telkens onbe suisd in om vervolgend wanke lend weer terug te treden. Hoe wel het hoofd bij het taekwondo uitsluitend getoucheerd mag worden was het natuurlijk niet verwonderlijk dat Moraal met zijn gedoe een paar keer kei hard tegen een uitgestoken arm of voet aanliep. De spiegel zal zijn ongelijk onmiskenbaar aantonen. Helaas was Moraal, notabene 'gesierd' met een zwarte band, niet de enige die er weinig van begreep. In de talloze reeks van wedstrijden passeerden heel wat van die "ongenuanceerden' de revue en dat was eigenlijk wel jammer, want het taekwon do is hier. bepaald niet mee ge- De uitslagen: Klasse A (wit tot en met groene band) 60 kilo: 1. Fred Otto (Leiden); 2. H. Winterrink (Lisse). 68 kilo: 1. Hans van Schaik (Leiden); 2. Carlos Piqué (Lei den) 3. Ben Oudshoorn (Lei den). 74 kilo: 1. C. v. d. Lei (Papen- drecht); 2. D. Hassen )Leiden). 80 kilo: 1. M. Koster (Gouda); 2. L. Matoug (Leiden). Boven 80 kilo: met 60 kilo: 1. J. de Freters (Tilburg) 68 kilo: 1. W. Kessler(Schijndel) 74 kilo: 1. Michiel Dubbelde- man (Leiden) 80 kiloi: 1. Ronald van Oord (Leiden), 2. Nelson Sallas (Til burg) Boven 80 kilo: 1. H. Prijs (Al melo). Dames: 1. A. Lancel (Lisse); 2. M. Hillen (Leiden). diend. Het gaat er bij deze Ko reaanse vechtsport in de regel stevig aan toe, maar als de tech niek aanwezig is en de nodige beheersing opgebracht kan worden behoeft een partij geenszins te ontaarden in een miniveldslag voor twee perso nen. Dat was nu soms wel het geval en daar werd door de di verse arbiters niet adequaat genoeg op gereageerd. Veel va ker hadden zij het sein voor dis kwalificatie moeten geven, een doeltreffend middel om het ge heel zuiver te houden. Gelukkig liepen er toch ook nog wel een aantal jongens rond die hun huiswerk goed gedaan hadden, de Brabanders Kessler en De Freters en de Leidenaars Van Schaik en Piqué bijvoor beeld leverden prima strijd. En natuurlijk het al genoemde tweetal Van Oord en Sallas. Zij zorgden voor een boeiende apo theose van het toernooi door in een hele knappe partij een uit stekend voorbeeld van te geven hoe het spel gespeeld kan en moet worden. Ronald van Oord kwam tenslotte als winnaar uit de bus, maar de meningen hier over waren verdeeld. Aad van der Luit, één van de pioniers van deze sport, zag in de jeug dige Van Oord de terechte win naar, maar zijn opvolger bij de sportschool Leiden, Gerard van den Berg, koos voor de technisch verfijnde aanpak van Sallas. Hoe dan ook, niem and zat er erg mee in. In dit geval ging het om het spel, niet om de knikkers. Zo hoort het ook. AD VAN KAAM AMSTERDAM - De heren zwem ploeg van de Zijl/LGB moest in het afgelopen weekeinde voor de derde wedstrijd in de A-competi tie naar Amsterdam. De ploegen die door de slechte weesomstan digheden van vorige week niet opgekomen waren, werden in de hoofdstad in staat gesteld hun wedstrijd in te halen. De postitie (laatste) van de Zijl LGB heren maakt duidelijk dat de Leidenaars zich hoogstwaar schijnlijk niet zullen kunnen handhaven in de A-afdeling. Ook ditmaal ^varen er weinig ere plaatsen voor de Leidenaars weggelegd. Alleen Edward Maasdijk hield zich goed staande met drie maal een vierde plaats op achtereenvolgens de 100 me ter rugslag (1.06.2, de 800 meter vrijeslag (8.51.1) en de 100 meter schoolslag (1.12.3. Verder werd hans Bouwmeester nog derde op de 100 meter vrijeslag onder 12 jaar: 1.13.4. Totaaal uitslag: 1 AZPC 2746.3, 2 Zian/Vitesse 2794.0, 3 't IJ 2853.7, 4 Zijl/LGB 2972.4. De dames zwemploeg van de Zijl/ LGB uitkomend in de B-afdeling ging naar Den Haag om daar in het zwembad de Morgenstond het derde programma te zwem men. Hedy Anneeze werd derde op de 100 meter vrijeslag onder 12 in 1.13.0 en Ria Hassefras werd tweede op de 100 meter rugslag in 1.14.3 en vierde op de 400 meter wisselslag in 5.31.6. Totaal uitslag: 1 RZV 1844.9,2 DSZ 1868.4, 3 Zian/Vitesse 1925.9, 4 Zijl/LGB 1928.9, 5 DES 1975.5. De zwemploegen van LZ'86 traden zaterdag in Spijkernisse aan voor het derde programma in de C (he ren) en D (dames) competitie. De dames hebben nog kans op pro motie naar de C afdeling. Uitslagen uit Spijkenisse: 200 me ter wisselslag dames: 1 Ellen Hoogenboom LZ'86 2.43.0 100 meter vlinderslag jongens onder 14 jaar. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 1.12.5, 2 Wim v. Mil LZ'86 1.21.1 3 Michel v.d. Zeeuw LZ'86 1.21.2 100 meter rugslag meisjes onder 10 jaar Yvonne Flippo LZ'86 1.34.4, 3 Annette Knot LZ'86 1.37.5 100 meter vlinderslag meisjes onder 12 jaar: 1 Anne v.d. Heuvel PCG 1.20.8, 2 Marianne Knot LZ'86 1.24.2 100 meter rug slag meisjes onder 14 jaar 1 An- nemiek v.d. Eist PCG 1.20.2, 2 Jeanet de Jong LZ'86 1.23.0 200 meter schoolslag heren 1 René Kruit Strijen 2.44.4, 2 Bart Hame ter LZ'86 2.44.7 200 meter wissel slag jongens onder 16 jaar 1 Er- win Alebregtse Kempvis 2.30.4,3 Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 2.33.5 100 meter schoolslag meisjes onder 16 jaar. 1 Ellen Hoogeboom LZ'86 1.24.5 100 mete vrijslag meisjes onder 10 jaar 1 Sandra Bijl Kempvis 1.27.0, 2 Annette Knot LZ'86 1.29.9 100 vrijeslag jongens onder 10 jaar 1 Remco Flippo LZ'86 1.30.8 4 x 100 meter Wissel slag heren: 1 Kempvis 4.30.9, 3 LZ'86 4.49.6.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12