Zware straf Valencia Succesje voor nieuwe trainer Bayern München MAN WINT 94 MAAL TOTO AZ in beroep tegen schorsing Hovenkamp X X X X X X X x x X r* Extra oefenmeester voor Oranje-teams Edström wil naar Nederland MAANDAG 29 JANUARI 1979 ZAANSTAD (GPD) - De leiding van AZ heeft beroep aangetekend tegen de straf van Hugo Hovenkamp die naar aanleiding van zijn optreden in de wedstrijd tegen Haarlem voor vier wedstrijden werd geschorst. Van avond komt de zaak voor in het KNVB-sportcentrum te Zeist. Secretaris Gerrit Peters van AZ: „Wy verwachten vanavond al een uit spraak van de KNVB-arbitragecommissie. AZ ontkent uiteraard de kopstoot niet van Hugo Hovenkamp, maar dat gebeurde na een uitge lokte overtreding van Haarlem-speler Frans Reuser. Deze speler fun geert als getuige in deze zaak. Mr. Bertels zal de belangen van AZ in Zeist behartigen". Affaire Tol De arbitragecommissie van de KNVB behandelt verder op 19 februari de affaire-Pier Toel in Zeist. Deze Volendammer, die dit seizoen uitkomt voor AZ, is de inzet. Hij ging vorig jaar gratis over naar Alkmaar-Zaan streek, dat volgens een akkoord hem aantrok in ruil voor o.m. Hans Mol. Volendam betwist de rechtsgeldigheid van een door Joop Brand en Jan van der Linden getekende overeenkomst. De club claimt een vergoe dingssom van 400.000 gulden voor het verlies van Tol, die volgens Vo- lendam-penningmeester Jan Tol tijdens zijn overgang naar AZ op de transfermarkt een waarde had van 800.000 gulden. Kraay Nadat Hans Kraay, trainer-hoofdcoach van de Amerikaanse profclub Oakland Stompers, eerder twee spelers van Go Ahead Eagles contrac teerde, trok de oud-manager van AZ een derde voetballer aan, en wel de 24-jarige Ronald Klinkenberg, centrale verdediger van FC Dordrecht. Klinkenberg is tot september aanstaande gecontracteerd. Ajax Ajax heeft zaterdag in Split een vriendschappelijke wedstrijd tegen Haj- duk Split, de tegenwoordige vereniging van de oud-trainer van Ajax Tomaslav Ivic, met 4-2 verloren. Bij rust leidden de Joegoslaven met 4-0. Voor de Amsterdamse formatie scoorde Ray Clarke beide treffers, één in de 75ste minuut en via een strafschop in de 83ste. In Glanerbrug verloor de plaatselijke eerste klasser Eilermark met 1-8 van eerste-divisie-club Heracles. Van Oostrom was topscorer met drie tref fers op de voet gevolgd door Poel met twee. In Den Haag kwamen VUC en Haarlem een onbeslist overeen. Böckling opende in de eerste helft de score voor de beroepssector: 0-1. In het tweede bedrijf trok Mol voor de recreanten de stand gelijk: 1-1. FC VW heeft zaterdagmiddag in Maasbree de derde klasser MVC uit Maasbree met 7-0 verslagen. Bij de rust stond de Venlose eredivisieclub reeds met 3-0 voor. De 500 toeschouwers zagen doelpunten van Jovano- vic (3), Hilkes (3) en Rettkowski. VW heeft zaterdag ook de 17-jarige Jos Strijkers, doelman van de ama teurclub Urmondia, voor drie jaar gecontracteerd. Rod a JC, PSV en MW hadden ook belangstelling voor Strijkers, die verscheidene malen in vertegenwoordigende jeugd-elftallen heeft ge speeld. Hugo Hovenkamp ZURICH (ANP) - De tuchtcom- missie van de Europese voet balunie (UEFA) heeft zater dag in Zurich de Spaanse voetbalclub Valencia zwaar gestraft. Valencia mag de eerstvolgende wedstrijd in een Europees bekertoernooi niet in het eigen stadion spe len, maar zal daardoor een speelveld dat minstens op 300 kilometer van de eigen thuis haven ligt, moeten opzoeken. Bovendien werd de club een geldboete van 18.000 gulden opgelegd. De aanleiding voor deze straf maatregelen lag in de wed strijd tegen West Bromwich Albion (22 november 1978) in de derde ronde van het UE- FA-bekertoernooi. Tijdens het duel werd één van de grensrechters het mikpunt van wangedrag van Spaanse supporters. Zij besproeiden de lijnrechter met een kleveri ge vloeistof en bekogelden hem met sinaasappels. De wed strijd moest tijdelijk onder broken worden omdat het speelveld bezaaid was met si naasappels. De trainer van Valencia, Marcel Domingo, werd voor drie Europese be kerwedstrijden geschorst voor zijn onsportieve gedrag in de return op 6 december. Vergeleken met Valencia kwam Barcelona er nog genadig van af. Deze Spaanse club werd veroordeeld tot het betalen van ruim 10.000 gulden voor het onsportieve optreden in de duels tegen Anderlecht. Nog bonter maakte de Turkse jeugdploeg het in twee inter landwedstrijden door negen spelers op te stellen die de leef tijdsgrens gepasseerd had den. De tuchtcommissie schor ste de Turkse jeugd voor vijf tien maanden. Tomaslav Ivic zal met weinig genoegen terugdenken aan de overwinning van zijn Hajduk Split op Arsenal in de derde ronde van het UEFA-beker toernooi. Liefst vier spelers van de Joegoslavische club werden voor hun onsportieve optreden geschorst voor één of meer wedstrijden. LEIDEN - Op het moment dat de finalepartij van het prof- toernooi in de Leidse Groenoordhallen had moeten be ginnen was zaalvoetbal niet meer mogelijk. Het speelveld was gistermiddag tegen half zes in beslag genomen door jongeren die daar de verveling doorbraken en ongestraft hun partijtje mochten spelen. De finale kon pas beginnen nadat de scheidsrechter en spelers zich veel moeite had den getroost om de „speeltuin" te ontruimen. De strijd tussen AZ'67 en Ander lecht werd daarna een graadme ter van hetgeen de gehele middag zoal ten tonele was gevoerd: ma tigheid was troef. Het publiek had dat allang in de gaten want slechts weinigen waren er getui ge van dat AZ'67 door een 5-2 ze ge de eerste plaats van het toer nooi voor zich opeiste. Drie minuten na de rust zorgde Karl-Heinz Rummenigge, die uitgroeide tot één van de beste spelers van het veld, voor de ge lijkmaker. In de 74e minuut hielp een treffer in eigen doel van Schalke-speler Wagner de thuis- spelende club alsnog aan de volle winst: 2-1. rigens niet naar uit dat Hertha BSC zegevierde in eigen MÜNCHEN (DPA/Reuter)- Bayern München heeft in de Duitse Bundesliga de eerste volle winst gegre pen onder de nieuwe trai ner Paul Csernai. Na de eerste helft zag het er ove- Bayern Schalke uiteinde lijk zou verslaan. Voor 15.000 toeschouwers schoot Abramczik de gas ten uit een vrije trap van 20 meter afstand naar een voorsprong (0-1). SPORTTOTO Toto 1 2 NAC-PEC/Zwoüe FC Twente-FcUtrecht Volendam-MW Rod a JC-NEC Feyenoord-Sparta J>< Vitesse-FC D. Haag FC VW-AZ'67 PSV-Haarlem Go Ahead E.-Ajax Heerenv.-De Graafsch. FC Dordrecht-SW FC Gron.-Veendam FC Vlaard.-FC D.Bosch LOTTO De winnende getallen zyn: 13 17 18 - 20 - 23 - 35. Reservegetal 37. Supertrio Het supertrio is gisteren gelopen in de Messidor-prijs op Hilversum. 1. nr. 11 Noorderster (A. Suyker- buyk), 2. nr. 13 Oraldus (W. Duiven voorden), 3. nr. 10 Ombre Atta- queur (C. Hetteling). De inzet be droeg 510.800,00. De uitbetaling is ƒ9.121,40. Duitse lotto HAMBURG - In de Westduitse lot to zijn de volgende winnende ge tallen getrokken: 2,20,26,31,33, en 38. Het reservegetal is: 35. huis met 4-1 over FC Nürnberg, dat door dit resultaat nog vaster op de laatste plaats is gekomen. Erich Beer was de grote man bij de Berlijners. Hij maakte twee doelpunten en had een groot aandeel in de andere twee. Er wa ren in West-Berlijn nog geen 10.000 toeschouwers. De derde en laatste ontmoeting die doorging, tussen Arminia Biele feld en Eintracht Frankfurt ein digde zoals het begonnen was: 0-0. Het betekende voor Frank furt een kostbaar verliespunt ge- zien de positie op de ranglijst (vierde). Bielefeld had het gelijke spel vooral te danken aan de pres taties van doelverdediger Stein, die veelvuldig knappe reddingen verrichtte. Engeland De derde-divisieclub Shrewsbury Town zorgde voor de grootste verrassing in de vierde ronde van de strijd om de Engelse beker (FA-Cup) door eerste-divisiever- eniging Manchester City te ver slaan (2-0). Het was één van de vijf wedstrijden die doorgang kon den vinden, zij het dan onder vaak slechte terreinsomstandig heden. Na negen minuten nam Shrewsbu ry reeds een voorsprong door Paul Maguire. Doelman Joe Cor- rigan behoedde Manchester City voor een grotere achterstand, maar in de 57e minuut had hij slechts het nakijken bij een for midabele kopbal van Sammy Chapman uit een hoekschop van Maguire. Manchester City is in de laatste veertien wedstrijden niet een maal tot de volle winst gekomen. Niet zo plezierig met de ontmoe ting voor de Europese beker te gen Borussia Mönchengladbach in het vooruitzicht. Nottingham Forest, de Engelse kampioen, had geen moeite met de vierae divisievereniging York City, terwijl de ontmoetingen Newcastle United-Wolverhamp- ton Wanderers en Ipswich Town- Orient, die beide in een gelijkspel WmmmÊÊMÊam m J Eric McManus, doelman van Notts Cgunty, stompt de bal weg voordat Arsenal-aanvaller Frank Stapleton gevaarlijk kan worden. Arsenal won wel met 2-0. eindigden, opnieuw gespeeld moeten worden. Arsenal had "slechts" negentig mi nuten nodig om de vijfde ronde te bereiken. De Londenaren ver sloegen de tweede-divisieclub Notts County met 2-0. Het zaalvoetbaltoernooi voor profclubs bood dan ook niet be paald datgene wat ervan werd verwacht. Allereerst was het ont breken van Geels (zijn vrouw werd plotseling ziek) en Rensen- brink (geen zin) bij Anderlecht een enorme tegenvaller. Omdat de Belgische club geen enkele doelverdediger had meegeno men moest bovendien nog de hulp van FC Amsterdam worden ingeroepen om de selectie wat aan te vullen. Heinz Stuy, Theo Swart en Willy van Bommel werden bereid ge vonden om samen met Arie Haan, Gilbert van Binst (de enige Belg dus), Matty van Toorn en Johnny Dusbaba als „Ander lecht" te gaan opereren. Uit het feit dat deze formatie uiteindelijk nog in de eindstrijd kwam mag worden afgeleid dat de tegen standers van Anderlecht in de poule: Utrecht, FC Amersfoort en Telstar (AZ'67, FC Amsterdam en Go Ahead Eagles vormden de B poule) bepaald niet florissant voor de dag kwamen. De volgende dissonant was dat de speciale faciliteiten die het zaal voetbal aantrekkelijk moesten maken (de „boarding" en de gro tere doelen) helemaal niet aan wezig waren. De „boarding" die bij het spel ingeschakeld zou mo gen worden, mocht volgens de organisatie van de KNVB niet worden aangebracht, maar Groenoordhaldirecteur André de Jong verklaarde dat er wel zoiets als een „boarding" 's morgens was aangebracht. „Die werd af gekeurd omdat ijzeren hekken waarop reclameborden zijn aan gebracht ongeschikt zijn om als zodanig te fungeren". Omdat de organisatie ook niet aan grotere doelen kon komen bleef er niet veel meer over dan een gewoon partijtje zaalvoetbal, waarin wei nig opwindends viel te bespeu ren. In de Leidse zaalvoelbal- competitie is meer kwaliteit te ontdekken dan gistermiddag werd geboden. Wim Flight (5) van FC Utrecht legt toernooi. Leo van Veen (links) is ac schietpoging proberen te verijdelen. George Kessler, de oefenmeester van AZ'67, dat als enige met de voltallige selectie naar Leiden was gekomen zette alle oorzaken die het toernooi hadden gedeva lueerd op een rijtje. „Doordat grotere doelen en „boarding" ontbraken, de vloer veel te stroef was en er met een bal gespeeld werd die op een ballon leek, werd dit toernooi enorm gedevalueerd. Wanneer je iets organiseert moet je^ het goed doen. Zoals in Duitsland bijvoorbeeld. Daar trekken zaal voetbaltoernooien moeiteloos tienduizend man publiek. Hoofdzakelijk omdat men het daar wel goed op poten zet". Dat was in Leiden niet gebeurd, waardoor veel van de 2000 toe schouwers al verdwenen waren voor de finale moest worden ge speeld. Het jongere publiek dat wél bleef, zag hunkerend uit naar het einde van een wedstrijd om vervolgens de bal te bemachtigen en bezit van het speelveld te ne- De handtckeningenjagers hadden een gouden dag, want er waren natuurlijk genoeg coryfeeën aanwezig (vooral Arie Haan moest het ontgelden) om de ver- :an vooreen schot in de wedstrijd tegen Anderlecht in het profzaalvoetbal- idachtig toeschouwer terwijl John Dusbaba (rechts) en Theo Swart de pakking van patates frites vol te krijgen met de krabbels van de helden. De voetballiefhebber kreeg echter geen waai' voor zijn tien gulden. Slechts één wedstrijd was wer kelijk aantrekkelijk om te zien: Go Ahead Eagles-AZ'67 (5-6). Beide teams hadden goed in de gaten dat dit toernooi louter was opgezet voor de consument en lieten leuke staaltjes zien. Vooral Kristen Nygaard toonde aan over veel technisch kunnen te beschikken door enkele „onmo gelijke" doelpunten te scoren. De andere wedstrijden kwamen nauwelijks boven de grauwe middelmaat uit. ROB ONDERWATER De uitslagen uit de Groenoordhal: Poule A: Utrecht-Telstar 1-0, Jan van Staa; Anderlecht - Amersfoort 3-2, Van Bommel (2x) en Haan voor Anderlecht, Vlietstra en Hulshoff voor Amersfoort; Utrecht - Anderlecht 2-3, Flight en Tervoort voor Utrecht, Van Toorn, Dusbaba en Van Bommel voor Anderlecht; Telstar - Amersfoort 6-4, Fred Bischot (4x) en Krone (2x) voor Telstar, Nieuwhof (2x) en Hulshoff (2x) voor Amersfoort; Anderlecht - Telstar 2-1, Fred Bischot voor Telstar, Matty van Toorn (2x) voor Anderlecht: Utrecht - Amersfoort 2-2, Van der Vlag en Rietveld voor Utrecht, Wetzel en Hulshoff voor Amersfoort; Poule B: Amsterdam - AZ'67 1-2, Co Stout voor Amsterdam, Kees Kist (2x) voor AZ; Eagles - AZ 5-6, Walbeek, Schneider, Van der Veen, Korver en Kristiansen voor de Eagles, Kist (2x) en Nygaard (4x) voor AZ; Amsterdam - Eagles 2-3, Wegman en Bouwmeester voor Amsterdam, John Oude Wesseling (2x) en Teun Kist voor de Eagles. Finale AZ'67 - Anderlecht 5-2, Hugo Hovenkamp (2x), Johnny Metgod (2x) en Kees Kist voor AZ, Theo Swart (2x) voor Anderlecht. Spanje Real Madrid bezet weer alleen de eerste plaats in de Spaanse com petitie. Vorige week moesten de Madrilenen deze plaats nog delen met Gjêon, maar nu is het verschil weer eén punt. Real won zelfs met 1-0 van Valencia, terwijl Gyon in Barcelona tegen Espanol met een 1-1 gelijkspel tevreden moest zijn. Zege LFC LEIDEN - Op een forse laag sneeuw, heeft LFC gisteren in een oefenwedstrijd stadgenoot UVS met 3-2 verslagen. Bij rust leidde LFC al met 1-0, dankzij een treffer van Gerrie Nagtegeller. In de tweede helft was John Verschoor nog twee keer succesvol voor LFC, terwijl Bert Kort (uit een strafschop) en Ron Bekooy de marge tot één doelpunt beperkt hielden. ZEIST - Het bondsbestuur van de KNVB heeft zaterdag het princi pebesluit genomen om een extra oefenmeester aan de technische staf toe te voegen. Wie die eer te beurt valt, dient nog nader beke ken te worden, maar feit is dat het bondsbestuur, gelet op de om vangrijke taak (Nederlands elftal, Jong Oranje, de UEFA's, ama teurteam en binnenkort nog een elftal van eerste-divisiespelers) versterking van het team Zwart kruis, Groenewoud, De Vroet, Baan en Blok noodzakelijk acht. De leeftijd van De Vroet, op wie met name naar aanleiding van de vorig jaar gehouden Chinese trip nogal wat kritiek was, speelt eveneens een rol. Hans Hamstra, die voor wat betreft de public re lations rond de vertegenwoordi gende elftallen eind vorig jaar op last van het bondsbestuur werd vervangen door Evert Grifhorst, heeft zich inmiddels ziek ge meld. ÜW Ralf Edström OUDENBOSCH (GPD) - De 33-ja- rige Ronald Fernandes uit Ou denbosch, jarenlang een bezeten toto- en lotto-invuller, heeft het afgelopen weekeinde eindelijk zijn goklust beloond gezien. Fernandes, van beroep graficus, schoot maar liefst 94 keer raak in de toto. Vier maal had hij de 13 kruisjes op de juiste plaats, 28 keer had hij een rijtje van 12 goed en 62 keer had hij een rijtje van 11 goed. Fernandes: „Gokken is mijn hob by. Ik ben eraan verslaafd. Vijf tien jaar heb ik gegokt en in al die jaren heb ik wel f20.000 ver loren. Dat wil ik wel eens terug hebben". BAARN (ANP) - De strafcom- missie van de KNVB heeft alle eerste elftalspelers van de zondag-vierdeklasser Baam voor een of meerdere wed strijden geschorst. Negen spelers werden voor één duel uitgesloten, terwijl de doel man twee wedstrijden kreeg. De speler Peter Visee, werd het zwaarst gestraft. Hij mag tot 1 september niet meer voetballen. De oorzaak die heeft geleid tot deze strafvervolging was de kaakslag die Visee in de wed strijd Baarn-Saestum van 5 november een tegenstander toediende. Scheidsrechter De Kok was het voorval ontgaan, maar nadat echter het slacht offer Eddy Friedel van Saes- tum uit Zeist een aanklacht bij de politie had ingedieitd, nam de commissie van de voetbalbond de zaak monde ling in behandeling. Geen van de spelers van Baarn wilde echter de naam van de boos doener bekend maken, waar op alle spelers voor vier wed strijden werden geschorst. Toen de naam Visee later toch viel, draaide men de straf te rug tot één duel met uitzonde ring van de doelman en Visee zelf. De Baarnse club over weegt om in beroep te gaan. Ipswich Town wil eventueel Marij li nissen NIJMEGEN (GPD) - Ipswich Town heeft belangstelling voor NEC's rechtermiddenvelder Eu- gène Marijnissen. Manager Bob by Robson heeft de NEC-speler als tweede op zijn lijstje staan in het geval de voorgenomen trans fer van Frans Thijssen van FC Twente naar Ipswich Town niet doorgaat. AMSTERDAM (GPD) - Ralf Eds tröm wil terug naar Nederland. De Zweedse spits is het voetbal in zijn geboorteland beu. „Het gek ke is dat er tot dusver niemand belangstelling heeft getoond, ook PSV niet", zegt Edström die momenteel de militaire dienst plicht van 36 dagen in Zweden vervult. Zelf wil de ex-spits van PSV graag weer in Nederland aan de bak, al heeft hij ook wat contacten met clubs in België (RWDM) en Frankrijk (Nice). „Ik ga echter voor geen geld naar West-Duits- land", aldus Edström, die mo menteel naar zijn zeggen blessu- revrij is. Volgens de Zweed is hy voor een bedrag dat ligt tussen de drie en vier ton transfervrij. Al zou de nieuwe werkgever nog wel met de buidel moeten zwaai en om hem in te lijven. „Ik moet tenslotte ook aan mijn eigen toe komst denken", aldus Edström, die geen contacten meer heeft gehad met manager Ben van Gelder van PSV sinds de wereld kampioenschappen in Argenti-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10