Opbouw van Scheveningen kost half miljard gulden "Als vorst voorbij is, komen ze weer hier" [PUBLIEK] Schilders hoeven zich niet te vervelen GEBIED MMH BEIJZELDE BOSSEN NU VERBODEN PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 25 JAIPAGINA 21 Schaats(t)ers die bij het uitoe fenen van hun sport veel prijs stellen aan de nodige ruimte om een pirouette te kunnen maken, kunnen de zer dagen bij uitstek terecht op Ton Menkens ijsbaan aan de Leidse Vondellaan. Niet dat het daar nou uitge storven is (dat zou een beetje teveel zijn gezegd), maar het aantal bezoekers is overdag toch aanmerkelijk minder. Het schaatsminnend publiek in Leiden en omgeving zoekt vandaag de dag zijn schaats- vertier nou eenmaal op de dichtgevroren sloten en sin gels. En geef deze mensen eens ongelijk, als zij zo van uit de deuropening direct op het ijs kunnen stappen, zon der een kassa te hoeven pas seren. Schaatsen er op een gewone winterse dag bij open singels en sloten toch gauw een kleine 5000 mensen op Ton Menkens ijsbaan, nu rijden er gemiddeld 250 mensen overdag een baantje. den merken wij er niet zo veel van. Dan is het hier even druk als anders", verklaart bedrijfsleider Hans Koster. „Het is alleen overdag en doordeweeks. Maar dat die dichtgevroren singels en slo ten nou voor ons een finan ciële aderlating betekenen, kan ik niet zeggen. In zekere zin wel natuurlijk, maar dat wordt opgevangen door de enorme hoeveelheid schaat sen die bij ons over de toon bank gaan. Wij hebben er nog genoeg van in voorraad". Oppepper „Maar goed, de vorstperiode duurt voor ons inderdaad iets te lang. Van de andere kant bezien is dat weer een voordeel, want je moet be denken dat de schaatssport de afgelopen dagen een onge looflijke oppepper heeft ge had. Als de vorst zo meteen voorbij is, tref je al die schaatsers hier op de ijs baan. En kijk, ons ijs is van beel betere kwaliteit dan dat op de sloten. Wij dweilen en schaven een paar keer per dag. Hier vind je geen weg gezakte en opgehoogde ijs- schotsen. Veel veiliger en plezieriger schaatsen bete kent dat". Onderbemaling „Tja, laten we het maar niet hebben over de kwaliteit van het ijs in de regio. On derbemaling is daar sche ring en inslag en als straks dat water helemaal onder het ijs is weggepompt, dan is het gevaar niet meer te over zien. Wanneer je in.die situa tie door het ijs zakt, dan kun je het wel vergeten. Nee, zo rooskleurig is het echt niet gesteld met het buitenijs. Wij houden goede moed. We hebben werk zat. IJshockey en KNSB-schaatsen gaan hier gewoon door. Geen den ken aan dat wij vroeger naar huis zouden kunnen. Beslist niet", aldus een relativeren de Hans Koster. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Nu we het toch nog even over ij- zel hebben. Alle bossen die in het beheer zijn van de stich ting "Het Zuidhollands Landschap"zijn niet meer voor het publiek toegankelijk. Door de ijzel zijn veel takken en boomtoppen loodzwaar geworden en met dit kwak- kelweer is het gevaar groot dat die ijsladingen omlaag komen zetten. Vooral als de wind opsteekt is het voor wandelaars riskant zich in de bossen te begeven. Vandaar de "afkondiging" van de stichting. Het gaat wat deze regio betreft om de volgende bossen: het Langeveld in Noordwijk en Noordwijkerhout, Nieuw Leeuwenhorst in Noordwij kerhout, het bos Huys te War- mont in Warmond en het wandelgebied De Haeck in het Nieuwkoopse plassengebied. Het toegangsverbod, zo heeft de stichting laten weten, geldt zolang er ijzel op de boomtak ken ligt. Ondanks het verbod werd giste ren wandelaars die zich op het landgoed Nieuw Leeu wenhorst begaven, geen stro breed in de weg gelegd. Toe- zichthouwer Van Dijk vond het niet nodig mensen terug te sturen of te waarschuwen. "Achter op de wandelkaart staat onder punl 14 dat onze stichting niet verantwoorde lijk is voor letsel dat wande laars in ons gebied oplopen. De mensen moeten dus zelf maar zo verstandig zijn die regel goed te interpreteren" Door dak Aanleiding voor de stichting om de bossen tijdelijk tot verbo den gebied te verklaren is wat zich jaren geleden onder pre cies dezelfde weersomstan digheden afspeelde in een bos in Drente. Daar viel toen een topzware boom door het dak van een boerderij. Schilders die dit winterseizoen onvrijwillig werkloos zijn geworden, hoeven niet bij de pakken te gaan neerzitten. Zij kunnen een 3 weken durende bijscholingscursus volgen in het moderne Waddinxveen- se examencentrum van de stichting Vakopleiding Schilders- en Stucadoorsbedrijf, Noordeinde 94. Eén en ander op kosten van het ministerie van sociale zaken, zónder dat de uitkering op enigerlei wijze in gevaar komt. Zelfs over reiskosten hoeft men zich geen zorgen te maken, die worden ook vergoed. Duidelijke veranderingen in de schildersbedrijfstak maken voor velen een heroriëntatie en een bijscho ling op verschillende onderdelen noodzakelijk. "Neem alleen al de wandafwerking. Vroeger leerde je niet meer dan hoe je een muur moest behangen. Maar nu plakt men al textiel op de wand, granojt die of weet ik wat nog meer. En daar hebben de oudere schilders vaak niet genoeg kaas van gegeten", doet Leidenaar C. van Groeningen uit de doeken. Deze coördinator van het Waddinxveense examencentrum voegt eraan toe dat de bijscholingscursus zoveel mogelijk individueel wordt gegeven. "We hebben er de docenten voor. We proberen de cursus zo goed mogelijk te begeleiden. En ik moet bekennen dat we over belangstelling niet bepaald te klagen hebben. Ofschoon we maar al te vaak stuiten op schilders die zeggen zó goed in het vak thuis te zijn, dat ze werkelijk niets meer hoeven te leren. In veel gevallen vinden zij Waddinxveen te ver weg. Maar ja, de deelname is vrijwillig. De keus is aan de schilder". De heer Van Groeningen weet zich overigens meer positieve reacties dan negatieve te herinneren. "Er zijn genoeg cursisten die vragen nog eens terug te mogen komen. En dat zegt toch wel wat. Zojuist had ik het over die nieuwe dingen op het gebied van de wandafwerking, maar de bijscholingscursus omvat natuurlijk veel meer dan dat. Het beglazen bijvoorbeeld maar ook het bewerkstelligen van een nog veiliger werkmethode", aldus de heer Van Groeningen, die gaarne bereid is nadere informatie over deze cursus te verstrekken (tel. 132389). De Leidse ijshal biedt nu alle ruimte voor het draaien van een pirouette. De bedrijfsleider treurt echter niet: er worden nu massa's schaatsen verkocht en als het straks dooit komen al die schaatslustigen in groter getale dan ooit, verwacht hij SCHEVENINGEN - Scheveningen is in sneltreinvaart be- Kurhaus zig een van de grootste en modernste pretplaatsen van West-Europa te worden. Ruim een half miljard gulden wordt besteed aan de wedergeboorte van Nederlands oudste en bekendste badplaats. Een vernieuwde pier, een casino, een gerenoveerd Kurhaus, een Golfbad en nog veel meer moeten Scheveningen binnen afzienbare tijd weer in het middelpunt van de belangstelling plaatsen. Om van Scheveningen weer een in ternationaal uitgaanscentrum te maken, is veel inspiratie, inspan ning, know-how en vooral erg veel geld nodig.'iDat kapitaal wordt vooralsnog geraamd op 500.000.000 gulden. Met dat geld wordt een gebied gecreëerd, dat voor een grote groep mensen aan trekkelijk moet zijn. Overheid en bedrijfsleven investe ren gezamenlijk dit enorme be drag in de wederopbouw van Scheveningen. „Misschien", zo zeggen de ontwikkelaars, „zullen er veel mensen in het land zijn die zich afvragen of al dat geld niet beter gebruikt had kunnen wor den dan alleen maar voor uitgaan en vakantie. Met andere woor den: is het niet allemaal wat overdreven in tijden van econo mische depressie". Niets is volgens de ontwikkelaars echter minder waar. „Toerisme en recreatie zijn de laatste tien tallen jaren uitgegroeid tot een van de belangrijkste pijlers van de Nederlandse economie. Vakantie en uitgaan bezorgen het land 158.000 manjaren werk. Dat betekent meer werkgelegenheid dan Philips, of Unilever of Shell in Nederland hebben te bieden", is het optimistische geluid van de ontwikkelaars. De wederopbouw van het oude vis sersdorp neemt in totaal onge veer tien jaar in beslag. Het her stelprogramma is daartoe opge deeld in een aantal fasen, die tel kens de afronding van een zelf standig functionerend onderdeel vormen. Op die manier wordt voorkomen dat de badplaats ge durende de periode van opbouw ontoegankelijk wordt, omdat het gebied èèn grote bouwput zou zijn. Het bouwprogramma be slaat een gebied van ongeveer 12 ha. In eerste instantie is het herstel van het zeefront aangepakt, daarna volgt de opbouw van meer lan dinwaarts gelegen gebieden. De restauratie van een van de parels van de Noordzeestranden: het Kurhaus, nadert dit jaar zijn vol tooiing. Toen in 1973 het Kurhaus onder de slopershamer dreigde te komen, liep men te hoop om de wereldberoemde Scheveningse dominant niet verloren te laten gaan. Veel mensen bonden de strijd aan tegen de plausibel klinkende sloopfilosofie. De basis voor het huidige Kurhaus werd gelegd toen twee Duitse ar chitecten in 1884 het gebouw ontwierpen. Na twee succesvolle zomerseizoenen viel echter er gens in het gebouw een spiritus- lampje om en brandde het Kur haus tot de grond toe af. De vraag opbouw of sloop werd niet ge steld. Het herstelwerk werd di rect ingezet en in de recordtijd van 300 dagen werd het gebouw- uit de zanderige bodem ge stampt. Brandgevaarlijk en inef ficiënt, zo bleek later. Door de Tweede Wereldoorlog werd het Kurhaus andermaal ontluisterd. Na de bevrijding even wel werd het herstel weer ter hand genomen. Er kwam zelfs Het interieur van het golfbad, dat gelegen is op de boulevard voor het Kurhaus. centrale verwarming, waardoor zomer- en winterexploitatie mo gelijk werd. JDe toeristenstroom naar de Scheveningse kust her stelde zich en ook het culturele leven kwam weer op gang met een keur aan internationale ar tiesten. In de jaren zestig veranderde de keus van de vakantiegangers: men zoekt de zon op. Door lagere prijzen in het buitenland en de gegarandeerde zon komt e: massale trek van toeristen het zonnige zuiden op gang. De daarmee gepaard gaande nieuwe eisen van de toerist in Nederland maakte aanpassing van de ac commodatie van het Kurhaus en daardoor grote investeringen noodzakelijk. Deze bleven echter achterwege en Scheveningen vervalt tot een armetierige bad plaats en het Kurhaus vervalt mee. In 1972 wordt het gesloten en de inventaris wordt ge veild. Er worden daarna pogingen gedaan het gebouw te verkopen. Dit blijkt inderdaad te lukken, maar alleen als het gebouw gesloopt mag worden. Door allerlei acties van de bevolking wordt het Kur haus korte tijd later echter tot be schermd monument verklaard. Nadat het bestaande gebouw op foto's is vastgelegd, worden de vleugels gesloopt. Alleen de koe pel blijft overeind. Casino In mei wordt nu een verjongd Kur haus opgeleverd waarin het der de en grootste casino van Neder land wordt gevestigd. Er komen 24 speeltafels voor roulette en black jack, en een bar en restau rant zullen tot diep in de nacht geopend zijn. Dit jaar komt ook de opbouw van het zuidelijk deel van het zeefront gereed. Dit omvat woningbouw, winkels, kantoren en parkeerga rages op het voormalige Grand- Hotelterrein, de renovatie van de pier en de bouw van het Golfbad Scheveningen op de Promenade. Tevens zijn er op de boulevard dan drie winkelobjecten gereali seerd. De pier, die nu is opgeknapt, is het tweede wandelhoofd van Sche veningen. In 1943 brandde na melijk het in 1901 geopende wandelhoofd „Koningin Wilhel- mina" af. Achttien jaar geleden werd begonnen met de bouw van de huidige pier. Aan de drie be tonnen eilanden uit het oor spronkelijke ontwerp werd in 1964 nog een vierde eiland toege voegd. Dit stalen eiland werd op een scheepswerf gebouwd, ver volgens te water gelaten en daar na met het bestaande bouwwerk verenigd. In juli wordt op de Promenade het Golfbad Scheveningen in ge bruik genomen. De eerste jaren zullen daar, hopen de ontwikke laars, zo'n 400.000 mensen vertier zoeken. Met de realisering van het bad wordt de filosofie van de nieuwe badplaats onderstreept: „Een recreatie-voorziening, die het hele jaar door iedereen kan worden gebruikt". Dagjesmensen Wie komen er in de toekomst naar het vernieuwde Scheveningen? De plaatselijke WV: „Dagtoeris ten, die voor een middagje of avond naar Scheveningen ko men, zullen de belangrijkste be zoekerscategorie vormen. Men verwacht dat over twee jaar circa drie miljoen dagjesmensen per jaar het gebied rondom het Kur haus zullen bezoeken. De mees ten van hen zullen komen uit het gebied met een straal van 80 km rond Scheveningen". „Het kort-vcrblijftoerisme zal in de nabije toekomst belangrijk wor den", meent de WV. „Het nieu we Scheveningen mikt vooral op Nederlanders en Duitsers, die er een paar dagen tussenuit willen. In de beginjaren zal deze groep qua aantal niet groot zijn, maar men rekent op een spectaculaire stijging rond 1982". „De ruggegraat van het recreatief verblijfstoerisme wordt nog steeds gevormd door het één- tot drieweekse vakantietoerisme. Hoewel deze groep van vakantie gangers in de afgelopen jaren zelfs iets is afgenomen, vertrouwt men erop dat vooral na de vol tooiing van het appartementen hotel deze toeristen Schevenin gen in groten getale zullen be zoeken. Ook de verblijfstoeristen zullen voornamelijk uit Neder land en Duitsland komen". Men verwacht volgens de WV dat de ze toeristen rond 1982 circa één miljoen dagbezoeken aan het nieuwe Scheveningen zullen brengen. In dat zelfde jaar moet de invulling van het Kurhausplein op het noordelijk deel van het zeefront, te weten het gebied van het Pala- cegebouw, klaar zijn. In dat ge bied komen zestig winkels, vijftig eethuisjes, bars, nachtclubs en restaurants, vier bioscopen, een bowlingcentrum met 18 banen, acht squash-courts en tal van amusementsvoorzieningen. In 1985 wordt met parkeergelegen- heden, woningen, kantoren en aanvullende recreatieve voorzie ningen het project afgeslo ten. Op het gebied van vakantie en uit gaan is in het afgelopen jaar in Nederland ruim vijftien miljard uitgegeven. Welk deel van dat enorme bedrag naar Schevenin gen vloeit, is niet precies te zeg gen. „Wèl is duidelijk dat het aandeel belangrijk is „Het strand is", volgens de ontwikkelaars van de badplaats, „in Nederland de voornaamste (binnenlandse) vakantiebestemming. Een kwart van de Nederlanders geeft daar aan de voorkeur en kiest voor een badplaats. Onder die badplaatsen speelt Scheveningen een belang rijke rol". „Van het totale aantal hotelover nachtingen in Nederland (ruim zes miljoen) komt tien procent voor rekening van Den Haag- Scheveningen. Daar komen nog eens 440.735 overnachtingen bij in de camping- en jeugdherberg- sector. Van de dagtochten in Ne derland heeft ruim 20 procent Zuid-Holland als doel". Na wat berekeningen komen de ontwikkelaars tot de conclusie dat veel dagbezoekers en korte „trippers" Scheveningen be trekken in hun bezoeken aan Zuid-Holland. „Het nieuwe Scheveningen kan ook een bijdrage leveren aan het gezonder maken van de reisver- keersbalans. Nederlanders gaven in 1977 tijdens buitenlandse vakanties ruim zes miljard gul den uit. Buitenlanders leverden hier aan deviezen in hetzelfde jaar 2,7 miljard gulden. Dat bete kent een nadelige beinvloeding van de betalingsbalans van ruim 3,3 miljard gulden. Door met na me te mikken op Engelse en Duitse toeristen hoopt men in Scheveningen een bijdrage te kunnen leveren om dit tekort te verminderen". THIJS JANSEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4