,/UzZffK Gezondheidscentrum Winkelhof Leiderdorp geopend Brandschade afgelopen jaar aanzienlijk minder dan in'77 Burgers praten mee 99 99 Organisatie van gezondheidscentra moet verbeteren Informatie-avond VOS cnrsus: 'Groot succes' LLe/cfee agenda STAD EN RAND DONDERDAG 25 JANUARI 1979 LEIDERDORP - Staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne mevrouw mr. E. Veder-Smit heeft gister middag in het kerkcentrum "De Menswording" het nieuwe Leiderdorpse gezondheidscentrum "Winkelhof geopend. In haar toespraak wees mevrouw Smit op het belang van samenwerking tussen de verschillende hulp verleners die in het gezondheidscentrum zijn gehuisvest. In Leiderdorp zijn huisartsen, maatschappelijk werkster en de kruisvereniging gaan "samenwonen'. Onder de sprekers bevond zich ook burgemeester Van der Have die het gezondheidscentrum een klok aanbood, "als symbool van de tijd die er aan de voorberei ding van het gebouw is besteed. De klok geeft echter ook medi sche hulp, want tijd heelt alle wonden" aldus Van der Have. Een vertegenwoordiger van pro jectontwikkelaar Johan Matser, die het centrum heeft helpen LEIDERDORP - "In de komen de periode zullen er belang rijke beslissingen moeten worden genomen om de het eerste contact van patiënten met werkers in de gezond heidszorg te versterken"Dit zei staatssecretaris Veder- Smit volksgezondheidgis termiddag bij de opening van het nieuwe gezondheidscen trum "Winkelhof' in Leider dorp. De regering is van plan op korte termijn een nota uit te bren gen over deze zogenaamde "eerstelijns gezondheids zorg", met daarin voorstellen om bestaande knelpunten uit de weg te ruimen. Mevrouw Veder somde gisteren enkele van die knelpunten op: er is geen kader waarin met alle betrokkenen overleg over het te voeren beleid kan worden gepleegd, de financiering is verbrokkeld en de verschil lende hulpverleners werken vaak niet voor dezelfde bevol kingsgroep. Er moeten volgens mevrouw Smit tevens beslissingen wor den genomen over samenwer king tussen gezondheidscen tra. Dit voorjaar komt een be geleidingsgroep met een eind rapport op basis waarvan voorstellen zullen worden ge daan voor met name defi nanciële problematiek. Daarnaast wordt er sinds kort gestudeerd op de organi satorische problemen van ge zondheidscentra. Op het ogenblik gaat daaraan nog te veel tijd en energie verloren. Dat gaat ten koste van de ei genlijke hulpverlening. bouwen had een kleine verras sing in petto: "De notariskosten van het nieuwe centrum zouden voor onze rekening zijn. De nota ris wil echter niets hebben voor zijn werk voor het centrum zodat ik niets hoef te betalen. Ik wil echter toch iets aanbieden dat ten goede komt aan het centrum". De heer E. Matser overhandigde daarop aan de medewerkers van het centrum twee schilderijen, een hobbelpaard en een houten trein. Verder kon Matser de aan wezigen meedelen dat in Winkel hof waarschijnlijk een notaris kantoor zal worden gevestigd. Tijdens de receptie die na de ope ning van het gezondheidscen trum werd gehouden overhan digde mevrouw Rollema namens het Leiderdorpse comité voor Kinderpostzegels een chèque van 10.000 aan de voorzitter van de Leiderdorpse kruisvereni ging, de heer Teijgler. Niet alle aanwezigen konden deze over handiging meemaken. De vele kamers en het ontbreken van een grote ontvangstruimte in het nieuwe gebouw maakten het verloop van de receptie wat rommelig. "Het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels bestemt het geld dat is opgebracht door de verkoop van postzegels en an sichtkaarten voor diverse doel einden", aldus mevrouw Rolle ma, "de kruisvereniging heeft als enige in het gebouw om geld ge vraagd ten behoeve van de in richting van het consultatiebu reau. Er zijn daar kinderboxen en weegschalen nodig. Wij vinden dat wij voor dat doel best geld be schikbaar kunnen stellen, de mensen zien dan eens waar het geld van de kinderpostzegels naar toe gaat", aldus Rollema. WASSENAAR - In de vergadering van de Wassenaarse commissie voor financiën die komende dinsdag gehouden wordt, zal voor het eerst van het zogenaam de spreekrecht gebruik gemaakt worden. De Wassenaarse ge meenteraad heeft vorige maand "ja" gezegd tegen het meepraten van burgers bij een commissie vergadering. Wel waren er nogal wat opmerkingen over bepaalde details (onder andere de duur van het spreekrecht), maar burge meester en de wethouders (te vens voorzitters van de commis sies) gaven aan dat men de hele spreekrechtprocedure in de praktijk wel soepel zou behan delen. Voortaan kan in iedere vergadering van een Wassenaarse raadscom missie het woord gevoerd wor den door belanghebbende bur gers. Er wordt een duidelijk on derscheid gemaakt tussen "be langhebbende" en "belangstel lende". De laatste categorie bur gers, die wel ingezetenen van Wassneaar moeten zijn, kunnen als zij zich tevoren aanmelden bij het begin van de commissiever gadering vijf minuten spreektijd krijgen over onderwerpen die op de agenda staan. In totaal is in elke commissievergadering een half uur hiervoor beschikbaar, zodat in principe zes belangstel lende het woord kunnen voeren. De soepelheid die door het college betracht zal worden rond de leng te van de spreektijd, zal ook aan gehouden worden bij de aanmel- dingstijd. Afgesproken is dat diegene die wat wil zeggen tij dens een commissievergadering zich voor 12 uur 's middags moet melden bij de secrtaris van de be- treffnede commissie. Wie werke lijk niet in de gelegenheid ge weest is zich 's morgens te mel den kan dat ook *s middags en in uitzonderlijke gevallen ook bij het begin van de vergadering doen. De belanghebbenden komen als zij zich tevoren gemeld hebben aan het woord bij de behandeling van het betreffende agendapunt waar zij voor gekomen zijn. Belang hebbenden hoeven geen ingeze ten van" de gemeente Wassenaar te zijn. In principe geldt ook voor belanghebbenden een spreektijd van vijf minuten, maar de voor zitter van de commissie kan daarop uitzonderingen toestaan. tgtW'ï'-' De Voorschotense brandweer is het afgelopen jaar veertig maal uitgerukt voor een brandmelding Jaaroverzicht brandweer en politie Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voorscho tense brandweer is het afgelopen jaar 40 keer uitgerukt na een brandalarm. In 1977 is men 28 keer gealarmeerd. Opvallend is daarbij dat het afgelopen jaar de brandschade 138.800 gulden be droeg en in '77 2.122.500 gulden. Deze cijfers zijn ontleend aan het jaaroverzicht van het 35 man tel lende brandweerkorps van de gemeente Voorschoten. De brandweer, die een! bewakings gebied heeft waarin 21.240 men sen wonen en 6945 woningen staan, moest het meest uitrukken voor vuilhoopbranden (elf keer). Verder tien keer voor binnen- 5 branden en drie keer voor auto- branden. Twee keer moest een uitslaande brand bestreden wor den. Containerbranden, hulp verleningen, bermbranden en een schoorsteenbrand maken het "uitruk" lijstje verder vol. Vijf keer was sprake van loos alarm. De Voorschotense brandweer be schikt over één grote gecombi neerde hoge/lagedrukspuit (met een vermogen van 1500 liter) en één kleinere met een vermogen van 800 liter. Verder hebben zij nog drie wagens, 6 persluchttoe stellen en 3000 meter brandslang. In het jaaroverzicht wordt nog ge meld dat bij controle van de brandkranen en de diepwellen in de gemeente is gebleken dat zij voldeden aan de gestelde eisen. Er zijn "vergevorderde bespre kingen" gaande om te komen tot een betere blusvoorziening. Wat de preventie en controledienst betreft merken de opstellers van het jaaroverzicht op dat de aan alle schoolhoofden en hoofdleid sters in '77 toegestuurde platte gronden van hun school, met richtlijnen voor het opstellen van een ontruimingsplan weinig res pons heeft gehad. Er zijn slechts weinig reacties bij de brandweer binnengekomen. De draadloze alarmering van de brandweer die in maart van het afgelopen jaar is ingevoerd, vol doet volgens de plaatselijke brandweercommandant Lek- kerkerker erg goed. De bestaan de PTT-alarminstallatie is voor 50% opgeheven. Ook de op de brandweer aanwezige mobilo foons schijnen goed te voldoen. De procedure voor het aantrekken van een medewerker bij de brandweer voor de uitvoering van de brandpreventie is in de loop van '78 gestart. Politie Opvallende getallen in het politie jaaroverzicht van de gemeente Voorschoten zijn terug te vinden bij de categorie proces-verbalen. De roodlichtcamera in het cen trum leverde 1410 proces-verba len op. Met de camera op de Noord-Hoflandbrug werden 453 overtreders gefotografeerd. Het aantal behandelde verkeerson gevallen (waarvan twee met do delijke afloop) bedroeg 290. Er kwamen 433 aangiften van mis drijven binnen. Het Voorscho tense politiekorps had bij het be gin van afgelopen jaar een orga nieke sterkte van 29 man met een feitelijke sterkte van 23 man, waarvan één vrouwelijke wachtmeester en twee burger- administrateurs. Deze feitelijke sterkte is nu terug gelopen tot twintig man. Per 1 januari is de groep Voorschoten wel weer uit gebreid met twee man. Door het personeel zijn in '78 in totaal 1089,5 overuren gemaakt. Acht personeelsleden, waarvan één gehuwd, zijn niet binnen de ge meente woonachtig. Tot op he den is voor deze mensen geen woonruimte of een pension ge vonden. De sterkte van de reserve-rijkspoli- tie is gelijk gebleven: elf mensen. Buiten de eigen groep is door dit onderdeel meer dan 2000 manu ren dienst verleend aan zaken buiten de gemeente Voorschoten (Eerste en Tweede Kamer, Schiphol, Zestienhoven, Mobiele Eenheid Bijstand in Moordrecht enzovoorts). Ook in het beschikbare automate- rieel kwam geen verandering. Men beschikt nog steeds over twee groeps-surveillancè-wa- gens, twee kleine surveillance- auto's en een ultra-licht-motor- rijwiel. Bij het aantal aangiften van misdrijf waren 277 fiets- en bromfiets- diefstallen begrepen. "Gemeentebal" De Carnavalsvereniging "De Deylknotsen" uit Wassenaar heeft in haar programma van feestelijke carnavalsavonden ook een "gemeentebal" opge nomen. Dit "bal" zal zaterdag avond vanaf 20.00 uur in het Je- roenhuis in de Kerkstraat plaatsvinden. Traditiegetrouw zal op deze avond een verdien stelijke plaatsgenoot worden onderscheiden. Uiteraard zullen prins Kees IV en prinses Wil alsmede de Raad van Elf in vol ornaat aanwezig zijn. Jazz-optreden Op de maandelijkse clubavond van de Wassenaarse Jazzclub, komende zaterdag in het üey- lercentrum, zullen "The Mark- town Svncopators" optreden. Dit gezelschap bestaat al 17 jaar en trad eerder in oktober 1977 in Wassenaar op. "The Marktown Syncopators" staan bekend als een "swingend Dixieland-or- kest" en hebben onder leiding van Luud Melis al diverse malen met veel succes aan allerlei fes tivals deelgenomen. Het Optre den begint om 20.30 uur, en ook de zaal zal niet eerder dan deze tijd opengaan. Joop Scholten-kwartet Ook in Voorschoten staat er voor zaterdag een jazz-concert op het programma. Hier zal het jazz kwartet Joop Scholten om 21.00 uur in de Lindehoeve optreden. Joop Scholten kreeg grote be kendheid als leider van het jazz- radioprogramma "Sesjun" waar hij elke donderdagavond be kende jazz-musici begeleidde. Daarnaast maakte hij grammo foonplaten raet o.a. Toots Tie- lemans en Buddy Tate. Het kwartet bestaat uit: Joop Schol ten-gitaar; Irv Rochlin-piano; Harry Emmery-bas; en Ierck Ineke-drums. Bejaarden De Wassenaarse afdeling van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden organi seert zondag in het Jeroenhuis te Wassenaar een gezellige middag voor de leden. Er is een optreden van de ballet- en volksdans groep "De Korenbloem" uit Oegstgeest, terwijl de heer van der Kleij, dia's van het oude Wassenaar zal vertonen. De aanvang is om 14.00 uur. Kerkconcert In Wassenaar vindt zondag om 19.00 uur in de Dorpskerk een kerkconcert plaats. Uitvoeren den: Leo van Doeselaar/orgel; Monica Hugett en Nicolette Moonen/viool. Kaartmiddag Maandag organiseert de Wasse naarse Katholieke Bejaarden- vereniging om twee uur 's mid dags een kaartmiddag voor haar leden. Men kan zich aanmelden bij mevrouw Verhart-Tolido, Broekweg 21 of telefonisch on der nummer 17048. De kaart middag vindt in het Jeroenhuis te Wassenaar plaats. Bingo RUILBEURS ZOETERWOUDE ZOETERWOUDE - De "ijsclub Zoeterwoude" organiseert mor genavond in de Don Bosco van 7 tot 8 uur een schaatsenruilbeurs. Gezelligheids middag vervalt niet meer gebruikt, meebrengt en deze probeert te ruilen tegen een bruikbaar stel "gladde ijzers". Er werd dit seizoen reeds eerder een ruilbeurs gehouden, maar de aanhoudende vorst en de grote vraag naar schaatsen, vooral bij de jeugd, maak een tweede ruil beurs is zeker de moeite waard. middag voor ouderen die morgen in Warmond gehouden zou wor den door de Unie van Vrouwelij ke Vrijwilligers afdeling War mond gaat in verband met het slechte weer niet door. Deze middag, die gehouden wordt in het kader van het tienjarig be staan van deze Unie, is nu ver plaatst naar 23 maart. Liefhebbers van een grootse, maar ook gezellige bingo kunnen morgenavond in de kantine van v.v. Meerburg terecht. Het ge heel begint om acht uur, en er zijn vele mooie prijzen te ver dienen. ZOETERWOUDE - "Een groot succes", dat was het commentaar van de acht initiatiefneemsters tot organisatie van een VOS cur sus in Zoeterwoude. Hiermee doelde de werkgroep op de in formatieve avond over de VOS cursus die gisteravond in kleu terschool Hummelhof werd ge houden. Dat deze uitspraak niet ten onrech te is mag blijken uit het feit dat van de twintig aanwezige vrou wen maar lieft zestien vrouwen zich hebben opgegeven voor deelname aan de cursus. Met dit aantal is de cursus "vol". De eerste bijeenkomst zal in plaats van eind deze maand op 7 februa ri worden gehouden. Door aktief aan de twaalf cursusochtenden deel te nemen hopen de deel neemsters, die veelal geen kans op verder onderwijs hebben ge had, wat meer wegwijs in de sa menleving en ook wat bewuster in die samenleving te worden. Er bestaan bij de werkgroep al voorzichtige plannen voor een tweede VOS cursus. Concrete plannen zijn er nog niet, maar er- wordt gedacht aan de Hoge Rijn dijk als plaats en als tijdstip di- rekt na de zomer. Maar voordat deze plannen verder uitgewerkt worden, dient eerst de nu ko mende cursus te slagen, aldus de werkgroep. Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit ontvangt de sleutel van het nieuwe Leiderdorpse gezondheidscentrum uit handen van de heer Ouwerkerk, een van de artsen die in het centrum werkzaam is. Primeur bij Wassenaarse commissie financiën Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. i 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café-avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, fotografie, saxofoon, Go-club, 20 uur. Leidse Schouwburg, - Black Africa, dans-, zang- en muziekensemble, 20.15 LAK-Theater, Scaramuccia met "Tablodelatroep", 21 uur. Stadhuis, cie. stadskabei, 16 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoor- straat 17, avond over indianen, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, gecombi neerde cie. vergadering, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, monumen- tencie., 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Wassenaar, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad, 20 uur. Apotheken De avond- en nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 19 tot 26 jan., door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20 tel. 763134 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan met uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, tel. 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. A. Vriend, de Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post til),90 Jaarabonnementf 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2