Willy de Bosscher: clown van zesdaagse VRIJ-UIT Kortsjnoi wordt Israëlisch staatsburger Nederland krijgt 30.000 kaarten voor de Spelen UVS in zalenkwestie een beetje te eigenzinnig Vrïj spel Pijnen/Knetemann nog kansrijk DINSDAG 23 JANUARI 1979 SPORT PAGINA 9 Een dag of tien geleden besteea- de sportredacteur Paul de Tombe aandacht aan de wijze waarop de Leidse voet balclubs overwinteren. ("Trainen langs de openbare weg of klaverjassen in de kan tine"). Vooral UVS pakte in dat artikel nogal heftig uit over a) het gebrek aan bin- nenaccommodatie om op te rug te vallen, b) het gebrek aan soepelheid bij de Leidse Sportstichting om op korte termijn de nog wel open staande uren in gymnastiek zalen te verhurenc) de vaak voorkomende onwil van schoolbesturen van het bij zonder onderwijs (prot. chr., r.fc. e.a.) om het gymnastiek lokaal ter beschikking te stel len. UVS-trainer Gerard Désar (en niet zijn clubgenoot Matti Kantebeen, zoals vorige week abusievelijk was vermeld): "Ik maak niemand een ver wijt, maar ik ben wel verbij sterd als ik zie dat er zoveel accommodatie leegstaat, waarvoor nooit een regeling is getroffen. Ze laten je ge woon barsten uit onbegrip, onwil en formalisme (Dat noemt hij dan "geen ver wijt" Vorige week schreef ik hierover dat ik het nogal overdreven vond. Je kon niet verwachten, nu we eindelijk eens een be hoorlijke winter hebben, dat de Sportstichting even snel de problemen van de voet balclubs oplost. Ik meende dat de Leidse voetbalclubs geza menlijk en de SportstichtingI gemeente een noodplan moes ten maken, ruim voor de win ter, dat in werking zou treden als de vorst zich meldde. Een mooi taakjeriep ik frivool uit, voor de contactcommissie van Leidse voetbalclubs. Die beide artikelen hebben, ge tuige het aantal telefoontjes dat ik heb gekregen, zeer veel stof doen opwaaien. Vandaar dat ik er op terugkom. "Ontkracht" UVS-trainer Gerard Désar was de eerste die zich meldde. Hij was, zacht gezegd, niet geluk kig met mijn stukje, want daarmee had ik "ontkracht" wat aan protest nu zo aardig gestalte kreeg. Hij vermoedde dat ik weinig van de achter gronden wist. UVS kwam niet plotseling in het geweer om dat er een ferm wintertje toas. "Vier jaar al, zo lang ik trai ner van UVS ben, probeer ik hiervoor een regeling te tref fen met de Sportstichting en elke keer mislukt dat". Een gloedvol betoog dat helaas niet aan kracht won toen hij over die vier jaar strijd geen snipper correspondentie bleek te kunnen overleggen. Jaap Schinkel, de voorzitter van de contactcommissie van Leidse voetbalclubs, zag niets in mijn suggestie om de Leidse clubs de materie gezamenlijk te laten aanpakken. "Daar voor lopen de belangen te veel uiteen"Met de Sportstichting was wel te werken, vond hij, als je maar tijdig met je aan vragen voor uren kwam. Zo'n winter zie je tenslotte aanko men. "Ideaal is het natuurlijk absoluut niet, het blijven noodmaatregelen"Een in mijn ogen verstandig uit gangspunt. Het zijn en blijven noodmaatregelen"Je hoeft er als club niet over te piekeren datje met al je trainingsgroe pen de zaal ooit in zult kun- GERARD DÉSAR UVS-voorzitter Piet Kruit gaf mij desgevraagd een over zicht van de problemen waarmee zijn club sukkelt. Een uitstekend, helder exposé dat ik hier niet helemaal kan weergeven. Samengevat komt het er op neer dat UVS met zijn elftallen hopeloos komt vast te zitten zodra er regen en andere ellende komt, want te gelijk met de grasvelden loopt ook het verharde oefenveld onder water. Dat laatste zou hoog nodig gerenoveerd moe ten worden. Maar daar heeft de Sportstichting geen geld voor, aldus Piet Kruit Geen uitzondering Met dit alles zit UVS overigens niet in een uitzonderingsposi tie. Zoals iemand van een Boshuizerkade-club mij zei: "Als het grote UVS met zijn niet geringe ruimte al klaagt. wat moeten wij aan de Bos- huizerkade dan wel niet?" Piet Biegstraaten, die ik in deze zaak raadpleegde, zei: "Wat UVS concreet wil, is de ME AO-sportzaalhet Lam- menschanscomplexdat een zeer ruime sportgelegenheid is. Maar dat ging nu eenmaal niet. Wij hebben toen met Piet Kruit gesproken over andere uren en andere accommoda tie. Daar ging hij toen niet mee akkoord. Kijk, wij probe ren de zaken binnen onze mo gelijkheden zo goed mogelijk te regelen. Het spreekt voor ons vanzelf dat de specifieke binnensporten voorgaan. Voetbalclubs die wat willen huren, worden niet terzijde geschoven, ze moeten zich wél wat zalen en uren betreft aanpasseyi" Met Carel Caron van de Sport stichting heb ikuitgebreid het verhuurschema doorgenomen van de hallen en gymnas tieklokalen die deze stichting in haar beheer heeft. Die zalen zijn, enkele uitzonderingen daargelaten, uitstekend be zet, die zullen 's avonds dus zeker niet leegstaan. Het schema leerde me ook dat tal van Leidse clubs in de win termaanden uren in zalen hebben: Unitas.van december tot maart, LDWS van oktober tot april, Roodenburg idem, VNL, Oranje Groen, LFC, Leidse Boys. Wat die clubs daarmee doen laat ik buiten beschouwing, dat het een druppel is op een gloeiende plaat neem ik voetstoots aan, maar ze hebben in elk geval wat gevraagd en gekregen. Waarom tref je UVS daar niet onder? Carel Caron: Omdat UVS wel een aantal uren wil claimen, maar niet wil betalen als ze er tenslotte geen gebruik van maken. En daar kunnen we niet aan beginnen. Want als al die voetbalclubs dat zouden gaan doen,waar blijf je dan". (Caron wees mij ook nog op het openstaan van de Groenoordhal op donderdag avond. Een dure zaak, geeft hij toe, maar als de nood dan zó hoog is, zou een aantal clubs de hal toch gezamenlijk kunnen huren?) Een doorsnee gymnastieklokaal kost zeven gulden per uur. Kan UVS dan niet, zoals an dere Leidse clubs, een aantal uren kopen, ook al zouden de weersomstandigheden niet zo zijn dat je ze allemaal ge bruikt? Voor een betrekkelijk gering bedrag bezit je dan toch een stukje zekerheid waarop je kunt terugvallen als de nood aan de man komt? Die vraag heb ik voorgelegd aan Matlie Kantebeen, ie mand die vaak in touw is om zalen voor de blauwwitten te pakken te krijgen. Kantebeen vertelde me dat UVS inder daad moeite zou hebben met het tevoren huren van zalen omdat de vereniging er fi nancieel slecht voorstaat. Omdat ik mijn oren niet ge loofde, heb ik hem dat nog maar eens laten herhalen. Ik ben zo vrij dat argument met een korrel zout te nemen. Wel iswaar kan ik niet kijken in de beurs van de penningmees ter, maar hoe is deze finan ciële malaise te rijmen met dat ambitieuze blauwwitte plan om zélf een sporthal te bouwen. Wat leren al deze meningen nu? Dat de woede van Désar cs., voor zover die op de houding van de Sportstichting slaat, onvoldoende rechtvaardiging vindt in de feiten. UVS heeft niet de mogelijkheden gegre pen die de Sportstichting be reid was te bieden (hoe ge brekkig die ongetwijfeld zou den zijn geweest; men had in elk geval iets gehad). Het claimen van uren en er niet voor betalen als je ze niet ge bruikt, acht ik in de Leidse si tuatie van een onredelijkheid dat ik daar geen woord meer over vuil maak. En ook dat 's middags een zaal voor 's avonds bestellen is natuurlijk geen serieuze aanpak. Zo re gel je geen zaken. Tesselaar Ik ben voor deze kwestie ook nog maar even naar wethouder Dick Tesselaar gelopen. Hij had het gevoel, "maar meer dan een gevoel is het niet", dat de wilde uitval van UVS mede moet worden verklaard uit de teleurstelling dat de gemeente de blauwwitten niet kan hel pen een eigen sporthal te bouwen. "Ik kreeg daarvoor een plan voorgelegd dat een jaarlijks exploitatietekort van een ton vertoonde. Ik heb gezegd: het spijt me. Als de gemeente dan tóch een exploi tatietekort op de schouders neemt dan voor een sporthal waar veel meer clubs in te recht kunnen". Wat de slechte kwaliteit van het verharde oefenveld van UVS betreft zei hij: "Je kunt het re noveren, maar daarmee ben je er niet. Binnen korte tijd doet het probleem zich wéér voor. Het water blijft erop staan. Dat is de ellende met die verharde oefenvelden. Niemand kan je daarvoor een oplossing aan de hand doen". Een heel ander hoofdstuk zijn de gymnastiekzalen van de Door Ruud Paauw scholen behorend tot het bij zonder onderwijs. Die vallen onder aparte schoolbesturen Sportstichting en gemeente kunnen daar niet over be schikken. Die zullen dan ook wel eens leegstaan 's avonds al mag zeker niet worden ge zegd dat het bijzonder onder wijs en bloc de zalen voor zichzelf houdt. Piet Kruit zegt daarover: "Ik erken dat die scholen auto noom zijn, ik heb er begrip voor dat men bang is voor be schadigingen, want wie be taalt ze. Anderzijds moeten die schoolbesturen ook besef fen dat hun gebouwen met overheidsgeld tot stand zijn gekomen. Dat schept een mo rele verplichting" Wethouder Tesselaar is ook al lerminst verrukt over die si tuatie. "Niet alleen gebruiken die scholen met bijzonder on derwijs wél de velden van de Sportstichtingsoms gebrui ken ze óók de algemene voor zieningen als hun eigen sportlokalen niet toereikend zijn. Maar we hebben op hun besluiten nu eenmaal geen greep. Dat zal vermoedelijk wel veranderen, want er is een aankondiging van wetswij ziging die het de gemeente mogelijk gaat maken lokalen te gaan gebruiken van scho len die van een andere rich ting zijn. En daar vallen ui teraard ook de gymnastiek zalen onder". Gerben Karstens, ook altijd in voor een grap "scheert" het hoofd van Willy de Bosscher. JERUZALEM (GPD) - De schaker Viktor Kortsjnoi gaat zich in Is raël vestigen en krijgt het Israë lisch staatsburgerschap. Dat heeft hij maandagavond voor de Israëlische televisie meegedeeld. Kortsjnoi, Hij gaf als reden voor zijn plannen zich in Israël te ves tigen, dat hij in Israël veel vrien den heeft en mogelijk een waar devolle bijdrage aan de samenle ving kan leveren. Kortsjnoi is van plan voor het Israëlische schaak team uit te komen. Een reden die Kortsjnoi niet noem de - maar die mogelijk de belang rijkste is - is dat via een Israëlisch staatsburgerschap het gemakke lijker zal zijn zijn gezin uit Rus land te krijgen. Een emigratie vergunning voor Israël is een van de weinige legale mogelijkheden om de Sowjet-Unie te verla ten. Kortsjnoi is in Israël als gast van het omstreden Knessetlid Flatto Sharon. Deze heeft zich enige naam verworven met zijn een mansactie om internationale spionnen uit te wissele'n. Sharon, van Franse afkomst, vestigde zich zelf enige jaren geleden in Israël toen er in Frankrijk een ar restatiebevel tegen hem liep we gens verdenking van belasting fraude op zeer grote schaal. Deze multimiljonair, die zich via een zetel in de Knesset parlementaire onschendbaarheid heeft verwor ven, is volgens hardnekkige ge ruchten een leidende figuur ge weest in de Franse onderwe reld. flink nijdig worden. Want in principe ben ik nog steeds een renner die zijn brood op de baan moet verdienen. Ik vind dat daar bij de samenstelling van de kop pels rekening mee moet worden gehouden. De wegrenners ko men later in het seizoen heus nog wel aan hun trekken". Voor het komend seizoen heeft De Bosscher nog steeds geen spon sor gevonden. Vorig jaar reed reed in dienst van een Belgische firma, maar de plannen van zijn vorige sponsor om dit jaar met een grotere ploeg op de weg te komen zijn niet meer van de grond gekomen. Voorlopig snakt De Bosscher naar het einde van het baanseizoen. "Ik rijd al vanaf december met een flinke kou in mijn lijf. Ik heb nauwelijks de tijd gehad om flink te rusten. Na de zesdaagse van Kopenhagen ga ik eerst wat meer aandacht besteden aan mijn ge zondheid". OP 13 ronden: Venix/Tourne (Ned/Bel) 303,7. Karstens/Schuiten (Ned)291.8. op 14 ronden: Van Vliet/Hermann (Ned Liechtenst.) 351, 9. De Bosscher/Wese- mael (Bel) 291. Profcoureurs willen FNV- lidmaatschap ROTTERDAM - In de al vele jaren lopende actie om de rechtspositie van de beroepswielrenners te re gelen, gaan de profcoureurs aan sluiting zoeken met de vakcen trale FNV. Tijdens de jaarverga dering in Ahoy in Rotterdam ga ven de in de VVBW (vereniging van beroepswielrenners) ver enigde coureurs gisteren toe stemming aan het bestuur om de onderhandelingen te openen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Als de "zotste zot" van alle prof- coureurs is Willy de Bos scher naar Rotterdam ge haald. In het Zesdaagse wielerspektakel van Petei Post is niet alleen plaats voor serieuze renners. Bij een dermate groot evene ment mag de show niel ontbreken en daarvooi kwam De Bosscher juisl naar Rotterdam. Elke avond slaagt de 35-jarige vete raan erin de duizenden toe schouwers op een aangename manier bezig te houden. Tijdens de afvalrace, zijn specialiteit zorgt hij keer op keer voor een perfecte show. Het publiek ver maakt zich kostelijk om de grap pen en grollen van De Bosschei en de amusementswaarde stijgt wanneer de Belg tijdens de finale in tegenovergestelde richting gaat rijden. Met onnavolgbare bewegingen weet De Bosscher de concurren tie steeds achter zich te houden. Speciaal daarvoor werd hij aan getrokken. Om de grote achter stand die hij inmiddels heeft op gelopen met koppelgenoot Wil- fried Wesemael kan hij zich nau welijks zorgen maken. Ooit won De Bosscher met zijn landgenoot Eddy de Metz eens een zesdaagse in Detroit en bij die ene overwinning zal het op de piste wel blijven. Het feit dat hij zich nog steeds met de besten kan meten stelt hem tevreden. "Ja, de mensen moeten ook kunnen zien dat ik kan fietsen. De koppel- koers vergt enorm veel van mijn krachten, maar dat komt waar schijnlijk omdat ik bijna elke zesdaagse met een andere maat rijd. Dat hangt me wel eens de keel uit. Tussen Wesemael en mij klikt het wel, maar als ik soms aan een totaal onervaren renner gekoppeld word, kan ik wel eens Sercu-Fritz Op de vijfde avond hebben de Au straliërs Don Allan en Danny Clark de leiding al weer af moe ten staan aan het Belgisch-West- duitse koppel Sercu-Fritz. René Pijnen en Gerrie Knetemann, de winnaars van de eerste koppel- koers gisteravond, namen hun ronde achterstand terug, zodat de finale vanavond betwist gaat worden tussen drie koppels. Of Sercu er met Albert Fritz op de laatste avond in zal slagen om dichter bij het Zesdaagse-record van Peter Post te komen valt te betwijfelen, want René Pijnen en Gerrie Knetemann staken op de voorlaatste avond in een voor treffelijke vorm. "We moeten ons niet teveel richten op Sercu en Fritz", verklaarde René Pijnen. Clark en Allen rijden op dit mo ment zeker zo sterk. We moeten oppassen dat zij straks niet de la chende derde worden". De stand in de Rotterdamse Zesdaagse was gisteravond: 1. Sercu/Fritz (Bel/Wdl) 551 pnt. 2. Pij' nen/Knetemann (Ned) 323, 3. Clark/Al lan (Australië) 311, 4. op 6 ronden: Zoe- temelk/Hempel (Ned/Wdl) 253 5. op 8 ronden: Raas/PeffEen (Ned/Wdl) 241, 6. Een oud 'plan van de uit voetbal kringen afkomstige Karei Jan sen, die bij de WBW als adviseur optreedt, wordt opnieuw bestu deerd. Dat plan, daterend uit de jaren zestig, behelst de oprrich- ting van een soort uitzendbureau, waar sponsors renners kunnen huren. Dankzij het vaste dienst verband zijn op die manier de so ciale rechten verzekerd die voor de kleineren in het wielervak nogal eens in de verdrukking komen. In dat verband waar schuwden de WBW-bestuur- ders de vergadering meermalen voor het optreden van ploeglei der Ton Vissers, die onlangs (juist in een periode van grote werk loosheid onder de coureurs) op omstreden wijze een ploeg voor de minder bedeelden aankon digde. Voorzitter Piet v. d. Touw: "Vissers zaaide alleen maar on rust". Van der Touw pleitte voorts voor steun van de over heid: "Als de voetbalprofs die krijgen, dan wij ook. Maar daar heb ik nog niets over gehoord. Van Agt komt kennelijk alleen voor de glamour naar het wiel rennen toe". Ploeg Post blijft bestaan ROTTERDAM - Donderdag zal in Alphen a.d. Rijn bekend worden gemaakt dat de wie lerploeg van Peter Post ook na dit jaar blijft bestaan. De laatste maanden werd ge suggereerd dat 1979 het laat ste seizoen zou worden voor de succesvolle ploeg. De formatie blijft echter be staan. Wereldkampioen Knetemann en Johan van de Velde verlengden hun con tract al tot 1980. Met Jan Raas is een mondelinge overeenkomst afgesloten. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Toegangskaarten voor sportevenementen van de Olympische Spelen, volgend jaar te houden in Moskou, zullen reeds in april van dit jaar in ons land verkrijgbaar zijn. Deze eer ste ronde van de voorverkoop loopt tot juni, later zal nog een tweede voorverkoopperiode worden gehouden. Nederland krijgt in totaal de beschikking over 30.000 toegangsbiljetten. De alleenverkoop hiervan is in handen van American Express, zo verklaarde de heer Volkers van dit Amerikaanse reisbureau gisteren op een persconferentie in Amsterdam. Voorts kwam hij met de mededeling dat het reis bureau in totaal 400 bedden voor Nederlanders in de Russische hoofdstad beschikbaar heeft tij dens dit toonaangevende sport gebeuren (uitgezonderd journa listen, officials e.d.). Daar voegde hij aan toe dat Nederlanders niet alleen in hotels naar ook in ande re onderkomens zullen worden ondergebracht. Men denkt dan aan tie campus van de universi teit. Geen problemen Uit Moskou was overgekomen John J. Marschalko, directeur van het Moskouse kantoor van dit reisbureau. Hij vertelde dat, wanneer over anderhalf jaar het Olympisch vuur zal worden aan gestoken, alles in de puntjes ver zorgd zal zijn, voor wat betreft de ontvangst van de sportlieden, hun begeleiders, journalisten en alle andere belangstellenden uit alle delen van de wereld. Ze nuwslopende problemen zoals men die in 1976 in Montreal ken de (stadions die niet op tijd ge reed waren, etcetera), zullen zich naar zijn mening in Moskou niet voordoen. Het Olympisch dorp is reeds voor tachtig procent klaar en aan stadions is bepaald geen gebrek in dit uitgestrekte land waar het fenomeen sport hoog in het vaandel staat geschreven. Showproduct "De sportaccommodaties zijn ruimschoots in orde", vertelde hij. Alleen schort het volgens Marschalko aan hotelaccommo datie. "Maar daarover hoeven we evenmin bezorgd te zijn want momenteel wordt er met man en macht gewerkt aan de bouw en de uitbreiding van reeds be staande hotels, zodat alle bezoe kers kunnen worden geherbergd. De Russen zien dit als een uitda ging. Ze zullen van de Olympi sche Spelen een showproduct maken".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9