Gemiva wil ruimer gaan bouwen Strengere richtlijnen voor orgeldraaiers Agenten op school leidse agenda Stichting "Horst en Vliet" viert eerste lustrum S ahel(p)-chauffeurs vertrekken uit Leiden STAD EN RAND Meer ruimte tussen bebouwing gehandicapteninstituut ZOETERWOUDE - De Stichting Gemiva, die zich bezig houdt met de realisatie van een instituut voor geestelijk gehandicapten in Zoeterwoude heeft een hernieuwd bouwplan ingediend waarin de bebouwing van het ter rein in een aanmerkelijk ruimere opzet is getekend. Dit is mogelijk geworden nadat in augustus door minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat is duidelijk gemaakt dat de nieuwe Rijksweg 11 langs de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn zal worden aangelegd. Aanvankelijk was deze Rijksweg ingetekend als zuidwestelijke begrenzing van het terrein waarop Gemiva Wlldf» honwpn hpt tprrpir» loer i«-i_ mannstraat en het toen nog actu eel zijnde tracé van RW 11 Nu de zuidwestelijke begrenzing van het terrein minder "hard" geworden is, betekent dit dat Gemiva kan beschikken overeen groter grondoppervlak dan voor heen het geval was. na de beslis sing van de minister heeft de stichting haar aanvankelijke plannen van noodgedwongen Gedachtenwisseling tussen politie en jeugd T DINSDAG 23 JANUARI 1979 gesloten tussen de Zuidbuurtse- weg, de Zwetkade, de Dr. Kort- LEIDEN - Bij het kledingbedrijf Penseel aan de Haarlemmer straat zijn het afgelopen weekend voor f1840,- leren en suède he renjacks en andere jasjes gesto len. Eénrichtingverkeer in Ambachts— herenweg ZOETERWOUDE - De gemeente raad van Zoeterwoude moet 110.000 gulden beschikbaar stel len voor een nieuw profiel van de plaatselijke Veldzichtstraat en het instellen van éénrichtings verkeer in de Ambachtsheren- weg, tussen de kruising van die weg met de Kerklaan en de Ri- chellestraat. Het college van Burgemeester en Wethouders wil deze maatrege len doorvoeren omdat de AÏn- bachtsherenweg versmald wordt. Het verkeer dat vanuit de Richellestraat komt, kan dan niet meer rechtstreeks de Ambachts herenweg opdraaien, wat de ver keersveiligheid ter plaatse ver groot, zo stelt het college. De Ambachtsherenweg zal op basis van de "Verkeersnota Gemeente Zoeterwoude" worden versmald in de buurt van de Richellestraat, waardoor moeilijkheden zouden kunnen ontstaan voor het twee- richtin gverkeer. WASSENAAR - De stichting voor maatschappelijke dienstverle ning "Horst en Vliet" bestaat dit jaar vijf jaar. In januari 1974 be gon de stichting met zijn werk zaamheden na een fusie tussen instellingen van gelijke aard in de gemeenten Leidschendam, Voorschoten en Wassenaar. In de beginperiode had de stichting ruim 200 medewerksters, dat aantal is nu uitgegroeid tot 475 krachten. De oorspronkelijke ini tiatiefnemers, de kerkelijke en levensbeschouwelijke organisa ties die op verscheidene terrei nen van maatschappelijke dienstverlening werkzaam waren hebben hun voornaamste doel stelling, hulpverlening zodanig regelen dat voor iedereen hulp beschikbaar zou komen, volledig bewaarheid zien worden. Steun van de overheid was nodig om in 1974 een begroting van ongeveer 2 miljoen te kunnen realiseren. Dit jaar gaat het om ongeveer 6 miljoen gulden, die nodig zijn om de hulpverlening in stand te hou den. Deze hulpverlening bestaat bijvoorbeeld in het tijdig voor zien van een tijdelijke hulp als een huisvrouw in het ziekenhuis moet worden opgenomen, bij ge- zinsproblemmen, ziekte etc. Ook konden veel ouderen worden geholpen met een helpster, die een stuk van het huishoudelijk werk overnam zodat zij niet di rect moeten worden opgenomen in een verzorgingstehuis. Bij al deze problemen wordt er erg veel rekening gehouden met uw pri vacy. Het regionaal bureau van de stich ting is gevestigd in Voorschoten postbus 114, telefoon 01717-4995. enigermate krappe opzet nog eens bekeken. Daarop zijn er nieuwe tekeningen gemaakt waarop de afstand tus sen de gebouwen onderling gro ter geworden is en meer aandacht besteed wordt aan het recreatie- aspect en de groenvoorzieningen rondom het instituut. In deze op zet, die nu is ingediend bij de ge meente, wordt gesproken over waterpartijen aan de zuid- en westzijde. Het college van burgemeester eri wethouders van Zoeterwoude juicht de ontwikkeling zoals die nu is toe. Het college wil dan ook haar volle medewerking verlenen aan de plannen die nu door Ge miva zijn ingediend. Het ministe rie van Volksgezondheid heeft in eerdere verklaringen laten weten dat uiterlijk in het tweede kwar taal van dit jaar met de bouw een aanvang moet worden gemaakt. Voor B en W betekent dit dat men niet volgens de normale procedu re van de herziening van een be stemmingsplan te werk kan gaan omdat dit veel te lang zou gaan duren. Van de kant van het college wordt dan ook voorgesteld om toe stemming te vragen voor de toe passing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, waardoor met de bouw begonnen zou kunnen worden óók voordat de bestemmingsplanprocedure is afgehandeld. Het college stelt dat Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) normaal niet staan te springen om artikel 19 te laten toepassen maar dit geval is vol gens B en W wel een uitzonde ring. Men verwacht dan ook van GS een ietwat soepeler houding. Dit idee wordt gesterkt door de positieve opstelling van een ver tegenwoordiger van de Proving ciale Planologische Dienst in een eerder stadium. LEIDEN - "Ik wens u een goede reis, en ik vertrouw er op dat u met verhalen terugkomt die ons de situatie in Opper-Volta zullen tonen". Met die woorden over handigde burgemeester Vis van Leiden gisteren in de Burgerzaal van het stadhuis de sleutels van een truck geladen met medica menten aan Cor Poldervaart en Hendrik van Raay. Cor en Hen drik maken als chauffeurs deel uit van een karavaan, die vandaag vanuit Den Bosch vertrekt om voor een kwart miljoen aan me dicamenten naar Opper-Volta en een paar andere Afrikaanse lan den te gaan brengen. Voor deze actie die gestart is door de stichting Sahel(p) is in Leiden bijna 20.000 gulden bijeen ge bracht. Eigenlijk hadden Cor (21, en afkomstig uit Nieuw-Vennep) en Hendrik (26, een Hagenees) vanuit Leiden met hun truck VOORSCHOTEN - "Hoe snel kunt u handboeien aan doen?" Een van de vragen naar de vaardigheid van de politieman, die gistermiddag op de Ds. Fortgensschool in Voorschoten werd gesteld door de schooljeugd aan en kele afgestudeerden van de politieschool. Een groepje van deze politiemensen was onder leiding van instructeur A. Lamberts naar Voorscho ten gekomen om daar een deel van hun praktijkoplei ding in groepsverband af te werken. Gisteren had de op- leidingsgroep de taak om de politie dichter bij de jeugd te brengen en om uit te zoeken hoe de kinderen in het alge meen over de politie denken, 's Ochtends kregen de eerste willen starten, maar vanwege de gladheid had men er maar van af gezien om de truck voor deze symbolische start nog eens van uit Den Bosch naar Leiden te rij den. Het moest dus bij het - ook symbolische - overhandigen van de sleutels blijven. De stichting Sahel(p), zo bleek uit de uitleg van landelijk voorzitter Bakker, wil zelf de bijeenge brachte gelden omzetten in goe deren en ze daarna zelf naar de ontwikkelingslanden brengen. Alleen dan ben je zeker dat het allemaal daar terechtkomt waar het hoort, zo redeneert de stich ting. Er wordt samengewerkt met de stichting Orion, die zich heeft gespecialiseerd in een aangepast schoeisel. Behalve medicamen ten is er voor het kwart miljoen ook medische apparatuur aange schaft. drie klassen van de basis school alle vakken "politie" en in de middag waren de drie hoogste klassen aan de beurt. Op een gezellige en veelal spontane wijze werden ge dachten uitgewisseld en de kinderen vroegen soms meer dan een verstandig politie man of -vrouw kon beant woorden. Een meisje vroeg aan een vrou welijke wachtmeester "Mag u uzelf ook opmaken?" Ook was vele kinderen nog niet duidelijk wat het belangrijk ste is in een politiewagen. Een jongen wist heel zeker dat het stuur het allerbelangrijkste was. Maar hij was verder ook wel bereid om lampen, sire nes en EHBO-spullen als erg belangrijk te zien. Gisteren bleek nog^eens dat de televisie voor veel jongeren het beeld van een politie agent bepaald, een beeld van een pistooltrekkende held. Waarschijnlijk hebben de kinderen van de Ds. Fort gensschool gistermiddag een beeld gekregen dat meer aan de werkelijkheid beant woord. Zelf politieman wor den zagen de kinderen echter niet erg zitten. Op de vraag wie er later politieman wil worden werd nauwelijks ge reageerd. De scnooikinderen is gister middag duidelijk gemaakt dat de politieman een "alles- doener" moet zijn en soms ook wel eens een "niet-alles- kunner" is. Woningbouw aan Hoge Rijndijk krijgt voorrang ZOETERWOUDE - Het bestem- mingsplan "Hoge Rijndijk West" dat voorziet in de bouw van 220 woningen op het terrein waar het klooster de Goede Herder ge staan heeft zal voorrang krijgen bij het plan "Westeinde III". Dit althans, wanneer de gemeente raad donderdagavond met het voorstel van het college van bur gemeester en wethouders ak koord gaat. In "Westeinde III" wordt de bouw van zo'n 250 wo ningen verwacht. B en W geven verschillende facto ren aan die volgens hun pleitten voor het eerder uitvoeren van het plan "Hoge Rijpdijk West". Eén van de belangrijkste redenen is wel de grondprijs, die nagenoeg viermaal zo hoog is als die in "Westeinde III". Ook wordt er op gewezen dat het plan "Hoge Rijndijk West" zich al in een veel verder stadium bevindt dan We steinde III. Zo is er over het plan "Hoge Rijn dijk West" al veel meer bekend dan van "Westeinde III". Naast de 220 woningen die er gebouwd moeten worden zal er geen win kelvoorziening komen omdat er voldoende winkels zijn in het daarop aansluitende plan "Hoge Rijndijk Oost". Daar wordt zelfs nog aan enige uitbreiding van het winkelbestand gedacht. Het plan Hoge Rijndijk West zal overigens pas na 1981 echt contouren gaan krijgen. Over "Westeinde III" is daarente gen nog weinig bekend. Het overgrote deel van de verkave ling van de grond staat nog niet vast en ook het aantal woningen is nog niet exact bekend. De ge meente verwacht naar schatting 250 woningen. Realisatie van beide plannen, ten slotte, dient volgens het college niet reëel te worden geacht. Er zou namelijk in een dergelijke si tuatie in te kleine aantallen wo ningen gebouwd moeten wor den. Nachtelijke vechtpartij LEIDEN - In het café "De Blauwe Huzaar" aan de 2e Binnenvest- gracht ontstond ten gevolge van alcoholgebruik gisternacht een vechtpartij tussen twee bezoe kers en een personeelslid. Toen de bezoekers (21 en 23 jaar) om half twee verzocht werden de zaak te verlaten, bedreigde één van hen het personeelslid met een mes. Daarna ontstond een wilde achtervolging over de 2e Binnenvestgracht en het Sta tionsplein waaraan ook de politie meedeed. Het personeelslid van "De Blauwe Huzaar" kwam er goed af omdat omstanders hem beschermden, maar de cafébezoekers liepen al lebei een gebroken neus op en een politie-agent een blauw oog. De twee werden na behandeling in het Academisch Ziekenhuis overgebracht naar het politie-bu- reau waar ze hun roes konden uitslapen. Het onderzoek werd vandaag voortgezet toen de ver dachten wat ontnuchterd waren. Dinsdag Gerard Branatstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur, tel. 130983. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. Troef, talencursussen; cabaret, 20-22 Vrijetijdscentrum, publiciteitsgroep, jazzballet, zelf kleren maken, tekenen en schilderen, 20 uur; "Crisis in Leiden", 20.30 uur. KWJ, Beweging erkende Jongeren, Noordeinde 2a, geopend ma. t/m vr. van 10-17 uur, di. klachtenspreekuur van 17-20 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers Genootschap, 20 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, JOVD sprekersavond, 20.30 uur. Stadhuis, cie. financiën, 19 uur; cie. eco nomische aangelegenheden 20 uur; ver- keerscie., woe. 15.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. sport en recreatie, 20.30 uur. Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. Troef, "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansen, 19.30 uur; etsen, jazzballet, tekenen en schil deren, gitaar, pottenbakken, 20 uur. Breehuys, scholierensportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Leidse Schouwburg, "The birthday par ty", van Harold Pinter en "The stronger" van August Strindberg, 20.15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beroep en bezwaarschriften, 20 uur. Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café-avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, fotografie, saxofoon, Go-club, 20 uur. Leidse Schouwburg, Black Africa, dans-, zang- en muziekensemble, 20.15 LAK-Theater, Scaramuccia met "Tablodelatroep", 21 uur. Stadhuis, cie. stadskabei, 16 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoor- straat 17, avond over indianen, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, gecombi neerde cie. vergadering, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, monumen- tencie., 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Wassenaar, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad, 20 uur. Apotheken De avond- en nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 19 tot 26 jan., door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20 tel. 763134 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan met uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, tel. 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. A. Vriend, de Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SÓS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk- Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. In de klas: op spontane wijze werden gedachten uitgewisseld. Na kritiek bewoners Haarlemmerstraat Door de gladheid ontbrak gisteren de truck die burgemeester Vis zou starten voor het vertrek naar Opper-Volta. Vandaar dat de Leidse bur gervader zich moest beperken tot het symbolisch overhandigen van de sleutels aan Cor Poldervaart (tweede van links) en Hendrik van Raay (m'iiden). LEIDEN - Het is nog altijd niet ge heel duidelijk wat de vier Leidse orgeldraaiers die geregeld in de omgeving van de Haarlemmer straat de nodige muzikale sfeer trachten te scheppen voor maat regelen boven het hoofd hangen. Zoals bekend is een aantal bewo ners en winkeliers van de Haar lemmerstraat en directe omge ving een actie begonnen om de draaiorgels, vanwege de geluid soverlast die deze zouden veroor zaken, zo veel mogelijk uit hun buurt te weren. De vier orgeldraaiers willen even wel nergens anders in Leiden gaan staan als op de Haarlem merstraat en dan nog het liefst m de buurt van de Donkersteeg. Vandaar dat de omgeving van de Haarlemmerstraat in drie wijken is verdeeld. Deze wijken rouleren onder de vier orgeldraaiers. Ge volg hiervan is dat in de Haar lemmerstraat vrijwel voortdu rend een draaiorgel kan worden aangetroffen. Dit tot groot onge noegen van een aantal bewoners. De gemeentelijk adviescommissie voor politionele aangelegenhe den heeft de zaak inmiddels laten onderzoeken en enkele voorlopi ge richtlijnen voor de orgeldraai- Schaatsfestijn in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse KPJ zal morgenavond op de Noord Aa ijs wedstrijden or ganiseren. Niet alleen is er dan verlichting op en rond de baan aangebracht, er is ook muziek van Studio 17 aanwezig. Aanvang 19.30 uur. opgesteld. Zo mogen zij op één bepaalde plaats niet langer dan een periode van tien minuten hun repertoire ten gehore bren gen. Na dit tijdsbestek moet het orgel minstens 25 meter worden verplaatst. Voorts mogen de or geldraaiers niet eerder dan half elf 's ochtends hun orgel laten draaien en uiterlijk tot vijf uur 's middags. Volgens hoofdinspec teur La Rivière van de Leidse po litie is voor het tijdstip van half elf gekozen omdat men de studen ten, waarvan er in de omgeving van de Haarlemmerstraat nogal wat wonen en van wie het bekend is dat ze over het algemeen vrij laat hun sponde plegen op te zoe ken, nog enige uren nachtrust te gunnen. Met deze voorlopige richtlijnen wordt al enige tijd geexperimen- teerd maar volgens WD-ge- meenteraadslid Zonnevylle wordt door de orgeldraaiers vooral met de eerste richtlijn schrikbarend de hand gelicht. Op de gisteren gehouden vergade ring van de commissie voor poli tionele aangelegenheden pleitte Zonnevylle voor een strengere controle van de politie. Commis saris Van Voorden verklaarde dat het naleven van de richtlijnen nauwlettend in de gaten wordt gehouden maar dat niet moet worden verwacht dat achter elke draaiorgel de hele dag een po litieagent kan gaan lopen. "Het is beslist niet de enige taak van de politie om er op toe te zien of or geldraaiers niet te lang op één en dezelfde plaats blijven stilstaan," aldus Van Voorden. PvdA-raadslid Hes vindt het enig zins vreemd dat ook winkeliers zich tegen de draaiorgels verzet ten. Volgens haar fungeren de or gels juist als publieks- en dus klantentrekkers. Zij wees er ver der op dat er vooral zuinig met de draaiorgels in Leiden moet wor den omgesprongen omdat zij vindt dat deze voor de Sleutel stad grote karakteristieke waarde hebben. In de commissievergadering werd gisteren besloten om in de voor lopige richtlijnen het amende ment Beijen (PPR), om bij her haalde overtreding over te gaan tot het intrekken van vergunnin gen, op te nemen. Ook zal worden bekeken of de "25-meter-bepa- ling" eventueel veranderd moet worden in 100 meter. LEIDEN - GEBOREN - Natascha dr. v.: W.C. de Haas en J. van RoonArie zn v: P. van der Plas en A.B. van Dijk, Matthijs zn v: H.J.W. Wassenberg en J.E.M. Hoogstraten, Ingeborg dr v: H.A.M. Ooijendijk en E.J. Guldemond, Pieter zn v. A.M. J. van der Luijt en L.W. Tibboel, Amanda dr v..P. van Vliet en R. Michels, Daniëlle dr v: M.A.P. Smits en J.H. Nijgh, Diana dr v: J. van Es en A.J. van Velzen, Ariaantje dr v. W.J.- Schaap en E.C.M. Kraan, Oscar zn v: J.C.T. van Werkhoven en C. de Mooij, Dirk zn v. H.S. Schaneberg en L.B. van Duijn, Amber dr v: H.G. Kokhuis en H M. van der Haar, Cornelis zn v: C.P. Noort en A.M.C. Brugman, Monica dr v. A.W.C.M. de Ruijter en M.M.A. van der Heijden, Christian zn v: A.P. Versteege en C.B.M. van der Kamp, Aletta dr v: W.N.J. Kuin en A.M. Bakker, Wieteke dr v: J. Dekker en A. Hogendoorn, Esther dr v. W.M. Koppe en K.W. Lenderink, Marco zn v: C.J. van Egmond en A.C.M. Huntink, Marcella dr v. R. van Delft en E.M.H.L.M. Vester, Marleen dr v: M.G.M. Venne en D.D. Brussee, Chris- tiaan zn v: J. Ouwerkerk en T. Mandi, Eddy zn v: N.B.M. Breed en M. Walkier, Peter zn v: H.J. Groenwegen en E.S.A. Gulchcr. GETROUWD: A.P. Vos en I.A. de Nooy. OVERLEDEN: G.J. Wagemans 1898, C.J. Dreissen 1902, B.J. van Bragt 1929, G. Haasbroek 1924, S.L. Wijnandts van Resandt 1978, M.I. Inayat 1952, H. Pres burg 1912echtgenotevan: A.F. Affourtit, J.M. Paardekoper 1915 echtgenote van: W. Kerkvliet, E. van Exter 1905 gehuwd geweest met: J.C. Admiraal.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2