LEIDSCH Ü6 DAGBLAD OPNIEUW SPEKGLAD Buurt wordt partij in stadsvernieuwing m& Buw vandaag Vrijwel gehele land in een ijzige greep Telefoon Nog meer neerslag Overal ongemakken Ontregeld Waterig prijsje BONT VAN VMTOV BREESTRAAT OMDATHETZO HEERLIJK WARMls De bezorgers hebben het moeilijk overbelast Av 4 weken lang h« v LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. G Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt DEN HAAG (ANP) - Buurtbewo ners in een aantal Nederlandse gemeenten kunnen binnenkort vergaand meepraten over ver nieuwing van hun woonwijk. Hiervoor zullen speciale buurt- bureaus worden opgericht. De landelijke overheid zal de ge meenten hierin vrij spel laten en geld ter beschikking geven. Voorlopig betreft dit een proef. Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting heeft dit gisteren aangekondigd in Amers- (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Zeventig jaar lang hebben Rijnsburgers voor een "habbekrats" hun drinkwater gekregen. Dat is nu voorbijZegge en schrijve twaalf cent per kubie ke meter moest er voor worden neergeteld. Omdat de gemeente dit bedrag "moreel niet meer verantwoord" vindt, wordt de prijs tot 32 cent opgetrokken. Nog laag overigens, want de werkelijke prijs voor de Leidsche Duinwater Maatschap pij is 52 cent. Aan die twaalf cent heeft de LDM nooit kunnen tornen, omdat het destijds afgesloten contract "langlopend" was. Lichte vorst Veel bewolking met vooral in de nacht sneeuw of regen met ijzel. Temperatu ren van om bet vriespunt in de zuide lijke provincies tot omstreeks min 4 graden in de noordelijke provincies. Meest matige wind, draaiend naar noord tot noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) foört, waar hij de eindresultaten bekend maakte van een onder zoek naar stadsvernieuwing. Dit onderzoek is gedaan in stadsver nieuwingsgebieden in Leiden, Rotterdam, Den Haag, Tilburg, Enschede en Deventer. De onderzoekers zijn, aldus de mi nister, tot de conclusie gekomen dat stadsvernieuwing het beste per buurt kan worden aangepakt en dat bewoners grote medezeg genschap moeten krijgen bij het opstellen van de plannen en de uitvoering daarvan. De bewoners zouden onder meer zelf de gele genheid moeten hebben om plannen te laten maken. In het huidige systeem worden vol gens de onderzoekers de plannen grotendeels over de hoofden van de direct belanghebbenden uit gevoerd. "De machtspositie van de bewoners is vaak zo zwak, dat ze niet op kunnen tegen de ande re partijen in stadsvernieuwing", aldus het rapport. In de op te rich ten buurtbureaus zouden door de gemeente betaalde krachten moeten komen te werken, zoals door projectcoördinator, een bouwkundige, een opzichter die ook kosten berekent en een op bouwwerker. De onderzoekers zijn afkomstig van zes wetenschappelijke insti tuten van universiteiten. Het rapport is gemaakt in opdracht van het ministerie van crm. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wou- ters van crm stelde gisteren in Amersfoort dat bestuurlijk ge sproken een en ander niet zo ge makkelijk uit te voeren zou zijn als in het rapport wordt gesugge reerd. De "buurtaanpak" zou een duidelijke plaats moeten krijgen tussen bestaande wijkorganisa- ties. Als gevolg van het barre weer zal de bezorging van ons dagblad vaak vertraging ondervinden. Wij vragen onze lezers om begrip en bieden hun onze verontschuldigingen aan voor het veroorzaakte ongemak. De Direktie 20 PAGINA'S Minister Van Aardenne van economische zaken is erg somber over de toekomst van de confectieindustrie in Nederland. De situatie in de ze bedrijfstak die al niet erg rooskleurig was, blijkt nog slechter te zijn dan enkele jaren geleden werd voor speld. De bewindsman vraagt de Tweede Kamer zich opnieuw te bezinnen over hoe het nu verder moet met de confectie industrie PAGINA 17 Appel-directeur Peter van der Linden: "Wat je in het dagelijks leven ervaart ook in theater opnemen" PAGINA 5 Provincie: Wiegel onduide lijk PAGINA 7 Willy De Bosscher clown van het zesdaagse-circus PAGINA 9 Nieuw adoptieplan Oecu menische Hulp PAGINA 11 Callaghan: "Geen paniekbe- sluiten" PAGINA 13 DINSDAG 23 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35763 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) - Het tele foonverkeer raakte vanmor gen, met name in de steden, voor een deel gestoord. Om dat veel mensen in verband met de weersomstandighe den gingen bellen naar onder meer werk en school raakten de lijnen overbelast. Vitale hulpverleningsdiensten (po litie, brandweer, ambulan ces) waren niet of nauwelijks bereikbaar. de Lagere Agrarische School (opkomst 20 pet.) gingen de les sen zoveel mogelijk door. Voor de ongeveer 20 leerlingen die naar de Juliana Huishoudschool wa ren gekomen werd een alternatief lesprogramma opgesteld met volleybal. Ziekenhuizen in Leiden in Alphen hebben het de afgelopen dagen bijzonder druk met het helpen van ongevalsslachtoffers. In het Alphense Rijnoord-ziekenhuis moesten het afgelopen week einde in totaal veertig foto's gemaakt worden in verband met botbreuken In de loop van de ochtend werden op de diverse poliklinieken van de ziekenhui zen vele slachtoffers van glij- en slippartijen aangevoerd. Mannen,die een auto wegduwen. Wandelaars op de rijbaanFietsers die zich met moeite overeind houden. De foto is in Leiden gemaaki door Foto Holvast die zich ook amper op de been kon houden. Hij had overal elders geschoten kunnen worden. Want opnieuw was ons lano een ijsbaan Een depressie die vanochtend boven de ingang van het Engelse Kanaal lag doet een nieuwe aanval op de vorst. Deze aanval gaat vergezeld van regen bij temperaturen beneden het vriespunt. Hoewel de neerslaghoeveelheden klein zijn, enkele millimeters, is het effect ervan echter groot. Voor de tweede keer in enkele dagen zijn de wegen weer spiegelglad geworden, en ook de ijslaag op bomen en planten is verder aangegroeid. Het kwik kan vandaag in het zuiden van het land iets boven het vriespunt komen, maar het ziet er niet naar uit dat de vorst definitief verdreven zal worden. De eerdergenoemde depressie trekt naar het oosten weg, waarna de koude lucht weer terugkeert. Voor morgen wordt in het algemeen lichte vorst verwacht met kans op neerslag. Hoe snel een gestroomlijnd land als Nederland ontre geld kan raken blijkt dezer dagen. Onze organisatie en onze zekerheden glijden uit, lopen blikschade op, blijken ontoereikend. Op zichzelf kan zoiets hele maal geen kwaad van tijd tot tijd, want het stemt tot bescheidenheid. Wie recht van lijf en leden is redt het wel. Hij accepteert misschien een avond geen dagblad, omdat de doods verachting van kranten bezorgertjes op glad ijs ook grenzen kent. Wie oud is of zwak staat er moeilijker voorDe stoepen zijn ijsbanen en het zout is op. Vroeger gooiden we de asla op het trottoir, maar de kachel is allang de deur uit. Zo loopt de vooruit gang ook wel eens averij op, stellen we vast, gezeten naast de centrale verwar ming. Zorg voor de vogeltjes, pri ma. Maar misschien woont er ook wel een medemens naast u, die in zijn opge drongen isolement van de ze dagen de melk-, brood- en bot ervoorraad zorg wekkend ziet slinken. Barre weersomstandighe den zijn nodig om oude bijna vergeten waarden als goed nabuurschap nieuw leven in te blazen. Zo blijkt de ijzel nog ergens goed voor. (Van onze verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN A.D. RIJN - De plotseling terugkeren de ijzel heeft vandaag op vele punten opnieuw voor chaotische toestanden gezorgd. Het dagelijkse leven werd op grote schaal ontwricht en in sommige gevallen volledig lamgelegd. Post wordt niet bezorgd, leveranciers als bakkers en melkhandelaren kunnen hun klanten niet bereiken, huisvuil kan niet worden opge haald, en vele mensen bereikten hun bestemming veel te laat doordat het openbaar vervoer in de ochtenduren totaal ontregeld was. De opnieuw verergerde gladheid geeft de politie handen vol werk. "Het barst van de aanrijdingen. Er is geen bijhouden aan," meldt een woordvoerder van de rijks politie in het district Den Haag (waaronder de Leidse regio, de kust-, bollen- en veenstreek res sorteert). Op vele plaatsen gleden vanoch tend auto's tegen elkaar, kwamen in de berm terecht of vielen op het ijs. "Tegen deze gladheid is niet te strooien," aldus de meld kamer van de rijkspolitie. Vertragingen Voor de treinen vanochtend uitre den hadden ze al vertraging. De meeste machinisten slaagden er niet in op tijd de remise te berei ken. In de loop van de ochtend werd de achterstand op het tijd schema steeds groter. Tussen Leiden en Utrecht moesten de Spoorwegen vanmorgen enkele ritten laten vervallen. Rond het middaguur reden de treinen met vertragingen van een half uur. Op de stations in de Leidse regio was het vanochtend weer veel drukker dan normaal. De spits - normaal tot half negen - was nu pas bij tienen voorbij. De Rijnstreek was tot negen uur vanmorgen nagenoeg verstoken van openbaar vervoer. Buson derneming Langhout (Ter Aar) durfde de chauffeurs pas rond negen uur op pad te sturen. Bus sen maakten daarna gebruik van alternatieve routes, waarbij smalle wegen werden vermeden. De NZH begon wel op tijd, maar reed met grote vertragingen. Hier en daar viel een buslijn uit. Geen post De aanhoudende gladheid bleek ook de andere communicatie vormen te beperken. De tele foonlijnen waren evenals elders in Leiden, Alphen, Katwijk en wijde omtrek vanochtend gerui me tijd overbezet doordat vele mensen met elkaar wilden op bellen. "Er is gewoon niets aan te doen," aldus een telefoniste van de Klachtendienst. Communicatie via de post is voor lopig ook onmogelijk. De post in de Leidse regio wordt vandaag niet bezorgd. "Op de straat mag dan wel worden gestrooid, op de stoepen zeke;- niet. En daar moe ten we lopen," aldus de chef be zorging van de PTT de heer Peet. Bedrijven Ook het bedrijfsleven ondervond z'n weerslag. Zo kon Vroom en Dreesmann in Leiden vanoch tend pas om tien uur open voor het publiek. Op dat moment was vijftig procent van het winkel personeel binnen. De Algemene Bank Nederland kon de enkeling die zich naar het ge bouw aan de Leidse Breestraat had gewaagd niet helpen. Er was wel personeel, maar de man met de sleutel van de kluis kwam pas om half tien binnen. Scholen De kleuter- en lagere scholen draaiden over het algemeen wel door. De scholen voor voortgezet onderwijs lieten het afhangen van het aantal leerlingen dat was komen opdagen. De honderd leerlingen van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest die nog wa ren gekomen werden naar huis gestuurd. Slechts tien procent van de leerlingen van het Stede lijk Gymnasium in Leiden (zestig leerlingen) hadden de barre tocht gewaagd. Scholen waar vandaag onder meer geen les werd gegeven waren: de LTS aan de Haagweg, de Oranje Nassau-mavo en het Visser 't Hooftlyceum in Leiden. In Al phen stuurden de scholenge meenschap Albanianae en het Ashram College de weinige leer lingen weer naar huis, terwijl bij het Christelijk Lyceum nog geen derde van de 1300 leerlingen aanwezig was. Bij de Chr. LTS en 99 DEN HAAG (GPD, ANP) - De ijzel heeft vanmorgen vrij wel heel Nederland een spiegelglad aanzien gegeven. Al leen in de provincie Groningen had men weinig hinder van gladheid. De gladheid veroorzaakte in de rest van Nederland talloze maar over het algemeen kleine onge vallen. Het ernstigste ongeluk in de loop van de morgen gebeurde op de rijksweg tussen Amsterdam en Hoevelaken waar vier kalveren de dood vonden toen de vrachtwagen waarin zij met 43 andere dieren werden vervoerd, slipte en omsloeg. Treinen en trams konden over het algemeen uitrijden, indien machinisten en trambestuurders er tenminste in waren geslaagd op tijd bij hun voertuig te komen. Een woordvoerder verklaarde dat er vertragingen van tien tot twintig minuten voorkwamen. Dat hield verband met spie gelgladde perrons waardoor het in- en uitstappen nogal wat tijd vergde. Streekbussen vielen in grote delen van het land uit, evenals in diverse steden de stadsbussen. De KLM moest vanmorgen veertien van de zeventien Europese vluchten laten vallen. Evenals de vliegtuigen van andere maatschappijen die wel hadden kunnen landen, werden de KLM-toestellen niet gehinderd door ijzel op de startbanen maar door bevroren en beijzelde besturingsdelen aan vleugels en staarten. Gladheid en sneeuw speelden ook het melkvervoer parten. De aanvoer- schema's van de boerderijen naar de zuivelfabrieken raakten danig ver stoord. De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond heeft een dringend beroep op zowel de melkveehouders als de wegbeheerders gedaan om de boerderijen zo goed mogelijk bereikbaar te maken. België Ook in België was het vanmorgen een chaos als gevolg van de ijzel. Veel mensen verschenen niet op hun werk en het openbaar vervoer had te kampen met grote vertragingen. In Groot-Brittannië, dat toch al chaotische tijden beleeft vanwege de sta kingen, lag vanmorgen in het zuiden een flink pak sneeuw, waardoor veel werknemers te laat op hun werk kwamen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1