Weinig toekomst voor de confectie-industrie Sjanghai wil speciale band met Rotterdam EERSTE KIND KOST WEL DEGELIJK VEEL GELD Ambtenarenbond vraagt Wiegel om opheldering Minister Van Aardenne in brief: Alternatieve bakkers krijgen boete opgelegd DINSDAG 23 JANUARI 1979 ECONOMIE DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van economi sche zaken is somber gestemd over de toekomst van de confectie industrie in ons land. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de bewindsman dat een minimumaantal arbeidsplaatsen met de beschikbare middelen onhaal baar is. Het actieplan, ontworpen als een gericht middel om tegemoet te komen aan de problematiek van iedere onderneming afzonder lijk, zal moeten worden bijge steld op basis van de ervaringen van de afgelopen twee jaar. Op export gerichte activiteiten en maatregelen ter bevordering van de slagvaardigheid moeten nog meer worden gestimuleerd. Het marktaandeel van de Neder landse producenten zal volgens de minister verder afkalven ten gunste van de importen. Dit geldt niet zozeer voor importen uit de niet-EG-landen, als voor impor ten uit de ons omringende lan den, met name West-Duitsland. Het beleid van de Europese ge meenschap op dit punt zal echter nog tot ontwikkeling moeten komen. De Europese commissie het dagelijkse bestuur van de EG heeft hiertoe de eerste aanzetten gegeven. De relatief slechte posi tie van de Nederlandse textiel en confectie-industrie in vergelij king tot de EG-partners onder streept volgens Van Aardenne nog eens het belang van een dui delijke stellingname door Ne derland, waarbij de inbreng van industrie - zowel werknemers als werkgevers - onontbeerlijk zal zijn. Hij schrijft dan aan dan de kamer leden dat men zich zal moeten bezinnen over het tot op heden gevoerde beleid om te komen tot een herstructurering van de con fectie industrie. Als belangrijkste reden voor het niet bereiken van de doelstellingen noemt de mi nister onderschatting van de problemen. Zo neemt de werk gelegenheid in deze industrietak veel sneller af dan was voorzien vanwege de gewijzigde concur rentieverhoudingen. Afbouw De minister voorziet dat met uit zondering van enkele deelbran- ches de afbouw van de produktie zal doorzetten, hetgeen gepaard zal gaan met een verdere afbraak van werkgelegenheid. Oor spronkelijk werd het aantal werknemers voor 1980 in deze sector geraamd op 25.000 met een veronderstelde afbouw van vijf procent per jaar, in 1977 bedroeg dit percentage echter tien en de voorlopige cijfers over 1978 ge ven een percentage van 9,8 aan. TENNIS - Tom Okker heeft met de Roemeen Ilie Nastase een ne derlaag geleden in de eindstrijd van het dubbelspel van een in ternationaal tennistoernooi in Birmingham. De finale enkelspel werd door Connors gewonnen. AUTOSPORT - Het Fins/Zweedse koppel Mikkola/Hetz had bij aankomst in het prinsdom Mona co de leiding in de 47ste rallye van Monte Carlo. Beiden rijden in een Ford Escort. WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur jt g JS a Slib -5 -6 0.3 Amsterdam ijzel De Bilt ijzel Deelen ijzel Eelde geh. bew. Eindhoven ijzel Den Helder geh. bew. Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen zw; Athene zw; Barcelona Berlijn g Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt licht bew. Kopenhagen geh. bew. Lissabon geh. bew. Locarno Londen Luxemburg Madrid ijzel yzel ijzel tl. bew. ijzel ijzel onbew. Malaga Mallorca München Oslo Parijs half bew. half bew. geh. bew. motregen geh. bew. Stockholm Casa Blanca half bew. Istanbul mist Las Palmas half bew. Tel-Aviv zwaar bew. Tunis zwaar bew. Kledingverbruik De minister constateert dat de ver bruik van kleding in de afgelopen jaren niet in hoeveelheid is gewij zigd. De omvang van de produk tie van de industrie daarentegen is in de afgelopen zeven jaar in Nederland gehalveerd. In de ove rige EG-landen is dat gemiddeld genomen gelijkgebleven. Een lichtpuntje is dat gedurende de laatste twee jaren - toen een in vesteringspremie van kracht werd - een duidelijk herstel in in vesteringen waarneembaar is geworden. Dit geldt met name in de dameskledingbranche. In de periode van 1970 tot 1976 is het Nederlandse investeringsniveau in deze sterk achtergebleven. De Nederlandse industrie, zo con stateert Van Aardenne, blijft in haar exportinspanningen duide lijk achter bij andere europese landen, die op het gebied van sterkte van de nationale valuta onder niet veel gunstiger om standigheden opereren. Daarbij dreigt een aantal wezenlij ke elementen in de structuur van de Nederlandse confectie-indus trie verloren te gaan; technische en commersiële kennis, die noodzakelijk zijn voor een voort durende vernieuwing in de be drijfstak, schieten in toenemende mate tekort. Kundig lager perso neel is weinig meer voorhanden en het middenkader vergrijst, al dus Van Aardenne. 'o j o Onvoldoende is -8 *0 minister constateert voorts dat 2 ~i4 er onvoldoende impulsen vanuit 13 i2 8 bedrijfsleven zelf naar voren 10 10 0.1 komen. Ook moeten bij projec- -4-7 0 ten, die een samenwerkingsvorm -2 -2 0.3 ten doel hebben, veel moeilijk- 1 -l 0 heden en handicaps overwonnen 3-10 worden. Omdat er veel tegenge- 2o o stelde belangen kunnen spelen is 15 95 dit soort herstructureringspro- 19 10 0.1 jecten dan ook relatief duur. WEER MEER WERKLOZEN IN EUROPA BRUSSEL - De werkloosheid in de negen lidstaten van de Europese Gemeenschappen is weer geste gen. Eind vorig jaar, aldus cijfers die gisteren in Brussel door de Europese Commissie, dagelijks bestuur van de EG, bekend zijn gemaakt, waren er in de EG 6,1 miljoen werklozen. Vergeleken met een maand eerder was er een stijging van de werkloosheid met 1.6 procent. Eind vorig jaar was 5.7 procent van de Europese be roepsbevolking werkloos. Vergeleken met 1977 is vorig jaar de Europese werkloosheid met 3,9 procent gestegen. Die stijging was overigens aanzienlijk minder dan die van 1976 op 1977, toen het aantal Europese werklozen toe nam met 9,4 procent. Het aantal werklozen was vorig jaar gemid deld 5.958.000. In de negen EG-landen doen zich grote verschillen voor in de ont wikkeling van de werkloosheids cijfers. Zo daalde bijvoorbeeld de werkloosheid in Ierland en in de Duitse bondsrepubliek vorig jaar met resp. 7,5 procent cent. In Nederland zowel als in het Ver enigd Koninkrijk daalde ze vorig jaar met 0,6 procent. Maar in Luxemburg en in Dene marken steeg ze met 15,5 procent, in Italië met 9,9 procent, in Frankrijk met 8,9 procent en in België met 8,4 procent. Uit de Europese cijfers blijkt dat de werkloosheid onder vrouwen nog voortdurend toeneemt. Vo- GRONINGEN (ANP) - De eco nomische politierechter in Groningen, mr R.J.C. Wes- sels, heeft de biologische bakkerij „Impuls" uit Pieter- buren conform de eis veroor deeld tot een geldboete van 150 gulden. Genoemde bak kerij beschikt namelijk niet over de nodige vestigingspa pieren. De drie exploitanten, die de rechter, griffier en officier tij dens de zitting vorige week woensdag een zuurdesem brood en een alternatief bol letje voor bij de thee aanbo den, weigerden principieel, zo vertelde één van hen de opleiding voor het bakkers bedrijf,te volgen. Dan zouden ze moeten leren hoe ze bij voorbeeld moorkoppen moe ten bakken, en dat willen ze nu net helemaal niet weten. De exploitanten overwegen cassatie (een vorm van hoger beroep) aan te tekenen. HONG KONG - De eerste scheepslading Coca Cola wordt hier in de haven van Hong Kong ingeladen om te worden verscheept naar China. De Coca Cola in China onderstreept nog eens de nieuwe wind die in de Volksre publiek waait. De 280 duizend flesjes zullen het komend weekeinde al door de Chinezen genuttigd kunnen worden tijdens de Chinese nieuwjaarsfeesten. SJANGHAI (ANP) - De autoritei ten van de Chinese havenstad Sjanghai staan bepaald welwil lend tegenover het aangaan van nauwere banden met Rotterdam. Een en ander is gebleken tijdens het bezoek van minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken aan Sjanghai. Minister van der Klaauw, die een officieel bezoek van zes dagen brengt aan de Chinese Volksre publiek, was kort voor zijn ver trek uit Nederland over de Rot terdamse wensen voor een der gelijke band benaderd door ha venwethouder J. Riesenkamp. Gistermiddag bracht hij deze wensen ter sprake tijdens infor mele gesprekken met de autori teiten van de Chinese havenstad. Het vestigen van een zuster-relatie houdt praktisch gesproken in dat regelmatig contacten worden onderhouden tussen het Rotter damse havenbedrijf en de ha venbestuurders van Sjanghai. Tijdens dergelijke contacten wordt bijvoorbeeld technische kennis overgedragen (zoals de vraag hoe je het beste vracht kunt verladen) en wordt bekeken op welke wijze de handel naar de wederzijdse havens kan worden uitgebreid. De eerste aanzet tot nauwere ban den tussen Rotterdam en Sjang hai werd vorig jaar mei gegeven door Rotterdams burgemeester André van der Louw, die toen een Uitvoer van aardolie produkten sterk gedaald DEN HAAG - Nederland heeft in het afgelopen jaar opnieuw ter rein verloren op de internationale exportmarkten. De Nederlandse uitvoer van minerale brandstof fen, vooral van aardolieproduk- ten, is sterk teruggelopen. Dit zijn enige in het oog springende feiten van een analyse van de uit voer in de eerste negen maanden van het afgelopen jaar door de Economische Voorlichtings dienst. Meer werk door minder prijscompensatie? (Van onze correspondent) 3,6"pro- LEEUWARDEN - Minister Wiegel van binnenlandse zaken moet op korte termijn antwoord geven op de vraag of minder prijscompen satie een aantal extra arbeids plaatsen oplevert, of dat het eer der met pensioen gaan mogelijk maakt van een aantal ambtena ren, Dat zei de vice-voorzitter van de Algemene Christelijke Fede ratie van Overheidspersoneel (CFO), W. Wieringa, gisteravond Leeuwarden. rig jaar bestond 43 procent van Wieringa daagde de bewindsman het totaal aantal Europese werk lozen uit vrouwen. In België lag dat percentage zelfs op 60, in Frankrijk op 53 en in West- Duitsland op 51. i het eerstvolgende overleg met de centrales van overheids personeel op 1 februari met gege vens over de opbrengst van de af topping over de brug te komen. „Wiegel is in gebreke gebleven deze testcase te ondergaan, on danks dat zijn collega Albeda (so ciale zaken) hem daartoe heeft gestimuleerd", zo merkte hij op. Wieringa, die sprak op een presen tatie van de federatie CFO in Friesland, zei dat de meeste leden van de bij het CNV aangesloten bonden positief staan tegenover de aftopping, mits dit extra ar beidsplaatsen oplevert. Het CNV denkt aan maximaal 450 a 500 gulden compensatie per procent prijsstijging. Wieringa bepleitte verder met het oog op de aan het centraal geor ganiseerd overleg aangeboden al ternatieve voorstellen van de werkgroep Bestek '81 een traps gewijze in de korting op de amb tenarensalarissen. De laagst be taalden zouden overeenkomstig de getroffen maatregelen ten be hoeve van de ontvangers van de sociale uitkeringen 0,3 procent moeten inleveren (in plaats van 0,5 procent) en de ambtenaren die meer verdienen maximaal 0,7 procent. De CFO-vice-voorzitter benadruk te dat het trendbeleid nog steeds het middel is om ambtenaren en andere trendvolgers in gelijke mate te laten delen in de salaris ontwikkeling van werknemers in de zogenaamde marktsector. goodwill-delegatie leidde naar de Chinese volksrepubliek. Kort daarop bracht een Chinese dele gatie een bezoek aan Rotterdam. Tijdens deze en andere contacten bleek duidelijk dat de Chinezen hun handel met West-Europa aanzienlijk willen opvoeren. Het spreekt vanzelf dat Rotterdam in deze toenemende handel een belangrijke sluisfunktie zou kunnen vervullen. Overigens is de Chinese handel op Rotterdam vorig jaar al verdrievoudigd, ver geleken met 1977. Streekvervoer heeft nu cao UTRECHT - Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft werkgevers en werknemersor ganisaties in het streekvervoer meegedeeld dat de cao-streek- vervoer (1978-1979) rond is. Vorige week dreigde de Vervoers- bond CNV met acties als de mi nister nog lang zou wachten met het zetten van zijn handtekening onder de cao. Een van de belang rijkste zaken die in de cao is gere geld, is het rechttrekken van het verschil in de netto-beloning van de chauffeurs op de streekbussen en hun collega's bij de gemeente lijke vervoerbedrijven. De streekbuschauffeurs krijgen op het gebied van hun beloning de status van ambtenaar en dat be tekent dat ze netto meer in het handje krijgen. Over de cao was al in oktober vorig jaar in principe overeenstem ming, maar tot ergernis van de Vervoersbond CNV bleef de de finitieve ministeriele goedkeu ring steeds maar uit. Voorzitter C. Groenendijk van de vervoersbond zei gisteren tevre den te zijn over het feit dat de mi nister nu eindelijk zijn formele toestemming aan de cao gegeven heeft. Ernstvuurwerk, verhalen door F.B. Hotz. Uitgeverij De Arbei derspers, Amsterdam. De verwoesting van Hyperion, door Hugo Raes. Uitgeverij De Bezige Bij, Amsterdam, 29.50. Raadsels van het rund, door Jacq Firmin Vogelaar. Uitgeverij De Bezige Bij. 32.50. Het geluid van sneeuw, door Anne Marie Baart. Uitgeverij Meulen- hoff, Amsterdam, ƒ21.50. Emma Kwartier, door K L. Poll. Uitgeverij Meulenhoff. ƒ24.50. Het aardse gebeuren, verhalen door Anton Brand. Uitgeverij Meulenhoff. 15.-. Niets te verliezen en toch bang, door Renate Rubinstein. Uitge verij Meulenhoff. 15.-. Vreemde verschijnselen, verhalen door Bob den Uyl. Uitgeverij Querido, Amsterdam, 22.50. Chrysallis 2, halfjaarlijks tijd schrift voor literatuur en kunst. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam. Op toernee met Leopold Sondag, door Ward Ruyslinck. Uitgeverij Elsevier/Manteau, Amsterdam. In de hoop de krant nog enigszins op tijd bij de abonnees te bezor gen, zijn de sluitingstijden van daag vervroegd. Hierdoor was het niet mogelijk de beurskoer sen mee te nemen. DE HAAG - Mensen die hun eerste kind krijgen zullen maar op de helft van de kinderbijslag mogen rekenen. De regering en de meerderheid van de Tweede Kamer zijn het er - sinds 21 de cember 1978 - over eens dat de kinderbijslag wordt gehalveerd voor kinderen die na 1 januari 1979 worden geboren, tot op het moment dat het kind twee jaar wordt. Wie had verwacht een te gemoetkoming in de kosten te krijgen van bijna duizend gulden per jaar (om precies te zijn f 976,56), zal het volgens de nieu we plannen moeten doen met f 488,22. „Er komt op zo'n manier geld vrij", zegt staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), „dat wordt gehaald bij kinderen die op zich betrekkelijk weinig kos ten". Wat maak je me nou? Betrekkelijk weinig kosten?, vraag je je als moeder die de baby-tijd van haar kinderen nog maar nauwelijks achter de rug heeft, vertwijfeld af. Baby's zijn juist verschrikkelijk duur! Vooral zo'n eerste. Was het geen beter idee geweest om de kinderbijslag voor het tweede kind een paar jaar te halveren, of anders de kinderbijslag voor twee- en driejarige eerstelin gen? Waarom zijn nu juist baby's zo duur? Omdat mensenkinderen zo hulpeloos op de wereld ko men. Ze kunnen niet zitten, niet staan, niet lopen, niet met de pot mee-eten, ze zijn niet zindelijk, vragen een klein warm bedje, speciale hygiënische verzorging en groeien als kool, waardoor ze steeds nieuwe kleertjes nodig hebben. Pas als ze twee jaar zijn (en de kinderbijslag weer nor maal wordt) draaien ze aardig mee in het normale gezinsle- „Uizet" Wat heb je al niet nodig voor zo'n eerste baby? Een wiegje, deken tjes, lakentjes, luiers en de rest van de „uitzet", een commode, een badje, een kinderwagen, een wipstoeltje, een box, kleertjes, -trappelzakken, plastic broekjes, flessen en spenen, flesseverwar- mer, kruiken, verzorgingsarti kelen (babyzeep, -shampoo, olie, poeder, haarborsteltje, schaar tje). En als het kind (binnen een jaar is het zover) gaat zitten: een kinderstoel, een stoeltje voor in de auto, een opvouwbaar wan delwagentje, een tuigje, een ledi- kantje, een warmwaterbordje, een tuitbekertje, kinderbestek. En natuurlijk speelgoed. Dan komen er extra kosten voor ver warming van de babykamer, de wasmachine die dagelijks draait (baby's produceren enorme hoe veelheden wasgoed), extra schoonmaakkosten, hulp in de eerste zes weken, tractaties voor kraambezoek, het versturen van geboortekaartjes, een gymnas- tiekcursus voor na de beval ling. Voor wat betreft de voeding zijn baby's niet veel goedkoper dan grotere kinderen. Voor wie borstvoeding geeft en zelf de eer ste hapjes klaarmaakt kost een kind tot 1 jaar minimum f 3,50 per dag. Dat kan oplopen (blikken babymelkvoeding, vaak kant-en klaar-hapjes) tot f 5,- per dag. Een kind van 1 tot 4 jaar eet voor on geveer f 4,- per dag. Dat heeft de Stichting Economisch Huishou delijk Beheer in Den Haag uitge rekend. Houden we het op f3,50 per dag (en daar is echt niets bij zonders bij), dan eet een kind voor f 1246 per jaar. De Stichting Economisch Huis houdelijk Beheer heeft een boekje samengesteld dat heet „Wat gaat dat kindje kosten?" en over twee weken zal verschijnen. Mevrouw R. A. Schortinghuis, directrice van de stichting, wil er wel wat berekende kosten uit ci teren. De kosten van de baby-uit zet zijn niet berekend bij de kos ten van het eerste levensjaar, omdat de ouders de baby-uitzet al hebben aangeschaft voor de ge boorte van het kind. Ook de kos ten van de bevalling en de kraamhulp laten we hier buiten beschouwing, omdat die erg af hankelijk zijn van de manier waarop iemand verzekerd is en of de bevalling thuis of in het zie kenhuis (al dan niet poliklinisch) plaats heeft. Toch geeft dat een wat vals beeld, omdat én de uit zet, én de inrichting van de baby kamer (behang, verf) én de be valling plus kraamhulp wel de gelijk op het gezinsbudget druk ken: het geld is alleen wat eerder uitgegeven. De Stichting Economisch Huis houdelijk Beheer rekent voor kleding in het eerste jaar (dus zonder de uitzet luiers, navel- bandjes, hemdjes, truitjes, enz) f260. Voor de verzorging wordt f 160 in het eerste jaar uitgegeven, voor eerste benodigdheden zoals commode, bedje óf wiegje, kin derwagen en wandelwagentje (met dekentjes, lakentjes, ma trasje) ruim f 1000. Voor de aan schaf van grotere stukken zoals wipstoeltje, kinderstoel, box enz. berekent de stichting gemiddeld f60,- per maand: f720 per jaar. Globaal komen we dan op f3386 per jaar voor voeding, verzorging, kleding en grotere stukken. Romantiek Daarbij zijn dus (behalve de al ge noemde kosten van voor de ge boorte) de extra verwarmings- en waskosten, de extra reiskosten (je gaat nu eenmaal niet met een baby op de fiets naar het consul tatiebureau), eventuele extra medische kosten, de oppas en talloze kleinere dingen die moe ten worden aangeschaft (zoals speeltjes) of voorzieningen die moeten worden getroffen (bijv. hekje voor het trapgat enz.) nog niet eens geteld. Globaal kan je toch zeker zeggen dat een kind in z'n eerste levensjaar een dikke f 40Q0 kost. Het kan wat goedko per (als je van kennissen of fami lie het een en ander kan „erven" of overnemen), het kan ook veel duurder. Een feit is in elk geval dat de geboorte van een eerste kind door veel mensen als een romantische gebeurtenis wordt gezien. Zo'n kindje krijgt veel mooie, nieuwe dingen. Bij een tweede kind zijn de meeste ou ders wat nuchterder (maar voor dat kind wordt wel weer de ge hele kinderbijslag uitgekeerd, die bovendien hoger is dan die voor het eerste kind). Maar er is nog meer dat meespeelt. Volgens het WD-kamerlid De Korte, die samen met Hermsen (CDA) het idee van de halvering lanceerde, hebben ouders die hun eerste baby verwachten voor de extra kosten kunnen sparen. Is dat in de praktijk wel zo? Heel wat jonge echtparen hebben zich diep in de schulden moeten ste ken om huis en inrichting te be kostigen. Dan komt er nog een financiële verandering bij: in de meeste gevallen houdt de moeder op met werken als het kind er eenmaal is. Het gezinsinkomen wordt daar vrijwel door gehal veerd. Het kamerlid Hermsen brengt daar tegen in dat tegen woordig veel vrouwen blijven werken. Het kan zijn dat veel vrouwen dat inderdaad zouden willen, maar dan moeten er ook wel voorzieningen zijn die dat mogelijk maken (kinderopvang) én er moet voldoende werk zijn. „Snap jij nou zo'n regeringsbe leid?", zei een collega laatst spot tend: „Terwijl er nog steeds geen abortuswet is, halveren ze de kinderbijslag". Dat was een grapje. Mevrouw Schortinghuis, de directrice van de Stichting Economisch Huishoudelijk Be heer is doodernstig en ook onge rust. Ze heeft al erg veel jonge echtparen op haar spreekuur ge had, die door de halvering van de kinderbijslag in moeilijkheden dreigen te raken. Dat komt door dat financiers vaak voorspiege len dat mensen hun schulden kunnen afbetalen met de kinder bijslag. Volgens mevrouw Schor tinghuis komt dat erg vaak voor en is dat - ook bij volledige kin derbijslag - een volstrekt ver keerde voorstelling van za ken. „In het eerste jaar kost een kind nu eenmaal enorm veel. De meeste mensen realiseren zich dat te weinig. Ik vind trouwens dat die halvering beter in had kunnen gaan voor twee- en driejarige kinderen. De mensen zijn over het algemeen slecht voorgelicht over hoeveel een kind kost. Stel len die denken hun schulden te kunnen aflossen met kinderbij slag komen bedrogen uit ze heb ben het geld hard nodig voor het kind". Te snel Mevrouw Schortinghuis heefl er veel bezwaar tegen dat de nieuwe kinderbijslagregeling zo snel in gaat. „Veel te plotseling. De men sen hebben er geen rekening mee kunnen houden". De regering liet pas in de derde week van decem ber weten (op 21 december) ak koord te gaan met het CDA- en WD-voorstel de kinderbijslag voor baby's te halveren met in gang van 1 januari 1979: èèn week later! Had dat niet minstens ne gen maanden moeten zijn? De brochure „Wat gaat dat kindje kosten?" verschijnt binnenkort. Hel ie te bestellen bij de Stichting Economisch Huishoudelijk Be heer. 070-543681. HANNEKE ACKER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17