Renovatie gaat door in Tuinstad wijk kantonrechter Festiviteiten "Wie heeft dit eigenlijk zo verzonnen?" rond opening "De Regenboog Problemen rondom aannemer blijven Medicijnen gestolen HUISBAAS BETAALDE PAGINA 16 VARIA DINSDAG 23 JANUARI 1979 LEIDEN - De renovatie is voorlopig nog niet uitge woed in de Tuinstadwijk. Eind mei worden met vier maanden vertraging de laatste 60 woningen op geleverd die in het kader van de eerste twee renova- tie-"golven" (335 wonin gen) worden opgeknapt. Direct daarna wil de wo ningbouwvereniging Tuinstadwijk de renovatie van 100 andere woningen van stapel laten lopen. Die 100 vóór-oorlogse woningen staan aan gedeelten van de Kas tanjekade, Hyacinthenstraat, Dahliastraat, Koninginnelaan en Seringenstraat in de Tuinstad wijk. Het bestuur van de wo ningbouwvereniging heeft al een aannemer gevraagd om met een bouwprijs voor die klus voor de dag te komen. Het is het bouw- en aannemingsbedrijf L, Dijk- xhoorn BV uit Den Haag. Deze bouwer zal deze week met een prijsvoorstel komen. Het wach ten is daarna op toestemming voor de renovatie: Den Haag heeft het laatste woord. Verwijten Dat de woningbouwvereniging weer met Dijkxhoorn in zee wil gaan zit een aantal bewoners van de Tuinstadwijk nogal hoog. Dat bleek gisteravond op een leden vergadering van de woning bouwvereniging. Van wijkbewo ners Langezaal en Kromwijk vielen harde verwijten in de rich ting van de Haagse aannemer te horen. Kromwijk "Dijkxhoorn is een prutser, een dictator en een grote knoeier. Hij renoveert slecht". Ook Langezaal vindt dat de Haagse aannemer zijn wonin gen in het algemeen slecht af werkt. Dijkxhoorn renoveert al vanaf 1976 voor de woningbouwvereniging Tuinstadwijk. Hij nam in dat jaar het aannemingsbedrijf Togni uit Leidschendam over. Togni was aanvankelijk met de renovatie opdracht voor 205 woningen gaan strijken, maar raakte in fi nanciële moeilijkheden. De re novatie stagneerde totdat Dijk xhoorn als nieuwe eigenaar de opknapbeurt voortzetten, nu on der de naam Togni BV. Toen er nog 125 woningen gerenoveerd moesten worden, bleek er nog 900.000 gulden bij te moetn: an ders zou ook deze firma het loodje leggen. Terughoudend Ook het bestuur van de woning bouwvereniging is enigszins te rughoudend om met Dijkxhoorn (nu dus onder eigen naam) te werken. Secretaris Meerburg zei gisteravond "er ook niet zo ge lukkig mee te zijn". Er is echter weinig keus. De Leidse aanne mer Arbouw op wie het bestuur als eerste het oog had laten val len, kon de opdracht niet accep teren. Arbouw renoveerde al 130 woningen voor de vereniging. Van de gemeente voortzette, heeft de woningbouwvereniging het advies gekregen om Dijkxhoorn weer in de arm te nemen, vertelde voorzitter Van Ginkel gister avond. "Het zou duurder worden om nu weer een nieuwe aanne mer te nemen, terwijl deze reno vatie-beurten precies op elkaar aan kunnen sluiten", zei hij. Hij hoopt wel dat er in een eventueel nieuw contract met Dijkxhoorn ook bepalingen opgenomen kunnen worden die de woning bouwvereniging schadeloos stellen in geval van slechte ople vering. De nieuwe renovatie-opdracht be treft zowel ééngezinshuizen als dubbele woningen. Ze krijgen als het allemaal doorgaat een nieuwe keuken, een nieuwe douche en centrale verwarming. Elektra en gasleidingen worden vervangen en nieuwe dakkapellen moeten voor meer leefruimte zorgen. Onderhoud De woningbouwvereniging wordt op het moment geconfronteerd met problemen rond het onder houd van de woningen. Het on derhoud is namelijk sinds drie maanden ondergebracht bij de CTW, een soort centrale techni sche dienst die voor Leidse wo ningbouwverenigingen (met sa men rond de 5000 woningen) de huizen onderhoudt. De commu nicatie loopt nog niet altijd even goed, zodat een aantal leden van de vereniging klaagde over het lange uitblijven van kleine her- stelklussen. Volgens Van Ginkel gaat het om "aanloopproble- De vergadering van de woning bouwvereniging werd gister avond als gevolg van de gladheid zeer matig bezocht. Welgeteld 10 leden kwamen opdagen. Het be stuur was compleet 7 man. "Wie heeft dit eigenlijk zo ver zonnen, dit?" vraagt een veer tienjarige leerling van de St. Pancratiusschool (voor moei lijk lerende jongens). Hij zwaait met zijn arm van links naar rechts, het podium waarop kantonrechter Van Dijke, verkeersschout Van der Ham en de griffier achter brede eikenhouten tafels in zwarte gewaden met witte beffen tronen, aangevend. De rechter schiet in de lach, ant woordt: "Dat is de wet." "En koningin Juliana dan?" wil de jongen weten. "Nee, die heeft het niet zo verzonnen; wij spreken recht in naam van de koningin." Blijkt de rechtspraak in ons land vaak voor volwassenen al moeilijk te begrijpen, voor kinderen zal dat helemaal niet meevallen. Geregeld wo nen schoolklassen de zitting van de kantonrechter bij om zoiets in ieder geval een keer mee te maken. En als de tijd het enigszins toelaat, geeft rechter Van Dijke de leerlin gen na afloop de gelegenheid om vragen te stellen. Of ze het begrijpen is een twee de, maar hij probeert ze uit te leggen hoe dat gaat, de offi cier met zijn eis, de rechter met zijn uitspraak, de twee gescheiden tafels om aan te geven dat de rechter onafd- hankelijk is en zich niets hoeft aan te trekken van wat de of ficier eist. Dat is overigens een punt waar veel volwassenen die vóór moeten komen zich in vergis sen. Niet zelden komt het voor dat ze de eis van de officier aanzien voor de definitief op gelegde straf, of zelfs al aan stalten maken om de zaal te verlaten nog voor dat de rech ter vonnis heeft gewezen. Wat volwassenen ook vaak niet begrijpen is dat wanneer ze al schade hebben geleden ze daarbovenop ook nog een boe te moeten betalen. Zo stond er gisteren een student uit Delft terecht die zich van moeizaam gespaarde centjes een au tootje had aangeschaft. Een oudje, uit '65, en voor maar achthonderd gulden, maar nog in goede staat dacht hij. Want hij kocht hem van een garagehouder, en ontdekte tijdens de proefrit geen man kementen. Enkele maanden later werd de auto echter door de politie in beslag genomen en vernie tigd, want de hele onderkant bleek doorgeroest te zijn. Het bleek toen ook, dat al was hij onder de wagen gekropen, hij niet had kunnen zien dat die er zo slecht aan toe was, om dat over alle doorgeroeste de len keurig stukjes tapijt wa ren geplakt. "Ik ben het slachtoffer van een miskoop", zei de student gis teren. En ik vind het te gek dat ik behalve dat ik mijn au to met alles wat daarin zit kwijt ben, ook nog een keer boete moet betalen." De verkeersschout probeerde hem duidelijk te maken dat het twee totaal verschillende zaken waren: die (mis)koop van de auto en de overtre ding: het rijden met een on deugdelijke auto. Maar hij begreep dat het een dreun moest zijn geweest voor de man, en eiste daarom niet meer dan het schikkingsbe drag. Die vijftig gulden wer den door de kantonrechter ook als boete opgelegd. Een leerlingverplcger ("Dat was ik") stond terecht wegens hel rijden met twee gladde achterbanden. Dat gaf hij toe, maar begreep niet waarom hij geen schikking had gekre gen. Het antwoord kwam uit zijn eigen mond: "Ik voel me nogal gepasseerd in deze zaak, geen schikking gekre gen, mijn beroep klopt niet meer, mijn adres klopt niet meer." "Wanneer bent u verhuisd", in formeerde de verkeersschout. Dat bleek op 1 juli van het vo rig jaar te zijn. De verkeers schout zocht voor alle zeker heid, en waarschijnlijk gaf de houding van de verdachte hem daartoe aanleiding, even na wanneer de eerste schik king verstuurd was. Dat was op 5 juni van het vorig jaar, dus voordat de verhuizing plaats had. Na dit te hebben geconstateerd zag de schout geen enkele aanleiding meer om mild te zijn, en eiste een boete van honderd gulden. "Ik zou niet weten waar ik het geld op dit moment vandaan moest ha len. Ik heb ontslag genomen, en krijg dus geen uitkering. Ik leef nu van mijn laatste cen ten", aldus de verdachte. "Maar er is toch een groot ge brek aan leerlingverplegers? U kunt zo weer aan het werk als u dat wenst?" zei de kan tonrechter. "Als ik dat wens", mompelde de verdachte. Maar dat hoorde de rechter waarschijnlijk niet, want hij wenste hem spoedig weer werk toe en vonniste een boete van negentig gulden. i/IARGA WUIS Karstens Drukkerij bij gouden feest een dagje op stap LEIDEN - Werknemers van Kar stens drukkerij b.v. zijn er giste ren een middagje en een avondje met een autobus op uitgetrokken ter gelegenheid van het vijftigja rig jubileum van het bedrijf. "We willen er niet teveel ophef van maken", zegt bedrijfsleider de heer Boom. 'Maar het is toch wel wat, een halve eeuw. De oude heer Karstens is op 1 januari 1929 be gonnen in het pand aan de Hooi gracht. Tot die tijd was daar de Nieuwe Leidse Courant geves tigd. Die liet er een oude zetma chine achter, en er werd nog een oude boekdrukpers bijgekocht. Daar deugde allemaal niet veel van maar het bedrijf breidde van lieverlee uit". De huidige directeur, de heer J.G. Karstens, is de derde generatie die het bedrijf leidt. Het drukke rijbedrijf strekt zich nu uit van de Hooigracht tot aan de Middelste gracht. De drie man personeel is uitgegroeit tot zo'n twintig man. LEIDEN - In het kantoor van de GG en GD aan de Roodenburger- straat is het afgelopen weekend ingebroken. Alle ruimten waar zich mogelijk medicijnen konden bevinden werden doorzocht, waarbij het ameublement niet werd gespaard. Er is voor 23.000 gulden aan medicamenten ge stolen en voor het overige voor 2000 gulden schade aangericht. "Naast de handelsdrukkerij hebben we nu ook een off-set afdeling", vertelt de heer Boom. "We maken alle soorten drukwerk, tientallen periodieken en affiches. Je kunt het zo gek niet bedenken of we maken het. Van een affiche voor het Leger des Heils tot aan het programma voor de drie-okto- bervereniging. Ook de gemeente, de lichtfabrieken en de staatsdrukkerij zijn goede klanten van ons. Vroeger maak ten men zich in het bedrijf nog wel eens zorgen of er wel genoeg werk was, maar tegenwoordig is het meestal te druk. We hebben hier een goedlopend bedrijf. Dat is na tuurlijk erg fijn. Ook voor de mensen die hier werken is het een prettig idee om in een goed ge zond bedrijf te werken", aldus bedrijfsleider Boom. Het 50-jarig bestaan wil het bedrijf rustig vieren. "Geen recepties met al die handjesschudderij",zegt de heer Boom. "We gaan er gewoon gezellig met het personeel, ook de gepensioneerde werknemers een middagje en een avondje uit. Aan het eind van dag is er voor ieder een nog een aandenken en na tuurlijk een bloemetje". LEIDEN - In de Leidse Me- renwijk wordt zaterdag het nieuwe kerkelijk cen trum "De Regenboog" of ficieel geopend. "De Re genboog" is het resultaat van een vruchtbare sa menwerking van de Her vormde, Gereformeerde en Rooms-Katholieke Kerk in deze wijk. Het cen trum ligt naast het winkel centrum "De Kopermo- len'vlakbij het wijkpark. De officiële opening heeft plaats za terdagochtend om half elf in aanwezigheid van een groot aan tal mensen die betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van het centrum. Na de offciële opening is er "open huis", waórbij belangstellenden het centrum kunnen bekijken. Daarnaast is er een overzichts tentoonstelling van zeven jaar kerkelijk leven in de Merenwijk. Een dag later wordt de officiële ingebruikneming een feit met een feestelijke kerkdienst. In de daarop volgende dagen wordt een aantal festiviteiten georgani seerd. Het programma ziet er als.volgt uit Zondag 28 januari: Vesperdienst, die rechtstreeks door de IKON- televisie wordt uitgezonden (17.00 uur). Dinsdag 30 januari: "Kinderen brengen de bijbel in beeld", pro ject in samenwerking met de scholen in de Merenwijk. Woensdag 31 januari: Gesprek over ae gelovige opvoeding van jonge kinderen door Seef Konijn (20.00 uur). Donderdag 1 februari: "Kinderen brengen de bijbel in beeld", als dinsdag. Vrijdag 2 februari: Instuif voor jon gelui met medewerking van le den van het jongerenkoor en hun combo (20.00). Alle activiteiten worden gehouden in "De Regenboog". PITTSBURGH - Deze man schreeuwt van pijn nadat een politiehond hem te pakken heeft gekregen. Hij is een supporter van de Pittsburg Steelers, de voetbalclub van het Amerikaanse PittsburgDeze club had juist de grote rivaal, Dallas Cowboys, verslagen waarna supporters de stad Pittsburg op stelten zetten. De wedstrijd in Pittsburg afgelopen zondag vormde de topper va het seizoen voor Amerikaans voetbal LEIDEN -De eigenaar van een pand aan de Oude Vest, die de afgelopen maand halsstarrig bleef weigeren de gasrekening te voldoen, is deze week onder drei ging van een kort geding voor de Haagse Rechtbank door de knieën gegaan. Zes Marokkaanse werknemers za ten door de weigerachtige hou ding van hun huisbaas al langer dan een maand in de vrieskou. Huiseigenaar Bouwman heeft steeds wel de huur, inclusief een bijdrage voor de verwarmings- kosten opgestreken, maar wei gerde de gasrekening te voldoen. Het energiebedrijf Rijnland was dan ook genoodzaakt de gastoe- voer af te sluiten. De advocaat van de zes Marokka nen, mr. L.D.H. Hamer uit Lei den, heeft daarop een kort geding aangespannen tegen de eigenaar van het pand. De zaak zou giste ren aan de orde komen bij de Haagse rechtbank. Huiseigenaar Bouwman heeft echter tijdig eie ren voor zijn geld gekozen en de gasrekening betaald zodat de Ma rokkanen weer van de kou zijn verlost. De raadsman van de Ma rokkanen deelt desgevraagd mee dat huiseigenaar Bouwman nog gemaand zal worden de geleden schade te vergoeden. LEIDEN - De beste was het onderbinden ijsbaan Rapenburg. vanochtend alsnog het werk te bereiken i de schaatsen. Dit plaatje werd geschoten op de Filmster Monique v.d. Ven heeft, nu haar man Jan de Bont na zijn kortstondige vermissing in Kent weer terecht is, alle reden om te lachen. Monique kwam gistermiddag per vliegtuig uit Los Angeles in Nederland aan om deze week in Amsterdam de première bij te wonen van de film "Een vrouw als Eva". Op Schiphol poseerde ze gewillig voor de fotografen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16