RUNSBURGERS WACHT FIKSE VERHOGING WATERPRUS in kringen van kwekers Rust weer teruggekeerd vissen om "hap" zourstof Gekrioel van r. DINSDAG 23 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 15 HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND NIEUWE INLIGGENDE WATERSCHAPPEN Hoolddor NOORDZEE Groot - Haarlemmermeer Opp. 23.400 ha. Polderafd fa Middengeest Roelol. De Oude Venen LEIDEN _»Opp. 7,40o h0. }<T\ (Polderafd. Zuidgeest De Aarlanden Opp.10.700 ha. Noordwoude Opp. 6.100 ha. De Ommedijck' Opp.S.OOO ha. >e Gouwelandei\j Opp. 10.600 ha. RIJNSBURG - De Rijns burgers staat dit jaar een fikse stijging van de drinkwaterprijs te wach ten. Jarenlang hebben zij geprofiteerd van het oude contract dat de gemeente zeventig jaar geleden met de Leidsche Duinwater maatschappij heeft afge sloten. Daar is nu een eind aan gekomen. Rijnsburg betaalde tot eind vorig jaar een "habbekrats" voor het water dat de Leidsche Duinwater Maatschappij levert slechts twaalf cent per kubieke meter. Thans is de" gemeente met de LDM overeengekomen dit be drag op te trekken tot 32 cent. Nog niet al teveel als men denkt dat elke geproduceerde kubieke meter drinkwater de LDM 52 cent kost. Hoe de gemeente Rijnsburg de verhoging aan haar inwoners zal doorberekenen moet intern nog worden bekeken. De vraag die hierbij een rol speelt is of die ver hoging ineens aan het huidige ta rief zal worden toegevoegd of dat in etappes zal gebeuren. "Abnormaal" Zegge en schrijve zeventig jaar heeft de gemeente Rijnsburg, evenals Katwijk, hetzelfde tarief betaald 15 cent voor de eerste 27.000 kubieke meter en 12 cent voor elke kubieke meter boven dit aantal liters. Het contract, op 6 oktober 1909 afgesloten, gold voor onbepaalde tijd en was tot eind 1978 nog van kracht. De gemeenteraad, die donderdag vergadert zal de nieuwe overeen komst moeten goedkeuren. Bur gemeester en wethouders noe men het inkooptarief bij een af name van thans 750.000 kubieke meter „abnormaal laag". Ruim tien jaar geleden wilde d*. LDM het tarief al optrekken tot achttien cent. De gemeente was toen niet bereid deze verhoging zonder meer te betalen. Op dat moment waren er problemen met het leveren van water aan een ge bied in de nabijheid van het Oegstgeesterkanaal Burgemeester en wethouders wil den een tweede aftappunt op die plek. Zij waren bereid daarvoor een hogere inkoopprijs te beta len. De LDM ging echter verder en stelde dat dit aftappunti?-ij- moest worden gekoppeld aan het loslaten van het zeventig jaar ou de contract. Met andere woorden: geen prijsverhoging, dan ook geen aftappunt. Omdat Katwijk met hetzelfde probleem te kampen had, gaven B en W van de badplaats en Rijnsburg de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten opdracht een rapport uit te brengen over de bepaling van de kostprijs van wa ter. De LDM was het het met de inhoud hiervan niet eens. Rijns burg en Katwijk wezen op hun beurt een berekening van de werkgroep "Zuid-Holland- Noord" van de hand. Intussen is er een nieuwe werk groep (Openstelling nv Leidsche Duinwater Maatschappij) opge richt. Hierin hebben vertegen-, woordigers van de LDM en beide gemeenten zitting. De werkgroep heeft de mogelijkheid geopend om een gemeenschappelijke re geling in het leven te roepen waarin de drie partijen deelne men. Deze "regeling" moet toe stemming geven als er nieuwe investeringen moeten worden gedaan. Het gemeentebestuur van Rijns burg zegt in zijn voordeel aan de raad zich met deze werkwijze wel te kunnen verenigen. "Handha ving van een tarief van twaalf cent is moreel niet langer ver antwoord." B en W komen tot de ze conclusie dat de VNG tot 32 cent komt en daarbij nog gebruik heeft gemaakt van cijfers die al vier jaar oud zijn. "Hiermee wordt ook voorkomen", aldus het gemeentebestuur, "dat van ho gerhand" wordt ingegrepen. Voorstel De gemeente Rijnsburg heeft de LDM het volgende voorstel ge daan: Per 1 januari gaat zij 32 cent per kubieke meter betalen; het contract van 1909 wordt in geleverd op het moment dat de gemeenschappelijke regeling van kracht wordt; de LDM doet geen grote investe ringen, waardoor de kostprijs van het water wordt be'invloed, zon der overleg met Rijnsburg en Katwijk; de LDM zal op korte termijn zorgdragen voor verbetering van waterlevering aan het gebied in de omgeving van het Oegstgees terkanaal. De gevolgen voor de consument komen in de volgende raadsver gadering aan de orde. Oude schuur in Valkenburg ruimt veld voor sportzaal VALKENBURG - De gemeente Valkenburg zal, als de raad daarmee akkoord gaat, de wo ning aan de Hoofdstraat 4 en de daarbij behorende gebouwtjes (foto links) kopen. Een gedeelte van dit complex heeft de ge meente nodig als de bouw van de sportzaal begint. Met de aan koop van dit gebouwj is een be drag gemoeid van f325.000. De eigenares, mevrouijv Van Eg- mond, zal de woning, schuur .ga rages en grond uiterlijk 31 de cember van het volgend jaar moeten overdragen aan de ge meente. NOORDWIJKERHOUT - In het slootje bij de St. Victorkerk tussen het parkeerterrein en de begraafplaats vindt als gevolg van de koude een zeer merkwaardig schouwspel van vissen plaats. Werkelijk honderden vissen verdringen hier elkaar om gebruik te ma ken van het daar zuurstofrij ke water. De oorzaak is niet een wak dat voor eenden in het water is ge slagen, maar het niet bevrie zen van het slootje door lozing van grondwater, gebruikt voor de nieuwbouw in de om geving. Dit grondwater, dat een hogere temperatuur heeft wordt geloosd in het vijvertje voor de pastorie van de St. Victorkerk. Deze vijver staat in verbinding met het iets la ger gelegen slootje. Door over vloedige toevoer van dit grondwater is ook het slootje over een afstand van onge veer honderd meter door de hogere temperatuur van het water niet bevroren. Al de vis sen uit de omliggende slootjes, die op een of andere manier met de vijver in verbinding staan zijn nu naar het meest zuustofrijke gedeelte ge zwommen. Om te voorkomen dat de vissen elkaar geheel verdrukken in het vrij ondiepe slootje wor den geregeld wat vissen over gezet in het iets hogergelegen vijvertje bij de pastorie. waaronder dikke palingen, verdringen zich in het zuurstof rijke water bij de st. Het merkwaardige vissen-schouwspel in Noordwijkerhout trekt veel kijkers. door de vingers omdat in Nieu w- Vennep geen parkeerschijven verkrijgbaar waren. Maar nu is dat wel het geval. Dat gebruik moet worden gemaakt van een parkeerschijf staat duidelijk aangegeven," aldus adjudant Zwolsman van de gemeentepo litie in Nieuw-Vennep. Vooral de bewoners van de flats hebben er de pé in. "Toen wij on ze flat kochten werd ons gezegd door de makelaar, dat wij onze auto op het parkeerterrein kon- DEN HAAG - De rust in het bollenvak is teruggekeerd. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft niet ver der willen gaan. Dat is de stellige indruk van mr. Jan van der Plas. Hij meent dat dat College niet verder de poten onder de stoel van het Produktschap Voor Siergewassen heeft weg willen zagen. Grens nieuwe waterschappen Grens waterstaatkundig beheersgebied Grens kwalltelts- beheersgebied Polderafdelingen van Rijnland totale opp. 8.500 ha.) RIJN EN BOLLENSTREEK - De ongeveer 160 polders in het waterbeheersgebied van Rijnland hebben geen eigen bestuur meer. De polders zijn samengevoegd in grotere bestuurlijke eenheden. Al in 1976 en 1977 bestonden er bij provinciale staten van Noord- en Zuid- Holland plannen tot een herindeling van de bestuurlijke eenheden van het poldergebied. Inmiddels zijn de reglementen hiertoe gewijzigd en tevens zijn de reglementen opgesteld voor de nieuwe poldergebieden (waterschappen). In het Zuidhollandse deel van Rijnland zijn de volgende waterschappen ontstaan: De oude Venen (7.400 ha), De Aarlanden (10.700 ha) Noordwoude (6.100 ha) De Gouwelanden (10.600 ha) en De Ommedijck (5.900 ha). Het merendeel van de geestgrondpolders is door het Hoogheemraadschap van Rijnland ingedeeld in twee grote polderafdelingen, te weten, Middengeest en Zuidgeest, waarvan de waterstaatkundige belangen worden behartigd door uit negen vertegenwoordigers samengestelde afdelingsraden. De in het Noordhollands deel van Rijnland gelegen polders worden bestuurlijk samengevoegd in het 23.400 ha. grote waterschap Groot-Haarlemmermeer. De complete chaos is door de uit spraak van het college ten gunste van het Produktschap voorko- Het vertrouwen in het Produkt schap, kortweg PVS genaamd, is het afgelopen jaar flink geschaad. Nadat het het College van Beroep een aantal verordeningen over 1974 en 1975 onverbindend had verklaard nam het vertrouwen aanzienlijk af, terwijl met span ning werd uitgezien naar de rechtzaak over de thans in ge bruik zijnde heffingsverordening via het zogenaamde bronwaarde systeem. Die verordening is door de rechter niet ongeldig ver klaard. Dat neemt niet weg dat er bij het Produktschap in het verleden grote fouten zijn gemaakt, meent ook jurist mr. Jan van der Plas. In de jaren zeventig werd een veror dening door het college van Be roep onverbindend verklaard omdat dezd in strijd was met on der meer het Europees recht. Het PVS voerde toen zogenaamde reparatieverordeningen uit om de oude verordening weer goed te maken. Volgens Van der Plas is het PVS al van tevoren gewaar schuwd dat die reparatieveror deningen niet waterdicht waren en dat is naderhand gebleken toen het College van Beroep ook die reparatieverordeningen on verbindend verklaarde. De eerste keer heeft die onverbin- dendverklaring het schap bijna geen cent gekost. Op basis van de reparatieverordeningen deed het schap gewoon een nieuwe aan slag bij de bollenkwekers en bollenhandelaren in de bus. Te gen die reparatieverordeningen ging een aantal kwekers en han delaren in beroep of tekende pro test aan. Zij zijn het die nu hun geld hebben teruggekregen, ter wijl honderden andere bollen kwekers en handelaren geen cent terugzien. In totaal heeft het schap zeven miljoen gulden te rugbetaald. Dat heeft veel kwaad bloed gezet onder de onderne mers in het bloembollenvak. Zij die geen geld terugkregen be schuldigden' de anderen ervan geld te innen over de ruggen van de collega's heen. Voordat de rechter uitspraak deed over het heffen via de bronwaar desysteem hebben veel handela ren misbruik gemaakt van de on duidelijke situatie die tussen mei en december van het vorig jaar bestond. Handelaren eisten wel korting van verkopers, maar droegen die niet af aan het PVS als heffing (de verkoper betaalt heffing via een korting aan de handelaar, die het totale bedrag afdraagt). Die mensen worden nu in ieder geval toch gepakt en zul len alsnog moeten betalen. Gedurende de periode mei - de cember hebben de kwekers en handelaren niet rechtstreeks geld aan het Produktschap betaald. Het geld is op een bank gestort, maar zo dat het PVS er niet aan kon komen totdat de rechter een uitspraak had gedaan over de nieuwe heffing. Nu de rechter het PVS in het gelijk heeft gesteld komen die gelden alsnog ter be schikking van het Produktschap voor Sierwassen. Ten einde Hoe het ook zij de problemen bij het PVS zijn ten einde. Het schap kan nu werken met een geweldi ge verordening. Voor de fouten in het verleden heeft niemand te boeten en niemand wordt ter ver antwoording geroepen. Voorzitter J. E. C. Spithoven van het Produktschap Voor Sierge wassen spreekt van een collec tieve schuld. Mr. Jan van der Plas vindt dat de topambtenaren van het schap maar eens aan de tand moeten worden gevoeld, want zij zijn het die tot twee keer toe grote fouten in de verordeningen heb ben gemaakt en geen rekening hebben gehouden met het Euro pees recht. Dat hebben zich in mindere mate ook niet gedaan in de heffingsverordening via het bron waardesysteem, zo vindt Van der Plas nog steeds, ondanks het feit dat zijn cliënt in het onge lijk is gesteld. Politie Nieuw Vennep bekeurt massaal Boosheid over parkeerschijf-bonnen NIEUW-VENNEP - Menige bezoe ker aan winkelcentrum "Ven neperhofvoelde zich de afgelo pen week "zwaar genomen", toen men terugkerend bij de au to een bon achter de ruitenwis ser vond. De politie is deze week begonnen op grote schaal be keuringen uit te delen aan dege nen die hun auto op het parkeer terrein bij "Venneperhof' had den neergezet zonder gebruik te maken van een parkeerschijf. Sinds enige tijd is de schijf ver plicht. "Wij zagen het echter den plaatsen zonder ooit een parkeerschijf nodig te hebben. Wij kunnen nu toch moeilijk elk uur naar beneden lopen om de parkeerschijf bij te stellen," al dus één van de flatbewoners. Volgens de politie ziet het er erger uit dan het is. De flatbewoners worden verwezen naar het par keerterrein van "Plein 7" waar geen parkeerschijven nodig zijn. Overigens zijn er wel plannen om ook daar het gebruik van parkeerschijven binnenkort verplicht te stellen. ROND 160 POLDERS NU IN 4 GEBIEDEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15