REVOLUTIE IRAN KOMT SNEL OP GANG Callaghanr'Geen paniekbesluiten' Carter wil.offers van Amerikaans volk J - :onse«« Leger schaart zich achter Bakhtiar Gromyko in Italië DINSDAG 23 JANUARI 1979 PAGINA 1-3 Abu Hassan Salameh. Topman PLO bij aanslag gedood Abu Hassan Salameh, een van de leidende figuren in El Fa tah, is gisteren bij een bom aanslag in Libanon gedood. Abu Hassan stond bovenaan de Israëlische lijst van „meest gezochte personen", omdat de Israëliërs hem beschou wen als het brein achter de Palestijnse overval op de Olympische Spelen in Mün- chen, waar elf Israëlische sportlieden werden gedood. Behalve Abu Hassan zijn ook vier medewerkers en een nog onbekend aantal voorbijgan gers gedood, zo is van Pale stijnse zijde vernomen. De daders hebben een lading ex plosieven in een geparkeerde auto in de moslemwijk van Beiroet tot ontploffing ge bracht, juist toen Abu Has sans auto passeerde. Abu Hassan was hoofd van de veiligheidsdienst van El Fa tah, en belast met de zorg voor de persoonlijke veiligheid van Fatah-leider Jasser Ara fat. Arafat is op het ogenblik in Damascus voor een verga dering van de Palestijnse na tionale raad. In de verklaring die El Fatah over de aanslag heeft uitge geven staat niet wie verant woordelijk wordt geacht voor de actie. Fatah heeft wel aan gekondigd dat de dood van Abu Hassan gewroken zal worden, en Palestijnse zegs lieden lieten doorschemeren dat zij Israël verantwoorde lijk achten. Loonstop vrijwel van de baan ■t v - Yv.- r~ COHSfc (Van onze correspondent) LONDEN - Terwijl een half mil joen Britse ambtenaren gisteren een ééndagsstaking hielden en 30.000 mensen in Londen aan een protestmars deelnamen tegen het loonbeleid van de regering, ver zekerde premier James Callag- han verslaggevers dat het kabinet zich niet zal laten dwingen om paniekbeslissingen te nemen. Wat de eerste minister niet openlijk zei, was dat ook hij moest toege ven dat de officiële loonstop van 5 procent definitief doorbroken was, dat zijn regering en de lei ders van de belangrijkste vak bonden geen greep meer hebben op de achterban van de stakers en dat zijn beleid heeft geleid tot een onoverzichtelijke chaos van na tionale ontevredenheid en onge noegen. Na een spoeddebat gisteravond in het Britse Lagerhuis over de si tuatie die als gevolg van de sta kingsgolf is ontstaan heeft de re- gering-Callaghan met 305 tegen 281 stemmen de steun van het parlement gekregen voor haar beleid in deze aangelegenheid. In het door stakingen geteisterde land komen steeds meer huis vrouwen in opstand. Met teksten als "dood aan de illegale sta- kingsposten" betoogden in het afgelopen weekeinde boze vrou wen, die stakende vrachtrijders dreigden, hen net zo lang op hun huid te zullen zitten, tot de vrach trijders het werk hervat zouden hebben. Spontane oprichtingen van anti stakingsbewegingen zoals 'Ac tiegroep van huisvrouwen' in Bu ry of 'De Verenigde vrouwen' in Liverpool vinden veel weerklank. In Oldham, in Noordoost-Enge- land, hebben betogende huis vrouwen posters met paraplu- punten in de buik gestoken. De Britse dagbladen hadden giste ren al bij voorbaat uitgeroepen tot "zwarte maandag". Er ge beurde dan ook meer dan opge somd kan worden: -Vijfhonderd van Londens elfhon derd scholen bleven gesloten, voornamelijk door een staking van het personeel dat de school- lunches moet bereiden. - De 2300 ambulance-chauffeurs in Londen weigerden uit te rukken zodat leger- en politie-ambulan- ces werden ingeschakeld om aan de 1500 telefonische oproepen, die dagelijks ontvangen worden, gehoor te geven. - Er waren stakingen van verpleeg sters, vuilnisophalers, luchtha venpersoneel, tol-beambten op snelverkeerswegen (waardoor de regering in één dag 60.000 gulden minder inde), en ambtenaren. In Manchester werd door stakers geposteerd bij stedelijke par keerplaatsen, zodat onfortuinlij ke automobilisten elders een plaatsje voor hun voertuig moes ten vinden. In Londen en Cardiff (Wales) werd het leger ingescha keld om de ambulance-chauf feurs te vervangen. De telefonische noodcentrale (999 in Londen) werd bemand door artsen en verplegend personeel om uit te maken of de binnenko mende meldingen door een zie kenhuis, de brandweer, of door de politie behandeld moesten worden. Achthonderd particulie ren met enige geneeskundige er varing (onder wie veel gepensio neerde artsen) stelden zich, zoals bij de evacuatie van Duinkerken, ter beschikking om spoedgeval len in hun eigen auto's te vervoe ren. Al na vier uur hadden zij 200 gevallen in behandeling geno- De geruchtmakende staking van de vrachtwagenchauffeurs loopt op zijn laatste benen. Het gaat nu om een bijna principieel geschil. De werkgevers hebben al ingestemd met een loonsverhoging tot 240 gulden per week, maar de chauf feurs willen nog 20 gulden meer hebben. Het is onwaarschijnlijk dat er deze week geen vergelijk uit de bus zou komen, temeer omdat een groot aantal bevrach ters al met die 20 gulden meer heeft ingestemd. Ook de staking van de treinmachi nisten lijkt het stadium van een oplossing te hebben bereikt. Waar het nu om gaat zijn de ver langens van de overheidswerk- nemers en als regeren vooruit zien betekent, dan moeten Cal- laghan en zijn ministers al gerui me tijd hebben ingezien en ver wacht dat zij daaraan voor een belangrijk deel tegemoet zouden moeten komen. Voor donderdag hebben de machinisten echter weer een staking afgekondigd. Een onbegrijpelijker aspect van het Labourbeleid is dan ook waarom de regering het, juist in een ver kiezingsjaar, tot massale stakin gen heeft moeten laten komen om ten slotte toch toe te geven dat het uitgekiende loonbeleid on houdbaar was. Niettemin heeft de regering nog steeds één troefkaart in handen in de vorm van een wetsontwerp dat (zeer tegen de verlangens van de conservatieven) een prijsbe leid zou invoeren om te voorko men dat de hogere lonen worden doorberekend in de prijzen van de produkten. Ook als het ont werp niet wordt aangenomen, zou Labour in de verkiezings campagne nog altijd kunnen zeg gen dat de inflatie te danken is aan de conservatieven die wel hogere lonen wilden, maar de consequenties ervan niet wilden dragen. En dat is waar het bij deze "winter van ongenoegen" om gaat: 1979 is een verkiezingsjaar. f %l j In het Londense Hydepark vond gisteren een staking van werknemers van openbare diensten plaats. De tekst op het grote spaiidoek doet een beroep op de burgers om begrip voor de staking. Onenigheid op Nationale Raad Palestijnen DAMASCUS (UPI/AFP) - De bij eenkomst van de Palestijnse Na tionale Raad is vanochtend met onenigheid geëindigd. In tegen stelling tot wat algemeen als vaststaand was aangenomen is het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina niet opgeno men in het vijftien leden tellende uitvoerende comité, het belang rijkste beleidsorgaan van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. De samenstelling blijft nu zoals zij voordien was en het Volksfront, dat zich in 1974 terugtrok als ge volg van een geschil over de te volgen politiek, krijgt geen zit ting in de raad. Een woordvoer der van het Volksfront zei dat de ze organisatie de dialoog zal voortzetten. Het Democratisch Front voor de bevrijding van Palestina, een an dere guerrillagroep die aan de bijeenkomst in Damascus heeft deelgenomen, gaf een verklaring uit waarin stond dat de schuld voor de onenigheid in de Pale stijnse gelederen bij El Fatach ligt, de grootste guerrillagroepe ring en de machtsbasis van PLO- leider Jasser Arafat. Volgens het Democratisch Front had Fatach voorgesteld het le dental van het uitvoerend comité uit te breiden, zodat er meer Fa- tach-medestanders zitting in zouden hebben. De andere orga nisaties gingen daarmee ak koord, maar toen kwam Arafat met nieuwe voorwaarden, die onaanvaardbaar waren. Zo moes ten twee 'onafhankelijke' leden van het comité verdwijnen, het geen volgens de verklaring van front tot de huidige impasse heeft geleid. TEHERAN (GPD) - De Regentschapsraad, door de sjah van Iran ingesteld bij zijn vertrek voor een „vakantie" naar het buitenland, heeft gisteren besloten af te treden. Dit melden welingelichte bronnen in Teheran. Het af treden van de voorzitter van de raad, Tehrani, is inmid dels van verschillende kanten bevestigd. Deze onverwachte stap van de raad, die formeel de sjah als hoogste leider van het land vertegen woordigt, zou de politieke situa tie in het land opnieuw in een stroomversnelling brengen, nu ajatollah Chomeini van plan is vrijdag meteen speciale „revolu tionaire vlucht" van de stakende Iran Air uit Parijs naar Teheran te komen. Het leger heeft, bij monde van chef- staf generaal Abbas Gharabaghi, gisteren tijdens een persconfe rentie opnieuw bevestigd de formele door de sjah benoemde regering van premier Bakhtiar te steunen en geen heil te zien in de Revolutiohaire Islamitische Raad van Chomeini. De bevel hebber zei onder meer dat de kei zerlijke troepen onder ede staan om de grondwet te gehoorzamen en te waarborgen en daarom ook niet van plan zijn voor deze of ge ne partij te kiezen. Maar aan de andere kant waarschuwde hij wel voor provocaties ten opzichte van het leger, omdat het leger in zo'n geval wel genoodzaakt zou zijn zijn kracht te tonen. In Iran wordt aan deze verklaring weinig waarde gehecht, omdat de situatie binnen het leger aller minst eensgezind is. Het meren deel van de soldaten en lagere of ficieren zouden de revolutie van Chomeini steunen en weigeren nog langer op familieleden en broeders in de islam te schieten. Een luitenant vertelde zelfs ge zworen te hebben een comman dant die een dergelijk bevel zou geven persoonlijk te zullen fusil leren. Met name binnen de luchtmacht, het belangrijkste onderdeel van het Iraanse leger, zou de stemming sterk pro-Cho- meini zijn. Het wordt daarom in Teheran ook beslist niet uitgesloten geacht dat de Regentschapsraad is afgetre den om de weg vrij te maken voor de Revolutionaire Raad van Chomeini, met als mogelijke po litieke leider Bazargan, de on derhandelaar tussen de ajatollah en de stakende olie-arbeiders aan de Perzische Golf. In dit scenario blijft er voor premier Bakhtiar niet veel meer over dan na enkele dagen het bijltje er bij neer te gooien en het heft in handen te geven van de vertegenwoordi gers van Allah. Maar ook de in- telligentia in Teheran gelooft dat Allah een wonder moet én zal verrichten om dit alles zonder ernstige problemen te laten ver lopen. Bannelingen Niet alleen over de politieke, ook over de organisatorische problemen breekt men zich in Iran het hoofd. Wie ooit in een massa van enkele miljoenen op gezweepte mohammedanen heeft vertoefd, kan zich de tafe relen voorstellen die zich vrijdag ROME (UPI/ANP) - De Russi sche minister van buiten landse zaken Andrej Gromy ko is gisteren in Rome aange komen voor een vijfdaags be zoek aan Italië, en aan Vati caanstad. Hij zal met de Ita liaanse premier Andreotti en minister van buitenlandse zaken Forlani besprekingen voeren over bilaterale kwes ties, de Oost-West-betrckkin- gen, de toestand in Afrika en het Midden-Oosten en andere internationale problemen. Een gevoelig onderwerp van gesprek is ongetwijfeld de brief die de Russische presi dent en partijleider Leonid Brezjnjev onlangs heeft ge stuurd aan de Italiaanse rege ring. Daarin waarschuwt hij Italië tegen wapen verkopen aan China, de Italiaanse auto riteiten zijn zeer terughou dend over deze kwestie. De Chinese minister van bui tenlandse zaken Huang Hua heeft bij een recent bezoek aan Rome gepleit voor nauwe samenwerking tussen China en het Westen, ook op het ge bied van de bewapening. Morgen zal Gromyko waar schijnlijk door paus Johan nes Paulus II in audiëntie worden ontvangen. Het hoofd van het Iraanse regentschap.Tehrani, die gisteren zijn functie neerlegde, schudt de hand van een godsdienstige leider in Parijs. Tehrani had kort daarvoor een gesprek gehad met de ajatollah Chomeini. ADVERTENTIE bij het vliegveld van Teheran en langs de route door de stad gaan afspelen. Een zware taak voor de moullahs en qjatollahs die het moeten organiseren. Maar ook de staf-chef van het leger heeft maandag de veiligheid van Cho meini gegarandeerd. Gisteren zijn ook bannelingen van een ander pluimage terugge keerd naar hun vaderland. Tij dens een persconferentie presen teerde een groep bannelingen uit de VS een nieuwe partij aan de Iraanse en internationale pers, de Socialistische Arbeiderspartij. Zojuist gearriveerd bleek de on betwiste leider van dit gezel schap de uitgever van het illegale oppositieblad „Payam Danesh- joo". de geruchtmakende leider van de Iraanse studenten in de VS, Babak Zahraie. Hij begon zijn verklaring met de medede ling dat hij nog twee minuten En gels zou spreken na zijn 12 jaren ballingschap in de VS. Het werd ruim een uur. Ook andere opposi tieleiders - niet allemaal lid van deze trotzkistische democrati sche partij - kwamen terug naar Iran. Zoals de befaamde schrijver Reza Barahani. Chaos in economie De betogingen van islamitische en linkse groeperingen en de bot singen tussen aanhangers van de sjah en aanhangers van Chomeini gaan intussen in het hele land on verminderd voort. In Teheran, maar met name in de provincies teden, vallen hierbij dagelijks tientallen doden of gewonden. De economie is een volslagen chaos geworden sinds de banken en de Bazar, waar de groothandel van Iran geconcentreerd is, ge sloten blijven. Uit pure wanhoop heeft gisteren de gouverneur van de Centrale Bank van Iran, Yousef Khaosh- kish, ontslag genomen. Cheques worden niet meer verzilverd en 90 procent van de banken zit in acute problemen, wegens gebrek aan contant geld. Ondanks de op roepen van Chomeini liggen gro te hoeveelheden noodzakelijke levensmiddelen bij de douane autoriteiten te verschimmelen en de Bazar, leidinggevend in het verzet tegen de sjah, blijft voor namelijk nog gesloten omdat er geen handel meer is. Zo'n 3,5 miljoen mensen zijn door de sta kingen werkloos geworden. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De VS zullen in het komende belastingjaar (van oktober 1979 tot oktober 1980) hun defensie-uitgaven met 3 reële procenten verhogen. Dit blijkt uit de begroting die presi dent Carter gisteren aan het Amerikaanse Congres heeft voorgelegd en dat nauwkeurig weerspiegelt hoe Amerika zijn inflatie naar Carters idee moet bestrijden: met „werkelijke of fers" en sterk verminderde over heidsuitgaven voor tal van ele menten van sociale overheids bemoeienis. Op het totale budget van 531,6 mil jard dollar stijgen uitsluitend de defensie-uitgaven, en Carter pre senteert zijn begroting met een sterk verminderd tekort van minder dan 30 miljard dollar-. Politiek gezien verraadt Carters begroting conservatief denken, hetgeen niet verrast, maar het is op zijn minst een daad van poli tieke moed om halverwege de termijn van zijn presidentschap, als Democraat te komen aandra gen met voorstellen van sociale bezuinigingen, zelfs al zal de uit werking van die bezuiniging op degenen die de bijstand het meeste nodig hebben, gering blijven. Wel meer defensie en minder sociale voorzieningen, zal hem met name van de liberale kant in het Congres niet in dank worden afgenomen. Ook van Conservatieve (voorna melijk Republikeinse) kant klonk al onmiddellijk politiek rumoer daar onder degenen die een ruime belastingverlaging hadden voorgesteld als redmid del van een door inflatie sterk belaagd volk, werden Carters plannen nog als te kostbaar geka rakteriseerd. Enkele belangrijke en politiek-ge- voelige punten: Defensie: 125,8 miljard. Een stij ging met 3 procent na aftrek van inflatie, volgens Carter nodig om Europese geallieerden meer vuurkracht te verschaffen en voor nieuwe wapens die gelijk- opgaande militaire kracht met de Sowjet-Unie moeten garanderen. Bouw van vijftien marinesche pen, waaronder een conventio neel voortbewogen vliegdek- schip van middelbare grootte. Energie: uitgaven van 8,2 miljard, dat is een miljard minder dan voorheen. Nadruk op zonneëner- gie en besparingen, onder meer bij de aanleg van een strategische oliereserve. Hulp aan het buitenland: totaal 6,4 miljard, een vermeerdering van 1,3 miljard, die vooral ten goede moet komen aan de allerarmste ontwikkelingslanden. Werkgelegenheid: minder tijdelij ke zomer-banen voor jongeren en minder werkgelegenheid in overheidsdienst. Hulp aan grote steden: kernpunt, een nationale ontwikkelings bank, die vooral ten doel heeft in vesteringen en werkgelegenheid in de privé-sector te verhogen en enige stijging van de uitgaven voor huisvesting van gezinnen met lage en gemiddelde inko mens. De documentaire Morbus Hansen (de ziekte van Hansen) ladt zien hoe de NSL lepra bestrijdt in Kenia en Indonesië. Hoe duizenden kinderen in spanning wachten op de uitslag van het onderzoek. Wel lepra of geen lepra. Bij zeker 15 miljoen mensen is het wel. Zij wachten nog op hulp. Geeft u ons hiervoor de middelen Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade63,1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973' geld: giro 50500 leprabestrijding Amsterdam deskundigen: voor uitzending (artsen, paramedici, verpleegkundigen telefoon 020 938973.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13