Vul eens twee kolommen meer in op uw Lotto-formulier. Gmnnamo Nieuw adoptieplan Oecumenische Hulp Ijverige doe-het-zelvers zijn maar een noodoplossing EKL laat winst nog net glippen Jansen nieuwe trainer NAC „Kinderen kwetsbaarste deel van de mensheid Leidse lezingenserie over de "Wederkomst Dat betekent twee extra kansen op f500.000,-. ;i, Uw Kunstgebit SCHA A TSKALENDER Uitslagen schaatsen DINSDAG 23 JANUARI 1979 De Stichting Oecumenische Hulp (Utrecht), waarin elf Ne derlandse kerken samenwerken, heeft gekozen voor een andere aanpak van het adoptieprogramma "Neem een kind voor uw rekening". Een nauwe, persoonlijke be trokkenheid bij één kind is een te westers idee, zo meent SOH. De sociale groep waarin kinderen leven is belang rijker. In 1968 begon de Stichting Oecu menische Hulp in samenwerking met de Stichting School- en Be roepsopleiding voor Vluchtelin gen, haar individuele adoptie programma "Neem een kind voor uw rekening". Het ging om kin deren die uit Soedan naar Oe ganda (Afrika) waren gevlucht. Dat programma is jarenlang voortgezet. Een woordvoerder van de Stichting Oecumenische Hulp: "Wij heb ben er veel van geleerd. Onze op vattingen over kinderen daar en de juiste hulp veranderen. Je moet kinderen helpen in de ge meenschap waarin zij leven. Je moet ze niet apart adopteren. Niet isoleren van de rest. Per soonlijk contact is prachtig, maar zowel hier als bij de hulpverle ners daar eist het veel tijd en ad ministratie. En die kunnen beter worden benut. Bijvoorbeeld door aan de grondoorzaken van aller lei noodsituaties, zoals slechte watervoorziening of gebrekkige medische zorg, te werken. Wij moeten ons voortdurend afvra gen of betrokkenheid bij een groep van kinderen en hun wer ken aan een beter leven niet de voorkeur verdient." Keus uit dertien LEIDEN - Er zijn christe nen die geloven dat de "tweede komst" van Christus niet maar alleen een oud kerkelijk leerstuk is, maar actueel is in de volle zin van het woord. Ze zijn er op allerlei gronden van overtuigd dat de we derkomst van Christus "voor de deur" staat. Daarover gaat een viertal lezingen, georganiseerd door een groep in dividuele christenen, die in fe bruari en maart in de Lokhorst- kerk te Leiden (Pieterskerk- straat) worden gehouden. Dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt, hoofddocent aan de Evangeli sche Hogeschool en eindredac teur van het blad "Bijbel en we tenschap", spreekt op 2 en 16 fe bruari over de betekenis van de komst van de Heer voor de we reld en voor de kerk en de evan gelist en EO-medewerker D. Jan Bruijn uit Wassenaar gaat op 2 en 16 maart in op de vraag of chris tenen Hem wel echt verwachten hoe Christus dragen voor kinderen in ontwik kelingslanden. Dat kan, maar SOH stelt dan wel voor, dit in breder verband te doen. Naam loos, maar wel gericht. Men kan door een maandelijkse bijdrage kinderen voor zijn rekening ne men die deel uitmaken van een leefgemeenschap. SOH heeft er op het ogenblik dertien waaruit een keus kan worden gemaakt. Op Bali bijvoorbeeld worden kin deren op het platteland bedreigd door chronische ondervoeding. Via een schoolvoedingspro- gramma onder de allerarmsten in een dorp probeert SOH kinderen en hun ouders te helpen. In Laos hebben meer dan 60.000 kinderen geen tehuis. Het zijn oorlogswezen en kinderen die wegens oorlogshandelingen het contact met hun ouders hebben verloren. Er wordt nu een op vangcentrum gebouwd. Men be gint met 250 kinderen maar het moeten er 1200 worden. Nog een voorbeeld. Het leven in de krottenwijk Mathare Valley in Nairobi is ellendig voor volwas senen maar katastrofaal voor kinderen. Zij kunnen niet naar school en door de mensonwaar dige woon- en leefomstandighe den ook geen huiswerk maken. Evenmin krijgen ze voldoende te eten. De Raad van Kerken in dit land heeft een centrum opgericht waar moeders huishoudonder- richt krijgen, speciaal op het ge bied van voeding. Ook nemen ze melk voor hun gezinnen mee naar huis. Afrikaanse jongeren krijgen in Rhodesië niet veel gelegenheid om na de lagere school verder te leren of zich op een beroep voor te bereiden. Een timmermans werkplaats voor schoolverlaters moet hierin plaatselijk voorzien. In Lesotho (Afrika) werken de kerken samen met het "Save the Children Fund" voor twee tehui zen met gehandicapte jongens. De jongens leren er niet alleen met hun handicap leven maar krijgen ook een vakopleiding. Teken van hoop Zonder hulp komen al deze groe pen van kinderen niet terecht. Iemand van SOH: "Sommige men sen stellen het op prijs eens per jaar een brief met foto van "hun" kind te krijgen. Wij zouden hun dat graag gunnen, maar op de plaatsen waar hulp echt nodig is, is veelal geen papier om zo'n brief te schrijven. Hoe moeten kinde ren in een vluchtelingenkamp waar ze bij gebrek aan papier re kenen en schrijven in het zand le ren, een adoptieouder persoon lijk bericht sturen?" Wie kinderen wel helpen op de ma nier die SOH van nu af propa geert, krijgt eens per jaar bericht over de kindergemeenschap Onderscheiding. De voorzitter van de unie "School en Evangelie", drs. T. M. Gilhuis, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen werden hem zaterdag in Utrecht uitgereikt waar met een tweetal bijeenkomsten - in de Domkerk en in het Jaarbeurs-congrescen trum - het honderdjarig bestaan van het christelijk onderwijs in ons land werd herdacht. Prof. dr. H. Berkhof hield een rede over de christelijke school als dienst aan de samenleving. Hij zag de scholen als "kweekplaatsen van een nieuwe levensstijl", waar men bewust de geest van competitie, prestatie, groei en consumptie tegengaat. De mens zal positief tegenover offers moeten leren staan. Onze zelfverwerkelijkingsidealen blijken steeds meer niet bij machte ons de toekomst te openen. Zelfverloochening, aldus Berkhof, is niet in strijd met zelfverwerkelijking. Impasse. In verband met de impasse, ontstaan naar aanleiding van de ernstige mate onder- laatstgehouden zitting van het Landelijk Pastoraal Overleg van de rk kerkprovincie (in Noordwijkerhout), heeft de Utrechtse delegatie een stemmig besloten haar activiteiten ten aanzien van dit PLO op te schor ten. Zij stelt een aantal voorwaarden om haar activiteiten eventueel te hervatten. Die betreffen voornamelijk de cpzet en werkwijze van het overleg en de manier waarop de bisschoppen eraan deelnemen. waar door alle persoonlijke bij dragen samen een teken van hoop kon worden gegeven. SOH (Corn. Houtmanstraat 17, Utrecht, giro 5261) hoopt dat haar nieuwe adoptieplan in dit Jaar van het Kind bij instanties en par ticulieren goed aanslaat en dat zodoende veel leefgemeen schappen in de Derde Wereld ge holpen kunnen worden. Hulp geboden Dat hulp dringend geboden is blijkt wel uit de volgende cijfers die SOH bij de presentatie van het adoptieplan verstrekte. Er zijn op het ogenblik 1,3 miljard kinderen op de wereld. Het me rendeel leeft in de Derde Wereld (ontwikkelingslanden). Van de kinderen beneden 5 jaar lijden er 10 miljoen echt honger, 80 mil joen lijden aan zware ondervoe ding en 120 miljoen aan onder voeding. De helft van de kinde ren in de Derde Wereld is in ern stige mate ondervoed. "Deze cijfers zijn niet overdreven," voegt SOH eraan toe. "Al deze kinderen zijn het slachtoffer van armoede, honger en onwetend heid. Ze vormen het kwetsbaar ste deel van de mensheid." Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oude Tonge P. Kolijn Krimpen aan de IJssel, te Benschop A. Kortleve Waspik, te Driebergen J. van Melle Hem (Noordh.), te Harlingen Ij. Sijtsema Gramsbergen, te Monster H. van de Post Bergambacht, te IJsselmuiden en te Middelhar- nis P. Koeman Oene; aangenomen naar Lage Zwaluwe B. A. Dubbeldam Parrega (Fr.); bedankt voor Stolwijk J. Blom Sint Maartensdijk, voor Apeldoorn R. van de Woude Almen. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Hoogvliet G. J. van der Linden Oude Pekela. Vins. De in gevangenschap verkerende Russische baptistenpredikant Georgi Vins, over wiens verblijfplaats men de laatste weken in onzeker heid verkeerde, blijkt te zijn overgeplaatst naar een gevangenis in Moskou. Volgens enkele justitiële woordvoerders daar moet Vins opnieuw terecht staan. Anderen hebben verklaard dat hij als getuige zal optreden in pro cessen tegen geloofsgenoten. Vins, die 50 jaar is, is een leidinggevende figuur binnen de beweging van niet-geregistreerde - en dus met door de staat erkende - baptistengemeen ten in Rusland. Wegens kerkelijke activiteiten werd hij begin 1975 veroor deeld tot vijf jaar strafkamp, gevolgd door vijfjaar verbanning, met aftrek van voorarrest. De gezondheid van Vins schijnt zwak te zijn. Zijn in Kiev wonende gezin maakt zich daar zorgen over. Bijbels voor Angola. De Wereldbond van Bijbelgenootschappen gaat 6000 bijbels uitdelen in Angola (Afrika). De helft van de zes miljoen Ango- lezen kan tot het christendom worden gerekend, maar er zijn er maar weinig die een bijbel hebben, zo meldt de wereldbond, die een groot scheepse uitdeelactie voert om bijbels te brengen in gebieden waar dat dringend nodig is. De vertaling van de bijbel in het Kikongo, een van de drie voornaamste stamtalen in Angola, zou zijn voltooid. komt. Alle bijeenkomsten begin nen om acht uur. De avonden zijn zo opgezet dat men in een koffiepauze schriftelijk vragen kan stellen die dan na de pauze worden beantwoord. Contactpersoon voor deze lezingen is de heer E.B. de Jong, Faljeril- straat 2 te Leiden, telefoon 152683. Hij deelde ons mee, dat geen propaganda wordt gemaakt voor enige kerk of groep van christenen. Doopsgezinde stem over tekort aan predikanten: Al hebben de doopsgezinde ge meenten in Nederland niet de bindende afspraak met el kaar gemaakt uitsluitend predikanten in dienst te ne men die door het eigen semi narie zijn opgeleid, toch noemt mevrouw dominee J. Woudstra - Gorter (Terhorne, Fr.) het tekort aan afgestu deerde theologiestudenten zorgelijk. Mevrouw Gorter is secretaris van de Friese Doopsgezinde Sociëteit en hoofdredacteur van het Al gemeen Doopsgezind Weekblad. In het laatste nummer van dat blad schrijft zij daarover. Dat de gemeenten niet tot zo'n afspraak zijn gekomen, is ei genlijk een vreemde zaak, want zij hebben wel een semi narie opgericht en voelen zich samen verantwoordelijk voor de instandhouding ervan. Van elke gulden die de ge meenten aan de Algemene Doopsgezinde Sociëteit beta len gaat een dubbeltje naar het seminarie. De opbrengst was in 1977 ongeveer f65.000. De kosten zouden aanzienlijk hoger zijn als het rijk geen subsidie verleende. Uit nood Toch kan bij de doopsgezinden in principe "iedereen" domi nee worden. In de meeste ge vallen gebeurt dit uit nood Er zijn gewoon te weinig studen ten die aan het seminarie af studeren. Gemeenten zoeken noodoplossingen en broeders en zusters stellen zich beschik baar om daaraan mee te wer ken. Maar een noodoplossing moet tijdelijk zijn, meent mevrouw Woudstra. Dat kan door een contract voor een aantal ja ren te maken en na afloop te bezien of men nog een poos zo doorgaat. Bovendien zouden de gemeenten minimumeisen moeten opstellen waaraan iemand moet voldoen voordat hem wordt toegestaan "domi nee" te worden. Er moet een minimum-studiepakket ko- Vakwerk Belangrijk is, volgens r Woudstra, welke eisen de ge meenten aan hun dominee stellen. Zijn ze tevreden met een ijverige doe-het-zelver die wel aardig werk levert en de boel nog een paar jaar gaan de houdt, of verlangen zij vakwerk? "Denken de ge meenten wel voldoende aan hun toekomst en aan de toe komst van het evangelie in de ze wereld?". B H Hl ADVERTENTIE Twee kolommen extra kosten maarf 1,50 meer. Voor vier kolommen betaalt u dus f 3,- plus f 0,25 administratiekosten. Als dat geen gokje waard is. LEIDEN - De Leidse zaal voetbalformatie Sjardin had het gisteravond niet beter kunnen treffen. Zelf won de ploeg de confron tatie tegen Cleijn Duin terwijl de concurrent, Glasbergen, een punt ver speelde tegen EKL. Cleijn Duin - Sjardin 1-6 (1-2). De koploper van de competitie be hoefde in de strijd tegen degrada tiekandidaat Cleijn Duin niet eens tot de bodem te gaan. Vooral na de doelwisseling konden de Leidenaars zich een hautaine houding permiteren. Omdat Cleijn Duin daar niet van profi teerde werd eigenlijk de zwakte van de Katwijkse formatie bloot gelegd. De thuisploeg kwam in een periode dat er nog twee veld- spelers van de Leidse formatie binnen de lijnen stonden (Nach- tegeller en Zuma waren gestraft) nog niet tot scoren. Dat laatste ging de formatie van Wim Visser heel wat beter af. Al na 30 seconden zette Bart van der Weyden Sjardin op voor sprong. Een ruime Leidse zege lag in het verschiet maar een ge brek aan inzet en concentratie was de oorzaak dat Cleijn Duin via Ron Kamphues op gelijke voet kwam. Nadien kreeg de thuisploeg zelfs nog de beste mo gelijkheden op een voorsprong maar doelman Wim Visser was ter plekke om die pogingen (Ar nold Boers) te verijdelen. Een helder moment van de onbere kenbare Bles Zuma, hij schoot het leder ineens in de bovenhoek, betekende evenwel een voor sprong voor de Leidse koploper. Cleijn Duin toonde echter door zettingsvermogen en de ploeg ondernam vele pogingen om de gelijkmaker binnen te loodsen. Binnen één minuut (32ste) beslis ten de Leidenaars de wedstrijd door tweemaal doeltreffend uit te halen. De Roode en Van der Weyden brachten hun formatie op een veilige 1-4 voorsprong. De Roode en Zuma voegden daar in de slotfase nog twee treffers aan toe. Glasbergen - EKL 4-4 (1-3). Een zaalvoetbalwedstrijd zoals die gespeeld dient te worden. Veel doelpunten, aanvallend spel, een spannend scoreverloop en een onverwachte ontknoping, die in grediënten waren allen in het duel Glasbergen tegen EKL op gesloten. Frans Sjardijn gaf EKL via een pe nalty (Ronald van der Pot werd neergelegd) de leiding. Cor Vreugdenhil zorgde snel voor de gelijkmaker maar Ronald van der Pot de absolute uitblinker van deze wedstrijd en Frans Sjardijn bezorgden EKL nog voor de doelwisseling een riant lykende Frans Sjardijn 1,-3 voorsprong. Een tempover snelling bij de Rijnsburgse op ponent bracht de stand weer in evenwicht (Ouwersloot en Vreugdenhil scoorden). Weder om Van der Pot schoot EKL op voorsprong. In een spannende slotfase en met Frans Sjardijn met een tweeminuten straf op de bank, sleepte Glasbergen via An ne Ouwersloot toch een (ver diend) punt uit de strijd. ROB ONDERWATER ADVERTENTIE voelt u de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het speciale moderne poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid - houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats Geen onaangename smaak. Dentofix verschaft u een gevoel van ze kerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat u een kunstgebit heeft. Bij apotheken en drogisterijen. BREDA - Jo Jansen is met on middellijke ingang benoemd als opvolger van Hans Dorjee, die zijn contract met de Bre dase eredivisieclub NAC eind vorige week heeft opgezegd. Dorjee stond nog voor twee seizoenen onder contract bij NAC. Nadat hij het Bredase bestuur duidelijk had kunnen maken dat hij geen heil meer zag in een verdere voortzet ting van zijn werkzaamheden bij NAC, werd zijn contract ontbonden. Jo Jansen, die als hoofdtrainer benaderd was door het IJs landse Akranes, is nu door het NAC-bestuur gevraagd de werkzaamheden van Hans Doijee tot het eind van het volgend seizoen op zich te nemen. De Zeeuwse oefen- meester, gisteravond vader geworden van een dochtertje, heeft dit aanbod geaccep teerd. Te meer omdat hem door het bestuur van de Bre dase club met het oog op de situatie rond Hans Dorjee geen toestemming kon wor den verleend naar IJsland te vertrekken. Keegan Kevin Keegan blijft na dit sei zoen nog een jaar spelen bij HSV. Gisteren in de namid dag tekende hij een contract dat hem nog tot 30 juni 1980 aan de Hamburgse bundesli- gaclub verbindt. Voor Keegan zijn handtekening onder deze nieuwe verbinte nis zette had hij bedongen dat HSV hem de komende zomer voor drie maanden afstaat aan de Washington Diplomats. "We hadden geen keus", ver telde manager Günther Net- zer. "Het aanbod van de Ame rikaanse profclub was voor Keegan zo aantrekkelijk dat hij op ons "nee" zeker geen nieuwe overeenkomst met ons had afgesloten. Het was voor ons Keegan voor drie maanden verliezen of voor een heel jaar. We hebben voor het eerste gekozen". Met zijn uitstapje naar de Ver enigde Staten verdient Kee gan ruim 250.000 gulden. "Uit de Verenigde Staten had ik drie aanbiedingen", legde Keegan uit. "Uit Italië twee en één uit Spanje. Ik kon aan zienlijk meer gaan verdienen, maar ik blijf nog een jaar lan ger bij HSV. Het bevalt me prima en met dit uitstapje naar Amerika kan ik een aar dig zakcentje verdienen". De enige die bezwaar maakte tegen het tijdelijke vertrek van Keegan was trainer Branko Zebec. Die is bang dat Keegan een groot deel van de voorbereiding gaat missen. "Ik blijf erbij dat het voetbal in de VS weinig voorstelt. Ik gun Keegan dit reisje best, maar ik ben bang dat wij in september met de brokken zitten". VANDAAG: Hardenberg: afvalwedstrijd voor heren. Aanvang 19.00 uur, opgeven tot 18.00 uur, tel. 05232-3200. Nieuwpoort korte baanwedstrijden he ren senioren. Aanvang 19.30 uur, aanmelden tot 19.00 uur, tel. 01843-393. Molen- en merentochten over Kager- plassen, Braassemermeer, Venne- meer, 20. 30, 50, 60 en 90 km. Iedere dag. Start vanaf 9 uur. Startplaatsen: De Kaag, 02524-278, Vennemeer 01712-8220, Roelofarendsveen 01713-13.23.26, Hoogmade 01712-8545, Rijpwetering 01712-8273. Nieuw Lekkerland (IJsclub Molen hoek): korte baanwedstrijden heren. Aanvang 19.30 uur, aanmelden vanaf 11.00 uur, tel. 01848-1984, van 18.00 tot 19.15 uur aan de baan. WOENSDAG: Nieuwe Niedorp (IJsclub Volksver maak): gewestelijk kampioenschap langebaan Noord-Holland en Utrecht heren senioren. Aanvang 12.00 uur, aanmelden tot 11.00 uur, tel. 02261-1383/1394. Stiens (IJsclub Stiens): nk kortebaan heren senioren. Aanvang 13.00 uur, aanmelden op 23.1 tel. 05109-1869. Stolwijk: Lansinghtocht over 22,5 km. Start tussen 10.00 en 15.00 uur, inl. 01824-1308. Zoetermeen kortebaanwedstrijden he ren aanvang 19.30 uur, aanmelden tot Nieuwpoort Nat. korte baanwedstrij den voor heren boven 40 jaar. Aan vang 19.30 uur. aanmelden tot 19.00 uur, tel. 01843-393. Koppelwedstrijd m Wilnis: 1. Jan Boere (Roelofarendsveen)/Siko de Vries (Krimpen a. d. IJssel); 2. Gebr. Borst (Hoogmade); 3. Jan Derksen/Wout List (Amsterdam). LEIDERDORP: Dameskampioenschappen korte baan-district Sassen- heim. 1. Marjan Boere (Roelofarendsveen); 2. Ellie van Leeuwen (Hoogmade); 3. Mira Olijerhoek (Rijpwetering). Jan Kooymans uit Ammerstol is gisteren in de Hoekse Waard marathon kampioen van Zuid-Holland geworden. In de eindspurt versloeg hij Rien de Rhoon uit Oud-Beijerland. Kooymans legde de dertig kilometer af in 52 minuten en 6 seconden. Chris Vermeulen (Benthuizen) werd derde. Hij had op het tweetal een achterstand van 25 seconden. In Polsbroek werd een wedstrijd over 40 kilometer gereden. Winnaar werd Jan van den Hoorn uit Ter Aar. Hij legde de afstand af in een uur, 22 minuten en tien seconden. De uitslag is: 1. Jan van den Hoorn (Ter Aar) 40 km. in 1.22.10; 2. Jan Roos (Oudendijk); 3. Bert Planünga (Oudendijk).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11