Nederlandse sehaatstop terug in de realiteit Scherp protest NOS tegen reclameborden Vrij i ■i spe >1 Van t Oever: „We hebben weer aansluiting Noor Storholt voor iedereen ongrijpbaar vv MAANDAG 22 JANUARI 1979 DEVENTER (GPD) - Na de jubelstemming die zich rond de jaarwisseling van Egbert van 't Oe ver en zijn rijders meester maakte, is de Neder landse sehaatstop in de realiteit teruggekeerd. Toegegeven, in Oslo waar de Noren niet in hun beste vorm staken en de Russen vermoeid op het ijs ver schenen, durfde niemand ook maar te denken aan de Europese titel, maar Deventer beloofde wel de terugkeer te zien te geven van de schaatsnatie die het spoor volledig bijster was geworden. Dat is slechts ten dele ge lukt. Jan Egil Storholt, die in een in drukwekkende one-man-show naar zijn tweede Europese kam pioenschap snelde, was voor ie dereen ongrijpbaar. Maar ook een andere Noor, Kay Arne Stensh- jemmet en twee Russen verhin derden een ouderwets Neder lands schaatsfestival waarvan de 25.600 toeschouwers in hun en thousiasme zullen hebben ge- droomd. Voor enkele heethoofden in de tot het laatst toe luidruchtige massa was het maar moeilijk te verteren dat de Nederlandse favorieten niet in aanmerking kwamen voor de afsluitende huldiging. Ze maakten Storholt het slachtoffer van hun ontevredenheid door de Noor met lege blikjes en sinaas appelen te bekogelen, toen hij, niet meer volledig geïnspireerd, het toernooi met zijn 10 kilome- territ afrondde. De Noor bleek er naderhand nau welijks van onder de indruk te zijn geraakt omdat er voor hem niets meer op het spel stond. Door driemaal te zegevieren had hij het kampioenschap reeds op zak en wat er verder gebeurde liet hem volledig koud. die afstand wel kunnen verge ten", bekende hij opgelucht. Een plotselinge weersverbetering zou zijn strategie hebben vernietigd, want Storholt dacht alleen de ti tel te kunnen grijpen als hij op de eerste drie afstanden de snelste zou zijn. „Ik had niet zoveel ver trouwen in mijn 10 kilometer. Daarom had ik geen keus. Om kampioen te worden moest ik daarom eerder mijn slag slaan", was zijn uitleg. De bijna 30-jarige Jan Egil Storholt was de enige echte uitblinker in een toernooi, dat zonder hoogte punten de geschiedenis in zal gaan. Het niveau was aan de ma gere kant. De krachtige wind (za terdag) en de slechte verzorging van de veel te dikke ijsvloer voorkwamen tot de verbeelding sprekende tijden. Spijtiger voor de kleumende sup porters was echter vooral dat de Nederlanders niet konden bewij zen weer in de frontlijn van het Europese topschaatsen te zijn beland. De terugweg vanuit een ontredderde positie is langer en lastiger dan de opgetogen Oran jerijders blijkbaar hebben ver moed. Hilbert van der Duim zag zich in gedachten al bij de top-drie van Europa staan. Piet Kleine, de an dere Nederlandse troef, werd door zijn coach naar voren ge schoven als potentiële winnaar over drie afstanden, terwijl Klaas Vriend niet meer in de staart van de ranglijst hoefde te eindigen. Alleen van Wim Pol mochten als debutant geen extreem hoge verwachtingen worden gekoes terd, maar hij was uiteindelijk wel de enige die het monotone wedstrijd verloop met vuurwerk opluisterde. hopeloos was als bij de vorige EK, waar zijn naam niet eens bij de beste zestien voorkwam en de overige Oranjerijders op de ne gende, elfde en twaalfde plaats terecht kwamen. De in Deventer geleverde ties steken hierbij natuurlijk flo- risant af, hoewel driekwart van de Nederlandse ploeg niet met een voldaan gevoel op het toer nooi terugkijkt. Van der Duim, die keurig op de been bleef - dat wel - verloor in een slordig gere den tweede bocht van de 500 me ter het contact met Storholt, maar teleurstellender verliep zijn 5 ki lometer. Een foutieve taxatie van wat er op het nattige ijs en in de straffe wind mogelijk was bedierf voor hem het toernooi waarop hij zo graag had willen schitteren. Van der Duim liep te hard van stapel en moest daarvoor de tol betalen. Uitgeput bereikte hij de eind streep en de ontgoocheling en vermoeienissen werkten op de tweede dag nog na. Voor Piet Kleine was tweemaal een plaats op het erepodium gereser veerd, iets wat het vorig jaar niet voorkwam. Zijn derde plaatsen op de langste afstanden waren echter maar een zwakke afspie geling van de vorm die hij eerder dit seizoen toonde. Op de 1500 meter miste Kleine de aanslui ting echter volledig, terwijl hij dit traject sinds twee seizoenen weer goed onder de knie leek te heb ben. EL6?*" Duister Weer Voor het titelgevecht had Storholt maar één zorg. „Ik was bang voor het weer. Na mijn 500 meter heb ik steeds op de harde wind gelet. Als het ineens minder was gaan i had ik de overwinning op Mistroostig Achter Kleine (vijfde) en Van der Duim (zesde) was zijn zevende plaats een knappe prestatie, ter wijl Vriend toch weer mistroostig in de onderste regionen van het klassement verzeild raakte. Maar niettemin droeg ook hij ertoe bij dat de Nederlandse balans niet zo Over de oorzaak van zijn falen op die afstand tastte Kleine in het duister, maar de Noorse coach Johs Tenmann vond: „Iedereen was gedupeerd door het zachte ijs, maar Piet Kleine was van ie dereen het meest in het nadeel. Hij reed vlak nadat het ijs was ge dweild en nog iets zachter was geworden. Ik schat dat hem dat anderhalve seconde heeft ge scheeld. Normaal gesproken zou Piet Kleine volgens mij op een derde plaats zijn geëindigd ach ter Storholt en Stenshjem- met". Voor Piet Kleine is er daarom nog geen reden om het verdere sei zoen wat somberder onder ogen te zien. Dit in tegenstelling tot Klaas Vriend, die weer op de wip zit. Zijn 500 en 1500 meter kun nen hem de komende week als er bij de Nederlandse kampioen schappen om vier plaatsen in de WK-ploeg wordt gestreden de das om doen. De meeste bijval van alle schaatsers die op het Deventer ijs versche nen, was onmiskenbaar voor de 20-jarige Wim Pol. Zijn strijdlust en moed waren een verademing voor het schaatspubliek dat een dergelijke instelling van Neder landse rijders lang heeft moeten missen. Wim Pol wilde zijn fans niet in de kou laten staan, maar door zijn onervarenheid beging hij wel een kapitale fout op de 5000 meter. Hoewel Wim Pol ge tuige was geweest van de ineen storting van Hilbert van der Duim was zijn start furieus. Tot halverwege zijn race wist hij in zijn driftige, maar ongepolijste stijl een hoog tempo te handha ven, vervolgens bleek dat ook hij te hoog had gegrepen. Jubelend Wim Pol bleek er gisteren aller minst door uit het veld geslagen. Jubelend ploeterde hij voor Piet Kleine over de eindstreep van de 1500 meter, een nog grotere de monstratie van zijn vechtersmen taliteit was de 10.000 meter. Hij bleek snel te hebben geleerd van zijn ervaringen op de 5000 meter, want zijn openingsronden z Europese kampioen Storholt geflankeerd doorzijn landgenoot Slenshjemmet (r) en de nummer drie waren minder roekeloos. Tveter nam een fikse voorsprong maar in het tweede deel van de race sloeg Pol schitterend terug om met minimaal verschil en een nieuw persoonlijk record als winnaar uit het tweegevecht te stappen. Met Wim Pol is er voor de Neder landse schaatssport beslist een betere toekomst weggelegd. Daarvoor heeft hij op zijn thuis- baan geen twijfel gelaten, maar voorlopig hebben de Noorse en Russische rijders de topposities toch nog vrij stevig in handen. Alleen Amund Sjöbrend is ach terop geraakt. Zijn geringe trai- ningsarbeid (Sjöbrend verleent zijn studie voorrang) speelt hem nu parten. Daar staat tegenover dat Stenshjemmet, die lange tijd met zijn vorm sukkelde, in ver gelijking met de nieuwjaarswed strijden flinke vorderingen heeft gemaakt en zijn plaats op de eer ste rij weer heeft ingenomen. Evenals de Noren vormen de Rus sen momenteel echter wel een gespleten ploeg. Dat Sergei Martsjoek niet in staat zou blij ken zijn titel met succes te verde digen, was voorzien, maar hij was wel de beste Sowjet-rijder. Van hem mag de komende weken nog wel het een en ander worden verwacht, omdat zijn niveau een stijgende lijn vertoont. Dankzij een sterke 10 kilometer kon Vik tor Ljoskin, die ook wereldre cordhouder op deze afstand is, zich in het spoor van zijn promi nente landgenoot nestelen, vlak voor het Nederlandse trio, dat net niet hoog genoeg eindigde om alle hoopgevende prognoses waar te maken. HILVERSUM (GPD) - De Neder landse Omroep Stichting (NOS) heeft in een officiële verklaring laten blijken, dat samenwerking met de schaatsbond. KNSB. niet langer mogelijk is. Naar aanlei ding van een conflict rond de reclameborden in het Deventer IJssclstadion bij de EK-schaat- sen het afgelopen weekeinde, gaat de NOS een scherp protest bij de schaatsbond indienen. De NOS heeft aangekondigd niet van plan te zijn het oorspronke lijk vastgestelde bedrag te beta len dat NOS en KNSB waren overeengekomen voor het uit zenden van tv-samenvattingen van het schaatsgebeuren. Vol gens doorgaans welingelichte bronnen gaat het om een bedrag van ongeveer 100.000 gulden. Aanleiding voor de weigering van de NOS is, dat in het Deventer IJsselstadion zondagochtend reclameborden stonden opge steld die volgens afspraken van de NOS met de KNSB op die plaatsen niet mochten staan. Vrijdag was het conflict tussen KNSB en NOS ontstaan toen de tv-organisatie constateerde dat, tegen Europees geregelde af spraken in, op het middenterrein 500 5000 1500 10.000 punten 1. Storholt (Noo) 40.20 1) 7.32.56 (1) 2.02.88 1) 15.43.98 8) 173.615 2. Stensjemmet (Noo) 40.63 3) 7.39.56 6) 2.04.18 5) 15.31.08 1) 174.533 3. Martsjoek (Sov) 41.04 9) 7.36.25 4) 2.03.00 3) 14.38.10 4) 174.757 4. Ljeskin (Sov) 41.38 (10) 7.35.41 2) 2.04.80 7) 15.31.17 2) 175.080 5. Kleine (Ned) 41.68 (13) 7.35.62 3) 2.05.05 (10) 15.36.23 3) 176.737 6. Van der Duim (Ned) 40.68 4) 7.40.67 7) 2.05.20 (11) 15.47.43 (12) 174.852 7. Pol (Ned) 41.61 (12) 7.43.50 (11) 2.04.47 6) 15.40.48 5) 176.474 8. Lobanov (Sov) 40.62 2) 7.45.08 (12) 2.03.37 2) 16.05.31 (15) 176.517 9. Sjöbrend (Noo) 41.88 (15) 7.37.89 5) 2.04.99 9) 15.45.46 (10) 176 605 10. Belov (Sov) 40.93 7) 7.45.10 (12) 2.04.09 4) 15.57.72 (13) 176.689 11. Gustavsson (Zwe) 40.85 (5/6) 7.51.65 (14) 2.06.45 (13) 15.43.94 7) 177.369 12. Tveter. (Noo) 41.46 (11) 7.42.77 (10) 2.08.30 (19) 15.40.55 6) 177.532 13. Vriend (Ned) 42.29 (17) 7.41.06 8) 2.07.35 (15) 15.44.71 9) 177.985 14. Junell (Zwe) 41.61 (20) 7.41.64 9) 2.06.12 (12) 15.46.20 (11) 178.124 15. Ehrig (Odl) 40.85 (5/6) 7.53.55 (16) 2.07.82 (17) 15.58.13 (14) 178.619 16. Sauerteig (Odl) 42.55 (19) 7.52.17 (15) 2.08.25 (18) 16.08.88 (16) 180.961 van het IJsselstadion reclame borden stonden opgesteld. De NOS deelde aan de KNSB mee dat de Nederlandse televisie ver stoken zou blijven van schaats beelden als de reclame op de oor spronkelijke wijze zou worden gehandhaafd. Hetzelfde gold voor de Noorse, Oostduitse en Russische televisie-uitzendin gen. Korte tijd voor het verstrijken van een NOS-ultimatum - zaterdag 12.00 uur - waren de reclamebor den op acceptabele wijze ver plaatst. De tv-camcra's moesten overigens nog wel van positie veranderen om de betrokken reclameborden niet te opvallend in beeld te brengen. Hetzelfde euvel deed zich gister morgen voor. De aanvankelijk verplaatste borden waren weer op hun oorspronkelijke positie gezet. Nadat de NOS dit had ge constateerd werd besloten geen samenvattingen van het schaats gebeuren te verzorgen, waardoor ook de drie andere aangesloten landen werden gedupeerd. Na enkele ritten op de 1500 m - waarin Nederlandse deelnemers -veranderde de opstelling van de reclameborden... én van de NOS: de beelden konden worden uit gezonden. De NOS vindt dat het overleg met de KNSB in het weekeinde sterk was belemmerd omdat de eerst verantwoordelij ke KNSB-functionaris, directeur W. G. Comello, zowel telefonisch als telegrafisch onbereikbaar bleek. RUGBY - Wales heeft zaterdag in Edinburgh een wedstrijd voor het Europese vijflandentoernooi met 19-13 van Schotland gewon nen. Voorts kwamen Ierland en Frankrijk in Dublin een 9-9 ge lijkspel overeen. SKIËN - De Westduitser Christian Neureuter heeft gisteren in Kitz- bühel een slalom, die meetelt voor het klassement om de we reldbeker, gewonnen. De Zweed Ingemar Stenmark werd tweede. DEVENTER (ANP) - Terwijl de Noren op de tribunes hun Euro pese kampioen Jan-Egil Storholt bejubelden, een kleine schare Russen de bontmutsen afzette voor Sergei Martsjoek die als eni ge niet-Noor op het platform in Deventer mocht plaatsnemen bepeinsde Oranjecoach Egbert van 't Oever "Laat ik eerlijk zijn. In mijn hart had ik toch niet ge dacht dat een van ons bij de eer ste drie zou kunnen eindigen. Ik ben niet volledig tevreden, dat zeker niet, maar teleurgesteld ben ik ook niet. Wij hebben weer aansluiting gekregen. We zijn uit een diep dal naar boven gekomen vergeleken bij vorig jaar. Dat wel. Een vijfde, zesde en zevende plaats. Achteraf ben ik er redelijk content mee". Content, het ware woord. Want Ne derland, beter de verantwoorde lijke mannen van de KNSB die voor het wel en wee waken van de kernploeg, hadden het de laatste weken naar alle hoeken uitgeba zuind: in Deventer zouden Van der Duim, Pol en Kleine zich op een kinderlijk eenvoudige wijze temidden van het Noorse en Rus sische elitekorps dringen. Dat optimisme steunde op de ver richtingen van de Nederlandse kernploeg in Oslo tijdens de Nieuwjaarswedstrijden, en de trainingsritten en die de kern ploeg in het Zuidduitse Inzeil achter de rug had. Een progressie zat er in. Het "Oranje boven" van weleer zou in Deventer weer fier wapperen. In de maling "Ook ik heb me door die publica ties laten verleiden", meende Henk Lamberts, oud-trainer en momenteel lid van de ART, de z.g. adviesraadstop. "Maar nu vraag ik me af of we door die No ren en Russen in Noorwegen niet hopeloos in de maling zijn gen<?- men. Inzeil stelde bovendien niets voor. Iedere schaatsenrijder is in staat tijden neer te zetten. Dat moet gebeuren in een groot toernooi waarin een ieder onder dezelfde omstandigheden moet rijden. Ik was niet al te optimis tisch. Twee bij de eerste acht vond ik al heel wat. Nou dat zijn er meer geworden. Maar er zijn hier in Deventer grove fouten gemaakt. Daarover zal intern nog wel gesproken worden". De routinier Lamberts was het ook niet ontgaan dat zich op de vijf en tien kilometer duidelijke me ningsverschillen hadden voor gedaan tussen rijders en coach. De totale ineenstorting van Van der Duim en Pol op de vijf kilo meter was amateurisme ten top. Lamberts: "Dan vraag ik me af waar ligt de fout. Dat mag en kan niet gebeuren. Dit vereist een be paalde ploegdiscipline. Wel die heb ik niet ontdekt". Volgens Van 't Oever viel het alle maal best mee. "Toen Hilbert in het eerste paar van de vijf kilome ter moest aantreden had ik voor mezelf uitgemaakt dat hij best aan een tijd van 7.25 kon komen. Hilbert beaamde dat. Na de rit heb ik mijzelf wel voor mijn hoofd kunnen slaan. Die jongen was al na een paar ronden kapot toen ik hem moest aangeven dat we op een veel hoger schema wa ren overgegaan. Dat geeft een mentale opdoffer die er niet om liegt. Eerlijk dat was mijn fout. Met Wim Pol, die een rit later op het ijs kwam, lag het anders. Voor hem hadden we een schema dat een eindtijd aangaf van 7.37. Nou hij ging weg als een gek en zat na een paar ronden al op een schema van 7.25. Toen is hij zichzelf te gengekomen". Teleurstelling De teleurstelling voor de ambitieu ze jongeling uit de kernploeg - voor hem was bijna zijn gehele geboortedorp naar Deventer ge komen - was zaterdag op het ge zicht van Pol te lezen. In zijn on bezonnenheid had hij zichzelf over de kop gedraaid. Na afloop van de E.K. kon hij wel de juiste woorden vinden voor zijn gedrag. "Klaas Vriend heeft gelijk gehad. Die heeft me gewaarschuwd. Klaas zei: "Wim je bent te opti mistisch. Houd je in. Dat heb ik in al mijn overmoed niet gekund. Toen ik zaterdag voor de 500 me ter aan de start stond trilden mijn knieën. De eerste bocht kwam ik nauwelijks door. Daarna was ik erover heen. Op de vijf kilometer was ik alles weer kwijt. Maar op die vijf kilometer verloor ik mijn verstand: gelukkig heb ik mij vandaag op de tien kilometer kunnen revancheren". De Nederlandse debutant op een E.K. kan terugzien op een ge slaagd kampioenschap. Dat valt zeker niet te zeggen van de al op voorhand bij de favorieten gere kende Fries Hilbert van der Duim. De 21-jarige student dreigt de kant op te gaan van Klaas Vriend. Schitteren in wedstrij De mijl De Noor Tveter heft de den om des keizers baard, maar diep terugvallend op een groot toernooi. Van der Duim is onge twijfeld één van de grootste schaatstalenten van Nederland. Hij is van het viertal het meest kilometer van het duo. all-round. Op de 500 meter - en ditmaal niet via een pikstart - bewees Van der Duim dat met een vierde plaats. Toch had hij daarmee zijn beste verrichting van deze tweedaagse gehad. Van 'tOeven "Los van die vijf kilome ter wat mijn fout was weet ik niet wat er aan Hilbert schortte. Zelf weet hij er ook geen zinnig ant woord op te geven. De 1500 meter was beschamend". Dat gold voor alle leden van de kernploeg. Uitgezonderd Pol die met een zesde plaats nog enigs zins kon bijblijven. De metrische mijl, vaak de sleutclafstand, be heersten de Nederlandse rijders niet. Piet Kleine, die met twee derde plaatsen op de lange af standen en een voor hem schitte rende 500 meter "al twijfelde ik aan mijzelf', zei starter Mulder, "of ik Kleine niet had moeten diskwalificeren" brak zijn nek op de 1500 meter. In een recht streeks duel werd de lange post bode vernederd. Erger was dat hij door zijn grote achterstand in het klassement iedere ambitie om nog tot een van de topplaatsen door te dringen kon vergeten. "Erbarmelijk reed ik", zei Kleine. "Ach, waarom moet een sport man altijd een verklaring heb ben. Als ik tijdens de W.K. in Oslo die 1500 meter niet verbeter wordt het weer niks". Drie weken resten de Nederlandse kernploeg nog voordat in Oslo het wereldkampioenschap van start gaat. "Daar moeten we er wel tussen zitten", vond Kloos terboer. "Ik verwacht ook met anders. Die tendens heb ik hier wel degelijk bespeurd. Wij liggen geen mijlen meer achter". Een uitspraak waaraan niet te tor nen valt. Het overdreven opti misme aan Nederlandse kant voor dit Europese kampioen schap is echter wel getemperd. Voorlopig hebben Tenmann, de coach van de Noren en de trainer van de Russen, Barisjef, de troef kaarten nog in handen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9