Strooiwagen glijdt in Rapenburg Politie hielp oudere mensen naar huis... Wandelaars vindingrijk om op been te blijven nm BRANDWEER BIJNA OOK MAANDAG 22 JANUARI 1979 LEIDEN - De door ijzel en regen spiegelglad geworden straten boden dit weekeinde ook in Leiden een uitzon derlijke aanblik. De enkele automobilist die zich nog op straat waagde liep een goede kans links en rechts te worden gepasseerd door schaatsers die de afgelopen dagen het rijk vrijwel alleen hadden. Schaatsen was trouwens vrijwel de enige manier om je voort te bewegen door het bevroren Leiden. Fietsen was onmogelijk en lopend kon men zich slechts staande houden met gebruikmaking van speciale voorzieningen. Op dit gebied was de inventiviteit van de burgers groot. Behalve op speciale "spikes" die gewoon te koop zijn werden wandelaars gesigna leerd op sokken, met schuursponsjes of kippengaas onder de schoenen en zelfs met schuurpapier rond het schoeisel. Dat het desondanks behelpen bleef werd duidelijk uit de vreemde capriolen die her en der konden worden gadegeslagen. Strompe lend en schuifelend bewoog men zich voort van lantaarnpaal naar lantaarnpaal, tussendoor dank baar gebruik makend van in het normale leven als obstakels ge kwalificeerde half op de stoep geparkeerde auto's, 'bomen en brugleuningen. De meeste wandelaars echter maakten gebruik van de rijbaan die doordat er op was gestrooid, redelijk beloopbaar was. Het leek als op drie oktober, alleen wat minder druk; automobilisten die behoedzaam trachtten op het rechte pad te blijven werden door voetgangers, die hun pad kruis ten met boze blikken bekeken. Problemen Het bruggetje over de Nieuwe Rijn ter hoogte i belandde met zijn auto halfop het ijs. i de Waardgracht was te glad voor auto's. Een automobilist ondervond dat tot zijn schade: hij voor andere problemen gezorgd. Zo spraken de meeste bioscoop exploitanten van een opvallend rustig weekeinde, de horeca-on- dememers waren dezelfde me ning toegedaan. In het Karrewiel was het de hele zondag erg stil geweest, evenals in de bistro Bij d'ouwe Kerck in Leiderdorp waar veel reserverin gen werden afgezegd. Alleen ei genaar van de Malle Jan klonk nog optimistisch: "Het valt mij niet tegen. Alles wat er meer komt dan niets, vind ik meege nomen. Er zijn wel wat annule ringen maar dat is te begrijpen. Als je ziet hoe de mensen hier on danks de gladheid toch nog naar toe komen, dan vind ik het nog prachtig". Bij het begin van de gladheid kwam de NZH zaterdagmiddag in de problemen. In de loop van de avond heeft men maar besloten alle bussen binnen te houden en de dienst te staken. Zondag kon nadat de busroutes strooid dè dienstregeling nor maal verlopen. In de Merenwijk strandden vijf bussen die met behulp van een toegesnelde strooiwagen weer op weg gehol pen konden worden. Er werd zaterdag en zondag op de taxibedrijven in Leiden een groot beroep gedaan. Voor de meeste bedrijven gold dat ze maar in zeer beperkte mate tegemoet konden komen aan alle verzoeken om te worden vervoerd. Ook voor taxi's was het glad in Leiden en daar door moest een groot aantal klan ten worden teleurgesteld. De El- tax stopte zaterdagavond om half zes helemaal, omdat men het on verantwoord vond verder te rij den. Borgerding's taxicentrale had toen vier chauffeurs rijden die ieder slechts ongeveer tien ritten konden maken, tegen nor maal vele malen meer. De firma Kerkhof heeft gebruik gemaakt van sneeuwkettingen en kon daardoor gewoon doorrijden. De meeste taxibedrijven reden al leen op de hoofdroutes en lieten de passagiers naar de hoek van de straat komen. Niksen Ook de benzinestations konden duidelijk de gevolgen van de gladheid merken. De heer Van Delft van het station aan de Lammenschansweg: "Ik zit al zo'n beetje de hele dag te niksen. Als ik een schatting maak dan krijg ik vandaag ongeveer twee vijfde man van mijn normale om zet". Ondanks alle ongemakken namen de meeste ondernemers de situa tie toch vrij laconiek op: „Tenzij deze gladheid dagen voortduurt valt het allemaal wel mee. Een gezond bedrijf kan wel tegen een stootje", aldus een horeca-exploi- tant. Bruggen vormden dit weekeinde een bijna onneembare hindernis voor de voetgangers. Soms bood een brugleuning de nodige houvast om het doel alsnog te bereiken. Diverse theater- en muziekvoor- stelling in Leiden en omgeving werden in verband met het slech te weer afgelast. Zo ging zater dagavond het optreden van het cabaret Ivo de Wijs in de Leidse Schouwburg niet door. Ook Di- mitri Frenkel Frank en Liesbeth List moesten zaterdagavond ver stek laten gaan in het Rijnlands Lyceum. Ook het concert Syn tagma Musicum in het Groene Kerkje in Oegstgeest ging niet door. de bruggen heen Tientallen aanrijdingen LEIDEN - De zaterdagmiddag plotseling optredende glad heid heeft Leiden het afgelo pen weekeinde stevig in zijn greep gehad. De politie ontving zaterdag vanaf ongeveer half twee tien tallen meldingen van aanrij dingen alle zondtr gewonden. In verband met de drukte en de toestand van de wegen ver zocht men op den duur de be trokkenen maar naar het bu reau te komen om de zaken af te handelen. Er kwamen bij de politie in de loop van de middag ook en kele meldingen binnen van valpartijen. Zo liep op de He rengracht een 45-jarige Lei- denaar een heupfractuur op en een 65-jarigestadgenoot op de Herenstraat een hoofd wond. Ouderen Daarnaast bereikte de politie aan het eind van de middag een tiental verzoeken van ou dere mensen om naar huis te worden gebracht. In de meeste gevallen kon de politie aan het verzoek gehoor geven. Om ongeveer acht uur heeft men een bejaarde man die al drie uur op een taxi stond te wach ten van de Papengracht naar de Burggravenlaan vervoerd. Verder werden 's avonds nog enige verpleegsters die de tocht niet aandurfden naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Gisteren was het aanmerkelijk rustiger voor de politie. Er kwamen nog wel enkele mel dingen binnen van kleine aanrijdingen, maar veel minder dan zaterdag. Ken nelijk waren de meeste men sen zo verstandig geweest om maar thuis te blijven. Brandweer De Leidse brandweer heeft dit weekeinde weinig kunnen doen. Zaterdag kwam er een verzoek om een auto die half in de Oude Rijn lag weg te ta kelen. Op weg daar heen raakte de takelwagen op de Steenschuur in een slip en ramde in het voorbijgaan en kele auto's. Omdat toen dui delijk was dat men niets kon uitrichten is de wagen maar stapvoets naar de kazerne te ruggekeerd. Ook aan een aantal meldingen van auto's die half in het wa ter waren terecht gekomen kon men niets doen in ver band met de gladheid. Zodra de toestand van de wegen dat toelaat komt de brandweer in actie. Voor noodgevallen had de brandweer gisteren perma nent een strooiwagen van de Reinigingsdienst in de kazer ne staan. Deze wagen zou de brandweerwagens vooruit rijden om de wegen enigszins berijdbaar te maken. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de cyclus speel films van de Italiaanse regis seur Marca Ferreri voortgezet met de vertoning van de film "De Harem" uit 1967. De film behandelt het verhaal van een vrouw met een harem van mannen. De voorstelling be gint om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt 4.50. NRV-vergadering In verband met de gladheid heeft de afdeling Leiden van de Nederlandese Reis Vereni ging de jaarvergadering die morgen zou worden gehouden afgelast. De vergadering zal - ijs en weder dienende - nu worden gehouden op 21 fe bruari, ook in de kleine zaal van de Zuiderkerk. Rozekruisers Morgen zal het Rozekruisers. Genootschap een informatie ve bijeenkomst houden met als onderwerp ,Het hoogste we ten is: niets te weten". De bij eenkomst wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Volkshuisvesting De Jongeren Organisatie Vrij heid en Democratie houdt morgen een sprekersavond over de gemeentepolitiek, toe gespitst op het volkshuisves tingsbeleid. Sprekers zijn: gemeentevoorlichter W. Is- sendonck, CDA-fractievoor zitter H. Driessen en VVD- fractieleider FKuijers.Erzal onder meer gesproken worden over een- en tweepersoons huishoudens, ontwikkeling ■óan de binnenstad, monu mentenzorg en renovatie. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieu we Rijn en begint om half ne gen. Crisis in Leiden Crisis in Leiden. Zo heette het boekje over de geschiedenis van Leiden tussen de twee we reldoorlogen, waarover enige tijd geleden in deze krant werd bericht. Dezelfde titel is gegeven aan een diaserie die de projectgroep "Leidse ge schiedenis" van het Leids Vrijetijdscentrum morgen avond zal vertonen. Behalve de diaserie zullen nog enkele filmpjes over Leiden uit de periode worden vertoond, is er een tentoonstelling over de crisisjaren en is er volop gele genheid een eigen verhaal te vertellen, commentaar te le veren en mee te praten. De toegang is gratis en de deur gaat om half acht open. Men sen die slecht ter been zijn kunnen per auto worden op gehaald. Zij moeten dan bel len 071-146449. Het LVC zit in het pand Breestraat 66. LEIDEN - Als gevolg van de gladheid is gistermiddag omstreeks twee uur een strooiwagen van de Ge meentereiniging in het Rapenburg terecht geko men. De wagen, die tegen over het Academiege bouw aan het strooien was, moest een verkeerd geparkeerde auto ontwij ken en raakte ten gevolge van deze manoeuvre aan het glijden. Chauffeur L. Jansen: "Ik wilde in een steegje keren. Daarom reed ik eerst al strooiend vooruit, zo dat ik dan zou kunnen terugrij den over een minder gladde weg. Bij het achteruit rijden moest ik die geparkeerde auto ontwijken en toen begon mijn wagen te schuiven. Het leek er eerst op dat hij zou worden tegengehouden door een lantaarnpaal, maar hij draaide om zijn as en gleed verder in de richting van het Rapenburg. Ik zag dat de zaak niet meer te houden was en op ongeveer een meter van de kant ben ik er maar uitgesprongen". Verloren Volgens de geschrokken chauffeur - die verder ongedeerd is geble- Als de boel eenmaal gaat glijden houd je het gewoon niet meer". Doordat de brandweer een onjuiste melding kreeg over de "te water" geraakte strooiwagen raakte men zelf ook in moeilijkheden. De brandweer verkeerde in de ver onderstelling dat de chauffeur zich nog in het voertuig bevond en rukte daarom uit met de ram penwagen, bemand door een duikploeg. Twee politiewagens gingen mee ter assistentie. Botsingen De brandweerwagen reed vanaf de Doezastraat het Rapenburg op, begon daar te glijden en raakte een geparkeerde auto. Even zag het er naar uit dat het gevaarte óók in het Rapenburg zou ver dwijnen maar men slaagde er in de wagen weer in het spoor te krijgen. De politiewagens die achter de brandweerwagen aan reden veroorzaakten op hun beurt elk ook een aanrijding. Nadat het Rapenburg ter plaatse weer enigszins berijdbaar was gemaakt verliet de stoet achter waarts het Rapenburg, omdat inmiddels was gebleken dat de chauffeur zich tijdig had weten te redden. De strooiwagen werd voorlopig aan zijn lot overgela ten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3