LEIDSCH DAGBLAD Met vallen en opstaan door winters weekeinde ZUID-HOLLAND IN TWEEËN SPLITSEN vandaag Nederlandse wegen door ij zei spiegelglad Israël tegen nieuw voorstel [MAANDAG 22 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35762 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN firwam i—w au« £8 wêK 83S! ™WlËWKÊÊBSÊÊÊÊÊÊlÊÊÊÊIÊItÊÊBË Ontwerp Koning Winter: een ijs- I pegelversie vaneen Fiat je. Hopelijk slechts korte tijd voorradig Een van de strooiwagens van de reinigingsdienst in Leiden belandde gistermiddag in het Rapenburg. De chauffeur sprong - toen di auto begon te glijden - nog juist bijtijds uit de cabine. Een toegesnelde duikersploeg van de Leidse brandweer strandde eveneens op het spiegelgladde wegdek van het Rapenburg. Wens meerderheid provinciaal bestuur: (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Zuid-Holland moet gesplitst worden in een noordelijke en in een zuidelijke provincie. Het open middengebied moet niet in een aparte provin cie worden onderge bracht. Dat is het standpunt van de meer derheid van Gedeputeerde Sta ten, het dagëlijks bestuur van Zuid-Holland. Zij stelt zich daarmee op dezelfde lijn als mi nister Wiegel (binnenlandse za ken). De meerderheid bestaat uit de leden van het CDA en de WD, één PvdA-gedeputeerde (Diep enhorst) en de Commissaris van de Koningin, Vrolijk. Een minderheid van drie PvdA-ge- deputeerden is voorstander van een driedeling van Zuid-Holland, die er globaal als volgt uitziet: Zuid-Holland West (Den Haag, Leiden, Bollenstreek); Zuid- Holland Oost (Plassengebied, Alphen aan den Rijn, Gouda, Krimpenerwaard) met het westelijk weidegebied van Utrecht; Rijnmond en Zuid- Holland Zuid (inclusief Drecht- steden). Arubanen dreigen met opstappen DEN HAAG (ANP) - De Arubaanse leden van de koninkrijkswerk groep, die zich bezighoudt met de toekomstige onafhankelijkheid van de Antillen, hebben gedreigd zich terug te zullen trekken. Dit naar aanleiding van uitspraken van minister Scholten (defensie) over de toekomstige Antilliaanse defensie. De Arubanen vinden dat minister Scholten het overleg in de werkgroep doorkruist met zijn uitspraken. Het definitieve standpunt van de provincie wordt bepaald door provinciale staten, waarin CDA en WD samen de meerderheid hebben. Waarborg Volgens de meerderheid van Ge deputeerde Staten is het groene karakter van het open midden gebied het beste gewaarborgd als het over twee provincies wordt verdeeld. Zou Midden-Holland een aparte provincie worden, dan is het voor woningbouw e.d. ook op zichzelf aangewezen en dat leidt juist tot aantasting van het open karakter, aldus de meer derheid van G.S. Het standpunt van het Overlegorgaan Midden- Holland (waarin Alphen, Gouda en de omliggende gemeentebe sturen verenigd zijn) wordt daarmee door de meerderheid van Gedeputeerde Staten afge- Een minderheid is wel voor een driedeling. Verdeling in twee delen van Zuid-Holland leidt tot te grote provincies en brengt de burger niet dichter bij het be stuur, aldus deze drie PvdA-ge- deputeerden. Het provinciaal bestuur is geen voorstander van het met name door Leiden aangehangen stand punt van een vierdeling van Zuid-Holland (met Alphen en Leiden in een aparte provincie, los van Den Haag) De zg. "nul-va riant" (alles blijft bij het oude) waarvoor ook enkele gemeenten zich hebben uitgesproken, wordt eveneens afgewezen. Meer geld voor defensie VS Hillegom Over de begrenzingen die minister Wiegel heeft voorgesteld, zfjn er verschillen van mening. Eén van de knelpunten is Hillegom. Een meerderheid binnen G.S. vindt dat Hillegom als bollengemeente bij Zuid-Holland moet blijven. Een minderheid volgt de mening van het gemeentebestuur: inde ling bij Noord-Holland. Benthui zen, een ander knelpunt, moet volgens het provinciaal bestuur bij de provincie rond Den Haag worden ingedeeld. STEENWOL voor ISOLATIE in rollen en platen vanaf 2.95 per m2 tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags tot 5 uur geopend Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van Koud Droog weer met veel bewolking. In de nacht matige tot strenge vorst met mi nimumtemperaturen van ongeveer min 5 graden in Zeeland tot circa 12 graden in Groningen en Drenthe. Mid- dagtempcraturen omstreeks min 4 graden. Meest matige noordoosten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 januari Zon op: 8.34 uur; onder: 17.10 uur, maan op: 3.10 uur; onder 12.57 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.16en 22.48 uur, laagwater te Katwijk om 5.45 en WASHINGTON (AFP/GPD) - De Verenigde Staten zullen in het komende belastingjaar, dat in ok tober ingaat, op alle uitgaven be zuinigen behalve op de defensie uitgaven. Deze laatste worden met drie procent verhoogd. Dit blijkt uit de begroting die pre sident Carter vandaag aan het Bij schietpartijen in Zuid-Libanon JERUZALEM/BEIROET (AP/ Reuter/AFP/UPI/GPD - De Is raëlische regering heeft opnieuw vredesvoorstellen van de hand gewezen, maar zegt wel bereid te zijn verder te onderhandelen over de obstakels die een vredes verdrag met Egypte nog in de weg staan. De voorstellen waren afkomstig van de Amerikaanse bemidde laar Atherton. Deze zou gisteren naar Cairo vertrekken, maar heeft nu aangekondigd voor on bepaalde tijd in Israël te blijven. Het voorstel van Atherton wilde een van de kernvragen van het vredesakkoord omzeilen, name lijk de vraag of Egypte andere Arabische landen in geval van oorlog met Israël te hulp zou mo gen komen. Atherton heeft Israël nu een tweede document voor gelegd waarin duidelijker staat wanneer Egypte dat recht wel en niet heeft, maar de Israëlische re gering zou nog altijd niet tevre den zijn. Nu het er naar uitziet dat geen van de partijen nog concessies wil doen gaan er in Israël weer stemmen op tot het houden van een topconferentie tussen Begin, Carter en Sadat. zijn ken in Zuid-Libanon onder zijn genomen. Hierbij samengewerkt met rechtse chris tenen in Marjajoun, een stad in het zuiden van Libanon. Hon derden gezinnen zouden voor de beschietingen naar het noorden zijn gevlucht. De gevechten hiel den gisteravond op. DEN HAAG (GPD, ANP) - Met vallen en opstaan is ons land het weekeinde doorgekomen. De ijzelzone die za terdagochtend vanuit het zuidwesten over het land trok, maakte in enkele uren de wegen tot spiegelgladde ijsbanen. Honderden valpartijen en botsingen waren het gevolg. Het was zó glad, dat in veel steden jong en oud de schaatsen onder bonden om op de straten en pleinen een baantje te trekken. En het is niet te verwachten dat aan het geglij en geglibber snel een einde zal komen: het KNMI voorspelt dat de temperatuur de komende dagen onder nul zal blij ven. Vanuit Zeeland trok de ijzelzone zaterdagmorgen over ons land. Daar viel rond tien uur zaterdagmorgen de nattigheid die de wegen in de korste keren tot onbegaanbare glijbanen maakte, 's Middags was de ijzel tot het midden van het land gevorderd om uiteindelijk tot stilstand te komen rond de lijn Den Helder-Lelyslad-Apeldoorn-Nijmegen. Dat wil niet zeggen dat Noord-Nederland vrij bleef van winterse onge makken. Stuifsneeuw maakte het daar voor het verkeer moeilijk In Groningen en Drenthe waren zaterdag verschillende binnenwegen door sneeuwduinen afgesloten. Sneeuwschuivers moesten er aan te pas ko men om de door de harde wind ondergestoven stukken weg weer vrij te krijgen. Botsingen Alleen Overijssel kwam er goed van af. In de andere provincies ondervond het verkeer grote hinder van de winterse ongemakken. De verkeerscen- trale van de rijkspolitie noteerde veel botsingen met grote materiële schade. Ernstig lichamelijk letsel bleef evenwel uit. Een woordvoerder van de rijkspolitie: "Dat is te danken aan het weekein de. Dan is cr minder verkeer dan normaal. En nu was het extra rustig. De mensen blijven thuis, en terecht". Van de snelwegen waren gisteravond en vanmorgen de rechter rijstroken over het algemeen goed te berijden en de linker rijstroken minder goed tot in het geheel niet. Op de doorgaande wegen werd zaterdagavond na tien uur gestopt met het strooien van wegenzout "omdat dat toch geen zin meer had. "Pas gister ochtend gingen de wagens weer op pad. Tot die tijd had met name het openbaar vervoer veel te lijden van de gladheid. In een aantal gevallen werd het stilgelegd. Vanmorgen hebben de Spoorwegen en de NZH het tijdens het spitsuur bijzonder druk gehad. Veel mensen die anders met de auto naar hun werk gaan verkozen trein of bus. Volgens de NS hebben zich ondanks de drukte geen bijzondere problemen voorgedaan. Moeilijker had de NZH het. Door het grote aanbod van busreizigers kon het schema niet worden aangehouden en ontstond vertraging. Schiphol De nationale luchthaven Schiphol had eveneens veel last van de ijzel. De KLM moest zaterdag alle uitgaande vluchten naar Europese bestem mingen annuleren. Het vertrek van intercontinentale vluchten werd uitgesteld tot gisteren. Binnenkomend luchtverkeer was zaterdag tot aan het einde van de mid dag nog wel mogelijk. Een start- en landingsbaan werd doorlopend ijsvrij gehouden. Gisteren konden ook uitgaande vluchten weer door gaan, zij het met aanzienlijke vertragingen: van de vliegtuigen moest eerst een dikke ijslaag worden verwijderd. De gladheid is de politie van Eindhoven zaterdagnacht in één geval ten dienste geweest. Toen agenten de 24-jarige H G. wilden aanhouden om dat deze met een geweer een ruit van een café had ingeslagen, trok deze zijn wapen. Deze onverwachte beweging had G. beter niet kunnen ma ken, want hij viel prompt om. Arrestatie was toen niet moeilijk meer. Vuilophalen De gladheid plaatst vooral de gemeentereinigingsdienst in Leiden voor grote problemen. Het strooien eist zoveel mankracht op dat men geen kans ziet het grofvuil deze week op te halen. Grofvuil dat vandaag buiten stond heeft men zoveel mogelijk weggehaald. Omdat het niet overal lukte verzoekt de gemeentereiniging het achtergebleven grofvuil voor lopig weer binnen te zetten. De huisvuilophaaldienst probeert men zo goed mogelijk op schema af te werken. Maar in verband met de gladde trottoirs kan het ophalen vertra ging ondervinden. Overigs wijst men er nog eens op dat bewoners krachtens de algemene plaatselijke verordening verplicht zijn de eigen 18 PAGINA'S stoep schoon te houden. (Men zie ook elders) De nieuwe Europese kam pioen - de Noor Jan Egil Storholt - reed in Deventer zijn ereronde temidden van juichende supporters. Geen medailles, wel een vijfde (Kleine), zesde (Van der Duim) en zevende plaats (Pol) voor de Nederlanders bij dit schaatskampioen schap, dat toch weer na drukkelijk beheerst werd door Noren en Russen. Op het eerste gezicht een te genvaller voor de Oranje equipe van Egbert van 't Oe ver die afgaande op recente prestaties min of meer re kende op een plak. Aan de andere kant toonde de ex- bollenkweker uit Lisse zich 'content', omdat zijn ploeg toch aansluiting verkregen had en niet was weggevaagd zoals in voorgaande jaren. Hoe dan ook, in Wim Pol heeft Nederland een belofte voor de toekomst en daar heeft het schaatsminnende publiek jaren op moeten wachten. Het kampioenschap in Deven ter, dat overigens goed werd bezocht, kende ook twee rel letjes. Sommige toeschou wers, ontevreden met de wijze waarop de zich na drie afstanden al kampioen we tende Storholt zijn tien ki lometer afwerkte, bekogel den de Noor met sinaasap pels. En de KNSB joeg de NOS tegen zich in het harnas door, tegen de afspraak in, gisteren de eerder weggehaalde recla meborden toch weer in 'het zicht' van de camera's op te stellen. De NOS is nu niet van zins het overeengeko men bedrag (ongeveer een ton) voor de tv-flitsen aan de KNSB af te dragen. Gevoetbald werd er dit week einde niet, wél veel gepraat over deze tak van sport. In Zeist bijvoorbeeld waar het nieuwe sectiebestuur be taald voetbal door de knieën ging wat betreft de invoe ring van de shirtreclame. Er wordt weer nader over legd De Zesdaagse moet verder zonder Tour de France-win naar Bernard Hinault. Het geen niet onoverkomelijk is, want op de baan bleek deze vedette van de weg helemaal niet uit de voeten te kunnen. Jan Lammers, de debutant in de Formule I, moet duidelijk nog wennen. Bij de ouvertu re van het Grand Prix sei zoen in Argentinië eindigde hij als één na laatste. Hij bleef alleen ex-wereldkam pioen James Hunt voor in deze, chaotisch begonnen en door Jacques Lafitte gewon en, race pAGINA.s g_13 Lichte tot matige vorst DE BILT (ANP) - Ons land heeft in het afgelopen weekeinde in het over gangsgebied gelegen van dooi en vorst. De minder koude lucht drong via België ons land binnen, waarbij zich op veel plaatsen ijzel vormde. De voorste begrenzing van de minder koude lucht kwam boven de kop van Noord-Holland.de IJsselmeerpolders en de Veluwe tot stilstand, en nam daarbij in betekenis af. Inde loop van gisteren is de koude lucht echter weer teruggekeerd. Het heeft inde nacht licht tot matig gevroren. Tijdens opklaringen daalde op het vliegveld van Eelde de temperatuur zelfs tot twaalf graden onder het vriespunt. In het komende etmaal zal de oostenwind langzaam nog iets in kracht toenemen. De neerslagkansen blijven klein en het zal opnieuw licht tot matig i Schietpartij Amerikaanse congres heeft voorgelegd. Het tekort op de nieuwe begroting is veel kleiner dan het tekort van dit jaar. Vooral de sociale voorzieningen hebben onder verminderde uitgaven te lijden. Carters voornaamste doel stellingen zijn het verminderen tussen de Palestijnse troepen en Israëlische eenheden is gisteren volgens officiële kringen in Bei roet een Libanese burger gedood en zijn er vijf gewond. Volgens de Palestijnen is het schieten zater dagavond begonnen door Israë liërs. van inflatie en het beschermen Uit Israël wordt gemeld dat pas gis- STAAT DER NEDERLANDEN BI LENING 1373 PER 13S5X13S3 Inschrijving volgens het tendersysteem op 23 januari a.s. van 9 tot 15 uur vla banken en commissionairs 4 weken lang I LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wtl het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt gekt en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. O Ik beslis meteen en U kunt mij m .i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats van de dollar. terochtend Palestijnse bolwe Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden it komt i de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1