Cora Canne Meijer in ere hersteld MAANDAG 22 JANUARI 1979 Toevallig ken ik de grootvader vaneen boordschutter van het 43e Pantserinfanteriebatal- jon, die vandaag naar Zuid laren wordt overgeplaatst om daar een verzwaard oefen programma af te werken in verband met zijn uitzending naar Libanon. Wist hij dat dat er in zat? In het geheel niet. Hij had bij de keuring zijn voorkeur uitgesproken voor de landmacht, en dan met name de aan- en afvoer- troepen, omdat hij daar op geruisloze manier zijn rijbe wijs dacht te kunnen halen. Vier en een halve maand is hij nu in dienst, zijn rijbewijs heeft hij nog niet, maar hij moet wel als vredessoldaat van de Verenigde Naties de bufferpositie gaan innemen tussen de Israëli's en de Pale- stijnen. Zouden die ook pas vier en een halve maand on der de wapenen zijn, zodat Robert Jan Kurpershoek een eerlijke kans heeft als hij de strijdende partijen moet scheiden? Andere trein Eerlijke kans of geen eerlijke kans, - hij wil niet. En zijn vader, onderwijzer Bert Kur pershoek, lid van het Comité van Verontruste Ouders, wil evenmin dat zijn zoon tegen diens zin voor de leeuwen wordt gegooid en in een situa tie wordt geplaatst waarin hij genoodzaakt kan zijn mensen te doden. ,JIet station waarop de dienstplichtige in gewetensbezwaren kan ko men is al gepasseerd"heeft premier Van Agt verklaard, maar Robert Jan Kurpers hoek accepteert die gedachte niet. Hij zat in een ander soort trein dan waarin men hem nu wil doen plaatsnemen. Toen zijn vader hem indertijd voorstelde dienst te weigeren, heeft hij dat afgeslagen. In gevallen van overmacht, als een vijand ons land overvalt, wil hij best als Nederlander terugvechten, maar als Ver enigde Natiër is hem nooit ge vraagd of hijver van huis, in een vijandige omgeving, met de modernste wapens, aan vallers en verdedigers, verde digers en aanvallers, uit el kaar wil houden. Hoe stelt men zich dat eigenlijk voor? Een soldaat met nog geen half jaar „praktijk" in het leger, laat staan in oor logsvoering, moet in een kli maat en onder omstandighe den die hem volkomen vreemd zijn, twee verbitterd strijden de, door en door geoefende partijen die allebei een thuiswedstrijd spelen en nog niet terug zijn van de ene wraakactie om alweer op weg te gaan naar de volgende wraakactie, uit elkaar zien te houden. Alleen heel oude, in capabele generaals zijn op het slagveld in staat hun troepen in een zo uitzichtloze situatie dat te hoefde dit keer niet eens. Het was de regering, die deze taak van de generaals overnam, uit een kennelijke behoefte aan .fair play": beloofd is beloofd... Wijkagenten Alleen zijn Van Agt cs. blijk baar vergeten dat we in dit speciale geval geen „derden" zijn. In de wereld waar men Robert Jan c.s. naar toe wil sturen, staat Nederland be kend als Israëlisch-gezind. De Nederlandse ambassade neemt bijvoorbeeld in Moskou de honneurs waar van de op geheven Israëlische ambas sade (ik schat dat er jaarlijks meer Israëlische militairen in spe via onze ambassade in Moskou uit de Sowjet-Unie naar Israel emigreren, dan wij van plan zijn vredessol- daten naar Libanon te stu ren). Stel dat Israël een oorlog begint of een opzienbarende wraak actie onderneemt die iliet door die jongens uit Zuidla ren wordt verijdeld, hoe denkt onze regering dan dal de Pa- lestijnen in het bijzonder en de Arabieren in het algemeen het Nederlandse vredesbatal- jon zullen benaderen? Als die brave wijkagenten uit Ne derland? Of als de officieuze bondgenoten van Israël? En (nog erger), hoe denkt onze re gering dat Israël en het lsraë- lisch-gezinde Nederlandse volk zullen reageren als het 44e Pantserinfanteriebatal- jon er in slaagt de Israëlische invallers terug te slaan? Of wordt er alleen maar met sterretjes koud vuur gescho ten? Raadsman Een vriend van me is als gewe tensbezwaarde diejistweige- raar erkend NADAT hij zijn twee jaar militaire dienst vol tooid had en afgezwaaid was als le of 2e luitenant. Waar om zou een dienstplichtige die plotseling voor een zo ingrij pende, afwijkende dienst plichtigheid wordt geplaats dan niet óók zijn gewetensbe zwaren daartegen kunnen inbrengen? De mogelijkheden daartoe worden blijkbaar zo veel mogelijk afgeremd. Een jongen die het ook niet meer wist en verzocht zijn raads mante mogen raadplegen (zo heet tegenwoordig de aal- moezenierende veldprediker op humanistische grondslag), kreeg geen toestemming om dat hij aan een sportoefening moest meedoen. De legerartsen schijnen op dracht te hebben verzoeken om iadere keuring zoveel mo gelijk af te houden. Gewaar schuwd is, dat de manschap pen vanaf tien dagen voor vertrek onder oorlogskrijg- stucht staan. De keuze tussen meegaan of krijgsraad kan het hele verdere leven beïn vloeden (met strafblad geen baan in overheidsfunctie). Kortom: een onoverzichtelijke situatie, zeker voor jongens die vaak net het huis uit zijn, en nu in ijltempo een beslis sing moeten nemen die de rest van hun leven ingrijpend kan beïnvloeden. Carmenbij Ned. Operastichting Fragment uitCarmenmet Cora Canne Meijer in de titelrol. AMSTERDAM - In de eerste tien jaren van haar bestaan heeft de Nederlandse Operastichting tot twee maal toe Bizet's Carmen op haar repertoire genomen, maar ondanks een aantal positieve punten kon in geen van beide ge vallen gesproken worden van een memorabele voorstelling. Een groeiende ergernis bij het publiek was het gevolg, een er gernis die zich vooral ging con centreren op het feit dat de ope radirectie voorbij was gegaan aan de kwaliteiten van "onze eigen" Cora Canne Meijer, een Carmen van internationale allure. Een voorstelling in Amsterdam tij dens de tweede serie, waarin Co- ra Canne Meijer de titelrol over nam van een geindisponeerde Debria Brown, die snel naam had gemaakt als een enorme misbe- zetting, werd zelfs een onverge telijke demonstratie, zowel van de kant van het publiek als van de zangeres die met een geweldige bravoure bewees dat zij nog steeds een ideale Carmen-ver- tolkster was. Vrijdagavond kreeg zij in de Am sterdamse Stadsschouwburg de gelegenheid te bewijzen dat haar grote tijd nog lang niet voorbij is. Jarenlange ervaring heeft ervoor gezorgd dat Canne Meijer tot in haar vingertoppen vertrouwd is geraakt met ieder facet in de uit beelding van deze intrigerende zigeunerin, haar spel is werve lend en van een Zuideuropese souplesse, haar mimiek is on weerstaanbaar en met haar stem weet zij elk element van deze rol, van verterende sensualiteit tot diepgewortelde haat, tot een welhaast voelbare theatererva ring te maken. Wel bleek er in de technische afwerking van de zangpartij nog wat invloed mei kbaar te zijn van de gebrui kelijke premièrezenuwen, maar Cora Canne Meijer was niet de enige die hier last van had. Diri gent Kees Brakels, die zich weer liet kennen als een man met het echte theaterbloed, had soms nog wat moeite het muzikale gebeu ren op het toneel op één lijn te houden met het orkest en stelde zich daarbij soms teveel in dienst van de solisten. Het overigens uitstekend reagerende Utrechts Symfonie Orkest kreeg daardoor nog niet de kans om overal tot het vuurwerk te komen waar de par tituur om vraagt en de muzikale spanning was in het begin vooral afhankelijk van de solistische prestaties. Na de luchtigheid van de eerste en het wat mechanisch gedirigeerde begin van de tweede akte sloeg de vonk echter over. In de grote scène van Carmen met Don José, als verliefdheid, te leurstelling en trots elkaar in hoog tempo afwisselen, vonden Canne Meijer en Bakels elkaar en sloeg de inspiratie over op alle anderen. De meeslepende kracht van de slotscène was niet alleen een waardige bekroning van de hele akte, maar bepaalde ook het peil voor de rest van de avond. Het zou echter niet eerlijk zijn als de tenor Payo Garazzi niet in één adem met de titelrolvertolkster genoemd zou worden. Zijn krachtige maar uiterst buigzame stem was de verrassing van de avond en zijn voortreffelijke stijlgevoel was volledig afge stemd op de specifieke eisen van de grote Franse operapartijen. Jan Derksen was daarentegen niet helemaal op zijn plaats als stierenvechter. Zijn entreelied zong hij met ongenuanceerd krachtsvertoon, maar zonder de kernachtige klank die bij Esea- millo past. In de derde akte klonk hij echter al veel overtuigender doordat hij hier meer variatie in zijn voordracht wist te leggen. De Micaëla van Roberta Alexander (zonder blonde vlechten) werd schitterend gezongen en bezat meer ruggegraat dan meestal bij deze rol het geval is, maar met het gevolg dat het contrast tussen de onschuld van Micaëla en het uit dagende karakter van Carmen minder sterk werd. De bijrollen werden goed tot uitstekend ver tolkt met als negatieve uitschie ter een aantal onwelluidende topnoten van Iboya Sarvari als Mercédès. In decors van Toni Businger had Lotfi Mansouri een bijzonder le vendige en kleurrijke regie ont worpen met als onvergetelijke hoogtepunt het begin van de laat ste akte. De opstelling van het koor op de buitenmuren van de arena met het gezicht naar de zaal gericht mag een geniale vondst genoemd worden en miste zijn ef fect op de zaal dan ook niet. Jammer dat een aantal toe schouwers voordien reeds de zaal verlaten had. De moeizame de corverwisselingen en de uitge sponnen regie van de dialogen had zoveel tijd gevergd dat de voorstelling pas om kwart voor twaalf afgelopen was. Dit lag be slist niet aan het gebruik van de Oester-partituur i.p.v. de tradi tionele versie met de recitatieven van Guirad. Al met al hoeft deze oer-versie maar een kwartier langer te duren en in de hoeveel heid muziek die deze partituur meer bevat dan de traditionele versie waren bovendien nog ver schillende coupures gemaakt. Een hogertempo is clan ook bij de volgende gelegenheden te prefe reren boven terugkeer naar een Carmen die door Guiraud uiter mate knap is bewerkt, maar die door de componist nooit zo be doeld is. Verdere voorstellingen worden nog gegeven in Amster dam op 23 januari en op 4 (mati nee), 6, 14 en 19 februari, in Rot terdam op 27 januari en in Sche ven ingen op 31 januari en 2 fe bruari. PAUL KORENHOF 4RMOIP ■HET AJIEUU/fc TV.SE/ao^Aj /ABA10U>/WAr P6AJK >JE OVÖ& HET Voo- pec*iPA'-rivA J cj£E*o zee I//VAT ze TE Hocq frP /«Pu. UVWAT',"' FRED BASSET TiTmöglËtTiötöüdjicnüfe denten, raar k hcóp dst De avonturen van Jommeke DE KLEINE PROFESSOR Professor op het heil van S de verkleinde mens L Dat ik mij toch altijd moet IT f vernissen.'., ik bedoel, vergissenJ IK CA VERKLEINEN ESCARGOTS MET SPINAZIE Een oud Frans recept dat misschien iets oor de Nederlandse gastronomische .ontdekkingsreizi ger". U kunt er es cargots uit blik voo gebruiken. Fruit eei ragfijn gesnipperd uitje in boter bove laag vuur heel licht goudgeel. Voeg dan fijngesneden kookte of rauwe ham en laat dit e meefruiten. Breng flinke pan water met wat zout aar kook en werp er naziebladeren Schep ze er weei als het water weer de kook is geko- en laat ze g uitlekken in een giet. Druk met de hand overtollig er verder uit. Voeg de spinaziebla- deren aan de gefruite met ham toe t dit even sudde- i, zonder deksel e /en hoog vuu zodat vocht kan ve dampen. Voeg dan de escargots toe, e ziertje knoflook uit de knijper, royaal 'ersgemalen peper, zout naar smaak, desgewenst wat fijn gehakte walnoot als het mengsel nog erg vochtig mocht zijn, een fijngewre- beschuit. Laat het mengsel goed heet worden, n niet meer koken. De hoeveelheden han gen weer van uvl gen smaak af, ook de keuze tussen kookte en ra ham. Rauwe ham is wat pittiger. Geef hierbij stokbrood dat u zonodig in ruir minuten wat knap perigheid heeft ge geven in de o Wacht dan 5 minuten alvorens het brood te snijden. WINA BORN Leidse bioscopen LUXOR: "Even en oneven", da. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00,4.30 7.00 en 9.30 uur, al. CAMERA "Grease", da. 7.00 en 9.15, za. en woe. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4,15, 7.00 en 9.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "Love and death", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "De wraak van de roze panter", 2.30 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO 2: "Jaws 2", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jr. LIDO 3: "An unmarried woman", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. STUDIO: "Waterschapsheuvel", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, al. TRIANON: Fedora", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 ir. REX: "Eros roulette", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., zo., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Lucky Luke", woe. en Bioscopen Alphen EURO 1: "Even en oneven", da. 1.30, en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, al. Nachtvoorstelling: "Fighting Mad", 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Jaws 2", da. 1.45, 6.45 en uur.zo. ook 4.15 uur, za. ook 12.15 uur EURO 3: "Grease", da. 2.00, 7.00 e uur, zo. ook 4.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "Little big mai 12.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Robin Hood en z schelmen", za., zo. en woe. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Het huis der m zieke vrouwen", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Julia", do., di. en woe. 8.30 uur. vr. 9.15 uur, 16 jr. "Capricorn I", vr. 7.00, za., zo. 4.00 en zo. 6.15 uur, 12 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiènt). Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 Kinderafdeling: dag. Sint Elisabeth-zlekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 \iur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders en grootouders). Dag. van 14.30-14.45 uur en van 18.30-18.45 uur. verstrekken. Bezoektijden Kinderkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). ^ad^ïlieuius 22 januari 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - In Luxemburg hebben de dagbladen eene proclamatie van den minister-president Von Blochausen gepubliceerd naar aanleiding van het huwelijk van ZM. den Koning (Willem III, Red.) en waarin o.m. kennis wordt gegeven van de benoe ming van Prins Hendrik tot admiraal der Nederlandsche vloot met den titel van maar schalk. Het stuk wordt onmid dellijk gevolgd door een tweede, waarin het overlijden van den zelfden Prins Hendrik wordt medegedeeld en dat als volgt luidt: "Luxemburgers! Eene ontzaglijke ramp treft het Groothertogdom. Prins Hen drik is dezen ochtend, den 13- den Januari, plotseling overle den (Prins Hendrik, 1820-1879, was in 1850 door zijn broer, Ko ning Willem III, benoemd tot stadhouder van het Groother togdom Luxemburg, waar hij, evenals in Nederland, buiten- gewoon populair was. Red.) Van deze noodlottige gebeurte nis staat het gansche land ver plet. ZM. de Groothertog, onze welbeminde Souvereindie hem ter beloning van uitstekende diensten voor nog slechts weini ge dagen de hoogste waardig heden verleend had, verliest in hem den getrouwsten onder daan, het land den ijverigsten beschermer. Moge de doorluch tige, rampspoedige Vorstin (Hendriks tweede echtgenote Maria, prinses van Pruisen, Red.) in de uiting eener diep ge voelde deelneming, welke uit alle Luxemburgse harten tot haar komt, eene geringe ver zachting vinden van hare on metelijke smart. En moge de on vergankelijke heugenis der groote deugden van een vereer den Vorst immer, als een be schermenden geest, zweven over het Groothertogdom, dat hij zoozeer heeft liefgehad!". Vijftig jaar geleden: -Te Doorn heeft zich een comité uit de burgerij gevormd, dat gelden heeft ingezameld om den Duitschen ex-keizer ter gele genheid van zijn zeventigsten verjaardag een cadeau aan te bieden. Dit cadeau, bestaande uit twee witgeschilderde gree nenhouten tuinbankenelk vijf meter lang en sierlijk uitge voerd door den meubelryaker Veldhuizen te Doom, zal zater dag 26 januari as. door den voorzitter van het comité, baron Schimmelpenninck van der Oye, burgemeester van Doorn, den vroegeren monarch van Duitschland worden aangebo den. De beide banken, op de leu ning waarvan bronzen platen, vervaardigd door de firma Be geer, zijn bevestigd en waarop staat dat ze geschenken zijn door de burgerij van Doorn, zullen een plaats krijgen in den grooten tuin van het kasteel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17