Zesdaagse gaat verder zonder Bernard Hinault Nehemiah loopt tweemaal record Baanrecord niet voor Minneboo RECHT HEEFT ZÜN LOOP BU 47/1 „Ik ga voorlopig die baan niet meer op" MAANDAG 22 JANUARI 1979 t fieeft de strijd gestaakt en wordt verzorgd. Jk kon niet WIJK AAN ZEE (ANP) - Één vrouw is voorlopig tien mannen te erg. Nona Gaprindasjvili, de eni ge vrouwelijke grootmeester uit de schaakwe reld, was gisteravond even lijstaanvoerder in het Hoogovenschaaktoernooi. In de derde ron de behaalde de oud-wereldkampioene een over tuigende zege op de Israëliër Dzindzidasjvili. Zij poetste daarmee de gecompliceerde nederlaag van zaterdag tegen Lev Poloegajewski uit. ROTTERDAM (GPD) - Het eerste optreden van Ber nard Hinault in de Zes daagse van Rotterdam is van korte duur geweest. Nog voordat Joop Zoete melk zaterdagavond uit groeide tot de held van de dag, maakte Hinault zich alweer gereed om de thuisreis te aanvaarden. Op de derde avond staakte de Fransman halverwege de eerste koppelkoers de strijd, omdat hij teveel hinder ondervond van een hem al geruime tijd plagende knieblessure. Diep in zijn hart moet Hinault zich gelukkig heb ben gevoeld met zijn voortijdig afhaken, want reeds na de eerste twee avonden stond hij met kop- pelgenoot Günther Haritz op een hopeloze achterstand. Natuurlijk was Hinault door wed strijdleider Peter Post niet naar Rotterdam gehaald om even te komen winnen, maar toch had men op z'n minst verwacht dat de Breton in elk geval tot de laatste avond mee zou blijven huppelen. Zover kwam het zelfs niet. Het moment dat de Tourwinnaar za terdagavond van dr. Ab Rozijn het advies kreeg de strijd te sta ken, kwam voor hem ongetwij feld als een bevrijding. Forceren „Ik heb het geprobeerd, maar het ging echt niet meer", mompelde de Fransman nog. „Ik ben prof genoeg om mijn verplichtingen na te komen, maar ik wilde me in Rotterdam niet forceren om ver volgens straks een terugslag te krijgen in het voorseizoen. Het was mijn allerlaatste zesdaagse. Zelfs voor veel geld zal ik me er voorlopig niet meer toe laten verleiden om op de baan te gaan rijden". Günther Haritz kon zaterdagavond toch nog de baan op, omdat het koppel Schuiten-Karstens tijde lijk werd geneutraliseerd, na een val van Schuiten. Haritz reed de laatste koppelkoers zaterdag aan de zijde van Karstens, maar kon een dag later eveneens zijn kof fers pakken, toen Schuiten zich weer fit aan de start meldde. Ook wereldkampioen Gerrie Knete- mann werd zaterdag tijdelijk ge neutraliseerd wegens ziekte. Lachen Ondanks het uitvallen van Hinault kon wedstrijdleider Peter Post gistermiddag toch lachen. Het experiment om de zondagavond te verplaatsen naar de zondag middag bleek een enorm succes. Nu trok de vierde dag ruim 5500 toeschouwers en dat was bijna 3000 meer dan het gemiddelde van de laatste jaren op zondag avond. „Het is jaren geleden dat er op zondag zo'n sfeer heerste als nu. Ik geloof dat we het toe schouwersaantal van voorgaande jaren toch nog kunnen evenaren, ondanks het feit dat de weersom standigheden ons niet bepaald goed gezind zijn". Gisteren kreeg de Rotterdamse zesdaagse weer twee nieuwe lei ders. Het Australische koppel Danny Clark-Don Allan nam de leiding over van Patrick Sercu en Albert Fritz, waardoor twee bui tenlandse koppels samen met het Nederlandse favorietenkoppel Pijnen-Knetemann nog steeds de meeste aanspraken maken op de overwinning. De jury wilde het Nederlandse koppel gistermiddag kennelijk nog een handje toesteken, want terwijl Allan duidelijk als eerste over de streep kwam tijdens de laatste koppelkoers werd de overwinning toch toegekend aan René Pijnen en Gerrie Knete- mann. Post „Deze beslissing van de jury is belachelijk. Iedereen heeft kunnen zien dat Allan heeft gewonnen. Op deze manier hoeft het voor mij nu ook weer niet". 1. Clark/Allan (Aus) 290 punten op één ronde: 2. Sercu/Fritz (Bel Wdl) 481, 3. Knetemann/Pijnen (Ned.) 360 op vier ronden: 4. Zoe- temelk/Hempel (Ned/Wdl) 226, op zes ronden: 5. Raas/Peffgen (Ned/Wdl) 236, op negen ronden: 6. Venix/Torne (Ned/Bel) 312, op elf ronden: 7. Van Vliet/Hermann (Ned/Lie) 324, 8. Karstens/Schui ten (Ned) 275, op twaalf ronden: 9. Debosscher/Wesemael (Bel) 208, op achttien ronden: 10. Van den Hoek/Priem (Ned) 120, op twintig ronden: 11. Van Gerwen/Bal (Ned) 141, op achtendertig ron den: 12.Cluzeaud/Bertin(Fra)29. Amateurs Het Nederlandse koppel Koot/Van Pol heeft zijn voorsprong in de amateurzesdaagse op de vierde dag uitgebreid met één ronde. Het duo heeft nu twee ronden voorsprong op een vijftal combi naties, van wie Slot en Huveneers met het hoogste puntenaantal de tweede plaats innemen. ROTTERDAM - Amateur-wielren ner Gaby Minneboo heeft zon dagmiddag tijdens de Zesdaagse van Rotterdam een mislukte aanval gedaan op het baanre cord op de 5 km, dat sinds 1974 op naam staat van Martin Venix in 4.5531. Achter gangmaker Frits van Duivenbode bleef Minneboo ruim 5 seconden boven de tijd van Venix. Jk weet niet of het wel ver standig is geweest nu een aanval te doen op het baanrecord. De om standigheden waren niet be paald ideaal. Ik had nauwelijks getraind en in de laatste 2 km kreeg ik bijna geen lucht meer", aldus een teleurgestelde Gaby Minneboo Gaprindasjvili heeft twee punten uit drie, maar zij werd later op de avond gepasseerd door Poloega- jevski die zijn afgebroken stelling tegen Nikolac in winst omzette. Wanneer er na het eerste weekein de een prijs voor de minst for tuinlijke deelnemer zou moeten worden uitgereikt, ging die zon der mankeren naar Hans Ree. Door zijn "Argentijnse" been breuk beweegt Ree zich nog al tijd voort met behulp van een kruk. Dat betekent dat hij zich aan de spekgladde west-kust he lemaal niet kan bewegen van ho tel naar speelzaal. Vijf mannen waren nodig om Ree naar en in een auto te dragen, die tenslotte glijdend de speelzaal bereikt^. In die zaal verging het Ree ook niet te best. Ree scoorde één uit drie, maar hij heeft kansen gehad op twee en een half punt. Tegen Ni kolac raakte hij in de tweede zit ting van de partij uit de tweede ronde al zijn voordeel kwijt en verloor tenslotte. Tegen Hübner miste hij een winstkans, maar dit keer kon hij nog uitwijken naar Lev Poloegajewski 16.h4-h5 Tf8-c8 17.Kcl-bl Lg7-f8 18.Da3-b3 Lf8-c5 19.Le2-g4 Lc5xe3 20.f2xe3 Df6-g5 21.Lg4x07 Pb6xd7 22.h5xg6 h7xg6 23.Db3xb7 Kg8-g7 24.Db7- Interessant was (ook) 24.d6. 24. Dg5-e7 25.Tdl-d2 Jan Timman werkt ondernemend aan het bord, maar meer dan halfjes heeft het hem niet opgele verd en daardoor vormt hij met nog vijf anderen de middenmoot van spelers die tot nu toe vijftig procent hebben gescoord. Vandaag hebben de schakers rust, morgen gaat het toernooi verder met de vierde ronde. Uitslagen 1. Koot/Van Pol (Ned) 23 punten, op twee ronden: 2. Slot/Huveneers (Ned) 37, 3. Geserick/Kuiken (Ned) 18, 4. Sörensen/Refsham- mer (Den) 18, 5. d'Herde/Bis- schop (Bel) 16, 6. Rietveld/De Jong (Ned) 15, op drie ronden: 7. Ledermann/Kuihin (Wdl) 26, 8. Grootzwagers/Hellemons (Ned) 5, 9. Vonk/Ketelaars (Ned) 5. r tot IJSSPEEDWAY - Op de kunstijs baan De Uithof in Den Haag is de Fin Ton Hiltunen eerste gewor den in een wedstrijd, die meetelt voor het wereldkampioenschap ijsspeedway. De Tsjech Svoboda werd tweede. ZEILEN - De Nederlander Cor van Aanholt heeft in de derde wed strijd van de serie om het wereld kampioenschap zeilen in de La ser ldass zijn derde positie niet kunnen vasthouden. Na een overwinning en een 7de plaats kwam Van Aanholt gisteren als 18de binnen. De Nederlander be zet nu de vierde positie. WATERPOLO - HZC/De Robben is op het sterk bezette toernooi in West Berlijn op de derde plaats geëindigd. De Hilversumse for matie kwam tweemaal tot winst. Spandua '04 won het toernooi. Tweede ronde: Ree-Nikolac 0—1; Poloegajewski- Gaprindasjvili 1-0; Dzipdzin- dasjvili-Hort V2-V2; Andersson- Garcia V2-V2; Miles-Sosonko V2-1/ 2; Timman-Hünber V2-V2. Derde ronde: Hübner-Ree V2-V2; Sosonko-Tim- man V2-V2; Garcia-Miles V2-V2; Hort-Andersson V2-V2; Gaprin- dasjvili-Dzindzindasjvili 1-0; Nikolac-Poloegajewski 0-1. De stand: 1. Poloegajewski 2V2 pnt; 2. Ga prindasjvili 2 pnt; 3. Timman, Hübner, Sosonko, Hort, Anders- son, Miles en Dzindzidasjvili IV2 pnt; 10. Nikolac, Ree en Garcia 1 pnt. Het verloop Het verloop van de partij uit de derde ronde tussen Sosonko (wit) en Timman (zwart) was als volgt I.d2-d4 Pg8-f6 2.c2- 4 g7-g6 3.Pbl-c3 d7-d5 4.Pgl-f3 Lf8-g7 5.Ddl-b3 d5xc4 6.Db3xc4 0-0 7.e2-e4 Lc8- g4 8.Lcl-e3 Pb8-d7 9.0-0-0 Pd7-b6 10.Dc4-c5 Pf6-d7 ll.Dc5-a3 e7-e5 12. d4-d5 Lg4xf3 13.g2xf3 Dd8-f6 14.h2-h4 Df6xf3 15.Lfl-e2 Df3-f6 DORTMUND - De 20-jarige Ursula Hook (Wdl.) heeft gisteren in de Westfalenhal in Dortmund het wereldrecord (indoor) op de 800 meter verbeterd en gebracht op 1 minuut en 59.9 seconden. Overi gens werden in het afgelopen weekeinde nog twee indoor we reldrecords verbeterd. De 19-ja- rige Amerikaan Renaldo Nehe miah verbeterde in een tijdsbe stek van 24 uur tweemaal het we reldrecord op de 60 yards horden. Vrijdagavond kwam Nehemiah samen met zijn landgenoot Greg Forster tot 6,95 seconden. Een dag later liep hij de afstand in New York in 6,88 seconden. De Fransman Thierry Vigneron zorgde tenslotte voor een nieuw wereldrecord (indoor) junioren polsstok springen. In Parijs sprong de Fransman met de pols stok over de 5,43 meter. Tijdens de internationale indoor atletiekwedstrijden in Dortmund was ook succes weggelegd voor Koen Gijsbers van De Bataven Gijsbers won de 400 meter in 48.8 seconden. Nederlandse over winningen kwamen verder op naam van de junioren Maaike Persoons (AW'36) en Mgrc Borghans (Caesar). Maaike Per soons werd eerste op de 800 me- Christ van der Smissen waardig kampioen NIEUWKUYK (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond is met de eerste titel in het 47/1 voor Christ van der Smissen ontsnapt aan een lacher van de eerste orde. De dreiging heeft lang boven het beijzelde Nieuw- kuyk gehangen. In het twintigste toernooi was Van der Smissen, mede bij afwezigheid van de zie ke maestro Vultink, veruit de beste. Na zes ronden was zijn al gemeen gemiddelde 50 procent beter dan dat van zijn enig over gebleven concurrent, Willy Steu- res, die zaterdagavond in vier beurten een nederlaag leed tegen de plotseling los gekomen Louis Havermans. Op grond van alle internationale en„ tot dit seizoen ook nationale reglementen was Van der Smis sen op dat moment al kampioen. Op grond van de nieuwe regel dat het onderlinge resultaat bij gelijk puntentotaal doorslaggevend zou zijn, moest Van der Smissen de finale winnen of gelijk spelen. Bij een nederlaag was Steures kampioen. Een absurde zaak, een merkwaardige hersenkronkel, die slechts tot doel had de beslis sing tot de laatste dag uit te stel len. Dat de beste speler geduren de de drie dagen in dat gokspel letje het slachtoffer kon zijn, maakte niets uit. regel moet zo snel mo gelijk afgeschaft worden. In Nieuwkuyk namelijk konden de partijen in de zesde ronde van Steures en Van der Smissen, die de ranglijst met grote voorsprong aanvoerden, net zo goed niet ge speeld worden. De resultaten wa ren voor de uiteindelijke aanwij zing van de nieuwe titeldrager to taal niet belangrijk. In de finale zag het er aanvankelijk somber uit voor Van der Smissen. Steu res nam in zes beurten een voor sprong van 184-34. De bondsoffi- cials maakten zich al ongerust over de storm van kritiek, die over hen zou komen als Steures zou winnen. Geconfronteerd met een achter stand van een halve partij mani festeerde Van der Smissen zich weer op zijn sterkst. Net als hij had gedaan bij hopeloze achter standen tegen Bessems in de zes de ronde en Havermans in de vijfde ronde. Bessems liep in de zesde beurt uit naar 201-76. De toekomstige kampioen trok de partij met de enige serie boven de 200 naar zich toe. Tegen Haver mans, die vaak van hem won, leek hij hopeloos verloren in een marathon-partij van zeventien beurten. Van der Smissen han teerde in zijn diepe inzinking het wapen van de carotte en kreeg zijn tegenstander toch op de knieën. Veerkracht Ook in de, normaal overbodige, fi nale bezat hij nog genoeg veer kracht. De series vlottten niet erg: 49 en 77, maar Steures kreeg geen behoorlijke aanvangsstoot meer. Met de reeks van 102 in de negende beurt was alles weer an ders en zoals het moest zijn. Het betekende Van der Smissens tiende nationale titel, de eerste in het 47/1. Hij werd kampioen in alle spelsoorten op één na: het 47/2. Steures eindigde als tweede en mag waarschijnlijk met Van der Smissen deelnemen aan het Europees kampioenschap van 1 tot 4 maart in Aix-les-Bains. Dat was alleen mogelijk, omdat Piet Vet in de slotronde gelijkspeelde tegen Jos Bongers. De jongste deelnemer kon Steures nog ver dringen op gemiddelde, maar kwam één matchpunt tekort. Bongers was niettemin de grote verrassing van het toernooi. Hij was de enige, die na een beroerde eerste dag, met opvallend gemak series boven de honderd op de lijn produceerde. Bongers herin nerde aan de afwezige Vultink. Het gemak en de souplesse waarmee hij de ballen aan een trosje hield, konden hem in maart te Zwaag wel eens de nationale titel in de gemakkelijker spel- soort 47/2 bezorgen. De eindstand is: 1. Van der Smissen 14 224 31.34 2. Steures 10 128 21.74 3. Bongers 9 141 21.95 4. Vet 7 124 20.95 5. Bessems 6 116 19.95 6. Havermans 6 134 17.77 7. Sundquest 2 77 18.12 8. Van Deventer 2 101 15.64 ter meisjes in 2 minuten en 12.4 seconden, Borghans zegevierde op de 3000 meter jongens in 8.24.1. Op de 800 meter, waarbij de West- duitse Ursula Hook het wereld record verbeterde, liep ook Ellv van Hulst van Olympia '48. Zij eindigde als derde in de tijd van 2.11,8. Hans Koeleman (AAC) eindigde op de 3000 meter bij de heren als derde in 8 minuten en 6.3 seconden. Kor Louws (De Gemzen), de Nederlandse kam pioen op dc 1500 meter, werd op de 1000 meter vijfde in 2.23.6. Joost Born is gisteren in Fürth (Wdl.) als zesde geëindigd in de Euroval-cross, de sterkst bezette veldloop van West-Duitsland. De wedstrijd over tien kilometer le verde in 30 minuten en 15.3 se conden een overwinning op voor de Westduitser Christoph Herle. Joost Borm legde de afstand af in 31 minuten en 9.7 seconden. Jos Hermens, de wereldrecord houder 20 kilometer en uurloop, die onlangs na een operatie aan zijn achillespees de training weer heeft kunnen hervatten, gaat voor enkele weken naar de Ver enigde Staten. De Nijmegenaar zal daar door de orthopedisch chiruFg Lcach geholpen worden aan zijn chronische ontsteking van zijn linker achillespees. Leach heeft John Walker onlangs ook van een langdurige blessure afgeholpen. Bronstrins o blijft ongeslagen DORDRECHT - Evert Bronstring is door een overwinning op Scholma in de vierde ronde ste viger aan de kop van groep 2 ge komen in de halve eindstrijd van het Nederlandse damkampioen schap. In groep A heeft Van Aal ten na drie overwinningen in successie de leiding met 7 pun ten. De uitslagen van groep 1 waren: Rijkaard-Bies 1-1; Van de Mee- rendonk-Hooibcrg 0-2; Van Aal- ten-Palmer 2-0; Stokkel-Van der Wal 1-1; Van Tilburg-Visser 1-1; Hooyberg-Bies 1-1; Palmer-Rij- kaard 2—0; Stokkel-Van de Mee- rendonk 1-1; Van Tilborg-Van Aalten 0-2; Van der Wal-Visser 1-1; Stand: Van Aalten 7 pnt; Hooyberg en Van der Wal 5 pnt: Visser, Stokkel en Bies 4 pnt. Uitslagen groep 2: Bronstring-Ma- thijsen 1-1; Van der Borst-Bak- ker 0-2; Meijler-Jansen 0-2; Scholma-De Ruiter 0-2; Van Harten-Capelle 0-2; Seholma- Bronstring 0-2: Jansen-Van Har ten 1-1: Capelle-Van der Borst 1-1: Mathijsen-De Ruiter 0-2: Bakker-Meijler 2-0: Stand: Bronstring 7 pnt; De Ruiter en Jansen 6 pnt Bakker 5 pnt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11