LEIDSCH DAGBLAD Reg kan ering niet meer terug Nog meer bedreigen stakingen Engeland vandaag "Mi Amigo gezonken Duizend gulden voor drie contactdozen Schaatsen bijna op ZATERDAG 20 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35761 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vijf opvarenden door kustwacht gered DEN HAAG - Het schip van waaraf de radiopiraat Mi Amigo tot voor kort uitzond is op de Noordzee voor de Engelse kust zinkende. Een reddingsboot van de Britse kustwacht heeft vijf opvarenden van het schip, vier Engelse disc- jockeys en een zendertechnicus, gehaald. Het schip is volgens de kustwacht reddeloos verloren en zal, afhankelijk van de weersom standigheden, binnen 24 uur zin ken. De Mi Amigo is oorspronkelijk een in 1921 gebouwde zeilboot, waar later een motor ingebouwd is. Het was al lange tijd bekend dat het schip nauwelijks meer zeewaardig was. Een aantal Ne derlandse opvarenden verlieten enkele maanden geleden het schip uit protest tegen de levens gevaarlijke werkomstandighe den. De zware zender van de Mi Amigo dreigde namelijk het schip in twee delen te doen bre ken. Om dat te voorkomen was in het middenschip beton gestort op de plaats waar de staalplaten nog maar een paar millimeter dik waren. Dit was het gevolg van onvoldoende onderhoud. De boot was voor het laatst in 1966 in een dok geweest voor een onder houdsbeurt. Er was dan ook maar een enkele zware storm voor no dig om het schip te doen zin ken. De pompen konden gisteravond het water niet meer verwerken, waarop de opvarenden noodsei nen gaven aan de kustwacht. Met het einde van de Mi Amigo is ook een definitief einde gekomen aan de periode van ruim vijftien jaar waarin piratenzenders vanaf de Noordzee voor de Nederlandse en Britse kust commerciële uit zendingen verzorgden. Het nu prijs gegeven schip heeft een veelbewogen geschiedenis achter de rug. In 1959 kochten Zweedse zakenlieden de Mi Amigo om er in de buurt van Ko penhagen onder de naam Radio Nord mee te gaan uitzenden. In 1963 begon Radio Caroline, toen nog onder de naam Radio Atlan ta, vanaf de Noordzee voor de Engelse kust uitzendingen. In 1968 werd het schip naar Am sterdam gesleept waar het tot 1971 bleef liggen. Toen zou het een piratenmuseum worden, maar door een list werd het schip opnieuw de Noordzee opge bracht om opnieuw uitzendingen in het Nederlands en het Engels te gaan verzorgen. Geldschieter voor dat project was de Belgische wafelbakker Sylvain Tack, die zich echter eind vorig jaar terug trok al bleef hij nog wel voor vijf tig procent eigenaar van het schip. ALKEMADE - Voor het ronde sommetje van duizend gulden wordt de gemeente Alkemade drie rand-geaarde contactdo zen rijker. Aangesloten op het al bestaande Uchtnet, dat wel maar als gewone burger wordt je dan toch wel wat huiverig om een electriciën over de vloer te halen. De drie contactdozen komen in drie scholen en zijn nodig om de koelkisten voor de schöol- melkvoorziening op aan te sluiten. Volgens de woordvoerder van de gemeente Alkemade is het bedrag gebaseerd op erva ringscijfers van de Melkunie. "Het gaat hierbij niet alleen om de doosjes zelf en de lei ding, maar ook het aanbren gen en er is nogal wat hak-, breek- en boorwerk nodig. En je zit al gauw op een arbeids loon van f 35,- per uur". Hij voegt er nog aan toedat het bedrag èen begroting is. (Bijna) klaar voor de start "Belofte aan VN nakomen DEN HAAG (GPD) - Het is ondenkbaar dat de regering nu nee zou zeggen op het verzoek van de VN om soldaten voor de Libanon beschik baar te stellen. Dat zou in strijd zijn met onze beloften aan de VN en met al onze dierbare ver halen over de betekenis van deze vredestaak van de Verenigde Naties. Dat zei minister-pre sident Van Agt gisteravond na het wekelijkse kabinetsberaad. DEVENTER - Militairen werken met man en macht om de tribunes i de ijsbaan sneeuwvrij te krijgen. Vanmiddag moeten daar strijders voor het Europees schaatskampioenschap van start. UTRECHT (GPD) - Over enkele dagen is er geen schaats in ons land meer te koop, erg grote of kleine maten of zeer dure soorten uitgezonderd. Veel winkels heb ben nu al bijna geen schaats meer in huis. De laatste weken zijn er honderdduizenden schaatsen over de toonbank gegaan, zowel houten als met schoenen. De enige Nederlandse fabriek van houten schaatsen, Frisia in IJlst, heeft van veel afnemers dringen de verzoeken gekregen voor aan vullende leveringen, maar is daartoe niet in staat. De fabriek draait wel op volle toeren, maar dat is voor het volgend seizoen. Als daar nu al van wordt afge knabbeld, kan het bedrijf straks geen contracten aangaan. Direc teur De Vries schat, dat deze win ter tegen de honderdduizend houten schaatsen zijn verkocht. „Het is nog nooit zo hard gegaan als r 36 PAGINA'S Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) wil de woningbouw opvoeren. Hij kondigde gisteren een aantal maatregelen aan om de in zakkende woningbouw op te peppen. Brokx denkt via ex tra subsidies vooral de wo- ningwetbouw in de randstad te stimuleren, hij wil het ko pen van een eigen huis voor de lagere inkomens gemak kelijker maken, de huren dit jaar niet laten stijgen en meer woningen voor één en tweepersoonshuishoudens laten bouwen. PAGINA 7 Schermutselingen tussen Is raël en Libanon nemen toe. PAGINA 9 Nico Scheepmaker over Ka- rel Lotsy PAGINA 13 Gesprek met Anne Vonde ling, kamervoorzitter en PvdA-lijsttrekker voor het Europese Parlement. PAGINA 19 Britse acteur Ian Ogilvy, su perheld zonder veel kapso- PAGINA 23 Bisschop Gijsen, scheurma ker uit bisdom Roermond. PAGINA 25 De Unie van Utrecht, 400 jaar Nederlandse onafhan kelijkheid. PAGINA 27 De Klepperdoos, tekeningen van kinderen. PAGINA 31 Een lachje kan er nog wel af bij de militairen van het 43ste en 44ste infanteriepantserbataljon. In de Johan Willem Friso kazerne krijgen zij voorlichting over de situatie in Libanon van ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken. Fabrikant Jaap Havekotte heeft de Compromis OVer laatste ti.id 20.000 Daar afgezet en Unifil-mandaat Van Agt noemde de uitzending van Nederlandse troepen de „proef op de som", en het gestand doen van een belofte die Nederland vijftien jaar geleden al heeft ge daan. Gisteren kwam bij de rege ring in Den Haag het officiële verzoek van de VN binnen om troepen beschikbaar te stellen. Secretaris-generaal Waldheim van de volkerenorganisatie heeft volgens Van Agt opnieuw laten blijken hoezeer hij de Nederland se bijdrage op prijs stelt. De premier noemde Zuid-Libanon een „niet ongevaarlijk gebied". Maar hij was verheugd over het feit dat de reactie van de publieke opinie en ook van het parlement overwegend positief is. Van Agt zei dat al veel internationale con tacten zijn gelegd met landen die reeds troepen in de Libanon heb ben. Volgens staatssecretaris Van Lent is de voorlichting over het hele gebeuren, ook aan het parlement, tot nu toe wat magertjes geweest. Oorzaak daarvan is dat de rege ring weinig tijd had. Tussen het tijdstip van de beslissing en dat van uitzending (1 maart) moet zo veel georganiseerd worden, dat wachten niet mogelijk was. Van Lent gaf toe dat niet alleen vrijwilligers zullen gaan. Een belangrijk deel van de soldaten wordt aangewezen. Het is niet zinvol om her en der vrijwilligers vandaan te halen, omdat wij een goed op elkaar ingespeelde een heid moeten uitzenden, aldus Van Lent. Dat is ook in het belang van de mensen die wij uitzenden. Bovendien hebben we bewust gekozen voor een dienstplichti- genleger en nu moeten we niet die keuze weglopen. LONDEN (UPI) - "Er is nog niets te merken van een versoepeling van de strategische blokkade van bedrijven, havens en routes in heel het Verenigd Koninkrijk door stakende vrachtwagenchauffeurs", verklaarde minister van verkeer William Rodgers in het La gerhuis. Uit opmerkingen van staatssecre- De staatssecretaris zei dat het taris C. van Lent van defensie (personeelszaken), die Van Agt begeleidde, valt op te maken dat de eerste informele verzoeken van VN-zijde al vóór de kerst van het afgelopen jaar in Den Haag zijn ingediend. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gaf onlangs toe al vóór Kerstmis met zijn Israëlische collega Dajan over een Nederlandse militaire rol in Libanon te hebben gespro ken. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. IJzel Van het zuiden uit toenemende bewol king en later kans op ijzel. Vrij krachti ge aan de kust harde oostelijke wind. Later afnemend en draaiend naar het zuiden. Middagtemperaturen om het vriespunt. 21 januari Zon op: 8.36 uur; onder: 17.06 u op: 0.53 uur; onder: 11.54 uur. Hoogwater te Katwijk 8.13 en J laagwater 3.51 en 16.18 uur. 22 januari Zon op: 8.35 uur; onder: 17.08 u op: 2.01 uur; onder: 12.23 uur. Hoogwater 9.06 en 21.41 uur; li 4.42 en 17.14 uur. de militairen reageert trant van „We zitten er niet op te wachten, maar als het moet gaan we". Hij zei die reactie gezien de omstandigheden positief te wil len waarderen. Gistermiddag zijn de soldaten van alle bij de VN-uitzending betrok ken eenheden (het 44e bataljon uit Zuidlaren, een compagnie van het 43e uit Assen en enkele ande re eenheden) voor heteerst in As sen samen geweest. Zij kregen daar uitgebreid voorlichting over wat hen te wachten staat en over de politieke situatie in Libanon. Maandag zullen al deze militairen in Zuidlaren worden geconsig neerd. De soldaten uit Zuidlaren die niet meegaan naar Libanon, verhuizen tijdelijk naar Assen. Ook de geneeskundige eenheid die wel naar Libanon gaat, blijft voorlopig nog in Assen. Het is nog onduidelijk hoeveel de Libanon-operatie Nederland gaat kosten. Hoewel de VN de kosten voor transport en legering voor zijn rekening neemt, zijn er voor Nederland ook extra kosten, zo als de salaristoeslagen van 4 tot 14 dollar per dag en de inhouding voor huisvesting en voeding van dienstplichtigen (circa 200 gul den per maand) die nu voor rijks rekening zal komen. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft vrijdagavond gezegd dat het ka binetsbesluit nooit zonder reëel vooroverleg met de Tweede Ka mer genomen had mogen wor den. Hij noemde dit een voor beeld van de wijze waarop dit ka binet met voldongen feiten werkt. Premier Smith uitgejouwd gros door blanken SALISBURY (Reuter) - Premier Smith van Rhodesië werd gister avond tamelijk vijandig ontvan gen in Salisbury waar hij een be roep deed op de blanke bevol king "ja" te zeggen tegen een zwart meerheidsbewind. Hij werd tijdens een bijeenkomst, die twee uur duurde, uitgejouwd dooreen klein aantal mensen, die er niets voor voelt de macht over te geven. Maar ook de overigen van de onge veer 800 aanwezigen, raakten niet erg onder de indruk van de ar gumenten van de premier dat de blanken geen keuze hebben, dan de macht uit handen te geven. Op dertig januari gaan in Rhodesië de blanken naar de stembus om te stemmen over de nieuwe grondwet, die voorziet in een zwart meerheidsbewind. Smith is van mening dat de blanken geen andere keus hebben, dan hiermee in te stemmen. Op zijn vraag aan het publiek „wat had den we anders kunnen doen?, werd de premier toege schreeuwd: waarom neem je geen ontslag, of doorvechten tot het bittere einde". Een jongeman, die vier jaar in streken had door gebracht, waar strijd werd gele verd, beschuldigde hem van ver raad. Na afloop van de bijeekomst ver telde de premier verslaggevers dat hij nog steeds van overtuigd is dat de meerderheid van de blanken zich in het refenrendum zullen uitspreken voor het zwarte meerderheidsbewind Op bepaalde levensmiddelen er in elk geval voor het weekein de voldoende voedsel in de win kels, maar voor begin volgende week dreigt een nieuwe golf van 24-uursstakingen in Engeland. Bond 1,1 miljoen vuilnismannen, personeel van de gemeentereini- gings-, riolerings- en waterbe drijven, verpleegsters en zelfs doodgravers door het hele land en 3.000 ambulance-chauffeurs gaan maandag staken. Om mid dernacht ging 1800 man bagage- en bedienend personeel van de Londense luchthaven Heathrow in staking. Tekorten bestaan vooral aan eieren, boter, margarine, wasmiddelen, diepvriesprodukten en in minde re mate aan suiker. Lichtpunten waren dat de voorzie ning van geneesmiddelen en an dere medische benodigdheden beter bleef lopen dan aan het be gin van de week werd gevreesd, terwijl waarschijnlijk morgen de levering van water voor ruim 1 miljoen mensen in het noordoos ten van het land zal worden her vat, nadat een loonakkoord is be reikt. Zelfs voordat de huidige golf van winterstakingen toesloeg om de Britse produktie en uitvoer te treffen was overigens de groei al vrijwel geheel uit de'Britse eco nomie verdwenen. Dit blijkt uit de jongste officiële cijfers over de Britse economie die deze week zijn verschenen, namelijk die be treffende het vierde kwartaal van vorig jaar. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breéstr. 89, Leiden, tel. 123313 Stilstand ntussen is de Britse handel tenge volge van de blokkade van de ha vens aan landzijde vrijwel geheel tot stilstand gekomen. Opslag ruimte voor goederen die voor uitvoer of invoer zijn bestemd is er nauwelijks vandaar dat het ge vaar dreigt dat exportcontracten worden opgezegd. Volgens des kundigen zou het, ook al zou er op korte termijn een einde komen aan de blokkade, zeker al acht weken gaan duren voor er in de Britse scheepvaart en havens weer normaal zal kunnen worden gewerkt. laatste tijd 20.000 paar afgezet wacht nu op een laatste partij van 2500 paar. Hij levert wel uit de lopende produktie, maar ver wacht dan ook voor het volgend seizoen in de problemen te ko men. „De mensen willen name lijk steeds vroeger kopen, al in september, omdat de banen half oktober open gaan". Ook schaatsen uit het buitenland (Oost-Duitsland, Hongarije, Roemenië) zijn overal vrijwel op. Vriend Carter op bezoek bij Chomeini? PARIJS (UPI) - Ramsey Clark, ad viseur en persoonlijke vriend van president Carter, wordt vandaag in Parijs verwacht. Het wordt niet uitgesloten geacht dat Clark, die minister van justitie in de VS is geweest, in Neauphle-le-Chateau een onderhoud zal hebben met de Sji'itenleider Chomeiny. Leden van Chomeiny's gevolg hebben gezegd dat de Sji'itenleider be reid is Clark te ontvangen als hij dat wil. NEW YROK (UPI) - De leden-lan den van de veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben gis teren een compromis bereikt over de tekst van een resolutie, die verlenging betekent van het mandaat van de VN-vredesmacht in het zuiden van Libanon, Unifil, volgens welke een vredesmacht van de VN in Zuid-Libanon toe zicht houdt. Het mandaat, dat of ficieel op 19 januari zou aflopen, zou volgens de resolutie met vijf maanden worden verlangd tot en met 19 juni. AI meer dan twee miljoen Meer dan twee miljoen zit er in de pot van de nationale puz zelactie t.b.v. "Het Gehandi capte Kind". Met de op brengst van puzzel 17 van ruim 97 duizend gulden is de tussenscore gekomen op twee miljoen negenenzestig duizend gulden. Gezien dit fraait resultaat zijn voor de puzzel van deze week twintig extra prijzen beschikbaar ge steld van f 50,-. Acties tegen vertrek naar Libanon UTRECHT/DEN HAAG (GPD, ANP) - De beslissing om Ne derlandse soldaten naar Li banon te sturen heeft heel wat reacties losgemaakt. Zo werd door een aantal ouders van dienstplichtige militairen een comité van verontruste ou ders opgericht. De ouders vinden dat Nederland geen dienstplichtigen onvrijwillig mag uitzenden. Het Israël-comité Nederland vindt de Nederlandse troe penzending in strijd met de traditionele vriendschap tus sen Nederland en Israël De Vereniging van Dienstpo- lichtige Militairen (WDM) tenslotte gaat een kort geding aanspannen tegen de staat der Nederlanden over het be sluit om de troepenmacht ter beschikking te stellen aan de vredesmacht in Libanon. Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelo zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1