Moeilijkheden in Engeland spitsen zich toe Dagen Perzische burgerregering lijken geteld Vrees voor neemt toe Protest CDU en CSU tegen afzwakken beroepsveri no (TM! Callaghan maant vakbonden tot betere controle Opnieuw praten over Rijn STAAT DER NEDERLANDEN 91 LENING 1979 PER 1995/1999 VRIJDAG 19 JANUARI 1979 Voor de toch il arme bewoners van de krottenwijken in Teheran is het er niet beter op geworden. Door gebrek aan olie is er vor hen naast honger en armoede een derde bedreiging bijgekomen: de kou. In Iran zijn de temperaturen on het vriespunt. TEHERAN (GPD) - De dagen van de Perzische (burger)regering lijken geteld. Premier Bakhtiar krijgt geen steun van de voor naamste politieke en geestelijke leiders en weet het politieke le ven slechts te rekken doordat het leger nog geen keus heeft ge maakt voor de moslim-oppositie. Een speciale afgezant van de Per zische regering is gisteren in Pa rijs niet ontvangen door de daar in ballingschap levende geeste lijke leider Chomeini. Medewer kers van de ajatollah verklaarden dat er geen sprake kan zijn van verzoening tussen de moslims en het „door de Sjah geïnstalleerde ontwettige regime in Tehe- Een oproep tot steun aan het kabi- net-Bakhtiar van de Amerikaan se president Carter werd gister avond door de Parijse balling bruusk beantwoord in termen van: laat Carter zich met zijn ei gen zaken bemoeien. De ajatollah zei letterlijk: „De legaliteit of ille galiteit van het huidige kabinet is strikt een zaak van het Iraanse volk. Rust en stabiliteit zullen in Iran worden hersteld als er geen buitenlandse inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden meer is, in het bijzonder van de kant van de supermogendhe- den". De Amerikaanse oud-minister van justitie, Ramsey Clark, verklaar de gisteren in Teheran dat de re gering-Carter het „gebrek aan le vensvatbaarheid" van het kabi- net-Bakhtiar moet inzien en con tact moet zoeken met Chomeini. Clark is in Perzië op wat officieel een „privébezoek" heet, maar plaats vindt in nauw overleg met het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. Clark heeft in Teheran gesproken met pre mier Bakhtiar, de leider van het Nationale Front, Karim Sanjabi, en de „heilige man van Teheran", de ajatollah Talghani. Clark kon digde aan dat hij op terugreis naar Amerika een tussenstop in Parijs zal maken om een gesprek met Chomeini te voeren. Demonstratie Vandaag vindt in Teheran een mas sale demonstratie plaats van Chomeini's aanhangers. Ver wacht wordt dat meer dan een miljoen mensen het heengaan van de huidige regering zullen ei sen. Chomeini zal daarop reage ren met het bekendmaken van de leden van de „Islamitische Re volutionaire Raad". Deze raad krijgt tot taak een voorlopige re gering te vormen die, zo wordt in politieke kringen in de Perzische hoofdstad verwacht, zal bestaan uit aanhangers van de ajatollah en leden van het Nationaal Front, waarin de oppositiepartijen zijn gebundeld. In Parijs proberen medewerkers van Chomeini naarstig de me ningsverschillen met het Natio naal Front uit de weg te ruimen over het al dan niet plaatsnemen van oppositieleider Sanjabi in een nieuwe regering. Dinsdag werd vanuit het „regeringscen trum", zoals het langzamerhand wel mag worden genoemd, in de Franse hoofdstad meegedeeld dat er geen plaats voor Sanjabi in een door moslims gedomineerde regering zou zijn. Gisteren kwa men Chomeini's woordvoerders daarop terug. De ajatollah heeft zijn greep op het politieke gebeuren in Iran giste ren verder versterkt, met de be noeming van een gepensioneerde hoogleraar, Jadsllah Sahabi, als voorzitter van een commissie die toezicht moet houden op de al weken durende algemene sta king. Chomeini gaf gisteren order om weer olie voor de export te gaan produceren. Achtergrond van die maatregel vormen de problemen met de opslagcapaci teit, die voor stagnatie in de bin nenlandse olievoorziening zor gen. Sahabi heeft van Chomeini de speciale opdracht gekregen te voorkomen dat „het volk honger lijdt". Uit mededelingen van naaste me dewerkers wordt afgeleid dat Chomeini niet van plan is op zeer korte termijn naar Iran terug te keren. In een door de Franse tele visie uitgezonden interview ver klaarde premier Bakhtiar dat de ajatollah welkom is in Iran, waar aan hij direct toevoegde zijn functie niet aan Chomeini te wil len afstaan. Waarnemers menen echter dat Chomeini niet terug keert zolang hij nog niet op de steun van het leger kan rekenen. Op dit moment zou zijn persoon lijke veiligheid nog te veel gevaar lopen. Chomeini heeft Jalil Zarrabi, een Iraanse arts die op het ogenblik in Houston (Texas) praktijk uitoe fent, opdracht gegeven naar Washington te gaan om de leiding op zich te nemen van de Iraanse ambassade, waar het personeel aan ambassadeur Ardesjir Zahe- di, de voormalige zwager van de sjah, de toegang weigert. Het zou, volgens medewerkers van de aja tollah, echter niet de bedoeling zijn dat Zarrabi als ambassadeur gaat optreden. Hij zou alleen toe zicht moeten houden op de inter ne gang van zaken in de ambas sade en er voor moeten zorgen dat de stukken daar niet in ver keerde handen komen. Onrust In het oliegebied in het zuidwesten van Iran blijft het onrustig. Woensdag werden in Ahwaz minstens 40 mensen gedood toen door onbekenden vanuit auto's met mitrailleurs werd geschoten op een menigte die het vertrek van de sjah vierde. Volgens de plaatselijke bevolking was de schietpartij het werk van militai ren en zouden er zeker 100 doden zijn gevallen. Gisteren kwam het in het 100 kilometer noordelijker gelegen stadje Dezhful tot een treffen tussen leger en betogers. Volgens Radio Teheran openden soldaten het vuur toen demon stranten de gezinnen van legerof ficieren aanvielen. Er zouden 10 tot 20 doden zijn gevallen. Inmiddels duurt de „vakantie" van de sjah onverminderd voort. In het Egyptische Assoean waar hij sinds zijn vertrek uit Teheran (dinsdag) verblijft, ontving de sjah gisteren de Amerikaanse oud-president Gerald Ford. Ook de gastheer van de verdreven keizer en zijn echtgenote Farah Diba, president Sadat, was bij het gesprek aanwezig. In Egyptische regeringskringen verluidt dat de sjah zondag uit Egypte zal ver trekken naar Marokko, op uitno diging van koning Hassan II. Vanuit Marokko zouden sjah en keizerin Farah Diba naar de VS reizen. ROME (DPA- Het bestuur van de Italiaaise Communisti sche Partij heeft gisteren in een comminiqué benadrukt dat het optEden van de chris- ten-democaten de overige partijen di« de regering steu nen of 'gecbgen' en in het bij zonder de linkse partijen, voor 'erntige problemen' plaatst. Hiermee is nèuw voedsel gege ven aan de ,'eruchten dat er in Italië een egeringscrisis op komst is. De balans die de Communisische Partij heeft opgemaakt van de samen werking mit de christen-de mocraten de nu rond tweeë neenhalf jax duurt, is nega tief. De Chisten-Democrati- sche Partij leeft na de verkie zingen van 1976 weliswaar een minderleidsregering van uitsluitend ihristendemocra- ten gevorml, maar zou toch zonder parsmentaire steun van de ccmmunisten niet kunnen regren. De commu nisten kwanen ook tot een negatief ooiieel over het drie jarenplan <at de Italiaanse economie noet saneren. In dit plan wtrdt voorzien in stroomlijniig van de openba re diensten investeringen in het zuiden van het land en handhavinf van het loonpeil. Al eerder is ook van sociaal- democratishe kant kritiek op de christen-democrati sche regeing uitgeoefend. Partijleidei Longo had in dit verband gsteren een onder houd met <e leider van de so cialisten, Eettino Craxi. De Communstische Partij zegt in het conmuniqué voorts dat voorzéting van het 'par lementair* akkoord" dat de communiten met de chris- ten-demo:raten hebben ge sloten, aflangt van een reac tie op zeer korte termijn van de Chriiten-Democratische Partij op ïaar kritiek. De christen-democraten wordt in het conmuniqué verweten een situaie geschapen te hebben diï onhoudbaar ge worden is. De minderheids regering \an premier An- dreotti héét 'verkeerde be sluiten gemmen die schade lijk zijn voo* de belangen van het land'. Eei van die onjuiste besluiten vas de 'overijlde' aansluiting 7an Italië bij het Europese M>netaire Systeem (EMS) Aangenomen wordt dat de communisten zich zorgen maken over een mogelijk 'herleving'van de centrum linkse coaitieregering in Ita lië die hetland, zonder deel neming vai de communisten heeft gerejeerd van het mid den van <e jaren zestig tot 1976. LONDEN (Reuter/DPA) - De Engelse regering heeft zich gisteren uitgesproken tegen de afkondiging van de noodtoestand. Na een bijna drieëneenhalf uur durende bijeenkomst van het kabinet verklaarde premier Cal laghan tegenover het parlement dat de vakbonden had den beloofd meer controle uit te oefenen op de stakende vrachtwagenchauffeurs, die met hun staking het Engel se bedrijfsleven in moeilijkheden brengen. Callaghan verklaarde dat de vak bonden zouden proberen de sta kers een gedragscode op te leg gen, om zo controle uit te oefenen op de stakingsposten die de ha vens, opslagplaatsen en onder nemingen, die niet direct bij de staking betrokken zijn blokke ren. De regering, aldus de pre mier, zal dagelijks de vraag of de noodtoestand afgekondigd moet worden, opnieuw bezien. Wan neer de regering de noodtoestand afkondigt, kan zij legereenheden inschakelen bij het transport van belangrijke goederen, als le vensmiddelen. Met de gedragscode die vak bondsleider Evans heeft toege zegd moet het oneigenlijk bruik van stakingsposten a den voorkomen. Nu worden on dernemingen, die niets met de Kroongetuige in proces- Letelier WASHINGTON (Reuter) - Michael Townley, kroongetuige van de Amerikaanse regering in het pro- ces-Letelier, heeft gisteren voor de rechtbank verklaard dat de Chileense geheime dienst (DI- NA) hem opdracht had gegeven de in ballingschap levende Chi leense diplomaat, Orlando Lete- lier, te vermoorden. Townley heeft bekend in september 1976 de bom onder de auto van Lete- lier geplaatst te hebben, waar door Letelier en zijn assistente, Ronni Moffltt, om het leven kwamen. Hij was bereid om in ruil voor straf vermindering op te treden als ge tuige charge. Townley, die de afgelopen twintig jaar in Chili heeft gewoond, verklaarde in 1973 bij de DINA te zijn geko men, na de militaire staatsgreep die een einde maakte aan de rege ring van Allende. staking te maken hebben, door de staking belemmerd in hun werkzaamheden. De posten be slissen naar eigen inzicht welke transporten van zo groot belang zijn, dat ze moeten doorgaan. [n Schotland eisen de stakende chauffeurs van de boeren een bijdrage voor de stakingskas voor ze de melk vervoeren. Twee grote ketens van supermarkten hebben er al voor gewaarschuwd dat ze begin volgende week hun deuren moeten sluiten, omdat de stakers transporten van levens middelen niet doorlaten. Behalve de vrachtwagenchauf feurs, staakten gisteren ook de treinbestuurders weer voor vie rentwintig uur. Zij eisen een loontoeslag van tien procent en hebben al aangekondigd komen de dinsdag opnieuw voor vieren twintig uur in staking te gaan. In Midden-Engeland houden de werknemers van de watervoor ziening al sinds vijf dagen een wilde staking. De bevolking daar moet het drinkwater eerst koken en kapotte leidingen worden niet gerepareerd. i deze Londense supermarkt hebben de (Van onze correspondent) de beslissing om iemand uit de overheidsdienst te verwijderen of te weren. Minister van binnenlandse zaken Gerhard Baum (FDP) zei gisteren op een persconferentie dat het regeringsbesluit in overeen stemming is met de besluiten van de partijcongressen van SPD en FDP. Het comité tegen de Be- Toespitsing In Engeland houdt men er rekening mee, dat het tekort aan alle mo gelijke goederen steeds groter gaat worden en de zaak zich aan het toespitsen is. De Britse wegvervoerorganisatie raadt Nederlandse transporton dernemingen aan alleen door te gaan met het vervoer van zgn "begeleide voertuigen". Dit zijn auto's met chauffeur dus in te genstelling tot trailers en contai nervervoer. Het gaat in hoofd zaak om het vervoer van groente en fruit, vis, vee en verhuisboel. Al dit begeleide vervoer, via Ne derlandse zeehavens wel te ver staan, maakt vijftien procent uit van het totale vervoer op Enge land. Van alle transport op En geland omvat de overige 85 pro cent het vervoer dat onbegeleid is, dus trailers en containers. In dien alle veerdiensten alleen maar begeleid vervoer zouden aannemen betekent dit een enorme klap voor het Nederland se wegvervoer, vooral financieel, maar de schade is niet in geld uit te drukken. BONN - Het besluit van de Bonds regering om het radicalenbesluit (Berufsverbote) liberaler toe te passen, is door de CDU-CSU-op- positie heftig bekritiseerd. Oppo sitieleider Helmut Kohl zei dat het afzien van een routinecon trole bij sollicitanten naar over heidsfuncties een „grove aantas ting is van de ambtsplichten". CSU-woordvoerder Spranger verklaarde dat het nu „mogelijk is dat vijanden van de grondwet het staatsapparaat in flarden scheuren". De door de CDU en CSU geregeerde deelstaten heb ben laten weten dat zij zich niet aan de nieuwe richtlijnen van de regering zullen houden. Zij zul len ook in de toekomst bij alle sollicitanten voor overheidsfunc ties automatisch de binnenland se veiligheidsdienst inschake len. De nieuwe „beginselen voor het onderzoeken van de trouw aan de grondwet" treden bij de bonds- administratie op 1 april in wer king. De voornaamste verande ringen ten opzichte van de vroe gere regeling zijn: er is geen rou tinecontrole meer; de binnen landse veiligheidsdienst mag al leen worden ingeschakeld als er duidelijke feiten zijn die erop wijzen dat een sollicitant een „vijand van de grondwet" zou kunnen zijn; activiteiten voor het 18e levensjaar en zaken die al en kele jaren geleden zijn gebeurd, mogen geen rol meer spelen bij rufsverbote uit Hamburg wees er echter op dat het besluit van de Bondsregering lang zo ver niet gaat. Het comité heeft verder verklaard dat er door de nieuwe regeling geen einde is gekomen aan „be snuffeling" en dat de discrimine ring van bepaalde partijen en or ganisaties blijft bestaan. STRAATSBURG (ANP) - On der auspiciën van de Raad van Europa zal waarschijnlijk op 16 en 17 mei in Straatsburg een tweede inter-parlemen- taire conferentie over de Rijn worden gehouden. De werk groep die deze conferentie voorbereidt en die gisteren in Straatsburg heeft vergaderd verwacht tegen half maart een definitieve beslissing te kunnen nemen, aldus een der Nederlandse deelnemers, het eerste-kamerlid Hugo Ver sloot. De conferentie, waaraan parle mentsleden uit Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Luxemburg zullen deelnemen, kan niet veel meer doen dan aanbeve lingen richten tot en druk uit oefenen op de regeringen om de vervuiling van de Rijn te gen te gaan. De tweede inter parlementaire conferentie had volgens de oorspronke lijke plannen al in september in Frankrijk moeten worden gehouden, maar werd op aandrang van Frankrijk uit gesteld. De eerste interparlementaire conferentie drong aan op be krachtiging van het verdrag dat de chemische verontrei niging van de Rijn moet te rugdringen. Dit verdrag voor ziet in het injecteren in de grond van een deel van het zout, dat de kalimijnen in de Franse Elzas thans in de Rijn lozen. De Franse regering heeft enige tijd geleden haar voorstel aan de nationale vergadering om dit verdrag goed te keuren in getrokken omdat, zoals zij zei, zij verwerping vreesde. In de Elzas bestaat een sterk verzet tegen het injecteren van zout in de grond en elke politieke partij die een dergelijke op lossing zou steunen zou bij de komende verkiezingen reke ning moeten houden met stemverlies. ADVERTENTIE bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 23 januari 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 februari aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 februari 1985 af vervroegde aflossing is niet toegestaan Inschrijving 23 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 19 februari 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9