Meeste soldaten niet vrijwillig naar Libanon Euthanasie aanvaardbaar in uitzonderlijk geval Nieuw e jeugd kliniek niet alleen voor wanger e tiene: rmeisjes Haagse politie neemt in beslag VVDM overweegt kort geding Op bezoek bij Van Agt Sociale straf alleen voor lichte gevallen Aantjes mi op bres voor Indische Nederlander VRIJDAG 19 JANUARI 1979 DEN HAAG (GPD) - Bij gelijk tijdige acties op drie plaatsen in Den Haag heeft de Haagse politie gisteren drie Duitsers en een Nederlandse vrouw aangehouden. In totaal wer den 20 politiemensen, waar van een deel kogelvrije vesten droeg, ingezet bij de arresta ties. Op de hotelkamer van twee van de mannen en in het huis van de vrouw vond de politie een grote hoeveelheid wapens, explosieven en in brekersgereedschap. Het viertal had volgens de poli tie vermoedelijk een bank roof gepland. Welke bank be roofd zou worden en wanneer dat zou gaan gebeuren is ech ter niet bekend. De vier ver dachten zijn momenteel nog niet uitvoerig gehoord, omdat de aandacht allereerst op het technische onderzoek is ge richt. Hoe de Haagse politie de drie Duitsers, D. W. R. (22), K. H. K. (34) en W. G. K. (35) en de 22-jarige Haagse F. A. M. op het spoor is gekomen is niet bekendgemaakt. „Als we dat zouden verklappen zou dit betekenen, dat we een andere keer diezelfde methode niet meer kunnen hanteren", al dus een politiewoordvoer der. Twee van de Westduitsers wer den aangehouden bij het Cen traal Station in Den Haag. De politie haalde de derde arres tant, W. G. K., uit zijn Haagse hotelkamer, die hij met een van de andere mannen deel de. Op de kamer werd onder meer een Lugerpistool met bijbehorende munitie gevon den. Gezien de reputatie van K., die in de Bondsrepubliek net voorwaardelijk in vrijheid was gesteld, nadat hij daar het grootste deel van een straf van 7,5 jaar wegens een ge wapende bankoverval had uitgezeten, wordt aangeno men dat hij de leider van de bende is. Wat precies de rol is geweest van de aangehouden Haagse vrouw is nog niet dui delijk. Wel staat vast dat op haar kamer een grote hoe veelheid explosie ven, waar onder kneedbommen en handgranaten en een machi nepistool met enkele honder den stuks munitie werd aan getroffen. De verdachten kunnen in ons land overigens niet wor den beschuldigd van het be ramen van een bankoverval, omdat de uitvoering van dat plan nog niet ver genoeg was gevorderd. „De politie wilde in dit geval niet afwachten tot er iets zou gebeuren, te meer daar we vrijwel zeker wisten dat het viertal in het bezit was van wapens en munitie", al dus de politiewoordvoerder. Wel zal de arrestanten uiter aard het bezit van verboden vuurwapens ten laste worden gelegd. UTRECHT (GPD) - De polikliniek voor kinder- en jeugdgynaecolo- gie die prof. dr. A. A. Haspels, als de zaak op tijd financieel rond komt, nog in de eerste helft van dit jaar in het academisch zie kenhuis Utrecht denkt te kunnen beginnen, wordt niet een soort academische abortuskliniek voor vroegtijdig zwanger geraakte tie nermeisjes. Hij is ook niet opge zet als vluchtadres voor in sek suele problemen geraakte meis jes die thuis en in hun woonom geving niet over hun problemen kunnen of willen praten. De po likliniek wil een gat opvullen dat ondanks bestaande samenwer king tussen huisarts, kinderarts en vrouwenarts geconstateerd is. Hoewel problemen rondom sek suele opvoeding, anticonceptie, tienerzwangerschappen en pré tienerzwangerschappen veel aandacht zullen krijgen, staan in de lijst van doelstellingen speci fiek medische problemen voor op: aangeboren afwijkingen van urinewegen en geslachtsorga nen, problemen rondom de be paling van het geslacht direct na de geboorte, goedaardige en kwaadaardige gezwellen, ont- wikkelings- en menstruaties toornissen en sportgeneeskundi- ge aspecten die voor opgroeiende meisjes van belang kunnen zijn. Na de eerste berichten over de plannen voor een polikliniek voor kinder- en jeugdgynaecolo- gie is er nogal verschillend gerea geerd. Aan de ene kant signaleert prof. Haspels instemmende reac ties, onder andere in de vorm van brieven van moeders uit allerlei delen van het land. Aan de andere kant vallen er op basis van de in eerste instantie in de publiciteit gekomen mededelingen over de nieuwe polikliniek ook minder instemmende meningen te sig naleren. Bijvoorbeeld de mening dat mondigheid bij meisjes en vermindering van bemoeizucht bij ouders die speciale polikli niek helemaal overbodig zouden maken. Zo eenvoudig ligt het natuurlijk niet. Het werkterrein dat prof. Haspels voor de nieuwe polikli niek ziet omvat heel wat meer dan te bestrijken valt met meer mondigheid en minder bemoei zucht. Het omvat ook meer dan wat in een aantal kranten en op tv speciaal de aandacht kreeg: de steeds jongere leeftijd waarop zwangerschappen voorkomen. We zijn in Nederland nog niet zover als op het westelijk half rond. De jongste moeder, ooit ge signaleerd was een vijfjarig meisje in Peru. (Prof. Haspels: „Zij is indertijd in de Verenigde Staten met de keizersnee verlost; moeder en dochter, 29 en 24 jaar, zijn nu allebei doktersassisten te"). In Amerika komen steeds meer zwangere meisjes voor van 10 en 11 jaar en te verwachten valt dat ook in Nederland de ontwikke ling die kant op gaat. Op het ogenblik zijn zwangerschappen op die leeftijd hier nog een uit zondering, maar de Stimezo- abortusklinieken telden in 1974 447 zwangerschapsonderbrekin gen bij meisjes tot 16 jaar en in 1977 523: een toeneming van 17 procent In diezelfde periode daalde het aan tal zwangerschapsonderbrekin gen bij 17- tot 19-jarigen met 8 procent en ook in de leeftijds groep 20 tot 24 jaar nam het aantal abortussen af. Conclusie: De anti conceptiebegeleiding verbetert, maar het begin van seksuele acti viteiten valt op steeds jongere leeftijd en juist die jongste leef tijdscategorie van 13-, 14-, 15-jari- gen vormt een extra risico-groep. Zij zijn weinig voorbereid op de praktijk van anticonceptie. DEN HAAG (GPD) - Bij de samenstelling van het deta chement Nederlandse militairen dat in VN-verband naar Libanon zal worden uitgezonden, zal van vrijwilligheid nauwelijks sprake zijn. Het overgrote deel van de 800 benodigde militairen zal gewoon worden aangewezen. Dat bleek gisteren in Den Haag tijdens een vergadering van alle militaire belangenverenigingen met de defensie leiding. Eric Kohier - kort geding - PvdA: premier moet troonrede voorlezen DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat niet de koningin, maar de mi nister-president op Prinsjesdag de Troonrede voorleest. De PvdA vindt dat de Troonrede een poli tiek stuk is, dat beter door de premier in het bijzijn van de ko ningin aan de Staten-Generaal kan worden voorgelegd. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer doet deze suggestie in het kader van de grondwetswijzigin gen, die op stapel staan. De rege ring heeft voorgesteld de traditie van Prinsjesdag te handhaven door in de Grondwet op te nemen dat op de derde dinsdag in sep tember ook het regeringsbeleid moet worden ontvouwd. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Alleen lichtgestraften die voor het eerst met de rechter in aanraking zijn gekomen, zul len in de toekomst in plaats van gevangenisstraf misschien een gedeeltelijke „sociale straf' op gelegd kunnen krijgen. Voor zwaargestraften lijkt zo'n straf (in de vorm van nuttige werkzaam heden voor de gemeenschap) on geschikt. De sociale straf kan bo vendien nooit helemaal de ge vangenisstraf vervangen. Dat zei staatssecretaris Haars van justitie gisteravond op een bij eenkomst van Leidse studenten. Een „commissie alternatieve straffen" zal binnenkort een ad vies uitbrengen over een wijzi ging van het Wetboek van Straf recht, zodat sociale straffen mo gelijk worden. Volgens mevr. Haars kan het nog wel een paar jaar duren voordat er een wetsvoorstel in deze rich ting wordt gedaan. Volgens de staatssecretaris is het ongewenst dat aan ongehuwde gevangenen binnen de gevange nis seksueel verkeer wordt toe gestaan. Als het in Nederland ooit tot experimenten op dit gebied komt, zoals die in sommige lan den al bestaan, wil de staatssecre taris die beperken tot de ge trouwde veroordeelden. „De kans is anders groot dat het snel tot gevangenis-prostitutie komt, en daar voel ik niet veel voor", aldus mevrouw Haars. Rijkspolitie wordt beter bereikbaar (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Per 1 februari zal de rijkspolitie in het district Den Haag beter bereikbaar worden dan thans het geval is. Vanaf die datum gaat Den Haag, als eerste district in Nederland, beschik ken over de automatische telefo nische doorkoppeling. Als een groeps- of postbureau onbemand is wordt iemand die dat bureau bèlt automatisch doorverbonden met de centrale meldkamer in Leiderdorp. Nu is het nog zo dat een bandje de hulpzoeker "ver telt" welk nummer hij moet draaien om geholpen te worden in geval van alarm. Dankzij het nieuwe systeem is de politie nu in 26 van de 53 in het district gele gen gemeenten 24 uur per dag rechtstreeks bereikbaar. Tot de aangesloten gemeenten be horen Alkemade, Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude, Hille- gom, Lisse, Nieuwkoop, Noord wijkerhout, Rijnsburg, Ter Aar Voorschoten en Waddinxveen. n enquête van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen is deze week gebleken dat' minder dan 50 procent van de betrokken dienstplichtigen bereid is naar Libanon te gaan. Dit betekent dat meer dan de helft van de dienst plichtigen tegen hun zin naar het Midden-Oosten zal worden uit gezonden. De WDM en de ande re soldaten vakbond, de Algeme ne Vereniging van Nederlandse Militairen, zijn hierover zeer ont stemd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie komt in eerste instantie het voor VN-ta- ken aangewezen 44e Pantserin- fanteriebataljon uit Zuidlaren voor uitzending in aanmerking, aangevuld met een compagnie v^n ket 43e bataljon uit Assen. Hierbij zal geen onderscheid worden gemaakt tussen soldaten die voor hun indiensttreding te kennen hebben gegeven bij een VN-onderdeel te willen dienen en de andere, gewoon bij deze ba taljons geplaatste soldaten. Indien door vrijstellingen, ongun stige lichtingen of om andere re denen, uit het 43e en 44e bataljon niet voldoende soldaten be schikbaar komen, worden andere soldaten aangewezen uit de 42e Pantserinfanteriebrigade, waar toe de beide bataljons behoren. Ook hierbij wordt geen onder scheid gemaakt tussen vrijwilli gers en anderen. Pas wanneer de hele 42e brigade niet in staat is om voldoende sol daten voor het VN-detachement te leveren, zullen vrijwilligers geworven worden uit andere Ne derlandse legeronderdelen. De WDM liet gisteravond bij mon de van voorzitter Eric Kohier we ten ontstemd te zijn over het feit dat de wens om uit te gaan van vrijwilligers niet is gehonoreerd. De AVNM deelt dit standpunt en ook in politieke kring zijn al stemmen opgegaan om alleen vrijwilligers uit te zenden. buiten Europa, te sturen. Indien volgens de WDM die bevoegd heid niet bestaat, overweegt de soldatenvakbond een kort ge ding tegen de Staat. De VVDM is het overigens niet eens met de AVNM dat de solda ten uit Zuidlaren onvoldoende geoefend zouden zijn voor een optreden in de Libanon. Volgens Eric Kohier behoren deze solda ten juist tot de best en meest geoefende Nederlandse militai ren. Zij hebben meer „bivaks" dan anderen, hebben redelijk goed materieel. DEN HAAG - Premier Van Agt heeft gisteren op het ministerie van algemene zaken in Den Haag de leden van de koninkrijkswerkgroep ont vangen die een staatkundige regeling moeten gaan voorbereiden voor de toekomstige onafhankelijkheid van de Antillen. Op de fotp is Van Agt in gesprek met de voorzitter van de werkgroep, oud-premier Biesheuvel (rechts). HOLTEN - Deze ravage ontstond in Holten nadat in een loods van een rijwielhandelaar vijf gasflessen ontploften. De loods brandde geheel af. Persoonlijke ongelukken dederi zich niet voor. DEN HAAG (GPD) - Dc vroegere CD A-fractieleider Aantjes heeft in de verslechterende positie van de groep Indische Nederlanders aanleiding gezien zijn stilzwijgen sinds zijn aftreden in november te verbreken. In het ARP-par- tijblad „Nederlandse Gedach ten" stelt hij voor dat ons land deze groep „ruimhartig" gaat steunen. Dit kan allereerst ge beuren door directe of indirecte subsidies, en door druk uit te oe fenen op de Indonesische rege ring. Aantjes heeft zijn artikel geschre ven omdat hij in het afgelopen jaar nauw bij deze zaak betrok ken is geraakt. Het verheugt hem dat zijn opvolger Lubbers begin deze maand door het stellen van schriftelijke vragen aan de rege ring de draad hiervan heeft opge pakt. Volgens Aantjes is er „geen sprake van" dat zijn actie ten behoeve van de Indische Nederlanders het begin van een terugkeer in de Nederlandse politiek zou bete kenen. Het commentaar is hem ingegeven door de vele blijken van verontrusting, dat als een ge volg van de gebeurtenissen van november, de zaak uit de aan dacht zou raken. „Dat zou ik triest vinden, deze mensen zijn deze aandacht volkomen waard", aldus de oud-politicus. Hij hoopt dat Lubbers een serieu zer en bevredigender antwoord op de vragen zal krijgen, die deze begin deze maand gesteld heeft. Aantjes blijkt nog steeds teleur gesteld over de „formalistische en kille" beantwoording van de door hem gestelde vragen. Als een mogelijke oplossing voor de financiële problemen waarin deze „paupers" van Nederlandse afkomst verkeren, ziet hij forse financiële steun voor de activitei ten van de HALIN, de stichting Hulp aan Landgenoten in Indo nesië. Hicrdoorzouden ook even tuele problemen met Indonesië omzeild kunnen worden. Volgens Aantjes toont de Neder landse regering „geen spoor van besef' van enige bijzondere ver antwoordelijkheid voor deze groep. Indische Nederlanders zijn die landgenoten, die na de Indonesische onafhankelijkheid de nationaliteit van dit land wil den aannemen. Vaak is deze be slissing ingegeven door een langdurig verblijf daar. De Indo nesische regering wees deze ver zoeken echter van de hand. Niet eerlijk WDM-voorzitter Kohier zei giste ren dat defensie de voorlichting over de vrijwilligheid niet eerlijk heeft gespeeld. De WDM vindt dat best uit het hele land vrijwil ligers geworven kunnen worden. De vereniging is overigens niet tegen uitzending van dienst plichtigen. Indien defensie niet aan de wensen tegemoet komt, zal de WDM proberen de rege ring via de Tweede Kamer tot an dere gedachten te brengen. Overigens kunnen de betrokken dienstplichtigen een verzoek tot vrijstelling indienen. Het gaat daarbij om mensen die bijvoor beeld psychisch niet tegen het opereren in Libanon denken op gewassen te zijn, die wegens om standigheden thuis niet weg kunnen of studieredenen kunnen aanvoeren. Van geval tot geval zal worden bekeken of inwilliging mogelijk is. De VVDM laat inmiddels door haar juristen uitzoeken of de Neder landse regering wel bevoegd is niet-vrijwilligers naar Libanon uit te sturen. Defensie beroept zich op artikel 33, lid 4 van de Dienstplichtwet, waarin de mo gelijkheid wordt geopend om soldaten naar het buitenland, ook Volgens minister De Ruiter van justitie HILVERSUM (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) vindt, dat er ge vallen denkbaar zijn, waarin ac tieve euthanasie aanvaardbaar is. Hij antwoordt dit op vragen van het GPV-kamerlid Verbrugh. De Ruiter wijst er wel op dat actieve euthanasie - levensbeëindiging op verzoek van een patiënt - strafbaar is volgens artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht. Ook volgens een verklaring van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Genees kunst, is zo'n handeling verbo den. Toch zegt de minister „Er zijn wel licht zeer uitzonderlijke gevallen denkbaar, waarin een afwijking door de behandelende arts van deze norm, op uitdrukkelijk ver zoek van de patiënt, kan worden aanvaard". De Ruiter vindt niettemin, dat de Stichting Samenwerkende Am sterdamse Kruisverenigingen buiten haar boekje gaat door het professioneel handelen van per soneelsleden ten aanzien van de toepassing van actieve euthana sie toe te staan onder bepaalde voorwaarden. De minister vindt dat die „mini male voorwaarden" van de stich ting geheel voorbij gaan aan de door hem aangehaalde normen. Het stichtingsbestuur zal hier over onderhouden worden door de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord- Holland in opdracht van de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne me vrouw Veder-Smit. ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7