Gaten opvullen: 2000 huizen Boekenrekken nu al leeg Nieuwe attractie 'Muziek en Show' Nierpatiënte: Gebonden en moeilijk leven Berekeningen van gemeente Leiden wijzen uit: "Karrewiel" te koop VRIJDAG 19 JANUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - In de Leidse binnenstad en de oude woonwij ken is op zogenaamde "open gaten" globaal ruimte voor de bouw van ongeveer 2.000 woningen. Dit blijkt uit berekeningen van de gemeente. Deze berekeningen zijn opgenomen in de vandaag verschenen 'Gatennota' Vrijetijdscentrum Het cursusseizoen van het Leids Vrijetijdscentrum wordt morgen weer geopend met een open dag. Op deze middag kunnen belangstellenden in het pand aan de Breestraat 66 kennismaken met het centrum en zijn activiteiten. In het nieuwe pakket zitten op maandag de cursussen yoga (beginners en gevorderden), fotografie (beginners), gitaar en go-club. Op dinsdag is er workshop geïmproviseerde muziek (jazz), cursussen jazz- ballet voor beginners en voor gevorderden, objecten boetse ren en tekenen schilderen (beginners en gevorderden), 's Woensdags zijn er cursussen saxofoon, textiel, volksdan sen, jazzballet, etsen, gitaar en aardewerken. Alle cursus sen beginnen weer in de week van 29 januari, ze duren vijf tien avonden. Voor informa tie en inschrijvingen kan men in het Vrijetijdscentrum op alle werkdagen tussen twaalf en vijf uur. Het telefoonnum mer is 146449. Werklozen Het Vrijetijdscentrum heeft in zijn cursussenpakket ook spe ciale activiteiten voor werk lozen ondergebracht. Deze cursussen zijn overdag, tel kens van twee tot vier uur. Op dinsdag zijn dat spannen weven en EHBO, 's woensdags zijn er cursussen tekenen schilderen en fotografie en donderdags gitaar, etsen en huis, tuin en keukenelectra. Ook voor deze cursussen geldt dat belangstellenden zich bij het centrum, Breestraat 66, telefoon 146449 kunnen aan melden. Bandavond Majorette-, tamboer- en trom petterkorps de Franciscus- band organiseert zaterdag een speciale bandavond voor leden en belangstellenden. De muzikale avond wordt ge houden in het Antonius Club huis aan de Mare 43 en begint om kwart over acht. Amnesty Onder het motto "Ethiopië- woestijn van angst" voert de werkgroep Leiden van Am nesty International de ko mende weken een actie tegen politieke gevangenen in dat land. In Ethiopië worden vol gens Amnesty International mensenrechten op grote schaal geschonden. In een onlangs uitgebracht rapport wordt melding gemaakt van willekeurige arrestatie en de tentie van vermeende politie ke tegenstanders van de rege ring. De afgelopen maanden zouden er 5000 jonge mensen in de hoofdstad Addis Abbeba om het leven zijn gebracht door martelingen. De Leidse werkgroep zal morgen een marktkraam in de Haarlem merstraat (nabij de Harte- brugkerk) bemannen waar informatie wordt gegeven en folders en petities worden ver spreid. Hot House Stichting jazz-zolder Hot House organiseert morgenavond een concert met Hans Duif er en zijn Perikels. Dulfer speelt verschillende stijlen. In de groep De Perikels ligt het ac cent op latin-funk en pop. Het concert vindt plaats in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, en begint om negen uur. ■k Een 'open gat' aan het Noordeinde. Op de plaats van het voormalige Rotogravure-complex komen hier nieuwe woningen. LEIDEN -"Muziek en Show '79", is de naam waaronder dit jaar op za terdag 7 april een nieuw muzikaal evenement in de Leidse Groenoordhallen wordt gehou den. Evenals "Taptade", die nu al een aantal jaren in de maand novem ber in Leiden wordt gehouden, richt het evenement zich op de liefhebbers van muziek- en showkorpsen. Wel liggen de ac centen iets anders. Gaat het bij de Taptade vooral om nationaal en internationaal bekende muziek gezelschappen, bij Muziek en Show ligt het accent op de plaat selijke muziekverenigingen. Het initiatief werd begin vorig jaar geboren tijdens een informele bespreking waaraan door alle Leidse muziekverenigingen werd deelgenomen. Dat resul teerde in de vorming van een werkgroep, die ervan uitging dat het een gezamenlijke organisatie zou moeten zijn met een geza menlijke verantwoordelijkheid. In de afgelopen maanden heeft "Muziek en Show '79" gestalte gekregen. Het moet op 7 april een puur Leidse aangelegenheid worden met medewerking van enkele andere groeperingen uit de verwante muziek- en show- sector. Het Leidse programma zal worden aangevuld met het op treden van een gastkorps uit het buitenland. De bedoeling is om er een jaarlijks terugkerend evene ment van te maken. Onder 'open gaten' worden ver staan plaatsen in de stad die braak liggen of vrij komen door de sloop van oude bebouwing. In de Leidse binnenstad en de oude re woonwijken zijn vooral vele bouwmogelijkheden op de plaats van oude fabrieken (Zaalberg, Van Wijk, Krantz, Leidse Brood fabriek, Rotogravure). De 'Gatennota' vormt een onder deel voor de discussie over de aanpak van de woningbouw in Leiden in de komende jaren. De Leidse gemeenteraad moet vol gende maand een beslissing ne men over de toekomstige rich ting en plaats van de woning bouw. Voor deze besluitvorming ver scheen eerder deze maand het programma van eisen voor de Leeuwenhoek. De raad bekijkt deze bouwmogelijkheden samen met de mogelijke bouwplannen in de Stevenhofjespolder en Roomburg. Met name de bouw in de Stevenhofjespolder is nog sterk omstreden. De gemeenteraad moet nu de mo gelijkheden van bouw in nieuw- bouwgebieden afwegen tegen de bouw van woningen in het cen trum en de oude stadswijken. Voorstanders van de open gaten- aanpak menen dat deze bouw, gebruik van de Stevenshofjes- polder voor woningbouw voor lopig onnodig maakt. Tegen standers wijzen vooral op de in gewikkelde procedures, de be perkte bouwmogelijkheden en de vaak hoge kosten van de bouw in de stad. De raming voor de mogelijke wo ningbouw op 'open gaten' in de gemeentelijke nota is nog zeer voorlopig en globaal. Het over zicht bevat in totaal een kleine vijftig plaatsen (bouwlocaties) waar in de komende jaren wo- LEIDEN - Eén van de meest bekende hotel-restaurants in Leiden, '"t Karrewiel" aan de Steenstraat, staat op het ogenblik te koop. Privé-omstandigheden zijn voor de eigenaar de heer A.P.G. Timp aan leiding geweest om het horeca-bedrijf van de hand te doen. De vraag prijs zou boven de twee miljoen gulden liggen. Tot dusver hebben zich diverse kandidaten gemeld, maar er is nog geen definitieve koper. Tot de belangstellenden behoorde de exploitant van het Chinees-Indisch restaurant "Aziè", die nu zijn bedrijf heeft aan het Stationsplein. ningen gebouwd zou kunnen worden. Een aantal van die plan nen is echter nog zeer onzeker en voor een groot aantal is de ge meente afhankelijk van derden (particulieren en project-ontwik kelaars). De gemeente produceerde vorig jaar een voorlopige 'gatennota', waarin nog bouwmogelijkheden voor ongeveer 3.000 woningen werden geraamd. In de meer uit gewerkte cijfers van de definitie ve nota komt men op 1989 wo ningen. Ongeveer de helft van de woningen is gedacht in de wo ningwetsfeer, een kleine 900 in de premiesector en ruim 300 in de vrije sector. De aanpak van woningbouw op open gaten in de bouwde omge ving wordt algemeen als zeer ge compliceerd gezien omdat het veelal gaat om kleine projecten op sterk verschillende plaatsen met daarom totaal verschillende mogelijkheden en moeilijkhe den. In de gemeentelijke 'Gatennota' zijn vooral procedures opgeno men om de organisatie bij de aanpak van de bouw in open ga ten te stroomlijnen. De gemeente is op dit moment niet ingesteld op deze kleinschalige aanpak. Bij de gemeente is men sinds lange tijd gericht op nieuwbouw op grote schaal en groeit pas sinds enkele jaren ervaring met de aanpak van de kleinschalige stadsvernieuwing. Voor de aanpak van bouwplannen in open gaten wil de gemeente toe naar een volledige benadering. Dit betekent dat men niet alleen de bouwmogelijkheden bekijkt maar tegelijk ook de maatregelen voor de omgeving (verkeer, in richting straat en 'ondergrondse' werken). De organisatie omvat ook een beoordeling van architecten die zich met stadsvernieuwings plannen bezig willen houden. Binnen de gemeente bestaat sinds kort een architectencom missie die ontwerpers voor der gelijke plannen selecteert op 'bij zondere kwaliteiten'. Men gaat er vanuit dat voor deze specifieke bouw 'een inventieve en creatie ve aanpak' vereist is. Binnen de gemeentelijke organisa tie willen burgemeester en wet houders de technische voorbe reiding (planning, coördinatie en voorbereiding) onderbrengen bij het bedrijfsbureau van de dienst gemeentewerken. De inhandelij- ke voorbereiding wil het college in handen geven van de afdeling volkshuisvesting bij gemeente werken. Bibliotheek-filiaal Merenwijk officieel geopend LEIDEN - Wethouder Schoute heeft gistermiddag het nieuwe filiaal van de Openbare Biblio theek Leiden aan de Rosmolen (Merenwijk) geopend. Hij deed dat door ballonnen beesten, die 'verantwoordelijk" waren voor het opeten van een groot deel van het boekenbestand kapot te prikken (foto). Het filiaal waarvan de deuren op 27 november al officieus opengin gen, heeft namelijk het grootste deel van de 14.000 aanwezige boeken uitgeleend. De dag na de opening had het filiaal Meren wijk 1200 uitleningen op zijn naam staan. Na twee weken was dat aantal gegroeid tot 10.000. De uitnodiging aan de wethouder om het filiaal te openen had dan ook een dubbele bodem: het bibliotheekbestuur wilde hem graag de lege boekenrekken to- Voorzitter Kool van de stichting zei in een openingswoord te ver wachten dat de bibliotheek nu 'in de lift' zat. Hij gaf een opsom ming van de filialen die op punt staan nieuwe huisvesting te krij gen, zoals Centraal (Burchtcom plex), Noord (in het sociaal-cul tureel centrum) en de Mors. Wet houder Schoute voegde daar aan toe dat misschien ("maar in mijn positie moet je voorzichtig zijn met beloften") het Houtkwartier volgend jaar aan de beurt zou komen. Volgens de voorzitter had de Stich ting Openbare Bibliotheek de kans om in de Rosmolen een fi liaal te stichten met beide handen aangegrepen. Hij schetste de cen trale ligging van de nieuwfe bibliotheek, in het hart van de Merenwijk, temidden van een kerkelijk-, medisch- en winkel centrum. Met directeur De Calu- wé hoopte Kool dat de Meren- wijk-bewoners de bibliotheek zouden gaan zien als ontmoe tingscentrum, waar men ook 'zomaar' kan binnenlopen. Fotowedstrijd Onder het motto "Leven in en om de Merenwijk" heeft de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden de afgelopen weken een foto-wed strijd gehouden. Na de officiële opening van het filiaal Merenwijk werden de prijswinnaars van de wedstrijd bekend gemaakt. De eerste, derde en publieksprijs van de fotowedstrijd ging naar R.H. Molendijk, Albatrosstraat 24 in Leiderdorp. De amateur-foto graaf schoot plaatjes van sneeuwlandschappen. De tweede prijs was voor P.W. J. de Vlaming, Milanenhorst 128 met een foto van schapen, die tot vlak bij de huizen in een weiland gra zen. Een eervolle vermelding ging naar B. v.d. Klaauw uit de Mosselplaats 12. De bijna vijftig inzendingen zullen nog enkele dagen in het filiaal aan de Rosmolen te bezichtigen zijn. Mevrouw Tuit maakt het dialyse-apparaat (kunstnier) - dat ze nu, na de transplantatie, niet meer nodig heeft - klaar voor ge bruik. De kunstnier zuivert het bloed van de nierpatiënt, wat normaal door de nieren gedaan wordt, en onttrekt vocht aan het lichaam, want nierpatiënten raken het vocht niet langs naluu- rijke weg, in de vorm van urine, kwijt. Voor de tweede keer werd er woensdagavond een bazaar gehouden in het Academisch Ziekenhuis ten bate van de Nierstichting. Het waren vooral nierpatiënten zelf en hun familie die zich die avond vermaakten met verlotingen sjoelen, ballen gooien en een hapje en een drankje. Ze brachten met elkaar een be drag van 2867 gulden bijeen. Bij de bazaar van vorig jaar was dat 2070 gulden. Het was ook een nierpatiënte die de bazaar beide keren or ganiseerde, met hulp van ve len. Dat is mevrouw Corrie Tuit. Ze doet dat omdat ze graag zelf eens iets wilde bij dragen aan de Nierstichting die zoveel voor de nierpatiën ten doet. Mevrouw Tuit woont in Scheve- ningen en is al tien jaar lang nierjjatiënte. Drie keer per week moest ze tot voor kort naar het Academisch Zieken huis in Leiden om aan de kunstnier te worden gespoeld. Dat nam per keer zo'n drie uur in beslag. Acht jaar gele den onderging ze een nier transplantatie, die aanvan kelijk geslaagd leek. Maar na vier-en-een-half jaar stootte haar lichaam de vreemde nier af, en begon de gang drie maal per week naar Leiden opnieuw. Eind vorig jaar onderging ze echter voor de tweede keer een nieroperatie en ze hoopt van harte dat het deze keer wel goed blijft gaan. Want. zegt ze: "Je hebt als nierpatiënt een gebonden en moeilijk leven ,Je kunt bijvoorbeeld nooit vrij op vakantie gaan. Daarom is het fijn als je een nier van een donor krijgt, en je daardoor weer een vrij normaal leven kunt lijden. Het nadeel van spoelen is ook dat de botten en andere organen vaak worden aangetast. Je lichaam func tioneert niet als dat van een normaal mens. Alles moet tel kens weer worden nagekeken, je ogen, je oren, alles. Je kunt er ook niet zo oud mee wor den." Een probleem was altijd, sinds erin 1965 niertransplantaties worden gedaan in ons land, dat er te weinig donors wa ren. Een donor is iemand die een zogenaamd codicil van de Nierslichting bij zich draagt. Daarop staat vermeld dat hij na zijn dood zijn nieren en eventueel andere organen of weefsels, zoals hoornvlies, huid, e.d. beschikbaar stelt voor transplantatiedoelein den. "Het probleem van het tekort aan donors is nu aardig op gelost", aldus mevrouw Schicht, internist en dialyse- arts bij het Academisch Zie kenhuis, (dialyse is het spoe len van een kunstnier). "Maar het probleem is nu dat er te weinig mogelijkheden zijn wat betreft ruimte en perso neel in ziekenhuizen. Dat ko>nt omdat niertransplanta tie altijd een verliespost was voor ziekenhuizen, het werd tot eind vorig jaar niet door de ziekenfondsen betaald. Onterecht naar mijn mening, want de dialyse werd wel be taald, en dat is voor hen veel De Nierstichting zet zich er voor in dat er zoveel mogelijk transplantaties worden ge daan. Het streefgetal is vier honderd per jaar, terwijl er nu 200 per jaar gedaan wor den. waarvan 45 xn Leiden. Niet alleen voor de patiënten zelf is dat va n belang, maar ook komen er daarmee weer meer dialyseplaatsen vrij. Op dit moment zijn er 990 plaat sen, terwijl er ruim 1200 nier- patiënten zijl i in Nederland, en er elk jaar zo'n 300 tot 400 nieuwe patiëi iten bij komen. De Nierstichtin g verleent ook financiële stc nn aan onder zoek naar voorkomen ku uiten worden en hoe de resulta .ten van dialyse en transplan tatie verbeterd kunnen word De Stichting ste •unt voorts min der draagkri acht i ge patiën- ten. in verbah id met vervoers- kosten van e n naar het zie- ken huis die sc >ms niet worden vergoed. Ze i verzorgt vakan- tiereizen naai -het buitenland. Ze zorgt voor informatie over het afstaan v an gezonde nie- ren ten behoe, ve van een nier patient (met een donor zijn twee patiënten geholpen, want een mens kan leven op één nier). Ze zorgt voor een wat meer huiselijke aankle ding van de ziekenhuisver- trekken waar patiënten ge spoeld worden en ze steunt waar nodig bij het opzetten Een voorbeeld van dat laatste is de hoteldialyse, waarvoor ondermeer in Leiderdorp een centrum is. Patiënten kunnen zich namelijk vaak best zelf spoelen, dat hoeft helemaal niet in een ziekenhuis te ge beuren, maar ze hebben ook vaak thuis geen ruimte voor het dialyse-apparaatIn zo'n 'hotel' hebben ze wel de ruim te. En zijn ze in elk gevaluit de ziekenhuissfeer. ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071 -142027

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3