Uitgangspunt in: de vrouw in de samenleving eidse agenda Fout in Leiderdorpse aanslag wordt hersteld Raadhuis Leiderdorp kost miljoen meer 'MILIEU MEER DAN ALLEEN BIOLOGIE' Collegiaal beleid, daar gaat het om VOS-cursus in Zoeterwoude Schaatsen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - "Toen we pas begonnen waren de avonden dat we elkaar ontmoetten echte praatavonden. We hebben elkaar toen op een erg gezellige manier goed leren kennen, daarom zijn we nu een hechte werkgroep". Aan het woord zijn acht Zoeterwoudse vrouwen die enige maanden geleden het initiatief namen tot het organiseren van een V.O.S. (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenle ving) cursus. deelneemsters bepalen zelf de onderwerpen. Wel moet telkens de vrouw in de samenleving het uitgangspunt zijn. Centraal staan zaken als: de vrouw en het gezin, als opvoedster, de vrouw en de politiek. Vanuit die onderwerpen bijvoorbeeld kunnen we praten over milieu, gemeentepolitiek, de Tweede Kamer, de inrichting van het middelbaar onderwijs enz. Op die manier kunnen we van en met elkaar veel leren. Het is zeer belangrijk dat elke vrouw zich na afloop van de cursus bewuster is van haar eigen situatie en ook zelfbewuster kan optreden. Daarom worden cursussen ook niet bij iemand thuis georgani seerd, het moet geen koffie praatje worden. Het moet meer zijn". Voor sommige ochtenden zal de hulp van een deskundige worden ingeroepen. Te denken valt bv. aan een advocaat, een dokter of een belastingconsulent. "Deze deskundigen moeten aan be paalde eisen voldoen", aldus de werkgroep. "Ze moeten open staan voor vrouwenproblemen en een "praten-met-elkaar" houding moeten aannemen. Ze mogen niet langer dan een kwar tier vertellen. De vragen en de discussie zijn veel belangrijker". Voor het begeleiden van de VOS- cursus hebbèn Lia en Gera een Lia Groen legt uit hoe het allemaal begon: "Ik had al veel over VOS- cursussen gelezen en gehoord en toen ik ook andere enthousiaste vrouwen ontmoette zijn we over de mogelijkheid van zo'n cursus in Zoeterwoude na gaan denken. In omliggende plaatsen worden al enkele VOS-cursussen geor ganiseerd, maar de afstand is voor vele vrouwen een te grote drempel. We zijn toen in Riddér- veld in Alphen gaan kijken en daar werden we bijzonder en thousiast over de mogelijkheden die een VOS-cursus biedt". Gera Meuleman, de andere bege leidster van de cursus vult aan: "We hebben in het begin nog ge dacht aan het oprichten van een vrouwencafé en aan praatgroe pen, maar dat vonden we te wei nig gericht". En zo komt het dat dankzij de steun van de culturele raad van Zuid-Holland, Evelyne de Goeje uit Benthuizen ("morele steun als we het niet meer zagen zitten") en de gemeente (eind no vember een subsidie toegekend), eind deze maand de cursus in Zoeterwoude werkelijk zal be ginnen. Inhoud Over wat de cursus precies inhoudt weet Marijke van Run veel te ver tellen. "Allereerst is het zo dat we geen programma hebben. De training gevolgd. Twee dagen en twee lange weekenden zijn zij bij de Culturele Raad te gast geweest om van alles te leren over het werken in en met een groep, het leiden van een discussie, luiste ren naar respekteren van eikaars mening, enzovoort. Zelf noemen zij deze training een zeer intensief gebeuren: "Je wordt helemaal binnenste buiten gekeerd." Nu is alleen het wachten nog op het welslagen van de eerste cursus. Er zijn al erg veel goede reacties binnen gekomen zodat men toch wel op een grote belangstelling rekent, ook van de vrouwen uit Zoeterwoude Hoge Rijndijk. De campagne die wordt uitgevoerd liegt er in ieder geval niet om. Niet alleen is er deze week een goed verzorgd stencil in heel Zoe terwoude huis aan huis ver spreid, ook zal straks het hele dorp volhangen met affiches over de VOS-cursus. Daar zal dan on der meer op staan dat er woens dag 24 januari een open avond wordt gehouden. Deze avond heeft een informatief karakter en wordt gehouden in kleuterschool "Hummelhof' aan de Noord- buurtseweg. Men kan terecht vanaf acht uur. Opgeven voor de cursus is dan ook mogelijk. Vanaf 31 januari worden 12 bijeenkom sten georganiseerd. Elke bijeen komst duurt van 9.15 tot 11.15 uur en er is kinderopvang mogelijk. De totale kosten zijn f 30,-. Is men woensdag niet in de gelegenheid dan kan men telefonisch inlich tingen krijgen bij Lia Groen tel. (2770) of Gera Meuleman tel. (2626. ROB JANSEN De acht vrouwen Zoeterwoude: "Het moet geen koffiepraatje worden". LEIDERDORP - De fout in de aan slagen voor de onroerendgoed belasting voor in Leiderdorp zal over ongeveer een maand zijn hersteld. Wethouder Bezemer kon gisteravond, tijdens de commissievergadering voor be lastingen, financiën en planning echter nog niet zeggen hoeveel de fout in de aanslagen de gemeente Leiderdorp gaat kosten. Wethouder Bezemer hierover. "De eerste fout is bij ons gemaakt. Zoals gebleken heeft zo'n fout, door de automatisering, grote ge volgen. Het is moeilijk de belas tingdienst een zodanig verwijt te maken dat we de kosten daarop kunnen verhalen. Zoals bekend zijn op de belasting aanslagen de eigenaars- en ge bruikersbelasting met elkaar verwisseld. De belastingplich- tingen die door deze fout teveel moeten betalen zullen een ver minderingsnota toegestuurd krijgen. Zij worden aangeraden nog even te wachten met het be talen van hun eerste Diegenen die volgens de aanslag te weinig betalen krijgen nog een navordering. Wethouder Beze mer zal opdracht geven twee krachten in te huren die de ver minderingsnota's en de navorde ringsaanslagen moeten verzen den. "Voor dit werk is het name lijk onmogelijk een computer te gebruiken" aldus de wethouder. Begeleidster milieu-project Leiderdorp: LEIDERDORP - Op de openbare lagere school "De Springschans" in Leiderdorp werkt sinds kort een vaste medewerkster aan een project dat op dit ogenblik in alle negen landen van de Europese Gemeenschap wordt aangepakt. Het is het zogenaamde milieu-educatieproject waar voor in elk land een of meer scholen in aanmerking komt. Joke Wals staat de Springschans bij in het tijdrovende werk rond dat project. "Ik ben nog niet met de kinderen zelf bezig, er moet zo veel worden voorbereid. Milieuopvoeding heeft niet alleen met biologie te maken, het omvat meer en daar bestaat veel misverstand over. Met milieu be doelen wij ook mensen, huizen, verkeer en winkels. Om aan te tonen dat dat er allemaal bij hoort heb ik samen met het schoolteam van "De Springschans" het vorig jaar een "milieupad" gemaakt, door het oude gedeelte van Leiderdorp. Wie dat pad loopt komt de milieu-aspecten die ik al eerder noemde tegen. LEIDERDORP - De bouw van het nieuwe raadhuis in Leiderdorp gaat een miljoen meer kosten dan oorspronkelijk was gepland. Dit deelde wethouder Bezemer gis teravond mee in de commissie vergadering voor belastingen, fi nanciën en planning. De mondelinge informatie die de wethouder deed was voor de commissieleden echter genoeg om toch positief te reageren. Te meer omdat de wethouder met een een oplossing had gevonden om het bedrag zonder al te veel financiële pijn bij elkaar te krij gen. "Indertijd hebben we een geldplan voor het nieuwe raadhuis ge maakt. In dat plan hebben we geld gereserveerd voor uitgaven Het idee voor dit milieupad is oorspronkelijk afkomstig uit Engeland. ZOETERWOUDF Joke Wals vertelt niet zonder trots dat in Den Haag waar haar man z,utltKWUUL)l!j directeur is van de Haagse school- en kindertuinen inmiddels twee van deze milieupaden zijn gemaakt, naar het Leiderdorpse voorbeeld. Na het project"water" dat de Leiderdorpertjes kortgeleden hebben be handeld, krijgen de leerlingen van De Springschans volgende maand een nieuwe opdracht "lucht". Vervolgens worden de grondsoorten be handeld. Daarna wordt de energie in het algemeen besproken. Hoofd van De Springschans is Emile Snell. Hij werkt ook actief mee aan het project door onder meer de jaarlijkse vergaderingen van het EG-mi- lieuproject in het buitenland bij te wonen en te voorzien van suggesties. Joke helpt hier aan mee aan de hand van haar ervaringen op de school. "We proberen met dit werk en uitstralingseffect te bereiken", zegt Emile," zodra we een materialenbank hebben, bestaande uit boeken en docu mentatie, en een ervaringenbank, kunnen de andere scholen uit de regio daar gebruik van maken. In Nederland wordt binnenkort een tweede school aangewezen om allerlei milieuprojecten met de kinderen aan te pakken. Dat moet echter een school zijn die al met zo iets bezig is, die al meer heeft gewerkt met opdrachten. Wij hebben al belangstelling on dervonden van de kleuterschool "De Hohhit" weder dienende organiseert de "IJsclub Zoeterwoude" het a.s. weekeinde schaatsactiviteiten voor jong en oud. Alle evenementen dragen een recreatief karakter, en het motto is dan ook 'deelnemen is belangrijker dan winnen'. Morgenmiddag is er voor de leer lingen van de basisscholen om half twee een ludieke "schaats- instuifrond het eiland nabij de Noordbuurtseweg. JNoordbuurtseweg. Cl a a 1 Op de Noord Aa start zondagmid- OCliaUtSlIltSlaff dag om 1 uur een koppelwed- O Joke Wals begeleidt het milieu-educatieve project c lagere school "De Springschans". i de Leiderdorpse Wij zijn erg blij dat wij voor dit cursusjaar iemand in vaste dienst hebben om ons te helpen. Het maken van al die opdrachten en verslagen vergt namelijk veel tijd, aldus Emile. ROEL ZAADNOORDIJK. strijd voor inwoners van Zoeter woude. De koppels worden mid dels loting gevormd. Verder is er op zondag een "Klaverjascross" op de schaats over circa 7V2 kilo meter op en rond de Noord Aa. Er kan gestart worden tussen 1 en 3 uur. Bij enkele kontroleposten dienen stempels te worden ver zameld. De klavercross is be doeld voor het hele gezin, en alle deelnemers krijgen een herinne ringsvaan. LEIDERDORP - Ton Oudshoorn uit Rijpwetering heeft gister avond een kortebaanwedstrijd in Leiderdorp gewonnen. Deze wedstrijd, georganiseerd door de 'Vereniging IJssport Leiderdorp' stond open voor deelnemers uit het schaatsdistrict 'Sassenheim'. Kees Borst uit Hoogmade kwam achter Oudshoorn als tweede door de finish, terwijl Jan Boere uit Roelofarendsveen derde werd. YYD-er Oosterbaan verlaat Voorsehotense raad: VOORSCHOTEN - "Als raadslid moet je handelen zonder last of ruggespraak en dat heb ik altijd letterlijk in de praktijk gebracht. Als wethouder was ik een over tuigd voorstander van een colle giaal beleid. Naar buiten zag ik het als mijn taak bij de raad over eenstemming te verkrijgen over de voorgenomen besluiten van burgemeester en wethouders." Nic. Oosterbaan (52) heeft bedankt als raadslid. Acht jaar lang heeft hij de belangen van de WD in de Voorsehotense gemeenteraad behartigd, waarvan vier jaar als wethouder en loco-burgemees ter. Een eerste reactie van de fractie voorzitter van het CDA, Offringa, "Dat is toch jammer, we zullen hem missen". Oosterbaan is een overtuigd WD- er, toch volgde hij nooit gedwee de mening van de WD-fractie. Diverse maleh "kwam hij uit voor zijn eigen mening en dat werd hem niet altijd in dank afgeno men door zijn mede WD-raads- leden. Zijn vertrek uit de raad is het ge volg van een ziekte ongeveer een jaar geleden. Toen bleek dat de combinatie van een drukke baan als public relations-officer bij de deze gemeente Nic. Oosterbaan (52) uit Voorschoten heeft bedankt als raadslid Internationale Vereniging van Bagger ondernemingen en het wethouderschap voor hem li chamelijk te zwaar was. De kan didatenlijst voor de verkiezingen was al klaar, hij werd in de ge meenteraad gekozen maar wen ste op uitdrukkelijk doktersad vies geen wethouder meer te worden. "De lol was er op dat moment voor mij van af. Ik vind het niet interessant om als gewe zen wethouder weer als raadslid te gaan functioneren". Nic Oosterbaan heeft aan de wieg gestaan van het eerste beleids plan. Vier jaar geleden vulde hij de wensen in van de drie grootste raadsfracties en voegde deze sa men tot een vierjarig bestuur- plan. "Ik heb het natuurlijk niet helemaal alleen gedaan, maar het wekte toch wel enige verbazing dat uit mijn pen enige zeer voor uitstrevende plannen werden geboren over inspraak en derge lijke. De vier jaar wethouder schap zijn vier zeer collegiale ja ren geweest, waarin b. en w. één lijn trokken. Een beleidsplan voorkomt hersenschimmen en het bouwen van luchtkastelen door wethouders. Geen eigen roem vergaren, maar trachten collegiaal de hoogste score te be halen, daar gaat het om". Volgens Nic Oosterbaan is finan ciën droge kost. Het spreekt minder tot de burger dan open bare werken of welzijn, maar het is wel de portefeuille waar het al lemaal om draait. Centen zijn hoogst belangrijk en dat deze goed beheerd zijn, komt mede op rekening van de commissie ge- meentefinanciën. Een commissie gevormd door zeer deskundige en soms lastige heren. "Mijn favoriete sport is rugby. Vrijwel iedere vergadering van de commissie financiën was te vergelijken met een rugby-wed- strijd. Uiterst sportief, maar waarschijnlijk voor de gemid delde toehoorder soms zeer ver warrend. Ik denk nog steeds met plezier terug aan de debatten met Joop Goosens en Cees Meers hoek. Ze probeerden menigmaal de voorzitter onderuit te halen, maar steeds met het doel voor ogen dat ieder dubbeltje verant woord uitgegeven moet worden." Nic Oosterbaan wil voorlopig af stand nemen van de dorpspoli tiek. Die acht jaar raadslidmaat schap is een machtig mooie tijd toekomst een dorp als Voorscho ten wel bestuurd moeten worden door zeven fulltime raadsleden, die geadviseerd worden door functionele commissies. De veelheid van werk pleegt roof bouw op het lichamelijk vermo gen van een mens. De Voorsehotense gemeenteraad verliest een integer man, die kans zag zelfs in de gemeente-finan- ciën nog humor te vinden. Zo noemde hij de saldi-reserves op de gemeente-begroting "het kerkhof van de niet doorgegane plannen". Zijn opvolger in de raad wordt H. J. Willemsen en de ze zal zich ook gaan bezighouden met financiën en economische zaken. JOOP PEETERS VOORSCHOTEN - De IJsclub "Voorschoten" organiseert mor genochtend om 10 uur jeugd- schaatswedstrijden voor de leef tijd van 7 t/m 15 jaar op de ijsbaan in Vlietwijk. De deelname door jongens en meisjes is gratis. Er wordt gereden over diverse af standen. die in de bouwperiode schijnlijk zouden moeten worden gedaan. Dat bedrag heeft inmid dels zoveel rente opgeleverd, dat het de miljoen benadert. Dat be drag kunnen we gebruiken om het tekort op te heffen. De financiële situatie van de ge meente Leiderdorp wordt nu niet slechter, maar ook niet beter. We hadden ook andere dingen van dat geld kunnen doen" aldus de wethouder die een gedeelte van de meerkosten weet aan de tele fooncentrale van het raadhuis. "Want die zat blijkbaar niet bij de prijs inbegrepen". Boerenkielbal STOMPWIJK - Carnavalsvereni ging "De Gaanders" houdt mor genavond een groots boerenkiel- bal. De aanvang is gesteld op 20.30 uur en plaats van handeling is Het Blesse Paard in "Gaan- drië". Te gast zijn op deze avond prins Evert de Eerste alsmede zijn Raad van Elf. Bovendien zal ook dit jaar weer een bekende Ne derlander, die zich het afgelopen jaar heeft onderscheiden, door prins Piet worden ontvangen. Muzikale omlijsting is in handen van Trio Etmaal en van het vaste huisorkest van "De Gaanders", De Pintengluurders. VRIJDAG 19 JANUARI 1979 Vrijdag Fred.Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur; bingo-avond Wandelsportver. Zuid-West, 20 uur. 't Breehuys, scholierencafé, 15-17.30 uur; soos Mirakel, 20-24 uur; gehandi- captensoos, 21-24 uur, eethuis Repel steeltje, 18-19.30 uur. Nieuwe Rijn 20A, NVSH-trefcentrum, soosavond, 21.30 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. LAK-Theater, Theaterkollektief Hare Majesteit met "De vergroeiing", 20.30 Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, cabaret Ivo de Wijs "Formule 2", 20.15 uur. LAK-Theater, Poppentheater Lucas Goudzwaard en Dato de Weerd met drie Japanse vertellingen, 20.30 uur. VVV-kantoor, Stationsplein, start mo len-wandeltocht, 9-13 uur. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, komedie "Bedden", 20 uur. V.d. Marckstraat, Zijlkwartier, Leider dorp, galabal van de Rijnschuimers, 20.30 uur. Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. LAK-theater, kindervoorstelling pop pentheater Lucas Goudzwaard en Dato i de soldaat". Artsen LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord); van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm.: Nieuwenhuis, Bevrij dingsplein 60, tel. 768918; van zondag 8 tot 24 uur A. Ravesteijn, Bevrijdings plein 60, tel. 768918; Wijk II (Kooi en Me- renwijk): G.E. J. Pieterse, Zoeterwoudse Singel 109, tel. 124403; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): J. de Bruyne, Kemstraat 11, tel. 141225; Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm.: A Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420; van zondag 8 tot 24 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035 Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door O. Du Ry van Beest Holle en M.P. Hennink, Vlaskamp 16, tel. 891100. Zaterdag en zondag spreek uurvan 12.30-13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door. E.W.F. van Walch- ren, Oraiyelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - W. van Dam, Palestrina- laan 29, tel. 3960 (zaterdag); A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-11393. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst wordt waargenomen door A.W. Helder, Her melijnvlinder 36, Leiden, tel. 071-146686. Apotheken De avond- en nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 19 tot 26 jan., door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20 tel. 763134 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan met uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, tel. 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. A. Vriend, de Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij vc uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2