Een reis naar Spanjeis pas gevaarlijk r>r> "Steun" voor kerkgebouw in Rijnsburg Alphenaar gaat zeiltocht om wereld maken: "Leven moet je goed doen VRIJDAG 19 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Gevaarlijk? Wel nee Joh... Zo'n reis is alleen onbekend, zodat iedereen denkt dat het gevaarlijk is. Maar een reis naar Spanje met de auto, wat horden men sen doornormaal vinden, dat is pas gevaarlijk. Hééél wat gevaarlijker dan een reis met een zeilschip om de wereld. Echt, geloof me". De 29-jarige Peter Morée, nu nog automatiserings-adviseur ("een klere-woord, maar het verdient goed") zegt het met een beslist heid die geen tegenspraak duldt. "Laatst was er zo'n ophef om het feit, dat iemand Kaap Hoorn had gerond in een vliegende storm. Kaap Hoorn, dat was me toch ge- Uitlaat met oude broek vastgebonden: auto in brand ALPHEN AAN DEN RIJN - De uitlaat van je auto repareren met behulp van een oude broek is ook niet alles. Dat ondervond gistermiddag rond half drie een (on-)han- digc Alphenaar. De man had zijn loshangende uitlaat met een oude broek aan het spruitstuk verbonden en was vervolgens een stukje gaan rijden. Op de Delft- zichtweg ging het mis: de broek vloog in brand maar ook de oude auto. Gelukkig voor de knutselaar was de politie in de buurt met een brandblusser, zodat het met de schade uiteinde lijk nog meeviel. vaarlijk...Ik ken heel wat zeezei lers die drie keer rond de Kaap zijn gevaren en er hebben ge picknickt op het eiland. Daar hoor je echter nooit iets van. Is niet spannend genoeg. Maar 't is wel de werkelijkheid". Levensgenieter Peter Morée is niet het prototype van "de" zeezeiler, integendeel. Geen stoere bink om te zien, eer der vrij klein. Geen ingetogen ty pe met een blik die constant ge richt lijkt op verre horizonten, maar een prater. Hij ziet zichzelf ook beslist niet als de zeeheld, die met een nietig zeilschip de zeven zeeën gaat bedwingen. Peter Mo rée is een levensgenieter, die aan de vooravond staat van een we reldreis van drie jaar met een zeilboot. In mei vertrekt hij voor een "proefvaart", in augustus zal hij het vaste land van Europa voor minstens 3 jaar achter zich laten. Zeilen heeft altijd een belangrijke plaats ingenomen in het leven van Peter Morée. "Als jochie van tien zeilde ik al. Ik heb ook altijd veel op zee gezeild. Ik ben de zoon van een marineman, dus zo'n beetje met de zee opge groeid. Ik heb ook altijd een vaag idee gehad om nog eens een grote reis te gaan maken. Tien jaar ge leden ben ik de eerste plannen gaan maken." Ouwe Reus Die fase van plannen-makerij is nu bijna ten einde. In de Oude Rijn, achter z'n huis aan de Prins Hen drikstraat in Alphen aan den Rijn, nadert de 11 meter lange tweemaster Oude Reus de vol tooiing. Dat huis in Alphen kocht Peter Mo rée, omdat hij er zijn schip naast de deur kon leggen. Het kwam hem bovendien niet zo slecht uit, omdat hij dichterbij z'n werk in Zoetermeer kwam te wonen. Twee redenen voor hem om zijn eigenlijke woonplaats Haarlem tijdelijk te verruilen voor Alphen aan den Rijn. Zo'n reis als Peter Morée nu denkt te gaan onder nemen kost behalve een hoop voorbereiding natuurlijk ook een hoop geld, lijkt dus alleen maar weggelegd voor de enkelingen die meer dan ruimschoots in de slappe was zitten. Peter Morée spreekt het tegen. "Ik ben zes jaar geleden begonnen met werken en toen had ik echt geen rooie cent. Maar ik heb hard gewerkt, waarbij ik natuurlijk wel alleen voor mijzelf hoefde te zorgen. En, eerlijk gezegd, heb ik wel geprofiteerd van de huizen inflatie. Direct toen ik ging wer ken kocht ik voor een redelijke prijs een herenhuis in Haarlem. Dat heb ik voor een goeie prijs van de hand kunnen doen, toen ik naar Alphen ging. En natuurlijk verdien ik ook wel een ton door mijn schip helemaal zelf al te bouwen". Daarbij heeft Peter Morée een le venswijze die wat afwijkt van de gangbare. Om luxe rond zich heen geeft hij niet. Spartaans le ven doet hij echter ook beslist niet. Ondanks alle drukte rond de voorbereiding voor de reis is hij zeer geregeld als bezoeker te vin den in het Concert-gebouw. Een goed glas wijn versmaadt hij niet. "Dat glas wijn en de piano, waar ik elke dag minstens een uur plezier Alphenaar Peter Morée (29) op zijn zeiljachtwaarmee hij deze zomer wil wegvaren voor een reis naar de Polynesische eilanden. van heb, zal ik nog wel eens mis sen", zegt hij er zelf van. Zijn auto "nodig voor z'n werk, anders had ik er geen", is echter bescheiden. Peter Morée kortom houdt het geld dat rissen mensen uitgeven aan dingen zie ze nodig denken te hebben voor de ideale levenswij ze, in zijn zak. Peter Morée wil het leven echt ge nieten, maar dat betekent niet, dat hij zijn reis heeft voorbereid als een zorgeloze bon-vivant. Tien jaar geleden begon hij al met de plannenmakerij. "Het is net of je met een expeditie bezig bent. Er komen waanzinnig veel din gen kijken bij zo'n reis. Met dat allemaal goed bekijken, en voor bereiden zijn honderden uren gemoeid. Daar verkijken zich ook heel veel mensen op, die een we reldreis hebben willen maken. De meesten komen niet verder dan België of de Canarische ei landen". Hele schema's heeft Peter Morée, waarop te lezen valt wat wanneer gebeuren moet. Van alles en nog wat heeft hij zich eigen moeten maken. Om maar één voorbeeld op te tekenen: "Ik ga eens in de veertien dagen naar een dokter. Om te leren hoe ik mezelf moet behandelen als er wat gebeurt. Alle EHBO-boekjes beginnen met "patiënt neerleggen en een dokter roepen". Nou je kunt op zee een end wegroepen, maar d'r komt nooit iemand, dus dat moet jezelf kunnen oplossen. Ik heb dan inmiddels ook een medicijn kist, waar een doorsnee huisarts zich niet voor zou hoeven scha- En om maar even aan te geven aan welke details hij allemaal ge dacht heeft bij die voorbereidin gen over die medicijnkist nog het volgende. "Een aantal van die medicijnen zouden in vreemde landen misschien worden be schouwd als drugs of zoiets. Ik heb me daarover bij buitenlandse zaken laten informeren en daar hebben ze me geadviseerd om een uitgebreide inventarislijst in vier talen te maken en die te laten ondertekenen door een arts". Het is maar een detail. Maar Peter Morée heeft aan meer dan de spreekwoordelijke 1001 zaken moeten denken bij zijn voorbe reidingen. De kaarten, de zee almanakken, de navigatie mo torkennis, kennis van zeilen, ra- dio-apparatuur, noem maar op. En dat allemaal in zodanige wijze, dat hij aldoor zelf meester van de situatie kan blijven. "Op het IJsselmeer motorpech krijgen is zo'n ramp niet. Je kunt altijd wel bij een dealer terecht. Midden op zee moetje het echter helemaal zelf doen. Je moet dus die motor uit elkaar kunnen gooien, maar je moet ook een uit gekiend pakket reserve-onder delen aan boord hebben. En zo gaat dat voor alles op. Voor de zeilen, het scheepsbeslag, de na- vigatie-instrumenten en wat je niet allemaal kunt bedenken". Gezellige meid Alle problemen die Peter Morée te gen kwam heeft hij kunnen op lossen, op één door hemzelf als "levensgroot" gekenschetst probleem na. "Ik zoek nog altijd een gezellige meid die met me mee wil. Iemand die niet alleen in d'r blote reet op dek wil liggen zonnen, maar iemand die wil hel pen timmeren, zeilen, navigeren, alles wat er komt kijken. Ik heb kennis gehad aan verscheidene meisjes, maar ze hebben allemaal afgehaakt, omdat ze deze reis niet zagen zitten. En daar heb ik ook echt alle begrip voor, al denk ik wel dat er bij zijn die er later nog eens spijt van krijgen. Want wat is nu drie jaar van je leven...? Niks toch zeker..." Een groot probleem, dat vinden van zo'n gezellin, want Peter Mo rée voelt er niets voor om in z'n eentje over zee te zwalken. "Veel te ongezellig, mij niet gezien", zegt hij daar resoluut over. Van daar dat hij zich op bepaalde tra jecten ook al vast heeft verzekerd van passagiers in de vorm van vrienden en vriendinnen. Het hoofddoel van Peter Morée is de eilandengroep tussen Austra lië en Zuid-Amerika, de Polyne sische eilanden. Daar wil hij een jaar rondzwerven, vooral eiland jes aandoen waar vrijwel nooit mensen vanuit de geciviliseerde wereld komen. Tahiti niet bij voorbeeld. "Want daar kunt je veel goedkoper met een vliegtuig naar toe dan met een eigen boot die je dan ook nog zelf moet bou wen". Wel kleinere, meer onbe dorven eilandjes. "De mensen daar", zegt Peter Mo rée wijsgerig, "meten hun geluk nog al aan wat ze voelen, niet zo als hier, aan wat ze hebben. Die les wil ik wel eens leren. Die erva ring kan me als ik terugkomen volgens mij alleen maar heel erg goed van pas komen". Goed doen Je leeft maar één keer, ik vind datje dat dan ook goed moet doen. En ik ben er echt van overtuigd, dat ik daar iets kan opdoen, dat me altijd van pas zal blijven komen. En daarom onderbreek ik mijn zonnige carrière, want zo kun je die wel noemen, omdat ik denk dat ik er iets geweldigs voor te rugkrijg". Restauratie-karwei moet begin mei aanvangen RIJNSBURG - Rijnsburg haalt opgelucht adem. Het mi nisterie van erm (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) heeft besloten dat het rijk financieel zal bijsprin gen in de opknapbeurt van de Grote Kerk. Een klus, die tussen de 2 en 2,5 miljoen gaat kosten. De restauratie-commissie, die vier jaar in de weer is geweest om het plan er door te drukken, ver wacht dat eind april of begin mei met de werkzaamheden een be gin zal kunnen worden gemaakt. Het karwei zal ongeveer één tot anderhalf jaar in beslag nemen. In die periode zullen de lidmaten van de Nederlands hervormde gemeente kerken in de Bethel- kerk en in gebouw het Voorhof. hetzelfde bericht: er waren veel aanvragen en te weinig geld. Met andere woorden: je verzoek komt op een stapel te liggen en je moet maar afwachten wanneer je aan de beurt bent." Minister Hamvraag Architectenbureau Van der Sterre uit Leiderdorp werkt thans de plannen uit. Uiterlijk eind januari moet hy met de cijfers op tafel komen. Daarna krijgt Momu- mentenzorg nog een maand de tijd om de zaak in ogenschouw te nemen, waarna drie aannemers worden uitgenodigd om een of ferte uit te brengen. De hamvraag, waarop nog niemand eigenlijk een zinnig antwoord kan geven is, hoeveel geld zal het rijk afschuiven. En: komt héél de kerk voor restauratie in aanmer king. De kerk, die in 1578 is ge bouwd en dus 400jaar oud is, is in totaal vier keer uitgebreid: tweemaal in de zeventiende eeuw, in 1903 zette de Leidse ar chitect Jesse er een stuk aan en 20 jaar laten deed zijn collega Fon tein dit ook nog eens. De restau ratie-commissie hoopt dat ook het opknappen van die aange bouwde vleugels voor subsidie in aanmerking zullen komen. De weg, die uiteindelijk naar res tauratie moest leiden, is voor de Rijnsburgers bepaald niet over rozen gegaan. Ettelijke malen is er bij het ministerie een verzoek ingediend wanneer nu eens met het opknappen van het complex kon worden begonnen. "Maar", vertelt Leenheer, lid van de res tauratie-commissie en amateur- historicus, "we kregen elke keer De werkers van gen hun kans echter schoon toen erm-minister Til Gardeniers voor het CDA een spreekbeurt in het bloemendorp kwam houden. Ze trokken de stoute schoenen aan en legden haar hun probleem voor. Met het verzoek of zij de zaak niet wat kon bespoedigen. "Ze zegde dit toe", aldus Leen heer, "en ze is haar woord nog na gekomen ook. Je kunt je voor stellen dat we met dit besluit ver schrikkelijk blij zijn. Vier jaar ben je aan het dokteren, dan wil je eens een keertje aan het werk. Bovendien de kosten stijgen steeds verder. En waarmee we ook te kampen kregen waren mensen die een forse bijdrage hadden gestort in het restauratie fonds. Die kwamen op een gege ven ogenblik vragen wanneer nu eindelijk eens met het werk werd begonnen".Scheuren, zowel bin nen als buiten, zuilen die scheef staan en zijn gestut, neervallend gruis en een lek dak (op verschil lende plekken in de kerk zitten mensen in de drup als het regent) duiden aan dat snel "ingrijpen" geen overbodige luxe is. Leen heer zegt erover: "De kerk wordt al bouwvallig. Nee, levensge vaarlijke situaties zijn er nog niet. Maar er moet nu toch wel snel wat aan worden gedaan." Achterstand Omdat de kerk gecompliceerd is gebouwd (vier verschillende bouwstijlen) is er achterstand opgelopen in de onderhouds werkzaamheden. Vooral de da- "SLUIT WARMONDERBRUG SNEL AF VOOR VERKEER" LEIDEN - De directeur civiele werken bij de gemeente, de heer Baren- dregt, heeft B en W geadviseerd om de Warmonderbrug op zo kort mogelijke termijn af te sluiten voor verkeer. Deze verbinding tussen de Korte Mare en de Maresingel verkeert al ge ruime tijd in slechte staat. De heer Barendregt acht het niet langer verantwoord om de brug open te houden. De brug is nu al verboden voor zwaar verkeer maar daar blijkt niemand zich iets van aan te trekken, aldus de directeur civiele werken. De gemeenteraadscommissie ruimtelijke ordening heeft gisteravond nog geen besluit genomen over het voorstel om 160.000 gulden ter beschik king te stellen die nodig is voor het herstel van de brug. Alleen de heren Hoeven (CPN) en Van Zijp (CDA) spraken zich duidelijk uit voor het herstel van de burg. Het CD A-raadslid is van mening dat het onaan vaardbaar is de Warmonderbrug af te sluiten voordat de Valkbrug in twee richtingen berijdbaar is. Wethouder Waal meende dat het rijk spoedig een subsidie zal verlenen voor het Valkbrugplan en de reconstructie van het wegenbeloop rond molen De Valk. Als alles naar wens verloopt zal eind 1979 begonnen kunnen worden met de uitvoering van deze plannen. Wethouder Waal deelde mee de onmiddellijke afsluiting en de eventuele vernieuwing van de Warmonderbrug nog in het college van burgemeester en wethouders te zullen bespreken. ken van lei, aldus Leenheer, kun nen niet elk jaar opnieuw worden gecontroleerd. Trouwens, het is al weer 75 jaar geleden dat de Grote Kerk een grote opknap beurt onderging. Tussendoor werd er wel eens wat aan verspij kerd, maar daar bleef het bij. Wat die "grote beurt" driekwart eeuw geleden betreft, Leenheer heeft er zijn bedenkingen over. "Monumentenzorg", stelt hij, "stelde in die tijd niet zo bar veel voor. Natuurlijk, die kerk werd opgeknapt, maar of dat nu, esthe tisch gezien, verantwoord was....Neem nou die ijzeren bal ken van de overkapping. Door de roestvorming beginnen die eeu wenoude stenen zuilen bruin te worden. Ja, nu zullen ze proberen die dingen te vervangen door hout. Of het lukt, ik weet het niet...." In die vier jaar dat de restauratie- commissie aan de slag is geweest, is er al een aardig centje ge spaard. Dat is ook wel nodig, want de kerkvoogdij van alle kos ten tien procent voor eigen reke ning nemen. Er is inmiddels al meer dan een half miljoen gulden ingezameld. "Iedereen" Niet alleen de kerkgangers van de Nederlands hervormde gemeen te brachten dit op. Eigenlijk deed "heel" het dorp een duit in het zakje. "Dat toont toch wel aan", vertelt Leenheer, "dat we op ker ken trekpleister, r komt men naar vooral een be- het graf van kelijk gebied in Rijnsburg goed met elkaar omgaan. Dat iedereen zijn steentje heeft bijgedragen komt ook omdat het de Rijnsbur ger economisch voor de wind gaat. Zoiets uit zich dan in derge lijke dingen." De Grote Kerk i: Van heinde en1 bloemendorp zoek te brengen t de graven van Holland, onder andere Floris de Vijfde is begraven. Tufsteen Het oorspronkelijke gedeelte van de kerk, het schip, is gebouwd van restanten van een afgebrande Abdijkerk. Deze kerk ging tij dens het beleg van Leiden in 1574 in vlammen op. De toren, die de kerk siert, is eigendom van de gemeente. Hij werd in de twaalf de eeuw van tufsteen gebouwd. Zeker is dat de middelen beschei den waren toen de kerk van de grond kwam. De gotische kap werd uit Noordwijk weggehaald. Zij was één van de weinige din- gen die nog heel waren gebleven van een klooster dat toen was uit gebrand. De allereerste uitbrei ding in de zeventiende eeuw, zo wordt aangenomen, is voorbe reid door de Leidse Stads archi tect Pieter Post Hoewel men hiervan geen bewijzen heeft, duidt de bouwstijl helemaal iri de richting van deze technicus. Hogere tarieven Schouwburg LEIDEN - Ook de gemeentelijke commissie maatschappelijke aangelegenheden is akkoord ge gaan met de verhoging van de Schouwburg-tarieven. Eerder had de Schouwburgcommissie toestemming gegeven om een kaartje van tien gulden met één gulden vijftig, een kaartje van vijftien gulden met één gulden vijfenzeventig en een kaartje van twintig gulden met twee gulden vijfentwintig omhoog te laten gaan. De prijsverhoging is een gevolg van het optrekken van het btw-tarief van vier naar achttien procent. De financiële situatie van de gemeente en de Schouw burg is zo slecht dat de gevolgen van die maatregel niet voor reke ning van de gemeentelijke over heid kunnen komen. Schouw burg-directeur Hans van Dam heeft de bezoekers van de Schouwburg per brief al op de hoogte gesteld van de prijsver hogingen, die deze maand al in gaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23