paus "Puebla" test voor de eaannHB Ook bij gereformeerde Gemeenten stuurloze jeugd Ontmoeting met strijdende kerk in Latijns-Amerika Bij de paus. Vanmorgen heeft paus Johannes Paulus kardinaal Willebrands in audiëntie ontvan gen. Daarvoor was veertig minu ten uitgetrokken. Het is mogelijk dat de paus nog een tweede ge sprek met de kardinaal uit Ne derland zal voeren. Mgr. Wille brands heeft zich voorgenomen tussen deze gesprekken geen mededelingen naar buiten te doen. Wel overweegt hij na afloop een verklaring af te leggen. Gistermorgen al was de bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis, bij de paus. Onderwerp van gesprek was de situatie in de Nederlandse kerkprovincie, met name in het bisdom Rotterdam. De bisschop wilde alleen kwijt dat de paus al goed op de hoogte bleek van de stand van zaken in rk Nederland. Aan het eind van de audiëntie gaf de paus de bisschop een kelk mee voor het seminarie Rolduc in het bisdom van mgr. Gijsen Roermond. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Wijnjeterp - Duurswoude (Fr.) kandidaat H. C. Marchand Dorkwerd; bedankt voor Werkendam, Kamerik en Kinderwijk J. Blom Sint Maar tensdijk, voor Ilpendam en Wa tergang en 't Waal (Utr.) kandi daat J. A. Woudenberg Maarssen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Buitenpost S. Braaksma Assen. Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Bodegraven R. Boogaard Leiden. Kwaad op Luns De lutherse bisschop van Oslo, dr. Andreas Aarflot, is verbolgen over Luns, secretaris-generaal van de Navo, gehoord diens uitla tingen over de kerkelijke protes ten tegen de neutronenbom. Luns zei onlangs dat de sterke op positie van de kerken tegen dit wapen is terug te voeren tot naivi- met officiële vertegenwoordi gers. Na een mis op vrijdagmor gen de 26ste voor priesters, reli gieuzen en priesterstudenten gaat hij door naar Mexico. Vliegtuig In Mexico-stad draagt hij eerst een mis op. Op zondag 28 januari rijdt hij per auto naar Puebla, 130 kilometer van Mexico-stad. Voordat hij daar de conferentie opent, viert hij nog de eucharis tie in een groot-seminarie. De Mexicaanse president heeft zijn vliegtuig ter beschikking gesteld om de verplaatsing van de paus te vergemakkelijken. Er staan ver scheidene bezoeken, zoals aan Indianenstammen, en misvierin gen op het programma. Op de laatste dag van zijn bezoek, 31 ja nuari, heeft de kerkleider een ontmoeting met de bevolking van de rk Lasalle-universiteit in Mexico-stad. 's Middags nog vliegt hij met een Mexicaans lijnvliegtuig terug naar Rome. Het vliegtuig zal een tussenlan ding maken, maar er is nog niet vastgesteld waar. Revolutie Het bezoek van de paus aan Mexico is op zichzelf al een opzienbaren de gebeurtenis. De republiek komt voort uit een revolutie, die ook tegen de Rooms-Katholieke Kerk was gericht. Hoewel er sindsdien ruim zestig jaar zijn verlopen, is Mexico nog altijd een land waar kerk en staat streng zijn gescheiden. Het is ook het enige Latijnsamerikaanse land dat geen diplomatieke betrek kingen met de Heilige Stoel in Rome onderhoudt. De regering van Mexico zal de paus dan ook niet als staatshoofd ontvangen. Wel wordt Johannes Paulus er LUNS geen eerbied voor andermans mening Rhodesië. De Britse Raad van Kerken heeft f 380.000 uitgetrok ken voor dakloze Rhodesiërs en andere slachtoffers van de bur geroorlog in dat land. "Wij heb ben de Rhodesiërs geen voor schriften gegeven wie zij moeten helpen", aldus directeur Kenneth Slack van het kerkelijke hulp verleningsorgaan. "Alleen dat ze voor noodlijdenden en gewon den moeten zorgen". Het geld is gegaan naar het Rode Kruis en naar de oecumenische organisatie "Christian Care". (Van onze redactie geestelijk leven) Paus Johannes Paulus II zal op zondag 28 januari in de stad Puebla in de Middenameri- kaanse republiek Mexico de opening verrichten van de grote vergadering van afgevaar digden van alle Zuidamerikaanse bisschoppenconferenties. Deze conferentie duurt tot 12 februari. Met zijn aanvaarding van die uitnodiging wilde de kerkvorst tevens zijn wens om het continent van Zuid-Amerika te bezoeken tot uitdrukking brengen. De paus vliegt op donderdag 25 ja nuari eerst naar het eiland Santo Domingo, waar Columbus eens landde en ook voor het eerst in de geschiedenis van Zuid-Amerika een mis werd opgedragen. De eerste-klas-afdeling van de DC-10 "Alitalia" waarmee de paus zijn reis maakt is voor deze gelegen heid omgebouwd. Er zijn andere stoelen in gezet en zelfs plaatjes van rooms-katholieke heiligen aan de wanden bevestigd. Johannes Paulus zal op het eiland niet alleen de eucharistie vieren, samen met alle bisschoppen van het land, maar ook een ontmoe ting hebben met de president van de Dominicaanse Republiek en Zal de stem van de armen en onderdrukten werkelijk gehoor vinden? Dat is een van de funda mentele uitdagingen die de La tijnsamerikaanse rooms-katho lieke kerk in de Mexicaanse stad Puebla- van 28 januari tot 12 fe bruari- onder ogen zal moeten beschouwd als een "welkome gast". Sporen In de Mexicaanse wetgeving zijn nog allerlei sporen te vinden van de anti-clericale oorsprong van de republiek. Zo is het pries ters bij de wet verboden zich in het openbaar in toog te verto- Maar er is gaandeweg heel wat ver anderd in de onderlinge verhou dingen. Het sociale gewicht van de kerk is toegenomen en de re volutie heeft het geloof niet kun nen uitwissen. De bijzondere Ma riaverering in Mexico moet de Poolse paus straks wel aanspre ken. Kenners beschrijven de Mexicaan se kerk als een kerk van het "be moederende" type. Van "mondi ge kinderen" wil zij liefst zo min mogelijk horen. Ze stelt zich op aan de kant van de politieke en economische machthebbers en vanuit die positie waakt zij over haar beminde gelovigen. Het contact - en dat nog wel op eigen grondgebied - met anders inge stelde kerken uit de Zuidameri kaanse landen zal hier waar schijnlijk eerder als schokkend dan als stimulerend worden erva- teit, Sowjetrussische propaganda en een soort marxisme. De lu therse bisschop noemt dat "pri mitieve argumenten die bewijzen dat Luns de mening van anderen niet eerbiedigt". Vrijheid Ook voor de paus zelf wordt "Puebla" een test. Van het begin van zijn pontificaat af heeft hij zich uitgesproken voor de men senrechten en speciaal voor de vrijheid van godsdienst en gewe ten. Maar hij deed dat vanuit zijn Oosteuropese achtergrond. Daar staan communistische regimes die vrijheid in de weg. In Latijns- Amerika ontmoet hij bisschop pen, priesters en leken die zich Bij zijn bezoek aan Mexico eind deze maand gaat de paus ook naar enkele Indianenstammen in het gebied van Oaxaca. ook inspannen voor menselijke vrijheid, maar juist om die reden door de rechts-militaire regimes ter plaatse van "communisme" worden beschuldigd. Zijn bezoek zal in die kringen ze ker worden uitgebuit als ccn kerkelijke wettiging van de heersende regimes. Als Johan nes Paulus zich daarvan weet te distantiëren, kan zijn bemoedi ging van de strijdende kerk in Latijns-Amerika van belang zijn voor de toekomst van dat we relddeel. Aarflot verklaarde nog eens dat hij de uitspraak van de gezamenlijke Noorse bisschoppen van vorig jaar maart tegen het nieuwe wa pen niet betreurt. "Met die ver klaring hebben wij ons in goed gezelschap bevonden, want ook de meerderheid in politieke kring sprak zich tegen de bom uit". De jeugdbond van de Gereformeerde Gemeenten - een kerk die met nog een paar andere uiterst rechts staat binnen de gereformeerde gezindte - gaat 100.000 werven voor de in richting van een landelijk opvang centrum voor eigen jongeren in Nunspeet en voor werk van een am bulant jeugdconsulent. Volgens de jeugdbond is er de laatste jaren dringend behoefte aan zo'n centrum. De nogal strakke leefre gels van deze kerkelijke groepering kunnen blijkbaar niet verhinderen dat jongeren toch hun eigen weg gaan. En die is nogal eens schade lijk. Misschien is de manier waarop hier de godsdienst wordt beleefd wel een van de oorzaken van het ontsporingsverschijnsel. Verslaafd "Jongeren zijn stuurloos geworden", schrijft de jeugdbond in zijn aan kondiging van de actie. "Soms we ten ouders en kerkeraden niet eens waar zij "ondergedoken" zijn". De jeugdbond meent dat er ook zijn die vanuit de kerk nog wel geholpen willen worden. Hij doelt dan met name op jongeren die verslaafd dreigen te raken, die met de politie in aanraking zijn geweest, die thuis problemen hebben of die in persoon lijke moeilijkheden zijn gekomen. Soms kloppen ze aan bij hulpverle ners, zoals die van de Jongeren-Ad viescentra, maar, zegt de jeugdbond van de Gereformeerde Gemeenten, die proberen deze jongeren los te maken van hun ouders en van hun christelijke opvoeding. "Dan is het gevaar groot dat ze op een gegeven ogenblik met de kerk breken". Het verblijf in "De Berenbos" - een voormalig kindertehuis - zal tijde lijk zijn. De intensieve begeleiding die men de jongeren wil geven zal erop gericht zijn hen in het maat schappelijke leven terug te brengen. Voor kleine groepen kunnen bijeen- Heel moeilijk Het opvangcentrum gaat uit van de pas gevormde "Stichting hulpver lening aan jongeren in de Gerefor meerde Gemeenten". En die staat weer onder kerkelijke verantwoor delijkheid van een commissie voor jeugdzorg. De stichting is in de plaats gekomen van een in 1975 opgerichte werk groep, waarin twee predikanten, een arts, een psycholoog en een paar maatschappelijke werksters zaten. Deze groep bleek het vele werk ech ter niet aan te kunnen. Een predikant in de werkgroep kwam tot de conclusie dat de jongeren het in deze tijd heel moeilijk hebben en dat er in menig gezin maar weinig meer is te merken van - wat hij ziet als - een echte christelijke levens stijl Reigers Naar aanleiding van de foto van reigers op het ijs bij de Zijlpoort (pagina Leiden van uw krant van woensdag 17 januari) deel ik u het volgende mede. In het onderschrift van de foto staat dat reigers in de winter ook met brood gevoerd mogen worden. Dat is onjuist: een reiger eet nooit brood, zelfs niet in de winter. Al leen het voeren met vis en visaf val of vlees en vleesafval heeft zin. Dat voer mag rauw of ge kookt zijn, maar beslist niet zout. Zout dient trouwens in de bij- vocdering voor alle dieren niet aanwezig te zijn. De reigers bij de Zijlpoort worden al sedert het invallen van de vorst, rond Kerstmis van het vo rig jaar, elke dag gevoerd door le den van de Vogelwacht Rijnland en de Leidse Dierenbescher ming. De andere watervogels worden daarbij niet vergeten. Soortgelijke voederingen vinden ook dagelijks plaats bij de Does- brug, de Spanjaardsbrug, de Vliet en sedert kort ook bij het AZL. Verder worden de "gewo ne" watervogels in alle singels bijgevoerd. In dit verband wil ik de Leidse bur gerij een pluim op de hoed ste ken, Vogelwacht en Dierenbe scherming hebben gemerkt dat veel Leidse burgers de vogels re gelmatig een extra hap toewer pen bij dit barre weer. Om het georganiseerde bijvoeren goed te laten verlopen is natuur lijk veel voer nodig. In aanmer king komen: - afval van groene groenten - poeliersafval - vleesafval - visafval - kaantjes (mits niet zout) - brood en koekaf\ial - consumptievetten (b.v. afge werkt frituutvet) - granen Wie dergelijke voederstoffen wil afstaan, kan ze kwijt op de vol gende adressen: - Vogelasiel, 2de Binnenvest gracht tegenover nr. 4, bij molen de Valk (uitsluitend van 14.00 tot 17.00 u.). - Medusastraat 21 - Boerhaavelaan 21 - Langebrug 43. Als men op de laatste drie adressen niemand thuis treft, dan kan men het voer voor de deur neerzetten. Meldingen over vogelsconcentra ties of vogels in nood kam men mondeling doen bij het Vogela siel (zie boven) of bij de heer Van Krieken, tel. 151701 te Leiden. Tenslotte nog dit. Ga ook bij vogels met verstand te werk. Doe nooit zout in drinkbakjes om bevriezen te voorkomen, maar suiker. Zorg dat de vogels niet in de drinkbak kunnen baden. Leg er een steen in, of een stuk gaas over. Trek geen vastgevroren vogels los uit het ijs; dat zou u zelf ook niet leuk vinden. Zet een bevroren vogel nooit bij de kachel of een radia tor, maar laat hem onder doeken op een niet te warme plaats ont dooien. Ga liever naar het Voge lasiel of bel even op, als u geen ervaring met zo'n geval hebt. A.G.Th, von Dewall-Montfoort (melding zwerfdieren) Kloksteeg 6 Leiden. Bommelding Dankzij een "vrije dag" tengevolge van een bommelding aan de Hu- go de Grootstraat kon ik dinsdag het Leidsch Dagblad lezen zodra het bezorgd was; iets anders dan de krant lezen had ik op dat mo ment niet te doen. Deze situatie werd door Uw krant als vrij ideaal gezien zo lees ik uit het stukje over de bommeldingen op pagina 1. U schrijft immers dat voor de studenten en medewer kers van de juridische faculteit de ontruiming van het gebouw een vrije dag betekende en U geeft vervolgens nog enige grapjes ten beste over de wijze waarop op de ze 'misplaatste grap' werd gerea geerd. Genoemd artikeltje heb ik gelezen met stijgende verbazing. In plaats van scherts heb ik bij de genen die ik sprak - uiteraard niet de hele faculteit - en bij mijzelf meer een machteloze woede op gemerkt om het feit dat vele werkzaamheden volledig in het honderd liepen. Het ergste heb ben examens en tentamens hier onder geleden. Denkt U werke lijk dat het verplaatsen van een examen een grapje is? Ziet u in het spaak lopen van een schrifte lijk examen niets anders dan een vrije dag? Voor de studenten en stafleden van de vakgroep waar toe ik behoor komt het waar schijnlijk neer op een vervan gend mondeling examen van drie kwartier, af te nemen van zesen dertig kandidaten. Denkt u dat het naar huis sturen van mede werkers en studenten een leuke vrije dag oplevert zonder dat er enig werk ingehaald moet wor den? Ik weet dat er vaak niet veel, waar de wordt gehecht aan het werk dat in een 'studiecentrum' ver richt wordt, maar het bagatellise ren van een infame rotstreek die vele medewerkers en studenten een dag van hun werk houdt vind ik wel wat ver gaan. Ik hoop dat U zich een volgende keer realiseert dat het onvrijwil lig sluiten van een universiteits gebouw iets anders is dan een dagje "ijsvrij". Mr. J.D.A. den Tonkelaar. Herenweg 84 Warmond Naschrift redactie: Het is ons een raadsel, hoe de brief schrijver ertoe komt dat wij de si tuatie, ontstaan door de bommel ding als "vrij ideaal" zagen. We hebben op onze voorpagina van afgelopen dinsdag zakelijk de gang van zaken weergegeven. "Scherts" kwam er niet aan te pas. Ook hebben wij ons niet uit gesproken over de reacties die de plotselinge vrije dag bij de men sen van het Juridisch Studiecen trum loswoelde en of zij er blij mee waren of juist niet. Hoe men ook wendt of keert, één ding was zeker: er was sprake van een vrije dag. We zijn bang dat de heer Den Tonkelaar in een oude val is gelopen. Hij verwarde met het Redactie AR-Katwijk In deze krant van 16 januari las ik een verslag van de jaarvergade ring van de ARP-Katwijk, waarin u zegt mijn mening weer te geven ten aanzien van de éénwordings plannen van onze christelijke partijen. Ik zou daar gereserveerd tegenover staan, het voortbe staan van een eigen AR-organisa- tie bepleit hebben en het CDA nauwelijks zien zitten! Een wonderlijke en onbegrijpelijke voorstelling van zaken. Ieder die met de politiek een klein beetje meeleeft in Katwijk weet dat ik vanaf het eerste uur geijverd heb voor het CDA en dat de totstand koming van het plaatselijk sa mengaan een diepe voldoening betekende. Ik heb er tien jaar voor gewerkt en fungeer met vreugde als plaatsvervangend voorzitter van het CDA. Maandagavond heb ik er voor ge pleit dat de kiesvereniging zich in het waarschijnlijk laatste jaar van haar zelfstandig bestaan actief zou betonen. In het voorgaande jaar was namelijk niet vergaderd en toen dat duidelijk uit de notu len bleek, heb ik dat als een niet gelukkige zaak aangemerkt. Ik vind - en dat bedoelde ik ook te zeggen - datje zon laatste jaar als bestuur geregeld de leden over de gang van zaken moet informeren, dat je een zorgvuldige ledenad ministratie moet blijven verzor gen, dat je je financiën op peil moet houden en een voltallig be stuur moet handhaven om als volwaardige partner in het nieu we bestel te kunnen meedoen. Een kiesvereniging die niets meer doet "omdat het toch op een eind loopt" is een ongezonde ver eniging. Om elk misverstand te voorkomen en om de indruk weg te nemen die uw verslag zou kunnen vesti gen, lijkt me deze aanvulling en correctie niet te veel gevraagd. D.J. Brouwer Pzn. Parklaan 96 Katwijk Eigen bijdrage Met de maatregel van een eigen bij drage per verpleegdag laat de re gering opnieuw zien dat ze het niet opneemt voor de mensen met de laagste inkomens. Vijf gulden eigen bijdrage. Voor het eten, aldus mevrouw Veder- Smit. Als je drie weken in het zie kenhuis ligt wordt dat 105,-. Hoeveel mensen zijn er niet die het ziekenhuis veel langer dan de gestelde termijn van binnen zien. De maatregel tast volgens me vrouw Veder-Smit de koop kracht niet aan. Ze heeft het over een paar pakjes sigaretten min der roken. Stel je voor dat 'Jan de arbeider' zich in zijn zenuwach tigheid voor z'n opname de luxe op de hals haalt van wat extra ro ken. En wie wordt er met deze maatregel weer getroffen? De alleenstaan de. Wie verzorgt z'n huisdier, z'n planten, wie haalt elke dag de post uit de bus en wie komt gere geld naar het ziekenhuis om het "eigen" wasgoed te halen, te was sen en terug te brengen? Dat kost zeker allemaal niets? Wat een kortzichtigheid. Maar laat de regering vooral zo doorgaan. Des te duidelijker wordt het voor de toekomst op \vie de mensen per se niet moeten stemmen. M.C.J. Bosch Topaaslaan 188 Leiden Sponsors Naar aanleiding van het artikel over het vermelden van sponsorna men van Ruud Paauw in de krant van dinsdag het volgende: Volgens Paauw is het onzin om de namen van sponsors in de dagbladen te vermelden. (Gratis reclame). Maar indien de pers inderdaad be sloot dit te doen (of door te gaan) zal geen enkele fabrikant nog bij voorbeeld een wielerploeg sa menstellen. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat o.a. diverse wedstrijden niet kunnen doorgaan. De renners zullen voortaan alleen nog wed- strijdgeld en prijzengeld ontvan gen, hetgeen voor velen een schraal bestaan zou betekenen. Als dan de Tour bijvoorbeeld geen doorgang kan vinden mist ook deze krant ruim drie weken lang een pagina wielernieuws. Jan Timman wil gaan schaken om de wereldtitel door middel van sponsoring. Hij heeft begeleiders voor een geruime tijd nodig. Als er door de door u voorgestelde handelwijze geen sponsor komt, mist u weer een aantal weken pa gina's nieuws. Jan Lammers wordt door een sponsor geholpen voor twee sei zoenen formule 2. De pers kan nu weer menig keer schrijven over deze Nederlandse deelnemer. Zo zie je maar dank zij gesponsorde topsporters kan de pers weken lang fijn weer met visies vooraf- beschouwingen-nakaarten e.d. de pagina's vullen, vooral als er over het voetbal niets te vertellen valt. U ziet de pers is mede afhan kelijk van de sponsors voor het sportnieuws. Het argument dat sponsors zich niet voor het werkelijke belang van een club interesseren kan ook voor de kranten gelden. Toen de basketbalploeg Amstel veen dankzij de sponsor grote successen behaalde konden de pagina's ook vol geschreven worden. De sponsoring is voorbij maar nergens lees je meer iets van de afgezwakte, niets meer be tekenende ploeg uit Amstelveen. Géén die schrijft over het wel en wee van de ploeg. Nu is P/Leiden ineens veel interessanter gewor den. Een voor mij niet belangrijk per centage mensen leest de krant mede omdat er vaak geschreven kan worden over topsport. Dus daarom niet zo afgeven op spon sors. Zonder deze sponsors met hun gesponsorde wedstrijden zou de pers niet zulke artikelen kunnen schrijven en zou de krant ook een stuk oninteressanter zijn. B. Heemskerk Boslaan 79 Katwijk Noot redactie: wij zijn niet tegen sponsoring, wèl tegen sponsors die hun naam in de krant eisen en daarbij chantage ach tig e prak tijken hanteren. Uw zorg over het vol komen van de pagina's is roe rend, maar overbodig. ïk heb n.l. mijn vrouw vermoord. Roman door Leonhard Huizinga. Uitgeverij Elsevier Boekerij, Amsterdam, 17.50. De strijd om het heilige graf, waarheid en legende van de Kruistochten, door Rudolf Pört- ner. Uitgeverij Elsevier Boekerij. ƒ41.50 De Germanen, bedwingen van het Romeinse Rijk, door Ernst F. Jung. Uitgeverij H. Meulenhoff, Amsterdam/Brussel, 34.50 Succes en carrière, methode en techniek. Door Michael Korda. Uitgeverij H. Meulenhoff. 24.50 Gezondheid, een utopie? Door Manfred Kohnlechner. Uitgeve rij H. Meulenhoff. 22.50 De gouden tijd van de oceaansto mers, door Robert W. Wall. Uit geverij Elsevier Focus, Amster dam. 69.50 De lage landen van prehistorie tot 1500, onder redactie van prof. dr. R.C. van Caenegem en prof. dr. H.P.H. Jansen. Uitgeverij Else vier Historische Bibliotheek, Amsterdam. Ramses de Grote, door Philipp Vandenberg. Uitgeverij H. Meu lenhoff. 34.50 Reinigen, een vak apart, schoon- maak-handboek door Jaques van den Wijngaard. Uitgeverij Tiebosch, Amsterdam, 17.50 Ambassadeur in de Lage Landen, door prof. dr. D.J. Roorda. Uitge verij Unieboek, Haarlem, 27.50 Sociale problemen I, onder redac tie van L. Rademaker. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht, 9.50. Een beetje bederf kan geen kwaad, door Carla Krüger. Uitgeverij De Beuk, Amsterdam, 9.50.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21