LEIDSCH DAGBLAD Vergeldingsactie Israëlisch leger in Libanon ^en lengen Massademonstratie in hoofdstad Iran Zontschepen op weg naar Nederland Yorstschade bij groenten groot De Bilt verwacht dooi Actie voor hongerige vogels Man stal voor meer dan ton aanfietsen Cameraman Jan cle Bont in Kenia vermist VRIJDAG 19 JANUAR11979 OPGERICHT 1 MAART I860 35760 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HENGELO (GPD) - Er is een aantal schepen met strooizout uit Zuid-Euro pa onderweg naar Rotter dam. AKZO-Zoutchemie is erin geslaagd een partij van ongeveer 20.000 ton op de kop te tikken. „Maar honderd procent zeker is het nog niet", zegt AKZO- woordvoerder Stoute. „Ik moet het eerst zien". AKZO doet er verder tamelijk ge heimzinnig over. Het bedrijf wil uit concurrentie-overwegingen niet zeggen waar het de partij vandaan heeft. Ook blijft onbe kend of het duurder wordt ver kocht dan het Nederlandse zout. Het bedrijf maakt er wel veel on kosten voor: het vervoer per schip, het overslaan met grijpers (het zout is niet verpakt) en het vervoer vanuit de haven. „Dat wordt een hels werk", aldus Stoute. Over de voorziening van strooizout is AKZO overigens redelijk op timistisch. Door het droge weer is meer voorraad gevormd, vooral bij de afnemers. Daar ligt onge veer 40.000 ton, schat AKZO. Het bedrijf zelf heeft nog maar een voorraad van 28.000 ton. Alles bij elkaar kan er nu nog een week lang gestrooid worden bij voort durende gladheid, aldus een me dedeling van AKZO in Henge lo. Een groot hogedrukgebied dat zich uitstrekt Rusland handhaaft zich, maar de invloed wordt kleiner. Een lagedrukgebied voor de kust van Portugal en de Golf van Biscaje breidt zijn invloed uit naar het noorden. Bewolkingsgebieden met sneeuw en ijzel zullen daardoor tot boven ons land doordringen. Ook wordt wat warmere lucht aangevoerd die een verdere stijging van de temperatuur tot gevolg heeft. Morgen zal het volgens het KNMI in De Bilt bij ons dan ook gaan dooien De veelal krachtige wind geeft het winterweer echter een bijzonder onaan genaam karakter. LEIDEN - Duizenden waterjvogels komen door de aanhoudende vorst in de grootste moeilijkhe den. Ze zitten koukleumend bij elkaar in de wakken of nog ijs vrije plekken in het water. Van af en toe wat oud brood alleen kun nen ze niet leven. Maar niet alleen de dieren ook hun verzorgers komeii door de strenge winter in grote nood. Zo doet in Leiden het actiecomité "dieren in nood" zijn uiterste best om elke dag 150 kilo gemengd graan aan te laten rukken. Dagelijks fietsen de drie oprichters van het comité, de heren Van Brussel, Verhoog en De Ridder, langs alle voederplaatsen om de vogels van eten te voorzien. Ook plaatste het comité balen stro langs de waterkant om de vogels nog wat beschutting te geven in deze barre tijden. De beurs van het comité is nu leeg. Vandaar, dat het comité een be roep doet op de dierenliefhebbers om de vogels te helpen de strenge winter door te komen. Comitélid De Ridder "Zoals we er nu voor staan kan elke vogel twee korrels per dag krijgen Dat is natuurlijk bij lange na niet genoeg. Vrijwil ligers genoeg die ons willen hel pen voerenmaar er is geen voer meer. Oud brood? Nee, want daar zit haast geen voeding in. Nee, wat ze nodig hebben is graan. En vis, voor de reigers. Vandaar dat de Leidse hengelaarsverenigin gen uren in de kou in wakken zit ten te vissen om de reigers verse vis te kunnen bezorgen". Het comité hoopt nu door giften te kunnen doorgaan met het dage lijks voeren van 150 kilo gemengd graan aan de circa drieduizend (waterjvogels die Leiden nog rijk is. Daarvoor is een bedrag vaii 150 gulden per dag nodig. Inlich tingen over de actie geeft hel co mité graag via de telefoonnum mers 125791,124396 en 120817. TEHERAN (Reuter) - Hon derdduizenden Iraniërs zijn vanochtend in de stra ten van Teheran versche nen voor het begin van wat wordt verwacht een mon sterdemonstratie waaraan volgens de organisatoren zeker één tot twee miljoen mensen zullen deelnemen. De betogers droegen spandoeken en riepen leuzen waarmee de sjah werd gehekeld en de in Frankrijk verblijvende geestelijke leider Chomeini werd geprezen. Er wa ren geen militairen op straat. Zij zullen zich waarschijnlijk afzijdig houden om eventuele botsingen te vermijden. De geestelijke leiders, onder aan voering van de ajatollah Chomei- Italiaanse cipier gedood ROME (AFP) - In Turijn hebben vier personen vanochtend een gevangenbewaker vermoord. De overvallers namen de vlucht in een auto. De gevangenbewaker, de 29-jarige Giuseppe lo Russo, werd dood geschoten toen hij zijn huis uit kwam om naar zijn werk te gaan. De vluchtauto-van de overvallers werd niet ver van de plaats van de moord leeg aangetroffen. In een anoniem telefoongesprek met de redactie van het blad Gaz- zetta del Popoio te Turijn ver klaarde de uiterst linkse organi satie "Eerste Lijn" (ontstaan uit de Rode Brigades) voor de aan slag verantwoordelijk te zijn. Sneeuw en ijzel Zwaarbewolkt met sneeuw en ijzel. Krachtige tot harde wind uit oost tot zuidoost Minimumtemperaturen om streeks min drie graden, maximum temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 8.37 uur; onder 17.05 uur Maan op: uur; onder: 11.28 uu Hoogwater te Katwijk om 7.29 en uur, laagwater om 3.11 en 15.34 i ni, hadden tot deze demonstratie opgeroepen. Chomeini heeft ge zegd dat hij van plan is een isla mitische republiek te stichten. Van de leider van de nieuwe rege ring, premier Sjapoer Bakhtiar, mag hij vrijelijk naar Iran terug keren. Bakhtiar heeft daaraan wel toegevoegd dat de regering niet zal toestaan dat de ajatollah de macht overneemt. Sommige betogers droegen van daag portretten mee van wijlen premier Mohammed Mossadeq, die in 1953 de sjah dwong het land te verlaten. Na grootscheepse door de Amerikanen gesteunde betogingen ten gunste van de sjah keerde deze na enige tijd in zijn land terug. Ook nu gold de woede van de de monstranten nog steeds de "met vakantie" naar het buitenland vertrokken monarch. Duizenden in zwarte kleding gehulde vrou wen riepen "dood aan de sjah", terwijl andere betogers riepen "de monarchie moet vernietigd worden" en "de Amerikaanse sjah moet aan de galg". Ook kre ten als "Islamitische republiek" en "Chomeini is onze leider" wa ren niet van de lucht. Mensen die gratis voedsel uitreikten riepen: "eet gerust, dit voedsel is niet vergiftigd door de Savak" (de ge heime politie van de sjah). Duitsers en Amerikanen in Tehe ran hebben van hun ambassades het advies gekregen vandaag binnen te blijven. Tienduizend ordebewaarders, her kenbaar aan gele banden om de arm, zorgden er voor dat zich nergens incidenten voordeden. Ook in andere steden in Iran waren vanochtend betogingen tegen de sjah gaande, zelfs in kleine plaat sen. In Mashad, een in het noord oosten gelegen stad en een bol werk van de sji'itische moslems, waren volgens ooggetuigen meer dan een miljoen mensen op de been. Het anti-Amerikanisme vierde in alle demonstraties hoogtij. Beto gers brandmerkten premier Sja poer Bakhtiar als een "beul van Amerika en Israël. De ajatollah Chomeini was door de geestelijkheid van Teheran uit genodigd de betoging van van daag te leiden, maar hij heeft hieraan geen gevolg gegeven. ARNHEM (ANP) - De 23-jarige P.R. uit Arnhem heeft deze week tegen over de politie aldaar bekend in het afgelopen halfjaar 264 fietsen in de Rijnstad te hebben gestolen en verkocht. Zijn buit vertegenwoordigde een handelswaarde van 125.000 gulden. De jongeman verklaarde geld nodig te hebben voor heroine. De Arnhemse politie kwam hem op het spoor door verschillende aangiften van gestolen fietsen te combineren. De fietsendief bleek echter vertrok ken, toen men hem wilde arresteren. Een week geleden is hij in Breuke- len aangehouden. De jongeman pleegde sinds zijn vertrek uit Arnhem nog acht inbraken in de omgeving van Utrecht, waarbij hij vooral radio apparatuur buit maakte. De fietsendief had het vooral voorzien op dure rijwielen van 500 gulden en meer. Hij verkocht ze op straat aan particulieren voor 100 175 gulden. De kopers vertelde hij in de meeste gevallen een op straat gezette stu dent te zijn, die dringend geld nodig had. DEN HAAG - Cameraman Jan de Bont, echtgenoot van filmactrice Monique van de Ven, wordt ver mist in Kenia. Dit is bevestigd door het hoofd pers en publiciteit van het Tuschinski-concern, Gijsbert Versluys. Ongeveer tien dagen geleden is De Bont naar Kenia gereisd om daar opnamen te maken voor de Hollywood- produktie „Roar". Sindsdien is er niets meer van hem vernomen, hoewel hij z(jn vrouw en ouders, die in Californië verblijven, be loofd had telefonisch contact op te nemen. Of zijn vermissing iets te maken heeft met de moeilijkheden, die hij bij zijn aankomst op het vlieg veld van de Keniase hoofdstad Nairobi ondervond (hij werd eni ge tijd vastgehouden en zijn ap paratuur werd aanvankelijk in beslag genomen), is niet bekend. Wel staat vast dat deze proble men vrij snel werden opgelost en dat De Bont daarna vertrokken is naar de oerwouden van Kenia, waar opnamen moesten worden gemaakt van wilde dieren. Monique van de Ven heeft inmid dels te kennen gegeven voorlopig nog niet naar Nederland te ko men om hier de première bij te wonen van de film „Een vrouw als Eva" (regie Nouschka van Brakel), waarin zij samen met Maria Schneider de hoofdrol speelt. Vanavond zou zij de gast zijn van Willem Duys in diens „Vuist" (AVRO), maar ook dit op treden gaat uiteraard niet door. Ook haar schoonouders, die dit weekeinde naar ons land zouden terugkeren, blijven vooralsnog in Hollywood wachten op nadere berichten omtrent de vermissing van De Bont. TEL AVIV, BEIROET (AFP/UPI/Reuter) - Israëlische commando-eenheden en infanterie hebben vannacht voor de eerste maal de in maart vorig jaar gevormde bestandslijn aan de rivier de Litani doorbroken voor een actie tegen Palestijnse versterkingen in de dorpen Aitsji en Arnoun in Zuidelijk Libanon. raakten bij een bomaanslag op een markt in Jeruzalem 20 men sen gewond. De Israëlische militaire operatie kwam nadat de Palestijnen hun guerrilla-acties tegen Israël de afgelopen weken hadden opge voerd en op het ogenblik dat de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zich bezighoudt met verlenging van het mandaat van de interim strijdmacht van de VN j i (Unifil) die de partijen uit elkaar 41 CCIlt tilllircicr moet houden, en voor welke strijdmacht Nederland een pant- serinfanterie-bataljon zal leve- Brood maandas Volgens Israëlische mededelingen werd de Palestijnse bezetting van de dorpen, respectievelijk op acht en dertien kilometer ten noorden van ae Israëlische grens, volledig verrast en vernietigden de Israëliërs wapenopslagplaat- Infiltraties De Israëlische autoriteiten hadden de laatste tijd geklaagd dat de VN-troepen hun taak niet goed verrichtten en de Palestijnen door hun linies lieten infiltreren. VN-bevelhebbers echter zeiden van mening te zijn dat hun een heden hun best doen in erg moei lijke omstandigheden en dat juist Israël en de Libanese militie de ontplooiing van de Unifil-troe- pen langs de hele grens belem merde. In de sector waar de Israëliërs doorbraken, zijn geen strijd krachten van de Verenigde Na ties gelegerd. De Palestijnen hebben hier slechts toestemming gegeven voor twee VN-waarne- mers in het kasteel van Beaufort, van waaruit veel raket-aanvallen op Israëlisch gebied werden uit gevoerd. Isracl heeft inmiddels vanochtend laten weten dat de vergeldingsac ties zullen doorgaan zolang de Palestijnen vanuit Libanon Israël blijven aanvallen. Vorige weck zaterdag probeerden drie Pale stijnen een bejaardenhuis in Ma'Alot te bezetten en daarbij kwamen de drie aanvallers om het leven, evenals een bejaarde Israëlische vrouw en gisteren DEN HAAG - Het brood wordt maandag 22 januari 4 cent duur der. Verwacht wordt althans dat de vrije consumentenprijs met dit bedrag zal stijgen, omdat de producenten vanaf die dag 3,2 cent per brood van 800 gram meer mogen rekenen. De minimum prijs voor brood (800 gram) zal dinsdag 23 januari met 3 cent worden verhoogd. De oorzaak van de toegestane stij ging is de kostenontwikkeling. De hogere afleveringsprijs van 3,2 cent komt voor ongeveer de helft op rekening van grondstof- fenprijzen en voor de rest is dit een gevolg van de stijging der loon- en overige kosten. De mi nimumprijs gaat 3 cent omhoog bij besluit van de voorzitter van het produktschap voor granen, peulvruchten en zaden. Professor Haspels, die de leiding krijgt over de bin nenkort in Utrecht te openen kinder- en jeugdkliniek voor verloskunde, zei gisteren dat de kliniek zich zeker niet al leen zal bezighouden met de problemen van zwanger ge raakte tienermeisjes. Wel zullen die problemen een voorname plaats innemen omdat er een duidelijke ten dens valt waar te nem naar zwangerschappen op steeds jeugdiger leeftijd. PAGINA 7 Utrecht heeft uniek muziek centrum PAGINA 5 t Joop Zoetemelk krijgt zes- daagse-smaak te pakken PAGINA 17 I Noorse schaatstrainer houdt rekening met de Nederlan ders PAGINA 19 Personeelsgebrek is vaak aan bedrijven zelf te wijten PAGINA 27 DEN HAAG (GPD) - Steeds duidelijker wordt, dat de aanhoudende vorst een omvangrijke schade heeft aangericht onder de nog op het open veld staande groentegewassen. Het lijkt er volgens het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen op, dat 90 tot 95 procent van de spruitjes zijn bevroren en daarmee voor de oogst radicaal verloren. Vooral op de Zuidhol landse eilanden betekent dit, dat heel wat bedrijven een aanzien lijk deel van het jaarinkomen moeten missen. Een ander probleem in deze sector is het plotseling wegvallen van de werkgelegenheid. Door de vei lingen is contact opgenomen met de standorganisaties. Volgende week wordt bekeken hoe de ge troffen kwekers enigszins scha deloos kunnen worden gesteld. Ingrijpend blijkt ook de aangerich te schade aan preien boerenkool. Het centraal bureau vraagt zich af of de deze week opnieuw inge vallen vorstperiode de genade slag zal betekenen voor veel kwekers. Inmiddels wordt op de veiling in Breda dagelijks be langrijke hoeveelheden Franse prei aangevoerd. In Oost-Bra bant blijkt ongeveer 100 hectare schorseneren als definitief verlo ren moeten worden beschouwd. In Noord-Holland is de aange plante winterbloemkool vrijwel geheel verloren. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Rost van Tonningen (89) overleden AERDENHOUT (ANP) - Op 89-ja- rige leeftijd is maandag oud-vice- admiraal Nicolaas Albertus Rost van Tonningen overleden. De begrafenis heeft inmiddels in stil te plaatsgevonden. Nicolaas Rost van Tonningen (in 1889 geboren bij Semarang) be gon zijn militaire loopbaan in 1910 als adelborst eerste klasse bij de koninklijke marine, waar na hij daar alle rangen bij de ver schillende onderdelen doorliep. Na vier jaar in Indië dienst te hebben gedaan, werd hij in 1930 adjudant van koningin Wilhel- mina tot 1936. Later werd Rost van Tonningen vice-admiraal en adjunct-generaal van koningin Juliana. In 1946 werd de admiraal tevens militair raadsheer bij het bijzon der gerechtshof. In 1954 kreeg hij eervol ontslag als chef van het militaire huis en werd hij gelijk tijdig benoemd tot adjudant-ge neraal b.d. Admiraal Rost van Tonningen heeft in de oorlog belangrijke hulp verleend bij het evacueren van de Engelsen uit Amsterdam. 4 weken lang het LEIDSCH jfe DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. O Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant grabs. Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop ider postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden ©n de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1