Zoetemelk heeft zesdaagse-smaak nu te pakken "Nieuw" Feyenoord wil voetbalschool oprichten Profs spelen zaalvoetbal in Leidse Groenoordhal Vultink zegt af; NK gedevalueerd "Het is een goede voorbereiding Loting voor EC- voetb al toernooien VRIJDAG 19 JANUARI 1979 Zondagavond LEIDEN - De kans is zeer groot dat in Leiden na lange tijd weer eens prdfvoetbal gespeeld gaat wor den. Bij de algehele afgelasting van het programma betaald voetbal, zal zondagavond in de Groenoordhal de "westelijke" voorronde worden afgewerkt van een landelijk zaalvoetbaltoernooi voor teams uit de ere- en eerste divisie. AZ'67, FC Utrecht en FC Amster dam hebben al toegezegd in Lei den in actie te zullen komen; met Ajax, Feyenoord en Volendam worden nog onderhandelingen gevoerd. In elk geval moeten zondagavond (aanvang 19.00 uur) in de Groenoordhal zes ploegen in ac tie komen die met elkaar gaan strijden om een plaats in de fina leronde. Die zal volgende week dinsdag of woensdag in een nog nader aan te wijzen plaats in het centrum van het land worden ge speeld. De andere finalisten moe ten zich plaatsen via de voorron den die, eveneens zondagavond, in de Geusselthal in Maastricht en in de Stilohal in Zwolle zullen worden verspeeld. In Maastricht komen zes "zuidelijke" clubs in actie. Dat zijn: Eindhoven, Den Bosch, Fortuna SC, MW, VW en waarschijnlijk Roda JC. In Zwolle treden de "oostelijke" profs aan van NEC, Vitesse, PEC Zwolle, De Graafschap, Cam- buur en Amersfoort. In het inmiddels door de Voetbal bond goedgekeurde toernooi zal worden gespeeld volgens de KNVB-regels, met als uitzonde ringen dat er grote doelen in de hallen zullen worden geplaatst, waarop vanaf elke afstand mag worden geschoten. De organisa tie van de zaalstrijd, die mede tot stand kwam op verzoek van een aantal clubs die weer eens wilden spelen, is in Leiden in handen van het bureau Inter Football. In Maastricht en Zwolle berust de leiding bij respectievelijk MW- manager Jongen en PEC-mana- ger Van Ginkel. Het doorgaan van de wedstrijden- reeks in Leiden, heeft overigens nog lang aan een zijden draadje gehangen. Pas op het laatste moment slaagde men erin de "opneembare sportvloer" te hu ren, die over de hard betonnen ondergrond moet worden gelegd. Rond de sportvloer, die vandaag uit Arnhem zou worden overge bracht, worden zondag tribunes opgebouwd waarop plaats is voor 3500 toeschouwers. Afgelast DEN HAAG - De KNVB heeft alle wedstrijden voor de za terdag- en zondagamateur- competitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de jeugdelftallen betaald voetbal eveneens niet in het veld komen. De beslissing over de wed strijden in de ere- en eerste divisie zou vanmiddag wor den genomen. Wel zijn in middels ook de rugbyduels afgelast. Wim Jansen: zijn afbeelding komt op het straks te gebruiken vignet. ROTTERDAM - „Het Feyenoord", zoals directeur Peter Stephan het uitdrukte, wil te zijner tijd komen tot de oprichting van een zoge naamde voetbalschool. Het plan daartoe ligt al gereed; om tot uitvoer daarvan te kunnen komen start de stichting Feyenoord, in nauwe samen werking met de supporters vereniging, een aantal acties die de benodigde gelden moe ten opleveren. In april hoopt men geld genoeg binnen te hebben om een eerste aanzet voor de school te kunnen ge- Het doel van de voetbalschool is om jeugdige talenten een ge richte opleiding te geven om daar later de vruchten van te kunnen plukken. Directeur Stephan: „De tijd is voorbij dat wij ons grote aankopen kunnen permitteren. Om de doodeenvoudige reden dat de geldbronnen zijn opge droogd. Wij hebben daarom gezocht naar alternatieven en denken die gevonden te heb ben in zo'n school. Het is een plan van de Stichting Feye noord (profs), de amateurs en de supporters. Het frame is er, alleen de poppetjes moeten nog ingevuld worden. Dat is een kwestie van geld. Het is wel de bedoeling dat voor het technische en tactische as pect een beroep gedaan zal worden op de spelers, oud spelers en trainers", aldus Stephan die in dit verband regelmatig de naam van Wim Jansen, wiens afbeelding ook op het straks te gebruiken vignet prijkt, liet vallen. Thuis De bedoeling van deze school is overigens niet dat het een in ternaat (zoals bij Go Ahead Eagles) gaat worden. „Wij hebben liever dat de jongens gewoon bij vader en moeder thuis blijven", vertelde Ste phan. „Ik weet uit ervaring, opgedaan bij Go Ahead, dat dit het beste is. De maat schappelijke begeleiding vormt evenwel een belangrijk onderdeel van het geheel. Het mag niet zo zijn dat als een pupil het doel niet haalt of uiteindelijk kiest voor een ander vak, dat hij dan in de kou staat. Dat is nogal eens voorgekomen in het verle den". Het benodigde geld (zo'n an derhalve ton per jaar) zal be steed worden aan trainers, docenten en medische bege leiding. Hoewel een beroep gedaan kan worden op de be staande faciliteiten ligt het in de bedoeling dat er flink uit gebreid wordt bij Feyenoord, speciaal dan voor die school. Over het aantal jonge spelers en de leeftijdsgroep waarmee gestart gaat worden kon Ste phan nog geen concrete din gen zeggen. „Ook dat hangt af van de opbrengst van de ac ties", zei hij. Loten Het geld bijeen brengen wordt vooral een zaak van de sup portersclub, onder leiding van voorzitter Jan van der Schoor, die tijdens de thuis wedstrijd tegen Sparta (vol gende week zondag) met zijn activiteiten een aanvang zal nemen. Getracht zal worden 200.000 loten aan de man te brengen. Hoofdprijs van die loterij is een dure auto van een groot Duits bedrijf, ter wijl er daarnaast nog een aan tal geldprijzen zijn. De actie staat in het teken van „Wim- pie (Jansen) Feyenoord", de man die bij de Rotterdamse club al zo'n twintig jaar het toonbeeld is van een onop vallende maar harde werker. Zij hebben hem nu toch ein delijk in de gaten gekre gen. AD VAN KAAM Ex-minister Wim Duisenberg gaf gisteravond het startschot i wacht in het midden af. r de zesdaagse van Rotterdam. Joop Zoetemelk ROTTERDAM (GPD) - Joop Zoetemelk draait al heel wat jaren mee in de top van de internationale wielersport. Er zijn tijden geweest dat hij met name in de Ronde van Frankrijk zowat in zijn dooie eentje de Nederlandse eer in het peloton hoog moest houden. Iedere renner die op dit moment in zo'n positie zou komen, zou daar ongetwijfeld onmiddellijk klinkende munt uit slaan. Bijvoorbeeld door het rijden van zesdaagsen. Maar van dat fenomeen heeft Zoetemelk zich altijd verre verwijderd gehouden. Terwijl tot ontsteltenis van de spe cifieke baanrenners steeds meer wegvedetten een gretige greep deden in de welgevulde zesdaag- senkas en steeds grotere happen namen uit de te verdelen koek, hield Joop Zoetemelk het bij zijn passie voor de wintersport. NIEUWCUYK (ANP) - De nood gedwongen afwezigheid van Hans Vultink heeft het twintigste toernooi om het Nederlands bil jartkampioenschap ankerkader 47/1 sterk gedevalueerd. De titel verdediger meldde zich op het laatste moment in het Noordbra bantse Nieuwcuyk af met een blaasontsteking. Het Nederlandse eenstootkader verloor daarmee veel allure. Vul tink was negen keer kampioen in deze spelsport en de enige Ne derlander die ooit een partij in één beurt uitmaakte. Christ van der Smissen kwam wel en leverde op de eerste dag de beste prestaties. Hij opende 'r. twaalf beurten tegen de zonder voorbereiding uit Rijswijk toege snelde invaller Wim van Deven ter en kwam in de avond acht keer overeind om Jos Bongers te verslaan. Van der Smissen, vorig seizoen in Heeswijk bijna Euro pees kampioen, is min of meer aan zijn stand verplicht dit toer nooi te winnen. Twee spelers die het hem moeilijk konden maken, leden op de eer ste wedstrijddag al een neder laag. Piet Vet verloor zijn eerste partij tegen Louis Havermans. die uit was in dertien beurten. Vet herstelde zich later tegen Bes- sems, de enige die vijf jaar gele den de serie titels van Vultink onderbrak. Bessems had eerder van Sundquest gewonnen. Willy Steures bleef ongeslagen. Eerst won hij tegen de altijd zwak beginnende Jos Bongers. Daarna kreeg Van Deventer veertien beurteg de kans om er 161 te ma ken. Steures is echter te weinig hoogvlieger om uit de rol van outsider te treden. Daar heeft Havermans meer kans toe. Zijn uitstekende opening te gen Vet kreeg een sterke voort zetting tegen Sundquest. Ha vermans besloot de partij in de twaalfde beurt. Stand na de eerste dag 1. Van der Smissen 2. Havermans 3. Steures 4. Bessems 5. Vet 6. Sundquest 7. Van Deventer Zoetemelk is nu echter veranderd van gedachten. Op 31-jarige leef tijd, vorig jaar, reed hij voor het eerst van zijn leven een zesdaag se: in Grenoble. Hij had de smaak te pakken. Dit jaar deed hij die wedstrijd weer, en koos ook voor Maastricht en Rotterdam. In de catacomben van het Rotter damse sportpaleis Ahoy vertelt Zoetemelk, in de stereotype hou ding voor zesdaagserenners wanneer die niet fietsen (liggend op een bed), dat de late keus voor de winterbanen bewust is ge maakt. „Kijk, als je ouder wordt, heb je minder rust nodig", be toogt hij. „Als jonge renner moet je het na de zware zomer erg kalm aan doen en veel gas terugene- men. Maar naarmate je ouder wordt, kun je meer hebben". Bewijzen Het is hem in ieder geval tot nu toe goed bevallen. Zoetemelk heeft het idee dat hij zichzelf en het publick iets bewezen heeft. „Ik dacht bij mezelf: wat verschil lende andere renners kunnen, kan ik ook". Toch begreep niet iedereen die instelling. „In Maas tricht liep ik naar de piste en toen riepen mensen tegen me: jij kan het toch niet. Of ze zeiden: Ik had gedacht dat jij wijzer zou zijn. Nou, dat was een van de redenen voor mij om het tegendeel te be wijzen. In Maastricht had ik maar vijf, zes ronden achterstand en dat was toch een verrassing". In Rotterdam wil Zoetemelk het publiek opnieuw bewijzen dat hij op de piste niet voor veel andere ROTTERDAM - Joop Zoete melk heeft (met zijn West- duitse partner Udo Hempel) het verlies op de favorieten op de eerste avond van de zesdaagse in Rotterdam we ten te beperken tot één ron de. Daarmee staan Zoete melk en Hempel op de vijfde plaats achter de leiders René Pijnen en Ger Knetemann, Sercu/Fritz (Bel/Wdl), Raas/ Peffgen (Ned/Wdl) en het Au stralische duo CI ark/A II an. Gerben Karstens en Roy Schuiten bezetten een ze vende plaats met twee ron den achterstand. Tourwinnaar Bernard Hinault toonde duidelijk aan dat hij het zesdaagse-metier niet beheerst. Met zijn koppelge- noot Haritz staat hij als der tiende en laatste geklasseerd op acht ronden... Hinault fietste maar wat mee, liet het zware werk over aan de Westduitser Haritz, en was bijna de oorzaak van een valpartij. Die kon Haritz net voorkomen. hoofd. „Want het is een goede ^/0rk06I*ci voorbereiding. Tenminste, dat denk ik wel. En als het in Rotter dam niet minder goed gaat en in het voorjaar ook niet, dan rij ik er volgend jaar weer een paar", zegt hij. wegrenners onder hoeft te doen. „Luister, het is onzin om te zeg gen dat ik hier ga proberen te winnen. Dat kan natuurlijk niet, maar ik ben hier gekomen om het publiek niet teleur te stellen". Hij is er wel van overtuigd dat de verwachtingen, juist na zijn op vallende optreden in Limburg, hoger gespannen zullen zijn. Daarom zal het aanzienlijk lasti ger worden. „En bovendien viel Maastricht korter na het wegsei- zoen en had ik Grenoble er nog tussen gereden. De conditie was er toen nog. Nu ben ik bovendien nog een weekje op wintersport geweest. Dat doe ik trouwens na deze zesdaagse weer", zegt Zoe temelk. Daarna zal hij zich weer volledig concentreren op het wegseizoen, al speelt dat seizoen nu vanzelf sprekend ook al door zijn achter- Nieuw bewind Zoetemelk start het wegseizoen onder een nieuw bewind. Jean- Pierre Danguillaume is de ont slagen Louis Caput opgevolgd. Tot grote vreugde van Zoetemelk overigens, die op de gematigde Caput compleet was uitgekeken. „Wanneer hij was gebleven, had er toch het een en ander moeten veranderen. Hij verweet mij altijd dat ik de renners niet kon motive ren, maar dat kon hij zelf niet. Daar was hij veel te gemakkelijk Het is dan ook een wonder dat Zoe temelk niet is ingegaan op het aanbod van Peter Post, die graag - als opvolger van Hennie Kuiper - een klassementsrenner wilde inlijven. „Maar ze hebben me bij Miko nooit iets misdaan. Ik heb gezegd: als er iets tussenkomt en ik kan niet met hen overeenko men, dan is er wel met me te pra ten". Maar alle problemen ver dwenen als sneeuw voor de zon toen ex-coureur Danguillaume werd binnengehaald". Hij heeft in ieder geval het ver trouwen van de kopman, wiens positie niet zal worden aangetast. „Danguillaume kan de ploeg ver anderen. Hij kan de jonge renners inspireren. Hij heeft al gezegd: als ze het met bepaalde dingen niet eens zijn, dan neem ik wel ande ren. Kijk, die jonge renners in Frankrijk nemen het gemakke lijk op. Ze richten zich volledig op de Ronde van Frankrijk, en als ze daarin een etappe winnen of goed koersen, hebben ze na af loop toch genoeg contracten voor criteriums en dan zijn ze al tevre den", aldus Zoetemelk. Voor hem betekent het, zegt hij. ook een verlichting, omdat hij niet meer hoeft op te draaien voor een taak die ploegleider Caput verwaarloosde. Meer motivatie dus bij de ploegmakkers van Zoetemelk in de andere koersen, naast de Ronde van Frankrijk. Met overslaande stem meldt hij dat hij zich niet alleen op de Tour richt. „Dat heb ik nooit gedaan. De mensen hebben een verkeerd beeld van me. Ik start in iedere etappewedstrijd en in een aantal klassiekers dat me ligt met de in stelling om te winnen. Iedereen lijkt te zijn vergeten dat ik de Ronde van Romandië, de Cata laanse Week, de Waalse Pijl en Parijs-Nice zelfs twee keer heb gewonnen". Zoetemelk heeft er nog steeds zin in. Op de leeftijd waarop bijvoor beeld de nu nog maar 24-jarige Bernard Hinault wil stoppen, heeft de gedachte om voorgoed van de fiets te stappen bij hem nog geen moment doorzijn hoofd gespeeld. „Ik ben nu 32 jaar en ik weet nog helemaal niet wanneer ik er mee ophoud. Zolang ik goed met de eersten mee kan, zonder dat ik mijn lichaam schade doe, ga ik door. En pas als ik zelf voel dat het heel moeilijk wordt, zet ik er een punt achter". BERN (ANP) - De loting voor de kwart-finales van de toernooien om de Europese voetbalbekers - voor het eerst sinds jaren zonder dat daarbij Nederlandse clubs betrokken waren - heeft in ieder van de drie toernooien een op vallende paring tot gevolg gehad. Bij de landskampioenen FC Koln tegen Glasgow Rangers, bij de bekerwinnaars Ipswich Town te gen Barcelona en Manchester Ci ty - Borussia Mönchen-Glad- bach in het toernooi om de UE- FA-beker. Opvallend is dat in Europa-cup 3 waar drie Westduitse en twee En gelse clubs tot de laatste acht be hoorden, geen landgenoten tegen elkaar moeten spelen. De loting voor de kwart-finales, die plaats vinden op 7 en 21 maart, had het volgende resultaat: LANDSKAMPIOENEN: Wisla Krakau (Pol)-Malmö: FF (Zwe)., FC Köln (Wdl) - Glasgow Rangers (Sch)., Nottingham Fo rest (Engr-Grasshoppers Zurich (Zwi)., Austria Wien (Oos)-Dy- namo Dresden (DDR). BEKERWINNAARS: FC Magdeburg (DDR)-Banik Ostrawas (Tsj)., Internazionale Milaan (ItaPSK Beveren (Bel)., Fortuna Düsseldorf (WdlpSer- vette Genève (Zwi)., Ipswich Town (Eng)-Barcelona (Spa). UEFA-BEKER: Hertha BSC <Wdl)-Dukla Praag (Tsj)., Honved Boedapest (Hon>- MSV Duisburg (Wdl)., Rode Ster Belgrado (JslpWest Bromwich Albion (Eng)., Manchester City (Eng)-Borussia Mönchen Glad- bach (Wdl).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17